ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.857 μέλη

    Ο Μαραντίνης (ONIRAMA) επιτέλους ...ερμηνεύει

    jorge
    26.04.2011, 16:57

    Μέχρι το τελευταίο τους τραγούδι, θεωρούσα τους Onirama ...ανάλατους. Ο Μαραντίνης πιο πολύ τραγούδαγε, παρά ερμήνευε. Flat... Αν και είχαν καλούτσικες μελωδίες, τους θεωρούσα αδιάφορους.

    Μέχρι το παρακάτω τραγούδι.

    Και συγκεκριμένα το ρεφρέν. Επιτέλους ο Μαραντίνης κατάφερε να "ερμηνεύσει", να ωριμάσει και να μας δώσει ένα ιδιαίτερα μελωδικό κομμάτι. Και με ωραίες στιχουργικές εικόνες όπως: Σε κοιτάζω όταν κοιμάσαι / από ποιά ταινία να 'σαι

    Το κομμάτι λέγεται Αυτός και το παραθέτω για σχολιασμό :)


    gikostas
    26.04.2011, 20:03
    Αρκετά δυνατό κομμάτι θα'λεγα.Έξυπνος στίχος ειδικά στο πρώτο κουπλέ.Ερμηνευτικά δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα.Χωρίς να σημαίνει πως ήταν κακός.Απλά μια καλή ερμηνεία.Δεν ξέρω γιατί αλλά γενικά ποτέ δεν έβρισκα κάτι ιδιαίτερο στον τρόπο που ερμήνευε τα τραγούδια ο Μαραντίνης.Αυτό το συνηδητοποίησα μετά την ερμηνεία της Αφροδίτης Μάνου στην ''Κλεψύδρα''.Από εκεί που το κομμάτι,μου ήταν αδιάφορο,άρχισε να μου αρέσει.
    jorge
    26.04.2011, 20:51
    Έχεις δίκιο, η ερμηνεία του Μαραντίνη στην Κλεψύδρα ήταν απογοητευτική.
    rouli726
    26.04.2011, 21:11

    Έχεις δίκιο,Γιώργο,πολύ δυνατό το ρεφραίν..και όμορφο βιντεοκλίπ.

    Εμένα γενικά όσον αφορά το συγκεκριμένο συγκρότημα,μου αρέσουν στα μελωδικά τους κομμάτια,τους ακούω ευχάριστα,όπως και στο "Φόβοι του Πρίγκηπα" για παράδειγμα.
    ίσως επειδή δεν έχω ιδιαίτερες γνωσεις μουσικής να μη διακρίνω καποια πράγματα που ενδεχομένως αντιλαμβάνεται ένας μουσικός,όσον αφορά την ερμηνεία,βέβαια.

    Όμορφο τραγούδι ,όμως..με ταξίδεψε για λίγο..{#emotions_dlg.walkman}


    sven
    26.04.2011, 22:54

    Για τον ίδιο τον Μαραντίνη, το "τραγουδάκι" αυτό ίσως να αποτελεί βήμα ερμηνευτικής εξέλιξης, γενικώς όμως δεν είναι παρά μια μετριότατη ερμηνευτική εκτέλεση...


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 26-04-2011 22:55 ]


    periigitis
    27.04.2011, 01:18

    Δακρύβρεχτο, ανώδυνο τραγουδάκι απο αυτά που μας πλασάρουν κατα δεκάδες οι ΟΝΙΡΑΜΑ και οι Χατζηγιάννηδες και όλοι αυτοί με τους οποίους μας έχει φλομώσει το τραγουδοκτόνο σύστημα.

    Όσο για την ερώτηση που θέτει ο... στίχος (θου κύριε) "Σε κοιτάζω όταν κοιμάσαι / από ποιά ταινία να 'σαι", η απάντηση είναι προφανής: Το Matrix!


    sillia
    27.04.2011, 10:02

    Ελπίζω κάποια σχόλια  να μην τα διαβάσει ο Μαραντίνης{#emotions_dlg.rolleyes} και να συνεχίσει να προσπαθεί.....ι{#emotions_dlg.walkman}Σκέφτομαι τι μπορώ να γράψω από αυτό που άκουσα ..θα γράψω κάτι καλό για τον Μαραντίνη{#emotions_dlg.rolleyes}Πολύ καλός στην σκηνή κινητικότατος και με ρυθμό καλωσυνάτος φιλικός με όλους αλλά ...ναι το ρεφρενάκι καλούτσικο είναι ..μέχρι εδώ όμως..

    Την καλημέρα μου Smile


    ApostolisArmagos
    28.04.2011, 02:04
    Πάντοτε είχα πρόβλημα στο να διακρίνω πότε κάποιος Τραγουδιστής τραγουδά και πότε 'ερμηνεύει'.Δυσκολεύομαι να ορίσω την 'ερμηνεία' και δυσκολεύομαι να τον δεχτώ σαν όρο.Τί σημαίνει ερμηνεύω;Τί διαφορά δηλαδή έχει (παραδειγμα και καθόλου υποτιμητικα το λέω) ο Τερλέγκας από τον Πάριο;Δυσκολεύομαι να βρώ.Συγνώμη που ξέφυγα απ'το θέμα αλλά δεν διέκρινα καμια ερμηνεία εδώ αλλά ένα ευχάριστο pop τραγουδάκι.
    ilio
    28.04.2011, 09:12

    Παράθεση:

    Το μέλος ApostolisArmagos στις 28-04-2011 στις 02:04 έγραψε...

    Πάντοτε είχα πρόβλημα στο να διακρίνω πότε κάποιος Τραγουδιστής τραγουδά και πότε 'ερμηνεύει'.Δυσκολεύομαι να ορίσω την 'ερμηνεία' και δυσκολεύομαι να τον δεχτώ σαν όρο.Τί σημαίνει ερμηνεύω;Τί διαφορά δηλαδή έχει (παραδειγμα και καθόλου υποτιμητικα το λέω) ο Τερλέγκας από τον Πάριο;Δυσκολεύομαι να βρώ.Συγνώμη που ξέφυγα απ'το θέμα αλλά δεν διέκρινα καμια ερμηνεία εδώ αλλά ένα ευχάριστο pop τραγουδάκι.

    Ο στίχος ενός τραγουδιού αποτελεί ένα κείμενο,όπως για παράδειγμα το κείμενο

    που καλούνται να αποδώσουν,να ερμηνεύσουν οι ηθοποιοί.

    Συνεπώς,κάποιος "ερμηνεύει" και όχι απλώς τραγουδά όταν μπορεί και χρωματίζει

    τις λέξεις,αποδίδει το νόημα του εκάστοτε στίχου ή κειμένου με τρόπο που σε βάζει

    "μέσα" σε αυτό καταφέρνοντας έτσι να σε ταξιδέψει.

    Αυτή είναι για μένα η διαφορά και είναι εμφανής ανάμεσα στο παράδειγμα του Τερλέγκα

    και του Πάριου.Ίσως να φταίει και ο τρόπος ή η οπτική που έχουμε μάθει να προσεγγίζουμε

    τα τραγούδια ή τα κείμενα,δεν ξέρω,πάντως υπάρχει διαφορά Smile

    Τώρα όσον αφορά στο τραγούδι που παρέθεσε ο jorge επειδή δεν παρακολουθώ

    τους ΟΝΙΡΑΜΑ και τον Μαραντίνη δεν μπορώ να δω την διαφορά στην ερμηνεία του.

    Όμορφη μουσική, που όμως κάπου στο ρεφρεν με ξαφνιάζει,σαν να μπαίνει απότομα

    και μου χαλάει την ατμόσφαιρα δεν ξέρω.'Ομορφο και το βίντεο κλιπ,βασικά αυτό

    μου άρεσε περισσότερο {#emotions_dlg.biggrin}

    ¨Οσο για το στιχάκι είναι ρομαντικό μα μένει μοναχό...ο υπόλοιπος στίχος δεν το συμπληρώνει...


    sillia
    28.04.2011, 11:08

    Μάλλον ο jorge πλάκα μας κάνει{#emotions_dlg.rolleyes}

    Τώρα πρόσεξα τα εισαγωγικά στην λέξη "ερμηνεύσει"πολύ σωστά τοποθετημένα και πιο κάτω μέρος των στίχων

    Σε κοιτάζω όταν κοιμάσαι/από ποιά ταινία "άραγε"να'σαι{#emotions_dlg.eek}

    Αυτός αυτός ο άλλος μου ο εαυτός αυτός(ο άνθρωπος αυτός ωπα){#emotions_dlg.lol}

    έχει ανάγκη απ΄την μέρα σου την καλημέρα σου

    και το δικό σου φως / αυτός της συμμορίας αρχηγός αυτός απ'όοοολους ο πιο δυνατός {#emotions_dlg.laugh}αυτός έχει ανάγκη απ'τα μάτια σου και τα γινάτια σου....μέχρι εδώ {#emotions_dlg.crying}η συγκίνηση δεν μ'αφήνει να συνεχίσω{#emotions_dlg.crying}τρέμει το χέρι μου..

    Μαραντίνη εγώ θα σου έγραφα καλύτερα {#emotions_dlg.tt2}

    καλημέρες{#emotions_dlg.inlove}


    jorge
    28.04.2011, 13:15
    Όχι Sillia, δεν κάνω κάποια πλάκα. Μου αρέσει πολύ τόσο το ρεφρέν, όσο και ο συγκεκριμένος στίχος. Για ελληνικό pop-rock τραγούδι, τα 2 παραπάνω στοιχεία θεωρώ πως είναι πολύ όμορφα. Όσον αφορά τους υπόλοιπους στίχους, με καλύπτει η ανάλυσή σου :)
    ApostolisArmagos
    28.04.2011, 14:15

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 28-04-2011 στις 09:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ApostolisArmagos στις 28-04-2011 στις 02:04 έγραψε...

    Πάντοτε είχα πρόβλημα στο να διακρίνω πότε κάποιος Τραγουδιστής τραγουδά και πότε 'ερμηνεύει'.Δυσκολεύομαι να ορίσω την 'ερμηνεία' και δυσκολεύομαι να τον δεχτώ σαν όρο.Τί σημαίνει ερμηνεύω;Τί διαφορά δηλαδή έχει (παραδειγμα και καθόλου υποτιμητικα το λέω) ο Τερλέγκας από τον Πάριο;Δυσκολεύομαι να βρώ.Συγνώμη που ξέφυγα απ'το θέμα αλλά δεν διέκρινα καμια ερμηνεία εδώ αλλά ένα ευχάριστο pop τραγουδάκι.

    Ο στίχος ενός τραγουδιού αποτελεί ένα κείμενο,όπως για παράδειγμα το κείμενο

    που καλούνται να αποδώσουν,να ερμηνεύσουν οι ηθοποιοί.

    Συνεπώς,κάποιος "ερμηνεύει" και όχι απλώς τραγουδά όταν μπορεί και χρωματίζει

    τις λέξεις,αποδίδει το νόημα του εκάστοτε στίχου ή κειμένου με τρόπο που σε βάζει

    "μέσα" σε αυτό καταφέρνοντας έτσι να σε ταξιδέψει.

    Αυτή είναι για μένα η διαφορά και είναι εμφανής ανάμεσα στο παράδειγμα του Τερλέγκα

    και του Πάριου.Ίσως να φταίει και ο τρόπος ή η οπτική που έχουμε μάθει να προσεγγίζουμε

    τα τραγούδια ή τα κείμενα,δεν ξέρω,πάντως υπάρχει διαφορά Smile

    Τώρα όσον αφορά στο τραγούδι που παρέθεσε ο jorge επειδή δεν παρακολουθώ

    τους ΟΝΙΡΑΜΑ και τον Μαραντίνη δεν μπορώ να δω την διαφορά στην ερμηνεία του.

    Όμορφη μουσική, που όμως κάπου στο ρεφρεν με ξαφνιάζει,σαν να μπαίνει απότομα

    και μου χαλάει την ατμόσφαιρα δεν ξέρω.'Ομορφο και το βίντεο κλιπ,βασικά αυτό

    μου άρεσε περισσότερο {#emotions_dlg.biggrin}

    ¨Οσο για το στιχάκι είναι ρομαντικό μα μένει μοναχό...ο υπόλοιπος στίχος δεν το συμπληρώνει...



    Σ'ευχαριστώ Ερατώ.Ωραία τα λόγια σου.Απλά δυσκολεύομαι είπα.Καλημέρα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-04-2011 14:54 ]


    sillia
    28.04.2011, 19:45

    Οκ jorge μου{#emotions_dlg.wacko}Θα μελετήσω καλύτερα τα 2 αυτά στοιχεία{#emotions_dlg.wacko}Σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να αδικήσω Μαραντίνη οπότε και λόγω ημερών "νύπτω τας χείρας μου"και αφήνω το τραγούδι να πάρει τα 5αστερα που του αξίζουν {#emotions_dlg.whistling}

    Μαραντίνη επιμένω{#emotions_dlg.rolleyes}


    ilio
    28.04.2011, 23:52

    Βρε Γιώργο δεν έχουν συνοχή οι στίχοι...επιμένω...ακόμα και αυτοί

    του ρεφρέν...{#emotions_dlg.wacko}Δεν ξέρω "έπεσε έρωτας" μάλλον{#emotions_dlg.biggrin}και τα βλέπεις εσύ

    αλλιώς και εμείς αλλιώτικα;{#emotions_dlg.biggrin}

    Αποστόλη το κατάλαβα και προσπάθησα να σε διευκολύνω με την ανάλυση

    μα δεν ξέρω τι κατάφερα τελικά...{#emotions_dlg.biggrin}


    jorge
    29.04.2011, 00:41
    Περί ορέξεως... :) Ίσως πάντως πρέπει να το δούμε σαν ποπ-ροκ και να μην το συγκρίνουμε με τα έντεχνα, που στιχουργικά είναι σαφώς ανώτερα. Τα ποπ-ροκ όμως συνήθως δεν είναι ποίηση και κατακλύζονται από κλισέ. Ε, ο συγκεκριμένος στίχος έβαλε το ρομαντικό στοιχείο που λείπει από αυτό το είδος, οπότε ίσως γι' αυτό να μου άρεσε. Για το ρεφρέν πάντως δεν σηκώνω κουβέντα, πιστεύω πως αν το είχαν γράψει οι Coldplay θα γινόταν μεγάλη επιτυχία :)
    sillia
    29.04.2011, 11:04

    Κοιτάχτε επιμονή{#emotions_dlg.blink}

    Πάντως θα συμφωνήσω... αν ο ερμηνευτής βάλει πάθος ,βάλει ψυχή, βάλει την ανάσα του{#emotions_dlg.inlove} και πατάτες να πουλάει θα συγκινήσει{#emotions_dlg.crying}

    .... ο Μαραντίνης ακόμα μυρίζει βούτυροSmile

    υγ..για καλό το είπα Θεόδωρε{#emotions_dlg.rolleyes}


    Kinezes_trexoun_gimnes
    29.04.2011, 18:03

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 29-04-2011 στις 00:41 έγραψε...

    ο συγκεκριμένος στίχος έβαλε το ρομαντικό στοιχείο που λείπει από αυτό το είδος, οπότε ίσως γι' αυτό να μου άρεσε. Για το ρεφρέν πάντως δεν σηκώνω κουβέντα,...

    Σταμάτα σε παρακαλώ... δε μπορώ να βλέπω να εκτίθεσαι... έπιασες πάτο πια...

     

    Ακου να καθαρίσει το αυτί σου...

     


    jorge
    29.04.2011, 18:31
    Θες να σχολιάσω Τερζή έτσι; Θα σου κάνω τη χάρη, αλλά σε άλλο topic (άνοιξε ένα). Και σου υπόσχομαι οτι δε θα λυπηθώ κανέναν :)

    Σχετικά με το τραγούδι του πρώτου post έχεις κάποιο σχόλιο;
    Extremio
    29.04.2011, 19:35

    Ωραιο κομματι, κλιπακια αλα Simply Red, ενορχηστρωση αλα U2 στο refrain, στιχος συμπαθης για το ειδος.

     

    Ως προς τη φωνη, εχω την αισθηση οτι η φωνη του η ιδια δεν τον βοηθαει να ερμηνευσει ακομα και οταν το θελει.  Δειχνει οτι απολαμβανει το κομματι, αλλα ειναι λιγη και η τεχνικη και η χροια.  Μου ειναι πολυ συμπαθης, απλα δεν θα προσεχα ποτε τις ερμηνευτικες του ικανοτητες.  Ειναι κομματια που καμμια φορα μας ταξιδευουν και μεσα τους παρασυρουν και τη φωνη.  Ειναι ομως και κατι φωνες που ο,τι κι αν πουνε σε παρασυρουν απο μονες τους.  Του Μαραντινη δεν ανηκει - νομιζω - στη δευτερη κατηγορια.  Ειναι ωστοσο ενα πολυ ομορφο κομματι για τα γουστα μου και συνθετικα και ενορχηστρωτικα.  Και ευχαριστω που το ποσταρατε, γιατι δεν το ειχα ακουσει.

     

    Φιλια

     

    Γιαννης.


    VOICETEACHER
    30.04.2011, 18:04

    Δεν εχω τιποτα με το συγκεκριμενο παλλικαρι,και  το γκρουπακι τουs,αλλα ειναι μια αποδειξη οτι οι φωνεs κατω του μετριου,οταν εχουνε χοντρα κονε......κανουν επιτυχια...και το αντιθετο..............και ολη η Show Bizz  στην Ελλαδα ,ειναι μονο κονε....οποιοs καταλαβε.......{#emotions_dlg.rockon}