ελληνική μουσική
    942 online   ·  210.857 μέλη

    Με ποια κριτήρια ψηφίσατε ή θα ψηφίσετε;

    PHILIPPOSSM
    19.01.2010, 16:21

    Με ποια κριτήρια ψηφίσατε ή θα ψηφίσετε στον διαγωνισμό του musicheaven;

    Είναι μάλλον κοινό μυστικό ότι όσοι ψηφίσαμε ή θα ψηφίσουμε στον μουσικό διαγωνισμό του musicheaven, πριν ακούσουμε τα τραγούδια, πήγαμε στην σελίδα των αποτελεσμάτων και ανάλογα πράξαμε στην συνέχεια....

    Εσείς;


    Tropaiatissa
    19.01.2010, 21:32

    Εγώ στο 1ο group βαθμολόγησα ανάλογα με το ποιά τραγούδια μου άρεσαν, χωρίς να δώσω πολλή σημασία στα αποτελέσματα.
    Όταν όμως είδα ότι λίγο-πολύ προκρίθηκαν αυτά που δεν μου άρεσαν και κόπηκαν αυτά που μου άρεσαν, στο εξής πριν στείλω τη βαθμολογία ρίχνω μια ματιά στα αποτελέσματα και "σκοτώνω" μερικά τραγούδια προκειμένου να υποστηρίξω πιο πολύ αυτά που πραγματικά μου άρεσαν..
    {#emotions_dlg.blush}

    Στον τελικό, το λέω, θα σφάξω κόσμο!! {#emotions_dlg.tt2}


    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 19-01-2010 21:41 ]


    movflower
    19.01.2010, 21:44

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 19-01-2010 στις 21:32 έγραψε...

    Εγώ στο 1ο group βαθμολόγησα ανάλογα με το ποιά τραγούδια μου άρεσαν, χωρίς να δώσω πολλή σημασία στα αποτελέσματα.
    Όταν όμως είδα ότι λίγο-πολύ προκρίθηκαν αυτά που δεν μου άρεσαν και κόπηκαν αυτά που μου άρεσαν, στο εξής πριν στείλω τη βαθμολογία ρίχνω μια ματιά στα αποτελέσματα και "σκοτώνω" μερικά τραγούδια προκειμένου να υποστηρίξω πιο πολύ αυτά που πραγματικά μου άρεσαν..
    {#emotions_dlg.blush}

    Στον τελικό, το λέω, θα σφάξω κόσμο!! {#emotions_dlg.tt2}



     

    {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}


    djmetronomos
    19.01.2010, 23:32

    Ωραία άποψη κι αυτή... Να ψηφίζει κάποιος τραγούδια, σώνει και καλά επειδή είναι outsider... Μόνο και μόνο για να την μπει στους θεωρητικά δυνατούς. Τι να πω? Αν αυτό δεν είναι ρατσισμός, τι είναι...? Και δυστυχώς, η αντικειμενικότητα πάει περίπατο... Πριν από λίγο τη είδα να περνάει έξω από το σπίτι μου... Πήγαινε να τα πιεί με την ακρόαση και την ακεραιότητα...

    Όσο για μένα, η ιδιότητα μου ως αρθρογράφος από το 1986 σε μουσικά περιοδικά, σε συνδυασμό με το επάγγελμα του μουσικού, μού δίνει την άνεση να μη χρειάζεται να διαβάζω τι ψήφισαν οι άλλοι, αλλά να διαμορφώνω τη δική μου γνώμη πριν απ' όλα... Αλλά και υδραυλικός να ήμουν, έτσι θα λειτουργούσα... Συνήθως στο πρώτο κουπλέ/ρεφραίν ξέρω τι θα ψηφίσω... Καμιά φορά περιμένω το ρεφραίν αλλά δεν έρχεται... δεν με πειράζει... αν όμως το πράγμα αρχίσει να γίνεται εκνευριστικά επαναληπτικό και, παρότι λατρεύω το μινιμαλισμό στη μουσική και μπορώ να ακούω το ίδιο μοτίβο παιγμένο ξανά και ξανά, (π.χ. Steve Reich), αν καταλάβω ότι η επανάληψη υφίσταται λόγω αδυναμίας ή τεμεπελιάς του συνθέτη να δώσει κάτι παραπάνω, τότε θ' αφαιρέσω πόντους.

    Υπάρχουν τραγούδια που έχουν καλή φωνή αλλά λάθη ρυθμικά, ή έστω, αδυναμίες. Υπάρχουν τραγούδια με προσεγμένη ενορχήστρωση που αν τα ερμήνευε κάποια άλλη φωνή θα ήταν πιο "δυνατά". Επίσης, δεν μ' ενοχλεί αν πρόκειται για τραγούδι ή οργανική σύνθεη. Στο 3ο γκρουπ διέκρινα ένα ινστρουμένταλ που κατέληξε να είναι το αγαπημένο μου της ομάδας αυτής. Τέλος, έχω πάψει να επηρεάζομαι από 'κατηγορίες'. Άκουσα τραγούδια που περιγράφονται ως "έντεχνα" - όρος που με απωθεί - τα οποία όμως μου άρεσαν περισσότερο από κάποια "ροκ" από τα οποία περίμενα περισσότερα... Είδα πολλές φορές τον όρο "alternative" - αναρωτιέμαι αν καταλαβαίνουν οι δημιουργοί τι ακριβώς περιγράφει... γιατί, μάλλον για "conservative" μου φάνηκαν οι αντίστοιχες συνθέσεις. Alternative, π.χ., είναι οι Fiery Furnaces...

    That's all for now folks... stay tuned for the next episode


    Tropaiatissa
    20.01.2010, 00:03

    Παράθεση:
    Το μέλος djmetronomos στις 19-01-2010 στις 23:32 έγραψε...

    Ωραία άποψη κι αυτή... Να ψηφίζει κάποιος τραγούδια, σώνει και καλά επειδή είναι outsider... Μόνο και μόνο για να την μπει στους θεωρητικά δυνατούς. 


    Αν αναφέρεσαι στο δικό μου σχόλιο, νομίζω πως με παρεξήγησες... Δεν εννοώ σώνει και καλά ότι ψηφίζω μόνο αυτά που πάνε για αποκλεισμό! Αν μου αρέσει κάποιο τραγούδι που είναι στις πρώτες θέσεις εννοείται ότι θα το ψηφίσω! Και εννοείται ότι δεν κολλάω στις "ταμπέλες".
    Αλλά, προκειμένου να στηρίξω πιο πολύ τα τραγούδια που θεωρώ "καλά", προτιμώ να αδικήσω τα "μέτρια" (καλά & μέτρια, κατά τη δική μου άποψη πάντα, γιατί δεν βλέπω να έχουν την ίδια άποψη όσοι τα έχουν ψηφίσει...)

    {#emotions_dlg.beer}

    Υ.Γ.: Μήπως στον επόμενο διαγωνισμό, να μην υπάρχει η επιλογή να δει κάποιος τα αποτελέσματα πριν ψηφίσει; Γιατί συμφωνώ με τον Φίλιππο, πως είναι μεγάλος πειρασμός να δεις τις βαθμολογίες.. Επίσης σκεφτόμουν μήπως θα ήταν καλύτερα να μην γίνονταν καν topics για το ποιά τραγούδια ξεχωρίσαμε, γιατί μπορεί να επηρεαστεί κάποιος...

     


    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 20-01-2010 00:06 ]


    djmetronomos
    20.01.2010, 00:26

    Πράγματι, κι εγώ το'χω σκεφτεί - να βλέπουμε τη βαθμολογία μόνον αφού κλείσει ο κύκλος μιας ομάδας... Όσο για τα σχόλια, δεν μπορείς ν' απαγορεύσεις στον άλλο να σχολιάσει, διότι και να μην υπήρχε το κεντρικό θέμα του Διαγωνισμού, κάποιος θ' άνοιγε κουβέντα αλλού...


    cineboy
    20.01.2010, 15:56
    Επειδή ταυτόχρονα τυχαίνει να είμαι μουσικός και ραδιοφωνικός παραγωγός εδω και πολλά χρόνια,και στα δύο μέχρι στιγμής γκρούπ ψήφισα πριν δω οτιδήποτε στην βαθμολογία,όμως έχω αποφασήσει και δεν ψηφίζω κανένα ορχηστρικό κομμάτι,όσο καλό και εαν είναι αυτό,αφού μιλάμε γιά διαγωνισμό τραγουδιού. Θα μπορούσε απο την αρχή ίσως να υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία γιά ορχηστρικές μόνο δημιουργίες.Προσωπικά θεωρώ κάπως άστοχο και άδικο να είναι ορχηστρικά και τραγούδια μαζί προς ψηφοφορία.
    kwstasagas
    20.01.2010, 23:25

    "Είναι μάλλον κοινό μυστικό ότι όσοι ψηφίσαμε ή θα ψηφίσουμε στον μουσικό διαγωνισμό του musicheaven, πριν ακούσουμε τα τραγούδια, πήγαμε στην σελίδα των αποτελεσμάτων και ανάλογα πράξαμε στην συνέχεια...."

     

    Εγώ, Φίλιππε, θέλω να πιστεύω ότι ΔΕΝ συνέβη αυτό που γράφεις .... Θέλω να πιστεύω ότι το Μιουζικχέβεν απαρτίζεται από ανθρώπους νοήμονες και σκεπτόμενους, που έχουν εμπιστοσύνη στα "αυτάκια" τους, στην κρίση τους και στο αισθητήριό τους και, κατά συνέπεια, δεν επηρεάζονται από κάποιον αριθμό [οποιοσδήποτε κι αν είναι αυτός] δίπλα σε κάποιο τραγούδι .... Αυτός, άλλωστε, είναι και ο λόγος που έκανα εγγραφή στο Μιουζικχέβεν και ασχολούμαι με αυτό, επειδή πιστεύω ότι "στελεχώνεται" από τέτοιους ανθρώπους ....

    Αν, όμως, συνέβη πράγματι αυτό που γράφεις, δηλαδή να ψήφισαν τα μέλη του σάιτ με κριτήριο τη θέση του τραγουδιού στο βαθμολογικό πίνακα τη στιγμή της ψήφου τους [κάτι που, επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ότι συνέβη] ..... τότε ... τι να πω {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}....


    jorge
    21.01.2010, 00:13
    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να ψηφίσει ένα τραγούδι που βλέπει οτι είναι πρώτο ή έστω μέσα στην οκτάδα; Σε μενα πχ λειτουργει αντιθετα και είμαι πολύ πιο αυστηρός με αυτά που βλέπω οτι είναι πρώτα.
    marylin
    21.01.2010, 13:55

     

    Συμφωνώ με το jorge! 
    Είμαι κι εγώ πιο αυστηρή  με τα πρώτα.
    Γενικά έχω πάντα το σκεπτικό να "ψάχνω" περισσότερο τα "αδικημένα" τραγούδια ακόμα και σε cd.
    Τις περισσότερες φορές λατρεύω όσα δεν ακούγονται στο ραδιόφωνο και ίσως δεν ακουστούν ποτέ ούτε καν σε συναυλίες. 
    Στον εδώ διαγωνισμό ούτε που κοίταξα τα αποτελέσματα, ψήφισα σύμφωνα με το τι με άγγιξε, από ροκ μέχρι λαικό. 
    Εκ των υστέρων είδα ότι τόσο αυτά που προηγήθηκαν όσο κι αυτά που έχουν αποκλειστεί μου άρεσαν και τα είχα ψηφίσει.
    Σέβομαι την προσπάθεια του κάθε ανθρώπου ανεξάρτητα απο το αν μου αρέσει ή όχι και καλό θα είναι όποιος θέλει να ψηφίσει να αφιερώσει χρόνο για να ακούσει όλα τα τραγούδια και να μην παραδειγματίζεται από τη γνώμη των πολλών...{#emotions_dlg.rolleyes}


    sillia
    21.01.2010, 16:35

    Κι εγώ {#emotions_dlg.rolleyes}ψήφισα αυτά που με έκαναν να νοιώσω ευχάριστα ακούγοντάς τα και ο στίχος κάτι είχε να μου πει{#emotions_dlg.walkman} και χαίρομαι που τα περισσότερα έχουν καλές θέσεις έστω και αν δεν είναι κάποια στα πρώτα 8.

    Περιμένω την στιγμή που θα μπορέσουμε και να τα μεταδώσουμε {#emotions_dlg.walkman}

    Μπράβο σε όλα τα παιδιάSmile


    dimitris1965
    21.01.2010, 19:55

    Εγώ πάλι σε όσα έδωσα 2 και 3 αστέρια είναι στην 8αδα ,σε όσα έδωσα 4,και 5 έμειναν όλα εκτός, πάντως δεν νομίζω ότι οι ποιο πολύ ψηφίζουν βάσει των αλλων,απλος κάποιοι δεν έχουν όρεξη και υπομονή να ακούσουν τα τραγούδια και ψηφίζουν και θα ψηφίσουν ότι και οι ποιο πολλοί,( ΔΥΣΤΥΧΩΣ)………..


    Orfeus
    21.01.2010, 21:49

    Αδιαφορώ για το ποια τραγούδια ψηφίζουν οι άλλοι. Ο καθένας ψηφίζει αυτό που του αρέσει. Γιατί να τον ακολουθήσω; Δεν έχω δική μου προτίμηση;

    Πάντοτε άλλωστε αγόραζα σινγκλάκια όχι για το τραγούδι της Α' πλευράς (που εννοείται ότι είχε την προβολή της επιτυχίας του άλμπουμ), αλλά για το τραγούδι της Β' πλευράς, γιατί αυτό μου άρεσε περισσότερο και φυσικά ένοιωθα πανευτυχής.

    Άρα: Ψηφίζω πάντοτε αυτά που αρέσουν σε εμένα (εστιάζω στο στιχάκι και στη μελωδία) και αδιαφορώ για το ποια τραγούδια ψηφίζουν οι άλλοι και ποια προηγούνται στη βαθμολογία. 

    Πάρτε μπύρες... {#emotions_dlg.beer} {#emotions_dlg.beer} {#emotions_dlg.beer} {#emotions_dlg.beer}

    Υ.Γ. Κάποτε -θυμάμαι- πίναμε πολύ εδώ μέσα.


    dimitris1965
    22.01.2010, 08:56

    Μια ερώτηση , τα τραγούδια που έχουν είδη αποκλειστεί από τον διαγωνισμό εμείς οι παραγωγοί του ραδιόφωνου υπάρχει κάποιος τρόπος να τα παίζουμε στο ράδιο του musicheaven , εννοείται πάντα με την έγκριση των δημιουργών τους ;;;;





    επισυναπτόμενα: mousikes-didromes.jpg 
    jorge
    22.01.2010, 12:57
    Βεβαίως, μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι τους για να σας στειλουν τα τραγουδια τους. Στη σελιδα των αποτελεσματων υπαρχουν τα nicknames οποτε στειλτε ΠΜ.
    dimitris1965
    22.01.2010, 13:06
    ok jorge eyxaristo :) :)
    StavmanR
    22.01.2010, 15:57

    Με το κριτήριο του Γιάννη Κότσιρα, κριτή του Greek Idol !(x3)

     

    ...


    kamelia8
    23.01.2010, 17:27

    Το κριτήριό μου είναι το πόση σημασία θα έδινα σε κάθε κομμάτι, αν το άκουγα τυχαία στο ραδιόφωνο, αν μου το πρότεινε κάποιος φίλος κλπ... Ή αν θα ήθελα να το ξανακούσω, αν θα το ξαναέψαχνα μετά την πρώτη ακρόαση.

    Επίσης, πριμοδοτώ τραγούδια που ανήκουν στα είδη που προτιμώ. Αυτό γίνεται αναπόφευκτα, γιατί ακόμα και αν κάποιο λαϊκό πχ κομμάτι είναι αντικειμενικά ωραίο(αν και δεν ξέρω πόση αντικειμενικότητα χωρά σ' αυτό), δε θα το ψηφίσω, γιατί απλώς δε μ' αρέσουν τα λαϊκά...