ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη
    Crocodile
    17.12.2009, 02:49

    Μελετώντας τη σελίδα του διαγωνισμού εξεπλάγην όταν διεπίστωσα ότι έχουν αποκλειστεί τρια τραγούδια από την ψηφοφορία επειδή είχαν πολύ κακή ποιότητα ηχογράφησης. {#emotions_dlg.eek}

    Αν και δεν γνωρίζω τους συντελεστές των συγκεκριμένων τραγουδιών, και συνεπώς δεν έχω καμμία διάθεση να τους στηρίξω προσωπικά, το γεγονός του αποκλεισμού τους για έναν τέτοιο λόγο μου δημιουργεί εύλογα την απορία: Τί πειράζει το musicheaven η ποιότητα ηχογράφησης οποιουδήποτε τραγουδιού έχει σταλεί στον διαγωνισμό; Αν είναι τόσο άθλια ώστε να μην βγάζει κανείς νόημα ας αποφασίσουν τα μέλη που θα ψηφίσουν για την τύχη του.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-12-2009 20:56 ]


    jorge
    17.12.2009, 09:51
    Υπάρχουν αρκετά τραγούδια με κακή ποιότητα, όμως τα 2-3 συγκεκριμένα απλά ...δεν ακούγονταν. Δεν επιτρέπεται διαγωνισμός να έχει προς ακρόαση τέτοιες ηχογραφήσεις.
    ThanassisB
    17.12.2009, 12:38

    Μετά από αλεπάλληλα ηλεκτρονικά μηνύματα σχετικά με το αν κάποιος μπορεί να πάρει μέρος με πάνω από 1 τραγούδι στον Διαγωνισμό και την τελική απάντηση της Επιτροπής ότι μπορεί , ΑΝ αυτός που το στέλνει είναι άλλο μέλος του Music Heaven αλλά ΚΑΙ συντελεστής του τραγουδιού, στείλαμε 3 τραγούδια. Ένα στάλθηκε από στιχουργό , ένα από ερμηνευτή και ένα από συνθέτη, όλοι μέλη του Music Heaven. Δυτυχώς βλέπω 2 από τα 3 τραγούδια να έχουν  κοπεί...για τους ίδιους λόγους για τους οποίους αλλάξαμε τα μηνύματα και συμφωνήσαμε. Ξαναδείτε το παιδιά. Αλλιώς, κρίμα...Καλή τύχη στον Διαγωνισμό και Καλή επιτυχία σε όλλους.

     

     

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-12-2009 στις 09:51 έγραψε...

    Υπάρχουν αρκετά τραγούδια με κακή ποιότητα, όμως τα 2-3 συγκεκριμένα απλά ...δεν ακούγονταν. Δεν επιτρέπεται διαγωνισμός να έχει προς ακρόαση τέτοιες ηχογραφήσεις.


    jorge
    17.12.2009, 13:08
    Μα γίνεται να μας στέλνεις 3 τραγούδια ως συνθέτης όταν στους όρους γράφει ξεκάθαρα: "μπορεί να γίνουν δεκτές και οι 2 συμμετοχές κάποιου, όταν στην μία είναι ο στιχουργός και στην άλλη ο συνθέτης. Δεν επιτρέπεται όμως στα 2 τραγούδια ο ίδιος συντελεστής να έχει τον ίδιο ρόλο."

    Απλά ελληνικά είναι.

    Στη συνομιλία που είχαμε μιλούσαμε για τον ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ του τραγουδιού, ο οποίος πρέπει να μην είναι το ίδιο μέλος.

    Πόσο πιο απλοί να είναι οι όροι;
    ThanassisB
    17.12.2009, 13:30

    Όχι , δεν είναι έτσι.

    Δεν σας έστειλα εγώ 3 τραγούδια.

    Εγώ σας έστειλα ένα τραγούδι σαν συνθέτης. / μέλος

    Ένα τραγούδι, σας στάλθηκε από στιχουργό / μέλος

    Ένα τραγούδι, σας στάλθηκε από ερμηνευτή / μέλος

    Όντως είναι απλά Ελληνικά και όντως μιλήσαμε και για τον ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ.

    Καλή επιτυχία στον Διαγωνισμό και Καλή τύχη σε ΟΛΟΥΣ.


    MusicMaker83
    17.12.2009, 14:26

    Συγνώμη που ανακατέυομαι αλλα απο απλή περιέργια για το μπλέξιμο...

    Στο 1 τραγούδι που λες οτι έστειλες εσυ σαν συνθέτης ποιος ηταν ο στιχουργός?

    Στο άλλο που ήταν το άλλο μέλος στιχουργός ποιος ήταν ο συνθέτης?

     


    jorge
    17.12.2009, 14:28

    Ακόμα δεν καταλαβαινόμαστε.
    Δεν μας νοιάζει αυτή τη στιγμή ποιός ΕΣΤΕΙΛΕ τα τραγούδια. Καλώς τα έστειλαν αυτοί που τα έστειλαν.

    Το λάθος είναι οτι λάβαμε 3 τραγούδια, στα οποία ήσασταν ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΣΥΝΘΕΤΗΣ - ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΣ & ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ (τουλάχιστον αυτά γράψατε στην αίτηση).

    Επομένως είχατε ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΟΛΟ σε πάνω από 1 τραγούδι. Αυτό ΔΕΝ επιτρέπεται από τους όρους (βλ.παραπάνω).

    Δεν ξερω πόσο πιο απλά πρέπει να το γράψω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-12-2009 14:30 ]


    ThanassisB
    17.12.2009, 15:02

    Μόνο για το τυπικό αλλά και για τον MusicMaker83:

    Στο 1ο τραγούδι που έστειλα σαν συνθέτης , είμαι και στιχουργός και ερμηνευτής και παίρνω μέρος σαν συνθέτης.  ΟΚ

    Στο 2ο τραγούδι που έστειλε η ερμηνεύτρια, αυτή παίρνει μέρος σαν ερμηνεύτρια , είμαι και στιχουργός και συνθέτης και παίρνω μέρος σαν στιχουργός / άλλη ιδιότητα.

    Στο 3ο τραγούδι που έστειλε η στιχουργός, αυτή παίρνει μέρος σαν στιχουργός , είμαι και συνθέτης και ερμηνευτής και παίρνω μέρος σαν ερμηνευτής / άλλη ιδιότητα.

    Με τον αποκλεισμό των 2 άλλων τραγουδιών αποκλείετε ΑΛΛΟΥΣ δημιουργούς των τραγουδιών στο να πάρουν μέρος, επειδή εγώ στα τραγούδια αυτά έχω κάποιο ΑΛΛΟ ρόλο.

    Δεν μπορώ να το γράψω πιό απλά.

    Αν τα παραπάνω αντιβαίνουν στους κανονισμούς , ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

    Καλή επιτυχία στον Διαγωνισμό και Καλή τύχη σε ΟΛΟΥΣ.


    jorge
    17.12.2009, 15:34

    Ολα καλα, καλη επιτυχια {#emotions_dlg.beer}


    ThanassisB
    17.12.2009, 16:57

    {#emotions_dlg.beer}

    οκ

    Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάρουν μέρος στον Διαγωνισμό και οι άλλοι συντελεστές με άλλα τραγούδια.

    Με φέρνετε σε πολύ δύσκολη θέση να πώ σε 2 δημιουργούς , σε μια ερμηνεύτρια και σε μια στιχουργό ,ότι δεν μπορούν να πάρουν μέρος σε διαγωνισμό τραγουδιού.

    Το καταλαβαίνετε πιστεύω.

    Κρίμα αν είναι έτσι.

    ΟΛΑ ΚΑΛΑ !

     


    jorge
    17.12.2009, 20:58
    Απορρίφθηκαν (δυστυχώς) άλλα 3 τραγούδια (θα τα βρειτε στη σχετική λίστα στη σελίδα του διαγωνισμού)
    kwstasagas
    18.12.2009, 14:21

    Το "Λάθος Προσευχή" που απερρίφθη είναι, κατά την άποψή μου, καταπληκτικό τραγούδι !!! Απ' την πρώτη στιγμή που το άκουσα αποφάσισα να του δώσω 5 αστέρια΄, τα οποία και έδωσα !!!!

    Ως λόγοι απόρριψής του αναφέρονται : ελλιπή / λανθασμένα στοιχεία !!! Αυτό δεν μπορούσε να διορθωθεί βρε παιδιά ??? Να έρθετε σε επικοινωνία με τον δημιουργό να σας παράσχει πλήρη και ακριβή στοιχεία ????


    PHILIPPOSSM
    18.12.2009, 14:41

    Έλεος ρε παιδιά!!!!!!

    Επειδή δεν μπορεί ο καθένας δημιουργός να κάνει σωστά αυτό που ορίζουν οι ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ πρέπει να υπάρχει ένας άνθρωπος πάνω από κάθε συνθέτη, στιχουργό, τραγουδιστή, μέλος, για να διορθώνει τις ατέλειες κάθε συμμετοχής;

    Έλεος δηλαδή.......


    jorge
    21.12.2009, 14:51
    Ακυρώθηκε το τραγούδι Crimson Tide by Haris, επειτα απο ενημερωση που ειχαμε απο άλλο μέλος. Το τραγούδι ήταν των Nightwish, παρά το γεγονός οτι ο φίλος που το έστειλε μας έγραψε οτι το έγραψε όλο μόνος του το προηγούμενο καλοκαίρι...
    djmetronomos
    21.12.2009, 22:04

    Κι έλεγα κι εγώ τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...

    Και καλά να το παίξεις σε κάποιο λάιβ και να μην το παρουσιάσεις σα διασκευή...
    Αλλά να το στείλεις σε διαγωνισμό για να διακριθείς...
    Ο τύπος ή πρέπει να μας έχει για πολύ βλάκες ή ίδιος να είναι κρετίνος...
    Κατά βάθος τον λυπάμαι... Είναι τελείως αξιοθρήνητο να προσποιείσαι ότι είσαι κάποιος άλλος...


    PITHANOS
    28.12.2009, 05:33

    O φίλος με τα 3 τραγούδια μου θυμίζει τη Χρυσή Ευκαιρεία που όταν λήξει το 15θήμερο της αγγελίας την ξαναβάζεις με άλλο τηλέφωνο (και το πρώτο ..δεύτερο). καλά όλα αυτά αλλά μου κάνει εντύπωση το <παίρνω μέρος ως συνθέτης στο ένα στο άλλο (μόνο;) ως ερμηνευτής> κλπ δηλ αν τους (ή σε) ρωτήσουν ποιος ο συνθέτης στο ..άλλο θα πουν ..κανένας; ..επειδή έβαλε κι άλλο; αν στο επέτρεπαν και διακρίνονταν, δεν θα διακριθείς λοιπόν ΚΑΙ ως συνθέτης ΚΑΙ στα 3; μήπως αυτό ..δεν σε νοιάζει; ε τότε φαίνεται οι οργανωτές νοιάζονται περισσότερο στο να μην αδικήσεις ..τον εαυτό σου