ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.861 μέλη

    Σκέψεις,ιδέες για την περαιτέρω διαφήμιση του σταθμού από τους παραγωγούς..

    nikos99
    07.09.2010, 19:23

    Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι καλησπέρα!!!

    Επειδή βλέπω τεράστια άνοδο στις ακροαματικότητες του σταθμού αλλά και πολύ περισσότερο επειδή θεωρώ ότι μπορούμε και εμείς οι ίδιοι να τον φτάσουμε πολύ υψηλότερα, έκανα αυτό το Post για να προτείνει όποιος θέλει μια ιδέα-σκέψη για το πως θα προωθήσουμε κι άλλο τον σταθμό..!!!

    Θα ξεκινήσω με κάτι που σκέφτηκα βλέποντας πολλά gkroupakia εκπομπών στο facebook.....Κατά την άποψη μου τα groupakia δεν αποτελούν και τον τέλειο τρόπο διαφήμισης (όπως ο ίδιος έχω καταλάβει....έχω 300 μέλη και ζήτημα να έχουν ακουσει οι 10) διότι πιστεύω ότι κανένας (ή σχεδόν κανένας) δεν προσέχει ούτε τα μηνύματα ούτε τις αναρτήσεις αφού πλέον το facebook κατακερματίζεται από 1000δες τέτοιες "ομάδες"..!!!

    Παρ' όλα αυτά το facebook μπορεί να φανεί κατα την άποψη μου πιο χρήσιμο με άλλο τρόπο!!!Με την δημιουργία,δηλαδή,ενός προφίλ που θα έχει το όνομα "Radio Musicheaven"  και του οποίου τον κωδικό θα έχουν μόνο οι παραγωγοί !Έτσι όποιος αναλάμβάνει το μικρόφωνο του σταθμού θα αναλαμβάνει να είναι και εντός της συνομιλίας στο facebook ώστε να μιλάει με τους ακροάτες και να προτρέπει με τις αναρτήσεις του τον κόσμο να τον ακούσει!!Έτσι θα μπορούν οι ακροατές να ζητούν πιο εύκολα τραγούδια και θα μαθαίνουν ποιος έιναι αναπάσα στιγμή "στον αέρα" αλλά και τι ρεπερτόριο παίζει..

    Υ.Γ:κατα την άποψη μου όμως αν γίνει κάτι τετοιο πρέπει όλοι μας να σβήσουμε τα τυχόν γκρουπάκια που έχουμε και για να μην μας βρίζει ο κόσμος που θα βλέπει αναρτήσεις του Musicheaven από χίλιες μεριές και για να μην τον μπερδεύουμε!!!!

    Πείτε την άποψη σας ,την γνώμη σας, την διορθωσή σας...ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΣΑΣ!!

    Ευχαριστώ!!!!{#emotions_dlg.happycrazy}


    leonidasm
    08.09.2010, 22:35

    Ενδιαφέρον ακούγεται Νικο όμως δεν ξέρω κατα πόσο θα βοηθήσει.. Μπορεί βέβαια...

    Πιστεύω οτι το ιδανικό θα ήταν με το που ανοίγει η σελίδα του ΜΗ να ανοίγει και το ραδιόφωνο ! Και όποιος δεν θέλει να ακούσει να το κλείνει..


    music-zone
    09.09.2010, 10:50

    Δεν ακούγεται κακή ιδέα Νίκο...Για να βοηθήσει έστω και λίγο όμως πρέπει να υπάρχουν πάρα πολλά μέλη σε αυτήν την σελίδα! Τώρα βέβαια εάν όλοι οι παραγωγοί κάνουν φίλους όλους τους δικούς τους φίλους τότε θα μαζευτούν πολλά άτομα...


    Εγώ πάντως είμαι κατά του να ανοίγει το ραδιόφωνο όταν μπαίνεις στο site,νομίζω θα ενοχληθούν πολλά  παιδιά.


    Στο ραδιόφωνο του mh το μεγαλύτερο προτέρημα είναι η ελευθερία των παραγωγών. Αυτός είναι και ένας απο τους βασικότερους λόγους που δεν μπορεί να κρατήσει πολύ μεγάλο αριθμό ακροατών. Αυτό συμβαίνει γιατί κάποιος μπορεί να  ακούει 1 ώρα led zepellin και την αμέσως επόμενη Μαρινέλλα. Ίσως βοηθούσε να "ομαδοποιήσουμε" τους παραγωγούς,δηλαδή χωρίς να διώξουμε καμία απο τις ελευθερίες τους να υπάρχουν πχ μέρες που παίζουν παραγωγοί με συγκεκριμένο είδος μουσική πχ.


    Deos
    09.09.2010, 11:08

    Είχαμε επιχειρήσει να φτιάξουμε ζώνες με συγκεκριμένο μουσικό ύφος, αλλά πολύ παραγωγοί δεν περιορίζονται σε ένα είδος μουσικής οπότε ακόμα κι αυτό να δοκιμάζαμε να πετύχουμε δε θα είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Από την άλλη είναι και η διαθεσιμότητα των παραγωγών, κάτι που είναι δύσκολο να προσαρμοστεί όταν μιλάμε για πάνω από 40 μέλη παραγωγούς.

     

    Η ιδέα του Facebook (προφίλ και όχι group) για το MusicHeaven είναι καλή εφόσον συμφωνούν όλοι οι παραγωγοί και τηρούν τα στοιχειώδη (Log in και Log out πριν και μετά την εκπομπή τους, διαφήμιση στο status τους, add invitation κλπ)


    leonidasm
    09.09.2010, 11:43

    Πάντως , όπως και να χει , οφείλω να πω οτι όσους φίλους μου κάλεσα να ακούσουν , έπρεπε να τους καθοδηγήσω για να μπουν . Τους δίνω τη σελίδα του ΜΗ κι αυτό δεν τους είναι αρκετό. Τους είναι δύσκολο να μπουν στο ραδιοφωνο. Δεν θελω να είμαι γκρινιάρης...:P:P ... αλλά ΄πιστεύω οτι πρώτα απ όλα πρέπει να γίνει ακόμα πιο εύκολη η πρόσβαση στο radio.

     


    nikos99
    09.09.2010, 11:46

    Καλημέρα παιδιά!!

    Λεωνίδα η ιδέα με το αυτόματο player ακούγεται καλή για τον σταθμό αλλά νομίζω από την άλλη πως θα μειώσει την επισκεψιμότητα της σελίδας αφού οι περαστικοί και τα μέλη θα ενοχλούνται!!!Άσε που νομίζω πως δεν θα συμφωνεί και ο διαχειριστής ,καθώς προέχει η επισκεψιμότητα και όχι η ακροαματικότητα για την σελίδα!!!Όσο για την ζώνη προγράμματος θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Deos , αφού το θέμα το έχουμε κουβεντιάσει και πέρυσι!!

     

     


    leonidasm
    09.09.2010, 11:57

    Παιδιά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θα ενοχλήσει μέλη ή παραγωγους το αυτοματο player ... Άυτην την άποψη την έχω ξανακούσει εδω μέσα και κάποια στιγμή στο παρελθόν και για να μου το λέτε κι εσεις, μιουζικ ζοουν και Νικο , κάτι θα ξέρετε παραπάνω που δεν ξέρω. Διακρίνω όμως μια μυστικοπάθεια ή μια έλλειψη εμπιστοσύνης στο σταθμό γενικότερα. Βέβαια αυτό , το προφιλ  του ΜΗ radio , δεν είναι δική μου δουλειά . Δεν αποφασίζω εγω. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί αυτή η ελευθερία των παραγωγών που λέμε και την οποία στηρίζω απόλυτα ( χεχεχε) είναι εμπόδιο για τον σταθμό... Μόνο εμπόδιο δεν την βρίσκω.

    Είναι κρίμα να προσπαθεί να μας ακούσει μια γυναίκα  ( η οποια το fcbk ας πουμε το χειριζεται μια χαρα) εδω και μηνες και τελικα να μου λέει α ! σήμερα σας άκουσα ! κατάφερε και με έβαλε ο γιος μου ! επιτελους !

     

    Αυτα...Προς σκεψην..


    music-zone
    09.09.2010, 16:30

    Deos το ξέρω ότι είναι πολύ  δύσκολος σε υλοποίηση ο καθορισμός συγκεκριμένων ζωνών με μουσική. Εφόσον έχει ξαναειπωθεί και αποτύχει μπορεί να φύγει σαν ιδέα.


    Leonidasm, τα μέλη και παραγωγούς δεν θα τους ενοχλήσει ο αυτόματος player,τον περαστικό θα ενοχλήσει αφού εκείνη την ώρα που μπαίνει στο mh μπορεί να ακούει στην διαπασών μουσική και να έχει πρόβλημα. Προσωπικά το έχω πάθει αρκετές φορές να μπαίνω σε ιστοσελίδες και επειδή έχουν μουσική να ψάχνω το Χ και να νομίζω ότι είναι χιλιόμετρα μακριά{#emotions_dlg.biggrin}

    Αυτοί οι περαστικοί είναι και το "νέο αίμα" που ελπίζουμε όμως για αυτό καλό θα είναι να τους προσέχουμε.


    Η ελευθερία των παραγωγών (και εγώ την υπερασπίζομαι προφανώς ) είναι αυτό που κάνει δύσκολο το να έχεις σταθερό κοινό. Μπορώ να σου δώσω παράδειγμα..εμένα. Πριν κάνω εγγραφή στην ιστοσελίδα και μην έχοντας και πολύ ιδέα περί τίνος πρόκειται,μία απο τις μέρες δεν-αντέχω-άλλο-freedom  έψαχνα τους rock σταθμούς του e-radio. Εκεί λοιπόν συνάντησα τον mh radio, άκουσα για μερικά δευτερόλεπτα και τον έκλεισα, δεν έπαιζε ούτε rock ούτε γενικώς κάτι που ακούω. Αυτό έγινε μερικές φορές και δεν ξανάκουσα μέχρι που γράφτηκα στο site.

    Για το αυτόματο ραδιόφωνο υπάρχει μέση λύση νομίζω...Υπάρχει δυνατότητα να ανοίγει ένα pop-up παράθυρο όταν μπαίνει κάποιος πρώτη φορά στην σελίδα που να τον ενημερώνει ότι υπάρχει ραδιοφωνικός σταθμός και ένα κουμπάκι "ακούστε τώρα". Νομίζω θα έλυνε το πρόβλημα που λέςSmile

     

    Για την σελίδα του fb όταν έχουμε εκπομπή μπορούμε να βάζουμε link κατευθείαν στον player ώστε να μην χρειάζεται να κάνουν κάτι άλλο εκτός απο "κλικ" αυτοί που θέλουν να μας ακούσουν.

     

    Να κάνω άλλη μια πρόταση,ίσως είναι καλύτερα να μην αναφέρεται ο αριθμός των ακροατών σε όλους. Ακόμα καλύτερα να μην αναφέρεται ούτε στον παραγωγό παρά μόνο στον διαχειριστή. Αυτό το λέω για 2 λόγους, γιατί πρώτον κάποιος που θα μπει και θα δει 5 ακροατές πχ να ακούνε τον σταθμό ίσως να το πάρει στραβά και να μην ακούσει. Δεύτερον νομίζω ότι ειδικά στους καινούργιους παραγωγούς δίνει πολύ άγχος το σκαμπανέβασμα των ακροατών και κατα την γνώμη μου είναι άδικο.

     

    Τέλος για την μυστικοπάθεια κτλ που λές δεν έχω ιδέα που αναφέρεσε(κυριολεκτικά).


    -----------------
    Κάθε Δευτέρα 8:00-10:00 το βράδυ MUSIC-ZONE on air με τις "Μουσικές εικόνες"!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : music-zone στις 09-09-2010 16:31 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : music-zone στις 09-09-2010 16:35 ]


    ilio
    09.09.2010, 16:42

    Παράθεση:

    Το μέλος leonidasm στις 09-09-2010 στις 11:57 έγραψε...

    Παιδιά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί θα ενοχλήσει μέλη ή παραγωγους το αυτοματο player ... Άυτην την άποψη την έχω ξανακούσει εδω μέσα και κάποια στιγμή στο παρελθόν και για να μου το λέτε κι εσεις, μιουζικ ζοουν και Νικο , κάτι θα ξέρετε παραπάνω που δεν ξέρω. Διακρίνω όμως μια μυστικοπάθεια ή μια έλλειψη εμπιστοσύνης στο σταθμό γενικότερα. Βέβαια αυτό , το προφιλ  του ΜΗ radio , δεν είναι δική μου δουλειά . Δεν αποφασίζω εγω. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί αυτή η ελευθερία των παραγωγών που λέμε και την οποία στηρίζω απόλυτα ( χεχεχε) είναι εμπόδιο για τον σταθμό... Μόνο εμπόδιο δεν την βρίσκω.

    Είναι κρίμα να προσπαθεί να μας ακούσει μια γυναίκα  ( η οποια το fcbk ας πουμε το χειριζεται μια χαρα) εδω και μηνες και τελικα να μου λέει α ! σήμερα σας άκουσα ! κατάφερε και με έβαλε ο γιος μου ! επιτελους !

     

    Αυτα...Προς σκεψην..



    Καλέ γιατί αφού δίνεις το link δεν μπορούν να συνδεθούν και να ακούσουν;Αφού ανοίγει αυτομάτως η σελίδα του σταθμού...

    Όσο για να παραπάνω ,δεν ξέρω,τα έχουμε ξαναπεί στο παρελθόν περί διαφήμισης του σταθμού μέσω face,κάναμε τις απόπειρες μας να διαφημίζουμε ο καθένας προσωπικά τις εκπομπές του μέσω του προφιλ μας  αλλά και να διαφημίζουμε και άλλους παραγωγούς που εκείνη την ώρα ακούμε,όμως ο κόσμος απ ότι έχω καταλάβει

     αν θέλει και μπορεί να ακούσει,θα ακούσει,δηλαδή συμβαίνει αρκετά συχνά να μην μας ακούν ούτε οι φίλοι μας μέσω face και δεν μιλάω για τους 400 γνωστούς που μπορεί να έχει ο καθένας,μιλάω για φίλους!

    Οπότε νομίζω πως το κάλεσμα μας πρέπει να γίνει πιο προσωπικό,όχι μαζικό και με  περισσότερη διαφήμιση εδώ μέσα,στο Musicheaven με συχνές-πυκνές αναρτήσεις στα topic μας,στο post it,στα blogs που έχουν κάποιοι.Ίσως και με μηνύματα αλλά όχι σε όλη την φιλική μας λίστα αλλά σε εκείνους που ξέρουμε πως είναι ενεργοί στο Musicheaven και μας ακουν.Απλά για μια υπενθύμιση της εκπομπής.

    Επίσης αυτό λειτουργεί καλά και μέσω μηνυμάτων και στο face αλλά πάλι όχι μαζικά.

    Νομίζω πως με τα προσωπίκά μηνύματα θα πρέπει να είμαστε πιο συγκρατημένοι γενικότερα για να μην ενοχλούμε.

    Μόνο σε εκείνους που τους έχουμε αρκετή οικειότητα ή είναι πολύ φίλοι μας.

    Και όσοι δεν είναι φίλοι μας θα έρθουν στο ράδιο και στην εκπομπή του καθενός

    τυχαία ή επειδή κάτι θα άκουσαν από κάποιο άλλο μέλος.

    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για την ώρα,αλλά θα επανέλθω αν μου ρθει η φώτιση{#emotions_dlg.biggrin}

    Πάντως είναι καλή η πρωτοβουλία αυτή Niko99 για να υπάρχει συζήτηση γύρω απ το σταθμό γενικότερα γιατί ας μην ξεχνάμε πως και τα σποτάκια που χρησιμοποιούμε σήμερα όλοι μας τόσο ζεστά από μια συζήτηση στο chat ξεκίνησαν και λειτουργούν πραγματικά και όχι απλώς για να υπάρχουν σε μια σελίδα του ΜΗ, όπως παλαιότερα.

     


    -----------------
    Κάθε Τετάρτη βράδυ 23.00-01.00 μαζί σας με "μια ανάσα"!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 09-09-2010 16:48 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 09-09-2010 16:49 ]


    nikos99
    09.09.2010, 22:18

    Καλησπέρα!!!{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    Αρχικά να πώ ότι ούτε εγώ καταλαβαίνω τι πραγματικά εννοεί ο φίλος-παραγωγός Λεωνίδας με την αναφορά της λέξης μυστικοπάθεια.Εγώ δεν έχω διακρίνει κατι τέτοιο.Και να υπάρχρει όμως θα το θεωρούσα φυσικό αφού μιλάμε για πάνω απο 40 παραγωγούς!!!!!!

    Επίσης υποστηρίζω την άποψη του music-zone και θεωρώ πάρα πολυ καλή την  ιδέα με το   pop-up παράθυρο που μας έγραψε!!!Όσο για τον "ρουφιάνο" των ακροατών και εγώ πιστεύω ότι μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά στην προσέλκυση κοινού!!!Άποψη μου είναι να μετακινηθεί στην σελίδα παραγωγών και για να μην φαίνονται σε όλους οι ακροατές αλλά και για να μπορεί ο παραγωγός να χαιρετά από το μικρόφωνο τυχόν γνωστούς και φίλους!!Είμαστε ένα κατ' εξοχήν "παρεϊστικο" ραδιοφωνο!!!!

    Για την  άποψη σου ilio,τώρα, περί facebook συμφωνώ απόλυτα ({#emotions_dlg.inlove}) εν μέρει διότι ούτε εγώ πιστεύω οτι θα αυξηθεί απότομα η ακροαματικότητα αλλά ίσως με αυτό τον τρόπο  (μαζεύοντας δηλαδή ο καθένας μας 2-3 άτομα που  μας  ακούν)  στο τέλος να μπορούν οι φίλοι μου π.χ να ακούσουν και άλλους παραγωγούς που δεν τους γνωρίζουν και σιγά σιγά να έρθει και το "μαζικό".Αυτή είναι η άποψη μου!!!! (ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ)

    Υ.Γ:ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΚΡΟΑΣΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ WEB BROWSER (EXPLORER,MOZILLA,CHROME) ΠΟΥ Ο ΑΚΡΟΑΤΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ.!!!!ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ POST ΜΕ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ!!!


    -----------------
    -------> "ΕΝΤΕΧΝΑ ΚΑΙ ΛΑΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ"<<<---------->>> ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ 12.00-14.00<<---->>ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ 18.00-20.00 <<----->>ΣΤΟ RADIO MUSICHEAVEN <--------->http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos99 στις 09-09-2010 23:10 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos99 στις 09-09-2010 23:13 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos99 στις 09-09-2010 23:13 ]


    music-zone
    09.09.2010, 22:52

    Όλα καλά ρε Νίκο.την alkyoni που την βρήκες {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}


    nikos99
    09.09.2010, 23:12

    Έχετε ακριβώς την ίδια εικονίτσα και δεν κοίταξα όνομα..απάντησα αμέσως..!!!!{#emotions_dlg.biggrin}Συγνώμη...το διόρθωσα!!!


    music-zone
    09.09.2010, 23:51

    Ναί ρε συ το φαντάστηκα,χαλαράSmile


    alkyoni
    09.09.2010, 23:51

    Παράθεση:

    Το μέλος nikos99 στις 09-09-2010 στις 23:12 έγραψε...

    Έχετε ακριβώς την ίδια εικονίτσα και δεν κοίταξα όνομα..απάντησα αμέσως..!!!!{#emotions_dlg.biggrin}Συγνώμη...το διόρθωσα!!!

    Εε.. οχι και την ιδια!!!!{#emotions_dlg.nono} Μονο του τον woodstock εχω στο εικονιδιο μου...!!! {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.tt2}

    Οσο για την ουσια του θεματος...

    Κατ' αρχας μπραβο για το θεματακι niko99.WinkΕλπιζω να βγει κατι θετικο απο την ολη κουβεντα.
    Να πω επισης οτι δεν συμφωνω με τις αποψεις περι οτιδηποτε υποχρεωτικου που αναφερθηκε (χρηση facebook απο ολους τους παραγωγους, αυτοματο ανοιγμα ραδιοφωνου κλπ. )
    Ειμαι της αποψης καλυτερης προβολης/διαφημησης των εκπομπων και του Radio μεσω του ΜΗ,(οπως ανεφερε και η ilio πιο πανω).
    Καθως επισης και στην καλυτερη ζωντανη διαφημιση: ----> Kανoντας ομορφες εκπομπες που να κρατανε το ενδιαφερον του ακροατη και να τον κανουν να μας ξανακουσει.
    Αυτα τα λιγα προς το παρων ισως επανελθω σε επομενο ποστ μου..
    Φιλικα παντα, καλη συνεχεια σε ολους!{#emotions_dlg.beer}


    vasilisbSax
    10.09.2010, 00:19

    Το ότι υπάρχει προβληματισμός και ανταλλαγή απόψεων, είναι πολύ θετικό.

    Θετικότερο όλων είναι αυτό που ανέφερε το συμπαθέστατο πτηνό του ΜΗ (alkyoni) ως ζητούμενο:

    "Kανoντας ομορφες εκπομπες που να κρατανε το ενδιαφερον του ακροατη και να τον κανουν να μας ξανακουσει."
    Αυτό βέβαια πρέπει να είναι και το κύριο ενδιαφέρον μας και όχι αυτή καθ' αυτή η ακροαματικότητα που απ' οτι διαπιστώνω κάθε τόσο σε διάφορες "συζητήσεις", που ανοίγονται κατά καιρούς, απασχολεί πολύ κόσμο εδώ μέσα. Αυτά τα νούμερα αφορούν αφ' ενός μεν, τους ραδιοφωνικούς σταθμούς που κυνηγάνε τη διαφήμιση, και αφ' εταίρου τα ραδιοφωνικά νούμερα που κυνηγάνε την ματαιοδοξία...
    Το δικό μας ραδιόφωνο είναι ένα ελεύθερο ραδιόφωνο που πλαισιώνεται (θέλω να πιστεύω) από ανθρώπους που αγαπούν το ραδιόφωνο και την όλη μαγεία της ΕΚΠΟΜΠΗΣ και όχι από ψώνια που κυνηγάνε την όποια ΑΚΡΟΑΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...
    Συμφωνώ με την κατάργηση της εμφάνησης ακροατών. Όπως έχω "ξαναπεί" αλλού, αν πρόσεχα αυτά τα νούμερα θα είχα σταματήσει όταν άρχιζα, τότε που το κοντέρ έγραφε έναν ή κανέναν ακροατή. Άλλωστε προερχόμενος απ' το κανονικό ραδιόφωνο (αυτό των ερτζιανών) ποτέ δεν μπορούσα να ξέρω αν με ακούει ένας, κανένας ή εκατό και αυτό δεν με έκανε ποτέ να χαλάσω το κέφι με το οποίο πήγαινα στο στούντιο ή αυτό με το οποίο ετοίμαζα τις εκπομπές μου. Το ίδιο κάνω και τώρα και είμαι μια χαρά, πρώτα απ' όλα με την ψυχούλα μου και αυτό το εισπράτουν οι όποιοι ακροατές μου...

    dimitris1965
    10.09.2010, 00:24

    Πιστεύω ότι η ακροαματικότητα του σταθμού βρίσκεται σε πολλή καλό επίπεδο

    Τώρα για να αυξηθεί περεταίρω  νομίζω ότι η λύση του Λεωνίδα είναι εφικτή

    Δεν θα είναι ενοχλητικό για κάποιον που μπαίνει στο σίτε να ανοίγει και το ραδιόφωνο, και αν τον ενοχλεί απλός παταει το στοπ και τελείωσε. Αν  ο σταθμός κερδίσει  10-20  ακροατές  από τους  400 και που συνδέονται  στο σίτε καθολη τη διάρκεια της μέρας είναι αρκετό. όσο  για το αν πρέπει η όχι να φαίνονται ι ακροατές στους παραγωγούς και βέβαια πιστεύω ότι πρέπει. Αλλοίμονο αν ο παραγωγός κάνει εκπομπή και δεν ξέρει αν τον ακούει έστω και ένας  δεν είναι κανονικό ραδιόφωνο στο αέρα. Έχει άλλη ψυχολογία το ραδιόφωνο στο ιντερνέτ, είναι

    Πιο προσωπικό. Όσο για το φβ εγώ προσωπικά προσπαθώ να καταλάβω  τι στο διάολο κάνουμε εκεί μέσα ……Απορρίπτω την ιδέα γεια ζώνες  μουσικής  είναι αυτονόητο ότι δεν μπορεί να γίνει……εν κατακλείδι πιστεύω ότι  είμαστε σε πολλή καλό δρομο,ότι πρέπει να κάνουμε σαν παραγωγοί  όσο καλύτερα αυτό που ξέρουμε και μπορούμε, γεια όσο το κάνουμε (μην ξεχνάμε ότι το κάνουμε γεια το κέφι μας πάνω από όλα

    (Εκτός και αν κάποιος  πληρώνεται χαχαχαχαχα)) και ότι είμαστε στο ιντερνέτ και φυσικά ιντερνέτ σημαίνει ότι κάποιος για να ακούσει ραδιόφωνο πρέπει να είναι πάνω από ένα pc γεια ώρες. .πόσο  εύκολο  είναι ;;;

     


    vasilisbSax
    10.09.2010, 00:32

    ...και για να μην πούνε κάποιοι οτι μόνο γκρινιάζω και δεν προτείνω κάτι, θα σας πω τι κάνω εγώ, που ξεκίνησε από τη δικιά μου ανάγκη να ξέρω τι παίζει το ραδιόφωνο όταν είμαι στην ιστοσελίδα και να μην χρειάζεται να το ανοίξω και να το ξανακλείσω αν είναι κάτι που δεν μου αρέσει.

    Όταν κάνω εκπομπή, μόλις αρχίζει το κάθε τραγούδι, το γράφω στο post it. Κάθε φορά, έτσι όποιος μπαίνει στη σελίδα του ΜΗ, μπορεί να ξέρει τι ακριβώς ακούγεται την ίδια στιγμή και κάθε στιγμή στο ραδιόφωνό του. Αυτό δεν ξέρω αν βοηθάει στην ακροαματικότητα (δεν το κάνω γι αυτό άλλωστε), αλλά νομίζω δίνει μια εικόνα του τι "παίζει"...


    nikos99
    10.09.2010, 00:43

    Βασίλη αυτή είναι πολύ καλή ιδέα και νομίζω ότι ειναι εφικτό στους web σταθμούς να δείχνουν αυτόματα τι τραγούδια παίζουν μέσω του streaming   !!!Για αυτό θα μπορούσε να μας απαντήσει ο jorge!!! Στο αν δηλαδή γίνεται να προσθεσουμε, κάπου στην σελίδα, ένα είδος banner που θα αναφέρει τα τραγούδια που παιζονται στον αέρα?


    -----------------
    -------> "ΕΝΤΕΧΝΑ ΚΑΙ ΛΑΙΚΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ"<<<---------->>> ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ 12.00-14.00<<---->>ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ 18.00-20.00 <<----->>ΣΤΟ RADIO MUSICHEAVEN <--------->http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos99 στις 10-09-2010 00:44 ]


    vasilisbSax
    10.09.2010, 01:24

    Νίκο, επειδή για μένα αυτά είναι πολύ ειδικά θέματα και δεν τα κατέχω και για να το λες μάλλον θα γίνεται και εύκολα, εγώ εδώ και τρεις εβδομάδες, κάνω αυτό που περιέγραψα παραπάνω και για το λόγο που επίσης περιέγραψα. Πολύ θα χαρώ βέβαια αν κάποια στιγμή μπω στο ΜΗ και δω τί "παίζει" στον αέρα του!!!

    Jorge, αν, όπως λέει ο Νίκος, αυτό γίνεται εύκολα, για δες το. Έτσι κι αλλιώς μας έχεις εκπλήξει τελευταία με τους "νεωτερισμούς" σου!!!


    -----------------
    bSax

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilisbSax στις 10-09-2010 01:24 ]


    ilio
    10.09.2010, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisbSax στις 10-09-2010 στις 01:24 έγραψε...

    Νίκο, επειδή για μένα αυτά είναι πολύ ειδικά θέματα και δεν τα κατέχω και για να το λες μάλλον θα γίνεται και εύκολα, εγώ εδώ και τρεις εβδομάδες, κάνω αυτό που περιέγραψα παραπάνω και για το λόγο που επίσης περιέγραψα. Πολύ θα χαρώ βέβαια αν κάποια στιγμή μπω στο ΜΗ και δω τί "παίζει" στον αέρα του!!!

    Jorge, αν, όπως λέει ο Νίκος, αυτό γίνεται εύκολα, για δες το. Έτσι κι αλλιώς μας έχεις εκπλήξει τελευταία με τους "νεωτερισμούς" σου!!!


    -----------------
    bSax

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilisbSax στις 10-09-2010 01:24 ]



    Πολύ καλή ιδέα αυτή Βασίλη και νομίζω πως ο jorge θα μας εκπλήξει ευχάριστα!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Για να δούμε περιμένουμε.Τώρα για το pop-up παράθυρο έτσι όπως το λέτε,να ενημερώνει

    πρώτα δηλαδή τον νέο ακροατή, δεν ειν' κακό...{#emotions_dlg.rolleyes}Για να δούμε αν και αυτό μπορεί να γίνει

    τεχνικά από τον mastro-jorge {#emotions_dlg.biggrin}

    Τέλος όσον αφορά τις ακροαματικότητες συμβαίνουν όσα λέτε δηλαδή απ τη μία να αγχώνει τους

    νέους παραγωγούς,απ την άλλη να λειτουργεί αποτρεπτικά για νέους ακροατές που μπαίνουν

    και βλέπουν μόνο 5 ακροατές (λάθος κατά την γνώμη μου αλλά μπορεί να συμβαίνει) και επίσης

    συμφωνώ πως το τριπάκι της ακροαματικότητας αυτό καθεαυτό είναι ανούσιο και ματαιόδοξο

    αλλά το ιντερνετικό ραδιόφωνο είναι και οπτικό μέσο κυρίως εκτός από ακουστικό,οπότε έχει

    διαφορά απ το συμβατικό ως προς την επικοινωνία που έχει ο παραγωγός με το κοινό.

    Άρα πιστεύω πως το να βλέπουμε ποιος ακούει εξυπηρετεί περισσότερο την επικοινωνία παρά

    την ματαιοδοξία στην περίπτωση μας.

    Έτσι το βλέπω εγώ και φυσικά η μέτρηση της ακροαματικότητας είναι και ένας τρόπος,

    όχι ο μόνος βέβαια, για το αν αρέσουν οι εκπομπές μας στο κοινό.

    Τώρα αν αγχώνει τους νέους παραγωγούς θα πρέπει να σκεφτούν αυτό που είπε ο Βασίλης.

    Να παίζουν σαν να μην άκουγε κανείς.Βοηθά πολύ!!!Smile