ελληνική μουσική
    380 online   ·  210.857 μέλη

    Ελληνας ο νέος κιθαρίστας των Bon Jovi.

    PHILIPPOSSM
    02.05.2011, 12:53

     

    Ο ελληνικής καταγωγής Phil Xenidis, γνωστός ως "Phil X" είναι ο εκλεκτός των Bon Jovi ώστε να αντικαταστήσει τον Richie Sambora για όσο καιρό αυτός παραμείνει στην κλινική αποτοξίνωσης!

     

    Ο 45χρονος μουσικός έχει εργαστεί στο παρελθόν σε μπάντες όπως οι Powder, Drills, Triumph ενώ έχει συμμετάσχει σε άλμπουμ καλλιτεχνών όπως οι Tommy Lee, Methods of Mayhem, Avril Lavigne, Kelly Clarkson, Rob Zombie, Chris Daughtry, Alice Cooper και άλλων.

     

    Ο Sambora ενδέχεται να επιστρέψει στο συγκρότημα τον Ιούνιο με τις ευχές όλων να επιστρέψει υγιής και βέβαια να δώσει το παρόν στην μέγαλη συναυλία της  20ης Ιουλίου στην Αθήνα! Καλή επιτυχία στον Phill και καλή επιστροφή στον Richie!


    Read more: http://www.hit-channel.com/music/music-news/rock-music/item/3051#ixzz1LBfTs4qH



    aviectus
    02.05.2011, 13:11

    Χωρις να ειμαι ο μεγαλυτερος Φαν,των Bon jovi.θα πω πως χωρις τον Sambora οι BJ δεν θα ειναι ίδιοι.( εντάξει,δεν πέθανε,θα επιστρέψει,δεν το κάνω τραγικό )

    ο Richie ήταν αυτός που σε πολλά Live έσωσε την μπάντα, καθώς οι υπόλοιποι ηταν,σε χαμηλό επίπεδο,ουτε καν μέτριο.

    Συνθετικά αλλα και στιχουργικά επίσης τους ξελάσπωσε αρκετές φορές.

    μακάρι να ειναι στην Αθήνα,οχι τίποτα άλλο, μερικές κόβουν φλέβα για να τον δουν


    jorge
    02.05.2011, 16:47
    Ο τύπος είναι φιγουρατζής, δεν θέλω να τον δω με τίποτα δίπλα στον Jon.
    skordalis21
    02.05.2011, 19:02
    ΩΩ ναι ηρθε η ωρα να το αποκαλυψω. Οταν εκανε οντισιον ο Ozzy και πηρε τον Gus G , πηγα κ εγω κ ηταν ετοιμος να αλλαξει και τον πληκτρα του . Αλλα κοπηκα διοτι δε μπορουσα να πεταξω ροχαλα στα 8 μετρα ενω βρισκομουν εν σκηνης :p
    Moonchild92
    02.05.2011, 19:21

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02-05-2011 στις 16:47 έγραψε...

    Ο τύπος είναι φιγουρατζής, δεν θέλω να τον δω με τίποτα δίπλα στον Jon.

    Ναι, ενώ ο Richie είναι το χαμηλών τόνων παιδί που κάθεται σιωπηλό σε μια γωνιά και παίζει την κιθάρα του χωρίς να ενοχλεί κανέναν. {#emotions_dlg.biggrin}

    Νταξει, εφόσον μιλάμε για Bon Jovi, ας ελπίσουμε να γυρίσει εγκαίρως, γιατί σαφώς και δεν συγκρίνεται η ποιότητα του Richie με αυτή του εικονιζομένου.


    aviectus
    02.05.2011, 19:27

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 02-05-2011 στις 16:47 έγραψε...

    Ο τύπος είναι φιγουρατζής, δεν θέλω να τον δω με τίποτα δίπλα στον Jon.

    βασικά στην πικτουρα μοιάζει με 15χρόνο που αγόρασε την πρώτη κιθάρα του,και την έβαλε για προφίλ στο facebook.

    ps. Στην αρχη νομιζα πως ελεγες για τον Richie! - όχι οτι και αυτος δεν παει πίσω-


    jorge
    02.05.2011, 21:59
    Ο Richie τουλάχιστον παίζει "παπάδες". Ο τυπάκος κοπανιέται και από ουσία μηδέν. Δείτε το βίντεο :)
    delta66
    02.05.2011, 22:52

    Εγω θα διαφωνησω.

    Ειναι φυσικο να εχει "δυσκολο εργο" οταν συγκρινεται με ενα "τερας" σαν τον Sambora, ή να εχει ενα στυλ καπως, αλλα παιχτικα ειναι καλος.

    (Σε μενα αρεσει και η τρελλα του και ειναι και .... καλυτερος κιθαριστας. Βαρατε τωρα, αντεχω {#emotions_dlg.biggrin})


    skordalis21
    02.05.2011, 23:14
    Ποσοι Ελληνες κιθαριστες χρειαζοντε για να αλλαξουν μια λαμπα? Ενας μονο την αλλαζει κ οι υπολοιποι λενε τροπους με τους οποιους ο Petrucci θα την αλλαζε καλυτερα.
    ApostolisArmagos
    02.05.2011, 23:30

    Σίγουρα ο Petrucci ξέρει να αλλάζει λάμπες.


    ApostolisArmagos
    02.05.2011, 23:31
    Sambora=μάστερ οφ ντιζάστερ.
    ApostolisArmagos
    02.05.2011, 23:39

    Παράθεση:

    Το μέλος ApostolisArmagos στις 02-05-2011 στις 23:30 έγραψε...

    Σίγουρα ο Petrucci ξέρει να αλλάζει λάμπες.



    Πάντως αυτός ο τύπος είναι τραγικός.Συμφωνώ με jorge.Επίσης είναι επικίνδυνος για τις κιθάρες.


    jorge
    02.05.2011, 23:44

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 02-05-2011 στις 22:52 έγραψε...

    και ειναι και .... καλυτερος κιθαριστας.

    Από ποιόν; :)


    delta66
    02.05.2011, 23:48

    Δυσκολο να συμπερανεις?

    Προσεξε ομως αλλο παιχτης κι αλλο συνθετης-παιχτης

    Ξερεις πχ ποσα εκατομμυρια κιθαριστες ειναι καλυτεροι παιχτες απο τον Jimi Page?

    (βλασφημια που ανεφερεται και το ονομα του στο παρον τοπικ δλδ) :)


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 02-05-2011 23:50 ]


    jorge
    03.05.2011, 00:07
    Οκ, φαντάζομαι λοιπον πως εννοείς οτι ο τύπος είναι καλύτερος παίχτης από τον Sambora. Αυτό πως προκύπτει; Από το video; Ή τον έχεις δει και κάπου αλλού;
    EKTORAS7911
    03.05.2011, 00:23

    Οκ, στο βιντεάκι ο τύπος δείχνει τρέλα, δεν νομίζω να την πουλάει, μάλλον το φυσικό του είναι αλλά και πόσοι άλλοι μουσική δεν την έχουν, με την καλή έννοια... η κακή είναι να την "πουλάνε".

    Το θέμα είναι αν το κατέχει το θέμα, και στο βιντεάκι δείχνει οτι το κατέχει. Άλλωστε σίγουρα οι Bon Jovi (που ήταν από τα πρώτα μου ακούσματα) δεν θα επέλεγαν οποιονδήποτε για να αντικαταστήσει τον Richie, οπότε είδωμεν στη συναυλια και βγάζουμε τα συμπεράσματά μας μετά.\

    Πολύ καλή πληροφορία πάντως Φίλιππα Smile


    delta66
    03.05.2011, 00:44

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 03-05-2011 στις 00:07 έγραψε...

    Οκ, φαντάζομαι λοιπον πως εννοείς οτι ο τύπος είναι καλύτερος παίχτης από τον Sambora. Αυτό πως προκύπτει; Από το video; Ή τον έχεις δει και κάπου αλλού;

    Απο διαφορα βιντεο αλλα οχι αυτο που μπηκε στο τοπικ που κανει demo καποια κιθαρα κανωντας πλακιτσα.

    Μικρες λεπτομερειες φυσικα αλλα μπορει να βγαλει καποιος συμπερασματα, επισης ειναι και το προσωπικο γουστο του καθενος"κριτη" στον ηχο και στο στυλ του ροκ παιξιματος που του αρεσει.

    Πχ εμενα δεν μου αρεσει το μελωμενο τσιου τσιου παιξιμο με σαντιγι και κερασακι. Θελω pure rough rock λαμπατο γκαζι χωρις πολλα εφφε και αυτα αν υπαρχουν να ειναι διακριτικα. O Phil X ειναι πιο κοντα.

    Δες εδω τα jam του http://www.philx.tv/channelX/index.html

    Μη ξεχνας οτι οι Bon Jovi δεν θα προσλαμβαναν το πρωτο τυχοντα για αντικαταστατη.

     

    Σιγουρα ο Sambora εχει μεγαλο μεριδιο στο ακουσμα bon jovi και δεν μπορει κανενας να τον αντικαταστησει.

    Πιο πολυ εθεσα την διαφωνια μου γαιτι ειναι κριμα για τον Phil Χ να κακολογειται τοσο, ενω ειναι καλος μουσικος.

    Αφου λοιπον θα λειπει που θα λειπει ο Sambora, καλο ειναι να τον αντικαταστησει ενας Ελληνας και μαλιστα καλος κιθαριστας.

    Μη σας παιρνει απο κατω τοσο. Smile

     

    Για τη συγκριση τωρα. {#emotions_dlg.whistling}

    Δυο κιθαριστες δεν μπορουν να συγκριθουν, παρα μονο τεχνικα.

    Το συνθετικο τους ταλεντο μπορει να κριθει με υποκειμενικα κριτηρια απο το καθε ακροατη.

    Ενα τεστ θα ηταν να παιξουν και οι δυο γνωστα κομματια ή να παραθεσουν τα οπλα (lick) τους σε ενα guitar battle {#emotions_dlg.lol}

    Αν του ελεγε πχ αυτο θα το κερδιζε το στοιχημα

     


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 03-05-2011 00:58 ]


    jorge
    03.05.2011, 10:12
    Σπύρο σίγουρα βλέπεις λεπτομέρειες, ως επαγγελματίας κιθαρίστας, που εγώ δεν είμαι σε θέση να παρατηρήσω. Τα συμπεράσματά μου βρήκαν από το πρώτο βιντεάκι όπου ίσως παίζει ρόλο και το εκνευριστικό του στυλάκι είμαι-ο-θεός-της-κιθάρας-και-σας-κανω-χαρη-που-παιζω.

    Τελικά είναι σίγουρο οτι δεν θα παίξει ο Sambora; Υπαρχει τιποτα νεώτερο;
    delta66
    03.05.2011, 10:34

    Ελα παραδεξου οτι ησουν ψυχικα φορτισμενος αρνητικα με το ατομο λογω συμπαθειας του οριτζιναλ σχηματος των Jovi. {#emotions_dlg.lol}

    (το εχω παθει οταν ηρθαν οι pink floyd χωρις τον Waters, και δεν πηγα να τους δω .... και οταν αποφασισα να δω το DVD απο το tour ..... μουντζωθηκα σταυρωτα)

    Αν προσεξεις τα views στο βιντεακι που ανεβηκε αλλα και στα υπολοιπα του καναλιου του frettedamericana (καταστημα με σουπερ ντουπερ vintage πανακριβα οργανα, οπου φαινεται να ειναι ο οφισιαλ ντεμοστρειτορ), απο τα views θα δεις οτι δεν την σπαει στον πολυ κοσμο.

    https://www.youtube.com/user/frettedamericana

     

    Απο ενα τουρ που εκανα στα βιντεακια του δεν μου μοιαζει ο τυπος να το "παιζει" τρελλος, ουτε θεος.

    Το στυλ του ειναι, και μαλλον γουσταρει κιολας.

     

    Αντε να πατε να δειτε τον John Βon Jovi τουλαχιστον, και ας ελπισουμε οτι o Phil θα τον συνοδεψει τουλαχιστον αξιοπρεπως. {#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 03-05-2011 10:38 ]


    PHILIPPOSSM
    03.05.2011, 16:07
    Υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες όπως ακούγετε ο Sambora να είναι παρών στην συναυλία των BonJovi στην Αθήνα.