ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.857 μέλη

    Ο Δαντης επιμενει στην ξεφτιλα....

    NikosRoman
    18.05.2009, 22:48

    Ο Δαντης σε σημερινη ραδιοφωνικη συνεντευξη επιμενει να λεει οτι το τραγουδι "My number one" ειναι δικο του .Ειναι γνωστο τοις πασει οτι το τραγουδι ειναι του Μανου Ψαλτακη.Τον οποιο οχι μονο εξαπατησε με τα λαμογια της εταιριας του αλλα και προσπαθησε να τον εξαγορασει αργοτερα προτεινοντας του να γινει ο συνθετης του επομενου δισκου του.

    Βεβαια ο ανθρωπος αρνηθηκε να ξεπουλησει την ηθικη του.

    Επισης ο Δαντης απεδειξε οτι τελικα ειναι υπαρκτος ο φοβος των ανωνυμων συνθετων και στιχουργων που φοβουνται παντα να στειλουν τα demo τους στις εταιριες μηπως και καποιος τα "κλεψει".

    Καθε φορα που θα τον βλεπετε η θα τον ακουτε ,νε ξερετε οτι ειναι ενας απο τους "καποιους".

    Αφηστε οτι γνωμη θελετε........


    sitzoune81
    18.05.2009, 23:21

    σαν να λέμε "αφήστε ότι έχετε ευχαρίστηση"...

    αφήνω ένα δίευρω... δεν "βγαίνω"!

    Ναι, είναι ξεφτίλας!

    Ναι, έχει γαμωφωνάρα

    Ναι, δεν αξίζει να ασχολούμαστε με κάτι τέτοιους

    γιατί μιλάς όμως σαν να είσαι ο Μάνος Ψαλτάκης?...


    NikosRoman
    18.05.2009, 23:40

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 18-05-2009 στις 23:21 έγραψε...

    σαν να λέμε "αφήστε ότι έχετε ευχαρίστηση"...

    αφήνω ένα δίευρω... δεν "βγαίνω"!

    Ναι, είναι ξεφτίλας!

    Ναι, έχει γαμωφωνάρα

    Ναι, δεν αξίζει να ασχολούμαστε με κάτι τέτοιους

    γιατί μιλάς όμως σαν να είσαι ο Μάνος Ψαλτάκης?...



    Γιατι αυτος ο ανθρωπος εχει αξιοπρεπεια .Το πιο σημαντικο συστατικο περα απο τεχνες και οτι αλλο.

    Γιατι εχω αφησει και εγω τραγουδια σε εταιρια παιρνοντας την υποσχεση οτι δεν τα ακουμπαει κανεις.(προ Δαντη εποχη)

    Γιατι τα τραγουδια τα γραφω μονος μου.Δεν χρειαζομαι βοηθεια απο αλλους.

    Γιατι οταν εγινε αυτο με τον Ψαλτακη μπηκα για λιγο στην θεση του.

    Γιατι ολη η καστα του Δαντη ειναι βρωμιαρηδες και λιγδες.(Γερμανου κλπ)

    Θες και αλλα?

    Και για να μην μεινη καποια υπονοια πες στον χορχε να εγκρινει μια απο τις δεκα φωτο που του εχω στειλη και επιμενει να μην τις βαζει.

    Καλο το καρτουν αλλα αν με δεις ειμαι πιο ωραιος.

     


    zabetistas
    18.05.2009, 23:44

     

     

    to tragoudi einai tou ψαλτακη.......

    τελικα μαλλον πουλήθηκε.... ή καταφερε με την φασαρια αυτη να πει τραγουδι του ο δαντης ... λεω εγω με το μυαλουδάκι μου
    -----------------
    αν δεν ρωτησεις δεν θα μαθεις . . .





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zabetistas στις 18-05-2009 23:47 ]


    sitzoune81
    18.05.2009, 23:51

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 18-05-2009 στις 23:40 έγραψε...

    Και για να μην μεινη καποια υπονοια πες στον χορχε να εγκρινει μια απο τις δεκα φωτο που του εχω στειλη και επιμενει να μην τις βαζει.

    Καλο το καρτουν αλλα αν με δεις ειμαι πιο ωραιος.


     

    {#emotions_dlg.blink} -->  {#emotions_dlg.confused1} --> {#emotions_dlg.wacko} -->{#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Υ.Γ. κατά τ' άλλα, με τις απαντήσεις σου καλύφθηκα! Εκφράζεις πικρία και αγανάκτηση, απολύτως αποδεκτή και σεβαστή και σύμφωνη από μεριάς μου!


    220493
    19.05.2009, 13:02

    Ελεος........η Κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων είναι παράνομη........

     

    Και γιατί αυτός ο κύριος το Μάρτη του 2005 δεν αποκάλυψε ο΄τι ήταν δικό του;;;;;;;;

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ:Ισως πίστευε για την πρωτιά ΟΚ....

     

    ΑΛΛΑ πήγαινε στην ΕΡΤ και πες το.....ώστε μετά να του κλείσουν το στόμα.....!!!!


    alex4you
    19.05.2009, 13:47

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 18-05-2009 στις 22:48 έγραψε...

    Ο Δαντης σε σημερινη ραδιοφωνικη συνεντευξη επιμενει να λεει οτι το τραγουδι "My number one" ειναι δικο του .Ειναι γνωστο τοις πασει οτι το τραγουδι ειναι του Μανου Ψαλτακη.Τον οποιο οχι μονο εξαπατησε με τα λαμογια της εταιριας του αλλα και προσπαθησε να τον εξαγορασει αργοτερα προτεινοντας του να γινει ο συνθετης του επομενου δισκου του.

    Βεβαια ο ανθρωπος αρνηθηκε να ξεπουλησει την ηθικη του.

    Επισης ο Δαντης απεδειξε οτι τελικα ειναι υπαρκτος ο φοβος των ανωνυμων συνθετων και στιχουργων που φοβουνται παντα να στειλουν τα demo τους στις εταιριες μηπως και καποιος τα "κλεψει".

    Καθε φορα που θα τον βλεπετε η θα τον ακουτε ,νε ξερετε οτι ειναι ενας απο τους "καποιους".

    Αφηστε οτι γνωμη θελετε........



              1) Δέν νομίζω ότι έχεις άδικο γενικώς για τον Δάντη αλλά έχω κάποιες ενστάσεις!

    - Οκ το τραγούδι είναι κλεμμένο αφού ο ψαλτάκης είναι τίμιος γιατί δεν το είπε πιο πρίν?

    -Γιατί το είπε μετά την πρωτιά?μήπως δεν εκτιμούσε ότι θα πάει καλά και ήθελε να αποποιηθεί της ευθύνης?

    -Μήπως τοπ κομμάτι είναι όντως δικό του και ζήτησε κάποιο ποσό δεν του το δώσανε και τα είπε όλα?

    --Ξέρουμε αν όντως έχει κινηθεί δικαστικά η μας δουλεύουν όλοι τους ομαδικά!

    Κάτι μου βρωμάει εμένα στην όλη υπόθεση

    Υ.Γ απο τη στιγμή που το ανακοινώνει τώρα ο ψαλτάκης (εννοώ μετά το διαγωνισμό) είναι το ίδιο υπεύθυνος όσο και οι υπεύθυνοι της εταιρείας αν όντως είναι αλήθεια!


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex-------radio musicheaven σάββατο 10.00 π.μ-saturday live

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 19-05-2009 13:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 19-05-2009 13:50 ]


    dimitrapan
    19.05.2009, 14:09

    Έχει αποδειχτεί όντως ότι το τραγούδι είναι κλεμμένο, ή τον έναν τον συμπαθούμε, τον άλλον όχι και... να 'χαμε να λέγαμε;


    PARATERISTAS
    19.05.2009, 14:38

    Ειχε γινει οντως μεγαλο θεμα τοτε με τον Δαντη...Αλλα θεωρω οτι ειναι φαυλος κυκλος γιατι απο οσο ξερω νομικα μπορεις να εχεις κοινη μελωδια μεχρι καποια μετρα απλα μετα να αλλαζει που σημαινει πρακτικα οτι κλεβω μια βασικοτατη ιδεα ειτε ειναι μελωδια ειτε στιχος ,το μεταποιω ελαχιστα και ειμαι καλυμμενος οποτε....μην το σκαλιζεται και πολυ...Οι λιγοι ειναι αυτοι που δεν κλεβουν....Δυστυχως ετσι ειναι


    -----------------
    Kάθε Τρίτη ΟΝ AIR 10-11 το βράδυ "Πάρε το Μετρό...και πάμε στα Ρετρό!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PARATERISTAS στις 19-05-2009 14:39 ]


    PHILIPPOSSM
    19.05.2009, 17:37

    Από που αποδεικνύετε ότι το τραγούδι ήταν του Ψαλτακη;
    Απεφάνθη κάποια δικαστική αρχη ή η αεπι;
    Ο Ψαλτακης πούλησε το τραγούδι στον Δάντη για ένα κομμάτι ψωμί, λίγα χρόνια πριν την επιτυχία και όταν έγινε Νο1 ζήταγε περισσότερα!!!! (λέω εγώ τώρα).
    Δεν μπορείτε να συκοφαντείτε χωρίς στοιχεία,  οποιονδήποτε. Το αν δεν σου αρέσει ο Δάντης ή ο κάθε Δάντης είναι δικό σου θέμα και δεν έχει καμία σχέση με το θέμα του συγκεκριμένου τραγουδιού.

    Και τέλος δεν υπάρχει καμιά κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Όπως έγραψε και ο Parateristas έστω κάποιες νότες ως αναφορά την μελωδία  ή ένα τελικό Σίγμα ως αναφορά τον στίχο να αλλάξεις, αυτόματα το τραγούδι κατοχυρώνετε σε αυτόν που το έκανε.

    Δυστυχώς ούτε η νομοθεσία ούτε η Ηθική καλύπτει τον εκάστοτε Ψαλτακη.

     

    Και τέλος...

    "Και για να μην μείνει κάποια υπόνοια πες στον χορχε να εγκρίνει μια από τις δέκα φώτο που του έχω στείλει και επιμένει να μην τις βάζει."

    Αυτό θα έπρεπε εσύ να το έχεις αναφέρει σε ένα από τα post για το musicheaven στην κεντρική σελίδα, για να το ξέρει και ο jorge....και για να σου δώσει τις απαραίτητες απαντήσεις αν χρειάζεται !!!

     


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανάσυστηθούμε..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 19-05-2009 17:49 ]


    gikostas
    19.05.2009, 18:47

    Δεν ξέρω την ιστορία του συγκεκριμένου κομματιού,αλλά ο Δάντης έκανε  το ίδιο και πριν λίγο καιρό όταν εμφανιζόνταν στην Αρχιτεκτονική.Είπε για μια διασκευή πολύ γνωστού κομματιού,το οποίο μου διαφεύγει τώρα,ότι είναι δικιά του,ενώ στην πραγματικότητα ήταν κάποιου ξένου καλλιτέχνη.Αν θυμάται κάποιος το περιστατικό ας το γράψει πιο λεπτομεριακά.Φαίνεται πως ο Δάντης αρέσκεται σε τέτοιες συμπεριφορές.


    PHILIPPOSSM
    19.05.2009, 19:05

    Ευτυχώς που υπάρχουν φωτογραφίες μου στο site αλλιώς θα έλεγαν ότι είμαι ο Δάντης με αυτά που γράφω....

    Φίλε gikosta τo έγραψες μόνος σου, αναφερθηκες στην ΔΙΑΣΚΕΥΗ ενός τραγουδιού, φυσικά και η ΔΙΑΣΚΕΥΗ ανήκει στον καλλιτέχνη που την κάνει. Δεν είπε ποτέ ο Δάντης ότι του ανήκει το τραγούδι αλλά η ΔΙΑΣΚΕΥΗ.

     

     


    gikostas
    19.05.2009, 19:17

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 19-05-2009 στις 19:05 έγραψε...

    Ευτυχώς που υπάρχουν φωτογραφίες μου στο site αλλιώς θα έλεγαν ότι είμαι ο Δάντης με αυτά που γράφω....

    Φίλε gikosta τo έγραψες μόνος σου, αναφερθηκες στην ΔΙΑΣΚΕΥΗ ενός τραγουδιού, φυσικά και η ΔΙΑΣΚΕΥΗ ανήκει στον καλλιτέχνη που την κάνει. Δεν είπε ποτέ ο Δάντης ότι του ανήκει το τραγούδι αλλά η ΔΙΑΣΚΕΥΗ.

    Φίλε μου μιλάω για την διασκευή ότι ήταν ξένου καλλιτέχνη.

     

     




    tsibitos
    19.05.2009, 21:27

    Παράθεση:

    Το μέλος zabetistas στις 18-05-2009 στις 23:44 έγραψε...

     

     

     

     

    to tragoudi einai tou ψαλτακη.......

    τελικα μαλλον πουλήθηκε.... ή καταφερε με την φασαρια αυτη να πει τραγουδι του ο δαντης ... λεω εγω με το μυαλουδάκι μου
    -----------------
    αν δεν ρωτησεις δεν θα μαθεις . . .





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zabetistas στις 18-05-2009 23:47 ]



     

     

    Φίλε zabetistas το παραπάνω τραγούδι κυκλοφορησε ένα χρόνο πριν το Νumber 1. (το Μάρτιο του 2004).

     


    dimitrapan
    20.05.2009, 09:14

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 19-05-2009 στις 18:47 έγραψε...

    Δεν ξέρω την ιστορία του συγκεκριμένου κομματιού,αλλά ο Δάντης έκανε  το ίδιο και πριν λίγο καιρό όταν εμφανιζόνταν στην Αρχιτεκτονική.Είπε για μια διασκευή πολύ γνωστού κομματιού,το οποίο μου διαφεύγει τώρα,ότι είναι δικιά του,ενώ στην πραγματικότητα ήταν κάποιου ξένου καλλιτέχνη.Αν θυμάται κάποιος το περιστατικό ας το γράψει πιο λεπτομεριακά.Φαίνεται πως ο Δάντης αρέσκεται σε τέτοιες συμπεριφορές

    Νομίζω ότι αναφέρεσαι στο Billie Jean του Michael Jackson. Είχε διασκευαστεί από έναν άλλον καλλιτέχνη -Κρις Κορνέλ- και πέρσι το είπε κι ο Δάντης διασκευασμένο.

    ΟΚ! Και τι έγινε; Νομίζω ότι μπερδεύουμε τα πορτοκάλια με τα αεροπλάνα. Πρώτον, το τραγούδι αυτό ήταν μια διασκευή και τίποτα άλλο. Επίσης, δεν θυμάμαι αν ο Δάντης είχε πει ότι είναι δική του διασκευή ή αν το είχε πει ο παρουσιαστής. Ο Δάντης αργότερα σε συνέντευξή του σχετικά ανέφερε: "Το γνωρίζατε ότι η διασκευή του Billie Jean που τραγουδήσατε στο live του X-Factor ήταν του Κρις Κορνέλ ;
    Ναι, βέβαια. Εγώ την εκτέλεσή του είχα ακούσει και ξεσήκωσα.

    Tι ακριβώς έγινε και αφέθηκε να εννοηθεί ότι ήταν δική σας διασκευή;
    Κοιτάξτε, πάει να μεγαλοποιηθεί ένα θέμα που είναι ανυπόστατο. Εγώ ουδέποτε είπα ότι έχω κάνει τη διασκευή"

    Όπως και να 'χει, έχει σχέση αυτό με το να κατηγορείται ότι έκλεψε ένα τραγούδι άλλου, το έστειλε στην Eurovision, κέρδισε και φοράει τις δάφνες του άλλου αδίκως; Δεν λέω ότι είναι απίθανο κάτι τέτοιο -κι αν όντως συμβαίνει ελπίζω να τιμωρηθεί ανάλογα, αλλά όταν ξεστομίζουμε τέτοιες κατηγορίες, καλό είναι να έχουμε ατράνταχτα επιχειρήματα αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα άλλο από το να λασπολογούμε και να συκοφαντούμε.


    -----------------
    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 20-05-2009 09:20 ]


    gikostas
    20.05.2009, 10:51

    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 20-05-2009 στις 09:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 19-05-2009 στις 18:47 έγραψε...

    Δεν ξέρω την ιστορία του συγκεκριμένου κομματιού,αλλά ο Δάντης έκανε  το ίδιο και πριν λίγο καιρό όταν εμφανιζόνταν στην Αρχιτεκτονική.Είπε για μια διασκευή πολύ γνωστού κομματιού,το οποίο μου διαφεύγει τώρα,ότι είναι δικιά του,ενώ στην πραγματικότητα ήταν κάποιου ξένου καλλιτέχνη.Αν θυμάται κάποιος το περιστατικό ας το γράψει πιο λεπτομεριακά.Φαίνεται πως ο Δάντης αρέσκεται σε τέτοιες συμπεριφορές

    Νομίζω ότι αναφέρεσαι στο Billie Jean του Michael Jackson. Είχε διασκευαστεί από έναν άλλον καλλιτέχνη -Κρις Κορνέλ- και πέρσι το είπε κι ο Δάντης διασκευασμένο.

    ΟΚ! Και τι έγινε; Νομίζω ότι μπερδεύουμε τα πορτοκάλια με τα αεροπλάνα. Πρώτον, το τραγούδι αυτό ήταν μια διασκευή και τίποτα άλλο. Επίσης, δεν θυμάμαι αν ο Δάντης είχε πει ότι είναι δική του διασκευή ή αν το είχε πει ο παρουσιαστής. Ο Δάντης αργότερα σε συνέντευξή του σχετικά ανέφερε: "Το γνωρίζατε ότι η διασκευή του Billie Jean που τραγουδήσατε στο live του X-Factor ήταν του Κρις Κορνέλ ;
    Ναι, βέβαια. Εγώ την εκτέλεσή του είχα ακούσει και ξεσήκωσα.

    Tι ακριβώς έγινε και αφέθηκε να εννοηθεί ότι ήταν δική σας διασκευή;
    Κοιτάξτε, πάει να μεγαλοποιηθεί ένα θέμα που είναι ανυπόστατο. Εγώ ουδέποτε είπα ότι έχω κάνει τη διασκευή"

    Όπως και να 'χει, έχει σχέση αυτό με το να κατηγορείται ότι έκλεψε ένα τραγούδι άλλου, το έστειλε στην Eurovision, κέρδισε και φοράει τις δάφνες του άλλου αδίκως; Δεν λέω ότι είναι απίθανο κάτι τέτοιο -κι αν όντως συμβαίνει ελπίζω να τιμωρηθεί ανάλογα, αλλά όταν ξεστομίζουμε τέτοιες κατηγορίες, καλό είναι να έχουμε ατράνταχτα επιχειρήματα αλλιώς δεν κάνουμε τίποτα άλλο από το να λασπολογούμε και να συκοφαντούμε.


    -----------------
    "Δεν είμαστε τίποτα, ας γίνουμε τα πάντα!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimitrapan στις 20-05-2009 09:20 ]



    Σε ευχαριστώ πολύ dimitrapan.Μιλούσα ακριβώς για το Billie Jean.Το περιστατικό συνέβει στην Αρχιτεκτονική και το είπε ο ίδιος και όχι κάποιος παρουσιαστής.Βέβαια όπως λες κι εσύ δεν έγινε και τίποτα.Θα συμφωνήσω.Εγώ απλά το ανέφερα.Προσωπικά πιστεύω ότι τέτοιες συμπεριφορές δεν αρμόζουν σε ανθρώπους που θέλουν να λέγονται καλλιτέχνες.


    dimitrapan
    20.05.2009, 10:57

    Δεν ξέρω αν το είχε πει στην Αρχιτεκτονική (για να το λες, έτσι θα είναι), η όλη ιστορία πάντως είχε αρχίσει όταν το είχε τραγουδήσει σε ένα σόου (Fame story ηταν; κάτι άλλο παρόμοιο; Θα σε γελάσω...) και νομίζω ότι ο παρουσιαστής είχε πει ότι τη διασκευή την έκανε ο Δάντης για το συγκεκριμένο σόου. Εκεί αναφερόμουν και μίλησα για παρουσιαστή...


    freakhood
    20.05.2009, 11:21

    Αδυνατω να καταλαβω το νοημα της κουβεντας.

    Ξεφτιλισμενος ηταν ανεκαθεν.


    alex4you
    20.05.2009, 11:39

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 20-05-2009 στις 11:21 έγραψε...

    Αδυνατω να καταλαβω το νοημα της κουβεντας.

    Ξεφτιλισμενος ηταν ανεκαθεν.



    Ισώς! Αλλά αυτό όπως λές κι εσύ και όλοι μας-σωστά κατα τη γνώμη μου-είναι να λέμε κάτι αποδεικνύοντας το και όχι να κατηγορούμε αδίκως.Το αν είναι ξεφτιλισμένος η όχι το δείχνουν τα χρόια του στη δισκογραφία- ίσως να έχει γράψει και καλά κομάτια, σημασία έχει πώς στον κόσμο αρέσει! Δεν είναι ο μόνος απατεώνας-ξεφτίλας που κάνει καριέρα στη ελληνική δισκογραφία!


    uNick
    20.05.2009, 12:07

    Η λογική του "πες-πες, κάτι θα μείνει" ίσως δεν θα έπρεπε να γίνεται αποδεκτή σε αυτό το forum, και καλό θα ήταν να μην ρίχνετε το επίπεδο με φήμες ή/και κατινιές...

    Από τη στιγμή που δεν έχει αποφανθεί κανένας αρμόδιος φορέας, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να κατηγορεί κάποιον, όσο κι αν τον απεχθάνεται.

    Όσο βάσιμη είναι η κατηγορία ότι ο Δάντης έκλεψε ένα τραγούδι για να κερδίσει δόξα και χρήμα, άλλο τόσο στέκει και η υποψία ότι ο Ψαλτάκης προσπαθεί να "κλέψει" μέρος της δόξας για τον εαυτό του. Αν δεν κάνω λάθος, κανένα από τα δύο δεν έχει αποδειχθεί.

    Με την ίδια λογική, θα μπορούσα να βγω παντού και να λέω ότι το τραγούδι που ο Ψαλτάκης λέει ότι του έκλεψαν στην πραγματικότητα το είχε κλέψει πρώτος αυτός από εμένα. Θα με υποστήριζαν διάφοροι φίλοι μου με δημόσιες δηλώσεις τους, και μετά από λίγο καιρό όλοι θα είχαν βαθιά φυτευμένη στο μυαλό τους την υπόνοια ότι μπορεί όντως ο Ψαλτάκης να το είχε κλέψει από εμένα... Όλο αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το τραγούδι είναι πράγματι δικό μου. Αν μπορώ, το αποδεικνύω. Αν δεν μπορώ, το βουλώνω! Τόσο απλά...