ελληνική μουσική
    669 online   ·  210.861 μέλη

    Είστε,αυτό που φαντάζεσθε πως είστε.

    ORFEASMIRSINIS
    09.08.2010, 12:29

      Πολλοί επιστήμονες,θεωρούν,οτι η μεγαλύτερη ανακάλυψη,δεν είναι στον τομέα της Φυσικής,αλλά πάνω στις εκπληκτικές δυνάμεις και ιδιότητες του υποσυνειδήτου,του οποίου η δράση,αναπτύσσεται και εκδηλώνεται,μέσω της έλξης των πραγμάτων και των καταστάσεων,που επιθυμούμε και σκεπτόμαστε.


    noizreduction
    09.08.2010, 15:40

    Χμ..κι ως εν δυναμη φυσικος θα κανω τη χαζη ερωτηση...

     

     

    ....ποτε ειπωθηκε πως η μεγαλυτερη ανακαλυψη ειναι στο τομεα της Φυσικης;

     

    Οι μαθηματικοι, οι χημικοι, οι βιολογοι, οι γεννετιστες, κλπ δηλαδη στην "αποξω";

     

    Νομιζω πως δεν εχει ουσια το θεμα...ετσι απλα. Innocent


    ORFEASMIRSINIS
    09.08.2010, 17:08

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-08-2010 στις 15:40 έγραψε...

    Χμ..κι ως εν δυναμη φυσικος θα κανω τη χαζη ερωτηση...

     

     

    ....ποτε ειπωθηκε πως η μεγαλυτερη ανακαλυψη ειναι στο τομεα της Φυσικης;

     



      Θανάση,με εκπλήσει η απορία σου (και μάλιστα ως εν δυνάμη φυσικό τα μάλλα) διότι:Είναι γνωστό ότι με την ανάπτυξη της κβαντικής μηχανικής έγινε σαφές οτι η μητέρα των Επιστημών είναι η Φυσική και ότι όλες οι επιστήμες ανάγονται σε μοριακό επίπεδο στον τομέα της Φυσικής.Στον τομέα της νευροφυσιολογίας δε,φυσικοί είναι αυτοί που προάγουν την έρευνα(Νανόπουλος κ.λ.π.)¨Ολες οι ανώτερες εγκεφαλικές λειτουργίες είναι κβαντομηχανικά φαινόμενα
    Παράθεση:

    Οι μαθηματικοι, οι χημικοι, οι βιολογοι, οι γεννετιστες, κλπ δηλαδη στην "αποξω";

    Οι μαθηματικοί έχουν τελείως αφηρημένη επιστημονική δράση και παίρνουν τα σκήπτρα οι φυσικοί ως οι εφαρμοστές των νόμων του Σύμπαντος.Οι υπόλοιποι στην απόξω διότι όταν φθάνουν στην ουσία των πραγμάτων αναλαμβάνουν οι Φυσικοί
    Παράθεση:

     

    Νομιζω πως δεν εχει ουσια το θεμα...ετσι απλα. Innocent



      Το θέμα έχει ΤΗΝ ουσία Θανάση και μην το προσπερνάς έτσι απλά.Είμαι ΄σιγουρος,ότι εάν το κατανοήσεις σε βάθος,θα σου αλλάξει τη ζωή.


    noizreduction
    09.08.2010, 23:23

    Οκ...{#emotions_dlg.helpsmilie}


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 10-08-2010 00:28 ]


    ORFEASMIRSINIS
    15.09.2010, 23:24

      Για παράδειγμα σε ότι αφορά τον πλούτο και την επιτυχία.Έγινε εκτεταμένη έρευνα σε ανθρώπους που κερδίσανε μεγάλα χρηματικά ποσά στο λαχείο,λόττο και τα συναφή.Είδανε λοιπόν πως μετά απο 10-15 χρόνια όσοι ήταν φτωχοί ξαναγυρίζανε στην πρωτέρα κατάσταση έλλειψης,ανέχειας και αποτυχίας.

           Επίσης στην Κύπρο μετά την εισβολή,βρέθηκαν πλούσιοι και φτωχοί στην ίδια μοίρα.¨Οσοι όμως ήταν πετυχημένοι και πλούσιοι πριν τον Αττίλα ξαναγίνανε μετά απο κάποια χρόνια,ενώ οι φτωχοί παρέμειναν φτωχοί.

      Ο κύριος λόγος είναι οτι οι μεν είχανε μάθει να εστιάζουνε στην αφθονία,ενώ οι δε στην έλλειψή της.Έτσι το υποσυνείδητό τους προσέλκυσε πράγματα αντ'ιστοιχα των σκέψεων και των πεποιθήσεών τους


    ORFEASMIRSINIS
    19.09.2010, 23:45

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta490 στις 15-09-2010 στις 23:46 έγραψε...

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Γενικότερα, αν έχουμε καλή θέληση και πίστη στον εαυτό μας και τις δυνατότητες μας, όλα μπορούν να συμβούν! Σύντομα, το πραγματικό θα πάρει τη θέση του φανταστικού! Παλιότερα φανταζόμουν τον εαυτό μου να είμαι επιτυχημένη επαγγελματίας και να μην έχω ανάγκη κανένα. Πιστεύω ακράδαντα ότι αυτό θα συμβεί! Με όπλα μου τη θέληση, το κουράγιο, την τόλμη και την αισιοδοξία!



      θέλει προσοχή στον τρόπο που διατυπώνουμε τις δηλώσεις μας στο υποσυνείδητό μας.Λες Παλιότερα φανταζόμουν τον εαυτό μου να είμαι επιτυχημένη επαγγελματίας και να μην έχω ανάγκη κανένα.Η διατύπωσή σου ως προς το μήνυμα που θέλεις να περάσεις στο υποσυνείδητο,εμπεριέχει ένα σοβαρό λάθος.Λες να μην έχω ανάγκη κανένα η πρότασή σου βάζει στο κέντρο της προσοχής τη λέξη ανάγκη και το υποσ. σου στέλνει πράγματα που ανταποκρίνονται στη λέξη αυτή δηλ. σου στέλνει ανάγκη.Είναι σα να θες να σταματήσεις το τσιγάρο κανοντας τη δήλωση θα κόψω το τσιγάρο.Η βασική λέξη και εικόνα που περνά στο υποσ. σου είναι ένα τσιγάρο.Και τί σου στέλνει?τσιγάρο.

      Επίσης λέγοντας όπλα μου τη θέληση, το κουράγιο, την τόλμη ήδη δημιουργείς μια ατμόσφαιρα εμπόλεμης κατάστασης.Το υποσυνείδητο δεν ανταποκρίνεται θετικά σε αρνητικές ενέργειες και δονήσεις.Θα σου στείλει αγώνα ,κόπο και κούραση


    ORFEASMIRSINIS
    07.10.2010, 00:57

        Αν σκεφθείς πως σε νίκησαν,σε έχουν νικήσει.

        Αν σκεφθείς πως δεν τολμάς,δεν θα τολμήσεις.

        Αν θέλεις να νικήσεις,αλλά σκέπτεσαι πως δεν μπορείς,

        Σίγουρα δεν θα νικήσεις.

     

         Αν σκεφθείς πως θα χάσεις,είσαι χαμένος

         Γιατί η φύση μας διδάσκει

         Πως η επιτυχία ριζώνει με τη θέληση.

         Το μυστικό βρίσκεται στη διανοητική κατάσταση του ανθρώπου.

        

         Αν σκέπτεσαι πως σε έχουν ξεπεράσει,σε ξεπερνούν

         Πρέπει νε σκεφθείς ψηλά για να πετάξεις

         Πρέπει να΄σαι σίγουρος για τον εαυτό σου

         αν θες η προσπάθειά σου να επιβραβευθεί.

     

         Τους αγώνες της ζωής δεν κερδίζει πάντα

         ο δυνατότερος ή ο ταχύτερος

         Αυτός που αργά ή γρήγορα κερδίζει

         είναι ο άνθρωπος ΠΟΥ ΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ!

       


    punkster
    07.10.2010, 19:53

    Ειναι πολυ ευκολο, και ταυτοχρονα πολυ σκληρο να μεταθετουμε ολη την ευθυνη για την ζωη μας στις σκεψεις μας. Εκτος απ το οτι μονο η επιθυμια δεν αρκει και η ζωη μας επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες, δεν ειναι παντα δυνατο να ελεγξουμε και να καθοδηγησουμε τις σκεψεις μας.


    PsycheLovesDragonflies
    25.10.2010, 01:19

    Αναλαμβάνοντας το ρόλο του στρυφνού καθηγητή, θα υπογραμμίσω την ανάρτηση αυτή με τον κόκκινο μαρκαδόρο μου και θα την βαθμολογήσω επιεικώς με Β. Εφόσον, ωστόσο, κινούμαστε όλοι σε ένα χώρο συζητήσεων και ανταλλαγής -προσωπικών- απόψεων, δεν κρίνω σκόπιμο να μεταφέρω εδώ την ανάγκη μου για επιστημονικότητα στο θιγόμενο θέμα. Για άλλη μια φορά, θα διορθώσω από πλευράς μου, όσα φαίνεται να μένουν ασαφή και να προκαλούν σύγχυση στους αμύητους.

    Είναι σημαντικό, κατ' αρχήν, να καθορίσουμε τη σημασία του όρου «επιστήμονας». Ο επιστήμονας δεν είναι φιλόσοφος. Θεωρητικές ή εφαρμοσμένες οι εργασίες του, εδράζονται πάντα σε πειραματικά δεδομένα και πορίσματα ερευνών, καταληκτικά στοιχεία μιας ορισμένης μεθοδολογίας. Απέχει πολύ από το να καταστεί, μια υπόθεση, θεωρία και απαιτείται να προηγηθεί μια μακρά και επίπονη διεργασία (βλ. επιστημονική μέθοδος). 

    Δεν ξέρω τι είδους έρευνα είναι η αναφερθείσα και από ποιους διεξήχθη, αλλά είναι μάλλον αυθαίρετο και απλουστευτικό να αποδίδεται σε έναν μονάχα παράγοντα, και δη αμφίβολο και ανακριβή, μια συνθήκη ζωής. Μια ερευνητική εργασία λαμβάνει υπόψη πολλά μεγέθη, κατά κύριο λόγο παρατηρήσιμα, ικανά να οδηγήσουν σε απτά αποτελέσματα. Η ευθύνη, για κάποιο λόγο, επιρρίφθηκε στο υποσυνείδητο ή, ορθότερα, την αυθυποβολή, χωρίς να συνυπολογιστούν οι παράγοντες τύχη, ικανότητα, προσπάθεια, ιδιοσυγκρασία, περιβάλλον. Η εστίαση στην έλλειψη και η αρνητική θέαση των πραγμάτων σε καμία περίπτωση δεν πιστοποιούν ότι ένα άτομο ενδεές και άπορο θα παραμείνει, μελλοντικά, ενδεές και άπορο. Συνακολούθως, η εστίαση στην αφθονία και η θετική διάθεση δεν αποτελούν τους λόγους εκείνους, που συναινούν στην επίτευξη της εύπορης ζωής.

    Ο ενθουσιασμός, η αποφασιστικότητα, η πίστη στις ατομικές σου ικανότητες μπορούν να υποβοηθήσουν την ανέλιξη, αλλά δεν την εξασφαλίζουν. Ας μην απλοποιούμε την πραγματικότητα με φερέλπιδες εικασίες. Η Rhonda Byrne με το Νόμο της Έλξης της είναι σήμερα μια από τις πλουσιότερες συγγραφείς της υφηλίου.

    Ευχής έργο αν η πραγματικότητα ήταν τόσο εύκολη και η δράση του υποσυνειδήτου αυτή που αναφέρει η μεταφυσική και η παραψυχολογία. Η ισχυρή υπερβατικότητα του ανθρώπινου νου, που μπορεί τάχα να κατορθώσει οτιδήποτε, είναι, κατά τα άλλα, μια πολύ χαριτωμένη επινόηση μερικών αερολόγων, οι οποίοι, βασιζόμενοι στην άγνοια, έχουν εξασφαλίσει την επιτυχία των συγγραφικών τους έργων σε ένα ορισμένο κοινό.


    ORFEASMIRSINIS
    25.10.2010, 06:52

     ... έκθεση ιδεών φοιτητριούλας Φ.Π.Ψ.


    tallos
    31.10.2010, 11:48

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 19-09-2010 στις 23:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta490 στις 15-09-2010 στις 23:46 έγραψε...

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Γενικότερα, αν έχουμε καλή θέληση και πίστη στον εαυτό μας και τις δυνατότητες μας, όλα μπορούν να συμβούν! Σύντομα, το πραγματικό θα πάρει τη θέση του φανταστικού! Παλιότερα φανταζόμουν τον εαυτό μου να είμαι επιτυχημένη επαγγελματίας και να μην έχω ανάγκη κανένα. Πιστεύω ακράδαντα ότι αυτό θα συμβεί! Με όπλα μου τη θέληση, το κουράγιο, την τόλμη και την αισιοδοξία!



      θέλει προσοχή στον τρόπο που διατυπώνουμε τις δηλώσεις μας στο υποσυνείδητό μας.Λες Παλιότερα φανταζόμουν τον εαυτό μου να είμαι επιτυχημένη επαγγελματίας και να μην έχω ανάγκη κανένα.Η διατύπωσή σου ως προς το μήνυμα που θέλεις να περάσεις στο υποσυνείδητο,εμπεριέχει ένα σοβαρό λάθος.Λες να μην έχω ανάγκη κανένα η πρότασή σου βάζει στο κέντρο της προσοχής τη λέξη ανάγκη και το υποσ. σου στέλνει πράγματα που ανταποκρίνονται στη λέξη αυτή δηλ. σου στέλνει ανάγκη.Είναι σα να θες να σταματήσεις το τσιγάρο κανοντας τη δήλωση θα κόψω το τσιγάρο.Η βασική λέξη και εικόνα που περνά στο υποσ. σου είναι ένα τσιγάρο.Και τί σου στέλνει?τσιγάρο.

      Επίσης λέγοντας όπλα μου τη θέληση, το κουράγιο, την τόλμη ήδη δημιουργείς μια ατμόσφαιρα εμπόλεμης κατάστασης.Το υποσυνείδητο δεν ανταποκρίνεται θετικά σε αρνητικές ενέργειες και δονήσεις.Θα σου στείλει αγώνα ,κόπο και κούραση


    εγω καπνιζα τρια πακετα τη μερα για πολλα χρονια και ξαφνικα το εκοψα χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια.εχω να καπνισω 11 χρονια.με το αλκοολ ομως δεν τα καταφερα ακομη. 


    aviectus
    20.11.2010, 12:57

    είδα λίγο αργά το Thread αυτό.

    στο μόνο που μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα εδώ μέσα είναι ( για ακόμη μια φορά ) το ποστ του Ορφεα.

    οχι μόνο με την κβαντική φυσική,και την απλούστευση των φαινόμενων που ΔΕΝ μπορει η νευτωνιακη θεωρία να εξηγήσει ( αυτής της μοριακής και σωματιδιακής υλης ) η φυσική εξελίχθηκε σε ένα ΝΈΟ επίπεδο.

    τι να πρωτοαναφερω?  Μαξ Πλανκ? , Ράδερφορντ ? την ανακάλυψη του τρανζίστορ?

    ανακάλυψη νέων σωματιδίων ( Νετρινα,ποζιτρόνιο) που μπορεί να μοιάζει υπερβολική η αναφορά αλλα καποια στιγμή  θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην κατανόηση... ΤΙ,ΠΩΣ,ΓΙΑΤΙ,ΕΩΣΠΟΤΕ...

    η μελέτη  των υποατομικών σωματιδίων που επέφερε την επανάσταση όχι μόνο στην φυσική,αλλα στην χημεία και την ηλεκτρονική εποχή. ( και όλα αυτά μεχρι τη δεκαετία του 30 περίπου,) αν σκεφτεί κανείς τη επιτυχία της φυσικής σε αυτό το επίπεδο,ενοοω τα λίγα χρόνια που η κβαντική μηχανική υπάρχει,φανταστείτε τι μπορεί να γίνει στα επόμενα χρόνια... Νανοτεχνολογια πχ )


    rouli726
    23.11.2010, 14:15

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 25-10-2010 στις 06:52 έγραψε...

    ... έκθεση ιδεών φοιτητριούλας Φ.Π.Ψ.



    Αν αναφέρεσαι στο προηγούμενο από εσένα ποστ,ειναι απαράδεκτο το σχόλιό σου!
    Οι φοιτητές δεν είναι "φοιτητούληδες" και οι φοιτήτριες δεν είναι "φοιτητριούλες"!
    Επειδή διαφωνείς με την άποψή της,δε σημαίνει πως έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι!

    Διάβασα προσεκτικά όλα τα σχόλια των φίλων-μελών και τείνω να συμφωνήσω με την άποψη της psychelovesdragonflies.
    Κι όχι μόνο επειδή εκνευρίζομαι πάντα από την αγένεια και την ειρωνεία!
    Σαφέστατα και δε μπορούμε να απλουστεύουμε το καθετί που κάνουμε και μας συμβαίνει με το να το χρεώνουμε σε κακή/καλή σκέψη ή σε κακή/καλή τύχη ή σε οποιονδήποτε παραγοντα,χωρίς να συνυπολογίσουμε και τυχόν άλλους.
    Όλα τα πράγματα και οι καταστάσεις στη ζωή μας είναι αποτέλεσμα συνδυασμών παραγόντων,όπως σκέψεις-βιώματα-ικανότητες-επιθυμίες κλπ.

    Όσο για την συμβολή της Φυσικής,ως επιστήμης,στην ανθρωπότητα και την εξέλιξή της,δε νομίζω πως αμφιβάλλει κανείς.Κι ας μη μου άρεσε ποτέ η Φυσική στο σχολείο{#emotions_dlg.blush}


    ORFEASMIRSINIS
    24.11.2010, 00:20

      Είμαστε αυτό που τρώμε (οργανικά) και γινόμαστε αυτό που σκεπτόμαστε (πνευματικά)

      


    ORFEASMIRSINIS
    01.12.2010, 15:47

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 23-11-2010 στις 14:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 25-10-2010 στις 06:52 έγραψε...

    ... έκθεση ιδεών φοιτητριούλας Φ.Π.Ψ.



    Αν αναφέρεσαι στο προηγούμενο από εσένα ποστ,ειναι απαράδεκτο το σχόλιό σου!
    Οι φοιτητές δεν είναι "φοιτητούληδες" και οι φοιτήτριες δεν είναι "φοιτητριούλες"!
    Επειδή διαφωνείς με την άποψή της,δε σημαίνει πως έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι!



         Η αυτοδιορισμένη και αυτοπροσδιοριζόμενη ως πράκτωρ επόπτης,ηθικής και δεοντολογικής τάξης,του μουσικού παραδείσου.rouli726 (κατα το james007?),παρακαλείται,να τοποθετείται μόνο επι των θεμάτων συζήτησης και να διατυπώνει άποψη μόνο επ αυτών,αν και όταν έχει τέτοια,φυσικά!


    caterina08
    01.12.2010, 21:02

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 01-12-2010 στις 15:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 23-11-2010 στις 14:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 25-10-2010 στις 06:52 έγραψε...

    ... έκθεση ιδεών φοιτητριούλας Φ.Π.Ψ.



    Αν αναφέρεσαι στο προηγούμενο από εσένα ποστ,ειναι απαράδεκτο το σχόλιό σου!
    Οι φοιτητές δεν είναι "φοιτητούληδες" και οι φοιτήτριες δεν είναι "φοιτητριούλες"!
    Επειδή διαφωνείς με την άποψή της,δε σημαίνει πως έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι!



    Η αυτοδιορισμένη και αυτοπροσδιοριζόμενη ως πράκτωρ επόπτης,ηθικής και δεοντολογικής τάξης,του μουσικού παραδείσου.rouli726 (κατα το james007?),παρακαλείται,να τοποθετείται μόνο επι των θεμάτων συζήτησης και να διατυπώνει άποψη μόνο επ αυτών,αν και όταν έχει τέτοια,φυσικά!



    Ορφεα κι εσυ στο προηγουμενο σου ποστ ησουν εκτος....και εποπτης των ιδεων της απαντησης στο τοπικ που εσυ ανοιξες (κακια... αλλα θα εσκαγα αμα δεν το ελεγα -και δεν υπαρασπιζομαι κανεναν...-)

    Ασχετο: το Φ.Π.Ψ. τι ειναι????


    rouli726
    02.12.2010, 02:46

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 01-12-2010 στις 15:47 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 23-11-2010 στις 14:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 25-10-2010 στις 06:52 έγραψε...

    ... έκθεση ιδεών φοιτητριούλας Φ.Π.Ψ.



    Αν αναφέρεσαι στο προηγούμενο από εσένα ποστ,ειναι απαράδεκτο το σχόλιό σου!
    Οι φοιτητές δεν είναι "φοιτητούληδες" και οι φοιτήτριες δεν είναι "φοιτητριούλες"!
    Επειδή διαφωνείς με την άποψή της,δε σημαίνει πως έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι!



    Η αυτοδιορισμένη και αυτοπροσδιοριζόμενη ως πράκτωρ επόπτης,ηθικής και δεοντολογικής τάξης,του μουσικού παραδείσου.rouli726 (κατα το james007?),παρακαλείται,να τοποθετείται μόνο επι των θεμάτων συζήτησης και να διατυπώνει άποψη μόνο επ αυτών,αν και όταν έχει τέτοια,φυσικά!



    Πριν απαντησεις θα επρεπε να διαβαζεις ολοκληρη την απαντηση που γραφει καποιος.

    Και οσο για την αποψη σου για το πως προσδιοριζω τον εαυτο μου,μπορεις να την κρατησεις για τον εαυτο σου.

    Εχεις ηδη αναρτησει 3 απαντησεις εκτος θεματος.

    Απαντησα σαφως για το θεμα στην προηγουμενη απαντηση μου.


    Lorelei
    02.12.2010, 03:31

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 07-10-2010 στις 19:53 έγραψε...

    Ειναι πολυ ευκολο, και ταυτοχρονα πολυ σκληρο να μεταθετουμε ολη την ευθυνη για την ζωη μας στις σκεψεις μας. Εκτος απ το οτι μονο η επιθυμια δεν αρκει και η ζωη μας επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες, δεν ειναι παντα δυνατο να ελεγξουμε και να καθοδηγησουμε τις σκεψεις μας.

    Σ' αυτό το θέμα νομίζω πως δεν μπορούμε να πούμε ότι η σκέψη μας "ευθύνεται" για ό,τι μας συμβαίνει. Ο τρόπος όμως που βλέπουμε τα πράγματα και αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο μπορεί να μας βοηθήσει να τον αλλάξουμε. Οι ιδέες και οι απόψεις που έχουμε είναι ταυτόχρονα και η δύναμή μας. Άμα σκεφτόμαστε θετικά βοηθάμε τον εαυτό μας να πετύχει σε αυτό που κάνει. Όχι με κάποιον μαγικό τρόπο βέβαια. Η αισιοδοξία, η αποφασιστικότητα και γενικά οι αντιλήψεις που έχουμε για διάφορα θέματα, επηρεάζουν τη συμπεριφορά μας. Φυσικά, υπάρχουν και πολλοί άλλοι παράγοντες  που επηρεάζουν τη ζωή μας, ανεξάρτητοι από εμάς. Βασικά, θα ήταν αφελές να πιστεύαμε ότι δεν συμβαίνει αυτό. Όμως δε νομίζω ότι μπορούμε να αμφισβητήσουμε το γεγονός πως ένα μεγάλο μέρος της ζωής μας καθορίζεται από τις σκέψεις μας και αυτό νομίζω είναι κάτι θετικό και αισιόδοξο. Σημαίνει ότι εμείς έχουμε τον έλεγχο και  αποφασίζουμε για την τύχη μας, αρκεί να το θελήσουμε.

    Smile

     


    DemetresOpc
    02.12.2010, 04:30

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DemetresOpc στις 02-12-2010 04:54 ]


    DemetresOpc
    02.12.2010, 04:54

    τελικά ωραία εφεύρεση το πληκτρολόγιο εε;;

     

    γράφει οα καθένας ότι του κατέβει..

    μετά απαντάνε κάποιοι  που δίνουν αξία, μόνο και μόνο με την απάντησή τους σε άτομα που αν ήξεραν τον χαρακτήρα ή την φάτσα τους θα τους έφτυναν ανάμεσα στα μάτια από την πρώτη στιγμή και δίχως σκέψη

    Να κάνω μερικές ερωτησούλες  όμως μια που γράφω..

    στην Κύπρο έχεις υπάρξει ποτέ;;

    έχεις αναρωτηθεί ή μάθει τι κομπίνες και τι παζάρια γίναν μετά την εισβολή;; μήπως νομίζεις πως η προδοσία τελείωσε τότε;; ακόμα συνεχίζεται αν δεν το ξέρεις..

    και σε ένα τέτοιο περιβάλλον λαμογιάς το καλύτερο λαμόγιο βγαίνει πρώτο..έτσι λοιπόν οι "πρώην" πλούσιοι ξανάγιναν πλούσιοι στο σβέρκο των συμπατριωτών τους..

    και όχι υποσυνείδητα και επειδή το πίτεψαν..

    ενσυνείδητα..και με πολύ πάθος..

    για την άλλη έρευνα που αναφέρεις έχω ξανακούσει..αλλά όσο κι αν έψαξα δεν την βρήκα κάπου γραμμένη..οπότε αν μπορείς..

    ξέρεις τι μου θυμίζετε όλοι εσείς που υποστηρίζετε τέτοιες ιδέες;;

    Την Σουζανίτα!! ναι του quino φτωχέ μου..

    πες μου κάτι ρε καρντάση όμως..

    πριν κάτι χρόνια που χτύπησε το τσουνάμι ανήμερα της παναγίας και πέθαναν μαζικά τόσες χιλιάδες άτομα..πες μου ρε συ..όλοι μαζί ήθελαν να αυτοκτονήσουν;;

    πολύ θα ήθελα να σε πιστέψω ρε συ αλλά αυτό που ζούμε ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ!!  και όχι βιντεοπαιχνίδι..

    ότι κάνουμε έχει συνέπειες!! μόνιμες οι παραπάνω..

    ναι..συμφωνώ πως αν σηκωθώ μια μέρα και κάνω αυθυποβολή στον εαυτό μου πως είμαι καλά τότε θα νοιώθω καλά..

    ..αλλά δεν θα είμαι στην πραγματικότητα!! θα είναι κάτι που θα έχω επιβάλει στον εαυτό μου..

    Αμ τους άλλους που γεννιούνται  άρρωστοι που τους πας;; ναι βέβαια και αυτοί στην κοιλιά της μάνας τους κατα βάθος έτσι ήθελαν να γεννηθούν..άρρωστοι..

    οι άλλοι που μείναν ανάπηροι;; μα και βέβαια..αυτό ήθελαν στο βάθος της ψυχής τους..

    Τέλος θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους γονείς σου για το ήθος που σε δίδαξαν..ξέρεις η μαγκιά και η ειρωνεία στις γυναίκες δεν είναι μαγκιά..