ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.851 μέλη

    Σχετικά με τζαζ σαξόφωνο

    Souvos
    26.12.2010, 03:09

    Γεια σας! Κατ' αρχήν χαιρετώ το φόρουμ, ως νέο μέλος του! Παίζω σαξόφωνο εδώ και 13 χρόνια (είμαι 23 χρονών), αλλά το πραγματικό πάθος μου προέκυψε μόλις τα τελευταία τρία χρόνια, οπότε άρχισα να ακούω πιο πολύ τζαζ μουσική και να παίζω πιο πολύ για να βελτιώσω την τεχνική μου. Τα πρώτα χρόνια οφείλω να ομολογήσω, ήμουν αρκετά "χλιαρός". Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε ένα αρκετά καλό τεχνικό επίπεδο θα έλεγα (σημ. είμαι σε ωδείο όλα αυτά τα χρόνια), αλλά αυτό που θέλω πιο πολύ να βελτιώσω είναι τα ακουστικά μου. Θα ήθελα τη συμβουλή όποιου γνωρίζει από τζαζ γενικά, σχετικά με το πώς να αρχίζω να προσεγγίζω τα τζαζ ακούσματα στο παίξιμο, πώς να αρχίσω να παίζω κάτι που να είναι τζαζ και αν θα ήταν χρήσιμο από την αρχή της προσπάθειας να δοκιμάσω επιτέλους να φύγω από την παρτιτούρα. Ευχαριστώ Smile


    djmetronomos
    31.12.2010, 20:18

    Όλα τα παραπάνω...

    και ταυτόχρονα...

    ζήσε τη ζωή...

    μόνος σου, με παρέα, εξερεύνησε τον πλανήτη, τον εσωτερικό σου κόσμο, μπες σε μια σχέση, ν' αγαπήσεις και να μισήσεις ταυτόχρονα, διάβασε τους φιλοσόφους, θαύμασε τους εικαστικούς, ξέχνα ό,τι ήξερες και μάθε το από την αρχή... παράτα το σαξόφωνο για ένα μήνα (ή όσο αντέχεις), μην παίξεις νότα... όταν το ξαναπιάσεις θα νιώσεις έναν ωκεανό από φρέσκες ιδέες να σε πλημμυρίζουν...


    Souvos
    31.12.2010, 21:25

    Ευχαριστώ κατ' αρχήν για τις απαντήσεις. Pentatonikos, τους Bob Berg, Joshua Redman kai Albert Ayler, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν τους ήξερα, ευχαριστώ λοιπόν για την πληροφορία! εμμένω ακόμα στους "κλασικούς" δηλαδή τα άλλα μεγάλα ονόματα που έγραψες και δεν έχω διεισδύσει και πολύ στην Jazz των τελευταίων 20 χρόνων. Ευχαριστώ επίσης και για το Jazz Theory Book το οποίο επίσης δεν είχα υπ' όψην{#emotions_dlg.thumbup}. Το fake book απ την άλλη το έχω κατεβάσει, αλλά ως τώρα το αξιοποιώ μόνο συγκεντρώνοντας και παίζοντας τα κομμάτια που μ αρέσουν περισσότερο. Δεν ξέρω ακόμα πώς να αξιοποιήσω τις συγχορδίες που γράφονται απο πάνω, αν και αυτό μάλλον είναι κάτι που δεν μπορώ να καταφέρω μόνος μου...Όσον αφορά την τζαζ αρμονία, είναι ένα σημαντικό κομμάτι που δεν έχω ακόμα ασχοληθεί. Πέρυσι είχα κάνει μερικά μαθήματα με τον πιανίστα τον Μάρκο Αλεξίου, αλλά για διάφορους λόγους τα διέκοψα. Από κει ωστόσο έμαθα όλα τα modes και να τα ξεχωρίζω με το άκουσμά τουςSmile. Αυτό που πρέπει να κάνω είναι να μάθω και να τα χρησιμοποιώ! Το βιβλίο που λες ελπίζω να με βοηθήσει! Πρέπει βέβαια όντως να βρω και κάποια άτομα να παίξουμε μαζί! Dj, η φιλοσοφία σου μ αρέσει και καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, είναι η διαδικασία στην οποία μπαίνω σιγά σιγά και μ αρέσει Wink