ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.865 μέλη

    Μακελειό στον στολο που μετέφερε ανθρωπιστική βοήθεια στη Γάζα!!!

    BAGRATION
    31.05.2010, 15:21

    Σε 19 ανέρχονται οι νεκροί και σε 26 οι τραυματίες μεταξύ των επιβατών του στολίσκου της Ελευθερίας που μετέφερε ανθρωπιστική βοήθεια στη Γάζα και δέχθηκε επίθεση από ισραηλινούς κομάντος, μετέδωσε το κανάλι 10 της ισραηλινής τηλεόρασης.

    Μεταξύ των τραυματιών φέρεται να συγκαταλέγεται και ένας Ελληνας.

    Στην ανακοίνωση του ισραηλινού στρατού αναφέρεται ότι «κατά την επιχείρηση, οι ισραηλινοί στρατιώτες αντιμετώπισαν ισχυρή σωματική βία.
    Ορισμένοι από τους επιβάτες χρησιμοποίησαν μαχαίρια και σιδηρογροθιές και επιχείρησαν επίσης να αρπάξουν το όπλο ενός στρατιώτη. Μπροστά στην αναγκαιότητα να υπερασπιστούν τη ζωή τους, οι στρατιώτες άνοιξαν πυρ
    ».

    Πηγή:

    http://www.ethnos.gr

     


    noizreduction
    31.05.2010, 15:23

    To λυπηρο ειναι πως χρειαστηκε ο θανατος "πολιτισμενων" δυτικων κι ανατολιτων για να μαθει ο υπολοιπος κοσμος το φασιστικο κρατος του Ισραηλ!

    Ομως παντα το Ισραηλ ακολουθουσε αυτη τη τακτικη. Δυστυχως εκανε το λαθος να ακολουθησει την ιδια πολιτικη και στα συνορα του. Ελπιζω, εαν θελουμε οντως να εχουμε εναν ΟΗΕ που επιτηρει τα γεγονοτα και παρεμβαινει, να υποστει τις απαραιτητες κυρωσεις το ΝΑΖΙΣΤΙΚΟ κρατος του Ισραηλ!

     

     

     

     

    ...περιμενω τις γνωστες αντιδρασεις απο τα γνωστα μελη Innocent Δυστυχως τα γεγονοτα ειναι τοσο τραγικα και ευρεως γνωστα που οποιαδηποτε προσπαθεια υπερασπισης ενος καθεστωτος που στηριζεται σε ναζιστικες τακτικες, θα αποβει μοιραια για το ιδιο το μελος και τη κριτικη που θα υποστει!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 31-05-2010 15:25 ]


    musichell
    31.05.2010, 16:34

    το θέμα με το Ησραήλ είναι πως οι μεν ακροδεξιοί,λιακοπουλικοί,φασιστοειδή κτλ κατηγορούν συλήβδην τον εβραϊκό λαό οτι είναι υπαίτιος για όλα τα δεινά του κόσμου,ότι μας εξουσιάζουν οι εβραίοι κτλ ενώ απ την άλλη οι πιο προοδευτικοί αναγνωρίζουν και καταδικάζουν τις ναζιστικές μεθόδους του εξόντωσης του παλαιστινιακού λάού..και πίσω απ όλα βέβαια κρύβεται η υποστήριξη που του παρέχει η Αμερική...οπότε προκαλείται μια ψιλοσύγχυση,άλλοι αφορίζουν τους εβραίους γενικά και τους μισούν και άλλοι φοβούνται να εκφράσουν την δυσαρέσκεια τους στα όσα διαπράτει αυτό το κράτος μην τυχον και τους κατηγορήσουν για αντισημιτισμό....και φυσικά υπάρχουν και αυτοί που τολμούν να πάρουν θέση και να δράσουν υπέρ των καταπιεσμένων παλαιστήνιων όπως τα τωρινά θύματα....το μιλιταριστικό κράτος του Ησραήλ είναι καθαρά φασιστικό και το αποδεικνύει απο την πρόσφατη ίδρυσή του καθημερινά...


    gjb94
    31.05.2010, 17:08

    Δεν νομίζω να είναι και πολύ έντιμο ,οποιαδήποτε χώρα, να σαμποτάρει μια ανθρωπιστηκή βοήθεια !!!

    Που είναι τώρα οι διάφορες Ειρηνευτηκές δυνάμεις και οργανισμοί;;


    vasilisbSax
    31.05.2010, 22:30

    Έχω μια απορία:

    Γιατί οι Εβραίοι κάνουν πάντα ότι θέλουν και οι υπόλοιποι, με πρώτους τους Αμερικάνους, απλώς λυπούνται?

    και κάθε φορά που γίνεται κάτι τέτοιο (που γίνεται συχνά) μου περνάει από το νου κάτι που ίσως είναι κακό, αλλά μου περνάει:

    Ο Χίτλερ, τελικά, έκανε πολύ μεγάλο κακό στην ανθρωπότητα. Δεν την καθάρισε από δαύτους...


    ilias-nekt
    31.05.2010, 22:35

    Μαλλον, φυσικο ειναι να μη μιλαει κανεις διεθνης οργανισμος....Αφου ολοι ελεγχονται απο τους Εβραιους!....

    Πεσ τα φιλε vasilisbSax!...Πες τα!...{#emotions_dlg.beer}

    Εχω διαβασει καπου,οτι ο Χιτλερ,ηθελε να τους εξορισει στην Μαδαγασκαρη....Και τον ρωτησε ο υπασπιστης του:''Τι θα κανουμε με τους Εβραιους;"

    Και αυτος απαντησε:

    ''Περιμενε να τελειωσει ο πολεμος.....και θα τα πουμε!!.....


    -----------------
    Δεν μπορω αλλους...δηθεν!!...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilias-nekt στις 31-05-2010 22:40 ]


    ilias-nekt
    31.05.2010, 23:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 31-05-2010 στις 23:08 έγραψε...

    Είναι απάνθρωπο και εκτός θέματος να ζητάμε τη γεννοκτονία ενός λαού ο οποίος αποτέλεσε αποδιοπομπαίο τράγο για όλα τα δεινά του κόσμου εδώ και χιλλιάδες χρόνια...

    Τώρα για ποιό λόγο κάνουν ότι γουστάρουν οι Ισραηλινές αρχές...

    Ιδού:



    Εγω παντως,την εχω δωσει την απαντηση....Wink

    Αφου ειναι γνωστο,οτι πισω απο την Αμερικη βρισκονται οι Εβραιοι....Ε,πως η Αμερικη να μην την υποστηριζει;...Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια!....Smile


    ilias-nekt
    31.05.2010, 23:37

    Οποτε υπαρχει και ο κινδυνος εφοδου στο ''σπιτι'' μας!...

    Δεν απαιτηται ομως καποια λυση;....


    noizreduction
    31.05.2010, 23:39

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisbSax στις 31-05-2010 στις 22:30 έγραψε...

     

    Ο Χίτλερ, τελικά, έκανε πολύ μεγάλο κακό στην ανθρωπότητα. Δεν την καθάρισε από δαύτους...



     

    Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο ΣΧΟΛΙΟ!

     

    Πρεπει να καταλαβετε πως δεν ευθυνονται οι απανταχου Εβραιοι για το σημερινο μακελειο! Ουτε αυτοι που κατοικουν στο Ισραηλ, ουτε αυτοι που μενουν σε χωρες της Ευρωπης και του υπολοιπου κοσμου!

     

    Η ανωτατη εξουσια ειναι αυτη που αποφασιζει. Αυτα τα αντισημιτικα συνθηματα ειναι εξισου επικινδυνα με το σημερινο μακελειο!

    Κι εγω ειμαι τρομερα νευριασμενος, οχι ομως να πεσουμε στο λαθος του ρατσισμου και της τιμωριας με θανατο! Δε θα ειμαστε καλυτεροι απο αυτους εαν συμπεριφερομαστε ετσι!


    StavmanR
    01.06.2010, 00:27

    Οι πόλεμοι μεταξύ των ανθρώπων γίνονται κατ' εικόνα εκείνων που διαδραματίζονται μέσα σε κάθε άνθρωπο.

    Κάθε φορά που βασανίζουμε, σκοτώνουμε έναν άνθρωπο μέσα στο μυαλό μας, το ίδιο βασανίζεται, αφανίζεται κι ένας άνθρωπος κι έξω απο εκείνο.

     

    "Άν ήτανε το έδαφός σου πρόσφορο...".


    musichell
    01.06.2010, 10:04

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisbSax στις 31-05-2010 στις 22:30 έγραψε...

    Έχω μια απορία:

    Γιατί οι Εβραίοι κάνουν πάντα ότι θέλουν και οι υπόλοιποι, με πρώτους τους Αμερικάνους, απλώς λυπούνται?

    και κάθε φορά που γίνεται κάτι τέτοιο (που γίνεται συχνά) μου περνάει από το νου κάτι που ίσως είναι κακό, αλλά μου περνάει:

    Ο Χίτλερ, τελικά, έκανε πολύ μεγάλο κακό στην ανθρωπότητα. Δεν την καθάρισε από δαύτους...



    Όπως είχα γράψει παραπάνω αυτοί που κατηγορούν συλήβδην τον εβραϊκό λαό οτι είναι υπαίτιος για όλα τα δεινά του κόσμου,ότι πίσω απ όλα βρίσκονται οι εβραίοι κτλ,ανήκουν στην κατηγορία των ακροδεξιών,φασιστοειδών,κ.α....δυστηχώς υπάρχουν αρκετοί που τα πιστεύουν αυτά αλλά τέλοσπάντων,,,,,,,δεν περίμενα απο εσένα Βασίλη που βάζεις στις ραδιοφωνικές εκπομπές σου Άσιμο και Γώγου να πείς τέτοια παπαριά....το παραδέχεσαι κι εσυ ότι είναι κακό αυτό που σου περνάει απ το μυαλό αλλά δεν επικράτησε η λογική σκέψη,,,την είπες την μαλακία σου...στα λέω φιλικά και μπορείς να πάρεις πίσω αυτό που είπες,,,αλλιώς θα θεωριθείς  ναζιστής και δεν νομίζω να είσαι....άλλο να πούμε ότι το καθεστώς του κράτους του Ισραήλ είναι ναζιστικό και απάνθρωπο και άλλο να υποστηρίζουμε την καταδίκη του λαού του με τα ίδια φασιστικά μέσα...


    gjb94
    01.06.2010, 10:58

    Συμφωνώ με τον φίλο (noizreduction)που λέει πως το σχόλιο είναι απαράδεχτο .!!

    Οποιοσδήποτε και αν ευθύνεται δεν θεωρώ πρέπον το να επικαλούμαστε πρόσωπα του παρελθόντος το οποία έχουν αφήσει το όνομα τους στις μαύρες σελίδες της ιστορίας . Έγινε αναφορά στο όνομα του Χίτλερ . Θα μπορούσε ο φίλος να είχε αναφέρει κάποιο άλλο όνομα .Το θέμα είναι πως η αναφορά του του συγκεκριμένου προσώπου που στο παρελθόν έκανε τα ίδια και χειρότερα με αυτό το γεγονός δεν είναι σωστή .

     

     

    Και εγώ όπως είπα και χθες , δεν συμφωνώ με το όλο περιστατικό . Γιατί στο κάτω κάτω η προσπάθεια των ανθρώπων που ήταν στα πλοία είχε καλό σκοπό .


    noizreduction
    01.06.2010, 11:55

    Μπορουμε ομως να δουμε και το πως συμπεριφερονται οι χουντικοι Ισραηλινοι στους "τρομοκρατες" αντιπαλους τους;

     

    1)
    Link

    " target="_blank">Μπουλντοζα εναντιον βαρυτατα οπλισμενων παιδιων με...πετρες!

     

    Αληθεια, τα σπιτια που γκρεμιζουν δεν ανηκουν σε Παλαιστινιους; Αποικισμος μιας περιοχης που δεν τους ανηκει!

    Κοιταξτε γυρω απο τα πλανα τους τρομοκρατες...παιδια, γυναικες....Πω πω....

    Στα 3:20 θα δειτε κι εναν Εβραιο αμερικανο που ειναι εναντιον των καταστροφων!

    Καποιοι θα τον πουν "προδοτη", ετσι δεν ειναι;

    Κι ομως υπαρχουν Εβραιοι που ξερουν την αληθεια και τον πραγματικο τρομοκρατη σε εκεινη την περιοχη!

     

    2)
    Link

    " target="_blank"> Οι  νεκροι κακοι τρομοκρατες της Αμερικης και της Ευρωπης!

     

    Οι δολοφονοι των 19 ακτιβιστων χθες ποτε δε δισταζαν να σκοτωνουν ακτιβιστες και μεσα στη χωρα του Ισραηλ! Ακομα κι αν καταγονταν απο Ευρωπη κι Αμερικη!

    ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ?

    Προσεξτε στο βιντεο πως "διασπανε" με πυραυλους το πληθος και πως σκοτωνουν παιδια! Καταγεγραμμενα!

    3)
    Link

    " target="_blank">Μαγκες στρατιωτες των ισραηλινων δυναμεων κατοχης

    Πιστευω πως αξιζει να το δειτε ολο και να δειτε πως μια κοπελιτσα "μπλοκαρει" ενα στρατιωτη που ριχνει σε αοπλο πληθος που πεταει πετρες! Μπραβο μαγκια!

    Φανταζεστε τι θα παθαινε η κοπελια εαν δεν υπηρχαν οι καμερες του τηλεοπτικου συνεργειου; Σωστα καταλαβατε!

    4)
    Link

    " target="_blank">Αλλος ενας μαγκας στρατιωτης που δερνει παιδια Παλαιστινιων σε φυλακιο!

     

    Διοτι ως γνωστον, για τους Ισραηλινους μιλιταριστες, ολοι ειναι επιδοξοι βομβιστες..Οποτε ξυλο, μπας και πουν την αληθεια!

    5)
    Link

    " target="_blank"> Δημοσιογραφος του CNN τα "χωνει" σε speaker woman του Ισραηλ!

     

    Μπορει το αμερικανικο κρατος να στηριζει τις προσπαθειες του Ισραηλ να "απαλλαξει" τους κακους Αραβες απο τους τρομοκρατες τους, ομως υπαρχουν και μερικες φωνες που τα "χωνουν" ευθεως στους καλοθελητες φασιστες Ισραηλινους και στη προπαγανδα τους!

    6)
    Link

    " target="_blank">Ισραηλινοι στρατιωτες μιλανε για την προπαγανδα που βιωσαν οσο ηταν στα σωματα ασφαλειας!

    Γιατι σε αυτο τον κοσμο, υπαρχουν ανθρωποι Εβραιοι που καταλαβαινουν τη τρομοκρατια που "πουλαει" το Ισραηλ ως "δικαιολογια" για τα εγκληματα κατα της ανθρωποτητας!

    Και τελος:

    7) 3000 Εβραιοι ( δεν κατοικουν στο Ισραηλ ) της Ευρωπης και της Αμερικης υπογραφουν κατα των αποικιστικων βλεψεων του Ισραηλ!

     

     

    Πως μπορεις να εχεις ενα λαο υπο συνεχη φοβο θανατου, να του καταλαμαβανεις μερη που του ανηκουν και να μην τον οδηγεις σταδιακα στην εξαφανιση, οταν συμπεριφερεσαι τοσο φασιστικα σε μια περιοχη;

    Και πως να μη δημιουργηθουν πηγες αντιστασης σε ενα λαο που δε του επιτρεπεις να εχει τακτικο στρατο και να μην εχουν βομβιστες αυτοκτονιας κι επιθεσεις με ρουκετες οταν του παιρνεις και το τελευταιο πραγμα που του εχει μεινει; ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ?

     

    Αυτα τα ολιγα..


    noizreduction
    01.06.2010, 14:11

    Μεχρι και αναγκαστικη υπογραφη χαρτιου για την απελαση τους υποχρεωνουν οι Ισραηλινες δυναμεις κατοχης ( διοτι πλεον για μενα αυτο επιτελουν στην περιοχη ) τους συλληφθεντες ( !!!! ) ακτιβιστες απο τα πλοια!

    Κι επιτελους απο επισημα χειλη ενα ψηφισμα εναντιον της ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ κρατησης των Ελληνων ακτιβιστων ( απο το ιδιο αρθρο ):

    Παράθεση:
    Ο Έλληνας πρέσβης επέδωσε ψήφισμα διαμαρτυρίας στις αρμόδιες ισραηλινές αρχές, ζητώντας την άμεση απελευθέρωση των Ελλήνων πολιτών, αφού όπως επισημαίνεται στο διάβημα, η σύλληψή τους έγινε σε διεθνή ύδατα, με αποτέλεσμα να καταρρέει ο ισχυρισμός του Ισραήλ για προσπάθεια παράνομης εισόδου στη χώρα.

    Κι αυτο ερχεται εις απαντηση οσων πιστευουν πως το Ισραηλ ειχε νομιμο δικαιωμα στα διεθνη υδατα για να εκτελεσει στρατιωτικη επιχειριση!

     

    Εντωμεταξυ εφτασαν τις πρωινες ωρες οι πρωτοι Ελληνες ακτιβιστες, περιγραφοντας καταστασεις χουντικης μεταχειρισης μεσα στις φυλακες του κατοχικου κρατους του Ισραηλ!

    Επισυναπτω το επιμαχο σημειο του αρθου:

    Παράθεση:
    Σε δηλώσεις τους στη ΝΕΤ κατήγγειλαν τα γεγονότα που εκτυλίχθηκαν πάνω στα πλοία, καθώς και την κακομεταχείρισή τους από τις ισραηλινές αρχές. Μεταξύ άλλων, κατήγγειλαν ξυλοδαρμό, ακόμη και ότι υπέστησαν ηλεκτροσόκ.

     

    Το ιδιο αναφερεται σε αρθρο του ΣΚΑΪ:

    Παράθεση:
    Αρκετοί συλληφθέντες στο Ισραήλ υποβλήθηκαν σε ηλεκτροσόκ από αστυνομικούς, αλλά δεν κινδυνεύει κανένας δήλωσε στο ΣΚΑΪ ο Μιχάλης Γρηγορόπουλος μέλος του πληρώματος του πλοίου "Ελεύθερη Μεσόγειος".

     

    Χαιρομαι που επιτελους τα ελληνικα ΜΜΕ αρχιζουν να μιλανε για τη τραγωδια που συμβαινει στην περιοχη, εστω και τοσο αργα. Ομως, οπως παντα, ο ΟΗΕ "χαϊδευει" τα φασιστοειδη του Ισραηλ με μια απλη..καταδικη!

     

    Κυρωσεις κυριοι! Οπως συμβαινει και σε τοσες αλλες χωρες στον κοσμο. Αποκοπη απο τη διεθνη κοινοτητα, εμπορικα, οικονομικα και κοινωνικα!

     

    Και τελοσπαντων μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι οι Ισραηλινες ομαδες συμμετεχουν στις ευρωπαϊκες μπασκετικες διοργανωσεις ή γιατι καθε χρονο ειμαστε αναγκασμενοι να τους βλεπουμε στον ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ διαγωνισμο της Eurovision?

     

     

    Δε φταιμε εμεις εαν δεν τους παιζει κανεις στην περιοχη τους γιατι ειναι..κακα παιδια!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 01-06-2010 14:16 ]


    ilias-nekt
    01.06.2010, 15:33

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 01-06-2010 στις 14:11 έγραψε...

    Μεχρι και αναγκαστικη υπογραφη χαρτιου για την απελαση τους υποχρεωνουν οι Ισραηλινες δυναμεις κατοχης ( διοτι πλεον για μενα αυτο επιτελουν στην περιοχη ) τους συλληφθεντες ( !!!! ) ακτιβιστες απο τα πλοια!

    Κι επιτελους απο επισημα χειλη ενα ψηφισμα εναντιον της ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ κρατησης των Ελληνων ακτιβιστων ( απο το ιδιο αρθρο ):

    Παράθεση:
    Ο Έλληνας πρέσβης επέδωσε ψήφισμα διαμαρτυρίας στις αρμόδιες ισραηλινές αρχές, ζητώντας την άμεση απελευθέρωση των Ελλήνων πολιτών, αφού όπως επισημαίνεται στο διάβημα, η σύλληψή τους έγινε σε διεθνή ύδατα, με αποτέλεσμα να καταρρέει ο ισχυρισμός του Ισραήλ για προσπάθεια παράνομης εισόδου στη χώρα.

    Κι αυτο ερχεται εις απαντηση οσων πιστευουν πως το Ισραηλ ειχε νομιμο δικαιωμα στα διεθνη υδατα για να εκτελεσει στρατιωτικη επιχειριση!

     

    Εντωμεταξυ εφτασαν τις πρωινες ωρες οι πρωτοι Ελληνες ακτιβιστες, περιγραφοντας καταστασεις χουντικης μεταχειρισης μεσα στις φυλακες του κατοχικου κρατους του Ισραηλ!

    Επισυναπτω το επιμαχο σημειο του αρθου:

    Παράθεση:
    Σε δηλώσεις τους στη ΝΕΤ κατήγγειλαν τα γεγονότα που εκτυλίχθηκαν πάνω στα πλοία, καθώς και την κακομεταχείρισή τους από τις ισραηλινές αρχές. Μεταξύ άλλων, κατήγγειλαν ξυλοδαρμό, ακόμη και ότι υπέστησαν ηλεκτροσόκ.

     

    Το ιδιο αναφερεται σε αρθρο του ΣΚΑΪ:

    Παράθεση:
    Αρκετοί συλληφθέντες στο Ισραήλ υποβλήθηκαν σε ηλεκτροσόκ από αστυνομικούς, αλλά δεν κινδυνεύει κανένας δήλωσε στο ΣΚΑΪ ο Μιχάλης Γρηγορόπουλος μέλος του πληρώματος του πλοίου "Ελεύθερη Μεσόγειος".

     

    Χαιρομαι που επιτελους τα ελληνικα ΜΜΕ αρχιζουν να μιλανε για τη τραγωδια που συμβαινει στην περιοχη, εστω και τοσο αργα. Ομως, οπως παντα, ο ΟΗΕ "χαϊδευει" τα φασιστοειδη του Ισραηλ με μια απλη..καταδικη!

     

    Κυρωσεις κυριοι! Οπως συμβαινει και σε τοσες αλλες χωρες στον κοσμο. Αποκοπη απο τη διεθνη κοινοτητα, εμπορικα, οικονομικα και κοινωνικα!

     

    Και τελοσπαντων μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι οι Ισραηλινες ομαδες συμμετεχουν στις ευρωπαϊκες μπασκετικες διοργανωσεις ή γιατι καθε χρονο ειμαστε αναγκασμενοι να τους βλεπουμε στον ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ διαγωνισμο της Eurovision?

     

     

    Δε φταιμε εμεις εαν δεν τους παιζει κανεις στην περιοχη τους γιατι ειναι..κακα παιδια!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 01-06-2010 14:16 ]



    Απλο ειναι...απο ανεκαθεν ξερουμε οτι οι εβραιοι εχουν για προστατη την Αμερικη,οποτε ποιος να μιλησει;...Αφου αυτοι κινουν τα νηματα παρασκηνιακα στις διοργανωσεις(Eurovision,Eurobasket,κλπ) και στα κρατη παγκοσμιως,γιατι να μην αλωνιζουν και να κανουν ο,τι τους καπνισει?....Και εγω το ιδιο θα εκανα...Winkθα προκαλουσα τον οποιονδηποτε με την συμπεριφορα μου!...Cool

    Αλλον λογο,δεν βρισκω παντως....


    -----------------
    Δεν μπορω αλλους...δηθεν!!...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilias-nekt στις 01-06-2010 15:36 ]


    Cenio
    02.06.2010, 03:05

    Λυπάμαι που το λέω, αλλά τελευταία συλλαμβάνω τον εαυτό μου να αναρωτιέται μήπως ο ημιεβραίος Αδόλφος ήξερε κάτι παραπάνω για την τέχνη της σαπωνοποιΐας... εντελωωώς αυθόρμητα!!!

    {#emotions_dlg.confused1}


    noizreduction
    02.06.2010, 08:39

    Δεν ειναι σωστο να κανουμε τετοια απαραδεκτα σχολια! Δεν υπαρχει λογος να γινουμε αντισημιτες επειδη το χουντικο κρατος του Ισραηλ συμπεριφερεται ετσι!

    Ευτυχως υπαρχουν Εβραιοι ( στην καταγωγη ) που αντιδρουν στις φασιστικες διαθεσεις του Ισραηλ και πολλες φορες η κυβερνηση του βρισκεται αντιμετωπη με μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων που δε θελουν τις ναζιστικες εκφρασεις της!

     

    Μη μπερδευουμε το μιλιταριστικο κρατος του Ισραηλ με τους Εβραιους που κατοικουν σε ολοκληρο τον κοσμο. Οι περισσοτεροι απο αυτους ειτε βιωσαν, ειτε ακουσαν τι βιωσαν οι προγονοι τους στα κατοχικα στρατοπεδα ( με τα γνωστα βασανιστηρια και τους θανατους ) και ξερουν τι σημαινει να εισαι κυνηγημενος. Εξαλλου πριν απο τους διωγμους της Γερμανιας και οι Ρωσοι ειχαν διωξει τους Εβραιους κατοικους τους απο τα μερη τους.

    Αρα θα ηταν αδικο να βαλουμε στο ιδιο τσουβαλι τους χουντικους Ισραηλιτες της ανωτατης εξουσιας με τον απλο λαο...που στο κατω κατω ξερουμε πλεον τι υπεφερε για χαρη αυτων των "ανωτατων" προνομιουχων επι κατοχης!

     


    BAGRATION
    02.06.2010, 15:05

    Δεν πρέπει ουτε να ανεχόμαστε το φασιμό του κράτους του Ισραήλ, αλλά ούτε να γινόμαστε και εμείς Ελληνο-φασίστες με κατι  "επρεπε να τους έχαν εξοντώσει προληπτικά ολους οι ναζί" εκφρασμένα στο ονομα του αυθορμητισμού κτλ

    Συμφωνώ με τον noizreduction. Η λυση ειναι να απομονωθεί το μιλιταριστικό κράτος του Ισραήλ και να αποκλειστεί απο κάθε συναλαγή (εμπορική κτλ) με την διεθνή κοινότητα.

    Φταίει η διεθνής κοινότητα που τοσα χρόνια αρεσκεται σε διαφορες "επιπλήξεις" ακαδημαικού χαρακτήρα. Αποτελεσμα το θρασος του Ισραηλ να είναι τοσο μεγάλο, που παραλίγο να μας πουνε οτι τους κομάντος τους... βιάσανε οι ακτιβιστές!!!

    Κατι τετοια σάπια τα εχουν συνηθίσει να τα λένε χρόνια τώρα για να μας το παίξουν και θύματα....

     


    Cenio
    02.06.2010, 17:37

    Μήπως λοιπόν είμαι κρυφοναζί, γιατρέ μου; Πόσα χρονάκια θα μου πάρει η ψυχοθεραπεία; {#emotions_dlg.blink}

    Εντάξει σοβαρά τώρα, noiz & BAGRATION, δύο τινά θεωρώ πως θα μπορούσαν να εκτρέψουν στον αντισημιτισμό. Και δεν αναφέρομαι σε αφορμές αλλά σε αιτίες. Το πρώτο, ως εκδήλωση του Ασυνειδήτου, θα ήταν μια αυθόρμητη ψυχική αντίδραση αντίρροπης τάσης κι έντασης προς το αποτρόπαιον του γεγονότος. Σ' αυτήν την περίπτωση, επιστρατεύεις το αποθεματικό σου, ένα μίγμα κοινής λογικής και πανανθρώπινων αξιών, κι έτσι τακτοποιείς το θεματάκι με το Ασυνείδητό σου. Το παίρνεις ως μια στιγμιαία ακραία εκδήλωση ψυχικής οργής, αυτολογοκρίνεσαι, ανακτάς την αυτοεκτίμησή σου και το θεωρείς πλέον λήξαν.


    Η δεύτερη περίπτωση όμως είναι και η πιο επικίνδυνη. Όταν - από έλλειψη κυρίως παιδείας κι όχι εκπαίδευσης - το διαταραγμένο θυμικό σου κυριαρχήσει στη διαβούλευσή του με τη λογική σου. Πυροδοτείται τότε μια αλυσίδα αλόγιστων συμπεριφορών, παρόμοια της τακτικής της ισραηλινής εξουσίας (σαν παράδειγμα αναφέρω την ισραηλινή, θα ταίριαζε κάλλιστα και υπερεχόντως η αμερικανική φερειπείν). Κι όταν οι αλόγιστες αντιδράσεις παγιωθούν στη συμπεριφορά σου, τότε πλάθεις και το ιδεολογικό σου παραμύθι ως άλλοθι και περιχαρακώνεσαι τελικά στην ιδεοληψία σου (αντισημιτική, σιωνιστική, μιλιταριστική, πασοκική κοκ). Μετά το ρίχνεις στον κανιβαλισμό! Τρώγεσαι με όλους τους άλλους ομοιοπαθείς σου!!!

    Εγώ πάντως σας το εξομολογήθηκα το αυθόρμητον αμάρτημά μου. Κι ως γνωστόν, αμαρτία εξομολογουμένη, ως μη γινομένη! Μου το λέει κι ο doctor μου!...

    {#emotions_dlg.biggrin}


    rollinngstone
    03.06.2010, 11:55

    Ήξερα κάποτε ένα τύπο που υποστήριζε το εξής, που συζητήθηκε λίγο πιο πάνω. Ότι ο Χίτλερ έκανε πολλά κακά, αλλά επίσης έκανε και ένα καλό. Ότι απάλλαξε την ανθρωπότητα από πολλούς Εβραίους. Και δικαιολόγησε τον ισχυρισμό του, λέγοντας ότι είναι μια άτοιμη ράτσα, που δεν αξίζει να ζει. Εγώ δεν συμφώνησα και ούτε συμφωνώ με αυτό που είπε. Ο κάθε άνθρωπος έχει την αξία του και το δικαίωμα να ζει, άσχετα με τις πράξεις του, με τα πιστεύω του, με την προσωπικότητά του.

    Πιο πολύ θα συμφωνήσω με τον noizreduction, που πιστεύω ότι θέτει το θέμα πιο σωστά. Το ίδιο το κράτος του Ισραήλ θα έπρεπε να τιμωρηθεί, αλλά όχι ο απλός λαός, ο αθώος. Έχει υποστεί άλλοστε πολλά βάσανα. Η συμπεριφορά όμως του κράτους, είναι εμφανώς απαράδεκτη και φασιστική. Κατά την άποψη μου, τέτοια επισόδια και τέτοια περιστατικά όπως αυτό με την αποστολή πρέπει να σταματήσουν, ούτε με το καλό είτε με άλλα μέσα.

    Όσο για τους ελληνοκύπριους εχω συγγενή που ταξίδεψε πρόσφατα εκεί και αντίκρισε ένα κράτος το οποίο οδεύει να γίνει σαν το δικό μας. Όλοι δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ, το ποσοστό δανεισμού είναι 200% (δηλαδή ο κάθε πολίτης έχει δύο δάνεια), τα πάντα είναι πανάκριβα και επίσης όλοι κοιτάνε, με οποιοδήποτε μέσο να βολευτούνε στην κυβέρνηση...




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία