ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.857 μέλη

    Όποιος το λύσει,παίρνει Νόμπελ!

    ORFEASMIRSINIS
    26.08.2010, 08:20

     Είπαμε,θεοποίηση όχι.Παρεξήγηση,σίγουρα.Θυμάμαι κάπου στη δεκαετία του εβδομήντα,μόλις είχαν πρωτομπεί οι τηλεοράσεις στα σπίτια της Αθήνας  και η γειτόνισα η  κυρα-Κούλα φιλοξενούσε τη μητέρα της απο το χωριό΄.Κάθε φορά λοιπόν που τολμούσε να <<αλλάξει>> μπροστά σε ανοικτή τηλεόραση η μητέρα της την μάλωνε να μην γυμνώνεται μπροστά σε ξένο κόσμο!ΔΕ μπα να της εξηγήσανε οτι δεν είναι πραγματικοί άνθρωποι μέσα στο γυαλί?Εκείνη έβλεπε ανθρώπους που μιλούσανε,γελούσανε και κυρίως κοιτούσανε προς τη μεριά που γυμνώνονταν η κόρη της!

      Κάτι πιο σύγχρονο,ήταν η μαύρη τρύπα που θα δημιουργούνταν στον Cern και θα <<κατάπινε>> τον πλανήτη.

        Φαίνεται όμως,απο τα παραδείγματα πόσο ραγδαία είναι η αναπτυξη.Σε μόλις τριάντα χρόνια,απο την παρεξήγηση της τηλεόρ. φθάσαμε στην παρεξήγηση της μαύρ. τρ.!


    freddieKrueger
    26.08.2010, 18:36

    Θα πω κι εγώ την άποψή μου...είναι γνωστό πως η ιοντίζουσα ακτινοβολία(είτε πρόκειται για ηλεκρομαγνητική(πχ ακτίνες Χ και γ)είτε για σαματιδιακή(ηλεκρόνια,νετρόνια,κτλ)έχει τόσο ΚΥΜΑΤΙΚΟ όσο και σωματιδιακό χαρακτήρα...

     

    Στο πείραμα των δύο οπών που παρουσιάζεται στο βίντεο έχουμε παρατήρηση οπτική από τη μια(οπότε και βλέπουμε το αποτέλεσμα της αλληλεπίδρασης των ηλεκτρονίων με την ύλη του μετάλλου των 2 οπών που είναι στην ουσία φωτόνια που δαιδίδονται με κυματικό χαρακτήρα δηλ με το πρότυπο των πολλών κάθετων φωτειν΄ν στηλών...Όταν όμως παρατηρούμε ηλεκτρόνια τότε βλέπουμε απλά την πορεία τους και όχι τα παραγόμενα φωτόνια...

     

     


    ORFEASMIRSINIS
    26.08.2010, 21:10

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 26-08-2010 στις 18:36 έγραψε...

    Θα πω κι εγώ την άποψή μου...είναι γνωστό πως η ιοντίζουσα ακτινοβολία(είτε πρόκειται για ηλεκρομαγνητική(πχ ακτίνες Χ και γ)είτε για σαματιδιακή(ηλεκρόνια,νετρόνια,κτλ)έχει τόσο ΚΥΜΑΤΙΚΟ όσο και σωματιδιακό χαρακτήρα...

     

    Στο πείραμα των δύο οπών που παρουσιάζεται στο βίντεο έχουμε παρατήρηση οπτική από τη μια(οπότε και βλέπουμε το αποτέλεσμα της αλληλεπίδρασης των ηλεκτρονίων με την ύλη του μετάλλου των 2 οπών που είναι στην ουσία φωτόνια που δαιδίδονται με κυματικό χαρακτήρα δηλ με το πρότυπο των πολλών κάθετων φωτειν΄ν στηλών...Όταν όμως παρατηρούμε ηλεκτρόνια τότε βλέπουμε απλά την πορεία τους και όχι τα παραγόμενα φωτόνια...

     

     



      Αυτό που ουσιαστικά βλέπουμε,είναι τα ίχνη που αφήνουν τα σωματίδια απο την προσκρουσή τους με το στόχο και αφού έχουν περάσει απο τις δύο οπές.Το πείραμα έχει γίνει και με μεγάλα μόρια άνθρακα C60,C70 που ονομάζονται μπάλες του Μπάκι πρός τιμήν του Μπακμίνστερ(Μπάκι) Ρ. Φούλερ(1895-1983) του αμερικανού αρχιτέκτονα που κατασκεύάσε τον ομώνυμο γεωδαιτικό θόλο.Ο μπάλες του Μπάκι είναι κοίλα μόρια άνθρακα και η μοριακή δομή τους μοιάζει με το θόλο του Φούλερ.


    ORFEASMIRSINIS
    29.08.2010, 00:31

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 25-08-2010 στις 22:06 έγραψε...

    • Ξεχνάς οτι οι μεγαλύτεροι Έλληνες Φιλόσοφοι ήταν φυσικοί Επιστήμονες ή και πανεπιστήμονες.Επιγραμματικά αναφέρω Δημόκριτο,Ηράκλειτο,Λεύκιπο,Αναξίμανδρο,Αναξιμένη,Αναξαγόρα,Παρμενίδη,Θαλής ο Μιλήσιος,Ζήνων με τα περίφημα παράδοξά του,Αριστοτέλη ως Πανεπιστήμων και βεβαίως Πυθαγόρα με τις φυσικές προεκτάσεις των μαθηματικών του(και να μην ξεχνούμε φυσική και μαθηματικά πηγαίνουν χέρι-χέρι).¨Ολοι αυτοί φιλοσοφούσαν επί και διά της φυσικής.Τώρα τί νομίζεις,δε θα είχε <<οργιάσει>> η φιλοσοφική τους σκέψη στην εποχή της σχετικότητος και των κβάντα?

    Να υποθέσω ότι η παράβλεψη του Σωκράτη, του Πλάτωνα, του Επίκουρου κλπ. από την όμορφη λίστα είναι τελείως 'τυχαία'... Η ηθική φιλοσοφία του Καντ έχει αφήσει ιστορία στην φιλοσοφία. Κι όταν μιλάμε διεθνώς για το Σωκράτη, μιλάμε για τον Π Α Τ Ε Ρ Α    Τ Η Σ   Φ Ι Λ Ο Σ Ο Φ Ι Α Σ. Πολλοί ταξινομούν και τον Ιησού ανάμεσα στους 'εσωτερικούς' φιλοσόφους. Οι παραπάνω που αναφέρεις ήταν λάτρεις της επιστημονικής μεθοδολογίας, δηλαδή επί της ουσίας επιστήμονες. Αυτοί που σου αναφέρω ασκούν κριτική στην ίδια την επιστημονική σκέψη, όπως έκανε και μία ολόκληρη σχολή μετασωκρατικών φιλοσόφων: οι Σκεπτικοί. Όσα αφορούν τη φράση: 'φιλοσοφούν διά της φυσικής", μπορείς να εξηγήσεις τη φράση "όλα είναι ένα" του 'φυσικού' Ηράκλειτου με βάση την ώς τώρα φυσική μας επιστήμη; Η επιστήμη πάντοτε διαχώριζε τα φαινόμενα σε επι μέρους. Εγώ είμαι εγώ κι εσύ είσαι εσύ. Πως γίνεται εγώ να είμαι εσύ με βάση τη φυσική;

    Αν ζούσε σήμερα ο Σωκράτης, και πάλι δεν αναφέρονταν στα κβάντα, όπως και πάλι θα ήταν ο Π Α Τ Ε Ρ Α Σ   Τ Η Σ   Φ Ι Λ Ο Σ Ο Φ Ι Α Σ.

     


      Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω και πάλι αλλά επειδή είχα κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με τον Πλάτωνα και το Σωκράτη ανέτρεξα στο αρχείο μου και βρήκα το εξής:Ο Χάιζενμπερκ(ο οποίος σημειωτέον ήταν βαθύς γνώστης και λάτρης της αρχαίας Ελληνικής Σκέψης)είπε,ότι την κβαντική Θεωρία την εμπνεύστηκε υποκινούμενος απο τη γνωσιοθεωρία του Πλάτωνος,εναντίον της οποίας επιτέθηκε εξ αρχής σφόδρα και μονίμως ο ίδιος ο Αινστάιν...
  •       Απο άρθρο του Σ.Δανδουλάκη χημικού μηχανικού,διδάκτορα του Πανεπιδτημίου της Virginia,στο Βήμα της 8-2-1998
  •    Απο ότι βλέπεις ο Πλάτων δια του Σωκράτη φιλοσοφούσε επι και δια της κβαντομηχανικής.Σε παραπέμπω στον διάλογο του Σωκράτη με τον Κρατύλο και σου παραθέττω μόνο ένα μικρό απόσπασμα:... ΚΡΑΤΥΛΟΣ.....ΣΩΚΡΑΤΗΣ:Τότε όμως δε θα μπορούσε πια να γίνει γνωστό απο κανένα(το όν).Γιατί,μόλις το πλησιάσει εκείνος που θέλει να το γνωρίσει αυτό θα γίνει άλλο πράγμα και διαφορετικό και επομένως δε θα είναι πια δυνατόν να είναι γνωστό ποιό είναι και τί λογής είναι η κατάστασή του.Καμμιά γνώση προφανώς δε μπορεί να γνωρίσει το πράγμα εκείνο,με το οποίο καταγίνεται,αν τούτο δεν έχει καμμιάν ορισμένη κατάσταση
  •         Εδώ ο Σ ω κ ρ ά τη ς,διατυπώνει πλήρως την Aρχή της Aπροσδιοριστίας,αφού μας βεβαιώνει,ότι δεν δυνάμεθα να προσδιορίσουμε τη μορφή-ύπαρξη του όντος,δηλ. την ταχύτητα-ορμή,αφού τομόνο χαρακτηριστικό που έχει το όν εδώ(σωστότερα το μη όν) είναι η ταχύτητα της κίνησής του,μα ούτε τη θέση του,γιατί μεταβάλλεται κι έτσι,όταν κάποιος προσπαθήσει να το γνωρίσει(προσδιορίσει),αυτό γίνεται διαφορετικό.Το σπουδαίο είναι οτι προσδιορίζει επακριβώς το ελάττωμα του (μη) όντος του Κρατύλου-Ηρακλείτου(ήταν μαθητής του Ηρακλείτου και εξέφραζε τη Φιλοσοφία του) και βεβαιώνει οτι η απροσδιοριστία δεν είναι συμπτωματική αλλά διαρκής,που οφείλεται στην φύση του (μη) όντος.
  •  

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 29-08-2010 09:34 ]


    ORFEASMIRSINIS
    16.10.2010, 01:49


    ORFEASMIRSINIS
    15.11.2010, 00:00

      Μπορούμε να επηρεάσουμε το παρελθόν?

      Η απάντηση είναι ναι.Θυμάστε το πείραμα των δύο οπών και το τέχνασμα της καθυστερημένης επιλογής?Το υλικό σωματίδιο ήδη έχει περάσει και απο τις δύο οπές διότι δεν το παρατηρούμε.Κάποια στιγμή όμως με την καθυστερημένη επιλογή κρυφοκοιτάζουμε και το σωματίδιο αναγκάζεται να αλλάξει το παρελθόν του και εκεί που είχε περάσει απο τις δύο οπές τώρα περνά απο τη μία.Οπότε το παρελθόν δεν είναι και μια τόσο παγιωμένη κατάσταση αλλά υπόκειται σε μεταβολές ανάλογα με την κατάσταση του παρόντος ( το παρατηρούμε ή όχι και αν παρατηρούμε το παρόν,πότε ακριβώς το κάνουμε)