ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.874 μέλη

    Νέες απαντήσεις σε σημαντικά ερωτήματα παραγωγών

    jorge
    04.07.2010, 03:20

    Στις σελίδα των Συχνών Ερωτήσεων του Radio MusicHeaven, θα βρείτε απαντήσεις πάνω σε διάφορες απορίες που έχουν συχνά οι παραγωγοί του σταθμού μας, όπως πχ:

     

     

  • Πως γίνεται η αλλαγή παραγωγών;
  • Ποιός είναι ο ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΓΟΣ και πως τον σταματάω;
  • Τι να προσέχω λίγο πριν ολοκληρώσω την εκπομπή μου;
  • Πρέπει να χρησιμοποιώ μικρόφωνο;
  • Πως ηχογραφώ την εκπομπή μου;
  • Πόσες απουσίες μπορώ να κάνω ως παραγωγός;

  •  

     

    Ευχαριστούμε τον διευθυντή του σταθμού, τον Deos, για το χρόνο του να ετοιμάσει τις νέες ερωτοαπαντήσεις :)


    alkyoni
    04.07.2010, 15:16

    Παράθεση:

    Πως γίνεται η αλλαγή παραγωγών;

    Όλοι ξέρουμε ότι κάνοντας επανεκκίνηση τον server και πατώντας connect στο Winamp ξεκινάμε να εκπέμπουμε. Η επανεκκίνηση μπορεί να αποφευχθεί και να μην υπάρχει έτσι μεταξύ των εκπομπών κενό. Μέσα στο chat ο παραγωγός που παίζει ενημερώνει τον επόμενο ότι π.χ. σε 1 λεπτό τελειώνει, άρα ετοιμάζεται για αποσύνδεση. Τον ενημερώνει συνεχώς ότι υπολείπονται 30’’, 20’’, 10’’ πριν πατήσει disconnect. Μέσα στα 10’’ ο επόμενος παραγωγός πατάει μια δυο φορές το κουμπί connect προκειμένου να συνδεθεί επιτυχώς με το που κάνει disconnect ο προηγούμενος. Είναι πολύ πιο εύκολος ο τρόπος αυτός και με τη συνεργασία προηγούμενου και επόμενου παραγωγού το αποτέλεσμα είναι σίγουρο.



    Νομιζω οτι θα πρεπει να επισημανθει και κατι ακομα προς τους νεους παραγωγους:
    Για να γινει ομαλη η αλλαγη, θα πρεπει ο επομενος παραγωγος να ειναι στην ακροαση του ραδιοφωνου, λιγο πριν "παρει την πασα" απο τον προηγουμενο, κι ετσι να ακουστει το τελειωμα της εκπομπης του προηγουμενου παραγωγου κανονικα.
    Ετσι υπαρχει ομαλη αλλαγη απο την μια εκπομπη στην αλλη , χωρις διακοπη.

    - - - -

    Επισης αν ειναι ευκολο σε καποια επομενη ενημερωση των ερωτησεων, αν γινεται να προστεθουν και  καποιες οδηγιες για οσους εχουν windows vista ή windows7,  οπου υπαρχει μια μικρη διαφοροποιηση στην χρηση του shoutcast  σε σχεση με οσους εχουν windows XP.
    Σχετικα με αυτο το θεμα, (vista-shoutcast, χρηση mic κλπ) εχω αναλυτικο ποστ στο θεμα με τα προβληματα του radio: (19.08.2009, 19:22):  http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=17060&start=100

    Αν θυμηθω και κατι ακομα, θα επανελθω.Wink
    Καλη συνεχεια!{#emotions_dlg.beer}


    jorge
    04.07.2010, 16:32
    Αλκυόνη, μια και ασχολήθηκες με αυτό το θέμα, μπορείς να φτιάξεις ένα ζευγάρι ερώτησης-απάντησης για να το προσθέσω;
    alkyoni
    05.07.2010, 19:58

    ΟΚ jorge! Wink Να στο στειλω σε ΠΜ ή σε αρχειο .doc ?


    alkyoni
    19.09.2010, 18:19

    Επαναφερω το θεματακι αυτο, μιας και υπαρχουν αρκετοι νεοι παραγωγοι και υπηρχαν διαφορα προβληματακια τις προηγουμενες μερες.
    Jorge οταν μπορεσεις, περασε το σε παρακαλω στις συχνες ερωτησεις σχετικα με το radio, ευχαριστω!Smile

    - Έχω windows vista ή 7, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω μικρόφωνο μαζί με το τραγούδι και δεν ανοίγει το open mixer τις κάρτες ήχου από το shoutcast...
    Τι να κάνω;


    Όσοι έχουν vista ή 7, θα αντιμετωπίσουν ένα προβληματάκι με το mic. Όχι ότι δεν θα λειτουργεί εντελώς. Απλά δεν λειτουργεί με τον τρόπο που αναγράφεται στις υπόλοιπες οδηγίες και δεν θα μπορούν να έχουν mic και μουσική ταυτόχρονα, όπως γίνεται με όσους έχουν XP και τους ανοίγει κανονικά το open mixer στο shoutcast.

    Για να μιλήσετε στο mic, θα πρέπει να κάνετε την "εναλλαγή", από "Winamp recommended" σε "Soundcard Input".
    Αυτό βρίσκεται στο παραθυράκι του shoutcast, επιλέγετε την καρτέλα "Input" (σημ. εικόνα στο βήμα 3 “Input Device”).
    Εκεί, στο "Input Device" επιλέγετε "Winamp recommended" για να μεταδίδετε μόνο μουσική.

    (*ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Σιγουρευτείτε  ότι έχετε συνδέσει στην σωστή υποδοχή το mic στο pc σας, και το "βλέπει" η κάρτα ήχου σας και ότι ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΤΗΝ ΣΙΓΑΣΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΟΥ ΜΙC (mic boost) από την κάρτα αναπαραγωγής.
    Οι κάρτες ήχου (αναπαραγωγής και ηχογράφησης) ανοίγουν από τον πίνακα ελέγχου των windows (ήχοι και συσκευές αναπαραγωγής  ή κάτι παρόμοιο.
    Εσείς πρέπει να τις ανοίξετε, και όχι αυτόματα όπως κάνει το open mixer στα windows xp.))


    - Πως γίνεται η "εναλλαγή" από "Winamp recommended" σε "Soundcard Input" για να μιλήσω στο mic;

    Όταν τελειώσει το τραγούδι που μεταδίδετε, πατήστε stop ή pause στο winamp και τότε αλλάζετε από "Winamp Recommended" σε "Soundcard Input".
    Πατήστε "push to talk" και μιλήστε  στο mic.
    Όταν τελειώσετε με την ομιλία, κάνετε την αντίστροφη διαδικασία της "εναλλαγής" και μεταδίδετε το επόμενο τραγούδι.
    (Καλό είναι να έχετε έτοιμα κάποια τραγούδια στην playlist σας στο winamp κι έτσι να μην υπάρχει κενό στην μετάδοση.)
    Καλές ρυθμίσεις και καλές εκπομπές!!!{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}


    PsycheLovesDragonflies
    13.10.2010, 00:05

    Πεντατονικέ, ίσως τα παρακάτω φανούν χρήσιμα, καθώς διατίθενται για αναμετάδοση από Mac μέσω SHOUTcast:

    butt
    Nicecast


    AlfaWolf
    16.01.2011, 23:18

    Με τα  windows 7 ποιο τρεχει καλύτερα? winamb η Sam ?


    aviectus
    17.01.2011, 00:51

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 16-01-2011 στις 23:18 έγραψε...

    Με τα  windows 7 ποιο τρεχει καλύτερα? winamb η Sam ?



    Sam


    SouLRocK
    17.01.2011, 01:02
    εμένα στα Windows 7 (ultimate 32bit) το SAM (σπασμένη έκδοση) μου κόλλαγε συχνά, δε ξέρω τι γίνεται με το original. το winamp τρέχει κανονικά με το plugin shoutcast DSP 1.9.1
    ThePinkPanther
    17.01.2011, 02:34

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 17-01-2011 στις 01:02 έγραψε...

    εμένα στα Windows 7 (ultimate 32bit) το SAM (σπασμένη έκδοση) μου κόλλαγε συχνά, δε ξέρω τι γίνεται με το original. το winamp τρέχει κανονικά με το plugin shoutcast DSP 1.9.1

     

    Δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα (προσεχως!)...αλλα Windows 7 Professional, Enterprise, or Ultimate μπορουν να φορτωσουν και να τρεξουν  Windows XP αυτο που καλει η Μicrosoft Windows XP Mode.

    Κατεβαστε το από εδώ αν εχεται διαθεση :)

    http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx

     

     

    Δημητρης

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ThePinkPanther στις 17-01-2011 10:22 ]