ελληνική μουσική
    420 online   ·  210.866 μέλη

    Ματαίωση Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης;; Ντροπή!

    jorge
    24.04.2009, 18:28

    Την πιθανότητα να μην πραγματοποιηθεί φέτος το Φεστιβάλ Τραγουδιού Θεσσαλονίκης καθαρά για «ψυχολογικούς λόγους» αλλά και πρόσθετη μείωση 10% στα έξοδα της δημόσιας τηλεόρασης χωρίς περικοπές σε ανθρώπινο δυναμικό, ανακοίνωσε χθες στην παρουσίαση του κοινωνικού απολογισμού της ΕΡΤ ο πρόεδρός της, Χρήστος Παναγόπουλος.

    (από το ΕΘΝΟΣ)

     

    Θα μας τρελάνουν αυτοί στην ΕΡΤ... Χωρίς ένα επιχείρημα της προκοπής ακυρώνουν το ιστορικό φεστιβάλ. "Για ψυχολογικούς λόγους"....

    Όταν πρόσφατα, για τα νέα της σήματα (που είναι ΑΘΛΙΑ) έδωσε 1,2 εκατομμύρια ευρώ...

     


    NikosRoman
    24.04.2009, 19:04

    ΧΧμμμμμμμμ!!!!!!Δεν ξερω τι πιστευεις για το φεστιβαλ.Αν η ενσταση σου ειναι για την κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος η για τον ιδιο τον θεσμο.

    Φωτισε με για μια πιο ουσιαστικη ανταλλαγη αποψεων.


    gikostas
    24.04.2009, 19:07

    Ότι και να πω είναι λίγο.Αυτοί οι κύριοι εκεί θα πρέπει να ντρέπονται.Αν το μόνο επιχείρημά τους είναι οι ψυχολογικοί λόγοι ,τί να πω;Μάλλον είναι καιρός στην ΕΡΤ να ασχοληθούν με πράγματα που τους αρμόζουν και δείχνουν το ποιόν τους όπως είναι η eurovision και να αφήσουν στην άκρη τέτοιου είδους εκδηλώσεις.Αν και στην τελική έτσι όπως το κάνανε το φεστιβάλ προσωπικά δεν θα μου λείψει καθόλου.


    Crocodile
    24.04.2009, 19:08

    Μάλλον κατάλβαν ότι έφτασε η ώρα να το σταματήσουν. Το φεστβάλ είχε ευτελιστεί τα τελευταία χρόνια μετά την αναβίωσή του καθώς βλέπαμε να επιλέγονται από την επιτροπή τραγούδια πολλά εκ των οποίων ήταν επιεικώς άθλια. Από την άλλη οι περισσότεροι καλλιτέχνες που διακρίθηκαν στα τελευταία φεστιβάλ, έπειτα περιέπεσαν στην αφάνεια. Ξεφούσκωσαν σαν μπαλόνια. Καμμία σχέση με παλαιότερες εποχές που μέσα από αυτόν τον θεσμό αναδεικνύονταν σπουδαίες προσωπικότητες. Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι παραβιαζόταν σχεδόν πάντα ο κανονισμός από την ίδια την επιτροπή και βλέπαμε να προκρίνονται επώνυμοι καλλιτέχνες που είχαν ήδη παρουσία στη δισκογραφία ενώ υποτίθεται πως το φεστιβάλ είχε ως στόχο την ανάδειξη νέων δημιουργών και την προβολή της δουλειάς τους στο κοινό.


    -----------------
    "...Όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι και στους κρυόκωλους/ όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι στους σοβαρούς..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 24-04-2009 19:12 ]


    NikosRoman
    24.04.2009, 19:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 24-04-2009 στις 19:08 έγραψε...

    Μάλλον κατάλβαν ότι έφτασε η ώρα να το σταματήσουν. Το φεστβάλ είχε ευτελιστεί τα τελευταία χρόνια μετά την αναβίωσή του καθώς βλέπαμε να επιλέγονται από την επιτροπή τραγούδια πολλά εκ των οποίων ήταν επιεικώς άθλια. Από την άλλη οι περισσότεροι καλλιτέχνες που διακρίθηκαν στα τελευταία φεστιβάλ, έπειτα περιέπεσαν στην αφάνεια. Ξεφούσκωσαν σαν μπαλόνια. Καμμία σχέση με παλαιότερες εποχές που μέσα από αυτόν τον θεσμό αναδεικνύονταν σπουδαίες προσωπικότητες. Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι παραβιαζόταν σχεδόν πάντα ο κανονισμός από την ίδια την επιτροπή και βλέπαμε να προκρίνονται επώνυμοι καλλιτέχνες που είχαν ήδη παρουσία στη δισκογραφία ενώ υποτίθεται πως το φεστιβάλ είχε ως στόχο την ανάδειξη νέων δημιουργών και την προβολή της δουλειάς τους στο κοινό.


    -----------------
    "...Όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι και στους κρυόκωλους/ όχι παιδιά στις ψόφιες/ όχι στους σοβαρούς..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Crocodile στις 24-04-2009 19:12 ]



    ΟΚ!!!Μεσα ειμαι!!!!


    jorge
    24.04.2009, 19:52

    Ε και τι ρε παιδιά; Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι;


    sitzoune81
    24.04.2009, 20:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 24-04-2009 στις 19:08 έγραψε...

    Μάλλον κατάλβαν ότι έφτασε η ώρα να το σταματήσουν. Το φεστβάλ είχε ευτελιστεί τα τελευταία χρόνια μετά την αναβίωσή του καθώς βλέπαμε να επιλέγονται από την επιτροπή τραγούδια πολλά εκ των οποίων ήταν επιεικώς άθλια. Από την άλλη οι περισσότεροι καλλιτέχνες που διακρίθηκαν στα τελευταία φεστιβάλ, έπειτα περιέπεσαν στην αφάνεια. Ξεφούσκωσαν σαν μπαλόνια. Καμμία σχέση με παλαιότερες εποχές που μέσα από αυτόν τον θεσμό αναδεικνύονταν σπουδαίες προσωπικότητες. Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι παραβιαζόταν σχεδόν πάντα ο κανονισμός από την ίδια την επιτροπή και βλέπαμε να προκρίνονται επώνυμοι καλλιτέχνες που είχαν ήδη παρουσία στη δισκογραφία ενώ υποτίθεται πως το φεστιβάλ είχε ως στόχο την ανάδειξη νέων δημιουργών και την προβολή της δουλειάς τους στο κοινό.


    Έτσι!

    Σε τι χρησιμεύει ένα "ποιοτικό" (ΓΚΟΥΧΟΥΥΥΥΥΥΥ) πανηγύρι, στυλ Eurovision, φτιαγμένο στα όρια της μέσης ελληνίδας νοικοκυράς?!

    Κάτι παραπάνω θα κατάλαβε ο Χατζιδάκις κι αφόρησε τους "Μουσικούς Αγώνες" της Κέρκυρας που ο ίδιος επιμελήθηκε...

    Πάντως, και πριν ασχοληθεί "συστηματικά" η ΕΡΤ με το Φεστιβαλ αυτό, ήταν ας πούμε "ο μονόφθαλμος μέσα στους τυφλούς"...

    Τέλος πάντων...


    CHE
    25.04.2009, 11:44

    Υποτίθεται ότι το νέο Φεστιβάλ θα ήταν ένα βήμα για νέους καλλιτέχνες να γίνουν ευρύτερα γνωστοί και αποκτήσουν πρόσβαση στη δισκογραφία και το φιλόμουσο κοινό. Όπως αποδείχθηκε όλο αυτό το σκηνικό ήταν μια τεράστια μπαρούφα και ο μόνος καλλιτέχνης που κάνει μία καριέρα -κατά την προσωπική μου άποψη με πολλά λιπαρά- είναι η Ευσταθία (η οποία όμως είχε δισκογραφία και πριν το Φεστιβάλ).

    Ποιος νέος καλλιτέχνης αναδύθηκε λοιπόν; Ουδείς. Φτάσαμε να βάλουμε στους διαγωνιζόμενους τον Στάθη Δρογώση, τον Παύλο Κοντογιαννίδη κ.α. ''νέους''. Όπως και να το κάνουμε το εγχείρημα της ΕΡΤ απέτυχε παταγωδώς. Και ο Jorge σωστά επεσήμανε ότι ''πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι''. Το θέμα είναι ότι υπήρχαν δύο λύσεις:

    α) Να αναδιοργανώσουν (πάλι) το Φεστιβάλ με διαφορετικά κριτήρια, προϋποθέσεις και όρους, ώστε να υπάρχει ουσιαστική βοήθεια στους νικητές, ή

    β) Να το κόψουν τελείως και να ησυχάσουμε όλοι.

    Η ΕΡΤ διάλεξε το δεύτερο διότι ως γνωστόν είναι πιο εύκολο να γκρεμίσεις κάτι παρά να το χτίσεις. Και προσωπικά δεν περίμενα τίποτα διαφορετικό από την ΕΡΤ για την οποία έχω πολλά ράμματα για τη γούνα της (και για άλλα θέματα).

    Χαρακτηριστικά και μόνο αναφέρω ότι το ''Σαν Σήμερα'' της ΕΡΤ (κι εννοώ το μενού της ιστοσελίδας και όχι την τηλεοπτική εκπομπή) έχει τόσα πολλά λάθη, ιστορικές ανακρίβειες -και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί ο νους σας- που έχω γράψει μέχρι στιγμής 267 σελίδες (!!!) με τα λάθη και ακόμα δεν έχω τελειώσει. Και να φανταστεί κανείς ότι το μενού της ΕΡΤ αντιγράφεται σε ένα σωρό άλλα φόρουμ και ιστοσελίδες, ανακυκλώνοντας τα λάθη και αποπροσανατολίζοντας τον κόσμο. Έστειλα και σχετική επιστολή διαμαρτυρίας, στην οποία -τι έκπληξη!- απαντήσανε, αλλά τα λάθη παραμένουν. Μέχρι να τα διορθώσουν -αν τα διορθώσουνε ποτέ- θα συνεχίσουμε να μαθαίνουμε ότι ο Τζέιμς Κουκ επέστρεψε στην Αγγλία χωρίς να τον σκοτώσουν στη Χαβάη, ο Έντισον θα έπαιρνε το βραβείο Νόμπελ που δεν πήρε ποτέ, ο Βαν Γκογκ θα ζούσε άλλα 100 χρόνια, ενώ πολλοί άλλοι θα κάνανε και εγχειρήσεις αλλαγής φύλου χωρίς να το γνωρίζουνε, αλλαγή εθνικότητας και πολλά άλλα τραγελαφικά που τελειωμό δεν έχουν...  


    dafnoula
    25.04.2009, 11:56

    Υποτίθεται πως το φεστιβάλ θα ήταν ένα βήμα για νέους δημιουργούς...Κάποιοι φάνηκαν , κάποιοι όχι... Ακούστηκαν κάποια τραγούδια ωραία (π.χ. Σιόλας) και κάποια άλλα χμμμ... που για μένα  ήταν πολύ μέτρια...Ακούστηκαν πολλά και για τον τρόπο επιλογής....(Πότε πρόλαβαν κι άκουγαν τόσα τραγούδια σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα...) Αν το θέμα της διακοπής είναι οικονομικό ,(το χαράτσι που πλήρωναν οι διαγωνιζόμενοι δεν τους βγάζει τα έξοδα?ή το χαράτσι που πληρώνουμε όλοι μας στη ΔΕΗ ή βαρεμάρας στη διοργάνωση....?)


    AR-ON
    25.04.2009, 12:53

    Παράθεση:
    Το μέλος jorge στις 24-04-2009 στις 18:28 έγραψε...

    Όταν πρόσφατα, για τα νέα της σήματα (που είναι ΑΘΛΙΑ) έδωσε 1,2 εκατομμύρια ευρώ...

    Παράθεση:
    Το μέλος CHE στις 25-04-2009 στις 11:44 έγραψε...

    Το θέμα είναι ότι υπήρχαν δύο λύσεις: α) Να αναδιοργανώσουν (πάλι) το Φεστιβάλ με διαφορετικά κριτήρια, προϋποθέσεις και όρους, ώστε να υπάρχει ουσιαστική βοήθεια στους νικητές, ή β) Να το κόψουν τελείως και να ησυχάσουμε όλοι. Η ΕΡΤ διάλεξε το δεύτερο διότι ως γνωστόν είναι πιο εύκολο να γκρεμίσεις κάτι παρά να το χτίσεις. Και προσωπικά δεν περίμενα τίποτα διαφορετικό από την ΕΡΤ για την οποία έχω πολλά ράμματα για τη γούνα της...

    Παράθεση:
    Το μέλος dafnoula στις 25-04-2009 στις 11:56 έγραψε...

    Υποτίθεται πως το φεστιβάλ θα ήταν ένα βήμα για νέους δημιουργούς...Ακούστηκαν πολλά και για τον τρόπο επιλογής....(Πότε πρόλαβαν κι άκουγαν τόσα τραγούδια σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα...) Αν το θέμα της διακοπής είναι οικονομικό ,(το χαράτσι που πλήρωναν οι διαγωνιζόμενοι δεν τους βγάζει τα έξοδα?ή το χαράτσι που πληρώνουμε όλοι μας στη ΔΕΗ ή βαρεμάρας στη διοργάνωση....?)

    Τα είπατε όλα παιδιά... Ο πακτωλός χρημάτων για τα σήματα και τη Eurovision ήταν αναγκαία, γιατί φαίνεται προάγουν τον Πολιτισμό, τρομάρα τους... Να αναδιοργανώσουν το φετιβάλ με κριτήρια αξιοκρατικά (κόβοντας τις γνωστές "αμαρτίες" στην επιλογή των τραγουδιών) και με σοβαρή ενίσχυση στους διακριθέντες, έξω από τη λογική τους... Ποιος θα ασχοληθεί σου λέει με τέτοια οικονομική κρίση με το Φεστιβάλ, "και μπράβο θα μας πούνε"... Έλα όμως που από κάτι τέτοια, "δευτερεύοντα" πράγματα (όπως ο Πολιτισμός, η Παιδεία, κοκ) καταλαβαίνει κανείς τη σαπίλα της κάθε εξουσίας!


    catz
    25.04.2009, 13:53

    κάποιοι (δε λέω ονόματα) , θα βγάλουν ~300 χιλιάρικα λιγότερα αυτό το φθινόπωρο .

    αν σκεφτείς οτι η ΕΡΤ θα τους πλήρωνε σε κανένα εξάμηνο , εν όψει εκλογών κλπ , κλπ ...

    μάλλον μου φαίνονται πολιτικο-οικονομικοί οι λόγοι .

    τζάμπα συζητάτε παιδιά ! ...

     

    Money talks , bullshit walks ...


    220493
    25.04.2009, 14:32

    Στην ΕΡΤ γίνεται χαμώς..............και να το πω ωμά δλδ Λαικά : "Κάνουν ότι γουστάρουν"!!!!

    Ξέρω απο εμπειρία που έχω πως δεν υπάρχει οργάνωση ή τουλάχιστον δεν πράτουν αυτό που οφείλουν......

     


    CHE
    25.04.2009, 18:22

    Και για να μην αναρωτιέσται άλλο, να σας πω και το εξής. Ο Ολυμπιακός ως γνωστόν ''λάκισε'' από την κεντρική διαχείριση των τηλεοπτικών δικαιωμάτων διότι η ΕΡΤ του έδινε περισσότερα από αυτά που θα έπαιρνε μέσω Σούπερ Λίγκας. Το ποσό είναι πάνω από 8.000.000€ ενώ κάποιοι μιλάνε για 10.000.000€! Που θα τα έβρισκε τόσα χρήματα η ΕΡΤ; Μόνο από τις διαφημίσεις; Ας κόψουμε από το πολιτιστικό κομμάτι, να το πάμε στο αθλητικό. Δεν είναι η πρώτη φορά. Το ''δώσε στον λαό άρτο και θεάματα'' έτυχε ευρείας χρήσης επί Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας και συνεχίστηκε και σε όλα τα ολοκληρωτικά καθεστώτα (δικτατορικά και μη). Πώς είπατε; Έχουμε δημοκρατία; Ελάτε τώρα. Μα αλήθεια το πιστεύετε ακόμα;


    NIKOLAS2121
    06.05.2009, 14:28

    Βγήκε τελικά η απόφαση για το φεστιβάλ τραγουδιου Θεσσαλονίκης 2009. Δυστυχώς για όσους προετοίμαζαν κάτι να παρουσιάσουν, η απόφαση ειναι οριστική (οπως μου είπαν τηλεφωνικώς απο την εταιρεία που συμμετέχει στην διοργάνωση) πως φέτος ακυρώνεται και παμε για του χρόνου!! Ας ελπίσουμε τουλάχιστον τα χρήματα που ήταν να δωθούν γι αυτον το σκοπό και τωρά μπορει να πηγαίνουν αλλού, να πιασουν τόπο και να φέρουν επιτυχίες(γενικά)


    inkve
    06.05.2009, 19:57

    οι μεχρι στιγμης απαντησεις παντως δειχνουν απο αδιαφορια μεχρι και ανακουφιση που ακυρωθηκε το φεστιβαλ Θεσσαλονικης....

     

    μαλιστα αυτην την αδιαφορια και την ανακουφιση την συνοδευουν βαριες κατηγοριες που αλλες τις ονομαζουν και αλλες τις αφηνουν να εννοηθουν

     

    το στησιμο του αποτελεσματος φτανει απο μονο του ετσι κι αλλιως...

    οπου καπνος και φωτια λεει η λαικην ρηση....θα ελεγα η λαικην και αλανθαστη(οπως και τοσες αλλες)ρηση!!

     

    εγω μια φορα το παρακολουθησα προσεκτικα...

     

    και με το που ειδα γνωστους συνθετες να αβανταρουνε <<πρωτοεμφανιζομενους>>που ομως ως εκ θαυματος εχουν με καποιο τροπο συνεργαστει μαζι τους δεν μου φανηκε τοσο αθωο...

     

    δεν μπορω να φερω παραπανω αποψη διοτι μονο μια φορα το παρακολουθησα,,,απλα βλεπω οτι οι μεχρι στιγμης γραφωντες δεν τους ενοχλει ιδιαιτερα...

     


    AR-ON
    06.05.2009, 21:41

    Παράθεση:
    Το μέλος inkve στις 06-05-2009 στις 19:57 έγραψε...

    οι μεχρι στιγμης απαντησεις παντως δειχνουν απο αδιαφορια μεχρι και ανακουφιση που ακυρωθηκε το φεστιβαλ Θεσσαλονικης....

    Δε νομίζω φίλε μου... Πλην 1-2 εξαιρέσεων, και ο Jorge που ξεκίνησε το topic και ο περισσότεροι από εμάς, την πικρία μας εκφράσαμε, που αντί να διορθώσουν τα κακώς κείμενα, το καταργήσανε και τελείως... Θέλουμε το Φεστιβάλ, χρειάζονται οι νέοι δημιουργοί ευκαιρίες που στο γκρίζο σημερινό τοπίο είναι ανύπαρκτες. Αυτό που έπρεπε να γίνει είναι διαφάνεια και ενίσχυση, όχι απαξίωση και κατάργησή του.


    Hastaroth
    06.05.2009, 23:37

    Ασφαλώς η ενδεδειγμένη λύση θά ήταν να αναδιοργανωθή το ΦΤΘ ώστε νά γίνεται η επιλογή καί συμμετοχή τών νέων καλλιτεχνών αξιοκρατικά καί μέ διαφάνεια.

    Ομως,άν θυμάμαι καλά,οι λόγοι που "καταργήθηκε" τό φεστιβάλ την πρώτη φορά είχαν να κάνουν ΚΑΙ μέ "παρατράγουδα" αναξιοκρατίας και αδιαφάνειας.

    Αφού λοιπόν καί η αναβίωσή του σκόνταψε στά ίδια εμπόδια,ίσως είναι καλό που φέτος -τουλάχιστον- δέν θα γίνη καθόλου,ώστε νά δοθή ο χρόνος νά βρεθούν άνθρωποι που πραγματικά θέλουν την αναβάθμιση αυτού τού θεσμού και την επαναφορά του στίς προδιαγραφές ποιότητας που είχε όταν πρωτοξεκίνησε πρίν από κάποιες δεκαετίες,γιά να το οργανώσουν σέ νέες βάσεις.

    Ιδωμεν (που λένε και οι Ζανζιβαριανοί).

     


    Julia-Eirini
    08.05.2009, 11:28

    Και πολύ κράτησε αυτή η στημένη φαρσοκωμωδία...

    Μην πάτε μακριά... Θυμηθείτε το κομμάτι ΟΝΕΙΡΑ ΨΕΜΜΑΤΑ στο πρώτο Φεστιβάλ από μια μπάντα από τη Θεσσαλονίκη που αυτό ακυρώθηκε δήθεν ότι προυπήρχε στο internet για να μπεί στη θέση του ένα παιδί του Famestory - και πόσα άλλα..

    Προσωπικά γνωρίζω 2 καλλιτέχνες οι οποίοι είναι περήφανοι που είναι αποτυχημένοι του φεστιβάλ θεσαλλονίκης και αυτοί είναι οι:

    Γιάννης Χατζόπουλος και Kay Darens (από τους Kay & The SchoolDrivers)

    Αν μπείτε στον κόπο να ψάξετε λίγο στο google πχ. το ΠΩΣ ΠΙΣΤΕΨΑ ΣΕ ΣΕΝΑ του Γ. Χατζόπουλου και μετά μπείτε να ακούσετε Kay & The SchoolDrivers στο www.myspace.com/kaygr και πείτε μου εμένα μετά έναν καλό λόγο να κόψεις τέτοιου είδους καλλιτέχνες...

    Υπόψιν ο Γ. Χατζόπουλος τότε είχε λάβει μέρος με το κομμάτι του ΧΑΡΙΣΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΦΩΣ (
    https://www.youtube.com/watch?v=bbtDmpd_5LYLink

    >) ενώ ο Kay με το ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ (http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=18224&gotolast=1)

     

    Πραγματικά δεν είναι αστείο το ότι δεν πέρασε ένας από τους δύο καλλιτέχνες? Και πόσοι άλλοι που τυχαίνει να γνωρίζω με κομματάρες!

    Το καλύτεro όλων που βγήκε από αυτή την ιστορία βέβαια είναι ότι ο Kay και ο Χατζόπουλος γνωρίστηκαν μέσα από αυτή την αποτυχία και δημιούργησαν τότε τη Λέσχη Ελλήνων Ερασιτεχνών Μουσικών (google: Ε.Ε.Κ.Ε.Μ.) και αργότερα το www.freemuse.gr για να φτάσουν σήμερα να κυκλοφορούν εντελώς τυχαία το δίσκο τους την ίδια μέρα (13/3/2009).

    ps. Αν αναρωτιέστε που τα ξέρω όλα αυτά απλά τσεκάρετε το προφίλ μου και όπως λέω και εκεί είμαι open σε ακροάσεις καλλιτεχνών! Λατρέυω το reviewing και αν είστε όσο καλοί είναι οι προαναφερόμενοι σε αυτό που κάνετε και προπάντως το κάνετε με μεράκι τότε ίσως μπώ στον "κόπο" να μάθω τα πάντα για σας (όπως πρέπει να κάνει μια σωστή φαν!)


    VOICETEACHER
    08.05.2009, 12:21

    Για μια ακομη φορα,υποβαθμιζεται ο θεσμοs και η Θεσσαλονικη.....ολα στην τερατουπολη Αθηνα ,λοιπον...αισχοs......{#emotions_dlg.rockon}


    giorgosziotas
    08.05.2009, 12:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Julia-Eirini στις 08-05-2009 στις 11:28 έγραψε...

    Και πολύ κράτησε αυτή η στημένη φαρσοκωμωδία...

    Μην πάτε μακριά... Θυμηθείτε το κομμάτι ΟΝΕΙΡΑ ΨΕΜΜΑΤΑ στο πρώτο Φεστιβάλ από μια μπάντα από τη Θεσσαλονίκη που αυτό ακυρώθηκε δήθεν ότι προυπήρχε στο internet για να μπεί στη θέση του ένα παιδί του Famestory - και πόσα άλλα..

    Προσωπικά γνωρίζω 2 καλλιτέχνες οι οποίοι είναι περήφανοι που είναι αποτυχημένοι του φεστιβάλ θεσαλλονίκης και αυτοί είναι οι:

    Γιάννης Χατζόπουλος και Kay Darens (από τους Kay & The SchoolDrivers)

    Αν μπείτε στον κόπο να ψάξετε λίγο στο google πχ. το ΠΩΣ ΠΙΣΤΕΨΑ ΣΕ ΣΕΝΑ του Γ. Χατζόπουλου και μετά μπείτε να ακούσετε Kay & The SchoolDrivers στο www.myspace.com/kaygr και πείτε μου εμένα μετά έναν καλό λόγο να κόψεις τέτοιου είδους καλλιτέχνες...

    Υπόψιν ο Γ. Χατζόπουλος τότε είχε λάβει μέρος με το κομμάτι του ΧΑΡΙΣΕ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΦΩΣ (
    https://www.youtube.com/watch?v=bbtDmpd_5LYLink>) ενώ ο Kay με το ΦΘΙΝΟΠΩΡΙΝΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ (http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=18224&gotolast=1)

     

    Πραγματικά δεν είναι αστείο το ότι δεν πέρασε ένας από τους δύο καλλιτέχνες? Και πόσοι άλλοι που τυχαίνει να γνωρίζω με κομματάρες!

    Το καλύτεro όλων που βγήκε από αυτή την ιστορία βέβαια είναι ότι ο Kay και ο Χατζόπουλος γνωρίστηκαν μέσα από αυτή την αποτυχία και δημιούργησαν τότε τη Λέσχη Ελλήνων Ερασιτεχνών Μουσικών (google: Ε.Ε.Κ.Ε.Μ.) και αργότερα το www.freemuse.gr για να φτάσουν σήμερα να κυκλοφορούν εντελώς τυχαία το δίσκο τους την ίδια μέρα (13/3/2009).

    ps. Αν αναρωτιέστε που τα ξέρω όλα αυτά απλά τσεκάρετε το προφίλ μου και όπως λέω και εκεί είμαι open σε ακροάσεις καλλιτεχνών! Λατρέυω το reviewing και αν είστε όσο καλοί είναι οι προαναφερόμενοι σε αυτό που κάνετε και προπάντως το κάνετε με μεράκι τότε ίσως μπώ στον "κόπο" να μάθω τα πάντα για σας (όπως πρέπει να κάνει μια σωστή φαν!)



    Την πρώτη χρονιά είχα στείλει αυτό το τραγούδι (http://www.ziotas.gr/tiranta.html). Την ίδια χρονιά ακούσαμε το υπερσουξέ της Ευσταθίας με τα ζαμπόν. Έχω ακούσει τουλάχιστον 20-25 τραγούδια που έλαβαν μέρος εκείνη τη χρονιά και δεν περάσανε. Τραγούδια που ευχαρίστως θα έβαζα να λιώσουν στο mp3 player μου. Το φεστιβάλ αυτό έπαψε να υπάρχει για 'μενα. Από την πρώτη του χρονιά κιόλας.


    -----------------
    http://www.ziotas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 08-05-2009 12:43 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 08-05-2009 12:45 ]