ελληνική μουσική
    417 online   ·  210.870 μέλη

    Συμβουλες για αγορα ακουστικης κιθαρας και για μαθηματα.

    dagobert
    14.11.2009, 15:14

    Γεια σε όλους, παιδια.

    Είμαι καινούργιος και θα ήθελα μερικές συμβουλές απο τους πιο έμπειρους για να ξεκινήσω μαθηματα κιθάρας. Κατ αρχάς είμαι σε δείλημα για το τι είδους κιθάρα να αγοράσω. Σκεφτόμουν να αγοράσω μια απλή ακουστική, ωστόσο άκουσα ότι και οι ηλεκτροακουστικές είναι το ίδιο με τις ακουστηκές απλά μπορούν να συνδεθούν με ενισχυτη. Επιπλέον σκέφτομαι να ξεκινήσω μόνος μου μαθήματα για αρχή και αργότερα βλέπουμε. Έχω βρει μερικα βιβλία στο Ιντερνετ και μου φαίνονται πολύ καλα για κάποιον που μαθαίνει μόνος του. Εσείς τι πιστεύετε; Τι είδους κιθάρα να αγοράσω; Και είναι εφικτό να ξεκινησω μαθήματα μόνος μου ή πρέπει να βρω καθηγητή;


    Crazy-Heart
    14.11.2009, 15:58

    Αν δεν έχεις σκοπό στο μέλλον να παίξεις live σε κάποιο event, κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται να πάρεις ηλεκτρο-ακουστική.

    Όσον αφορά την εκμάθηση, πιστευω πως καλυτερα να αρχίσεις με δάσκαλο και στη συνέχεια βλέπεις. Θα σε βοηθήσει πολύ σε κάποια πράγματα που ίσως να μην καταλάβεις αμέσως από τα βιβλία και θα έχεις πιο γρήγορη εξέλιξη. Μαθαίνοντας σωστά τα βασικά, έπειτα μπορείς να εξελιχθείς περισσότερο μόνος σου!

    Η εκμάθηση κιθάρας θέλει πολύ υπομονή και επιμονή και επειδή δίνουμε και αρκετά λεφτά, θα είναι κρίμα να πάνε χαμένα. Θέλω να πω, αν δοκιμάσεις μόνος σου και δεν τα πας όσο καλά περίμενες, μπορεί και να τα παρατήσεις. Ενώ με δάσκαλο, θα σου πει αν εχεις κάνει πρόοδο και αν είσαι σε ανάλογο επίπεδο!

    Αυτά από εμένα! :)


    stelios15
    14.11.2009, 17:01

    Με κάλυψε απόλυτα η Crazy-Heart!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stelios15 στις 15-11-2009 00:41 ]


    Crazy-Heart
    14.11.2009, 17:23
    αν θες αντί για "ο", βάλε καλύτερα ένα "η" μπροστά από το Crazy-Heart ;)
    stelios15
    15.11.2009, 00:42
    Οχ,συγνώμη! Το διορθωσα όμως! :)
    dagobert
    15.11.2009, 13:56

    Σας ευχαριστω πολύ.


    delta66
    16.11.2009, 05:23

    Αγοραζοντας ακουστικη κιθαρα εχεις το μειονεκτημα οτι δεν μπορει να συνδεθει με την κονσολα σε καποιο λαιβ αλλα μπορεις αν θες στην πορεις να την μετατρεψεις σε ηλεκτροακουστικη πολυ απλα πηγαινονατς την πχ στον Κουρμπη να σου βαλει ενα κρυσταλο κατω απο τον καβαλαρη και μια υποδοχη βισματος.

    Αν θες εξτρα πολυτελειες μπορεις να παρεις και εξωτερικο προενισχυτη για να μην χρειαστει καν να τρυπησεις την κιθαρα για να βαλεις τον ενσωματωμενο προενισχυτη που εχουν οι ηλεκτροακουστικες (και φυσικα οι οικονομικες κιθαρες εχουν μαπα μαμισιο προενισχυτη τζαμπα λεφτα).

     

    Το πλεονεκτημα που θα εχεις αγοραζοντας μια σκετη ακουστικη ειναι οτι θα διαθεσεις ολο τα μπατζετ σου μονο για την κιθαρα και οχι για το ηλεκτροακουστικο συστημα που μπορει να μη χρησιμοποιησεις ποτε, αλλα το σημαντικο ειναι οτι (τουλαχιστον στα πιο σοβαρα οργανα) το καπακι της ηλεκτροακουστικης (δλδ το μπροστινο μερος της κιθαρας) ειναι πιο χοντροκομενο ξυλο απο της ακουστικης, αυτο ειναι ετσι για να μην παλεται πολυ το καπακι και μικροφωνιζει (σφυριζει) στα λαιβ λογω του feedback (αναδραση) απο τα ηχεια.

    Η ακουστικη ομως που το καπακι της ειναι πιο λεπτο και παλεται περισσοτερο, εχει πιο καλο και πιο ζωντανο ηχο {#emotions_dlg.yes}

     

    Αυτο εχω κανει εγω επιλεγοντας κιθαρα που την ηθελα για ηχογραφησεις και στις δοκιμες ανγκαστηκα να επιλεξω της taylor 810 (ακουστικης) αντι της 812 ή 814 (ηλεκτροακουστικες) αφου ακουγα τεραστια διαφορα.

    Ειχα αποφασισει να την εχω μονο για στουντιο ηχογραφησεις αφου (νομιζα οτι) δεν γινοταν να τη παιρνω και στα λαιβ.

    Τελικα ο Κουρμπης εκανε αυτο που λεω πιο πανω και επειδη οι χώροι που τη χρησιμοποιω ειναι προσεγμενοι ηχητικα, δεν εχω ουτε feedback προβληματα, ακομα και χωρις καλυμα για την τρυπα στο καπακι.

     

     

     


    Athws
    17.11.2009, 12:47

     Νομίζω ότι σε όλα αυτά τα θέματα που ζητούν συμβουλές γιά μαθήματα κιθάρας και αγορά, θα ήταν ωφέλιμο να ρωτάμε:

    πόσων χρονών είσαι ?   ποιά είναι η αφορμή – κίνητρο που αποφάσισες να ασχοληθείς με την κιθάρα ?   τι μουσική ακούς ?   έχεις κάποια προτίμηση στο είδος της μουσικής που θες να ασχοληθείς ?   με ποιό επίπεδο εκμάθησης φαντάζεσαι ότι θα ήσουν ικανοποιημένος ?   πόσο αποφασισμένος νιώθεις για να φτάσεις σ αυτό το επίπεδο ?

    Γιατί ανάλογα με το είδος των απαντήσεων είναι και διαφορετικός ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσει..


    dagobert
    19.11.2009, 14:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Athws στις 17-11-2009 στις 12:47 έγραψε...

    Νομίζω ότι σε όλα αυτά τα θέματα που ζητούν συμβουλές γιά μαθήματα κιθάρας και αγορά, θα ήταν ωφέλιμο να ρωτάμε:

    πόσων χρονών είσαι ?   ποιά είναι η αφορμή – κίνητρο που αποφάσισες να ασχοληθείς με την κιθάρα ?   τι μουσική ακούς ?   έχεις κάποια προτίμηση στο είδος της μουσικής που θες να ασχοληθείς ?   με ποιό επίπεδο εκμάθησης φαντάζεσαι ότι θα ήσουν ικανοποιημένος ?   πόσο αποφασισμένος νιώθεις για να φτάσεις σ αυτό το επίπεδο ?

    Γιατί ανάλογα με το είδος των απαντήσεων είναι και διαφορετικός ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσει..

     

    Όντως πιστεύω ότι ο φίλος έχει δίκιο. Λοιπόν είμαι 18 μισο. Μόλις ξεκίνησα την φοιτιτική μου ζωη και αποφάσισα επιτέλους να ασχοληθώ με την κιθάρα, πράγμα που ήθελα πολλά χρόνια τώρα αλλά δεν είχα τον χρόνο.  Όσν αφορά την μουσική που ακούω, θα μπορούσα να πω ότι γενικά ακούω οτιδήποτε εύηχο. Κυρίως όμως ακούω rock (κυρίως Ελληνικό) και ιδιαίτερα soft rock (balads ktl). Ο λόγος που θέλω να ασχοληθώ με την κιθάρα είναι ότι θέλω να ξέρω να παίζω κάποια τραγούδια οταν είμαι την παρέα μου ( π.χ. σε κάποια εκδρομή, στην θάλασσα κάποιο βράδυ του καλοκαιριού κτλ.) Προς το παρόν αυτό που με απασχολεί έναι να μάθω τα βσικά και να μάθω να διαβάζω tabs ώστε να μπορω να γρατζουνάω κανένα τραγουυδάκι.  Μ' αρέσει πολύ η ιδέα της κιθάρας και έχω όλη την καλή διάθεση να ασχοληθώ συστηματικά ώστε να μάθω να παίζω.

     

    BTW: Πώςς σας φαίνεται; http://www.thomann.de/gr/epiphone_pr4e_acoustic_playerpack.htm

    [addsig]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dagobert στις 19-11-2009 14:36 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dagobert στις 19-11-2009 14:38 ]


    delta66
    19.11.2009, 22:52

    Δεν τα χρειαζεσαι ολα αυτα (ενισχυτη κλπ)

    ΜΕ 150 Ε αν παρεις και ενισχυτη φαντασου τι κιθαρα θα παρεις.

    Θα ειναι δυσκολη ιδιως για αρχαριο που δεν εχουν δυναμη τα δαχτυλα να πιασουν μπαρε κλπ

     

    Κοιτα αυτη http://www.thomann.de/gr/cort_earth_100r.htm

    Πολυ καλα χαρακτηριστικα μασιφ καπακι και σκαλα 640mm που κανει πιο ευκολη τη ζωη σε νεους παιχτες.


    -----------------
    ----

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 19-11-2009 22:56 ]


    Athws
    20.11.2009, 09:26

     

    Τα ηλεκτρικά δε θα σου χρειαστούν, καλύτερα να αγοράσεις μιά σκέτη ακουστική χωρίς κόψιμο και τη διαφορά των χρημάτων αξίζει να την δώσεις για καλύτερης ποιότητας όργανο, γύρω στα 250 ευρώ υπάρχει μεγάλη ποικιλία, να πάρεις μια κιθάρα με καλό ήχο και ευκολόπαιχτη που θα την κρατήσεις για πάντα.

    Αν πας σε μαγαζί (στο συνιστώ) ζήτα από τον πωλητή να παίξει ένα απλό κομμάτι και πάντα το ίδιο στις κιθάρες που σε ενδιαφέρουν. Πρόσεξε οι χορδές να μην απέχουν πολύ από την ταστιέρα (όχι πάνω από 3mm στο 12ο τάστο) ή ζήτα να σου τις σετάρουν χαμηλότερα. Ζήτα ακόμα να σου αλλάξουν χορδές και να βάλουν μαλακές (δεκάρες).

    Από μαθήματα χρειάζεσαι κάποια στοιχειώδη θεωρία μουσικής, τις "οικογένειες" των ακκόρντων (chord progression) και εξάσκηση στη ρυθμική συνοδεία των τραγουδιών. Ένας δάσκαλος μιά φορά τη βδομάδα είναι η καλύτερη λύση, αλλά και βιβλία υπάρχουν (να προτιμήσεις να έχουν και cd των μαθημάτων) και στο νετ υπάρχει πολύ υλικό αν θες να το ψάξεις μόνος σου.

    Και το πιό σημαντικό: να ακούς πολλή-πολλή μουσική από αυτήν που σε ενδιαφέρει να παίζεις. Το επίπεδο που θες θα το πιάσεις χαλαρά σε ένα χρόνο, κι από κει και πέρα βλέπεις..


    dagobert
    20.11.2009, 23:56

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 19-11-2009 στις 22:52 έγραψε...

    Δεν τα χρειαζεσαι ολα αυτα (ενισχυτη κλπ)

    ΜΕ 150 Ε αν παρεις και ενισχυτη φαντασου τι κιθαρα θα παρεις.

    Θα ειναι δυσκολη ιδιως για αρχαριο που δεν εχουν δυναμη τα δαχτυλα να πιασουν μπαρε κλπ

     

    Κοιτα αυτη http://www.thomann.de/gr/cort_earth_100r.htm

    Πολυ καλα χαρακτηριστικα μασιφ καπακι και σκαλα 640mm που κανει πιο ευκολη τη ζωη σε νεους παιχτες.


    -----------------
    ----

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 19-11-2009 22:56 ]



    Τι να σ πω κ εγω... αρχαριος ειμαι. Πάντως μου φαίνεται κάπως ακριβή γι αυτή την στιγμή. Αργότερα βλέπουμε...


    dagobert
    21.11.2009, 00:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Athws στις 20-11-2009 στις 09:26 έγραψε...

     

    Τα ηλεκτρικά δε θα σου χρειαστούν, καλύτερα να αγοράσεις μιά σκέτη ακουστική χωρίς κόψιμο και τη διαφορά των χρημάτων αξίζει να την δώσεις για καλύτερης ποιότητας όργανο, γύρω στα 250 ευρώ υπάρχει μεγάλη ποικιλία, να πάρεις μια κιθάρα με καλό ήχο και ευκολόπαιχτη που θα την κρατήσεις για πάντα.

    Αν πας σε μαγαζί (στο συνιστώ) ζήτα από τον πωλητή να παίξει ένα απλό κομμάτι και πάντα το ίδιο στις κιθάρες που σε ενδιαφέρουν. Πρόσεξε οι χορδές να μην απέχουν πολύ από την ταστιέρα (όχι πάνω από 3mm στο 12ο τάστο) ή ζήτα να σου τις σετάρουν χαμηλότερα. Ζήτα ακόμα να σου αλλάξουν χορδές και να βάλουν μαλακές (δεκάρες).

    Από μαθήματα χρειάζεσαι κάποια στοιχειώδη θεωρία μουσικής, τις "οικογένειες" των ακκόρντων (chord progression) και εξάσκηση στη ρυθμική συνοδεία των τραγουδιών. Ένας δάσκαλος μιά φορά τη βδομάδα είναι η καλύτερη λύση, αλλά και βιβλία υπάρχουν (να προτιμήσεις να έχουν και cd των μαθημάτων) και στο νετ υπάρχει πολύ υλικό αν θες να το ψάξεις μόνος σου.

    Και το πιό σημαντικό: να ακούς πολλή-πολλή μουσική από αυτήν που σε ενδιαφέρει να παίζεις. Το επίπεδο που θες θα το πιάσεις χαλαρά σε ένα χρόνο, κι από κει και πέρα βλέπεις..



    Σε ευχαριστώ φιλε μου... Θα ακολουθήσω πιθανως τις οδηγίες σου αν τελικα αγοράσω κιθάρα απο κάποιο μαγαζί και όχι απ το internet... Παρ' όλ' αυτά αν μποούσατε να μου στέλνατε κάποια λινκς με κιθάρες που κατα την γνώμη σας αξίζουν (και να μην κάνουν πάνω από 160€) θα με βοηθούσατε στην τελικη μου επιλογη.


    delta66
    21.11.2009, 16:03

    Παράθεση:
    ... Παρ' όλ' αυτά αν μποούσατε να μου στέλνατε κάποια λινκς με κιθάρες που κατα την γνώμη σας αξίζουν (και να μην κάνουν πάνω από 160€) θα με βοηθούσατε στην τελικη μου επιλογη.
    Υπολογιζοντας κα τα 20 εβρω μεταφορικα προτεινω αυτη γιατι μπατζετ αυτο

    http://www.thomann.de/gr/cort_earth_70_ns.htm


    Crazy-Heart
    22.11.2009, 01:03

    για δες και αυτήν

    http://www.thomann.de/gr/fender_cd100_na.htm


    AcousticGuitarGr
    21.09.2010, 16:25

    Θελω και εγω να μαθω ακουστικη κιθαρα και θελω μερικεσ σιμβουλεσ αν γινετε. Ποσο εχει μια κιθαρα,και που μπορω να παω να μαθω??

    (συγνομη για τα ορθογραφικα)
    -----------------
    I Work OnlyForMe

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AcousticGuitarGr στις 21-09-2010 16:26 ]


    AcousticGuitarGr
    21.09.2010, 16:25

    Θελω και εγω να μαθω ακουστικη κιθαρα και θελω μερικεσ σιμβουλεσ αν γινετε. Ποσο εχει μια κιθαρα,και που μπορω να παω να μαθω??


    delta66
    21.09.2010, 17:02

    Παράθεση:

    Το μέλος AcousticGuitarGr στις 21-09-2010 στις 16:25 έγραψε...

    Θελω και εγω να μαθω ακουστικη κιθαρα και θελω μερικεσ σιμβουλεσ αν γινετε. Ποσο εχει μια κιθαρα,και που μπορω να παω να μαθω??



    Ενα καλο στεακι για να ξεκινησεις ειναι αυτο http://www.thomann.de/gr/cort_earth_70_ens_bundle.htm

    Παρνεις ενα τηλεφωνο στο τμημα που ασχολουνται με Ελληνες (μιλας ελληνικα)  0049-9546-9223-538 και τους λες μπως μπορει να πληρωσεις (πιστωτικη? προπληρωμενη? να καταθεσεις τα χρηματα σε μια τραπεζα?)

    Υπολογισε συν 20 ευρω περιπου μεταφοιρικα για να ερθουν μεχρι την πορτα σου.

    Εχω ψωνισει πολλα και ηταν ολα μεσα σε 5-7 μερες στο σπιτι μου.

    Αν ψωνισεις πραγματα πανω απο 300 ευρω, ερχονται χωρις να πληρωσεις μεταφορικα (εκτος κι αν παραγγειλεις κανενα πιανο με ουρα Smile)

     

    Μαθηματα θα κανεις σε καλο ωδειο με καλους και γνωστους καθηγητες ή στο σπιτι ιδιαιτερα με δασκαλο παλι καλο και γνωστο.

     

     

     

     

     

     

     


    Nikiforos94
    21.09.2010, 20:45

    Γενικός οι Cort εχουν βγει πολυ καλές κιθάρες για τα λεφτά τους...

    Καλυτερα σε φτηνα μοντέλα μην παιρνεις και τις πιο ονομαστες μάρκες γιατι πολλες φορες πληρωνεις πιο πολυ το ονομα....(εξαιρεση ειναι οι yamaha)

    Καλό ειναι να αρχισεις με δασκαλο 1 φορα την βδομαδα . 1 μισαωρο.... συνηθως οι δασκαλοι πέρνουν 10 το μισαωρο....

    Αρα βγαινει 40 ευρο τον μηνα.... ΜΕ πολυ δουλεια στο σπιτι θα μπορεις να παιξεις ικανοποιητικά σε 3-4 μηνες...!

     


    AcousticGuitarGr
    25.09.2010, 15:29

    για τιν ακριβεια θα μαθω κλασικη κιθαρα μου ειπαν οτι ειναι καλιτερα...να ρωτισο και κατι αλλο ειναι δισκολο να μαθεις...γιατι εχω αρχισει ιδι και φοβαμε (συγνομη για τα ορθογραφικα)