ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Αγορά ηλεκτρικού πιάνου για την κορούλα μου.

    christine19
    18.10.2010, 11:06

    Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.

    Χρειάζομαι λίγη βοήθεια στο εξης θέμα: η κόρη μου 7 ετών ξεκίνησε πιάνο με μεγάλο ενθουσιασμό. Λόγω μετακομίσεων το ηλεκτρικό πιάνο είναι μονόδρομος για εμας.. Τώρα έχω το δίλλημα:το YDP 141 της yamaha στα 850 ευρώ μας καλύπτει ή δίνοντας κάτι παραπάνω να πάμε στο CLP 320 της yamaha και στο RP201 της ROLAND. Δηλαδή προσφέρουν κάτι παραπάνω στην πιστότητα και στην αίσθηση πραγματικού πιάνου που να αξίζει την διαφορά (περίπου 400 ευρώ) δεδομένου ότι η κόρη μου θα πρέπει να βολευτεί με αυτό για αρκετά χρόνια ?

     

    Ευχαριστώ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christine19 στις 18-10-2010 11:09 ]


    caterina08
    18.10.2010, 14:24

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:22 ]


    christine19
    18.10.2010, 16:24

    caterina08, σ'ευχαριστώ για την άποψή σου.

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τον διαχωρισμό ηλεκτρικού και φυσικού οργάνου όμως επειδή είμαι μουσικόφιλη μεν άσχετη δε , ρωτάω γιατί μου είπαν ότι στις λίγο πιό καλές σειρές της clavinova ή όπως το Roland , τα πλήκτρα από τις χαμηλές νότες είναι ρεαλιστικότερα σε σχέση με τις οικονομικότερες σειρές όπου από την μέση και πάνω τα πλήκτρα αποδίδουν ρεαλιστικά.


    caterina08
    18.10.2010, 18:50

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:23 ]


    inkve
    18.10.2010, 19:25

    προσανατολισου στα KAWAI christine19....

    αξιοπιστα,,.και πολυ πρακτικα...το βασικοτερο των ηλεκτρικων πιανων αλλωστε ειναι η ευκολια που προσφερουν,,,τα περισσοτερα αν οχι ολα πλεον εχουν αποσπωμενο κλαβιε...

     το κυριοτερο και σημαντικοτερο των KAWAI ειναι οτι εχουν την καλυτερη αισθηση στο κλαβιε τους...αυτη ειναι η γνωμη πιανιστων/ιων(επαγγελματιων και μη) που το δοκιμαζανε μπροστα μου(εγω τοτε ημουν πωλητης για να λυθουν οι αποριες)

    η κινηση του σφυριου ειναι καθαρα μηχανικη...μιμειται στον καλυτερο τροπο το φυσικο και δεν εχεις να κανεις με ελατηρια που στην παροδο του χρονου χαλαρωνουν αρκετα...ο μηχανισμος και τα πληκτρα ειναι εξ ολοκληρου απο ξυλο και οχι απο...,,,,πλαστικο

    δεν γνωριζω την τιμη τους τωρα ομως θυμαμαι το οικονομικοτερο μοντελο ηταν στα 1200e που μπορεις να διαθεσεις...

    το ειχα συστησει επισης σε εναν πολυ καλο μου φιλο που το ηθελε για την κορη του που μολις ξεκινουσε και εμεινε πολυ ικανοποιημενος ειδικα με το κλαβιε(ο φιλος παιζει πιανο και κιθαρα και το διαλεξε εχωντας πιστεψε με αρκετα υψηλα κριτηρια)

     

    katerina08 συμφωνα με την αποψη οτι ενα ηλεκτρικο πιανο δεν ειναι πιανο τοτε ενα synth δεν ειναι καν οργανο,,,,μαλλον δεν χρειαζεται να δοκιμασεις ηλεκτρικο πιανο αφου η αποψη σου ειναι τοσο παγειωμενη περι....τεχνικων χαρακτηριστικων....

    η μεταφορα ενος κλασσικου πιανου κοστιζει πρωτον στην μεταφορικη εαν θες να αποφυγεις καποιο ατυχημα....και δευτερον στην περιπτωση που θα το κουβαλησεις μονος/η κοστιζει αυτος που θα το κουρδισει διοτι ξεκουρδιζεται με τις....μετακομισεις...ενα αξιοπρεπες κουρδισμα κοστιζει τουλαχιστον 100e...αν οχι παραπανω...


    music4u
    18.10.2010, 22:32

    Η Υamaha είναι μονόδρομος για Ηλ.πιάνα μέχρι τα 1000 ευρώ. Μην τα μπλέκεις, πάρε ένα οικονομικό Yamaha περίπου 800ε έχει αλλά δεν θυμάμαι τον κωδικό και η σελίδα του αυτή την ώρα έχει μπλοκάρει! Οι χαμηλές ακούγονται καλά γιατί έχει άλλο ενισχυτή μεγάφωνα! Έχουν ακριβώς την ίδια τεχνολογία, σύστημα ήχων αλλά άλλο έπιπλο, ενισχυτή και μετά προσθέτουν αρμονίστικα κουμπάκια (έξτρα ήχους,εφέ,ρυθμούς) άσχετα με το πιάνο+κλασσικές σπουδές. Για αυτό ανεβαίνουν οι τιμές. Μην σε παρασύρουν. Αν ακούσεις τον ήχο των 800ε ηχογραφημένο από κονσόλα δεν τον ξεχωρίζεις απο το κλασσικό αν δεν έχεις έμπειρο αυτί!

     


    caterina08
    18.10.2010, 22:40

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:23 ]


    inkve
    19.10.2010, 05:14

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 18-10-2010 στις 22:40 έγραψε...

    Inkve: Συμφωνα με τη δικη σου αποψη... κριμα στους πιανιστες που εχουν κλασικο.... οι καημενοι...!

    Μην Προδικαζεις ατομα και αποψεις και καταληγεις σε βεβιασμενες γενικευσεις. Εχω ηλεκτρικο πιανο (Clavinova συγκεκριμενα) στο σπιτι στο οποιο και προσπαθω να διαβασω. Και εννοειται πως εχω παιξει σε αρκετα (κλαβινοβα παλι τα περισσοτερα). Δυστυχως ομως η εξελιξη μου στο πιανο ηταν απορισδοκητη για τους γονεις μου οι οποιοι το αγορασαν ως υποκαταστατο οταν ημουν 10 χρονων μη γνωριζοντας την πορεια μου στη μουσικη. Με το που μπηκα στη "μεση" αντιμετωπισα προβληματα με το χειρισμο του ηχου και το "πλασιμο" ενος στοιχειωδως ωραιου αισθητικα αποτελεσματος πανω στην κλαβινοβα μου. Αυτη τη στιγμη μελεταω τα πρακτικα ζητηματα σπιτι μου και τα τεχνικοαισθητικα στο ωδειο, οπως και προτεινα στη χριστινα.

    Μαθαινουμε κλασικο πιανο και οχι αρμονιο. Επισης αν καποιος προσπαθησει να μαθει πιανο σε συνθ, τοτε θα μεινει με την προσπαθεια.

    Το ηλεκτρικο πιανο ας μην κοροιδευομαστε, ειναι ενα ηλεκτρονικο οργανο στο οποιο οι κατασκευαστες του προσπαθουν να προσδοσουν χαρακτηριστικα (και μονο χαρακτηριστικα.... δεν προσπαθουν να φτιαξουν πλαστικο με ξυλινα στοιχεια κλωνο ενος κλασικου) πιανου με τον καλυτερο και αποδοτικοτερο τροπο. Αν πιστευεις κατι αντιθετο.... πασσο! Σε οτι αφορα στις μεταφορικες, το μονο που μπορω να δεχτω ειναι το κοστος της μεταφορικης, καθως τα παντα μπορουν να υποστουν ατυχημα κατα τη μεταφορα τους. Ενα πχ ετησιο κουρδισμα, μπορει να συνδιαστει με τη μεταφορα του πιανου.

    Βεβαια το ηλεκτρικο συνδιαζει και λιγο "φαντεζυ" δυνατητητες οπως οι ηχοι και οι εξοδοι midi... αλλα και χρησιμος ειναι ο μετρονομος και η δυνατοτητα ηχογραφησης. (τα μονα θετικα για μενα)

     



    εσυ προδικασες δυστηχως katerina08...δεν συγκρινα τον ηχο του κλασσικου πιανου...ουτε ειπα καημενους οσους εχουν κλασσικο πιανο...μην βλεπεις λογια εκει που δεν υπαρχουν...

    συγκρινα την τιμη σε οτι καλυτερο μπορει να παρει σε ηλεκτρικο πιανο η φιλη μας...

    επισης δεν επεσα τοσο εξω διοτι τα μονα ηλεκτρικα πιανα που εχεις καποια εμπειρια ειναι τα  κλαβινοβα...υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες δηλαδη...

    εαν η μικρη μας φιλη φτασει μεχρι την μεση οπως εσυ τοτε συγγνωμη αλλα το ηλεκτρικο πιανο τα εχει βγαλει τα λεφτα του...

    εφοσον το μονο που δεχεσαι ειναι η τιμη της μεταφορικης μετακινεισαι ενα πιανο απο την μια μερια του δωματιου στην αλλη με δυο τρεις φιλους σου,,,θα εισαι τυχερη εαν δεν χασει το κουρδισμα,,,ενω τουλαχιστον με ενα ηλεκτρικο μπορεις να παιρνεις το κλαβιε και στο εξοχικο σου εαν γουσταρεις!

    η φιλη μας θελει ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ-ΗΧΟ-ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΚΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΟΥΛΑΣ ΤΗΣ...

    και ολα αυτα με μια καλη τιμη....το ηλεκτρικο ειναι μονοδρομος,,,

    δεν περιμενει κανεις στον πλανητη ενα ηλεκτρικο πιανο να φτασει σε ηχητικη ποιοτητα ενα καλο κλασσικο,,,προσοχη ομως,,,,καλο κλασσικο,,,,διοτι εχω ακουσει κατι λατερνες!!!

     


    caterina08
    19.10.2010, 14:24

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:24 ]


    jethroomi
    19.10.2010, 14:41

    To ιδιο προβλημα αντιμετωπισα κι εγω οταν η κορη μου ξεκινησε πιανο.

    Στο Ωδειο ομως μου ειχαν πει οτι το κλασσικο πιανο ειναι μονοδρομος.

    Δεν ειναι μονο το τουσέ, ειναι ο ηχος και η εκφραση που ειδικα στα πρωτα

    χρονια ειναι καθοριστικα για την αναπτυξη του 'αυτιου' αλλά και της

    εξελιξης της εκφραστικης ικανοτητας του παιδιου.

    Ξερω το πιανο ειναι 'δυσκολο' (μεταφορα+μεταφορικα, κουρδισματα, συντηρηση,

    ογκος, οχι ακουστικα=φασαρια και ενοχληση για τους γειτονες) αλλά αυτη

    ειναι η αληθεια.

    Στην εποχη της κρισης, πιστευω, θα βρητε ενα οικονομικο πιανο (θελει ψαξιμο

    με τη βοηθεια ειδικου). Θα βρισκετε σπιτια που να διαθετουν και μια γωνιτσα

    για το πιανο και στις μετακομισεις θα υπολογιζετε και ενα κονδυλι για τη

    μεταφορα του.

    Λυπαμαι δεν βοηθησα οσον αφορα τα ηλεκτρικα πιανα αλλά κατεθεσα την εμπειρια μου.


    inkve
    20.10.2010, 03:44

    caterina08 δεν υποτιμησα τον λογο σου...απλα τοσο καθετες αποψεις δεν βοηθανε καποιον/α που βρισκεται στην πρωτη του αγορα δεδομενου μαλιστα τις συνθηκες....χρηματα,,,χωρος...περαιτερω εξελιξη...εχει πολλα να σκεφτει βασει αυτων και το ηλεκτρικο πιανο της λυνει τα χερια σε περισσοτερα θεματα

    συν οτι δυσκολα βρισκεις καινουριο κλασσικο πιανο σε αυτη την τιμη και να ειναι οπως πρεπει,,,

    αν τελικα η χριστινα αποφασισει για κλασσικο εγω θα προτεινα και την αγορα μεταχειρισμενου...οι ευκαιριες ειναι πολλες απλα θελει μια προσοχη παραπανω..

    η αλλαγη παντως του οργανου ερχεται θες δεν θες,,,,οσο εξελισεσαι αλλαζουν οι απαιτησεις σου...ενα οργανο που τωρα μας φανταζει και μας ακουγεται τελειο σε 3-4 χρονια δεν μας γεμιζει...και αυτο περιλαμβανει και τα κλασσικα πιανα!

    ολοι το παθαινουμε!!


    christine19
    20.10.2010, 10:27

    Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

    Να διευκρινήσω ότι το δίλλημα για μας είναι ηλεκτρικό πιάνο ή καθόλου πιάνο.. Οι μετακομίσεις μας είναι ανά 2-3 χρόνια και όχι μέσα στην ίδια πόλη. Κατερίνα πληροφοριακά σου λέω ότι τον Αύγουστο πληρώσαμε 1500 ευρώ στην μεταφορική, φαντάσου να έπρεπε να πάρουμε και γερανό να κατεβάσει πιάνο από τον 3ο όροφο !

    inkve ο πωλητής που μου έδειξε τα kawai και τα roland σαν να με απέτρεπε από το φθηνό kawai(1000 ευρώ) λέγοντάς μου αυτά που προανέφερα ότι δηλ. δεν έχει ρεαλιστικό ήχο στις χαμηλές νότες παρά μόνο απότην μέση και πάνω ενώ το roland (1240 ευρώ) είναι ρεαλιστικότερο. Αυτό με μπέρδεψε λιγάκι.

    music4u ο πωλητής που μου έδειξε τα yamaha μου είπε ότι δεν ξέρει μουσική (!!!) για να με βοηθήσει, απλώς μου έδειξε την φθηνή σειρά Aurious (YDP) και την clavinova (CLP) , μου είπε τις διαφορές, δηλ. επένδυση ξύλο, καλύτερα ηχεία, πολυφωνία και όλα αυτά τα αρμονίστικα κουμπάκια που λες και εσύ.. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω τώρα που η κόρη μου είναι στην προκαταρκτική και να την καλύψει όμως για τα επόμενα 4-5 χρόνια ή μήπως τελικά όλα κάνουν την ίδια δουλειά ??


    inkve
    21.10.2010, 01:36

    χριστινα δεν αμφιβαλλω οτι ισως και να εχει καλυτερες χαμηλες νοτες το roland....το περιεργο ειναι οτι τα περισσοτερα ηλεκτρικα συνηθως χωλενουν στις ψηλες!!οποτε ειναι μια η αλλη....το ενα μπορει να εχει καλυτερα χαμηλα...αλλα λιγοτερο καλη μεσαια και ψηλη περιοχη...

    οι διαφορες στον ηχο σε αυτην την τιμη ειναι μικρες οπου και να κοιταξεις

    εγω ανεφερα το KAWAI κυριως για δυο λογους...

    πρωτον ο ηχος του που ειναι αξιοπρεπεστατος...

    και σημαντικοτερο απο ολα τα πληκτρα του...το οτι εχουν τον καλυτερο μηχανισμο και αισθηση πολυ κοντινη στο κλασσικο απο οποιοδηποτε αλλο ηλεκτρικο αυτο ειναι αντικειμενικη αληθεια...

    πιστεψε με ο ηχος βελτιωνεται κατα πολυ σε ολα τα ηλεκτρικα πιανα αν τα συνδεσεις σε εναν τελικο ενισχυτη και σε καλυτερα ηχεια απο αυτα που εχουν απο μονα τους...μην ξεχναμε αλλωστε οτι ειναι ηλεκτρικα...οποτε η οποια παραπανω ενισχυση απο αλλα μεσα ειναι παντα προς το καλυτερο

    η αισθηση στα πληκτρα ομως δεν αλλαζει...και αυτο ειναι παρα πολυ σημαντικο θεμα στην τεχνικη εξελιξη του παιχτη οσο προοδευει,,,

    πολυφωνια εχουν ολα τα ηλεκτρικα....αρκουντως επαρκης σε ολα...

    ξυλο και επενδυση??ασχετο για ηλεκτρικο πιανο...να επαιρνες κλασσικο ναι...εκει το ξυλο παιζει βασικοτατο ρολο στον ηχο,,,,αλλα εσυ θες ηλεκτρικο....δεν θες ταπετσαρια για τον τοιχο της τραπεζαριας!!Laughing

    για το μεγαφωνο ναι,,,,ειναι κατι που μετραει....ομως και παλι το κλαβιε ερχεται να καλυψει αυτο το ας το πουμε μειονεκτημα...

    roland η kawai?οτι και να παρεις κερδισμενη θα εισαι....τα αξιζουν τα λεφτα τους και τα 2...δεν ειναι τυχαιες εταιριες...και ειδικα η roland εχει μια καποια παραδοση..

    η κορουλα σου θα βγαλει ανετα αρκετα χρονια με οτι και να παρει...1000 ευρω ισως σου φαινονται πολλα αλλα πιστεψε με δεν ειναι οταν μιλαμε για ενα αξιοπρεπες οργανο που θες να το εκμεταλευτεις σε βαθος χρονου.

    απλως η γνωμη πιανιστων μετραει παραπανω και εγω αυτο που σου μεταφερω ειναι οτι προτιμουσαν το kawai...μπορει στον ηχο να υπηρχε κατι πιο εντυπωσιακο...αλλα στο κλαβιε του οχι...

    καλες αγορες οτι και να διαλεξεις!!Smile


    christine19
    21.10.2010, 14:43

    inkve, έχοντας όλα αυτά ύπ'όψιν πιστεύω ότι στην επόμενη επίσκεψή μου στο κατάστημα θα έχω περισσότερη άποψη από τους πωλητές.... και θα μπορέσω να αποφασίσω πιο εύκολα(τα 1000ε δεν μου φαίνονται και τόσο πολλά)

    thanks a lot


    lilipout
    31.10.2010, 15:09

    Σχετικά με το ερώτημά σας και άν δεν έχετε προβεί ακόμη στην αγορά του μουσικού οργάνου που θέλετε θα σας πω και την δική μου άποψη γιατί πριν λίγο καιρό είχα και εγώ το ίδιο ακριβώς δίλημμα.Λοιπόν συζητώντας το θέμα με κάτι φίλους που ήξεραν απο μουσικά όργανα αποφάσισα να κάνω αγορά κλασσικού πιάνου γιατί το κλασσικό πιάνο όπως μου είπαν είναι επένδυση (είναι έπιπλο) και με λίγα λόγια μένει μαζί σου.Ξεκινώντας λοιπόν για το κατάστημα και ενώ είχα αποφασίσει τί αγορά θα κάνω  στο μαγαζί ο πωλητής για καλή μου τύχη , ηταν μουσικός και μου έπαιξε ένα κομμάτι σε ηλεκτρικό πιάνο ,δεν περίμενα ποτέ οτι το ηλεκτρικό πιάνο θα πλησίαζε τόσο (ακουστικά) το κλασσικό πιάνο.Μην τα πολυλογώ αγόρασα τελικά το πιάνο που και εσείς αναφέρατε στην αναρτησή σας  το  CLP 320 της yamaha.Πλησιάζει αρκετά ακουστικά το κλασσικό πιάνο ,ένα + είναι οτι πωλείται εύκολα μετά,έχει υποδοχή για ακουστικά ,που σημαίνει οτι η μικρούλα σας θα μπορεί να μελετάει όποτε θέλει και ότι ώρα θέλει (αυτο κάνω και εγώ) και επιπλέον με ένα κλασσικό πιάνο θα είχατε πρόβλημα με την μετακόμιση και κάθε χρόνο θα θέλει κούρδισμα.Πιστεύω να σας  βοήθησα λίγο.Εύχομαι η μικρούλα σας να γίνει μεγάλη μουσικός ώστε κάποια μέρα να επιλέξει μόνη της ένα κλασσικό πιάνο.


    christine19
    02.11.2010, 15:04

    lilipout, και 'μεις προς τη yamaha προσανατολιζόμαστε , για όλα αυτά που προανέφερες συν βέβαια την τιμή ...

    Ευχαριστώ.


    marios28
    16.02.2011, 01:49

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marios28 στις 16-02-2011 01:51 ]


    mi3s
    09.03.2011, 22:10

    Διβάζοντας τυχαία το θέμα και επειδή από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι όλοι οι κλασσικοί γνωρίζουν μόνο τα clavinova θέλω να πω τα εξής:Έχετε παίξει σε άλλα stage pianos για να έχετε σφαιρική αντίληψη?kurzweil kseries,nord piano/2,kawai mp8,roland v-piano σας λένε τίποτε?Έχετε ακούσει τουλάχιστον κάποιο από αυτά?

    Σαφώς το φυσικό όργανο ακούγεται διαφορετικά αλλά μην υποτιμάτε αυτά τα θηρία.Θα εκπλαγείτε όταν παρατηρήσετε ότι κανείς επαγελματίας σε live δεν ασχολείται με κλαβινόβα και κάθε λογής κλαβινόβα.


    music4u
    10.03.2011, 13:58

    Δυστυχώς δεν τα έχω ακούσει! Θα τα ακούσω και θα σας απαντήσω. Βλέπετε το marketing...πολλές φορές κάνει θαύματα! Πάντα όμως έλεγα οτι σε ποσά άνω των 1000 ευρώ υπάρχουν πολύ καλύτερες προτάσεις από τα Yamaha. To θέμα είναι αν μέχρι τα 1000 ευρώ υπάρχουν καλύτερες προτάσεις. Αυτό θα κοιτάξω σε αυτές τις μάρκες.Ευχαριστούμε για την υπόδειξη


    caterina08
    17.05.2011, 14:38

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:22 ]