ελληνική μουσική
    463 online   ·  210.905 μέλη

    2o Live των Μελών του MusicHeaven

    jorge
    29.03.2005, 00:05
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 28-03-2005 στις 23:55 έγραψε:

    Γιατί να ΜΗΝ τό ακούσουμε;




    Πολλά σημεία είναι μόνο στα "κόκκινα", ακούγεται μόνο ένα μπούκωμα. Όμως θα απομονώσω τα καθαρά και σίγουρα θα μείνουν ιστορικά ντοκουμέντα.

    KIFA, ORFEUS... με συγκινήσατε, ειλικρινά
    Orfeus
    29.03.2005, 00:09
    Jorge...

    Αφού ......ξέρεις!!!!


    vouliakis
    29.03.2005, 00:16
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 28-03-2005 στις 23:55 έγραψε:


    Εξ άλλου.....
    Υποθήκες βάζουμε!!!!!!








    Μην το ξαναγράψεις γιατί θ' αρχίσουμε να μουρμουρίζουμε για τα επιτόκια...

    Παιδιά, είμαι σίγουρος πως ήταν μια υπέροχη βραδιά, αφού ακόμα και τα μικρόφωνα σφύριζαν από τη χαρά τους.

    Κρίμα που δεν ήμουν εκεί.
    Orfeus
    29.03.2005, 00:27
    Ναι Παναγιώτη...

    Έπρεπε να ήσουνα.

    Ακουστήκανε τρείς μικροφωνισμοί σε ένα τετράωρο (με πλήθος μικροφωνικών ρυθμίσεων) πρόγραμμα και θα στήσουμε τον Κώστα τώρα στον τοίχο;

    Σας παρακαλώ παιδιά.....

    Τέλος αυτό.... Τέλος!!!!!

    Υ.Γ: Στο επόμενο live, θα προσπαθήσουμε οι μικροφωνισμοί να είναι ....δύο!!!
    Έτσι για να κάνουμε ακόμα ένα βήμα μπροστά!!!!!


    jorge
    29.03.2005, 01:02
    Η ατάκα της βραδιάς

    (ο Falimento με τον Giorgos ετοιμάζονται για το επόμενο τραγούδι)

    Falimento: "Θα σας πω τώρα ένα τραγούδι, του Αλκίνοου Ιωαννίδη. Λέγεται "Βυθός". Θα ήθελα να το αφιερώσω σε κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο. Ο Giorgos ξέρει..."

    Giorgos: "Ναι, στον Ζακ Υβ Κουστό"


    Orfeus
    29.03.2005, 01:07
    Είναι....ντοκιμαντεράκιας ο Falimento!!!!

    tetraktis
    29.03.2005, 01:21
    Επιτρέψτε μου να επαναλάβω μετά από τόσους άλλους, ότι ήταν πάρα πολύ όμορφη η χθεσινή βραδιά. Κακούς ήχους δεν άκουσα, ίσως δεν με ενδιέφερε να τους προσέξω!!!!!!!!!
    Δάκρυσα με τον κύριο Χρόνη Αϊδονίδη, ανατρίχιασα με την Νεκταρία που όπως τότε που την πρωτάκουσα να ψάλλει, έτσι κι εχθές μου θύμισε νύμφη που τραγουδά στης πηγής την άκρη, απόλαυσα όλων την προσπάθεια να μας ψυχαγωγήσουν (και όχι μόνον να μας διασκεδάσουν), και χάρηκα ειλικρινώς που γνώρισα τουλάχιστον όσους περισσότερους πρόλαβα. Την επομένη περισσότερους.

    Υ.Γ. Μαριάννα κατάλαβες ποιός είμαι;(κακία)...

    Φιλιά σε όσους εις το επανιδείν και επανακούειν!


    Thanassis_Priskos
    29.03.2005, 01:31
    Παιδιά με λύπη μου διαπιστώνω πως κάποιοι δεν είναι πραγματικά ανοιχτοί στην κριτική αν και θα έπρεπε. Η δουλειά του μουσικού είναι μια δουλειά "έκθεσης". Ό,τι εκτίθεται επί σκηνής υπόκειται μια συνειδητή ή ασύνειδη κρίση από την πλευρά των (δημιουργικών;) ακροατών. Όλα ξεκινούν απ' αυτό. Όποιος λοιπόν καταθέτει πράγματα από σκηνής θα πρέπει να αναστοχαστεί για το κατά πόσο διατίθεται να υποστεί την κριτική αυτή. Αν δεν διατίθεται πολύ απλά ας μας αφήσει ήσυχους!
    Δεν είμαστε πρόβατα και απλοί χειροκροτητές...και προσωπική αισθητική διαθέτουμε και αισθητήριο, δεν είναι δυνατόν λοιπόν να μην γίνει αναφορά στον πολύ κακό ήχο (δε μιλάμε απλά για 2-3-4 μικροφωνισμούς, μιλάμε για λάθος στάθμες, θολό ήχο, "θαμμένες φωνές" και πολλές άλλες "παιδικές ασθένειες" ενός live με κακό ήχο) αλλά και στην έλλειψη πολιτισμού από την πλευρά του κοινού. Στο κάτω κάτω σε ό,τι αφορά στο άτομό μου υπέγραψα με το ονοματεπώνυμό μου την κριτική μου και δεν κρύφτηκα πίσω από κάποιο ανώνυμο nickname. Αυτό που με εξόργισε διαβάζοντας τα μηνύματα που ακολούθησαν την κριτική μου είναι η παντελής έλλειψη σεβασμού σε μια διαφορετική κριτική η οποία από κάποιους χαρακτηρίστηκε ως συμπλεγματική και..ευνουχισμένη.

    Πολύ απλά θα πρότεινα να μετονομάσετε το συγκεκριμένο topic του forum σε: "Γράψτε καλά λόγια για το χθεσινο live οι υπόλοιποι κομπλεξικοί μακριά!".

    Και κάτι ακόμη: για τους αρχαίου Έλληνες το "ομονοείν" ήταν αμάρτημα. Η διαφορετική άποψη, όταν αυτή κατατίθεται καλοπροαίρετα και επιχειρηματολογημένα, είναι πάντοτε γόνιμη και δημιουργική και ακριβώς έτσι θα ήθελα να λειτουργεί ο συγκεκριμένος διαδικτυακός τόπος, ως ένας φορέας μουσικού πολιτισμού, ανοιχτός στον γόνιμο διάλογο, ανοιχτός στη διαφορετική άποψη και, πριν απ' όλα την κριτική.

    Επίσης: Γιώργο την άλλη φορά στην είσοδο να μας μοιράζετε χάρτη με τη διαρρύθμιση του μαγαζιού ώστε να σας βρίσκουμε σε περίπτωση που ο ήχος δεν είναι καλός, εναλλακτικά θα πρότεινα να μοιράζονται και τηλεχειριζόμενα ποντεσιόμετρα για...παν ενδεχόμενο.

    Επίσης: με την κριτική μου μετέφερα όχι μόνο τις προσωπικές μου απόψεις αλλά και πολλών άλλων από τους παρευρισκόμενους στη χθεσινή συναυλία.

    Επίσης προς Orfeus: καλύτερος γίνεται μόνο όποιος μαθαίνει απ' τα λάθη του. Το να αφουγκραζόμαστε με ηρεμία και νηφαλιότητα την κριτική του άλλου είναι μέγιστη ένδειξη πολιτισμού και ήθους.

    Ευχαριστώ.
    Orfeus
    29.03.2005, 01:33
    ...νύμφη που τραγουδά στης πηγής την άκρη,

    ...με τα χέρια να πάλλονται αρμονικά, στης φωνής τα κύματα!!!!

    Νεκταρία....

    Σου το είπα και χθες... Σ' ευχαριστώ που σ' άκουσα!!!!

    Να είσαι καλά....


    Astrahan
    29.03.2005, 01:35
    Συνταξιδιώτες καλησπέρα...

    Το χθεσινό Live ήταν ένα από τα καλύτερα που έχω παρακολουθήσει, συγχαρητήρια σε όλους σας!!!! Κάτι τέτοιες στιγμές είναι που μου θυμίζουν ότι οι άνθρωποι είναι ακόμα ζωντανοί. Τι κι αν υπήρχαν κάποιες ατέλειες στον ήχο;Τόσοι άνθρωποι, από τόσα μέρη κι όμως όλοι έγιναν ένα με δυο αρπίσματα και μια γλυκιά μελωδία.. Αυτή την τελειότητα του "όλοι ένα" τι μπορεί να την επισκιάσει; Εξαιρετική η παρουσία του κ. Αηδονίδη, έδεσε υπέροχα! Αλήθεια, έχετε σκεφτεί να βγει κάποιο CD; Κάτι σαν την Δεύτερη Ακρόαση της Μικρής ¶ρκτου για όσους έχουν υπόψιν τους, νομίζω θα μπορούσε να υλοποιηθεί.

    Α, ξάδερφε fali, ξέχασα να σου επισημάνω το μεγάλο παράπονο μου.. Είναι απαράδεκτο εσύ, ένας τόσο καταξιώμενος καλλιτέχνης, να παραπλανείς και να κοροϊδεύεις απροκάλυπτα το κοινό που τόσα χρόνια σε στηρίζει! Είναι δυνατόν να βγαίνεις και να λες ότι η "Απουσία" είναι του Μαχαιρίτσα;; Αυτό το εξαίσιο κομμάτι είναι του Μίλτου μας!


    gate
    29.03.2005, 01:37
    Πραγματικά παιδιά, όσον αφορά στον ήχο, είμαι κι εγώ με τον Κώστα (Kifa). Ο ήχος που είχαμε στο live, χάρη στις προσπάθειες του Κώστα, ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσαμε να έχουμε, κάτω από αυτές τις συνθήκες και τον ευχαριστούμε πολύ.

    Στο κάτω κάτω, αυτό που θα μας μένει από τη χθεσινή βραδιά δεν είναι οι μικροφωνισμοί αλλά η καλή παρέα και η ζεστή ατμόσφαιρα, που δημιουργήσαμε όλοι μας...

    Υ.Γ. Ευχαριστώ, μέσα απ' την καρδιά μου, παιδιά, όσοι γράψατε δυο λόγια για μένα ή μου είπατε ήδη από χθες το βράδυ... Με κάνετε να αισθάνομαι τόσο όμορφα όσο δε φαντάζεστε

    Και μην ξεχάσω...ένα ξεχωριστό "ευχαριστώ" στον Αλμπέρτο (Hastaroth) που μας συνόδεψε άψογα με το τουμπελέκι του. Με εντυπωσίασε το πόσο σωστός επαγγελματίας είναι και πόσο συνεπής. Αφήστε δε που παρότι άκουσε για πρώτη φορά τα περισσότερα από τα κομμάτια που τραγουδήσαμε, μόλις λίγο πριν βγούμε στη σκήνη, μπήκε αμέσως στο ρυθμό, χωρίς καμιά δυσκολία και μας συνόδευσε με την ίδια άνεση που έχουν οι θρακιώτες παραδοσιακοί κρουστοί...



    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 29-03-2005 01:44 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 29-03-2005 03:00 ]
    kifa
    29.03.2005, 01:50
    Quote:

    Το μέλος Thanassis_Priskos στις 29-03-2005 στις 01:31 έγραψε:

    Παιδιά με λύπη μου διαπιστώνω πως κάποιοι δεν είναι πραγματικά ανοιχτοί στην κριτική αν και θα έπρεπε. Η δουλειά του μουσικού είναι μια δουλειά "έκθεσης". Ό,τι εκτίθεται επί σκηνής υπόκειται μια συνειδητή ή ασύνειδη κρίση από την πλευρά των (δημιουργικών;) ακροατών. Όλα ξεκινούν απ' αυτό. Όποιος λοιπόν καταθέτει πράγματα από σκηνής θα πρέπει να αναστοχαστεί για το κατά πόσο διατίθεται να υποστεί την κριτική αυτή. Αν δεν διατίθεται πολύ απλά ας μας αφήσει ήσυχους!
    Δεν είμαστε πρόβατα και απλοί χειροκροτητές...και προσωπική αισθητική διαθέτουμε και αισθητήριο, δεν είναι δυνατόν λοιπόν να μην γίνει αναφορά στον πολύ κακό ήχο (δε μιλάμε απλά για 2-3-4 μικροφωνισμούς, μιλάμε για λάθος στάθμες, θολό ήχο, "θαμμένες φωνές" και πολλές άλλες "παιδικές ασθένειες" ενός live με κακό ήχο) αλλά και στην έλλειψη πολιτισμού από την πλευρά του κοινού. Στο κάτω κάτω σε ό,τι αφορά στο άτομό μου υπέγραψα με το ονοματεπώνυμό μου την κριτική μου και δεν κρύφτηκα πίσω από κάποιο ανώνυμο nickname. Αυτό που με εξόργισε διαβάζοντας τα μηνύματα που ακολούθησαν την κριτική μου είναι η παντελής έλλειψη σεβασμού σε μια διαφορετική κριτική η οποία από κάποιους χαρακτηρίστηκε ως συμπλεγματική και..ευνουχισμένη.

    Πολύ απλά θα πρότεινα να μετονομάσετε το συγκεκριμένο topic του forum σε: "Γράψτε καλά λόγια για το χθεσινο live οι υπόλοιποι κομπλεξικοί μακριά!".

    Και κάτι ακόμη: για τους αρχαίου Έλληνες το "ομονοείν" ήταν αμάρτημα. Η διαφορετική άποψη, όταν αυτή κατατίθεται καλοπροαίρετα και επιχειρηματολογημένα, είναι πάντοτε γόνιμη και δημιουργική και ακριβώς έτσι θα ήθελα να λειτουργεί ο συγκεκριμένος διαδικτυακός τόπος, ως ένας φορέας μουσικού πολιτισμού, ανοιχτός στον γόνιμο διάλογο, ανοιχτός στη διαφορετική άποψη και, πριν απ' όλα την κριτική.

    Επίσης: Γιώργο την άλλη φορά στην είσοδο να μας μοιράζετε χάρτη με τη διαρρύθμιση του μαγαζιού ώστε να σας βρίσκουμε σε περίπτωση που ο ήχος δεν είναι καλός, εναλλακτικά θα πρότεινα να μοιράζονται και τηλεχειριζόμενα ποντεσιόμετρα για...παν ενδεχόμενο.

    Επίσης: με την κριτική μου μετέφερα όχι μόνο τις προσωπικές μου απόψεις αλλά και πολλών άλλων από τους παρευρισκόμενους στη χθεσινή συναυλία.

    Επίσης προς Orfeus: καλύτερος γίνεται μόνο όποιος μαθαίνει απ' τα λάθη του. Το να αφουγκραζόμαστε με ηρεμία και νηφαλιότητα την κριτική του άλλου είναι μέγιστη ένδειξη πολιτισμού και ήθους.

    Ευχαριστώ.






    Ξεκινώ με το Υφαντής Κώστας, Kifa ως μέλος του ΜΗ.

    Είναι καλό οι επισημάνσεις να γίνονται σαφώς με καλή διάθεση αλλά και με γνώση - πιστεύω - του αντικειμένου. Πιστεύω να διάβασες το σχετικό άρθρο μου στο forum σχετικά με την ηχοληψία και τη σχετική φασαρία που λογικά - για μένα - υπάρχει σε κάποιο live.

    Όσον αφορά το ..." Δεν είμαστε πρόβατα και απλοί χειροκροτητές...και προσωπική αισθητική διαθέτουμε και αισθητήριο, δεν είναι δυνατόν λοιπόν να μην γίνει αναφορά στον πολύ κακό ήχο (δε μιλάμε απλά για 2-3-4 μικροφωνισμούς, μιλάμε για λάθος στάθμες, θολό ήχο, "θαμμένες φωνές" και πολλές άλλες "παιδικές ασθένειες" ενός live με κακό ήχο) ", μπορείς ( αν θες και από αυτά που λες πιστεύω ότι είσαι επαγγελματίας ηχολήπτης ), να προσφερθέις στο επόμενο Live να φέρεις ηχεία ( που δεν είχαμε ) , γραφικά ( που δεν είχαμε ), πυκνωτικά μικρόφωνα για όργανα που δεν έχουν line out ( που δεν είχαμε ), κομπρέσορες ( που δεν είχαμε ), και πάνω απ 'ολα φοβερή υπομονή και θέληση ( που είχαμε ).

    Όσο για την ονομασία του forum θα ήθελα να κοιτάξεις τον Μ.Ο. των μυνημάτων ( ξέχωρα από ήχο ή φασαρία ) και να διακρίνεις κι εσυ ότι κανένας μας δεν στάθηκε πουθενά παρα μόνο στην υπέροχη βραδιά που μας έκανε όλους μία παρέα...Από το Αίγιο μέχρι και την Αγγλία και ακόμα παραπέρα...

    Κλείνοντας ,

    Υφαντής Κώστας , kifa ως μέλος του ΜΗ.
    Thanassis_Priskos
    29.03.2005, 02:03
    Προς Kifa:
    Ξέρω και καταλαβαίνω απόλυτα τις αντικειμενικές δυσκολίες που υπάρχουν σε ένα live. Δεν στραφηκά εναντίον του Kifa σε καμία περίπτωση. Στράφηκα εναντίον κάποιων που βιάστηκαν να εξοστρακίσουν την οποιανδήποτε διαφορετική άποψη. Από την άλλη όμως φίλε Kifa υπάρχει και μια άλλη οπτική γωνία που είναι υπεράνω κάθε (καλώς νοούμενης) δικαιολογίας μπορεί να αναπτύξεί όποιος υφίσταται μια αρνητική κριτική για τη δουλειά του και την οποία (οπτική γωνία) έχω συναντήσει πολλές φορές στην πορεία μου ως επαγγελματίας μουσικός -και όχι ηχολήπτης! Ποια είναι αυτή; Πολύ απλά: δεν μπήκαμε σε έναν χώρο που είχε ελεύθερη είσοδο, πληρώσαμε 6€ και πολύ απλά: ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΛΟ ΗΧΟ! Και από μια μουσική κοινότητα περιμέναμε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ! Από εκεί και ύστερα δεν με ενδιαφέρει καμία τεχνική έλλειψη και λεπτομέρεια. Από τη στιγμή που βάλατε εισιτήριο στη συναυλία οφείλατε να είσαστε αν όχι τέλειοι τουλάχιστον ικανοποιητικοί και πολύ απλά...δεν ήσασταν! Επίσης δεν με ενδιαφέρει αν το ποσό διετέθη στο κατάστημα...από τη στιγμή που πληρώνω θέλω να απολαύσω ένα καλό μουσικό αποτέλεσμα.

    Όσο κυνική και αν φαντάζει η δήλωσή μου δεν είναι τίποτε άλλο απ' την πραγματικότητα. Όσοι έχουν κινηθεί επαγγελματικά στο χώρο είμαι σίγουρος πως θα με καταλάβουν απόλυτα.
    Orfeus
    29.03.2005, 02:12
    Quote:

    Το μέλος Thanassis_Priskos στις 29-03-2005 στις 01:31 έγραψε:

    Επίσης προς Orfeus: καλύτερος γίνεται μόνο όποιος μαθαίνει απ' τα λάθη του. Το να αφουγκραζόμαστε με ηρεμία και νηφαλιότητα την κριτική του άλλου είναι μέγιστη ένδειξη πολιτισμού και ήθους.






    Ακόμα μαθαίνουμε Θανάση. Και μαθαίνουμε συνεχώς!!!
    Και λάθη κάνουμε Θανάση. Και μαθαίνουμε από τα λάθη μας!!!
    Μα αυτό δεν εννοούσα όταν έγραψα ότι "στο επόμενο live οι τρεις μικροφωνισμοί θα γίνουν δύο;"

    Μόνο αυτός που κοιμάται δεν κάνει λάθη!!!!!

    Εμείς θα τολμήσουμε να πράξουμε ξανά και θα είμαστε καλύτεροι!!!!!

    Υ.Γ:
    Για το περί "ευνουχισμού", δεν αναφέρθηκα σε σένα. Αναφέρθηκα γενικά στην κριτική των δρώμενων από τους απ' έξω, ενώ δεν γνωρίζουν πως είναι τα πράγματα από μέσα. (Συνθήκες, προϋποθέσεις κλπ....)
    Σαφώς και εκτεθήκαμε χθες. Σαφώς!!!
    Το είχαμε υπ' όψη μας και το τολμήσαμε!!!
    Γνωρίζουμε και τα προβλήματα.

    Κατανόηση για την προσπάθεια έχουμε τουλάχιστον;
    Χαρά για τη γιορτή που συμμετείχαμε όλοι (κοινό & μουσικοί) νοιώθουμε;

    Να περνάς καλά....


    kifa
    29.03.2005, 02:14
    Quote:

    Το μέλος Thanassis_Priskos στις 29-03-2005 στις 02:03 έγραψε:

    Προς Kifa:
    Ξέρω και καταλαβαίνω απόλυτα τις αντικειμενικές δυσκολίες που υπάρχουν σε ένα live. Δεν στραφηκά εναντίον του Kifa σε καμία περίπτωση. Στράφηκα εναντίον κάποιων που βιάστηκαν να εξοστρακίσουν την οποιανδήποτε διαφορετική άποψη. Από την άλλη όμως φίλε Kifa υπάρχει και μια άλλη οπτική γωνία που είναι υπεράνω κάθε (καλώς νοούμενης) δικαιολογίας μπορεί να αναπτύξεί όποιος υφίσταται μια αρνητική κριτική για τη δουλειά του και την οποία (οπτική γωνία) έχω συναντήσει πολλές φορές στην πορεία μου ως επαγγελματίας μουσικός -και όχι ηχολήπτης! Ποια είναι αυτή; Πολύ απλά: δεν μπήκαμε σε έναν χώρο που είχε ελεύθερη είσοδο, πληρώσαμε 6? και πολύ απλά: ΘΕΛΑΜΕ ΚΑΛΟ ΗΧΟ! Και από μια μουσική κοινότητα περιμέναμε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ! Από εκεί και ύστερα δεν με ενδιαφέρει καμία τεχνική έλλειψη και λεπτομέρεια. Από τη στιγμή που βάλατε εισιτήριο στη συναυλία οφείλατε να είσαστε αν όχι τέλειοι τουλάχιστον ικανοποιητικοί και πολύ απλά...δεν ήσασταν! Επίσης δεν με ενδιαφέρει αν το ποσό διετέθη στο κατάστημα...από τη στιγμή που πληρώνω θέλω να απολαύσω ένα καλό μουσικό αποτέλεσμα.

    Όσο κυνική και αν φαντάζει η δήλωσή μου δεν είναι τίποτε άλλο απ' την πραγματικότητα. Όσοι έχουν κινηθεί επαγγελματικά στο χώρο είμαι σίγουρος πως θα με καταλάβουν απόλυτα.





    "Ο τρόπος να μετράς σύνολα αστερισμών είναι απαράλλαχτος με τον
    τρόπο που μετράς σύνολα λέξεων συν ένα. Αυτό το συν αποτελεί,
    όσο μικρούτσικο και αν είναι, ακόμη και δισύλλαβο, τη μόνη μας
    υπεροχή απέναντι στον απέραντο όγκο του υλικού κόσμου."

    Οδυσσέας Ελύτης, ΕΚ ΤΟΥ ΠΛΗΣΙΟΝ.
    Thanassis_Priskos
    29.03.2005, 02:28
    Orfeus με κάλυψε απόλυτα η απάντησή σου.

    Kifa: τα λόγια του ποιητή είναι υπέροχα...ακόμη και όταν χρησιμοποιούνται για να καλύψουν τα λάθη και τις ελλείψεις μας.

    Ζητώ συγγνώμη και από τους δυο σας αν υπήρξα υπέρ το δέον αυστηρός. Δεν είχα την παραμικρή αρνητική πρόθεση. Ούτως ή άλλως συνεχάρην όλους τους συμμετέχοντες αλλά και όσους μόχθησαν ώστε να γίνει αυτή η συναυλία από το πρώτο μου κιόλας μήνυμα. Στο κάτω-κάτω αυτό δεν είναι το νόημα ενός πραγματικά ελεύθερου forum; Ανταλλαγή απόψεων (συχνά συγκρουόμενων) ώστε να γίνουμε όλοι λίγο καλύτεροι.

    Επανεπικυρώνω ό,τι έγραψα λίγο παραπάνω απευθυνόμενος στους Orfeus και Kifa...παιδιά, ό,τι είπα ελέχθη με θετική πρόθεση και διάθεση μη επανάληψης λαθών στο επόμενο live, τίποτε περισσότερο αλλά και τίποτε λιγότερο.
    tasois
    29.03.2005, 02:34
    Καλησπέρα σε όλους!!Ηθελα να εκφράσω την πικρία μου για κάποια μέλη,τα οποία αντί να νιώσουν και να καταλάβουν τον λόγο για τον οποίο έγινε η χθεσινή βραδιά,ψάχνουν απεγνωσμένα να βρούν λάθη,ατέλειες και "ανύπαρκτα",ουσιαστικα,προβλήματα.Το χειρότερο,δε,είναι οτι τα φορτώνουν στα μέλη που κουράστηκαν πιο πολύ απ'όλους για την οργάνωση αυτής της μαγικής-κατα την γνώμη μου-βραδιάς.Όσον αφορά τον ήχο,χρωστάμε ένα τεράστιο "ευχαριστώ" στον Κώστα(kifa)ο οποίος έφερε μηχανήματα(κονσόλες,μικρόφωνα,γερανους,καλώδια κλπ)απο το προσωπικο του home studio,και έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες για να "μετατρέψει" τα δυναμικά μικρόφωνα σε πυκνωτικα για την καλυτερη λήψη ήχου απο τα φυσικά οργανα.Επίσης θέλω να επισημάνω τις απίστευτες ικανότητες του "giorgos"ως μαέστρο της βραδιάς και φυσικά στον jorge που χαρη σ'αυτον υπάρχει η πανελλήνια αυτή,μουσική παρέα.Ας μείνουμε λοιπόν στην ουσία της χθεσινής βραδιάς και όχι να δηλώνουν-ειρωνικά-κάποιοι οτι ελπίζουν σ'ένα καλύτερο επόμενο live,γιατί το πιθανότερο ειναι να το απολαύσουν ως θεατές...Θα ήθελα αν γίνεται και την γνώμη κι άλλων μελών πανω σ'αυτό.
    Thanassis_Priskos
    29.03.2005, 02:45
    Εφόσον ο χώρος ήταν τόσο ακατάλληλος ας μην γινόταν η συναυλία στο συγκεκριμένο μαγαζί. Όλα τα υπόλοιπα φαντάζουν στα μάτια μου και τη λογική μου ως απλές δικαιολογίες που δεν επαρκούν ώστε να καλύψουν τα κενά που ενετόπισα με την κριτική μου στο χθεσινό live. Και αυτό ακριβώς είναι που θα ήθελα να πω: αν ο ηρωισμός που έδειξαν κάποιοι διοχετευόταν σε ένα πιο πρόσφορο κανάλι το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο. Αυτό ακριβώς ήθελα να καταστήσω σαφές με τα όσα έγραψα ως τώρα...καλό θα ήταν την επόμενη φορά να διαμορφωθεί ένα πιο γόνιμο και συνάμα πρόσφορο κανάλι ώστε ο ηρωισμός και η θετική ενέργεια των παιδιών να μετουσιωθεί σε ένα πραγματικά άψογο αποτέλεσμα (και είμαι σίγουρος γι' αυτό). Όταν δεχόμαστε μια κριτική ας τη δεχόμαστε μεγαλόψυχα και όχι με διακαιολογίες και φορτισμένα "τσιτατα".

    Ευχαριστώ.
    pianopassion
    29.03.2005, 02:55
    Παιδιά με αυτή τη συζήτηση δεν βγαίνει τίποτα. Με ότι μέσα έχει ο καθένας δουλεύει. Σίγουρα και η τεχνολογία παίζει το ρόλο της αλλά είναι δευτερεύον μπροστά στην καλή μουσική. Και εχθές το επίπεδο της μουσικής ήταν πολύ υψηλό.
    Τι και αν πληρώσαμε δηλαδή 6 euro είσοδο; Αλλού πληρώνεις τα διπλά και βάλε και ακούς ένα σωρό σκουπίδια μην τρελαθούμε και τελείως!!

    Astrahan
    29.03.2005, 02:55
    Πολύς ντόρος χωρίς ουσία. Στο κάτω κάτω της γραφής, δεν ήταν καμιά συναυλία στο Ηρώδειο για να υπάρχουν τόσες απαιτήσεις!Νομίζω ότι πιο πολύ ήχο έκανε το γεγονός ότι χθες παρευρέθησαν άτομα που έκαναν ολόκληρο ταξίδι από πολλά μέρη της Ελλάδας απλά και μόνο για να συναντήσουν φίλους...

    ΥΓ: Γεια σου γείτονα kifa και σε σένα tasois, θρυλικέ πιανίστα που σημάδεψες τα βράδια του "Εν Αιγίνη"!!!!