ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Διαλύθηκαν τα Διάφανα Κρίνα

    movflower
    09.06.2009, 21:55

    Μα και τα Διάφανα Κρίνα;

    ...

    {#emotions_dlg.helpsmilie}

     


    logan
    10.06.2009, 02:17

    Πραγματικα μεγαλη μπαντα, κατασταλαγμενη κ ωριμη. Ειμαι σιγουρος οτι οι μουσικες τουσ μας συντροφευσαν σε πολλες στιγμες της ζωης μας. Οπως κ οι Ενδελεχεια. Μην ξεχναμε ομως οτι μιλαμε για συγκροτηματα που δημιουργηθηκαν τον καιρο της ανθησης του ελληνικου ροκ οπου κ οι δισκογραφικες προωθουσαν οποιοδηποτε γκρουπ επαιζε ηλεκτρικο ηχο. Μεχρι κ στο mad παιζαν video clip αλληνικου ροκ. Τωρα εχετε δει ποτε σε κανα δισκαδικο να βγαζουν cd ελληνικου-ελληνοφωνου ροκ συγκροτηματος?? Κυκλοφορουν καλα γκρουπ αλλα με τισ συνθηκες που επικρατουν στα δισκογραφικα δρωμενα δεν φτανουν ποτε στο προσκηνιο.


    billaros
    23.06.2009, 18:05

    Να και η ανακοίνωση του Θάνου Ανεστόπουλου:

    http://rocking.gr/article6001.php

    . . .


    spiroos
    24.06.2009, 00:44

    Για ακόμα μια φορά με τέτοιες αποκαλύψεις-απαντήσεις -αληθινές ή μη- αποδεικνύεται πως η απομυθοποίηση κάνει πάρτυ πια στη ζωή μας. ΚΡΙΜΑ.


    movflower
    24.06.2009, 01:14

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 24-06-2009 στις 00:44 έγραψε...

    Για ακόμα μια φορά με τέτοιες αποκαλύψεις-απαντήσεις -αληθινές ή μη- αποδεικνύεται πως η απομυθοποίηση κάνει πάρτυ πια στη ζωή μας. ΚΡΙΜΑ.



    αυτό ξαναπές το.... {#emotions_dlg.crying}


    walkero
    24.06.2009, 10:53

    Όπου υπάρχουν προσωπικές σχέσεις ανθρώπων και πάθη, όλα αυτά είναι λογικό να συμβαίνουν. Αλλά μερικές φορές ελπίζεις ότι κάποιοι είναι και εξαιρέσεις. Δυστυχώς όμως η ζωή μας φυλάσσει πολλές εκπλήξεις. Το θέμα είναι ότι τα Διάφανα Κρίνα τα αγαπήσαμε από αυτό που μας δώσανε. Από το έργο τους και μόνο. Όλα τα άλλα είναι λυπηρό να μας απασχολούν. Ας επιλέξει ο κάθε ένας αυτό που είναι καλύτερο για τον εαυτό του, κι η ιστορία θα μας δείξει την αξία του.


    kasel
    24.06.2009, 21:17

    Τί έγινε ρε παιδιά?Τί ξεκατίνιασμα είναι αυτό?

    Όχι έτσι ρε γαμώτο.

    Τί χάλασμα....

    Τί απομυθποίηση.......


    kwstasagas
    24.06.2009, 22:24

    Τραγούδι τους άκουσα για πρώτη φορά πριν 13 περίπου χρόνια κάποιο από το ραδιοφωνάκι που έχω στο νησί καταγωγής μου, όπου έκανα διακοπές. Επρόκειτο για μια "ζοφερή" ατμοσφαιρική μπαλάντα που .... δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από τα τραγούδια των TINDERSTICKS, του Νικ Κέηβ και άλλων ομότεχνών τους του εξωτερικού. Έτσι, αφού σημείωσα σε ένα χαρτάκι το όνομα της μπάντας [που τότε ήταν μόλις στα πρώτα της βήματα], το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν : "όταν γυρίσω από τις διακοπές, θα επιδιώξω να τους δω λάιβ οπωσδήποτε". Από τα λάιβ τους θυμάμαι με τις καλύτερες αναμνήσεις την εμφάνισή τους στο ΡΟΚΓΟΥΕΗΒ στη Ριζούπολη το 1997, περίοδος που ήμουν φαντάρος, όπου είχαν παίξει πριν τους New Model Army. Πραγματικά, πολύ καλοί !!! Παρόλο που δεν εμβάθυνα στο έργο τους, μπορώ να πω ότι τους σέβομαι απεριόριστα, όχι μόνο για τα όμορφα τραγούδια που μάς άφησαν ως "κληροδότημα", αλλά και για την αξιοπρέπεια με την οποία κινήθηκαν όλα αυτά τα χρόνια.

    Κι όπως τους σέβομαι για το έργο που άφησαν, με τον ίδιο τρόπο οφείλω να τούς σεβαστώ και για την απόφασή τους να "βαρέσουν διάλυση". Και στην τελική .... αν δεν έχεις να πεις καινούρια πράγματα, είναι καλύτερα να σιωπήσεις ......  


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-06-2009 22:25 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-06-2009 22:55 ]


    sitzoune81
    24.06.2009, 23:01

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 24-06-2009 στις 22:24 έγραψε...

    Επρόκειτο για μια "ζοφερή" ατμοσφαιρική μπαλάντα που .... δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από τα τραγούδια των TINDERSTICKS, του Νικ Κέηβ και άλλων ομότεχνών τους του εξωτερικού.


    Το "Μίζερο Φως" ?!

    Στο ραδιόφωνο ?!?!

    Εκείνη την εποχή ?!?!?!

    ...και δεν έφαγε μήνυση ο Ρ/Σ για ηθική αυτουργία στις μαζικές αυτοκτονίες που ακολούθησαν ?! {#emotions_dlg.laugh} {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Κατα τ' άλλα "απομυθοποίηση, ξεκατίνιασμα" και λοιπά...

    HELLOOOOOOO!!! Άνθρωποι είναι κι αυτοί, όχι θεοί...

    Στο δια ταύτα, τους ευχαριστώ ξανά και ξανά για τους άρτιους δίσκους που άφησαν πίσω τους και κοσμούν την Mp3οθήκη μου.... κι είναι μεγάλη υπόθεση αυτό το πράμα... {#emotions_dlg.yes}

    και δεν λυπάμαι που διαλύθηκαν..... στο κάτω κάτω δεν πέθανε και κανείς!

    ίσως αν το βλέπαμε ως "λύτρωση" (που έτσι φαίνεται πως ήταν) ?


    spiroos
    24.06.2009, 23:26

    Δεν κατάλαβες καλα. Διάβασε την απάντηση του Ανεστόπουλου.

    Δεν είπα οτι είναι θεοί. Εννόησα οτι δεν ήταν συνεπείς ως προς την ποιότητά του χωρισμού τους, όπως ήταν 2Ο χρόνια.

     


    sitzoune81
    24.06.2009, 23:37

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 24-06-2009 στις 23:26 έγραψε...

    Δεν κατάλαβες καλα. Διάβασε την απάντηση του Ανεστόπουλου.

    Δεν είπα οτι είναι θεοί. Εννόησα οτι δεν ήταν συνεπείς ως προς την ποιότητά του χωρισμού τους, όπως ήταν 2Ο χρόνια.


    Got it man, thanx! ...αλλά και τι να κάνουμε?Smile


    berlispan
    25.06.2009, 02:46

    [ τροποποιήθηκε από τον/την berlispan, 16-04-2014 20:56 ]


    kwstasagas
    25.06.2009, 18:55

    Πριν λίγο διάβασα την ανακοίνωση της μπάντας και "καπάκι" τη δήλωση του κ. Ανεστόπουλου στο http://rocking.gr/article6001.php, όπου μάς παραπέμπει ο συμφορουμίτης billaros.

    Aυτό που έχω να πω είναι ότι θα μπορούσαν τόσο τα παιδιά της μπάντας, όσο και ο κ. Ανεστόπουλος να είναι πιο διακριτικοί ως προς το ζήτημα της διάλυσης των Δ.Κ.. Μια λιτή / επιγραμματική ανακοίνωση τύπου "τα Διάφανα Κρίνα ανακοινώνουν τη διάλυσή τους" νομίζω ότι θα ήταν υπερ - αρκετή. Όλα τα υπόλοιπα, που ανάγονται στις προσωπικές σχέσεις των μελών της μπάντας, πιστεύω ότι είναι περιττά και δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα σε κανέναν.


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 25-06-2009 18:57 ]


    kasel
    25.06.2009, 21:22

    Κι εγώ αυτό θέλω να πω.Οτι μια απλή ανακοίνωση της διάλυσης τους θα ήταν υπεραρκετή.Κι ακριβώς επειδή είναι άνθρωποι(κανείς δε μίλησε για θεούς),ήταν άνθρωποι με ποιότητα σε όλο το φάσμα αυτού που έκαναν.Και εννεοίται οτι αυτά που έγραψαν μένουν στη δισκοθήκη μου περήφανα.Ξεκατίνιασμα είναι και αντιστρόφως ανάλογο με την ιστορία τους και γι'αυτό χαλιέμαι.


    dafnitreli
    27.06.2009, 13:44

    Μμμμ, μα να διαλυθουν; αυτο μονο; ε διαφανα κρινα ηταν αυτα! εγω περιμενα μια ομαδικη αυτοκτονια απ αυτους, ε τοτε ενταξει.....!