ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.861 μέλη

    Οι δισκογραφικές κλείνουν η μία μετά την άλλη.

    apostolis55
    08.03.2010, 11:31

    .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolis55, 27-09-2016 03:27 ]


    Giorgos_arazei
    08.03.2010, 18:01

    Εγω παντως διαφωνω. Γιατι η μουσικη θα παει προς το χειροτερο αν κλεισουν οι δισκογραφικες, που φεραν το τραγουδι σ αυτα τα χαλια? Ειμαι απο αυτους που ψηφισαν οτι η μουσικη θα παει προς το καλυτερο. Δηλαδη χωρις δισκογραφικες δεν μπορουμε? Αμην και ποτε, να μην μεινει καμια, ή οσες μεινουν, ας κανουν συνετα την δουλεια τους.


    rollinngstone
    08.03.2010, 19:15

    H γνώμη μου εμένα είναι, ότι οι δισκογραφικές όντως προωθούν τη μουσική. Αλλά στην εποχή μας, που όλοι σχεδόν όσοι ακούν μουσική την κατεβάζουν από το διαδίκτυο, οι δισκογραφικές εταιρίες δεν οδηγούν πουθενά. Δεν είναι πια χρήσιμες πως να το κάνουμε. Δεν πιστεύω ότι η μουσική θα πάει προς το χειρότερο, ούτε και θα πάει προς το καλύτερο. Απλά οι άνθρωποι θα ακούνε μουσική δωρεάν, χωρίς μεγάλα έξοδα. Φυσικά χωρίς δισκογραφικές ίσως δεν υπάρξουν καλλιτέχνες να προωθήσουν τη μουσική τους, γιατί ας μην ξεχνάμε, όλη αυτή η μουσική που κατεβαίνει πειρατικά από το διαδίκτυο είναι γέννημα των δισκογραφικών εταιριών. Ε, τι να κάνουμε χρήσιμες είναι και αυτές σε κάποια πράγματα. Αλλά αυτό που με ενοχλεί προσωπικά εμένα, όσον αφορά αυτές, είναι ότι προσπαθούν όσο ,μπορούν να απαγορεύσουν την πειρατεία, βλάπτοντας έτσι, στην ουσία τη μουσική που παράγουν. Γενικά υπάρχει ένας κύκλος. Όλα εξαρτόνται μεταξύ τους. Αν κλείσουν οι διακογραφικές, δε θα υπάρχουν νέα τραγούδια, υπο τεχνικής άποψης. Αν παλι πάψει η πειρατεία, τότε η ακρόαση μουσικής θα μειωθεί και άλλο, γιατί φυσικά δεν είναι εφικτό σε μια τέτοια ακριβή κοινωνία, οι άνθρωποι να αγοράζουν CD. Θα μείνουν μόνο οι "ρομαντικοί", αυτοί που υπάρχουν και σήμερα και θα συνεχίσουν να ακούνε τη μουσικούλα τους "νόμιμα", ζώντας μέσα στην μειοψηφία τους. That's my opinion.


    cineboy
    08.03.2010, 20:31

    Συμφωνώ και εγω με τους δύο φίλους πριν.Εχουν αλλάξει οι εποχές παιδιά και πέρασαν πλέον οι μέρες εκείνες που γιά να προκόψεις και μουσικά θα έπρεπε να είχες και έναν "νταβατζή"πάνω απο το κεφάλι σου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 10-03-2010 20:21 ]


    petros1p
    10.03.2010, 20:11

    παλικαρια δεν χρειαζεται καμια δισκογραφικη για να γινουν παραγωγες ενα στουντιο χρειαζεται και μετα ενα προφιλ στο myspace και λυθηκε το θεματακι. η μουσικη δεν χρειαζεται τισ δισκογραφικες μονο κακο συνεχιζουν να κανουν και αυτο ειναι κατι που το ξερω


    freakhood
    10.03.2010, 20:33

    Ακριβώς. Μακάρι να κλείσουν όλες.


    adamdjmax
    11.03.2010, 02:42

    παιδια καλησπερα! εγω ενα εχω να πω! να κλεισουν ολες οι δισκογραφικες και να ενωθουν ολες μαζι για να φτιαχτει ενα ενιαιο site που θα πουλαει ολα τα κομματια των καλλιτεχνων σε πολυ μικρες τιμες ετσι ωστε να μειωθει και η πειρατεια! 2010 ειμαστε! ωραιες οι εποχες που αγοραζες το βινυλιο και ακουγες αυτον τον ζεστο ηχο μες στο δωματιο αλλα πλεον τι cd τι mp3? ιδιος ηχος! εχουμε μπει στη ψηφιακη εποχη. στο εξωτερικο ηδη κλεινουν οι περισσοτερες. ασε που αν φτιαχτει και site να πουλαει σε πολυ χαμηλες τιμες κομματια θα αυξηθει περισσοτερο των κερδος των καλλιτεχνων αφου τοτε θα κατεβαζουμε οτι μας αρεσει και δε θα νοιαζομαστε τοσο για τα λεφτα, θα κατεβαζουνε ολοι με τη σεσουλα οπως κανουνε και τωρα παρανομα (γιατι οσο και να το κανουμε οι τιμες στα sites ειναι ακομη λιγο ακριβουτσικες!).

     

    Υ.Γ. επισης δε θα μεινουνε ανεργοι οι απλοι υπαλληλοι των δισκογραφικων (γιατι υπαρχουν και αυτοι εκτος απο τους "καλοφαγαδες") πραγμα αξειοσημειωτο για τις μερες μας. κανεις δε θελει κατι τετοιο.

    αυτα τα ολιγα! :)


    Kouroutianos
    11.03.2010, 18:39

    Συμφωνώ με τον adamdmax. Ένα ενιαίο movement με προσιτές τιμές θα βοηθούσε τους πάντες. Πρώτα απ' όλα τις ίδιες εταιρίες που αυτή την εποχή χάνουν μυθικά ποσά από την πειρατεία.


    BAGRATION
    11.03.2010, 19:03

    Το θέμα είναι που θα βρίσκονται τα λεφτά να πληρώνονται οι παραγωγες. Η καλή μουσική κοστίζει (συνήθως) ακριβά για να γραφτεί....

    Αλλίως η  μουσική που θα ακούμε θα είναι: ηχογραφήση στο home studio του φιλου μας του Μητσάρα, τα τύμπανα drum machine, το μισό κομμάτι copy-paste και το μαστερινγκ δια αλληλογραφίας σε στούντιο του εξωτερικού με 30 ευρώ το κομμάτι.

     


    ediDio
    11.03.2010, 19:41
    Ενταξει προφανως κανεις μας δεν ξερει ποια θα ειναι η κατασταση στο μελλον.Το σιγουρο ειναι πως θα μεινουν οι τεραστιες δισκογραφικες.Απο κει και περα πιθανο να φτιαξουν τα μεγαλα συγκροτηματα ατομικες δισκογραφικες ωστε να βγαζουν την μουσικη τους, να βγαζουν (ελαχιστες) καινουργιες μπαντεσ κ να κλεινουν τις συναυλιες.Γιατι δυστυχως χωρις δισκογραφικες ερχονται δυσκολες μερες και για τα live..Σιγουρα θα υπαρξουν αλλαγες..Ελπιζω μονο να μην κοπουν τα φτερα στις καινουργιες μουσικες που πανε σιγα σιγα να ακουστουν στην Ελλαδα.Καλο το myspace αλλα για να ακουστει κατι περα απο 2-3 γειτονιες διπλα στην δικη σου χρειαζονται λεφτα!Λεφτα που μονο οι δισκογραφικες μεχρι στιγμης μπορουν να δωσουν..
    ediDio
    11.03.2010, 19:53
    Α για να μην πουμε και για το ραδιοφωνο...Αλλο ενα μεσο που πεθαινει σιγα σιγα..Τρεις το πολυ ειναι οι σταθμοι που μπορουν να λενε οτι εχουν ακομη ακροατικο κοινο, βγαζοντας εξω τους αθλητικους που οσον αφορα την μουσικη ακους απο Scorpions μεχρι Διονυσιου.
    cineboy
    11.03.2010, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος ediDio στις 11-03-2010 στις 19:53 έγραψε...

    Α για να μην πουμε και για το ραδιοφωνο...Αλλο ενα μεσο που πεθαινει σιγα σιγα..Τρεις το πολυ ειναι οι σταθμοι που μπορουν να λενε οτι εχουν ακομη ακροατικο κοινο, βγαζοντας εξω τους αθλητικους που οσον αφορα την μουσικη ακους απο Scorpions μεχρι Διονυσιου.

    Αυτο σχετικά με το ραδιόφωνο είναι μιά πολύ πονεμένη ιστορία.Το έχω ζήσει απο κοντά και το ζώ εδω και 22 χρόνια που κάνω επαγγελματικό ραδιόφωνο και έχω περάσει απο πάρα πολλά στάδια.Απο τότε που μπαίναμε με τις κασέτες και τα βινύλια μέσα στο studio γιά πρόγραμμα μέχρι και τώρα που δίνουν και πέρνουν τα έτοιμα play list απο τα πισιά..μεγάλο δράμα!!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 11-03-2010 19:57 ]


    kwstasagas
    11.03.2010, 21:01

    "Η καλή μουσική κοστίζει (συνήθως) ακριβά για να γραφτεί...."

    Σωστά, η καλή μουσική και το καλό τραγούδι κοστίζουν πολύ ακριβά για να γραφτούν. Όχι, όμως, σε ξόδεμα χρημάτων. Αλλά σε ξόδεμα "ψυχής" ......


    cineboy
    11.03.2010, 21:12

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 11-03-2010 στις 21:01 έγραψε...

    "Η καλή μουσική κοστίζει (συνήθως) ακριβά για να γραφτεί...."

    Σωστά, η καλή μουσική και το καλό τραγούδι κοστίζουν πολύ ακριβά για να γραφτούν. Όχι, όμως, σε ξόδεμα χρημάτων. Αλλά σε ξόδεμα "ψυχής" ......



    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο....


    BAGRATION
    12.03.2010, 01:28

    "Να γραφτεί" ενοοώ να ηχογραφηθεί. Οχι τη σύνθεση. Και ναι, δυστυχώς η καλή παραγωγή και κατ επέκταση και η καλή μουσικη κοστίζει (συνήθως) πάρα πολλά χρήματα. Γιατί στέκεστε στην "ψυχή" και παραβλέπετε το οικονομικό;

     

    Αυτοί που τάσσονται υπέρ του "να γίνει η μουσική δωρεάν πνευματικό αγαθό" δεν λένε πως θα βρεθούν οι πόροι για να γίνουν όλα αυτά....

    Δηλαδή πώς θα γίνεται αυτή η έρημη η καταγραφή και η παραγωγή αυτού του αγαθού;

    Με αέρα κοπανιστό θα πληρώνονται οι εργατώρες, ο παραγωγός και τα στούντιο που απαιτούνται; Η θα τα πληρώνουν ο καλλιτεχνες από τα πολλά που τους περισσέυουν; Η μήπως αποτελεί λύση το να κλείνονται οι διημιουργοί στα αυτοσχέδια home studio και βγάζουνε από εκεί τις παραγωγές (που αν γίνουν έτσι είναι συνήθως κακές) ;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 12-03-2010 01:32 ]


    adamdjmax
    12.03.2010, 01:31

    Εγώ είμαι υπέρμαχος του ίντερνετ και συνεχίζω να λέω ότι πλέον είναι το μόνο μέσο που χρησιμοποιούνε όλοι και το καταλληλότερο για διαφήμιση. Δεν είναι μόνο ένα myspace που μπορείς να διαφημιστείς, είναι πολλά τα sites που μπορείς να προωθήσεις τη δουλειά σου, και όσον αφορά τα ραδιόφωνα, τα καλύτερα τραγούδια τα έχω ακούσει σε ιντερνετικους ραδιοφ. σταθμούς παρά στα FM μιας και εκεί παίζουνε ότι μπούρδα βγαίνει. Το ίντερνετ αδέρφια παίρνει άλλη τροπή και αυτό οφείλεται καθαρά σε εμάς γιατί εμείς οι ίδιοι το χειριζόμαστε, δε μας επιβάλλουν τίποτα όπως κάνουνε στη TV και στα ραδιόφωνα. Ως web designer ένα έχω να πω: έρχονται καλύτερες μέρες για τη μουσική μέσα από τη ψηφιακή εποχή! {#emotions_dlg.biggrin}


    freakhood
    13.03.2010, 20:22

    Διαφωνώ καθέτως με τις φράσεις:

    δυστυχως χωρις δισκογραφικες ερχονται δυσκολες μερες για τα live (από ediDio)

    &

    Η καλή μουσική κοστίζει (συνήθως) ακριβά για να γραφτεί (από kwstasagas)

     

    Έχουν αλλάξει οι καιροί μάγκες.

     

    Όσο για το ραδιόφωνο είναι για τα μπάζα κυριολεκτικά πλέον. Και σε Αθήνα και σε Θεσ/νίκη.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 13-03-2010 20:22 ]


    GeorgeScordilis
    14.03.2010, 03:38

    Kαι εγω συμφωνώ οτι χωρις τις δισκογραφικές θα ειναι καλύτερα τα πραγματα., Ποιός ευθύνεται για τα χάλια και την εμπορευματοποίηση της μουσικής σημερα? Για την κατάντια του ραδιοφώνου , που παίζει τα playlist που προωθούν οι δισκογραφικές?Εαν γυρίσουμε πίσω σε πιό πηγαία πραγματα, θα ειμαστε πιό κοντα στην τεχνη και σαν καλλιτέχνες και σαν ακροατές.

    Ετσι πιστεύω οτι τα πράγματα θα ειναι πιο αξιοκρατικά και χωρίς εμπορικά κριτήρια.

    Και βέβαια χωρίς πολυεκκατομυριούχους καλλιτέχνες, μανατζερ κλπ απο τις πωλήσεις δίσκων...

    Η τέχνη δεν πρεπει να ειναι επάγγελμα. (κατα την γνώμη μου)


    angelop
    14.03.2010, 07:45

    Και βέβαια πρέπει να κλεισουν. Είμαι μουσικός - στιχουργός και εζησα στο πετσι μου την ξεφτίλα των δισκογραφικών εταιριών μέχρι αηδίας. Αν δεν είσαι οργανό τους τότε είσαι εχθρός τους. Σε περιθοριοποιούν. Αν δεν κανεις σουξέ ( Λαϊκά ή εντεχνα, καμία σημασία ) τότε εισαι αχρηστος. Σουξέ που μόνο αυτοί μπορούν να επιλέξουν και να και με το ανάλογο προμόσιον να τα ρίξουν στο λαό. Ηταν φασισμός. Αν είσουν τυχερός και τα τεζαρες όπως ο Σιδηρόπουλος ή ο Ασιμος τότε θυμόντουσαν πως είσαι μύθος και έβγαζαν φραγκα με τη σέσουλα πάνω απ το πτώμα σου. Ξεφτίλα σκέτη!!! Μόνο κακό έκαναν. Επιτέλους ήρθε η μέρα που ο καθε καλλιτέχνης ( ταλαντουχος ή ατάλαντος δεν έχει σημασία ) μπορεί πια πολύ ευκολα να ακουστεί απο διαφορα μέσα που δεν κοστίζουν μια. Και το κοινό θα μπορει να αποφασίζει από μόνο του ποιό είδος και ποιόν καλλιτέχνη θέλει να ακούει. Τρόποι για να μπορει ο κάθε καλλιτέχνης να επιβιώνει θα βρεθουν. Ισως με μια μικρή εισφορά για κάθε τραγουδι του στο ιντερνετ στην ιστοσελίδα του, κατι τελος πάντων. Στο κάτω κάτω αν εχεις να πεις κάτι τα φράγκα ερχονται δέκατα στη λίστα. Αυτά παιδιά. Η μουσική και γενικότερα η τέχνη πρέπει να είναι ελεύθερη για όλους. Φτωχους και πλούσιους. Ανθρώπους που έχουν 20 ευρώ να παρουν CD και ανθρώπους που δεν έχουν και διψάνε για τέχνη. Ναι στά πνευματικά δικαιώματα εντος λογικών πλαισίων. Οχι στους πατρώνους που θησαυρίζουν σε βαρος και των αγοραστών μα και των καλλιτεχνών. Το ξερετε ότι από καθε CD  ο συνθετης και ο στιχουργός παιρνουν μηδαμινά ποσοστά: Ας αφήσω πια αυτό τον έρμο τον Τραγουδιστη που δεν παίρνει μία...ναι σωστα διαβάσατε μία...αν δε βρει κανα σκυλάδικο να πάρει νυχτοκάματο την έβαψε...Ολα στην τσέπη των εταιριών πήγαιναν...Τώρα τσούζει ε; Αν ενας συνθέτης βγάλει μονος του ένα CD το κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 5 ευρώ στο δισκοπωλείο... Μην σας κουράζω άλλο... Τι να λέμε... Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

    Αγγελος ???????????


    noizreduction
    14.03.2010, 10:28

    Αναφερθηκε απο καποιο μελος το κοστος μιας ηχογραφησης και στηριχτηκε στο γεγονος πως οι δισκογραφικες εδιναν τα χρηματα για τις ηχογραφησεις ( ή οσες ειχαν δικα τους studio, παραχωρουσαν ωρες στον καλλιτεχνη ), αρα υπηρχε καλος ηχος, καλη δουλεια, καλη παραγωγη.

    Ολα αυτα ειναι ενας μυθος!

    Τα τελευταια 5-6 χρονια οι δισκογραφικες εταιριες δεν μισθωναν κανενα studio ( οπως εκανε η συγχωρεμενη Lyra ) ουτε εδιναν χρονο στα δικα τους studio ( μην πω για τη συγχωρεμενη Columbia ). Ακομα και η Heaven που "φημιζεται" πως εχει δικα της studio, στην ουσια χρεωνει τον καλλιτεχνη να τα χρησιμοποιησει.

    Η πιο κλασσικη ατακα ενος παραγωγου ηταν "συνεργαζομαστε με το ταδε στουντιο, τοσα λεφτα θελει, πληρωσε τα, κανε την ηχογραφηση σου και βλεπουμε" . Με λιγα λογια οι δισκογραφικες απλως αναλαμβαναν την κοπη και την προωθηση.

    Προφανως παλι ο μουσικος εβαζε το χερι στη τσεπη, πληρωνοντας τεραστια ποσα ( και μαλιστα πολλες φορες σε studio που εκαναν αθλια δουλεια ) κι αντε η δισκογραφικη να παραχωρουσε μουσικους οργανοπαικτες ( σπανιο πλεον ) ή τον ενορχηστρωτη ( ακομα πιο σπανιο ) για να σε γλιτωσει απο τον κοπο να ψαχνεις!

    Και παλι, πολλες φορες ο παραγωγος ( αφου ειχες δωσει τα χιλιαρικα σου σε studio ) σου ελεγε "Χμ, δεν ακουγεται καλο..δεν ειναι πιασαρικο..ξαναπηγαινε και δουλεψε το ετσι..σαν του Μαρτακη". Και βεβαια ο φουκαρας ο μουσικος παθαινε "κοκομπλοκο", αφου κανεις κατα τη διαρκεια της  ηχογραφησης δε του ελεγε πως να κανει το κομματι...εμπορικο.

     

    Κι ετσι ερχομαι στο πιο σημαντικο μερος.

    Περα απο τις μικρες κι ανεξαρτητες δισκογραφικες που κυκλοφορουν και απλως αναλαμβανουν την προωθηση του προϊοντος ( πραγμα πιο φτηνο, διοτι στην ουσια απλως ειναι ο μεσαζοντας διαφημισης και παραδοσης ), οι περισσοτεροι μουσικοι ηχογραφουν σε μικρα project studios ( δηλαδη midi based καταστασεις με δυνατοτητα ηχογραφησης φωνων κι ακουστικων οργανων ) με ενορχηστρωσεις βασισμενες σε samples.

    Κι ετσι αντι να πληρωνουν χιλιαρικα για μια παραγωγη, πληρωνουν το πολυ 1200-1500€ σε εναν ενορχηστρωτη, κατοχο project studio ( που συνηθως αναλαμβανει και τη πρωτη μορφη μιξης καθως και τα 2-3 ζωντανα οργανα που ηχογραφει ) και τελειωνουν πιο γρηγορα και πιο σιγουρα τη δουλεια τους.

     

    Ετσι εχει η ελληνικη κατασταση στη μουσικη σκηνη. Καμια δισκογραφικη δεν σε επιχορηγει, αλλα αντιθετως στα "παιρνει" κανονικα, αφου μπορει να υπογραψεις και συμβολαιο που να απαιτει απο τα live σου ενα ποσοστο ( συνηθως μεγαλυτερο απο αυτο που παιρνεις εσυ... )