ελληνική μουσική
    869 online   ·  210.851 μέλη

    Πάνος Μουζουράκης - Μεγάλες αλήθειες για την 28η Οκτωβρίου

    PashalinaMakia
    06.11.2009, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 05-11-2009 στις 19:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 05-11-2009 στις 18:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 05-11-2009 στις 10:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Κοίταξε , απαξιώνω κι αφορίζω όλα όσα έγραψες περί καλλιτεχνικής αφύπνισης γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει.

    Ευτυχώς που έχεις επιχειρήματα σε αντίθεση με τους άλλους...

    Σιγά μην περιμένω να ολοκληρώσει την πορεία του ο κάθε δημιουργός, για να αποφασίσω αν θα δεχτώ μέσα μου αυτά που έγραψε, βάση της συνολικής πορείας του. Πόσα θες να μας τρελάνεις κοριτσάρα μου; Σήμερα γράφουν τα παιδιά, σήμερα με εμπνέουν, σήμερα τους παραδέχομαι. Αύριο το συζητάμε. Ο συνολικός αφορισμός σου είναι που με ενοχλεί. Όχι ο σκεπτικισμός σου και η καχυποψία σου για το αύριό τους. Να συνεννοηθούμε κάποτε...

     



     

    χαχαχαχα βρε άνθρωπα ή δεν μιλάς ελληνικά ή δεν διαβάζεις ολοκληρωμένα τις απαντήσεις μου...

     

    Σε μια απάντησή μου λέω : Αυτή την λαθεμένη άποψη του κοινού προσπαθούν να την αναστρέψουν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες αφού έχουν περάσει τα 50 τους χρόνια μπαίνοντας σε κάποια πολιτική παράταξη μιας κι ήταν ανίκανοι να δημιουργήσουν τραγούδια , έργα και σάτυρα με πολιτική χροιά.Έτσι σύμφωνα με την άποψή τους , ενεργούν ως πολιτικά όντα.

    Δεν καταλαβαίνεις λοιπόν τον λόγο για τον οποίο λέω πως απαξιώνω όσα έγραψες για καλλιτεχνική αφύπνιση?Δύσκολο να το κατανοήσεις λοιπόν?Θα με τρελάνεις?Δεν διαβάζεις?Ή δεν μπορείς να δεις επιχειρήματα αν δεν στα αριθμήσει ο άλλος?



    Και πίστευα ότι είμαι εγώ κολληματίας. Τα 50 τους και τα 50 τους. Επειδή δηλαδή σου είναι αδύνατον να δεις μέσα στα τραγούδια τους πολιτική δράση, πάει να πει ότι δεν υπάρχει; Μάλλον δεν είμαι εγώ αυτός που δε διαβάζει και δεν ακούει Ελληνικά. Α και βγάλε αυτό το ηλικιακό θεματάκι που έχεις από το μυαλό σου. Είναι εξίσου κακό με την ανάποδη αντιμετώπιση που έχεις εσύ από τη μεριά τους.



     

    Είσαι στόκος τελικά..Τέλος..

    Εγώ απλά παρέθεσα την άποψή μου που'χα εκφράσει παραπάνω!!Αυτό έκανα!Αντιγραφή επικόλληση μπας και δεις τι είπα!Δηλαδή μυαλό γιοκ ρε άνθρωπε?Και κολληματίας είσαι και φαίνεσαι.Δεν με ξέρεις και δεν μπορείς να εκφράσεις γνώμη.Μην δώσεις άλλη επέκταση στο θέμα.Είσαι γραφικός.

     

    Για το Μουζουράκη μιλάμε!

     


    jorge
    06.11.2009, 18:12

    Έλα παιδιά, μη συνεχίζουμε την προσωπική κόντρα και τους χαρακτηρισμούς. Please.


    giorgosziotas
    06.11.2009, 18:39

    Παράθεση:

    Είσαι στόκος τελικά..Τέλος..

    Εγώ απλά παρέθεσα την άποψή μου που'χα εκφράσει παραπάνω!!Αυτό έκανα!Αντιγραφή επικόλληση μπας και δεις τι είπα!Δηλαδή μυαλό γιοκ ρε άνθρωπε?Και κολληματίας είσαι και φαίνεσαι.Δεν με ξέρεις και δεν μπορείς να εκφράσεις γνώμη.Μην δώσεις άλλη επέκταση στο θέμα.Είσαι γραφικός.

     

    Για το Μουζουράκη μιλάμε!

     

    Όπως ακριβώς δεν ξέρεις ένα μάτσο κόσμο και τους βάζεις στο ίδιο καζάνι,με τον ίδιο ακριβώς τρόπο εκφράζω κι εγώ την όποια γνώμη σχηματίζω για 'σένα. Αν δε σ' αρέσει, μην το κάνεις.

    ΥΓ. Έτσι για να εμπλουτίσεις τα Ελληνικά που πιστεύεις ότι μιλάς, "μη δώσεις έκταση" όχι επέκταση. Δεν πρόκειται για στρέμματα.


    giorgosziotas
    06.11.2009, 18:55

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 06-11-2009 στις 18:12 έγραψε...

    Έλα παιδιά, μη συνεχίζουμε την προσωπική κόντρα και τους χαρακτηρισμούς. Please.



     

    Γιώργο αν θεωρείς ότι η κουβέντα ενοχλεί κάποιον, κανένα πρόβλημα. Αν όμως το λες, διότι ίσως ενοχλούμαι εγώ η η κοπέλα, τότε σε διαβεβαιώ ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα από τη μεριά μου. Αν ενοχλείται εκείνη, θα μου επιτρέψεις να προτείνω πολύ φιλικά, να διακόψει εκείνη τη συζήτηση και όχι να μου ζητάει να το κάνω εγώ, που τόσο την απολαμβάνω :)


    PashalinaMakia
    06.11.2009, 19:30

    Εσκεμμένα χρησιμοποίησα την λέξη επέκταση μιας και το ξεφτίλισες το ζήτημα.Ουσιαστικά έκανα σχήμα υπερβολής..Αλλά...

     

    Τέλος πάντων , Jorge , ο τύπος απ'την στιγμή που έβαλε το site του με έκανε να βγάλω καντήλες..Ειλικρινά..

    Εσύ καλλιτέχνη , άσε τους υπόλοιπους στο σκοταδισμό και παρήγαγε πολιτισμικό έργο...Με κάνεις να φαίνομαι κακιά ενώ δεν είμαι!Αλλά όλο αυτό το δήθεν καλλιτέχνης είναι τρελό.Ψυχαγωγία είναι!Δηλαδή η αγωγή της ψυχής!


    giorgosziotas
    06.11.2009, 21:53

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 06-11-2009 στις 19:30 έγραψε...

    Εσκεμμένα χρησιμοποίησα την λέξη επέκταση μιας και το ξεφτίλισες το ζήτημα.Ουσιαστικά έκανα σχήμα υπερβολής..Αλλά...

     

    Τέλος πάντων , Jorge , ο τύπος απ'την στιγμή που έβαλε το site του με έκανε να βγάλω καντήλες..Ειλικρινά..

    Εσύ καλλιτέχνη , άσε τους υπόλοιπους στο σκοταδισμό και παρήγαγε πολιτισμικό έργο...Με κάνεις να φαίνομαι κακιά ενώ δεν είμαι!Αλλά όλο αυτό το δήθεν καλλιτέχνης είναι τρελό.Ψυχαγωγία είναι!Δηλαδή η αγωγή της ψυχής!



     

    Σχήμα υπερβολής... αγωγή της ψυχής. Με το "ό,τι με βολεύει" τι συγγένεια έχεις;

    Όσο για το site που σου έδωσα "ο τύπος"... Θα σου πω μόνο ότι οποιοσδήποτε κάνει τόσο βαρβάτη κριτική σε όλους και όλα, συνήθως θεωρεί τον εαυτό του "καλύτερο" από αυτούς που κριτικάρει. Δεν πιστεύω ότι διαφέρουμε μεταξύ μας οι άνθρωποι σ' αυτό. Απλώς νομίζω κάποιοι κρύβονται πίσω από μια κατασκευασμένη μετριοφροσύνη και άλλοι όχι.

    Κανένας καλλιτέχνης δεν είναι κάτι το τόσο φοβερό όσο παρουσιάζεται στις μέρες μας. Είμαι κι εγώ ανάμεσα σ' αυτούς που το φωνάζουν. Τα άκρα όμως είναι πάντα άσχημα κι εσύ πήγες στο άλλο.


    jorge
    07.11.2009, 01:07

    Ο λόγος της παρατήρησης είναι οτι είστε εκτός θέματος, οτι κουράζετε όποιον θέλει να διαβάσει ΓΝΩΜΕΣ για το θέμα και οτι χρησιμοποιείτε προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Παρόμοια μηνύματα θα διαγράφονται.


    troia
    07.11.2009, 16:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 30-10-2009 στις 16:08 έγραψε...

    {#emotions_dlg.tt2}



    Είναι απίστευτο το βίντεο (οχι του Μουζουρακη!), τα είπε όλα νομίζω. Σε μια περίοδο ακραίων εκδηλώσεων και πολλών εξάρσεων καλό είναι να μένουμε προσγειωμένοι. νομίζω πως το πρόβλημα πολλών είναι η ημιμάθεια και αμορφωσιά.

    Δεν θέλουμε να μένουμε ουδέτεροι και αδιάφοροι, μα ούτε και έχουμε το θάρρος να δηλώσουμε τί είμαστε γιατί δεν γνωρίζουμε την έννοια του όρου της κατηγορίας που επιθυμούμε(?) να ανήκουμε.

    Πατριώτες? Τί πάει να πει πατριωτισμός? Ξέρουμε όσοι δηλώνουμε πατριώτες τί εννούμε ή τι θα έπρεπε να εννοούμε γι αυτό?

    Αναρχικοί? Τι σημαίνει αναρχισμός?Ξέρουμε εκείνοι που δηλώνουμε αναρχισμό τι σημαίνει, πώς γεννήθκε, τί πρεσβεύει?

    πολύ φοβάμαι πως όχι. Και όλοι δηλώνουμε κατηγορία βουλιάζοντας στην άγνοιά μας, διαλέγοντας στρατόπεδο στα τυφλά. Λύπάμαι που βλέπω πως λίγοι είναι οι πραγματικά σκεπτόμενοι άνθρωποι, που ανεξάρτητα από τις προσωπικές τους εμπειρίες, την επιλεγμένη γνώση που τους έχει προσφερθεί και το περιβάλλον στο οποίο έχουν μεγλώσει, μπορούν να τραβήξουν μια διαχωριστική γραμμη (έστω και διακεκομμένη) και να προχωρήσουν λίγο πέρα από αυτή, να δουν τα πράγματα λίγο μακρύτερα από ακρότητες και να διαμορφώσουν μια άποψη απαλλαγμένη (όσο γίνεται) από φαντάσματα. Αυτό δεν σημαίνει ουδετερότητα. Η ουδετερότητα δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την καλλιέργεια. Είναι στάση που την επιλέγουν οι αμαθείς και απροβλημάτιστοι.δεν έχει καμία σχέση με την πνευματική ωριμότητα

    ΥΓ Για να αποφύγω αντιδράσεις:Δεν δηλώνω πνευματικά ώριμη, επιδιώκω όμως την βελτίωσή μου.Smile


    freakhood
    09.11.2009, 03:53

    Θα συμφωνήσω εν μέρει troia.

    Η ουδετερότητα δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την καλλιέργεια. Εδώ ταυτιζόμαστε.

    Το θέμα που θίγεις ωστόσο είναι τεράστιο, οπότε για να μην αρχίσουμε τα κατεβατά, σταματώ εδώ.

    υγ: τι πραγματικά πιστεύεις για το βίντεο αυτό όμως? Του Μουζουράκη εννοώ. Ότι είναι μπαρούφα?


    dimarasjim
    11.11.2009, 19:55

    Αν δεν ήταν αυτοί οι άνθρωποι που περιγράφονται στο βίντεο τώρα δεν θα 'ταν αυτός ο ηλίθιος να λέει ο,τι του κατέβει στο κεφάλι. Αλλά δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι είναι τόσο ανεγκέφαλοι που δεν μπορούν να σκεφτούν τίποτα παραπάνω απο την παροιμία: "ο, τι φάμε, ο, τι πιούμε..." . Αν διαφωνεί κάποιος ας μου στείλει ΠΜ να το συζητήσουμε το θέμα.


    freakhood
    12.11.2009, 01:07

    Καλά έκανε ο Μουζουράκης. Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άτομα σαν κι αυτόν.

    Και θα θυμίσω τον πρόλογο αυτού του Topic που άνοιξε ο japan88:

    Ενα μεγάλο respect στο Πάνο Μουζουράκη για το γερό χαστούκι στα μουτρα των υπνωτισμένων Νεοελλήνων!! ετσι..να ξυπναμε λίγο απο τον βολικό μας λήθαργο...

    Ακριβώς.


    troia
    12.11.2009, 16:28

    Δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτη με τίποτα και με κανέναν. Κάτι που δεν κάνει αυτό το Video. Νομίζω πως από  έναςν καλλιτέχνη, όπως είναι ο Μουζουράκης, περιμένω και τη διαφορετική άποψη, που θα εκφράσει, να την εκφράσει με διαφορετικό τρόπο. Το πρόβλημά μου, νομίζω, δεν είναι τί άποψη εκφράζει ο καθένας, αλλά με ποιόν τρόπο το κάνει και πώς επιχειρηματολογεί

    Σέβομαι το Μουζουράκη θεωρώ πως έχει εκπληκτικό ταλέντο. Παρα ταύτα το βίντεο δεν έχει καλλιτεχνική αξία, είναι προσβλητικό, χωρίς επιχειρηματολογία.

    επαναλαμβάνω πως δεν με ενοχλεί η άποψη που εκφράζεται . Και η αντίθετη άποψη να εκφραζόταν με ακραίους, προσβλητικούς όρους πάλι θα με ενοχλούσε.

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ freakhood  


    freakhood
    13.11.2009, 05:00

    Μα αυτό ακριβώς είναι το νόημα της σάτιρας. Να τσιγκλάει. Να ενοχλεί έστω. Μέσω της "όξυνσης" αυτής εγείρονται πολλά...

    Και οι επερχόμενες αντιπαραθέσεις, δίχως άλλο συμβάλουν γενικότερα.


    fireroc
    05.01.2010, 19:16

    και μονο που ενοχληθηκαν καπoιοι εθνικιστες καταφερε κατι( γιατι αρκετα εθνικια πειραχτηκαν)! αλλo να τιμουμε μια εθνικη επετειο( που δεν εχει να κανει με τον εθνικισμο επειδη τοτε ο φασισμος πολεμηθηκε _αρκετοι τοτε εθνικιστες συνεργαστηκαν με τον κατακτητη!) και αλλο να τιμαμε ενα φασιστα (εννοω τον Μεταξα)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 05-01-2010 19:28 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 06-01-2010 16:39 ]