ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Υπάρχει κάποιος γνώστης της JAZZ ?

    otomperimenei
    10.03.2005, 02:07
    Έχει κάποιο εδώ μέσα που είναι γνώστης της Jazz και γνωρίζει καλά τα τραγούδια του Charles Mingus;
    Ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό ένα τραγούδι του Charles Mingus που έχω ακούσει live σε μια συναυλία στη Κύπρο. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
    Αν ναί θα κάνω upload το τραγούδι σε μιά σελίδα (ηχογράφισα μικρό κομάτι στο κινητό μου) και θα μπορείτε να το ακούσετε.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 11-03-2005 21:30 ]
    revekka
    10.03.2005, 10:06
    ίσως μπορώ να αναγνωρίσω το κομμάτι
    otomperimenei
    11.03.2005, 21:15
    Στέλνω το link. Στο πρώτο link έχω προσπαθήσει να κάνω λίγο noise reduction, ελπίζω να μπορέσει κάποιος να αναγνωρίσει το τραγούδι.
    Απολογούμαι για την κακή ποιότητα της ηχογράφησης.

    Charles Mingus Song, Live at RED, Cyprus. (noise reduction)

    Charles Mingus Song, Live at RED, Cyprus.
    revekka
    11.03.2005, 23:50
    Έχεις ηχογραφίσει το τέλος και δεν ξέρω αν παίζουν ακριβώς το θέμα, ή παραλλαγή, ή αυτοσχεδιάζουν... Παρόλα αυτά μου θυμίζει το So Long Eric.
    vouliakis
    12.03.2005, 00:10
    Eμένα πάλι μου φάνηκε σαν στάνταρντ ριφ που οδηγεί σε φινάλε. Δεν μπόρεσα να καταλάβω... Ίσως έχει δίκιο η revekka.

    otomperimenei, στo επίσημο site του Mingus υπάρχουν αρκετά δείγματα κομματιών του για το real player (αρχεία .ram). Ίσως εκεί το βρεις το κομμάτι...


    otomperimenei
    12.03.2005, 00:19
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.
    Μου έχει κολλήσει αυτό το ριφ. Αν και αν θυμάμαι καλά δεν το έπαιξαν μόνο στο τέλος αλλα ήταν μέσα στο κυρίως θέμα του τραγουδιού.
    Μάλλον θα έχετε δίκαιο. Αν βρεθεί κάποιος όμως που ξέρει κάτι περισσότερο η ακόμα αν ήταν εκεί στο RED στις 05/09/2004 στείλτε κάποιο μύνημα.
    Δέν θυμάμαι κάτι άλλο, μόνο ότι το συγκρότημα ήταν 4μελές (2 τρομπέτες, 1 κοντραμπάσσο και ντράμς).
    Ευχαριστώ! :)
    revekka
    12.03.2005, 14:16
    Ήμουν στο red τον Σεπτέμβρη, τη συναυλία (και τους μουσικούς)τη δημοσίευσα στο musicheaven. Τώρα το σχήμα έχει διαλυθεί, τα παιδιά δεν παίζουν μαζί. Να σου πω την αλήθεια, εκείνο το βράδυ όλο αυτοσχεδιασμοί μου φάνηκαν... έπαιζαν και κάποια θέματα αλλα το περισσότερο ήταν αυτοσχεδιασμός και δεν θυμάμαι συγκεκριμένα κομμάτια (εκτός απο το ότι ήταν φανταστικοί). Έπαιξαν και δικά τους. Βεβαίως βεβαίως...ίσως να σου βρώ το ρεπερτόριό τους

    by the way, to mh!

    p.s: Είσαι σίγουρος για τις δύο τρομπέτες?...αφού ήταν κοντραμπάσο,μία τρομπέτα, σαξόφωνο + πλήκτρα. Δεν έπαιζαν όλοι σε όλα τα κομμάτια πάντως.

    it is not the ordinary things that threaten to close an open mind


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 12-03-2005 14:20 ]
    otomperimenei
    12.03.2005, 14:54
    Ευχαριστώ! Καλώς σας βρήκα!

    Άλλαζαν όργανα συνεχώς, νομίζω έχεις δίκαιο για το σαξόφωνο.
    Στο συγκεκριμένο τραγούδι όμως είχε δύο τρομπέτες.
    Δεν θυμάμαι να είχε καθόλου πλήκτρα. Ήταν όλοι τους φανταστικοί αλλά μου είχε κάνει ιδιέτερη εντύπωση ο ντράμερ. Έπαιζε απίστεφτα ντράμς.
    Τους δύο τύπους στα πνευστά τους είχα δεί ξανά πρίν 3-4 χρόνια, όταν έπαιζαν στο Εναλάξ.

    Είσαι σίγουρη πως μιλάμε για το ίδιο συγκρότημα;
    revekka
    12.03.2005, 16:05
    μάικ μιχαήλ - τρομπέτα
    ιάκωβος νικολάου - τενόρο και σοπράνο σαξόφωνο
    μάριος τακκούσιης - πλήκτρα
    αλέξης david - κοντραμπάσο

    Μπορεί να μπέρδεψες το σοπράνο σαξόφωνο με την τρομπέτα. Δεν έχει το ‘κανονικό’ σχήμα σαξοφώνου, αλλά είναι ίσιο και το κρατάς περίπου σαν την τρομπέτα. Άλλοι το μπερδεύουν με τρομπέτα, άλλοι με κλαρίνο. Απο ότι ξέρω, δεν είχε άλλο συγκρότημα στο red, η συναυλία αυτή έγινε Παρασκευή 4 σεπτεμβρίου (υπήρχε και μια παρεξήγηση με τις ημερονημίες). Για ντράμς δεν θυμάμαι ποιός έπαιζε.

    Για να σιγουρευτούμε...ο κοντραμπασίστας ήταν ψηλός, με μαύρα μακριά μαλλιά κοτσίδα και έπαιξε ένα κομμάτι μόνος του σε κάποια φάση.

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 12-03-2005 16:10 ]
    otomperimenei
    12.03.2005, 16:11
    Ναι αυτοί είναι. Ευχαριστώ revekka.
    revekka
    12.03.2005, 16:16
    Το βρήκαμε το συγκρότημα

    Τα κομμάτια όμως δεν μπορώ να τα βρώ,δε δώσανε πρόγραμμα στον διοργανωτή. Πήγαν, επαίξαν ό,τι ήθελαν και έφυγαν!
    otomperimenei
    12.03.2005, 16:30
    :) χεχε
    και πώς παίξανε!

    Το παιδί που παίζει κοντραμπάσο τον έβλεπα συχνά στα Καλά Καθούμενα το προηγούμενο καλοκαίρι. Απ'ότι είπαν τα παιδιά στη συναυλία δική του ιδέα ίταν το συγκεκριμένο κομάτι και τους κούρασε με το κομάτι αυτό γιατι ήθελε να το παίξουνε άξογα.
    Αν τον έβλεπα ξανά θα τον ρωτούσα ποιό κομάτι ήταν. Αλλά δεν έτυχε.
    andri14
    12.03.2005, 16:48
    αμα σύχναζε Καλά καθούμενα, μην ανυσυχείς θα τον βρούμε!!!! Οι φαν του καφενείου είναι ως επι το πλείστον μόνιμοι!!

    κι από μένα!



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: andri14 on 12-03-2005 16:49 ]
    otomperimenei
    12.03.2005, 16:59
    Ωραια!
    revekka
    12.03.2005, 17:09
    Τώρα κάνουν έργα στα καλά καθούμενα και είναι κλειστό το καφενείο, και το μπαράκι δίπλα. Έχουν γκρεμίσει σχεδόν όλο το πεζοδρόμιο

    Ξεφύγαμε απο το θέμα πάλι...
    Sideline
    12.03.2005, 19:21
    Φιλούδιν,

    Καλωσόρισες τζαι που μένα(έτσι για να το κάμουμε επίσημο χου χου)
    revekka
    12.03.2005, 19:43
    Χε χε, να σου και ο πλευρόγραμμος, ο οποίος παρεπιπτόντως ήταν επίσης στη συναυλία τον Σεπτέμβρη!!!
    vouliakis
    12.03.2005, 19:46
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 12-03-2005 στις 19:43 έγραψε:

    Χε χε, να σου και ο πλευρόγραμμος...





    5 μπυρόσημα, revekka


    otomperimenei
    12.03.2005, 20:04
    Quote:

    Το μέλος Sideline στις 12-03-2005 στις 19:21 έγραψε:

    Φιλούδιν,

    Καλωσόρισες τζαι που μένα(έτσι για να το κάμουμε επίσημο χου χου)





    Γειά σου φιλούδιν! :) χεχε!

    punkorjazz
    30.03.2005, 13:46
    den ta mperde4es ime sigouri gia to saxofwnopws itan o Iakobos Nikolaou giati itan kathigitis m kapote k xerw pws den pezei trompeta!