ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.853 μέλη

    Καλή Πρωτομαγία και καλούς αγώνες!

    noizreduction
    02.05.2010, 19:11

    Πιστευω πως μπορω, μετα απο 9 χρονια που εχω το δικαιωμα να ψηφιζω στις εκλογες, να κρινω ακομα και τα εξωβουλευτικα κομματα! Στα οποια μπορω να ερθω κοντα στο προγραμμα τους, μεσω του internet ( με εξαιρεση κατι απελπισμενα μικρα κομματα, που προφανως δεν εχουν σοβαρη υποσταση )...και να παρατηρησω με λυπη πως απλως αποτελουν κι αυτοι μια μεριδα απογοητευμενων πολιτευομενων πολιτων, που βοηθανε επι της ουσιας ακομα περισσοτερο στη διασπαση της πολυδημοκρατιας.

     

    Δυστυχως, πραγματικα δεν υπαρχει καποιος που να με εκπροσωπει σαν Ελληνα πολιτη αυτης της χωρας ( οπου Ελληνας πολιτης, ο οποιοσδηποτε κατοικος αυτης της χωρας, ειτε ειναι ελληνικης υπηκοοτητας, ειτε ελληνικης ιθαγενειας ).


    musichell
    02.05.2010, 19:29

    παιδιά εγω παραιτούμαι,δεν θα αλλάξει τίποτα προς το καλύτερο,,,τον πούλο  θα πάρουμε όλοι ή έστω οι περισσότεροι,,,,,,,,byeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee


    noizreduction
    02.05.2010, 19:30

    Δε ξερω εαν θα τον παρουμε τωρα ή τον εχουμε εδω και καιρο..Και μαλιστα πακεταρισμενο!

     

    Απλως τωρα μας εφεραν και τη βαζελινη, για να μην παραπονιομαστε! Innocent

     

    ( μας διαβαζουν και μικρα παιδια, ντροπη μας )


    Chitarrista
    02.05.2010, 19:46

    Ωραία, ήρθες σε επαφή με τα καταστατικά και τις ιδέες και των εξωκοινοβουλευτικών κομμάτων. Δεν ταυτίστηκες. Τώρα? Πέραν της αποχής όπως είπες τι κάνεις? τι περιμένεις? σε τι ελπίζεις? Απλά υποκλίνεσαι δλδ   άβουλα στις αποφάσεις των υπολοίπων?


    punkster
    02.05.2010, 21:06

    Αυτη τη στιγμη η μονη αλλαγη που μπορει να υπαρξει με εκλογες ειναι να βγει το λαος. Η ιστορια εχει δειξει οτι σε περιοδους κρισης οι ανθρωποι στρεφονται σε εθνικιστικες δικτατοριες.

    Οσο γινεται μονοπλευρη προπαγανδα, οσο αποκρυπτεται η δραση των αριστερων συνδικατων, οσο παραποιειται η πραγματικοτητα, αριστερη κυβερνηση δεν προκειται να δουμε (με εκλογες τουλαχιστον...). Ολοι ξερουμε μονο οσα ακουμε απο το χαζοκουτι. Πως θα ανοιξει το μυαλο του μεσου αποχαυνωμενου ελληνα? Εδω κατηγορησαν την απεργια του ΠΑΜΕ οτι διωχνει τον τουρισμο (παραλειπωντας φυσικα να αναφερουν τις συνθηκες εργασιας των εργατων, ουτε οτι δεν ξυπνησαν απλως μια μερα οι ναυτεργατες του "ΖΕΝΙΘ" και ειπαν παμε να κανουμε απεργια αλλα ειχε βγει αποφαση μερες πριν και ειχαν ειδοποιηθει ολοι οι εμπλεκομενοι), πλακα κανουμε τωρα???? Οταν ακουει τετοια πραγματα ο λαος τι γνωμη θα σχηματισει για τον κομμουνισμο??

    Επισης, διαφωνω με αυτους που λενε οτι ολοι ειναι ιδιοι. Σιγουρα υπαρχει η περιπτωση οι κομμουνιστες να γλυκαθουν απ την εξουσια, αλλα δεν μπορουμε να ισχυριζομαστε οτι δεν θα φερουν ριζικες αλλαγες, αφου και η ιδεολογια ειναι εκ διαμετρου αντιθετη απο αυτο που ζουμε σημερα. Ουτε φυσικα μπορουν να μπουν στο ιδιο σακουλι με ολους τους υπολοιπους. Οι θεσεις τους τοσα χρονια ειναι οι ιδιες και ξεκαθαρες, δεν παλιμπαιδιζουν μεταξυ πολιτικης γραμμης (βλεπε ΖΥΝ/ΖΥΡΙΖΑ), και ειναι οι μοναδικοι που δινουν λυσεις που επιτελους ευνοουν τον εργατη και οχι τον εργοδοτη. Γιατι ολοι πλεον εχουμε ξεχασει οτι ο βιομηχανος χωρις τους εργατες ειναι απλως ενας ανδρας με κοστουμι.


    noizreduction
    03.05.2010, 00:46

    Chitarista, σου εξηγησα τι κανω. Επιλεγω την αποχη κι οταν ερωτουμαι γι'αυτο δικαιολογω την αποφαση μου.

     

    Παντως, αλλη μια συζητηση πολιτικοποιειται...Δειγμα πως ο Ελληνας δε θα αποτιναξει ποτε τις πελατειακες ( και λιγοτερο ιδεολογικες ) σχεσεις του με την εξουσια..

     

    ...γι'αυτο εχουμε τις κυβερνησεις που αξιζουμε!

     

    Δεν ειναι το προβλημα του λαου πολιτικο, αλλα ενωτικο! Κι ενωση οταν εισαι ΚΚΕ, ΛΑΟΣ, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΣΥΝ, Βεργης, κλπ δεν προκειται να εχεις ποτε!

     

    Ετσι μας ηθελαν παντα, ετσι δεχομαστε κι εμεις την περιποιηση τους!


    periigitis
    03.05.2010, 01:59

    Η επιλογή της αποχής -σαν δήθεν αντίδραση στο κατεστημένο- είναι η δικαιολογία αυτού που επιθυμεί τη διατήρηση του κατεστημένου αλλά δεν θέλει να αναλάβει και την ευθύνη της διατήρησής του.


    noizreduction
    03.05.2010, 02:03

    Οχι απαραιτητως.

     

    Η ευκολη λυση θα ηταν το ακυρο ή το λευκο. Αυτο δειχνει αβεβαιοτητα και αποδοχη.

     

    Η αποχη δειχνει απαξιωση, απογοητευση, αποδοκιμασια...

     

    Δεν προκειται να συμφωνησουμε σε αυτο, διοτι πλεον η καλπη απαιτει πολιτικοποιηση ή στρατευμενη ιδεολογια...

     

    Δε θα γινω μαζα κανενος.


    punkster
    03.05.2010, 10:39

    Η μονη ενσταση μου ως προς την αποχη ειναι οτι συνηθως ακουω ανθρωπους να παραπονιουνται οτι κανενας δεν τους κανει, αλλα ποτε δεν λενε ΤΙ ειναι ακριβως αυτο που ψαχνουν (και, δυστυχως, συνηθως δεν ξερουν τι ψαχνουν).

    Δεν θεωρω οτι το προβλημα του λαου ειναι πολιτικο. Μαλλον το προβλημα ειναι οτι ο λαος ΔΕΝ ειναι πολιτικοποιημενος, δεν ξερει τι του γινεται και γνωριζει μονο αυτα που ακουει. Καποιοι ψηφιζουν απο συνηθεια ή απο "κληρονομια" (τυπου ο μπαμπας ηταν ΠΑΣΟΚ, θα ψηφισω και εγω Γιωργακη). Και φυσικα, υπαρχει και ο φοβος του "αγνωστου", που διατυπωθηκε και εδω. Δηλαδη, που ξερουμε τι να μας περιμενει απο τους αλλους. Απο αυτους τουλαχιστον τα εχουμε ζησει τοσα χρονια, ξερουμε τι μερα μας ξημερωνει. Φοβος αλλαγης και ακρατος αντι-κομμουνισμος απο παντου. Γι αυτο βγαινουν στην εξουσια αυτοι που βγαινουν.

    Ζητω συγνωμη για την ενδεχομενη πολιτικη προπαγανδα, αλλα δεν μπορω! Συγχιζομαι με αυτα που βλεπω, ειδικα τον τελευταιο καιρο!{#emotions_dlg.blink}


    noizreduction
    03.05.2010, 13:04

    Punkster, πιστευεις πως τα αριστερα κομματα στην Ελλαδα εχουν την ισχυ και τη γνωση για να κυβερνησουν; το ιδιο βεβαια ισχυει και για τα δεξια/ακροδεξια κομματα!

     

    Εγω πιστευω πως οχι! Και μαλιστα ειναι ικανοποιημενα απο το 7-8%, γιατι..."ε, καλα ειναι κι εδω πισω..αρκει που καθομαστε στη Βουλη...". Αυτη την εντυπωση δινουν τουλαχιστον.

     

    Αντιθετως, πιστευω πως ο ελληνικος λαος ειναι πολιτικοποιημενος...Απο τοτε που βγαινει ενας νεος στην ανωτατη εκπαιδευση, θεωρει δεδομενο πως πρεπει να σταμπαρει τον εαυτο του σε ποιο πολιτικο ανηκει, επιλεγοντας την αντιστοιχη νεολαια!

    Και βεβαια αυτο οδηγει σε μαζοποιηση, παρωπιδισμο κι αδιαφορια για το τι λενε οι "αλλοι", αφου εμεις βρηκαμε τη "φιλοσοφικη λιθο".

     

    Τελοσπαντων, εισαι 19 χρονων...εχασες την ομορφη κυβερνηση Μητσοτακη ( μαζι με τον ΣΥΝ για οους θυμουνται ), τη προεδρεια του Παπανδρεου ( πατερα ) απο το νοσοκομειο, την...πλασματικη λογιστικη του Σημιτη...Εχασες την αναξιοπιστια των μελων ενος κομματος ( Δαμανακη...μεταγραφες απο ΚΚΕ, σε ΣΥΝ, και απο ΣΥΝ σε ΠΑΣΟΚ ), και την ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ γενια της μεταπολιτευσης.

     

     

    ....και φαντασου πως ειμαι 27 και τους σιχαθηκα ολους αυτους...Οποτε, ασε με σε αυτη την ηλικια να δηλωνω α-πολιτικοποιημενος και σιχαμενος απο τους αχρηστους που κυβερνησαν και θα κυβερνησουν!

    Και μια φιλικη συμβουλη....

     

    Καμια πολιτικοποιημενη αριστερα δεν θα αποτελεσει λυση...ισα ισα που θα μας κοροϊδευσουν περισσοτερο, κανοντας μας να πιστεψουμε οποιαδηποτε μπουρδα θα πουν κι αυτοι!

    Απολιτικοποιησου, απεξαρτησου απο νεολαιες κι επικινδυνες παρωπιδες και δες λιγο τη μεγαλη εικονα της πολιτικης σκηνης της Ελλαδος. Θα ειναι μια καλη αλλαγη!

     

    ( Προφανως δε μιλαω καν για δεξια κι ακροδεξια... )


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 03-05-2010 13:06 ]


    Chitarrista
    04.05.2010, 00:49

    Πολύ ωραία όλα αυτά που λες noizreduction. Μακριά από παρωπίδες και απο νεολαίες κομμάτων που σε μυούν  στο κόμμα απο μικρή ηλικία όταν ακόμα υπερισχύει ο μιμητισμός παρά η κριτική σκέψη. Μακριά από οπαδικές  συμπεριφορές που σε κάνουν να βλέπεις τον αρχηγό του κόμματος σου σε λυτρωτή.

    Αλλά... αποδοκιμάζοντας και απαξιώνοντας όλους αυτούς με την αποχή, τι κερδίζεις, τι αποτέλεσμα περιμένεις??

     

    Και κάτι ακόμα. Η συζήτηση από την αρχή πιστεύω είχε πολιτικό στίγμα, μετά απλά κάποιοι της έδωσαν και κομματικό προσανατολισμό.


    noizreduction
    04.05.2010, 00:56

    Μια τετοια συζητηση συνηθως ξεκιναει απο μια γενικη πολιτικη σκεψη και καταληγει σε πολιτικοποιημενα μηνυματα. Ειναι κλασσικη συζητηση καφενειου ( οχι αθλητικου, ουτε γεροντιστικου ) που θα περασει απο 1000 κυματα πριν καταληξει στην Ιθακη ( rooms to rent ).

     

    Περα απο την αποχη, πρεπει σαν ανθρωπος να εχεις και μια κοινωνικη συνειδηση. Σιγουρα η αποχη δεν ειναι το κινητρο για να κανεις μια καλυτερη κοινωνια. Οπως, κινητρο της νεας κοινωνιας δεν ειναι ουτε η βια ( κρατικη και αντιεξουσιαστικη ), ουτε η κομματικοποιηση, ουτε η διαφθορα του διπλανου που πειραζει ( αλλα η δικια μας ειναι αγια γιατι ειμαστε λιγοτερο πλουσιοι απο το γειτονα, αρα εχουμε λογο που διαφευγουμε στη διαφθορα ).

     

    Πιστευω πως εκει που πρεπει να δωσουμε βαση σαν κοινωνια και σαν γενια του 80, ειναι η εκπαιδευση των νεοτερων γενιων. Η απομακρυνση τους απο τους καλοθελητες προεδρους κομματων και νεολαιων, η δημιουργια προσωπικης αποψης κι οχι παπαγαλιστικης διαθεσης και τελος η ενσωματωση στη καρδια τους για το τι ειναι Δημοκρατια ( κι οχι Χουντοδημοκρατια που ζουμε τωρα ) και πως μεταφραζεται μεσα σε μια κοινωνια!

    Η αποχη ειναι μια προσωπικη επιλογη που στηριζεται σε προσωπικη σκεψη. Δε χρειαστηκα κανεναν να μου κυρηξει τις ιδεες που τηρω για τον εαυτο μου.

     

    Οποτε, νομιζω πως γινεται κατανοητο εκ μερους μου πως δεν προκειται να πιστεψω κανεναν ανθρωπο που διεκδικει μια θεση στην εξουσια, ειτε ειναι απο τη γενια της μεταπολιτευσης, ειτε απο τη δικη μου γενια! Γιατι και η δικη μου γενια ειναι γεματη απο ψευτες, φερεφωνα και ωφεμιλιστες.

     

    Τωρα πρεπει να επιχορηγησουμε ο,τι μαθαμε απο τα λαθη μας στην επομενη γενια, γιατι εαν το καλοσκεφτειτε...εμεις ειμαστε χαμενοι.

    Το προβλημα της κοινωνιας μας δεν ειναι αποκλειστικα πολιτικο, αλλα συνειδησιακο. Ο Ελληνας ποτε δεν αντιμετωπισε την κοινωνια σα συνολο, αλλα σαν ενα τροπο να διεκδικησει εμμεσα και πλαγιως το δικο του συμφερον, υποβιβαζοντας το διπλανο του! Κι αυτο γυρισε...μπουμερανγκ!

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 04-05-2010 01:00 ]


    Chitarrista
    04.05.2010, 01:33

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα είπες!

    Και γιαυτό τον λόγο "Η αποχη ειναι μια προσωπικη επιλογη που στηριζεται σε προσωπικη σκεψη. Δε χρειαστηκα κανεναν να μου κυρηξει τις ιδεες που τηρω για τον εαυτο μου." θα σεβαστώ απόλυτα την επιλογή σου αν και μαυτήν διαφωνώ.

     


    punkster
    04.05.2010, 09:16

    noiz, στην "πολιτικοποιημενη" νεολαια εγω βλεπω παιδια που γραφονται σε παραταξεις αναλογα με το ποιοι φιλοι τους συμμετεχουν ή απο τα ποσα ποτα τους κερνανε στα κλαμπακια! Οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν τι υποστηριζουν! Προσωπικα, στη σχολη μου, σοβαρη δουλεια εχω δει να γινεται μονο απο τα παιδια της ΚΝΕ. Η ΠΑΣΠ ολο διαλαλει τον σοσιαλισμο της (και ειναι λυπητερο το οτι τα παιδια που συμμετεχουν θεωρουν τους εαυτους τους επαναστατες, ενω σιγονταρουν την κυβερνηση), αλλα οταν πχ απολυθηκαν 5 καθαριστριες της σχολης που ειχαν μεινει απληρωτες τους τελευταιους μηνες, μονο το ΠΑΜΕ και η ΚΝΕ νοιαστηκαν, και τελικα καταφεραν την επαναπροσληψη και πληρωμη τους.

    Ειμαι οντως μικρη ακομα, και η αληθεια ειναι οτι ουτε η ιδια νοιωθω πολιτικα ωριμη ακομα. Ειχα κρατησει απολιτικ προφιλ για πολυ καιρο, αλλα αυτο που με "χαλαει" στην ολη φαση ειναι οτι δεν προσφερει καμια λυση. Ισως φαινομαι λιγο φανατικη με αυτα που γραφω εδω, αλλα αυτο μαλλον οφειλεται στο οτι εδω και μηνες σιγοβραζω μεσα μου με ολα αυτα που βλεπω να αλλαζουν στην σχολη μου και στον χωρο εργασιας. Ανεκαθεν ημουν αριστερη, απλως τωρα το τραβαει και το κλιμα! {#emotions_dlg.blush} Συμφωνω μαζι σου σε αυτο που λες "ανοιχτα μυαλα, αυτια και ματια", γι αυτο εξαλλου δεν ειμαι γραμμενη καπου, για να μπορω να εχω ευρυτερο πεδιο ορασης.

    Αλλα μη-πολιτικοποιημενη δεν μπορω να ειμαι, εφοσον ολα στην ζωη μου καθοριζονται με βαση την πολιτικη της εκαστοτε κυβερνησης.

    Και εκτος απο αυτο, ο καθενας μας εχει στο μυαλο του καποια ιδανικη κοινωνια, οπως αυτος την φανταζεται και οπως αυτος θα ηθελε να ειναι, ειτε εμπλεκεται με πολιτικη, ειτε οχι.


    -----------------
    Το μονο που χρειαζεσαι στην ζωη σου ειναι ενας σακος και γερα ποδια για να σε ταξιδευουν. Ο οριζοντας ανοιγεται μπροστα σου!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 04-05-2010 09:17 ]


    noizreduction
    04.05.2010, 10:49

    Επετρεψε μου να μην αναφερθω στη νεολαια του ΚΚΕ, γιατι θα εχουμε φασαριες και ηδη υπαρχει ενα θεμα. Προφανως την ιδια αποψη εχω και για τις υπολοιπες νεολαιες και μαλιστα ημουν ο αποδιοπομπαιος τραγος του Φυσικου οταν σε συζητησεις με συναδελφους ( κομματικοποιημενους ) τους ελεγα πως καποια στιγμη θα επρεπε να αυτοδιαλυθουν ολες οι παραταξεις, αφου στην ουσια οδηγουν στο φανατισμο χωρις κανενα λογο και κερδος!

    Το ΠΑΜΕ δεν ειναι...νεολαια! Ουτε σε αυτο θα αναφερθω γιατι ενω εχει μια καλη παρουσια, κανει 2-3 πραγματα τα οποια με ενοχλουν ως πολιτη. Αλλα ουτε αυτο ειναι επι του παροντος...Και γενικα αποφευγω να μιλαω γι' αυτα, διοτι οι χειροτερα φανατισμενοι ανθρωποι που εχω γνωρισει προσκεινται σε αυτους τους χωρους κι αν τολμησεις να πεις κατι εναντιον τους...την πατησες!

    Η αναφορα στη διαφορα ηλικιας δεν εγινε με σκοπο να "στην πω που εισαι μικρη", αλλα επειδη υπαρχει μια διαφορετικη εμπειρια ως προς τη πολιτικη σκηνη της Ελλαδας. Οπως θα εκανε κι ενας 40αρης σε μενα, κ.ο.κ.

     

    Δεν ειναι δυνατον ομως να κρατας α-πολιτικ σταση οταν 2 γραμμες πιο κατω δηλωνεις αριστερη. Και πως εδραιωθηκε μεσα σου αυτη η "σταμπα", οταν μεχρι τα 18 σου ησουν στο σχολειο και ουσιαστικα δε θα επρεπε να εχεις πολιτικα ερεθισματα, παρα μονο μεσα στο σπιτι;

     

    Αυτη η αποφαση "ειμαι αριστερος" ( που υποθετω παει πιο κοντα στα νερα του ΚΚΕ ) απο νεους που δεν εζησαν την αριστερα, που δεν ακουσαν τι ειπαν οι εκπροσωποι της σε διαστημα 10 χρονων, που δεν ειδαν πως αντιμετωπισαν κρισεις απο τη θεση της αντιπολιτευσης για να δουν εαν οι πραξεις εχουν αμεση σχεση με τα λεγομενα τους, ειναι λιγο επιφοβη.

    Τελοσπαντων, δε θα αλλαξουμε τα μυαλα κανενος, αλλα και οι κυριοι της Αριστερας εχουν βαρια αμαρτηματα, απο τα οποια διακρινω κυριως την εσωτερικη φαγωμαρα τους ( ποτε δεν ειχαν ενιαιο μετωπο ) και τη διαφοροποιηση της θεωριας της αριστερας στη προσωπικη ζωη τους!

     

    Τελος, ενα λαθος που ειναι δικο μου γιατι δε το εξεφρασα σωστα, ενας ενεργος πολιτης μπορει να ειναι πολιτικα συνειδητοποιημενος ( γιατι και η αποχη ειναι επιλογη ) χωρις να ειναι απαραιτητα πολιτικοποιημενος. 2 διαφορετικες λεξεις, 2 διαφορετικες εννοιες!


    StavmanR
    04.05.2010, 11:10

    Υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα πιστεύουν πως τα κώματα είναι πολιτικές οντότητες;

     

    Εδώ και πολύ καιρό τα κώματα είναι διαχειριστές θέσεων εργασίας. Είναι γραφεία - μάνατζερς σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, που προωθούν ανθρώπους σε θέσεις εργασίας έναντι ισόβιου ανταλλάγματος. Αυτό που συμβαίνει με τις τράπεζες, που σε εξαναγκάζουν σε δανεισμό για να σε έχουν ισόβιο πελάτη, συμβαίνει καί με τους πολιτικούς, τουλάχιστον τους περισσότερους, είτε εκείνοι ανήκουν σε κώματα 'εξουσίας' είτε όχι.

     

    Είναι το στίγμα της εποχής μας: η εκμετάλλευση της εργασίας. Δίνεις ιδρώτα για να σου δώσουν χρήμα, δηλαδή μία σύμβαση. Οι ιδεολογίες είναι προσχήματα. Καταρχήν είναι αδύνατο να υπάρχει μία ομαδική ιδεολογία. Οι ιδέες αφορούν τον άνθρωπο και μόνο, και κάθε άνθρωπος εκλαμβάνει την ιδέα διαφορετικά από κάθε άλλο. Άρα, και οι 'συλλογικές ιδεολογίες', αν υπάρχουν, είναι ιδεολογικές συμβάσεις μεταξύ των ατομικών ιδεών. Και συνήθως οι άνθρωποι συμφωνούν σε ελάχιστα επιμέρους στοιχεία δίνοντας τα χέρια και σε εκείνα που διαφωνούν τα κάνουν 'γαργάρα', τα προσπερνούν και προσπαθούν να τα επιβάλουν με πλάγιους τρόπους.

     

    Λεν πως έχουμε 20% ανεπίσημη ανεργία (11% επίσημη). Ευκαιρία λοιπόν να μειώσουμε κατά 20% το ωράριο εργασίας, ώστε να γίνουν όλοι εργαζόμενοι. Ας θεσπιστεί το 6ωρο ημερισίως (30ωρο εβδομαδιαίως) ώστε να έχουν όλοι να τραφούν και να στεγαστούν. Αυτή η πρόταση φαντάζει τρελή. Όσο τρελή ήταν η αντίστοιχη πρόταση για τη θέσπιση 8ώρου στα μέσα του 19ου αιώνα στην Αμερική, από όπου και ξεκίνησε το 'εργατικό' αυτό κίνημα. Τότε οι άνθρωποι εργάζονταν 10-14 ώρες ημερισίως και φάνηκε το μέτρο υπερβολικό για τους βιομήχανους που είχαν πάρει τα πάνω τους (βιομηχανική επανάσταση). Το ίδιο συμβαίνει και σήμερα στην 'τραπεζική ή λογιστική επανάσταση'.

     

    Μα, όπως και τότε που ξέσπασε εμφύλιος, το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι τραπεζίτες και οι βιομήχανοι, όσο οι ίδιοι οι βολεμένοι αστοί, οι εκ βολέματος 'απεργοσπάστες' (γιατί υπάρχουν και επργοσπάστες που αναζητούν ένα κομμάτι ψωμί μέσα στην πείνα τους). Εκείνοι που πιστεύουν ότι αυτό το σύστημα θα εξακολουθεί να τους τρέφει, κι ότι εκείνοι είναι οι εξασφαλισμένοι του συστήματος. Έτσι, μόλις μιλήσεις για 6ωρο (όπως θα φανεί κι εδώ μέσα) θα πέσουν να σε φαν εκείνοι που έχουν μία 'βολική' εργασία 8ώρου και δεν θέλουν να αλλάξει οποιοδήποτε καθεστώς. Γιατί ο κοντόφθαλμος ραγιάς δεν αλλάζει.

     

    Έτσι, λοιπόν μία δική μου αντιπρόταση στις μειώσεις αποδοχών είναι η ταυτόχρονη ελάττωση του ωραρίου εργασίας. Αφού λοιπόν οι εργαζόμενοι θα χάσουν κάποιες αποδοχές, και βρίσκονται σε μή παραγωγικές θέσεις εργασίας (90% στην Ελλάδα), ας μειώσουμε το χρόνο εργασίας τους σε αντίστοιχο επίπεδο, ώστε να ασχοληθούν με τα παιδιά τους, την οικογένειά τους, τα χόμπι τους κλπ. Με κάποιους γρήγορους υπολογισμούς περί άρσης 13ου-14ου μισθού, έχουμε μισθολογική μείωση τουλάχιστον 2/14= 14,3%. Αν βέβαια συνυπολογίσουμε καί τις επί μέρους περικοπές σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα ξεπερνάμε το 15%. Μπορούμε να κάνουμε αντίστοιχη μείωση και στο φόρτο εργασίας, αποδεχόμενοι την οικονομική κρίση και συμμετέχοντας στη λύση της.

     

    Καλή Νέα Πρωτομαγεία (όπως κατά λάθος γράφτηκε στον τίτλο).

     

    * Ιστορική αναδρομή που θα σας φανεί ιδιαίτερα οικεία με βάση τί συμβαίνει σήμερα:

    Η Πρωτομαγιά του 1886


    "Οπως προαναφέραμε, μετά τον αμερικανικό εμφύλιο, η πάλη για ο οκτάωρο πήρε εκρηκτικές διαστάσεις στις ΗΠΑ. Σε πολλές Πολιτείες έγινε δυνατή ακόμη και η νομοθετική του κατοχύρωση αλλά οι νόμοι που θεσπίστηκαν περιείχαν πολλά παραθυράκια, τα οποία και αξιοποιούσαν οι εργοδότες για να αυξάνουν το χρόνο εργασίας κατά πώς ήθελαν, γεγονός που συνάντησε την αντίδραση των εργατών.
    Το 1884, στο συνέδριό της η νεοσύστατη, τότε, Αμερικανική Ομοσπονδία Εργασίας αποφάσισε ότι η 1η Μαΐου του 1886 θα είναι ημέρα ενός εκτεταμένου απεργιακού αγώνα των εργατών με σκοπό την καθιέρωση του Οκταώρου. Την απόφαση εκείνη την πήρε στα χέρια της η ίδια η εργατική τάξη των Ηνωμένων Πολιτειών και την έκανε πράξη. Είχε δημιουργήσει μάλιστα κι ένα τραγούδι για το Οκτάωρο το οποίο κατέληγε στο εξής σύνθημα:


    «Οκτώ ώρες για εργασία, οκτώ ώρες για ανάπαυση κι οκτώ ώρες για ό,τι θέλουμε»


    Στην Πρωτομαγιάτικη απεργία του 1886 στις ΗΠΑ γύρω στο μισό εκατομμύριο εργάτες παράτησαν τη δουλειά τους και συνενώθηκαν στους δρόμους του αγώνα. Σημαντικές απεργίες και διαδηλώσεις έγιναν στις περισσότερες από τις μεγάλες, αλλά και στις μικρές πόλεις και κωμοπόλεις. Επίκεντρο όμως του αγώνα αναδείχτηκε το Σικάγο, με 90.000 διαδηλωτές να έχουν κατακλύσει την πόλη. Ηταν δε, τόσο μεγάλη και τόσο επιβλητική η κινητοποίησή τους που οι καπιταλιστές θεώρησαν πως έπρεπε να επιβληθούν δυναμικά. Ετσι, στις 3 Μαΐου η αστυνομία πυροβόλησε εν ψυχρώ εναντίον εργατών που διαδήλωναν- κατά των απεργοσπαστών- έξω από το εργοστάσιο θεριστικών μηχανών Μακ Κόρμικ, δολοφονώντας εν ψυχρώ 4 διαδηλωτές και τραυματίζοντας αρκετούς. Την επομένη, 4 Μαΐου, όταν η εργατική τάξη του Σικάγο πραγματοποιούσε διαδήλωση διαμαρτυρίας στο Χέιμαρκετ, προβοκάτορας έριξε βόμβα σκοτώνοντας έναν και τραυματίζοντας πάνω από 70 αστυνομικούς. Το αποτέλεσμα ήταν η αστυνομία να στρέψει τα όπλα εναντίον του πλήθους, προκαλώντας πλήθος τραυματιών και τουλάχιστον έναν νεκρό, ενώ τις επόμενες μέρες πέθαναν άλλοι έξι τραυματίες αστυνομικοί που ο θάνατός τους ήταν συνέπεια τραυματισμών που υπέστησαν από τους αδιάκριτους πυροβολισμούς των συναδέλφων τους.
    Η, από κάθε άποψη, τραγωδία του Χέιμαρκετ έδωσε την ευκαιρία στο αστικό κράτος να προχωρήσει σε συλλήψεις εργατών ηγετών. Συγκεκριμένα, συνελήφθησαν και οδηγήθηκαν σε σκηνοθετημένη δίκη οκτώ άνθρωποι που είτε δε βρίσκονταν στην πλατεία του Χέιμαρκετ όταν ρίχτηκε η βόμβα είτε δεν ήταν σε θέση έμμεσα ή άμεσα να έχουν την παραμικρή εμπλοκή σ' αυτή την υπόθεση. Τελικά, από τους 8 οι Πάρσανς, Σπάις, Φίσερ και Ενγκελ απαγχονίστηκαν στις 11 Νοεμβρίου 1887, ο Λιγκ βρέθηκε νεκρός στο κελί του και οι Νημπ, Σουάμπ και Φίλντεν καταδικάστηκαν σε πολλά χρόνια καταναγκαστικά έργα. (Ουίλ. Φόστερ: «Ιστορία του Παγκόσμιου Συνδικαλιστικού Κινήματος», τόμος Α' σελ. 144- 145).
    Η πρωτομαγιάτικη, όμως, απεργία του 1886 δεν πήγε χαμένη. Είχε ως αποτέλεσμα 185.000 εργάτες να κερδίσουν το 8ωρο και τουλάχιστον 200.000 εργάτες να μειώσουν το χρόνο εργασία τους από τις 12 στις 10 και 9 ώρες. Σε πολλές, επίσης, περιοχές κερδήθηκε η ημιαργία του Σαββάτου, ενώ αρκετές βιομηχανίες σταμάτησαν την κυριακάτικη εργασία. Ηταν, επομένως, κάτι παραπάνω από φυσιολογική εξέλιξη, να ανακηρυχτεί η Πρωτομαγιά ως η Παγκόσμια Μέρα της εργατικής τάξης".

     

    Από το Γ. Πετρόπουλο στο Ριζοσπάστη.

     

    "Οι εφημερίδες, ομόφωνα και με μικρές διαφοροποιήσεις, δήλωναν ότι το κίνημα ήταν «κομμουνιστικό, ανατριχιαστικό και αχαλίνωτο». Δήλωναν ότι θα έφερνε «μείωση μισθών, φτώχεια και κοινωνική υποβάθμιση του αμερικανικού εργάτη», ενώ θα έσπρωχνε τους εργάτες σε «αλητεία και χαρτοπαιξία, βία, κραιπάλη και αλκοολισμό». Η «Νιου Γιορκ Τάιμς», στις 25 του Απρίλη 1886, χαρακτήρισε το κίνημα «αντιαμερικανικό», προσθέτοντας ότι «οι εργατικές αναταραχές προκαλούνται από ξένους»..."

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 04-05-2010 11:26 ]


    Disasterpiece
    04.05.2010, 13:32

    Δεσμευση μας:

    -θηλια στο λαιμο,για καθε μισθωτο!
    -Συνταξη δεν εχει,γιατι η γιαγια αντεχει!
    -Επιδοματα τελος,θα αδυνατισει κι ο Βενιζελος!
    -Λαφκα και φορος,κι ας μην μεινει ψηφοφορος!
    -400 ευρω κατωτατο μισθο κι ολοι μεταναστες με τον Λουα-Λουα στο Κονγκο!

    Παμε,let's get it on dudes,παμε μαζι,παααααααμεεεε!!!

    ΤΖΕΦΡΥ ΑΝΑΡΧΑ ΚΑΝΕ ΤΗN ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑΦΚΑ!!!


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 04-05-2010 13:39 ]


    Spirous
    05.05.2010, 14:57

    Αυτό που συμβαίνει τώρα δεν περιγράφεται!  Μιλάμε για παλαϊκή συμμετοχή και αγριες συγκρούσεις έξω από τη βουλή. Δείτε κόσμο απλά...


    Spirous
    05.05.2010, 22:38

    MAT σπάνε καφετέρια: