ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη
    piterpiano
    24.01.2005, 01:18
    Καποτε ημουν φανατικος τους.. ακουω βεβαια ακομα τα cd τους! ποια η γνωμη σας για αυτους? λογικα αρκετα ατομα θα τους ξερουν εδω μεσα ωστε να μου πουν την αποψη τους.

    ευχαριστω!!!!!!!!!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 31-01-2005 22:01 ]
    alicia0
    24.01.2005, 17:14
    εγω παλιοτερα ακουγα αρκετα Active Member,τωρα ακουω οποτε τυχει, συνηθως οταν εχω νευρα.μ'αρεσαν και ακομα μ'αρεσουν... ξερεις στιχος κτλ!αλλα δεν ειναι τοσο στο στιλ μου. παντως κατα την ταπεινη μου γνωμη και τις λιγες γνωσεις μου περι μουσικης ειναι αρκετα καλοι στο ειδος τους.
    tsakspy
    24.06.2005, 03:04
    Και'γω εχω την ιδια αποψη για τους Active Member αν και δεν ειναι του στυλ μου.Κατ'αρχας ηταν οι πρωτοι που εισηγαγαν το low bap στην Ελλαδα.Εχουν ιδιαιτερο στιχο με εντονα κοινωνικο περιεχ/νο και ωραιο ρυθμο.Ειναι πραγματικα ενα φαινομενο στην ελληνικη μουσικη.
    count
    24.06.2005, 07:20
    ti shesi ehoun afta ta atoma me tin mousiki;;;;;;;;;;;;kati stihous diamartirias gia tin poutana kinonia poutana politia poutana kargiola exsousia......vazoume ke ena rithmo ntapa ntoupa ke afto ine.imaste mousikoi me apopsi kiolas.xsehasane omos kati poli vasiko...gia na grapsis mousiki,prepi pano apo ola na vris mia melodia.pragma pou aftoi oute kan xseroun ti tha pi melodia.....protino na grafoune vivlia kei na afisoun tin talepori mousiki stin isihia tis.
    xristos
    24.06.2005, 10:01
    Καλά, αντιπαρέρχομαι το γεγονός του ότι ο "Count", δεν έχει ακούσει προφανώς ποτέ Active Member, γιατί αυτό που αναλύει από πάνω δεν έχει καμία σχέση με το group και προχωρώ...

    Μέχρι την Kramahoperata II και το "Μέρες Θαυμάσιες, παράξενες μέρες", τους ακολουθούσα πιστά, μετά χάθηκα. Δεν καταλάβαινα ποιος από τους δύο έβγαζε ποιο album και γιατί. Και να σας πω και την αλήθεια τους είχα ψιλοβαρεθεί κιόλας. Δεν τους άκουγα να πηγαίνουν και λίγο παραπέρα το πράγμα. Οι Active Member για μένα πια ουσιαστικά δεν υπάρχουν. Υπάρχει ο BD Foxmoor και ο Νικήτας Κλιντ...

    Και ο μεν BD Foxmoor συνεχίζει ως Active Member αλλά χωρίς να θυμίζει τίποτα από την προηγούμενη εικόνα του group. Το δε εξωφρενικό είναι ότι κυκλοφόρησε ένα κάτι σαν best of πριν από λίγες μέρες και δεν αναφέρεται πουθενά ο Νικήτας Κλιντ. Σαν να μην υπήρξε ποτέ...

    Υπήρξε όμως καυ υπάρχει και το group του και ο δίσκος τους είναι ό,τι πιο φρέσκο έχει κυκλοφορήσει στην ελληνική δισκογραφία τα τελευταία χρόνια...

    ΦΟΒΑΜΑΙ - ΡΟΔΕΣ
    album: Στη Γιορτή της Φαντασίας

    ...Να 'σαι εκεί μου 'χες πει
    που βγάζουν όλοι οι προορισμοί
    για να δεις δημιουργό την ανθρωπότητα
    να κάνει τέχνη με την καθημερινότητα.
    Συγκίνηση, φόβος και αυτοεκτίμηση
    βλέποντας νέους ζωγράφους να ξεπηδούν απ' την διαφήμιση
    και από τους βρώμικους κόλπους της δημοσιογραφίας
    ένα νέο κύμα λογοτεχνίας,
    απ' τις κατώτερες τάξεις φιλοσόφων παρατάξεις
    και απ' τις προνομιούχες κοινωνικές αναταράξεις.
    Ένας δεύτερος ήλιος
    θα ρίχνει δεύτερες σκιές
    καθώς θα σκάνε εκατό χιλιάδες πυρηνικές κεφαλές

    (Ελευθερίαααα)

    Δεν είναι ο κόσμος σου αυτός
    είναι διαφορετικός
    σου χα πει μια νυχτιά θυμάμαι
    πως ό,τι φαίνεται είν' αλλιώς
    κι ότι φτιάχνεις ο ουρανός
    μια βροχή, μια φωτιά
    Φοβάμαι






    ViPeR
    24.06.2005, 13:16
    Αν και ακούω Metal οι Active Member είναι το μόνο συγκρότημα low-bap που μπορώ να ακούσω χωρίς να διαμαρτυρηθώ. Δεν ξέρω το γιατί αλλά ο ήχος που βγάζουν δεν ενοχλεί καθόλου τα αυτιά μου. Θεωρώ το πιο δυνατό τους σημείο τους στίχους τους. Γενικά είναι το μόνο συγκρότημα που πάω από αυτό το είδος.


    katerina
    24.06.2005, 13:44
    Ούτε και εγώ ακούω και πολυ το είδος και δεν πολυασχολούμε αλλά οι Active Member μου αρέσουν. Μου αρέσουν και μάλιστα πολύ. Και οι δίσκοι kramaoperata ήταν φοβεροι. Ειδικά ο δεύτερος. Νομίζω ότι είναι καταπληκτικοί. Απλά δεν τους πολυπαρακολουθώ. Απλά αν τύχει και ακούσω κάτι το ακούω με αρκετό ενδιαφέρον.
    revekka
    24.06.2005, 15:04
    Quote:

    Το μέλος count στις 24-06-2005 στις 07:20 έγραψε:

    ti shesi ehoun afta ta atoma me tin mousiki;;;;;;;;;;;;kati stihous diamartirias gia tin poutana kinonia poutana politia poutana kargiola exsousia......vazoume ke ena rithmo ntapa ntoupa ke afto ine.imaste mousikoi me apopsi kiolas.xsehasane omos kati poli vasiko...gia na grapsis mousiki,prepi pano apo ola na vris mia melodia.pragma pou aftoi oute kan xseroun ti tha pi melodia.....protino na grafoune vivlia kei na afisoun tin talepori mousiki stin isihia tis.





    Δεν υπάρχει κανένας ορισμός που να λέει πως για να γράψεις μουσική πρέπει πάνω απ’όλα να βρείς μια μελωδία....ένας ρυθμός είναι μουσική, τα κρουστά είναι μουσικά όργανα....

    πιο συγκεκριμένα το είδος των Active Member δεν στηρίζεται στη μελωδία.

    Χρειάζεται ακριβής ρυθμός, μπάσο στη φωνή, και ιδιαίτερα άρθρωση.

    count
    26.06.2005, 09:12
    gia na grapsis mousiki hriazonte 2 pragmata.melodia ke rithmos.an kati apo afta ta dio lipi,apla den ine mousiki.ine kati allo,onomaseto opos thelis,alla ohi mousiki.to na parw mia katsarola ke na varaw rithmika ,den simeni oti pezw mousiki,ke stihous akomana valo ke tous apaggelo apla horis kapia melodia pali den ine mousiki.ke kithares na valo ke violia ke keyboards ke oli mazi na pezoume ton idio rithmo pali mousiki den vgazo.prepi na iparhi auti i g...ni melodia i opia gia orismenous ine diskolo na katanoisoun ti akrivos ine.
    Dimitrelli
    31.01.2006, 00:51
    Quote:

    Το μέλος xristos στις 24-06-2005 στις 10:01 έγραψε:

    Καλά, αντιπαρέρχομαι το γεγονός του ότι ο "Count", δεν έχει ακούσει προφανώς ποτέ Active Member, γιατί αυτό που αναλύει από πάνω δεν έχει καμία σχέση με το group και προχωρώ...

    Μέχρι την Kramahoperata II και το "Μέρες Θαυμάσιες, παράξενες μέρες", τους ακολουθούσα πιστά, μετά χάθηκα. Δεν καταλάβαινα ποιος από τους δύο έβγαζε ποιο album και γιατί. Και να σας πω και την αλήθεια τους είχα ψιλοβαρεθεί κιόλας. Δεν τους άκουγα να πηγαίνουν και λίγο παραπέρα το πράγμα. Οι Active Member για μένα πια ουσιαστικά δεν υπάρχουν. Υπάρχει ο BD Foxmoor και ο Νικήτας Κλιντ...

    Και ο μεν BD Foxmoor συνεχίζει ως Active Member αλλά χωρίς να θυμίζει τίποτα από την προηγούμενη εικόνα του group. Το δε εξωφρενικό είναι ότι κυκλοφόρησε ένα κάτι σαν best of πριν από λίγες μέρες και δεν αναφέρεται πουθενά ο Νικήτας Κλιντ. Σαν να μην υπήρξε ποτέ...

    Υπήρξε όμως καυ υπάρχει και το group του και ο δίσκος τους είναι ό,τι πιο φρέσκο έχει κυκλοφορήσει στην ελληνική δισκογραφία τα τελευταία χρόνια...

    ΦΟΒΑΜΑΙ - ΡΟΔΕΣ
    album: Στη Γιορτή της Φαντασίας

    ...Να 'σαι εκεί μου 'χες πει
    που βγάζουν όλοι οι προορισμοί
    για να δεις δημιουργό την ανθρωπότητα
    να κάνει τέχνη με την καθημερινότητα.
    Συγκίνηση, φόβος και αυτοεκτίμηση
    βλέποντας νέους ζωγράφους να ξεπηδούν απ' την διαφήμιση
    και από τους βρώμικους κόλπους της δημοσιογραφίας
    ένα νέο κύμα λογοτεχνίας,
    απ' τις κατώτερες τάξεις φιλοσόφων παρατάξεις
    και απ' τις προνομιούχες κοινωνικές αναταράξεις.
    Ένας δεύτερος ήλιος
    θα ρίχνει δεύτερες σκιές
    καθώς θα σκάνε εκατό χιλιάδες πυρηνικές κεφαλές

    (Ελευθερίαααα)

    Δεν είναι ο κόσμος σου αυτός
    είναι διαφορετικός
    σου χα πει μια νυχτιά θυμάμαι
    πως ό,τι φαίνεται είν' αλλιώς
    κι ότι φτιάχνεις ο ουρανός
    μια βροχή, μια φωτιά
    Φοβάμαι










    basdog22
    31.01.2006, 15:30
    Quote:

    Το μέλος count στις 24-06-2005 στις 07:20 έγραψε:

    ti shesi ehoun afta ta atoma me tin mousiki;;;;;;;;;;;;kati stihous diamartirias gia tin poutana kinonia poutana politia poutana kargiola exsousia......vazoume ke ena rithmo ntapa ntoupa ke afto ine.imaste mousikoi me apopsi kiolas.xsehasane omos kati poli vasiko...gia na grapsis mousiki,prepi pano apo ola na vris mia melodia.pragma pou aftoi oute kan xseroun ti tha pi melodia.....protino na grafoune vivlia kei na afisoun tin talepori mousiki stin isihia tis.





    Ενώ το :

    Στο τσιγάρο που κρατώ και το σβηνω στο τασάκι .. κτλ κτλ κτλ είναι μουσική ...

    Τα bold δικά μου
    piterpiano
    31.01.2006, 17:17
    oi Active Member kai ta ypoloipa rap sigrotimata den asxolountai me melwdia alla me ta samples kai thn stixourgikh,parolafta einai mousikh. thewrw tous Active Member korifaious sthn ellada sto eidos tous,kai polloi lefterhdes papadopouloi, isaak sousides kai foivoi tha zilevan to talento tou 'xontrou' sthn stixourgia.
    doritsa78
    01.02.2006, 20:04
    Ακου μανα.....
    Καποτε τους ειχα ακουσει και γω αλλα οχι φανατικα.
    nefos
    17.02.2006, 03:48
    @ Starata logia kai gia mena apsogoi!

    ____________________________________________________________________

    * Οι Active Member ζωντανοί «Στον Αέρα»
    «Κοινό μας είναι οι βλάσφημοι»

    Το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο νου μόλις γίνεται λόγος για τους Active Member είναι ο (καλώς εννοούμενος) θυμός τους. Αν και όπως λέει χαρακτηριστικά στην «Ε» ο ηγέτης τους B.D. Foxmoor, «θυμό μού άφηναν τα πράματα παλιά, όταν ήλπιζα ότι θα αλλάξουν. Τώρα απλά σιχάθηκα τελείως τα πάντα τριγύρω μας "άμοιρε γείτονα"».


    Αυτό το πάντοτε «αγριεμένο» συγκρότημα από το Πέραμα, που έχει συνδέσει το όνομά του περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο με το ελληνικό χιπ χοπ, εμφανίζεται αύριο και το Σάββατο στη μουσική σκηνή «Στον Αέρα» (Πετρούπολη, 9.30 μ.μ.) για να παρουσιάσει μεταξύ άλλων και τον καινούργιο του δίσκο «Blah- Blasphemy». Και το πιστό κοινό τους θα είναι εκεί.

    «Δεν απευθυνόμαστε στην πλειοψηφία, αλλά σε αυτούς που ψάχνουν τα όμορφα, τολμούν να βλασφημούν και σε κάποιους που έχουν να χάσουν πολλά. Κυρίως, όμως, σε όσους διατηρούν την αρχική αίσθηση του hip hop και φυσικά στους εκπαιδευμένους με το low bap, το δικό μας χιπ χοπ».

    - Είδα όμως να βραβεύουν τον Νίκο Βουρλιώτη και να λένε πως αυτό είναι το ελληνικό χιπ-χοπ...

    «Για εκείνους, αυτό είναι ευτυχώς το ελληνικό χιπ-χοπ. Ολοι ξέρουμε ότι οι τίτλοι των βραβείων είναι σχετικοί. Μπορείς να βραβευτείς σαν αρσενικό της χρονιάς επειδή βουλιάζεις για λίγο την τσουτσού σου σε μισθωμένες μοντέλες, άσχετα αν από πίσω μπάζεις νερά ή κάποτε φορούσες φούστες σε ρέιβ πάρτι. Ο δικός μου σωματότυπος πάντως δεν προσφέρεται για βραβείο και έκθεση και απλά σκαρώνω τραγούδια».

    - Ποιο είναι το στίγμα της σύγχρονης ελληνικής μουσικής που κερδίζει τέτοια βραβεία;

    «Είναι το στίγμα ενός μικρού φορτηγού πλοίου γεμάτου σκουπίδια και απόβλητα που βουλιάζει ανοιχτά του Σαρωνικού και δεν υπάρχει κανείς να το βοηθήσει, ενώ ο κόσμος από την παραλία χαζεύει το θέαμα...».

    - Θα δεχόσασταν θέση συμβούλου σε κάποιον πολιτικό;

    «Δεν μπορώ να συμβουλέψω κανέναν και για τίποτα. Δεν ανέχεται η πολιτική πραγματικότητα σε αυτή τη χώρα συμβούλους σαν κι εμένα. Ευτυχώς, δηλαδή. Εξάλλου οι πολιτικοί θέλουν να σώσουν αυτή τη χώρα, κι εγώ που είμαι πρόσφυγας δεν με αφορά καθόλου αυτή η ιστορία».

    - Δεν έχετε να τους προτείνετε κάτι;

    «Να πέσουν μόνοι τους στον γκρεμό».

    - Για να ξαναπεράσουμε στους Active. Μήπως το concept σας είναι ένα καλοστημένο κόλπο;

    «Αν μπορεί ένας αλητάμπουρας στιχοπλόκος απ' το Πέραμα να φτιάχνει ένα τόσο καλοστημένο κόλπο, τότε είναι κατάντια για όλους εκείνους που σπουδάζουν για να στήνουν τέτοια κόλπα. Ολα αυτά είναι παπάρια μέντολες. Γιατί να είναι άσχημο, δηλαδή, κάποιοι με αξιοπρέπεια και με πλήρη αυτονομία να κάνουν αυτό που λέει η ψυχή τους και να μην μπορεί ποτέ καμιά κουφάλα, ύστερα από πολλές προσπάθειες, να το εξαφανίσει;».

    - Και τι απαντάτε σε αυτούς που λένε πως πλέον είστε παρωχημένοι;

    «Λόγω της αμορφωσιάς μου, χρειάστηκα τη βοήθεια του λεξικού "Τεγόπουλος-Φυτράκης". Παρωχημένος= ο αναγόμενος στο παρελθόν· καλή φάση! Ετσι και αλλιώς το low bap είναι να στηρίζεις τον λόγο σου με τη ζωή σου. Γνώση των καιρών δεν έχουν μόνον όσοι επιβιώνουν αλλά και όσοι διαλέγουν να χαθούν γι' αυτά που πιστεύουν. Ξέρεις πολλούς τέτοιους;».


    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
    enet 16/2/06



    επισυναπτόμενα: active member.jpg 
    asimov_gr
    17.02.2006, 11:43
    Δεν ειμαι fun της hip-hop σκηνης η low bap οπως τους αρεση να λενε ο B.D.Foxmoor
    και η παρεα του.
    Η Active Member ομως ειναι απο τα συγκροτηματα που συμπαθω παρα πολυ.
    Ομως η Active Member ηταν καλη μεχρι την αποχωρηση του Νικητα Κλην.
    Απο εκει και περα μπερδευτικαν τοσο τα πραγματα με νεα μελοι στο γκρουπ
    και χαθηκε το παλιο καλο υφος που ειχαν.
    Εγω σταματησα να τους ακουω μεχρι το διπλο cd το live που εκαναν.
    asimov_gr
    17.02.2006, 11:49
    17 + 18 Φλεβάρη οι Active Member Στον Αέρα

    Αυτό θα είναι και το κεντρικό live στην Αθήνα αυτού του βαρύ (!) χειμώνα...
    Παρασκευή και Σάββατο (17 & 18 αντίστοιχα) του Φλεβάρη οι Active Member θα παρουσιάσουν την εντέκατη δισκογραφική δουλειά τους καθώς και πολλές πολύτιμες (βλάσφημες και μη) στιγμές από όλα τα υπόλοιπα άλμπουμ τους που στοιχειώνουνε τ' αυτιά των μυημένων εδώ και 14 χρόνια. Σε λίγο καιρό θα ανακοινωθούν και κάποιες άλλες λεπτομέρεις. Ως τότε, κρατήστε την ημερομηνία...
    Περισσότερες πληροφορίες 210-4022413 και info@lowbap.com
    Τιμή εισιτηρίου 15 ευρώ
    Μουσική Σκηνή "Στον Αέρα"



    επισυναπτόμενα: image_news14-9-2004-22_26_27.jpg 
    Hastaroth
    17.02.2006, 12:46
    Quote:

    Το μέλος count στις 26-06-2005 στις 09:12 έγραψε:

    gia na grapsis mousiki hriazonte 2 pragmata.melodia ke rithmos.an kati apo afta ta dio lipi,apla den ine mousiki.ine kati allo,onomaseto opos thelis,alla ohi mousiki.to na parw mia katsarola ke na varaw rithmika ,den simeni oti pezw mousiki,ke stihous akomana valo ke tous apaggelo apla horis kapia melodia pali den ine mousiki.ke kithares na valo ke violia ke keyboards ke oli mazi na pezoume ton idio rithmo pali mousiki den vgazo.prepi na iparhi auti i g...ni melodia i opia gia orismenous ine diskolo na katanoisoun ti akrivos ine.





    Εσύ παίζεις κάποιο όργανο;

    Αν ναί,μού προκαλούν εντύπωση αυτά που λές,διότι προδίδουν άγνοια ακόμα και στοιχειωδών μουσικών εννοιών......
    maroulaki_321
    02.05.2006, 18:16
    Ακουσα αρκετά κομμάτια, επειδή τα άκουγαν φίλοι μου, και έτυχε σε σπίτια να τα ακούσω. Μάλιστα μου έλεγαν να δώσω ιδιαίτερη βάση στο στίχο..
    Αρχικά με ξένισε και γενικά μου την έσπασε, γιατί θεώρησα οτι είναι ξερόλες
    Και οτι λένε οτι είναι ΟΛΑ ΣΚΑΤΑ και δεν αντιπροτείνουν κάτι..Αυτά στην αρχή.
    Μετά παρ'ολο το πνευμα αντιλογίας που έχω διαπίστωσα οτι τα λένε και χωρίς φόβο και πάθος, έχουν γνώμη δυνατή για αρκετά και μάλιστα είναι και πάρα πολύ σωστή....
    Στο blah blasphemy που άκουσα όλο το δίσκο και γούσταρα τρελά, ήταν τίγκα στη μελωδία!! Αυτό για τον φίλο που λέει οτι οι active είναι πανάσχετοι απο μουσικοί/μελωδία κτλ.
    Ο δίσκος εκτός απο μουσικά, στιχουργικά είναι ΑΨΟΓΟΣ!
    Και επαναλαμβάνω. Δεν ήμουν , δεν είμαι και ουτε θα γίνω ποτέ φανατικη των active ή της low bap.



    Μία ενστασούλα έχω να κάνω....κι όποιος ξέρει έγκυρα ας μου απαντήσει:
    Ακούω οτι ο Μυτακίδης (ο λεγόμενος "χοντρός"), τα τρώει απο παντού, είναι υποκριτής στη φάση οτι κατακρίνει τους λεφτάδες τους γκλαμουρατους αλλα η δική του στάση ζωής δεν συμφωνεί καθόλου με αυτά που πρεσβεύει. Τι λέτε εσείς για αυτό?
    Κάτι τετοιο θα με χάλαγε.
    sea_like_eyes
    20.05.2007, 14:22
    . . .όταν κάποτε δώσεις...''Τα Πάντα Για Ενα Τίποτα''...θα τους καταλάβεις!
    Othersidegirl
    20.05.2007, 16:22
    Aκου μανα!για ολους εχει ο θεος κι ισως το δικο μου αστρο να'ναι καπου εκει στο φως...ακου μανα!για ολους εχει ο θεος και μας χωραει ο Ουρανος!!! Low bap!Low bap!Low bap! To καλυτερο low bap group...δεν εχω λογια...ποιος Βουρλιωτης και ποιος...δεν ξερω κ εγω ποιος.....
    Αctive Member=Eπανασταση,παθος,ρυθμος,ΓΑΜΑΤΟΙ στιχοι!!!