ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη

    Λαμπάτος Ενισχυτής

    aragorn23984
    28.01.2010, 10:58

    Καλημέρα!!!Θελω να κάνω μια ερώτηση εδώ στο forum σχετικά με την αγορά λαμπάτου ενισχυτή...

    Βασικά δεν ξέρω ποσα watt πρέπει να πάρω, παίζω κυρίως σπίτι, όχι live και τέτοια(δυστυχώς no band...)...θέλω να είναι δυνατός γενικά, αλλα όχι να γκρεμίσει και το σπίτι!!!:) Σκεφτόμουν για κάποιον Orange ή Marshall ή Engl (γενικά παίζω ροκ, μέταλ...) και κάποια καμπίνα σχετική...Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει...!!!!Ευχαριστώ!!


    inkve
    28.01.2010, 15:58

    γεια σου φιλε...

     

    λοιπον τα watt που ειναι καλυτερο για σενα ειναι τα 50W...

    ΜΗΝ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΛΙΓΑ..ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΣΤΟ 2.5 ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣWink

    με λαμπατο ενισχυτη στα 50W βγαινεις και live σε οποιο μαγαζι γουσταρεις να...μικρο η μεγαλο..

     

    και οι τρεις μαρκες που ανεφερες ειναι οτι πρεπει...εγω θα πηγαινα αναμεσα σε orange η ENGL...αν και το orange δεν ενδικνειται για μεταλ αλλα θα σου κανει εντυπωση ο γλυκος του ηχος!!

    τελος παντων το θεμα δεν ειναι το προσωπικο γουστο του καθενος και το σταματαω εδω!!

    η καμπινα τωρα φιλε μου ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο...δεν σημαινει οτι επειδη αγορασες εναν καλο ενισχυτη και μια καλη ποιοτικα καμπινα θα βγαλεις και ωραιο ηχο....

     

    ο καθε ενισχυτης δεν παιζει στο 100%των δυνατοτητων του με οποια καμπινα κυκλοφορει...πρεπει να βρεις το καταλληλο ταιρι για τον ενισχυτη σου...να γινει το λεγομενο match η ελληνιστη ματσαρισμα!!!

     

    για το ειδος που εσυ θες να παιξεις θα ηταν καλο ανεξαρτητα σε τι καμπινα θα κινηθεις να κοιταξεις να εχει μεγαφωνα τυπου celestion vintage30....τα συγκεκριμενα μεγαφωνα ειναι τα καταλληλοτερα για αυτο που γουσταρεις και δεν θα μεινεις ανικανοποιητος...

     

    παντως καλο θα ηταν να κοιταξεις και την περιπτωση να αγορασεις combo ενισχυτη,,,,απ'οτι καταλαβαινω εχεις καποια οικονομικη δυνατοτητα και μπορεις να κινηθεις και σε αλλες κατηγοριες συν οτι γλυτωνεις την διαδικασια επιλογης καμπινας

    ψαξου περισσοτερο και σε αλλες μαρκες ενισχυτων...η γνωμη μου ειναι οτι θα μπορεσεις να καλυψεις περισσοτερες αναγκες σουWink

     

    ελπιζω να βοηθησα!Smile

     

     


    cobal
    28.01.2010, 22:15

    Δεν ειμαι κιθαριστας.... αλλα ασχολουμαι πολυ με τον ηχο και τα ηχοληπτικα στην μπαντα μου.

    Κα εγω θα σου ελεγα για combo ενισχυτη γιατι δεν βλεπω λογο να δινεις λεφτα και για καμπινα.

    Για μεταλ ηχο θα προτεινα Peavey... O κιθαριστας μου παιζει με εναν τετοιο τον οποιο τον ειχα εγω απο τοτε που επαιζα και κιθαρα και ειναι ερωτευμενος με αυτον... Και ο Γιωργος δεν ειναι τυχαιος... Στον καναδα επαιζε σε σταδια.

    Επισης να υπολογιζεις και σε  Fender, πολυ καλες λαμπες.

    Βεβαια το καλυτερο θα ηταν να δοκιμασεις πριν αγορασεις.

    Και κατι αλλο.... Ενας λαμπατος 50αρης για παραδειγμα εχει περισοτερη ενταση απο εναν αντιστοιχο τρανζιστορ και πολυ καθαροτερο ηχο.. Σαφως και ειναι πολυ ακριβοτεροι


    aragorn23984
    28.01.2010, 22:52

    Καταρχην ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Λοιπόν, έχω ένα combo, εναν 50αρι Marshall (valvestate..)..Απλα όπως όλοι (νομίζω δλδ) επειδή έχω σαν χόμπι τη μουσική και γουστάρω "γκατζετακια", θέλω να πάρω και έναν λαμπάτο..Το ξέρω ότι πιθανότατα δεν αξιοποιήσω το 100% αλλα το γουστάρω...Απλά, επειδη δεν έχω παίξει με λάμπα, θέλω να ξέρω αν όντως η διαφορά στον ήχο με combo είναι τοσο μεγάλη...Αλλιώς κρατάω τον 50αρι κ δίνω τα φράγκα για κιθάρα:P

    Άσχετο με τον λαμπάτο, είδα αυτό τον ενισχυτή.http://www.thomann.de/gr/fender_fm212r_egitarrencombo.htm

    Ποια η γνώμη σας???Ευχαριστώ πολύ και καληνύχτα!!!


    cobal
    29.01.2010, 00:40

    Απο τη στιγμη που εχεις τον Μαρσαλ.... εγω θα εδινα τα λεφτα για κιθαρα.

    Αυτος ο Fender παντως (αν ειναι) λαμπατος λογικα θα κενταει... Μοιαζει με την αντικα τoν Fender super reverb που εχουμε εμεις  (του 74 αν θυμαμαι καλα)


    delta66
    29.01.2010, 01:50

    Ενισχυτη λαμπατο για το σπιτι και ηχο μεταλ .

    Ποιο ειναι το budget?


    aragorn23984
    29.01.2010, 08:04

    Η αγορα δεν είναι άμεση, δεν σκοπεύω δηλαδή να τον αγοράσω αύριο...Το μπάτζετ λέω κάνα 1000αρικο πανω κάτω για την κεφαλή και κανα 500αρικο για καμπίνα...τωρα αμα βρώ και καμιά κεφαλή πιο φτηνή, δεν σημαίνει οτι θα πάρω την ακριβή....Βασικά είδα αυτό τον Fender για τον αδερφό μου που τώρα ξεκίνησε να μαθαίνει κ είναι μικρός ακόμα, αλλα η τιμή του μου φαίνεται πολύ φτηνή, γι'αυτό ρώτάω πως σας φαίνεται, καθώς μόνο απο τα χαρακτηριστικά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι παίζει...Ευχαριστώ!!!


    inkve
    29.01.2010, 15:41

    δεν ηθελα να παει εκει η συζητηση αλλα δυστηχως πηγε...

     

    λοιπον φιλε μου...

     

    αν θες να παιξεις εστω και λιγο μεταλ τους fender ξεχασε τους.....ακομα και hard rock να γουσταρεις δεν σου κανουν....φοβερη ποιοτητα ναι...φοβερος ηχος....ομως οχι αυτο που ζητας....και αν υπαρχουν καποια παραδειγματα που αναιρουν αυτο που λεω τοτε θα πρεπει να ξοδεψεις τα τριπλασια χρηματα για εξοπλισμο για να βγαλεις τετοιο ηχο με τετοιους ενισχυτες...

     

    η διαφορα μεταξυ τρανζιστορ ενισχυτη με ενισχυτη λυχνιας ειναι η μερα με την νυχτα...

    δεν σου εγγυωμαι οτι θα σου αρεσει απο την αρχη καθως ο λαμπατος σε σχεση με τον τρανζιστορ θα σου φανει αποτομος...σκληρος...ανεξελεγκτος...με πολυ μεγαλη ενταση...αλλα αυτη ειναι η πρωτη εντυπωση αν δεν εχεις καθολου εμπειρια απο τετοιους ενισχυτες...μερα με την θα φευγει αυτη η αισθηση...

    ο combo ενισχυτης δεν εχει καμια τεραστια διαφορα στον ηχο...θα υπερκαλυψει τις αναγκες σουWink

     


    delta66
    29.01.2010, 19:15

    Παράθεση:

    Το μέλος aragorn23984 στις 29-01-2010 στις 08:04 έγραψε...

     

    Το μπάτζετ λέω κάνα 1000αρικο πανω κάτω για την κεφαλή και κανα 500αρικο για καμπίνα...τωρα αμα βρώ και καμιά κεφαλή πιο φτηνή, δεν σημαίνει οτι θα πάρω την ακριβή...

    Πιστευω να ξερεις ποια ειναι η σχεηση της ενταση με την καλη ποιοτητα ηχου σε ενα λαμπατο.

    Πρεπει να το "τσιτωσεις" για να παιξει καλα. (το αντιθετο δλδ απο τα μη λαμπατα μηχανηματα)

    Αν δεν εχεις στουντιο ηχομονωμενο στο σπιτι δεν πας για πανω απο 10-20 watt ενισχυτη. (πολυ λιγες επιλογες σε κεφαλι-καμπινα, περισσσοτερες σε combo)

    Αλλιως αν παρεις πολλα watt θα πρεπει να παρεις ενα "κοφτη" εντασης (power atttenuator) μετα την τελικη ενισχυση, σαν το valvulator

    Επιμενεις για κεφαλι-καμπινα, πολλα watt και "κοφτη"? ή λιγες επιλογες σε κεφαλι-μικρη καμπινα με λιγα watt? ή περισσοτερες επιλογες σε λιγα watt combo?

     


    geeeeorge13
    29.04.2010, 19:56

    Eγώ ενδιαφέρομαι για αγορά μικρού ενισχυτή για metal(πιο πολύ προς death-thrash).Δεν με πολυενδιαφέρει αν θα είναι combo ή κεφαλή-καμπίνα απλά να είναι όσο το δυνατόν ποιοτικότερος ήχος  σε λίγα watt γιατί είναι μόνο για το σπίτι και μένω σε πολυκατοικία,αλλά και για να γλυτώσω από τον εντελώς απρόσωπο,ψεύτικο και flat ήχο που βγάζει το διασυνδετικό για pc που παίζω..

    budget 500-1000 ευρώ

    κιθάρα Cort G290.

    ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

    1) Θα μπορούσε να είναι καλή λύση ένας λαμπάτος 5-10 watt και ένα καλό πετάλι παραμόρφωσης ή μήπως και τα 5 watt παραείναι δυνατά για πολυκατοικία και πρέπει να πάω αναγκαστικά σε τρανζίστορ ?                          2)Είναι αλήθεια ή μύθος ότι είναι καλύτερης ποιότητας ο παραμορφωμένος ήχος  αν προέρχεται από το κανάλι του ενισχυτή σχετικά με τα πετάλια?

    Όλες οι προτάσεις-λύσεις δεκτές.Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

     


    delta66
    30.04.2010, 05:04

    Ακου και τον ENGL SCREAMER 50 COMBO E330

     


    cobal
    01.05.2010, 01:00

    Παράθεση:

    Το μέλος geeeeorge13 στις 29-04-2010 στις 19:56 έγραψε...

    2)Είναι αλήθεια ή μύθος ότι είναι καλύτερης ποιότητας ο παραμορφωμένος ήχος  αν προέρχεται από το κανάλι του ενισχυτή σχετικά με τα πετάλια?

     



    Εχω ακουσει μερικους κιθαριστες να το λενε αυτο αλλα και στη δικη μου μπαντα εχουμε πεταλια αλλα χρισημοποιουμε την παραμορφωση του ενισχυτη γιατι ειναι πιο "καθαρη" .

    Ο συγκεκριμενος ειναι ενας Peavey 20 watt και μας βγαζει ασπροπροσωπους σε ολες τις καταστασεις με καθαρα μεταλ ηχο


    dAnneT
    01.05.2010, 09:57
    cobal πος λενε το συκγροτιμα σας ?
    geeeeorge13
    02.05.2010, 10:57

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 30-04-2010 στις 05:04 έγραψε...

    Ακου και τον ENGL SCREAMER 50 COMBO E330

     



    O Sreamer ακούγεται ωραία και σε χαμηλές εντάσεις(γίνεται κάτι με τα 2 master volumes) ή εννοείται ή χρήση attenuator ?Kαι αν χρειάζεται κόφτη ποιος θα μπορούσε να είναι?

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geeeeorge13 στις 02-05-2010 11:37 ]


    Cenio
    02.05.2010, 21:58

    Παράθεση:

    Το μέλος aragorn23984 στις 28-01-2010 στις 10:58 έγραψε...

    Καλημέρα!!!Θελω να κάνω μια ερώτηση εδώ στο forum σχετικά με την αγορά λαμπάτου ενισχυτή...Βασικά δεν ξέρω ποσα watt πρέπει να πάρω, παίζω κυρίως σπίτι, όχι live και τέτοια(δυστυχώς no band...)...θέλω να είναι δυνατός γενικά, αλλα όχι να γκρεμίσει και το σπίτι!!!:) Σκεφτόμουν για κάποιον Orange ή Marshall ή Engl (γενικά παίζω ροκ, μέταλ...) και κάποια καμπίνα σχετική...Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει...!!!! Ευχαριστώ!!

    [...] Λοιπόν, έχω ένα combo, εναν 50αρι Marshall (valvestate..)..Απλα όπως όλοι (νομίζω δλδ) επειδή έχω σαν χόμπι τη μουσική και γουστάρω "γκατζετακια", θέλω να πάρω και έναν λαμπάτο..Το ξέρω ότι πιθανότατα δεν αξιοποιήσω το 100% αλλα το γουστάρω...Απλά, επειδη δεν έχω παίξει με λάμπα, θέλω να ξέρω αν όντως η διαφορά στον ήχο με combo είναι τοσο μεγάλη...Αλλιώς κρατάω τον 50αρι κ δίνω τα φράγκα για κιθάρα:P

    [...] Η αγορα δεν είναι άμεση, δεν σκοπεύω δηλαδή να τον αγοράσω αύριο...Το μπάτζετ λέω κάνα 1000αρικο πανω κάτω για την κεφαλή και κανα 500αρικο για καμπίνα...τωρα αμα βρώ και καμιά κεφαλή πιο φτηνή, δεν σημαίνει οτι θα πάρω την ακριβή....

    Φίλε aragorn23984,

    αν και δεν συνάδουν οι προδιαγραφές με τις προϋποθέσεις που αναφέρεις, όπως εύστοχα παρατήρησε και ο delta66, ωστόσο αντιλαμβάνομαι πως του λόγου σου είσαι αρκετά μερακλής!

    Οπότε έχουμε και λέμε, άποψή μου: Καλοί οι Randall, πολύ καλοί οι Engl, θαυμάσιοι οι Bogner,  αλλά οι Εgnater, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη κατηγορία ως 30W, είναι ένα βήμα ή μάλλον άλμα μπροστά! (για 50W λαμπάτο ούτε να το σκέφτεσαι... θηρίο ανήμερο!)

    Και τι εννοώ: όταν θα βλέπεις ή θ' ακούς για μερακλήδες που αλλάζουν λάμπες σε γαμάτα εργαλεία π.χ σε Bogner Alchemist 112 από dual 6L6 σε dual EL84 για πειραματισμούς με πιο βρεττανικό ήχο, θα σου 'ρχεται αυθόρμητα ένα μειδίαμα υπεροχής και ικανοποίησης, γιατί ο δικός σου λαμπάτος όχι μόνο θα φοράει και τις 4 λάμπες στην ενίσχυση (2 x 6L6 και 2 x EL84 μανίσιες) αλλά θα μιξάρει και το σήμα τους (!!!) παράγοντας πληθώρα συνδυασμών αμερικανο-βρεττανικού ήχου.

    Στα ΣΥΝ, και οι απίθανες δυνατότητες ηχογράφησης είτε με την XLR output στην τελική(!) είτε με τον επιλογέα σίγασης για full power ηχογραφήσεις χωρίς την παραμικρή ενόχληση των γειτόνων. Και  το κερασάκι ο variable wattage controller ή attenuator, ελληνιστί "επιλογέας μεταβλητής ισχύος", ο οποίος σου δίνει δυνατότητα επιλογής τελικής ισχύος οπουδήποτε ανάμεσα από 1W ως 30W, τη στιγμή που ο ανταγωνισμός το  πολύ να σου δώσει διακόπτες των 7/15/30W. Άντε τζαμάρισε ή ηχογράφησε μεταμεσονύκτια στα 7W και  με το master στο 3... Σε πήραν αυτόφωρο!

    Πρόταση:
    1. Κεφαλή Egnater Rebel-30 (Thomann: 799 eu)
    2. Καμπίνα Egnater Rebel-112X (Thomann: 259 eu)
    Σύνολο (Thomann: 1058 eu)

    Δες και κουστούμι EGNATER REBEL-30 HEAD BUNDLE1 (Thomann: 1050 eu) και τα 450 στον κουμπαρά...

    Εδώ ένας μερακλής (αν και μάπα παίκτης) με δύο 20άρηδες Εgnaters για στέρεο γούστα!

    Εδώ συγκριτικό του μικρότερου αδελφού Egnater Rebel 20 με τον Orange Tiny Terror, ένα ομολογουμένως πολύ καλό combo, τον οποίο ο Rebel 20 τον κάνει μια χαψιά! Ο πορτοκαλί ακούγεται σαν ψεύτικος μπροστά του...

    Δες και στο επίσημο site

    {#emotions_dlg.rockon}

    (Καλές ροκιές ό,τι κι αν επιλέξεις)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cenio στις 02-05-2010 22:28 ]


    Skull-4-
    05.05.2010, 14:32

    Γεια σε ολους.{#emotions_dlg.thumbup} δεν γνωριζω και πολλα απο κιθαρα και λεπτομερειες σχετικα με τους λαμπατους ενισχυτες και εχω κι εγω πολλα ερωτηματα.. Παντος η πρωτη μου επαφη με λαμπατο ηταν οταν πηγα σε πολιοροφο μουσικο οικο με σκοπο απλα να δω μπασοκαμπηνες, ετσι λοιπον μου συνδεσαν το καλητερο χειροποιητο μπασο σε μια καμπινα μεγαλητερη απο δυο ψυγεια μαζι. Μολις τον ανοιξε εκανε ενα τεστινκ ο τυπος του μαγαζιου και ενιωσα τα ριχτερ στο λαριγγι μου! η καμπινα μαλλον ηταν για λαιβ σε γηπεδα και εβγαζε κεραυνους κατι σαν σκασιμο που φωτιζαν την αιθουσα. μετα ο τυπος γουσταρε και αρχισε να παιζει με τρελα σλαπιες και το εγινε δεν περιγραφεται.. μηλαμε για πολλα ριχτερ και δεν μπορουσα να δω με λεπτομερεια επειδη τρεμανε τα ματια μου, απο το ηχειο εβγαιναν φωτιες και ολο το κτιριο νομιζα οτι θα καταρευσει... Τρομερη εμπειρια παντος παρολο που επαιξα για ελαχιστα δευτολολεπτα τα ειδα ολα!! Τιμη φυσικα δεν τολμισα να ρωτησω{#emotions_dlg.blink}

     


    angelino
    09.07.2011, 09:22

    Παράθεση:

    Το μέλος aragorn23984 στις 28-01-2010 στις 10:58 έγραψε...

    Καλημέρα!!!Θελω να κάνω μια ερώτηση εδώ στο forum σχετικά με την αγορά λαμπάτου ενισχυτή...

    Βασικά δεν ξέρω ποσα watt πρέπει να πάρω, παίζω κυρίως σπίτι, όχι live και τέτοια(δυστυχώς no band...)...θέλω να είναι δυνατός γενικά, αλλα όχι να γκρεμίσει και το σπίτι!!!:) Σκεφτόμουν για κάποιον Orange ή Marshall ή Engl (γενικά παίζω ροκ, μέταλ...) και κάποια καμπίνα σχετική...Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει...!!!!Ευχαριστώ!!



      καταρχην φιλε,πρωτα να γνωριζεις τι ειναι αυτο που θελεις και μετα να αποφασιζεις αν θα το παρεις! δευτερον,οπως σε κοβω παρε 10 βαττ λαμπα για το σπιτι σου  και πολλα σου ειναι!!!  καλα ρε φιλε ,αλλα και καμπινα σε λαμπα για το σπιτι???  γνωμη μου,κατσε στην λυχνια μεχρι να μαθεις τι ειναι  και τι μπορει να κανει ενας απλος ενισχυτης σε πρωτη φαση!!!   χαχα,ακου καμπινα στην λαμπα στο σπιτι!   πιστευω να βοηθησα


    angelino
    09.07.2011, 09:39

    Παράθεση:

    Το μέλος aragorn23984 στις 28-01-2010 στις 22:52 έγραψε...

    Καταρχην ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Λοιπόν, έχω ένα combo, εναν 50αρι Marshall (valvestate..)..Απλα όπως όλοι (νομίζω δλδ) επειδή έχω σαν χόμπι τη μουσική και γουστάρω "γκατζετακια", θέλω να πάρω και έναν λαμπάτο..Το ξέρω ότι πιθανότατα δεν αξιοποιήσω το 100% αλλα το γουστάρω...Απλά, επειδη δεν έχω παίξει με λάμπα, θέλω να ξέρω αν όντως η διαφορά στον ήχο με combo είναι τοσο μεγάλη...Αλλιώς κρατάω τον 50αρι κ δίνω τα φράγκα για κιθάρα:P

    Άσχετο με τον λαμπάτο, είδα αυτό τον ενισχυτή.http://www.thomann.de/gr/fender_fm212r_egitarrencombo.htm

    Ποια η γνώμη σας???Ευχαριστώ πολύ και καληνύχτα!!!



    αστο αγορακι μου αμα το θελεις για γκατζετ! ο λαμπατος ενισχυτης ειναι για σοβαρους καλλιτεχνες που νοιωθουν την αναγκη της λαμπας στον ηχο τους! αντε να μαθεις και να δεις τι ειναι λαμπα πρωτα και ξανα ελα! ενας mesa boogie 10w λαμπα κανει ενα χιλιαρικακι!!!παρε  κιθαρα καλυτερα!


    angelino
    09.07.2011, 09:46
    εδω, σε κοβω να μην εχεις αξιοποιησει ουτε το ενα τεταρτο απο τις δυνατοτητες του βαλβ στειτ που λες οτι εχεις!χαχαχα,ακου για γκατζετακι θελω μια λαμπα με καμπινα!
    inkve
    13.07.2011, 19:31

    Παράθεση:

    Το μέλος angelino στις 09-07-2011 στις 09:46 έγραψε...

    εδω, σε κοβω να μην εχεις αξιοποιησει ουτε το ενα τεταρτο απο τις δυνατοτητες του βαλβ στειτ που λες οτι εχεις!χαχαχα,ακου για γκατζετακι θελω μια λαμπα με καμπινα!

    και εμενα μου εσκασε παραξενα η λεξη γκατζετ για τον ενισχυτη αλλα να σου πω κατι??και εγω που εχω κεφαλι-καμπινα αλλα εχω μεινει χωρις μπαντα τι νομιζεις οτι ειναι?

    επισης καλο θα ειναι αλλη φορα να αποφυγεις τοσο ειρωνικα μηνυματα ειδικα σε καποιον ο οποιος πολυ ευγενικα ζητησε ενημερωση και βοηθεια...

    φιλικα...