ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.851 μέλη

    Προτεινόμενες συναυλίες στο εξωτερικό

    kwstasagas
    13.05.2010, 20:47

    Το τελευταίο δεκαήμερο του Ιούλη θα κλείσω μια εκδρομή στη ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ !!! Θα είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι αυτήν την πόλη ....

    Οι συναυλίες που κατά πάσα πιθανότητα θα δω εκεί θα είναι οι εξής :

    23 Ιουλίου : Οι Level 42 στο Nokia Theater at Times Square. Διότι .... θα είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για ένα ταξιδάκι στους ήχους από τα 80ς, που "σημάδεψαν" την εφηβεία μου ... Το παρακάτω τραγούδι τους ακουγόταν εκείνη την εποχή πολύ συχνά [με την εκπομπή ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ να παίζει κατά κόρον το βιντεάκι του] :


    https://www.youtube.com/watch?v=gt7mtdLha-cLink

    >

     

    24 Ιουλίου : Οι Rush στο Nikon at Jones Beach Theatre. Η συναυλία αυτή γίνεται στο πλαίσιο της αμερικάνικης τουρνέ του καναδικού προγκρέσσιβ - ροκ τρίο με τίτλο Time Machine !!! Όπως διάβασα στη σχετική ιστοσελίδα, σε αυτό το λάιβ θα παρουσιασθεί ολόκληρος ο δίσκος τους Moving Pictures που εκδόθηκε στις αρχές των 80ς !!! Μια συναυλία των Rush είναι, αναμφίβολα, μια ξεχωριστή εμπειρία ... πόσο μάλλον που ο συναυλιακός χώρος του Jones Beach, που βρίσκεται στην περιοχή του Λονγκ Άιλαντ, κάπου μία - μιάμιση ώρα έξω από τη Νέα Υόρκη, είναι χτισμένος ... ακριβώς δίπλα στη θάλασσα !!! [το stage είναι ακριβώς πάνω στη θάλασσα !!!] .... Το παρακάτω είναι το πλέον αγαπημένο μου τραγούδι από Rush [ελπίζω να το παίξουν στη συναυλία] :


    https://www.youtube.com/watch?v=FpsyrfoX8zwLink

    >

     

    28 Ιουλίου : Ο Tom Petty & The Heartbreakers στο Madison Square Garden. Αυτή, πια, η συναυλία είναι για μένα ... όνειρο ζωής !!! Δεν είναι, μόνο, ότι με τα τραγούδια του πολύ - πολύ αγαπημένου αμερικανού τραγουδοποιού με συνδέουν ένα σωρό όμορφες στιγμές, ιδίως από την εποχή των φοιτητικών μου χρόνων. Είναι και ότι "εκλαμβάνω" τον Τομ, κατά κάποιον τρόπο, σαν ... "δάσκαλό" μου : Όταν ένιωσα την ανάγκη να σκαρώσω κι εγώ τα δικά μου τραγουδάκια, ανέτρεξα, μεταξύ άλλων, και στα τραγούδια του !!! Προσπάθησα, όσο μπορούσα, να "εμβαθύνω" στον μαγικό και μοναδικό τρόπο που έχει με απλές μελωδικές γραμμές, περίτεχνα συνταιριασμένες, να "φτιάχνει" τραγούδια τόσο απλά, μεστά, ουσιώδη και τόσο αριστουργηματικά συνάμα !!!! Και πάντα κατέληγα στο συμπέρασμα ότι για να φτιάξεις τραγούδια ... "το πλέον δύσκολο πράγμα είναι να είσαι απλός" !!! Ο Τομ Πέττι, όμως, το έχει αυτό το χάρισμα και με το παραπάνω .... Έτσι, στη συναυλία του στη Νέα Υόρκη θα νιώθω όχι απλώς ότι βλέπω, ως ακροατής, έναν αγαπημένο μου καλλιτέχνη, αλλά και ότι ως "μαθητής" βλέπω έναν αγαπημένο μου δάσκαλο να "διδάσκει" .... Το παρακάτω τραγούδι του, αλλά και το υπέροχο βιντεάκι του [με την Kim Bassinger τέλεια στο ρόλο ... του πτώματος !!!!], το λάτρεψα από την πρώτη κιόλας ακρόαση :  


    https://www.youtube.com/watch?v=aowSGxim_O8Link

    >

    Όταν επιστρέψω από το ταξίδι μου, θα είναι μεγάλη μου χαρά να σάς περιγράψω τις εντυπώσεις μου από όποια συναυλία κι αν δω εδώ στο Μιουζικχέβεν μας .........

     

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Goodbye travelling, So long to the boys in the band [Mountain - Boys In The Band]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 13-05-2010 20:48 ]


    CHE
    14.05.2010, 19:32

    Θα πάθεις πολιτιστικό σοκ μ' όλα αυτά που θα δεις! Με το καλό να πας και να τους δεις, και με το καλό να γυρίσεις να μας πεις τις εντυπώσεις σου.

    Στο αρχικό post έκανα τις νέες ενημερώσεις. Πρόσθεσα νέες ημερομηνίες συναυλιών από τους Scorpions, Faithless, Cranberries, Simple Minds, Patti Smith, Blondie, Stevie Wonder, Bob Dylan, Saxon, Grace Jones, Dandy Warhols, Massive Attack, Leonard Cohen, Ozzy Osbourne, Elton John, Santana, Supertramp, Steve Miller Band, A-ha, Jeff Beck, Jean Michel Jarre, Howard Jones, Lady Gaga, Simply Red, Deep Purple, Status Quo και Motorhead.
    Νομίζω ότι η πιο δελεαστική είναι η περιοδεία των Steve Miller Band! Βέβαια αυτοί που θα βρεθούν στο Λονδίνο στις αρχές Ιουνίου μπορούν να συνδυάσουν: 1/6 Rod Stewart, 2/6 Michael Schenker Group και 3/6 Mark Knopfler! Όσοι προτιμούν να πάνε στο Παρίσι τότε καλύτερα να πάνε στα μέσα Σεπτέμβρη: 18/9 U2, 20/9 Ozzy Osbourne, 24/9 Roger Hodgson!  


    jorge
    15.05.2010, 00:53
    Πωπω... μπράβο ρε Κώστα... Μπράβο που το κανόνισες...

    Οι MSG υπάρχουν ακόμα CHE; Τι κομματάρες είχαν γράψει κι αυτοί στο δίσκο που είχε το Nightmare...
    CHE
    09.06.2010, 21:25

    Νέο update με νέες συναυλίες-εκπλήξεις. Πρόσθεσα νέες ημερομηνίες από Crowded House, Bon Jovi, Richard Ashcroft, Chris Isaak, Vanessa Paradis, Massive Attack, Guns N' Roses, Vaya Con Dios, Joe Cocker, Lady Gaga, Apocalyptica, Amy McDonard, Richard Marx, Heaven 17, Barclay James Harvest, Orchestral Manoeuvres In The Dark, Marc Almond, Thin Lizzy και οι εκπλήξεις:
    Ray Manzarek και Robby Krieger!
    The Legend Of 90's (Haddaway, Snap, Technotronic, Gala κ.α.) στο Les Baux de Provence, ένα από τα ωραιότερα μέρη του κόσμου (πιστέψτε με, έχω πάει δύο φορές εκεί!)
    Sting
    Supertramp
    Kool and the Gang και Chic (μαζί!)
    Roger Waters

    Περισσότερες λεπτομέρειες στο πρώτο post!


    kwstasagas
    26.06.2010, 20:48

    "Roger Waters"

    Να συμπληρώσω ότι η περιοδεία του ROGER WATERS και των μουσικών του θα γίνει στο πλαίσιο της επετείου των 30 χρόνων από την έκδοση του PINK FLOYD - THE WALL [τριάκοντα έτη ... βρε για πότε περάσανε ..... ήμουν παιδάκι και θυμάμαι τον αντίκτυπο του δίσκου εδώ στην Ελλάδα, όπου είχε μαγέψει πολύ κόσμο .... όπως, επίσης, θυμάμαι και την ταινία να προβάλλεται πριν πολλάαααα χρόνια στο σινεμά "Άνοιξη" της γειτονιάς μου, το οποίο δεν υπάρχει πια .... ] ..... 

    Λοιπόν, στο site του κυρίου R.W. έχουν ανακοινωθεί οι ημερομηνίες συναυλιών του The Wall tour. Μέχρι το Δεκέμβρη ο R.W. θα περιοδεύσει στην Αμερική, ενώ από το Μάρτη του 2011 θα ξεκινήσει η ευρωπαϊκή περιοδεία του. Στις Ευρωπαϊκές πόλεις, όπου θα δοθούν συναυλίες, περιλαμβάνονται η Πράγα, η Βουδαπέστη, η Μόσχα, η Αγία Πετρούπολη κλπ κλπ, αλλά .... πουθενά δεν διάβασα Athens ή Thessaloniki !!! Θέλω να πιστεύω ότι .... κάτι θα γίνει και θα περάσει κι από Ελλάδα "Το Τείχος" .... Είναι νωρίς ακόμη, ελπίζω να ανακοινωθεί συναυλία και στην πατρίδα μας .....


    SouLRocK
    27.06.2010, 23:45

    Kavarna Rock fest 2010 
    23-25.07.2010 Kaliakra Stadium, Kavarna, Bulgaria

    23.07 - Atrocity, Leaves' Eyes, Epica, Tarja
    24.07 - Korpiklaani, Destruction, Sodom, Kreator
    25.07 - Voivod, Primal Fear, Annihilator, Accept

    www.kavarnarockfest.com
    www.facebook.com/kavarnarockfest

    ένα φεστιβαλάκι στη γειτονική μας Βουλγαρία με 90 ευρώ το 3ημερο και 40 η ημέρα (που τέτοια εδω???)

     


    kwstasagas
    28.06.2010, 19:23

    Μωρέ μπράβο οι γείτονες {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}.....

     

    Αν 23 Ιούλη και εφεξής ήμουνα σε εκείνα τα μέρη [της Μαύρης Θάλασσας] δεν θα με χάλαγε καθόλου να δω λάιβ την DORO PESCH και τους ACCEPT .....


    CHE
    10.07.2010, 12:27

    Νέα ενημέρωση. Πρόσθεσα μία αρκετά ενδιαφέρουσα συναυλία των ZZ Top + Doobie Brothers στο Παρίσι. Επίσης Robert Plant, Steve Winwood, Jeff Beck, Joe Cocker, Alice Cooper, Barclay James Harvest, κ.α.

    Για όσους ταξιδέψουν στο Παρίσι τον Οκτώβριο, υπάρχει ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα:
    10/10 Joe Cocker
    11/10 Jeff Beck
    12/10 Santana
    14/10 Steve Miller Band
    16/10 ZZ Top + Doobie Brothers
    18/10 Supertramp
    22/10 Lady Gaga

    !!!!!!!!!!!


    kwstasagas
    10.07.2010, 19:25

    Από τα καινούρια συναυλιακά δρώμενα, που πρόσθεσε ο CHE, μού έκανε, καταρχήν, εντύπωση το γεγονός ότι η Marianne Faithfull ακόμη δίνει συναυλίες !!! Πολύ γουστάρω !!! Πάντα οι συναυλίες της, με οποιοδήποτε ρεπερτόριο, είναι μια ξεχωριστή και ανεκτίμητη εμπειρία [όσοι την έχουν δει σε κάποια εμφάνισή της εδώ στην Ελλάδα μάλλον θα συμφωνούν μαζί μου] .......

    Την άλλη μεγάλη εντύπωση μού την προξένησε το όνομα COCK ROBIN [Κοκ Ρόμπιν .... το γράφω και στα ελληνικά μιας και το "μηχάνημα" θα σβήσει την πρώτη "κακιά" λέξη] !!! Είχα να ακούσω γι' αυτούς από τα μέσα των 80ς !!! {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.eek} Και να που ... ακόμη υπάρχουν και "το παλεύουν", προσφέροντας αυτό που ξέρουν καλά : χαλαρωτική / ανάλαφρη / χωρίς εξάρσεις και εκπλήξεις ποπ μουσική, στην οποία παρεμβάλλεται πού και  κι από κανένα ακόρντο ηλεκτρικής κιθάρας !!! Σε αυτά προσθέστε και μια πολύ ωραία τραγουδίστρια [η οποία ... διαθέτει και αξιοπρεπή φωνή] :


    https://www.youtube.com/watch?v=v2799WuZYlE

    Link
    >
    kwstasagas
    30.07.2010, 21:26

    Γεια σας αγαπητοί μου συμφορουμίτες !!! Γύρισα σήμερα ξημερώματα από την εκδρομή μου στη Νέα Υόρκη !!! Καλώς σας βρίσκω και πάλι εδώ στο Μιουζικχέβεν μας !!! {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}

     

    Από τις 3 συναυλίες, που είχα προγραμματίσει να δω στη Νέα Υόρκη, είδα τις δύο και, συγκεκριμένα, τους Rush στο Νikon at Jones Beach Theatre στις 24 Ιούλη και τους Tom Petty & The Heartbreakers στο Madison Square Garden στις 28 Ιούλη !!!

    Είχα προγραμματίσει και μια συναυλία για τις 23 Ιούλη, δηλαδή την πρώτη μέρα που θα έφτανα στη Νέα Υόρκη. Ειδικότερα, τα είχα σχεδιάσει κάπως έτσι : Αν θα έφτανα κάπως νωρίς θα πήγαινα να δω Dickie Betts & The Great Southern στο Concert Hall, που θα άρχιζε περί τις 7 : 30 το απόγευμα ώρα Νέας Υόρκης, ενώ αν έφτανα κάπως αργότερα θα πήγαινα να δω Level 42 στο Nokia Theatre στην Times Square που θα άρχιζε περί τις 9 : 00 το βράδυ ώρα Νέας Υόρκης. Όμως ... το αεροπλάνο καθυστέρησε απίστευτα και στα δύο αεροδρόμια, τόσο στο Ελ. Βενιζέλος πριν ξεκινήσει, όσο και στο JFK μετά την προσγείωσή του. Έτσι, φτάσαμε αργά και η πρώτη νυχτερινή έξοδος στη Ν.Υ. σχεδόν χάθηκε [με το ζόρι για φαγητό και κρασάκι σε ένα μπαρ - ρέστοραν απέναντι απ' τπ ξενοδοχείο και μετά ... ξερός για ύπνο !!! ] !!!!   

    Από τις άλλες 2 συναυλίες - που απόλαυσα με την ψυχή μου - θα στείλω review στο e- Περιοδικό μας, όπου θα περιγράφω τις εντυπώσεις μου !!! Επίσης, δεν αποκλείεται να έχω διάθεση να γράψω και στο μπλογκ μου τις εντυπώσεις μου από αυτήν την πόλη .....

    Να είστε όλοι σας καλά και να περνάτε όμορφα το καλοκαίρι, όπου κι αν βρισκόσαστε {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}

     

     


    -----------------
    And you feel just like Cagney, she looks like Rita Hayworth at the counter of the Schwab's drugstore [Tom Waits - Invitation to the blues]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 30-07-2010 21:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 30-07-2010 21:28 ]


    CHE
    24.08.2010, 12:39

    Το καλοκαίρι τελειώνει και ο όγκος των συναυλιών μειώθηκε. Εντούτοις υπάρχουν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες συναυλίες τον Οκτώβριο στο Παρίσι και στο Λονδίνο. Δεν ξέρεις που να πρωτοπας!
    Πρόσθεσα νέες συναυλίες από τους Guns N' Roses, KC & the Sunshine Band (ακόμα υπάρχουν αυτοί?), UB40, Jeff Beck, Alice Cooper, Apocalyptica, Goo Goo Dolls, Asia (!), Madness (!!), Roxy Music, Europe (με γκεστ σταρ τον... Αργύρη Καμπούρη -λέμε τώρα) και η έκπληξη είναι ο Barry Manilow (με το ''Σήμα Καμπάνα'' θα έπρεπε να έχει χορηγό τον Cosmote!). 


    CHE
    10.10.2010, 17:11

    Νέα ενημέρωση στο αρχικό post. Ήδη έχουν προγραμματιστεί οι πρώτες συναυλίες για την άνοιξη του 2011.
    Εντύπωση μου κάνει που στο Λονδίνο θα παίξει ο Roger Water από τις 11 Μαΐου έως τις 18, και ο Eric Clapton από τις 18 έως τις 27/5. Άνετα λοιπόν μπορεί κάποιος να δει και τα δύο ιερά τέρατα της ροκ!
    Επίσης προστέθηκαν οι νέες συναυλίες της Kylie Minogue, των Westlife, του Roger Hodgson, του James Blunt (πάνω που νόμιζα ότι εξαφανίστηκε) καθώς και για τους Maroon 5, Stranglers, Thin Lizzy, Patti Smith, Big Country (έκπληξη!), Elton John, Goo Goo Dolls, Joe Jackson, Robert Plant, Amy McDonald, James Last, Steve Winwood, Apocalyptica, ZZ Top, Joe Cocker και Sting.
    Πολλές ενδιαφέρουσες συναυλίες, λοιπόν, και αυτό που πραγματικά είναι εντυπωσιακό είναι ότι στις 16 Οκτωβρίου γίνονται ταυτόχρονα στη Γαλλία οι εξής συναυλίες: Status Quo στη Ναντ, Supertramp στη Λυών, Jean Michel Jarre στη Λιλ, ZZ Top και Doobie Brothers στο Παρίσι, Joe Jackson στη Γκρενόμπλ, Joe Cocker στην Τουλούζ και Apocalyptica στη Μασσαλία (όλες την ίδια μέρα!!!).


    kwstasagas
    10.10.2010, 18:21
    "Εντύπωση μου κάνει που στο Λονδίνο θα παίξει ο Roger Water από τις 11 Μαΐου έως τις 18"Έχω ακούσει ότι κάποια, ή κάποιες, από αυτές τις συναυλίες του WATERS στο Λονδίνο είναι ήδη sold out {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}!!!!! Και ... μάλλον όχι άδικα !!! Το The Wall tour του - το οποίο έχει ήδη ξεκινήσει από Σεπτέμβριο επί αμερικανικού εδάφους - είναι πολύ σπουδαίο συναυλιακό γεγονός. Αν θέλετε να πάρετε μια γεύση, δείτε στο YouTube με ποιον τρόπο παρουσιάζεται επί σκηνής το Hey You !!! Εγώ "έπαθα πλάκα" με αυτό που είδα ....Αλλά η έκπληξη είναι οι συναυλίες που δίνουν αυτήν την περίοδο οι Steve Miller Band !!! Πολύ χορταστικό σετλίστ [όλα τα τραγούδια του που αγαπήσαμε επί σκηνής !!!] και πολύ ωραία παιγμένα τα τραγούδια [έτσι διαπίστωσα από αποσπάσματα που είδα στο YouTube]....  


    CHE
    08.11.2010, 19:08

    Νέες συναυλίες που ανακοινώθηκαν:
    LADY GAGA (19-20/12 στο Παρίσι), HURTS (3/2 στο Λονδίνο), WATERBOYS (3-4/2 στο Λονδίνο), ENRIQUE IGLESIAS (25/3 στο Λονδίνο), SADE (1/5 στην Αμβέρσα, 17/5 στο Παρίσι και 31/5 στο Λονδίνο), DAVID GUETTA (6-7/5 στο Λονδίνο), BON JOVI (25/6 στο Λονδίνο), ELTON JOHN (25-26/6 στο Λονδίνο), TAKE THAT + ROBBIE WILLIAMS (1-3, 5-6, 8-9/7 στο Λονδίνο) και η έκπληξη: οι BOY GEORGE, JASON DONOVAN, JIMMY SOMMERVILLE (Bronski Beat, Communards), BELINDA CARLISLE, MIDGE URE (Ultravox) και A FLOCK OF SEAGULLS (1/7 στο Λονδίνο).


    CHE
    14.12.2010, 15:27

    Έγινε update στο πρώτο ποστ. Πρόσθεσα νέες συναυλίες από τους Simply Red + Macy Gray, Thin Lizzy, Hurts, Jamiroquai, Big Country, Paul Rodgers, Mike and the Mechanics, Zucchero, Richard Marx, Eric Clapton + Steve Winwood, Journey + Foreigner + Styx (μαζί!), Toto, Iron Maiden και Rihanna.
    Μία ενδιαφέρουσα περίπτωση είναι το Λονδίνο όπου την 1η Ιουνίου 2011 παίζουν μαζί ο Eric Clapton και ο Steve Winwood και στις 4 Ιουνίου παίζουν μαζί οι Journey, Foreigner και Styx!  


    kwstasagas
    14.12.2010, 19:03

    Πω πωωω .... μπόλικη ... εητίλα [!!!!] μαζεύτηκε στον "συναυλιακό ορίζοντα" του 2011 !!! Βλέπω στη λίστα ένα σωρό ονόματα που, για εμάς τους 40 παρά κάτι, 40 συν κάτι, είναι εδώ και πολλά χρόνια .... φυλαγμένα στο σεντούκι με τις εφηβικές αναμνήσεις !!!! Ιδού μερικά παραδείγματα :

    15/4, BIG COUNTRY, Λονδίνο, O2 Shepherd's Bush Empire NEW
    1/5, SADE, Αμβέρσα, Sportpaleis
    18/4, CHRIS DE BURGH, Λονδίνο, Royal Albert Hall 

    [Big Country .... ω ναι, ακόμη "το παλεύουν", είχα να ακούσω γι' αυτούς ... από το 1985 !!! .... αλλά και η μαυρούλα η Sade από τη Νιγηρία που εκεί στα 80ς μάς είχε μαγέψει με τη βελούδινη φωνή της, ό,τι έπρεπε για "ανάλαφρο καλοκαιρινό άκουσμα" στη μικρή ντισκοτέκ του νησιού {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}   ...... ]

    Αλλά το πιο .... "κουφό" από όσα διάβασα είναι το εξής :


    1/7, BOY GEORGE, JASON DONOVAN, JIMMY SOMMERVILLE, BELINDA CARLISLE, MIDGE URE, A FLOCK OF SEAGULLS, Λονδίνο, The O2 Arena

    Πω πωωωω .... το "Μουσικόραμα", οι κασέτες της εφηβείας μας με τα compilations και άλλα 'συναφή" θα βρίσκονται ..... σύσσωμα την 1η Ιουλίου 2011 στο Ο2 Arena του Λονδίνου για .... μια συναυλία - επιστροφή στο παρελθόν !!! Γιατί όχι ??? Χρειάζεται κι αυτό πού και πού ......

    Θυμήθηκα πριν κάμποσα χρόνια που ο ΝΙΚΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ είχε διοργανώσει κάποια Χριστούγεννα ένα σόου τηλεοπτικό ειδικά για "τους συνομήλικούς του", αυτούς που ζήσανε την εφηβεία τους στα 50ς !!! Για το σόου αυτό είχε καλέσει τους .... ξεχασμένους ήρωες της εφηβείας του [και των ανθρώπων της γενιάς του] για να δώσουν συναυλία : Neil Sedaka, Adamo κλπ. Και να που .... κάτι τέτοιο πάει να συμβεί και με εμάς "τους εκδρομείς των 80ς" !!! Συναυλίες αναμνήσεων με "τους ήρωες της εφηβείας μας" .... Άστα να πάνε {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}.....................     

    Μού κάνει εντύπωση, επίσης, ότι στα συναυλιακά δρώμενα "παίζει" πολύ το όνομα THIN LIZZY !!!! Βρε είμαστε σοβαροί ??? Για ποιους THN LIZZY μιλάμε χωρίς τον PHIL LYNOTT ?????

     


    -----------------
    Αγαπημένος ραδιοφωνικός σταθμός : Ράδιο Ακρόπολις Θεσσαλονίκης. Συστατικά του: ξεγυρισμένες ροκιές, ιδίως παλιές, μεράκι, παρεϊστικο κλίμα, καλώς εννοούμενος χαβαλές κλπ. Τι κι αν εδώ και πάνω από 15 χρόνια δεν υπάρχει πια;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 14-12-2010 21:56 ]


    CHE
    12.01.2011, 14:03

    Νέο update στο αρχικό post. Αυτή τη φορά δεν έχουμε τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός από τη νέα περιοδεία των YES. Πρόσθεσα νέες ημερομηνίες για Elton John, Ray Cooper, Apocalyptica, Roger Hodgson, Cat Stevens (Yusuf πλέον), Shakira, Whitesnake, Rihanna, Status Quo, Specials, Yes και Scoprions.


    kwstasagas
    19.04.2011, 11:28

    Γεια σας αγαπημένοι μου συμφορουμίτες !!! Καλώς σας βρίσκω και πάλι !!!

    Χθες το βράδυ επέστρεψα από την υπέροχη, τη μαγευτική, την αξεπέραστη πόλη που λέγεται Πράγα [σάς προτείνω να την επισκεφθείτε οπωσδήποτε !!! Μέσα σε 2 μέρες θα την έχετε γνωρίσει πολύ καλά την πόλη κι επιπλέον .... δεν αποκλείεται αυτές οι 2 μέρες να γίνουν 2 από τις ωραιότερες της ζωής σας !!! ] !!!  

    Εκεί, μεταξύ άλλων, είδα και τη συναυλία του Roger Waters, που έγινε στο O2 Arena στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής τουρνέ του για την επέτειο του δίσκου των Pink Floyd "The Wall" !!! Όταν βρω χρόνο και διάθεση θα γράψω εντυπώσεις και απόψεις γι' αυτή τη συναυλία, τόσο στο e-Περιοδικό [στη στήλη live reviews], όσο και στο μπλογκ μου !!! έχουμε πολλάαααα να πούμε !!! Αν μη τι άλλο .... με τον κυρ - Γουώτερς είναι αδύνατον να "ξεμπλέξεις" με μόλις 2-3 λέξεις ....

     

    Για την ώρα .... ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ !!! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΟΜΟΡΦΑ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !!!

     


    -----------------
    How can we dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 19-04-2011 11:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 19-04-2011 11:32 ]


    CHE
    21.04.2011, 07:39

    Περιμένουμε εναγωνίες εντυπώσεις, περιγραφές και ό,τι άλλα καλούδια έχεις να μας μεταφέρεις (μήπως να σε χρίσουμε επίσημο απεσταλμένο του MusicHeaven ανά την υφήλιο?... χμμμ...)

    Νέο ενημερωμένο πρόγραμμα

    ΜΑΙΟΣ 2011
    1/5, SADE, Αμβέρσα, Sportpaleis
    4-7/5, BARRY MANILOW, Λονδίνο, O2 Arena
    6/5, BOB GELDOF, Παρίσι, Cafe De La Danse
    6-7/5, DAVID GUETTA, Λονδίνο, Academy Brixton
    8/5, JOHN WAITE, Λονδίνο, Borderline
    9/5, MIKE AND THE MECHANICS, Λονδίνο, Royal Albert Hall 
    11-12, 14-15, 17-18/5, ROGER WATERS, Λονδίνο, O2 Arena
    16/5, ZUCCHERO, Βρυξέλλες, Forest National
    17/5, SADE, Παρίσι, Bercy
    17-18, 20-21, 23-24, 26-27, 29-30/5 ERIC CLAPTON, STEVE WINWOOD, Λονδίνο, Royal Albert Hall
    18/5, MARIANNE FAITHFULL, Γενεύη, Theatre Du Leman
    24/5, MOBY, Παρίσι, Grand Rex
    25/5, ROGER HODGSON, Λονδίνο, Royal Albert Hall
    26/5, CAT STEVENS (YUSUF), Παρίσι, Bercy
    26/5, ELTON JOHN, RAY COOPER, Γενεύη, Arena 
    28/5, ZUCCHERO, Λονδίνο, Royal Albert Hall
    28/5, DURAN DURAN, Λονδίνο, O2 Arena
    30-31/5, ROGER WATERS, Παρίσι, Bercy
    31/5, SADE, Λονδίνο, O2 Arena
    31/5, RICHARD MARX, Λονδίνο, Royal Albert Hall

    ΙΟΥΝΙΟΣ 2011
    1/6, ERIC CLAPTON, STEVE WINWOOD, Λονδίνο, Royal Albert Hall
    2/6, MOBY, Λονδίνο, London Roundhouse
    2/6, CAT STEVENS, Βρυξέλλες, Forest National
    2-3/6, KD LANG, Λονδίνο, Royal Festival Hall
    4/6, JOURNEY, FOREIGNER, STYX, Λονδίνο, Wembley 
    10/6, DURAN DURAN, Παρίσι, Grand Rex
    12/6, DURAN DURAN, Βρυξέλλες, Forest National
    13/6, BRYAN FERRY, Παρίσι, L' Olympia
    13-14/6, SHAKIRA, Παρίσι, Bercy
    20/6, WHITESNAKE, Λονδίνο, HMV Hammersmith Apollo
    20/6, JUDAS PRIEST, Παρίσι, Le Zenith
    21/6, TOTO, Βρυξέλλες, Forest National 
    25/6, BON JOVI, Λονδίνο, Hyde Park
    25-26/6, ELTON JOHN, Λονδίνο, Northamptonshire County Cricket Ground
    26/6, TOTO, Λονδίνο, HMV Hammersmith Apollo
    26/6, ROD STEWART, STEVIE NICKS, Λονδίνο, Hyde Park
    27/6, TOTO, Παρίσι, Le Zenith
    27-28/6, IRON MAIDEN, Παρίσι, Bercy
    28/6, BB KING, Λονδίνο, Royal Albert Hall 
    28/6, PAUL SIMON, Λονδίνο, HMV Hammersmith Apollo
    29/6, LIZA MINNELLI, Λονδίνο, Royal Albert Hall
    29/6, ROGER HODGSON, Βρυξέλλες, Cirque Royal 
    30/6, ROGER WATERS, Παρίσι, Bercy
    30/6, JANET JACKSON, Λονδίνο, Royal Albert Hall
    30/6, TAKE THAT, ROBBIE WILLIAMS, Λονδίνο, Wembley 
    30/6, CINDY LAUPER, Λονδίνο, HMV Hammersmith Apollo 

    ΙΟΥΛΙΟΣ 2011
    1/7, ROGER WATERS, Παρίσι, Bercy
    1/7, EAGLES, BRYAN FERRY, MORRISSEY, 10CC, Λονδίνο, The Hop Farm
    1/7, BOY GEORGE, JASON DONOVAN, JIMMY SOMMERVILLE, BELINDA CARLISLE, MIDGE URE, A FLOCK OF SEAGULLS, Λονδίνο, O2 Arena
    1/7, JEFF BECK, Παρίσι, Grand Rex NEW
    1-2, 4-6, 8-9, TAKE THAT, ROBBIE WILLIAMS, Λονδίνο, Wembley Stadium
    2/7, MORRISSEY, LOU REED, IGGY POP, Λονδίνο, The Hop Farm
    2-3/7, JANET JACKSON, Λονδίνο, Royal Albert Hall
    3/7, CINDY LAUPER, Παρίσι, L' Olympia 
    4/7, LOU REED, Λονδίνο, HMV Hammersmith Apollo
    4/7, CHICAGO, Παρίσι, L’ Olympia
    5/7, PAUL SIMON, Βρυξέλλες, Forest National
    5/7, LOU REED, Παρίσι, Grand Rex
    6/7, BEACH BOYS, Παρίσι, Grand Rex
    7/7, JOURNEY, FOREIGNER, Παρίσι, Palais Des Sports
    8/7, METALLICA, SLAYER, MEGADETH, SLIPKNOT, Λονδίνο, Knebworth Park
    8/7, CINDY LAUPER, Βιέννη, Theatre Antique
    9, 11, 13/7, NEIL DIAMOND, Λονδίνο, O2 Arena
    13/7, BLONDIE, Λονδίνο, Somerset House 
    13/7, HURTS, Λονδίνο, Somerset House
    16/7, IRON MAIDEN, ALICE COOPER, Μαδρίτη, Getafe
    27/7, DEEP PURPLE, Βιέννη, Theatre Antique
    28/7, JAMIROQUAI, Βιέννη, Theatre Antique   
     
    ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2011
    6/8, IRON MAIDEN, Λονδίνο, O2 Arena
    20/8, EMINEM, ARCTIC MONKEYS, RIHANNA, Λονδίνο, V Festival 2011 Hylands Park 
    31/8, OFFSPRING, Παρίσι, Le Zenith  
     
    ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2011
    1/9, OFFSPRING, Παρίσι, Le Zenith
    3/9, JIMMY CLIFF, Λονδίνο, IndigO2
    7-8/9, DOLLY PARTON, Λονδίνο, O2 Arena
    19/9, CHRIS DE BURGH, Παρίσι, L' Olympia
    27/9, SPECIALS, Παρίσι, L' Olympia
    28/9, SPECIALS, Βρυξέλλες, Ancienne Belgique 
     
    ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2011
    5-6, 13/10, RIHANNA, Λονδίνο, O2 Arena 
    10/10, STATUS QUO, Παρίσι, L' Olympia
    13/10, ROBIN GIBB, Παρίσι, Palais Des Congres 
    20-21/10, RIHANNA, Παρίσι, Bercy 
     
    ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2011
    3/11, SPECIALS, Λονδίνο, Alexandra Palace
    3/11, STROMAE, Παρίσι, L’ Olympia
    4/11, SCORPIONS, Γενεύη, Arena
    7/11, PETULA CLARK, Παρίσι, Casino de Paris
    8/11, ALICE COOPER, Παρίσι, Le Zenith
    11/11, RIHANNA, Αμβέρσα, Sportpaleis
    13-15/11, RIHANNA, Λονδίνο, O2 Arena
    15/11, ROXETTE, Λονδίνο, Wembley Arena
    17/11, YES, Λονδίνο, HMV Hammersmith Apollo
    17/11, ELVIS COSTELLO, Βρυξέλλες, Cirque Royal
    19/11, YES, Παρίσι, L' Olympia
    20/11, YES, Βρυξέλλες, Ancienne Belgique
    23/11, SCORPIONS, Παρίσι, Bercy
     
    ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2011
    1, 21-22/12, RIHANNA, Λονδίνο, O2 Arena
    8/12, BRYAN ADAMS, Λονδίνο, O2 Arena


    kwstasagas
    14.05.2011, 13:53

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 23-06-2011 16:56 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία