ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.857 μέλη
    vouliakis
    09.12.2004, 23:37


    Πιστεύετε ακόμα στον Αη Βασίλη; Γιατί;
    Δεν πιστεύετε; Γιατί;
    Πότε σταματήσατε να πιστεύετε;

    Sofia
    10.12.2004, 00:37
    Egw pantws stamatisa na pisteuw ston Ai Basili stin hlikia twn 5-6 xronwn, otan ton epiasa ep'autoforo! ..kai kata diaboliki sumptwsi..itan ftistos o mpampas mou! kati san ..didumos aderfos! tetoia omoiotita diladi!


    Χριστούγεννα
    Δεν περιμένω όμως τίποτα πια
    Τον Αι Βασίλη απλώς τον λέγαν μπαμπά
    Κι είν’ ένας πρώην Έλλην αριστερός
    'Eνας θνητός
    Mε τ'όνειρό του δίχως στέγη καμιά..


    SteliosG
    10.12.2004, 06:30
    Μιας και λεμε για Αη Βασιλη, εχω μια προταση! Jorge ΔΩΣΕ ΒΑΣΗ!

    nullΤι θα λεγατε να μαζευαμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ως ΜΗ ενα ποσο (οτι μπορει να δωσει ο καθενας) και να το προσφερουμε σε ενα ανθρωπο ή ενα συλλογο που το εχει αναγκη αυτα τα Χριστουγεννα πολυ πιο πολυ απο οτι εμεις???

    Δε ξερω πως μπορει να γινει αυτο! Ο jorge ισως μπορει να βοηθησει εδω!!! Ισως με μια απλη λιστα με ονοματα και το ποσο που θα δημοσιευετε σε αυτο το topic
    MariannaP
    10.12.2004, 09:59
    Στέλλιο συμφωνώ κι εγώ μαζί σου.
    Το θέμα είναι να βρούμε αυτόν τον άνθρωπο που θα έχει όντως ανάγκη.
    Μια άλλη καλή ιδέα είναι να πάμε όλοι μαζί σε ένα ορφανοτροφείο ή σε ένα γηροκομείο να τους παίξουμε μουσική και να τους πάρουμε δώρα!
    SteliosG
    10.12.2004, 10:08
    και αυτο σωστο!!! συμμετοχη να βλεπω!!!
    rapsodos
    10.12.2004, 10:11
    Πολύ καλή η ιδέα σου Στέλιο αλλα δεν μου αρέσει η πρόταση να δημοσιεύονται τα ονόματα που θα συνεισφέρουν . Για το ποσό δε με ενοχλεί αλλα για τα ονόματα έχω μια μικρή ένσταση.
    MariannaP
    10.12.2004, 10:38
    Στην περίπτωση που δώσουμε μόνο χρήματα, συμφωνώ κι εγώ να μην δημοσιευτούν ονόματα, αλλά αν πάμε σε κάποιο ίδρυμα ή ορφανοτροφείο να τραγουδήσουμε, πρέπει να κανονιστεί κάπως.
    rapsodos
    10.12.2004, 10:41
    Μπορείτε να πάτε να πείτε και τα κάλαντα σε κάποια μέρη (ορφανοτροφεία , γηροκομεία , δρόμους , οργανισμούς) και τυχόν έσοδα να προστεθουν και αυτά στο συνολικό ποσό.
    Astron
    10.12.2004, 12:20
    Quote:

    Το μέλος orpheus στις 10-12-2004 στις 10:41 έγραψε:

    Μπορείτε να πάτε να πείτε και τα κάλαντα σε κάποια μέρη (ορφανοτροφεία , γηροκομεία , δρόμους , οργανισμούς) και τυχόν έσοδα να προστεθουν και αυτά στο συνολικό ποσό.





    Να πούμε δηλαδή τα κάλαντα στο ορφανοτροφείο, και ότι βγάλουμε μετά να τα δώσουμε στο γηροκομείο;;;
    Astron
    10.12.2004, 12:23
    Για τον Αη Βασίλη δυστυχώς είχα μεγαλύτερο αδερφό και γύρω στα 5-6 μου ο μύθος καταρρίφθηκε, γιατί μου το είπε.
    Πάντως είναι πολύ ωραίο παραμύθι και είναι καλό να κρατάει όσο γίνεται.
    Απλά όταν φανερώνεται στα παιδιά, με το μαλακό, μπορεί να το πάρουν κατάκαρδα.
    MariannaP
    10.12.2004, 12:31
    Να σας πω κάτι, αλλά μη το πείτε πουθενά...
    Ο ΑΙ ΒΑΣΙΛΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!!
    rapsodos
    10.12.2004, 12:36
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 10-12-2004 στις 12:20 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος orpheus στις 10-12-2004 στις 10:41 έγραψε:
    [i]
    Μπορείτε να πάτε να πείτε και τα κάλαντα σε κάποια μέρη (ορφανοτροφεία , γηροκομεία , δρόμους , οργανισμούς) και τυχόν έσοδα να προστεθουν και αυτά στο συνολικό ποσό.





    Να πούμε δηλαδή τα κάλαντα στο ορφανοτροφείο, και ότι βγάλουμε μετά να τα δώσουμε στο γηροκομείο;;;

    [/I]



    Να τα πείτε απλώς σε ορφανοτροφεία , γηροκομεία κλπ και να τους δώσετε αυτά που θα βγάλετε απο οργανισμούς , απο το δρόμο ... γιατί κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις ? Αντε μη σε ... μαρτυρήσω τώρα.
    rapsodos
    10.12.2004, 12:38
    Ουπς , sorry Παύλο , τώρα είδα οτι το έστειλες εσύ. Οπότε το να σε ... μαρτυρήσω δεν ισχύει για σένα.
    MariannaP
    10.12.2004, 13:31
    Χα, κυριε καταδότη Οrpheus, όπως είπαμε! Θα έρθεις κι εσύ με το τριγωνάκι σου. Και ας είναι και Πανοράματος (μιαμ μιαμ!!!)
    SteliosG
    10.12.2004, 14:11
    οκ παιδια!!! συμφωνω με τα ονοματα να μη δημοσιευτουν!! περιμενω ομως το ΟΚ απο τον jorge και μετα βρισκουμε τις λεπτομεριες!!!
    vouliakis
    10.12.2004, 14:32
    Συμφωνώ κι εγώ με τις δυο προτάσεις. Επίσης, συμφωνώ να μη δημοσιευθούν ονόματα. Μπορούμε να βάλουμε σε ψηφοφορία που να δοθούν τα χρήματα.
    jorge, περιμένουμε έγκριση κτλ...

    Kotsiraki
    10.12.2004, 16:18
    Σταμάτησα να πιστεύω στην ύπαρξη του Αι Βασίλη, στα 5 με 6 χρόνια, όπου έμαθα την αλήθεια από κάποια μεγαλύτερά μου ξαδέλφια.

    Μου αρέσει όμως να έχω στο μυαλό μου αυτή την "παραμυθένια σκέψη" ότι δηλαδή ίσως να υπάρχει!! Και η επαφή και ενασχόλησή μου με μικρά παιδιά συμβάλλει θετικά σε αυτό . Είναι υπέροχο , όταν είσαι παιδί, να περιμένεις το δώρο σου από εκείνον με αγωνία και προσμονή.

    Ίσως τελικά, ο Αι Βασίλης, να είναι η ομορφότερη φανταστική ιστορία του κόσμου!
    rapsodos
    10.12.2004, 17:22
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 10-12-2004 στις 13:31 έγραψε:

    Χα, κυριε καταδότη Οrpheus, όπως είπαμε! Θα έρθεις κι εσύ με το τριγωνάκι σου. Και ας είναι και Πανοράματος (μιαμ μιαμ!!!)





    Κι αν ο υποφαινόμενος βρίσκεται κάπου μακριά ... Πράγα ας πούμε, τι γίνεται?
    ssakiss1
    10.12.2004, 23:13
    ποτε δεν πιστεψα στον αγιο που φερνει δωρα γιατι δεν μου αρεσουν οι γιορτες γενικα .μετα ειναι κ το αλλο αφου ο αγιος βασιλης ο πραγματικος ητανε απο την καισαρια τι δουλεια εχουν τα ελαφια το ελκιθρο τα χιονια και τα κοκκινα τα ρουχα; συμφωνω να δωσουμε χρηματα σε εκεινους που τα χρειαζοντε ειμε κ εγω μεσα.
    jorge
    12.12.2004, 17:26
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 10-12-2004 στις 06:30 έγραψε:

    Μιας και λεμε για Αη Βασιλη, εχω μια προταση! Jorge ΔΩΣΕ ΒΑΣΗ!

    nullΤι θα λεγατε να μαζευαμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ως ΜΗ ενα ποσο (οτι μπορει να δωσει ο καθενας) και να το προσφερουμε σε ενα ανθρωπο ή ενα συλλογο που το εχει αναγκη αυτα τα Χριστουγεννα πολυ πιο πολυ απο οτι εμεις???

    Δε ξερω πως μπορει να γινει αυτο! Ο jorge ισως μπορει να βοηθησει εδω!!! Ισως με μια απλη λιστα με ονοματα και το ποσο που θα δημοσιευετε σε αυτο το topic





    Μέσα! Αρκεί να βρεθεί κάποιος που πραγματικά το έχει ανάγκη. Ας το ψάξει κάποιος και ας αναλάβει την οργάνωσή του. Εγώ συμφωνώ.