ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.853 μέλη

    Ο Δαντης επιμενει στην ξεφτιλα....

    NikosRoman
    20.05.2009, 15:08

    "Από τη στιγμή που δεν έχει αποφανθεί κανένας αρμόδιος φορέας, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να κατηγορεί κάποιον, ."

    Και ουτε προκειται ποτε να αποφανθει γιατι υπαρχει  νομικο κενο........αρα.......η νομιμοτητα της πρωτης θεσης στην eurovision με αυτο το τραγουδι ,ειναι και ηθικη.Αυτο μενει τελικα πισω απο τα δικονομικα κενα,και με(μας?)ξεχωριζει απο τα σκουληκια και τα λαμογια?
    Και ουτε προκειται καποιο δικαστηριο να καταδικασει κανεναν πολιτικο για τα οικονομικα σκανδαλα της τελευταιας πενταετιας οποτε μαλλον εισαι ενταξει και με αυτο.
    Και ουτε οταν περασες με κοκκινο φαναρι και εφαγες κληση πηγες στο δικαστηριο να καταδικαστεις γιατι στην εσβησε ο μπαρμπας σου,οποτε και εκει ολα καλα.....Και.....Και.....Και καλη τυχη φιλε νικ γιατι το ζητημα δεν ειναι νομικο αλλα ηθικο.
    Ειναι θαυμα το πως τοσοι πολλοι αναμεσα μας ειναι ετοιμοι να γινουν οι επομενοι ΝΟΜΙΜΟΙ αρα ΗΘΙΚΟΙ.
    Αν εχω κατι με τον Ψαλτακη ειναι η επιμονη του να γινει συνθετης των εταιριων.Εκει χανει το δικιο του.Αν εκανε μια αλλη δουλεια και το ειχε σαν χομπι τωρα θα τον ηξεραν και οι πετρες.Τον εχει φυλακισει ο νομος του Μερφι.
    Με το λαμογιο τον κλεφτη του τα εχω μαζεμενα πολλα χρονια.
    Πως ειναι δυνατον να κανει καριερα αυτος ο αταλαντος??(Ρητορικη ειναι η ερωτηση βεβαια.)
    Φωνη???Ναι!!!!Αυστηρα μεχρι εκει σε περιορισμενο χωρο και προγραμμα.

    Οποιος τον γουσταρει ειναι οκ.Δεν θα κρινω κανεναν για αυτο.Δεν το εχω κανει ποτε.
    Απλα σαν μουσικος και συνθετης ξερω να ξεχωριζω τα παρασιτα οταν τα βλεπω στον χωρο.
    Ειναι πολλα και ειναι και κολλητικα.
    Η αντιβιωση δεν ειναι η μουσικη.
    Ειναι η ηθικη.(δεν την διεκδικω,απλα την αναγνωριζω σε οποιον την εχει).
    Αν ο Ψαλτακης την εχει μειωμενη(οπως διατεινονται καποιοι πιο πανω),τοτε φαντασου ο Δαντης το αεναο κλεφτρονι.

     

     


    -----------------
    Αν τελικα αποφασισεις να παντρευτεις,παρε μια "κοντη".Το κακο που θα σε'βρει θα ειναι μικροτερο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 20-05-2009 16:12 ]


    alex4you
    20.05.2009, 17:28

    Δέν έχεις άδικο αλλά εδώ δέν έχεις αποδείξεις ότι ισχύει κάτι τέτοιο αν έχεις πές μας κι εγώ πρώτος θα παραδεχτώ το λάθος μου!Αλλά απο τι στιγμή που μόνο να τα κανάλια ασχολήθηκαν δεν μπορώ να πώ κάτι


    NikosRoman
    21.05.2009, 00:56

    Παράθεση:

    Το μέλος alex4you στις 20-05-2009 στις 17:28 έγραψε...

    Δέν έχεις άδικο αλλά εδώ δέν έχεις αποδείξεις ότι ισχύει κάτι τέτοιο αν έχεις πές μας κι εγώ πρώτος θα παραδεχτώ το λάθος μου!Αλλά απο τι στιγμή που μόνο να τα κανάλια ασχολήθηκαν δεν μπορώ να πώ κάτι



    Εχεισ δικιο.Θα επανελθω.


    dimitrapan
    21.05.2009, 08:25

    NikosRoman, νομίζω ότι έχει μπερδευτεί λίγο. Δεν είπε κανείς ότι όποιος είναι νόμιμος είναι ηθικός. Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε στο ότι είναι δύο έννοιες διαφορετικές.

    Ωστόσο, τα επιχειρήματά σου θεωρώ ότι είναι λίγο αδύναμα. Για τους πολιτικούς, π.χ., που παραπέμπονται στη δικαιοσύνη, υπάρχουν αποδείξεις ή έστω ενδείξεις, διαφορετικά δεν θα μπορούσε να τους καλέσει ο εισαγγελέας. Το αν αθωώνονται ή όχι είναι άλλο θέμα και νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε επίσης στο ότι οι ένοχοι πρέπει να καταδικάζονται, ανεξαρτήτως ονόματος και θέσης. Για τη siemens, π.χ., που ακούμε τελευταία, έχουν ακουστεί πολλά ονόματα, έχουν βγει στοιχεία στη δημοσιότητα και η υπόθεση θα πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης για τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Αν βγω σήμερα, όμως, εγώ και πω ότι και ο Πρωθυπουργός πήρε μίζες, πήγε ταξίδια κλπ, χωρίς καμία απόδειξη, κάποιοι θα ε πιστέψουν σίγουρα, αλλά εγώ αυτομάτως χάνω την φερεγγυότητά μου και ο άλλος έχει δικαίωμα να κινηθεί ακόμα και νομικά εναντίον μου.

    Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν μπορούμε να λέμε ότι ένας άνθρωπος διέπραξε κάποιο αδίκημα, χωρίς καμία απόδειξη, γιατί τότε καταντούμε τουλάχιστον γραφικοί. Αν ο Δάντης "έκλεψε", μαζί σου, να "του πάρουν το κεφάλι". Αλλά μέχρι να αποδειχθεί κάτι τέτοιο, με το να το συζητάμε το μόνο που κάνουμε είναι να αναπαράγουμε φήμες και λασπολογίες.

     


    freakhood
    21.05.2009, 12:42

    Οι μεγαλύτεροι εγκληματίες δεν είναι στην φυλακή. Και αυτό είναι κάτι που δεν το έχει πει μόνο ο Κάφκα.

    Αυτού του είδους οι ηθικο-νομοτέλειες το μόνο που κάνουν είναι να συντελούν στην συντήρηση του κλίματος αποπροσανατολισμού. Εννοείται πως ο Καραμανλής (και ο κάθε Καραμανλής) επιτελεί έναν συγκεκριμένο ρόλο. Ας μην μιλήσουμε καλύτερα για αυτό.

    Ας αφήσουμε τον αποπροσανατολισμό. Υπάρχουν τα media που ασχολούνται με αυτό. Έχουν αναγάγει σε τέχνη την Γκεμπελική αυτή πρακτική.

    Υπάρχει και η αποχαύνωση. Για αυτό τον τομέα υπάρχουν και κάτι τύποι σαν τον Δάντη (και τον οποιοδήποτε Δάντη).

    Και εμείς ασχολούμαστε με αυτά τα ζώα.

     


    dimitrapan
    21.05.2009, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 21-05-2009 στις 12:42 έγραψε...
    Οι μεγαλύτεροι εγκληματίες δεν είναι στην φυλακή. Και αυτό είναι κάτι που δεν το έχει πει μόνο ο Κάφκα.

    Ως εδώ συμφωνούμε.

    Παράθεση:

    Αυτού του είδους οι ηθικο-νομοτέλειες το μόνο που κάνουν είναι να συντελούν στην συντήρηση του κλίματος αποπροσανατολισμού.

    Πιστεύω ότι κι ο ίδιος αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό που λες είναι πολύ μα πάρα πολύ σχετικό. Διότι αν έβγαινα σήμερα στα κανάλια κι έλεγα, π.χ., ότι ο freakhood είναι ο δολοφόνος του επιχειρηματία από το Ηράκλειο και το ίδιο υποστήριζαν και κάποιοι άλλοι που είχαν συμφέρον να το κάνουν, αν δεν υπήρχε αυτή η "ηθικο-νομοτέλεια", θα βρισκόσουν σε κάποιο χαντάκι με τις ευλογίες της κοινωνίας, κι ας ήσουν αθώος.

     

    Παράθεση:

    Εννοείται πως ο Καραμανλής (και ο κάθε Καραμανλής) επιτελεί έναν συγκεκριμένο ρόλο. Ας μην μιλήσουμε καλύτερα για αυτό.

    Συμφωνώ απόλυτα και ως προς το πνεύμα της φράσης σου και ως το προς να μη μιλήσουμε γι' αυτό. Δεν είναι του παρόντος θέματος, το έθεσα απλώς σαν παράδειγμα.

    Παράθεση:

    Ας αφήσουμε τον αποπροσανατολισμό. Υπάρχουν τα media που ασχολούνται με αυτό. Έχουν αναγάγει σε τέχνη την Γκεμπελική αυτή πρακτική.

    Πολύ καλά τα λες! Και αλίμονο αν κι εμείς αναπαράγουμε ό,τι τα media φιλοξενούν. Στο πλαίσιο αυτό πιστεύω ότι δεν πρέπει να τρώμα αμάσητα ό,τι μας σερβίρουν, είτε διά στόματος των δημοσιογράφων είτε διά στόματος των όσων κατά καιρούς φιλοξενούν.

    Παράθεση:

    Υπάρχει και η αποχαύνωση. Για αυτό τον τομέα υπάρχουν και κάτι τύποι σαν τον Δάντη (και τον οποιοδήποτε Δάντη).

    Νομίζω ότι υπερεκτιμάς τον Δάντη (και τον κάθε Δάντη). Πώς μπορεί να αποχαυνώσει κάποιον ένας διασκεδαστής; Δηλαδή όσοι άκουσαν το "σκάσε" αποχαυνώθηκαν; Είναι θέμα παιδείας και φιλτραρίσματος όλων των ερεθισμάτων που δεχόμαστε... 

     


    uNick
    21.05.2009, 16:49

    Φίλε NikosRoman, άλλα σου είπα εγώ και άλλα κατάλαβες (ή ήθελες να καταλάβεις) εσύ... Όπως σου είπαν και άλλοι, χωρίς αποδείξεις γίνεσαι απλά ένας ακόμα από αυτούς που αναμασούν την τσίχλα της λάσπης. Το να κατηγορείς (ως και το βαθμό της εμπάθειας) κάποιον χωρίς όχι απλά απόδειξη αλλά ούτε καν ένδειξη είναι τουλάχιστον περίεργο.

    Τα περί νομιμότητας και ηθικής είναι δικά σου "συμπεράσματα", δεν είπα τίποτα τέτοιο και μην προσπαθείς να βάζεις στο δικό μου στόμα δικά σου λόγια. Επιπλέον, είναι και άστοχα, άσχετα με το θέμα και παραπλανητικά. Θέλω να πιστεύω πως εκ λάθους τα έγραψες και ότι δεν ήταν ελιγμός.

    Όσο για το αν είναι ή δεν είναι "ατάλαντος" ο Δάντης... εκτός του ότι και αυτή σου η φράση δείχνει εμπάθεια με την οποία διαφωνώ... και μόνο η διάρκειά του στην ελληνική μουσική σκηνή θα έπρεπε να σου λέει κάτι, όχι απαραίτητα για τις φωνητικές του ικανότητες όσο για το γεγονός ότι αρέσει σε πολύ κόσμο... που και αυτό, ταλέντο είναι.

    Και πριν βιαστείς να βγάλεις (πάλι) συμπεράσματα, θα σου πω ότι η μοναδική φορά που έδωσα λεφτά γνωρίζωντας ότι μέρος τους θα πάει και στον Δάντη, ήταν όταν αγόρασα το "Κρυφό Σχολειό", ένα διπλό cd με ζωντανή ηχογράφηση από τη συνεργασία του Δάντη με τον Κώστα Τουρνά (ο οποίος μου αρέσει πολύ). Το γυφτο-ποπ στυλάκι που έχει ο Δάντης τα τελευταία χρόνια δεν με εκφράζει και δεν το πληρώνω... απλά αδιαφορώ.

     


    freakhood
    25.05.2009, 10:03

    ΠΑΡΑΘΕΣΗ:αν έβγαινα σήμερα στα κανάλια κι έλεγα, π.χ., ότι ο freakhood είναι ο δολοφόνος του επιχειρηματία από το Ηράκλειο και το ίδιο υποστήριζαν και κάποιοι άλλοι που είχαν συμφέρον να το κάνουν, αν δεν υπήρχε αυτή η "ηθικο-νομοτέλεια", θα βρισκόσουν σε κάποιο χαντάκι με τις ευλογίες της κοινωνίας, κι ας ήσουν αθώος...

    Διαφωνώ πλήρως αλλά η απάντηση μου θα χρειαστεί πολλές σελίδες. Ας μην ζαλίσουμε τον κόσμο. Ας διαφωνούμε και σε κάτι! Ούτως ή άλλως, η διαφωνία είναι υγεία.

     

    ΠΑΡΑΘΕΣΗ:Νομίζω ότι υπερεκτιμάς τον Δάντη (και τον κάθε Δάντη). Πώς μπορεί να αποχαυνώσει κάποιον ένας διασκεδαστής; Δηλαδή όσοι άκουσαν το "σκάσε" αποχαυνώθηκαν; Είναι θέμα παιδείας και φιλτραρίσματος όλων των ερεθισμάτων που δεχόμαστε... 

    Εδώ θα μου επιτρέψεις να σου πω πως αφού ζώα σαν τον Δάντη, την Κακο-μοίρα και τον Ρουβά μονοπωλούν τις εκπομπές των καναλιών (αν συνυπολογίσουμε και τις χίλιες μύριες εκπομπές παρομοίου επιπέδου) δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια στην κατά τα άλλα «αξιόλογη» γαλούχηση μας.Αποχαυνώνουν κατά κόρον.Όχι εμένα κι εσένα που έχουμε καταλάβει τι παίζει…