ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Τι πεταλάκια ή πολυεφέ χρησιμοποιείτε?

    takispag
    10.11.2009, 11:13

    Θα έχει νομίζω ενδιαφέρον να δούμε λίγο τι έχει ο καθένας μας στα πόδια του όταν παίζει. Λοιπόν ,εγώ έχω τα εξής:

    To Chromatic Tuner της Boss, για να μην ψάχνομαι στα live και τις πρόβες.

    Το Digital Delay (DD-6) πάλι της Boss.

    Το Wah-Wah της Vox, (το λατρεύω!!)

    Και τέλος (but not least!) το Demonizer της Damage Control για παραμόρφωση. Ότι καλύτερο έχω ακούσει σε λαμπάτο, με βάση αυτό που έψαχνα πάντα.

    Ά, όταν το θυμάμαι, βάζω και το volume pedal που έχω (Boss πάλι, έχω ένα κόλημα βλέπεις!).

    Τα χρησιμοποιώ με τη σειρά που τα έχω γράψει. Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον και τα δικά σας!!


    inkve
    10.11.2009, 16:06

     

    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 10-11-2009 17:21 ]


    inkve
    10.11.2009, 17:20

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 10-11-2009 στις 16:06 έγραψε...

    το μονο εφε που εχω ειναι reverb και αυτο απο τον ενισχυτη οχι απο πεταλι!!

     

    με απλα λογια παιζω καρφι!!

     

    το μονο που ειναι συνδεμενο στον ενισχυτη ειναι ενα μικρο volume περασμενο send-return ωστε να λειτουργει σαν <>ωστε να μπορω να παιζω σε χαμηλοτερες εντασεις διατηρωντας τον ηχο μου.

     

    1-2 πεταλια ειναι χρησιμα καθως χρωματιζουν και γοητευουν τον ηχο




    takispag
    13.11.2009, 11:25

    Το μικρό volume που λες τι ακριβώς είναι? Γιατί το foot volume, ίσως επειδή είναι πριν τον ενισχυτή επηρεάζει την ποιότητα του ήχου. Αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ send-return.


    delta66
    13.11.2009, 15:06

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 10-11-2009 στις 11:13 έγραψε...

    Θα έχει νομίζω ενδιαφέρον να δούμε λίγο τι έχει ο καθένας μας στα πόδια του όταν παίζει.....

    Εγω συνηθως στα ποδια εχω converse allstar.Smile{#emotions_dlg.rockon}


    inkve
    13.11.2009, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 13-11-2009 στις 11:25 έγραψε...

    Το μικρό volume που λες τι ακριβώς είναι? Γιατί το foot volume, ίσως επειδή είναι πριν τον ενισχυτή επηρεάζει την ποιότητα του ήχου. Αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ send-return.



    οποιοδηποτε volume το περασεις send-return λειτουργει σαν master volume...κατι σαν απομιμηση attenuator..

    εμενα προσωπικα με εχει σωσει γιατι με τα κεφαλια ολοι ξερουμε τα προβληματα εντασης σε μια πολυκατοικια..

     

    οταν βεβαια κοβεις πολυ την ενταση αρχιζουν να χαλανε οι συχνοτητες π.χ θολωνουν τα πριμα....ομως ολη η στρογγυλαδα και γενικα η αισθηση του λαμπατου ενισχυτη δεν φευγει...

     

    δοκομασε το...αν φυσικα εχεις master volume στον ενισχυτη δεν χρειαζεσαι τετοια <<κολπακια>>

     

     


    guitarteacher
    13.11.2009, 15:51

    Digitech {#emotions_dlg.smartass}


    delta66
    13.11.2009, 16:59

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 13-11-2009 στις 15:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 13-11-2009 στις 11:25 έγραψε...

    Το μικρό volume που λες τι ακριβώς είναι? Γιατί το foot volume, ίσως επειδή είναι πριν τον ενισχυτή επηρεάζει την ποιότητα του ήχου. Αν και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ send-return.



    οποιοδηποτε volume το περασεις send-return λειτουργει σαν master volume...κατι σαν απομιμηση attenuator..

    εμενα προσωπικα με εχει σωσει γιατι με τα κεφαλια ολοι ξερουμε τα προβληματα εντασης σε μια πολυκατοικια..

     

    οταν βεβαια κοβεις πολυ την ενταση αρχιζουν να χαλανε οι συχνοτητες π.χ θολωνουν τα πριμα....ομως ολη η στρογγυλαδα και γενικα η αισθηση του λαμπατου ενισχυτη δεν φευγει...

     

    δοκομασε το...αν φυσικα εχεις master volume στον ενισχυτη δεν χρειαζεσαι τετοια <<κολπακια>>


    Μονο με κατι σαν το marshall  power brake μπορεις να εχει μειωση εντασης, εχωντας τις λαμπες κοκκινες απο ενταση, ως εκ τουτου και χωρις να αλλαζει πολυ η χροια (μονο οτι χασεις απο τα μεγαφωνα που δεν "σκανε" το ιδιο)


    Blackmore
    19.11.2009, 15:18

    Digital Delay – 7 (Boss) & Chorus Factory 7 (Digitech) στο Send – Return του ενισχυτή

    Από εκεί και πέρα χρησιμοποιώ τα:

    Barber Tone Press (compressor) – Tube Screamer (Ibanez) για drive - Morley PWOV (Wah and Volume) – HarmonyMan (Digitech) - TC Electronic Classic Booster + Distortion και το BOSS NS-2 Noise Suppressor το οποίο θα αντικατασταθεί άμεσα με το ISP Technologies Decimator noise reduction pedal. Και φυσικά το footswitch του ενισχυτή μου (Marshall JCM 900, 100W Combo)

     


    inkve
    19.11.2009, 17:41

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 13-11-2009 στις 16:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 13-11-2009 στις 15:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 13-11-2009 στις 11:25 έγραψε...

     



     


    Μονο με κατι σαν το marshall  power brake μπορεις να εχει μειωση εντασης, εχωντας τις λαμπες κοκκινες απο ενταση, ως εκ τουτου και χωρις να αλλαζει πολυ η χροια (μονο οτι χασεις απο τα μεγαφωνα που δεν "σκανε" το ιδιο)



    λογω χρηματων και μονο πηγα στην λυση αναγκης του volune...

     

    καποια στιγμη θα τσιμπησω attenuator

     

    ειναι λιγο ακριβο αλλα τοσο πρακτικο το ατιμο!!


    takispag
    19.11.2009, 19:22

    Αχ αυτό το χρήμα. Όσα και να δίνουμε ποτέ δεν είναι αρκετά! Πάντα θέλω και ένα ακόμα πετάλι - μια ακόμα κιθάρα - ένα κάτι τέλος πάντως. Άραγε σταματάει ποτέ?


    inkve
    20.11.2009, 02:55

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 19-11-2009 στις 19:22 έγραψε...

    Αχ αυτό το χρήμα. Όσα και να δίνουμε ποτέ δεν είναι αρκετά! Πάντα θέλω και ένα ακόμα πετάλι - μια ακόμα κιθάρα - ένα κάτι τέλος πάντως. Άραγε σταματάει ποτέ?



    δεν νομιζω οτι σταματαει...νομιζω οτι απλα μεταφερεται σε πιο εξειδικευμενους τομεις...

     

    οταν ας πουμε εισαι ικανοποιημενος αρκετα με τα οποια πεταλακια εχεις,ειτε πολλα ειτε λιγα ειναι αυτα,μετα πας σε πιο βαρια ναρκωτικα!!!χαχαχα

    π.χ αρχιζεις να κανεις δοκιμες με λαμπες...ρωσικες,αμερικανικες,κινεζικες,αφρικανικες,πολυνησιες..{#emotions_dlg.laugh}

     

     

    παροτι με ενδιαφερει,οπως σε ολους μας το παραπανω,δεν εχω μπει ακομα στον χορο!!!

     

    εχω οντως παιξει με ενισχυτες που εγινε αλλαγη αλλου τυπου λυχνιας αλλα δεν εχω κανει σε δικους μου κατι αναλογο...

    χρονο και χρημα να εχεις και να αρρωσταινεις καθε μερα!!

     

    εξαχορδη θεα we salute you!!!


    takispag
    20.11.2009, 09:50

    Παράθεση:

    εξαχορδη θεα we salute you!!!



    Εδώ μιλάμε για έναν έρωτα μεγάλο...


    delta66
    20.11.2009, 16:49

    Η εφταχορδη μας χαλαει? {#emotions_dlg.whistling}

     


    takispag
    20.11.2009, 18:13

    Χα χα! Όταν καταφέρω να κάνω καλά τις 6, μπορεί να δω τι γίνεται και με τις 7...

    Κατα τα άλλα δε μας χαλάει καθόλου!


    delta66
    20.11.2009, 21:15

    Δεν ειναι τιποτα τρομακτικο.

    Αντιθετα προσφερει ευκολιες.

    Για αρχη την κουρδιζεις ενα τονο κατω (αντι για B > Α) και πιανοντας στο ιδιο ταστο τις τρεις πανω χορδες ακους ενα Power chord με τονικη της εβδομη ή την 5 η χορδη.

    Το κουρδισμα ειναι απο την 1η χορδη (ψιλη) και προς τα πανω E B G D A E A.

    πχ αν παιξεις 7η 6η και 5η χορδες κενες, ακους συγχορδια Α5

    Παιζονταις με το ενα δαχτυλο ριφακια στις 3 πανω χορδες, ακους τρελλα και γρηγορα pow chords με πολυ χαμηλη τονικοτητα για κιθαρα.

    Φυσικα το ιδιο παρομοια μπορει να γινει και την 6χορδη με drop D κουρδισμα.

    Ιδιως αν κουρδισεις ολες τις νοτες ενα τονο κατω.

    Αυτο προυποθετει ομως παχιες χορδες 11αρια - 12αρια.

     

    Πεταλακια δεν χρειαζονται, ενα καλο λαμπατο higain ενισχυτη θελεις μονο.


    mantrox
    28.11.2009, 00:29

    egw exw

    boss Metal zone(MT-2)

    DUNLOP WAH WAH(CRYBABY ORIGINAL)

    ASHTON FLANGER(FL30)

    exw meinei pl euxaristimenos me auta;)

    chromatic tuner dn xreiazomai dioti exei enswmatomeno i kithara opote gigi!tr mazeuoume gia petaliera:):):)


    sotirxos
    28.11.2009, 00:57

    παιδια τι πεταλια θα μου προτεινατε για live μουσικη κυριως εντεχνη και ελληνικη ροκ?

    εχω ενα πολυεφε της digitech αλλα η ποιοτητα του ηχου ειναι αθλια...οποτε θελω να παρς πεταλια αυτη τη φορα...


    delta66
    28.11.2009, 18:59

    Παράθεση:

    Το μέλος mantrox στις 28-11-2009 στις 00:29 έγραψε...

    egw exw

    boss Metal zone(MT-2)

    DUNLOP WAH WAH(CRYBABY ORIGINAL)

    ASHTON FLANGER(FL30)

    exw meinei pl euxaristimenos me auta;)

    chromatic tuner dn xreiazomai dioti exei enswmatomeno i kithara opote gigi!tr mazeuoume gia petaliera:):):)



    Αν αλλαξεις το πρωτο θα εχεις γυρω στο 187086% καλυτερο ηχο Smile


    90moiresband
    28.11.2009, 19:51

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 28-11-2009 στις 18:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mantrox στις 28-11-2009 στις 00:29 έγραψε...

    egw exw

    boss Metal zone(MT-2)

    DUNLOP WAH WAH(CRYBABY ORIGINAL)

    ASHTON FLANGER(FL30)

    exw meinei pl euxaristimenos me auta;)

    chromatic tuner dn xreiazomai dioti exei enswmatomeno i kithara opote gigi!tr mazeuoume gia petaliera:):):)



    Αν αλλαξεις το πρωτο θα εχεις γυρω στο 187086% καλυτερο ηχο Smile



     

    Συμφωνώ απόλυτα, Είχα και εγώ το εν λόγω πετάλι στις αρχές της κιθαριστικής ζωής μου και ακόμα και τότε δεν μου άρεσε :)

    Το keeley modded mt-2 πρέπει να είναι σημαντικά βελτιωμένο πάντως.

     

    ON TOPIC τα πετάλια μου είναι:

    Boss TU-2 tuner - Dunlop CAE 404 Wah - Xotic BB+ Preamp - Sansamp GT2 - Visual Sound Liquid Chorus - Eventide TimeFactor

    Τα οποία τροφοδοτώ με το Voodoo Labs Pedal Power 2 + και συνδέω με George L's.

     

    Αρκετά all around κατάσταση το συγκεκριμένο setup!