ελληνική μουσική
    259 online   ·  210.899 μέλη

    Η γελοιοτητα των ελληνικων στιχων

    Xristos19
    08.07.2008, 18:32

    Λοιπόν ο πιο γελίος στίχος που έχω ακούσει είναι...

    Ο σκιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνη δεν κολώνει έλεος τι γελίο!!!{#emotions_dlg.helpsmilie}


    nowaveband
    08.07.2008, 18:51

    oson afora ton stixo stin elliniki mousiki ayto pou me enoxlei einai ta komatia laika kiriws pou xrisimopoun to sagapw to me pligwses kai to se thelw san pswmotiri.oli tin wra ola ta tragoudia gia ayta ta themata milane kai exoun kanei aytes tis enoies na xasoun tis aksies tous tis ekmidenizoun teleiws


    kourmpas
    09.07.2008, 17:24

    Πες μου γιατι ειχες κλειστο το κινητο σου

    κατι συμβαινει αλλιως δεν εξηγειται

    αφου περιμενες τηλεφωνημα μου

    γιατι η κληση μου να προωθειται????

    (ε????γιατι???νιωστε λιγο τον πονο του παιδιου...-οποιος κι αν ειναι-)

     

    Σταματα να γκρινιαζεις να χαρεις

    Να μου πετας συσκευασιες μαργαρινης

    Απο την αρχη της ανθρωποτητας αρχισαν να δημιουργουνται οι πρωτες μουσικες...Αρα η μουσικη υπαρχει καμποσα εκατομμυρια χρονια.Σιγουρα υπαρχουν εκατομμυρια τραγουδια στις εκατονταδες χωρες του κοσμου που υπαρχουν....Ε,ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΜΠΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΡΑΣΗ!!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!Θα με πιασουνε τα νευρα μου παλι με αυτον τον αντιπαθητικο...


    nowaveband
    09.07.2008, 18:49

    thimasai pou kathomastan kai spagame karydia?kai to sfyri sou efyge kai mou spase ta .....

    ilias megaloudis


    marylin
    09.07.2008, 23:39

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 09-07-2008 στις 18:49 έγραψε...

    thimasai pou kathomastan kai spagame karydia?kai to sfyri sou efyge kai mou spase ta .....

    ilias megaloudis



     

    {#emotions_dlg.eek} ΔΕ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!!! {#emotions_dlg.eek}


    malmsteen17
    10.07.2008, 16:09

    17 ολόκληρες σελίδες και δεν αναφέρθηκε ο τρισμέγιστος Λυβιεράτος, ο οποίος στη δεκαετία του '90, μας διασκέδαζε με το καταπληκτικό του άσμα...

    "Μπαμ και κάτω,

    Έτσι απλά μωράκι μου φευγάτο...(κάτι θέλει να πει εδώ ο ποιητής... Η ψυχή του το ξέρει...)

    Ήρθες και έφερες τα πάνω-κάτω,

    Μπαμ και κάτω..."

    ================================

    Τρισμέγιστος Μπουγάς...

    "Σε ψάχνω σ'όλο το internet...

    Μ' οχτακοσάρι Pentium...

    Μα εσύ δεν είσαι πουθενά...

    Γι'αυτό θα πάω σε μέντιουμ...

     

    Και το μέντιουμ ρωτάω...

    Που να βρίσκεσαι εσύ...

    Μια στιγμή μονάχα, λέει,

    Να ανοίξω το PC,

    Το μηχάνημα ρυθμίζει,

    Στη σωστή κατεύθυνση,

    Και μου λέει, αυτό που ψάχνεις,

    Είναι στη διεύθυνση...

     

    (W)Ντάμπλιγιου, (W)Ντάμπλιγιου, (W)Ντάμπλιγιου, Τελεία

    Άπιστη, Τελεία, (com) Κομ (Χ2)"

     

    Και στο τέλος το αποκορύφωμα...

     

    "(W)Ντάμπλιγιου, (W)Ντάμπλιγιου, (W)Ντάμπλιγιου, Τελεία

    Άπιστη, Τελεία, (com) Κομ,,,

    (W)Ντάμπλιγιου, (W)Ντάμπλιγιου, (W)Ντάμπλιγιου, Τελεία

    (Παύση...)... ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ, ΤΕΛΕΙΑ... ΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΜ.............!!!!!!!!!!!!!!"

    ===========================================

     

    Αυτά είναι.....{#emotions_dlg.beer}

    Στην υγειά μας...

     

     


    lena7
    10.07.2008, 18:11

    Για σένα θα φάω τα σάντουιτς όλου του κόσμου...

    Κάτι τέτοια ακούω και θα φύγω πριν την ώρα μου...


    billaros
    10.07.2008, 22:11

    Ε ,όχι και Μπουγάς τα καταπληκτικά "www.apisti.com" και "Για 'σένα θα φάω τα σαντουιτς όλου του κόσμου"...ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΑΡΟΒΑΣ είναι !!!!!!

     

    Ο Μπουγάς έχει πεί άλλα θρυλικά άσματα ,όπως το "έλα στον παππού"....

     

     

     


    musicobsession
    11.07.2008, 01:39

    Παράθεση:

    Το μέλος tolaruba στις 28-05-2006 στις 16:12 έγραψε...

    τελικα το τοπικ αυτο μου αρεσει πολυ!εχει πολυ γελιο..(κανονικα θα επρεπε να κλαιμε βεβαια αλλα...)

    paidia den tha provw se polla sxolia. Apla tha symfwnisw me  tolaruba kai afti ti stigmi o logos pou diavazw tous stixous aftous einai gia na gelaw astamatita. Mia xara mou erxetai meta apo mia kourastiki mera kai eidika me ton kafswna tis Kyprou. gelaste kai seis loipon giati ontws aftois oi  stixoi einai asteioi kai kai po,ly geleioi. na nau kala oi stixourgoi pou eftoxa mas prosferoun afthono gelio!{#emotions_dlg.happycrazy}Smile


    mano-tsao
    11.07.2008, 02:25

    ιησους χριστος νικαει

    και τα κακα σκορπαει

    ιησους χριστος  νικαει

    φτου φτου φτουφτου

     

    Ο καισαρας της ποιησης

    Ο πανμεγιστος μουσικοσυνθετης

    κυριες και κυριοι Μιχαλης Ρακιντζης


    -Sadahzinia-
    12.07.2008, 15:05

    ο τίτλος του θέματος "η γελοιότητα των ελληνικών στίχων" δεν είναι πολύ σωστος κατά τη γνώμη μου..είναι λες και μόνο η ελληνική μουσική περιλαμβάνει γελοίους στίχους κάτι το οποίο φυσικά δεν ισχύει...


    ins2anity
    12.07.2008, 19:08

    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 12-07-2008 στις 15:05 έγραψε...

    ο τίτλος του θέματος "η γελοιότητα των ελληνικών στίχων" δεν είναι πολύ σωστος κατά τη γνώμη μου..είναι λες και μόνο η ελληνική μουσική περιλαμβάνει γελοίους στίχους κάτι το οποίο φυσικά δεν ισχύει...



     

    συμφωνω απολυτα με την sadahzinia και θελω να ρωτησω κατι . αντι να ασχολουμαστε με στιχους οπως π.χ.βαλε το μαυρο σου το στρινγκ γιατι δεν προσπαθητε να ασχολειθητε με κατι ποιοι ποιοτηκο η με κατι που να εχει νοημα τελοσπαντων.....


    stevi93
    26.07.2008, 18:10

    Παράθεση:

    Το μέλος SteliosG στις 15-12-2004 στις 18:33 έγραψε...

    Jorge εχεις δικιο!!! Με προσοχη παιδια!!!!

    Να ρωτησω και κατι... εμεις που τα κατακρινουμε ολα αυτα τα γελοια, πως και τα εχουμε ακουσει...??? Μη το παρακνουμε λοιπον και ας μη διμουμε απο μονοι μας αξια στα σκουπιδια!! Αυτο περιμενουν αυτη που τα δημιουργουν!!! Να "σπασουμε πλακα" μαζι τους!!! Ας μη παραπονιομαστε λοιπον, γιατι μας αρεσουν τελικα!!!!!

    αγαπητε φιλε Στελιο δεν εχεις αδικο σάυτο που λες,αλλα δεν αγορασαμε κανενα cd τους,ουτε τους προοθουμε μεσα απο εδω.Δεν εχει καμμια σχεση η ευχαριστηση που νιωθεις ακουγοντας ενα τραγουδι και το γελιο που κανεις οταν ακους αυτου του ειδους τα ασματα.

    εγω τουλαχιστον,οσες φορες καταφερνω να γελασω,εν τελει θλιβομαι για την υπαρξη αυτων των...σκουπιδιων οπως πολυ σωστα προειπες.


    mitskinis
    18.08.2008, 22:38
    Η γελοιότητα των στίχων είναι μεγάλη. Ακούς κάτι άφωνους να βγάζουν ότι πιο απλό και χαζό υπάρχει. Τώρα βγήκε ένα άσμα που λέει "Είμαι φουλ ερωτευμένος με την πάρτι σου" τι το ωραίο έχει . Ερωτικά τραγούδια χιλιάδες ακούσουν κανέναν Πάριο ,Πλούταρχο κ.α και μετά ας πουν ότι θέλουν.Και μετά σου λέει είναι καλλιτέχνες... μώρε ...μώρε.
    spload
    20.08.2008, 16:50

    Αν εισαι σπιτι τοτε ετοιμασου για Χαβαη...

    Δεν το περιμενα απο μια τραγουδιστρια σαν την Πρωτοψαλτη που εχει κανει φοβερη καριερα να ξεπεσει ετσι.


    ALXthrasher
    21.08.2008, 13:55

    Μια διαπίστωση: όσες λιγότερες φορές περιέχει ένα κομμάτι τις φράσεις "σ'αγαπώ", "σε θέλω" κτλ κτλ τόσο καλύτερο είναι. Και αυτό να είναι το θέμα του κομματιού, έλεος, ας το πουν κάπως αλλιώς, τα ελληνικά είναι πλούσια γλώσσα....

    Πάντως ένας είναι ο στίχος:  Τη σκότωσα γιατί την αγαπούσα..... Ποιός θεός το έγραψε αυτό;;


    christosuv
    21.08.2008, 17:08

     

    Γνώμη μου είναι να μην κοιτάζουμε το προφανές. Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι και άλλου τέτοιου είδους τραγούδια, γράφτηκαν για να κοροϊδέψουν κάποιες καταστάσεις. Μην μένετε εκεί..  Δεν κατακλύζεται καθημερινά το ραδιόφωνο από «καλλιτέχνες» (LOL) οι οποίοι κάνουν τους εμπορικο-ποιοτικούς; Τραγουδούν κάτι άθλιους στίχους αλλά με μια ωραία μουσικούλα από πίσω, γίνονται αυτά τα άσματα hitακια…; Κάτι σκυλούδες που με το promotion που έχουν φάει τις παίζει το ράδιο συνέχεια με στίχους ελεεινούς; Η δεν έχετε δει ότι ορισμένους καλλιτέχνες μας τους επιβάλλουν με το ζόρι στην ουσία και ας τραγουδούν χάλια στίχους;


    Jelevel
    22.08.2008, 23:30

    Εμένα αυτό που με ενοχλεί από τον ελληνικό στίχο είναι η θεματοποιία. Όλοι εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις (εκτός από το low bap κ.α. ) μιλούν για τον έρωτα και την αγάπη. Ήθελα να ξερα δεν μας απασχολεί τίποτα άλλο πέρα από αυτά???


    mariza18
    22.08.2008, 23:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Jelevel στις 22-08-2008 στις 23:30 έγραψε...

    Εμένα αυτό που με ενοχλεί από τον ελληνικό στίχο είναι η θεματοποιία. Όλοι εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις (εκτός από το low bap κ.α. ) μιλούν για τον έρωτα και την αγάπη. Ήθελα να ξερα δεν μας απασχολεί τίποτα άλλο πέρα από αυτά???



    και για τι αλλο να μιλησουν?πθα ηταν ωραιο να ακουγαμε τον Μακροπουλο ή τον Γονίδη να τραγουδουν για ασφαλιστικο ή ακριβεια? I don't think so.. Στα σκυλαδικα ο κοσμος δεν θα πηγαινε να ξεδωσει αλλα για να γεμισει ψυχολογικα και ανασφαλειες


    Jelevel
    22.08.2008, 23:56

    Μα δεν είναι μόνο οι συγκεκριμένοι που δεν τα λένε, γενικότερα συμβαίνει σπάνια στην ελληνική μουσική έχω ακούσει να μιλάνε για κάτι διαφορετικό (και δεν είναι μόνο το ασφαλιστικό και η ακρίβεια) . Όσον αφορά τα σκυλάδικα το κατανοώ ότι πάνε οι άνθρωποι να ξεσκάσουν , αλλά η διάστασή τους δεν είναι μόνο αυτή εξαιτίας των σκυλάδικων η άλλη πλευρά της μούσικης δηλαδή σαν μέσω τέχνης και έκφρασης τείνει να καταντήσει σαν μέσο διασκέδασης απλώς (όχι ψυχαγωγίας) και μόδας!!Δεν λέω και η διασκέδαση χρειάζεται  αλλά το πράγμα έχει  καταντήσει αηδία πλέον ειδικά στη χώρα μας...