ελληνική μουσική
    490 online   ·  210.865 μέλη

    Μπορούν να υπάρξουν πραγματικές διαδικτυακές φιλίες;

    sven
    14.10.2011, 00:28

    "Ήταν ανήμερα Χριστουγέννων, όταν μία νέα κοπέλα έγραψε ένα μήνυμα προς όλους τους φίλους της στο Facebook: «Πήρα όσα χάπια είχα. Σε λίγο θα είμαι νεκρή. Σας αποχαιρετώ όλους». Το μήνυμά της στάλθηκε στους 1082 φίλους που υπήρχαν καταγεγραμμένοι στην ιστοσελίδα της. Κανείς από αυτούς, όμως, δεν ειδοποίησε την αστυνομία και δεν έκανε το παραμικρό για να την εμποδίσει. Αντίθετα, συζητήθηκε αρκετά την επομένη μεταξύ των «φίλων» της πως ήταν ανόητο αυτό που έγραψε και πως σίγουρα υπερβάλει.

    Η μητέρα της διάβασε το μήνυμα μόλις την επόμενη μέρα και όταν ειδοποιήθηκε η αστυνομία ήταν πλέον αργά…

    Αυτό που έγινε είναι πραγματικά τραγικό. Έστω και ένας «φίλος» της από το Facebook αν είχε παρέμβει, η άτυχη κοπέλα θα ζούσε σήμερα. Ίσως αυτό να ήθελε κατά βάθος κι η ίδια, να διαπιστώσει πως έχει κάποιον πραγματικό φίλο. Το μήνυμα αυτό αποτελεί κλασσικό παράδειγμα «κραυγής για βοήθεια». Η κοπέλα αυτή, όμως, υπερεκτίμησε την αξία του κοινωνικού φόρουμ του Facebook. Πίστεψε πως, τουλάχιστον, ΕΝΑΣ από τους 1082 «φίλους» της ήταν πραγματικός φίλος. Έκανε, όμως, λάθος…"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 18-10-2011 00:56 ]


    jorge
    14.10.2011, 00:34
    Πηγή;
    sven
    14.10.2011, 00:40

    Το blog της σουηδικής εφημερίδας "Aftonbladet"


    NikosRoman
    14.10.2011, 10:01

     

    Εξαρταται.

    Παρε εσενα για παραδειγμα.Στο προφιλ σου γραφεις "Ζω σημαινει επικοινωνω".

    Και μετα κανεις αναρτηση η οποια μας οδηγει καθαρα στο συμπερασμα οτι μαλλον αν θες να επικοινωνησεις"φιλικα" μεσω του διαδικτυου, ασπρη μερα δεν βλεπεις.(Δεν παιρνω καθολου σαν τυχαιο το ποστ που εβαλες οσο και αν θες να πιστεψω τις καλες σου προθεσεις.Ειναι δικαιωμα μου και τελος επ'αυτου).

    Βεβαια ειναι πολυ φυσικο να στοχοποιεις το facebook η το Music Heaven η οποιο αλλο ιντερνετικο σαιτ σου καπνισει επειδη εχεις ελλειψη φιλων η επειδη εσυ εισαι μια χαρα και μαλλον ο γυαλος ειναι στραβος.Το εργο ειναι γνωστο και το εχουμε ξαναδει.

    Επι του θεματος λοιπον.

    Αν εχεις γνωρισει πραγματικη φιλια απο εναν ανθρωπο και εστω μια φορα τοτε εισαι σε θεση να καταλαβεις οτι μπορει να υπαρξει ΚΑΙ φιλια ενος αλλου επιπεδου.Διαδικτυακου.

    Ανταλλασονται αποψεις,γινονται μαχες,σε αλλα συμφωνεις,σε αλλα διαφωνεις και τελικα δεν υπαρχουν μεγαλες διαφορες με τις πραγματικες φιλιες οπου πρεπει να ειναι ειλικρινης και επιβαλεται να εισαι αληθινος.

    Η μεγαλυτερη "απατη" αυτης της (διαδυκτιακης)φιλιας ειναι οτι σου δινει το δικαιωμα να κρυβεις τα στοιχεια σου,κατι το οποιο δεν θα εκανες σε εναν πραγματικο φιλο.

    Εσυ ας πουμε(και παλι).Ονομαζεσαι sven γιατι ετσι σε βολευει και μπορεις να ξεστομισεις οτι μπουρδα θες.

    Εγω "βγαινω" με το πραγματικο μου ονομα σαν Νικος Ρωμανος και μπορεις να με βρεις σε αρκετα μουσικα(και οχι μονο) σαιτ.Σε καποια εχω και το τηλεφωνο μου.Αρα οι μπουρδες μου εχουν ονοματεπωνυμο.Αρα ειμαι πιο "αληθινος" σε οτι γραφω,και αν τυχει και γνωρισω απο κοντα κανα παληκαρι απο εδω μεσα θα ειναι σαν να με ξερει.Δεν εχει καμμια σημασια αν με βρισει η αν με αγαπησει.Σημασια εχει οτι παρουσιαζω απροκαλυπτα τον εαυτο μου οπως κανω και στις πραγματικες μου φιλιες.Δινω ισες ευκαιριες τοσο στον "αναλογικο" οσο και στον "ψηφιακο" μου κοσμο.

    Εσυ λοιπον εδω αλλα και σε οποιο αλλο σαιτ(γιατι κατα πως το βλεπω θα εχεις παλι ψευδωνυμο) ΔΕΝ θα βρεις διαδικτυακη φιλια.

    Απο την αλλη εγω εχω καλυτερες πιθανοτητες,οπως και εχει γινει.

    Τα παντα,ουτε αρχιζουν αλλα ουτε και τελειωνουν στις σελιδες κοινωνικης δικτυωσης.

    Να εισαι ο εαυτος σου  ΠΑΝΤΟΥ. Και η φιλια θα ερθει να σε βρει χωρις να την ψαξεις, απο ΠΑΝΤΟΥ.!!!

     


    StavmanR
    14.10.2011, 13:16

    Στο συγκεκριμένο παράδειγμα που δίνεται από τον νηματοθέτη Sven, τα ερωτήματα δεν στέκουν μόνο σε κάτι τόσο απλό, όπως 'υπάρχουν διαδικτυακοί φίλοι;'. Τα ερωτήματα είναι ακόμη βαθύτερα.

     

    Λέμε ότι πρέπει να σεβόμαστε τις επιθυμίες κάθε ανθρώπου, ακόμα και στην ευθανασία. Αυτό μάλιστα το προωθούμε μέσα από νόμους του κράτους και διάφορες ιατρικές και παραϊατρικές μελέτες. Επομένως το γεγονός ότι κάποιος 'σεβάστηκε' την όποια επιθυμία του συγκεκριμένου προσώπου, ακόμα κι αν φαινομενικά δείχνει αδιαφορία, είναι ένδειξη φιλίας ή όχι;

     

    Αν ο Sven αποφασίσει να θέσει τέρμα στη ζωή του διότι εκείνος υποφέρει, εγώ έχω το δικαίωμα να τον αποτρέψω, έμμεσα ή άμεσα; Αν ναι, ετούτο δεν σημαίνει ότι σέβομαι τα συναισθήματα, τις επιθυμίες και τις επιλογές του ως σε ελέυθερο άνθρωπο; Ας μην ξενχάμε ότι σε άλλο νήμα, ο Sven υποστήριξε ότι δεν υπάρχουν απαγορευμένα και κατακριτέα συναισθήματα. Επομένως, εφόσον ο συναισθηματικός του κόσμος βλέπει μία ματαιότητα στην πραγματικότητα, ένα κενό ισάξιο με του θανάτου, εγώ θα πρέπει να σεβαστώ απόλυτα την δική του επιλογή να ακολουθήσει τα συναισθήματά του. Ή όχι;


    DemetresOpc
    14.10.2011, 15:05

    Μην μπερδεύουμε τα αβγα (ή αυγά) με τα καλάθια..

    Το ένα είναι δοχείο μεταφοράς ενώ το άλλο πηγή πρωτεϊνών..

    Καλέ μου sven από την στιγμή που 2 άνθρωποι είναι αλιθινοί και στην  κόλαση να συναντηθούν αν θέλουν θα γίνουν φίλοι..και όσο πιο αληθινοί είναι οι άνθρωποι τόσο αληθινή θα είναι και η φιλία τους..

    Το ότι το προφίλ μου στο φβ έχει χ φίλους δεν σημαίνει πως έχω και χ φίλους..απλό δεν είναι;;

    αν ο άλλος δεν έχει συμπάθειες γιατί είναι πνίχτης φίλος ή παρτάκιας δεν σημαίνει πως οι χ φίλοι του στο φβ θα δείξουν ενδιαφέρον στην όποια ψύχωσή του..

    Σταύρο πάντως για μένα το να είμαι φίλος σημαίνει να τον αφήνω να κάνει ότι επιθυμεί αρκεί να είμαι αρκετά σιγουρός πως ξέρει τους λόγους για τους οποιούς το κάνει..


    Tsipouraki
    15.10.2011, 00:21

     

    Φυσικά και μπορούν να υπάρξουν πραγματικές διαδικτυακές φιλίες, Σβενάκο μου καλέ. Πιστεύω πως ό,τι ισχύει, πάνω κάτω, για την πραγματική φιλία στη ζωή, ισχύει και για την πραγματική φιλία που δημιουργείται και προέρχεται μέσα από το διαδίκτυο.

    Τη φιλία τη νιώθεις. Είναι όπως ο έρωτας. Δε συμβαίνει να ερωτεύεται κανείς κάθε μέρα, όπως δε συμβαίνει να γνωρίζει και να κάνει κάποιος καρδιακούς φίλους κάθε μέρα. Όταν όμως συμβεί γίνεται εύκολα αντιληπτό :).

    Παντού, και στη ζωή και στη διαδικτυακή ζωή, υπάρχουν και συναντιούνται άνθρωποι αληθινοί, με μπέσα και με διάθεση ειλικρινούς φροντίδας της φιλίας τους. Από εκεί και πέρα ο καθένας αξιολογεί και είναι υπεύθυνος για το αν θα ξεχωρίσει φίλους από γνωστούς ή αν ενδιαφέρεται απλά και μόνο να μεγαλώσει τη λίστα των φίλων του. Πιστεύω πως η πραγματική διαδικτυακή φιλία δεν έχει απαραίτητα πάντα σχέση με τις λίστες φίλων στα προφίλ του facebook ή οποιουδήποτε άλλου ιστότοπου.


    NikosRoman
    15.10.2011, 03:27

    Παρεπιμπτωντος...........μου αρεσει πολυ το κοκκινο λουλουδι με τα like.Στην προηγουμενη αναρτηση μου ειχα 2 αρνητικες και μια θετικη.Εκανα like στο δικο μου ποστ και ετσι τωρα ειναι ισοπαλια.Θα το χρησιμοποιω συνεχεια.


    Kristalo
    15.10.2011, 05:36

    Εγω πιστευω πως δεν ειναι αδύνατο να υπάρξουν αληθινές διαδυκτιακές φιλίες μόνο κάποια στιγμή  αυτές για να δέσουν θα πρέπει  τα προσωπα αυτά να ρθουν σε πραγματικη γνωριμία από κοντά. Το ίντερνετ πολύ δυστυχώς είναι απρόσωπο χωρίς συναισθήματα και όσο  σου αρέσει κάποιος να κάνεις παρέα και να μοιράζεσαι διάφορα μαζί του αλλο τόσο θα υπάρχουν ερωτηματικα γι΄αυτόν για το ποιος ειναι πραγματικά! Δυστυχως η μαναξιά τα τελευταια χρόνια έχει ωθήσει τους ανθρώπους στο κάνουνε διαδυκτιακές φιλίες αλλα και ερωτικών σχέσεων με αποτέλεσμα σε ένα πολυ μεγάλο ποσοστο να επέρχεται αργότερα και η απογοήτευση.

    Πιστεύω πως το ιντερνετ έχει αποκτησει οπαδούς που πολλες φορές γίνονται άρρωστοι με την χρήση του....και έχει φτιάξει ακόμη και ανθρωπους εγκληματίες όταν μεσα από αυτο παραπλανουν παιδια, εφήβους, γίνεται κλοπή προσωπικων στοιχείων , και διάφορα αλλα που δεν μπορει να τα χωρέσει ο νους πολλες φορες.

    Συμπεραινω λοιπόν: Ναι υπάρχουν διαδικτυακές φιλίες, αφου όμως αυτές κάποια στιγμή δέσουν και απο προσωπικη γνωριμία! Από μακρια πιστευω ότι μπορει να υπαρξει εικονική και προσωρινή σχέση του τυπου περναω καλα και πολυ γρηγορα η σχέση αυτη θα διαλυθει.


    PHILIPPOSSM
    15.10.2011, 13:25
    Το συμπέρασμα της Αναστασίας με καλύπτει πλήρως. Πολύ σωστά Σια..............
    sven
    16.10.2011, 09:02

    StavmanR,

    το μόνο που πρόλαβα να κάνω μέχρι στιγμής είναι να παραθέσω αυτούσια, όπως αυτή δημοσιεύθηκε, την παραπάνω είδηση και να θέσω ένα εύλογο και χιλιοειπωμένο ερώτημα.

    Για μία ακόμη φορά, όμως, και πριν καν εκφράσω τη δική μου άποψη επί του θέματος, μου αποδίδεις θέσεις και προθέσεις, κάνοντας ταυτόχρονα αυθαίρετες διασυνδέσεις με παλαιότερα θέματα συζήτησης και «αντιπαράθεσής» μας, τα οποία φαίνεται πως ακόμα μηρυκάζεις. Να θυμίσω πως αυτό περί ευθανασίας ήταν πριν από 1 ½ χρόνο περίπου…

    Αν έχεις διάθεση να καταθέσεις την άποψή σου επί του ερωτήματος που τέθηκε, ευχαρίστως να συζητήσουμε. Αν πάλι θέλεις να συνεχίσεις το σχολιασμό επί προηγούμενων ερωτημάτων/θεμάτων, κάνε το, αλλά στο σωστό νήμα, όπως λες κι εσύ.


    sven
    16.10.2011, 09:04

     

    Τζιμάκο μου καλέ, καλωσόρισες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Χαίρομαι πολύ που επανήλθες, γιατί είσαι από τα άτομα που σέβομαι και εκτιμώ ιδιαίτερα εδώ μέσα:)))))

    Επί του θέματος, τώρα. Γράφεις πως αν δύο άνθρωποι είναι αληθινοί, ακόμα και στην κόλαση να βρεθούν, αληθινή θα είναι και η φιλία τους. Συμφωνώ απόλυτα.

    Τίθενται, λοιπόν, δύο προϋποθέσεις: α) η προσωπικότητα των εμπλεκομένων(αληθινοί) και β) το πώς ορίζεται μία «αληθινή φιλία», ποιες είναι, δηλαδή, οι ποιοτικές της, κυρίως, προϋποθέσεις.

    Όσον αφορά στην πρώτη προϋπόθεση, δηλαδή στην προσωπικότητα, είναι η ύπαρξη 5 βασικών παραγόντων: 1. το να είναι κάποιος ανοιχτός, δηλαδή να έχει ανάγκη αναζήτησης νέων εμπειριών και ικανότητα να μπορεί να τις ζει, 2. να διαθέτει οργανωτικές ικανότητες και να έχει συγκεκριμένους στόχους, 3. εξωστρέφεια, δηλαδή, σε πιο βαθμό επενδύει σε διαπροσωπικές σχέσεις/δραστηριότητες, και η ικανότητα να μπορεί να βιώνει χαρά, 4. φιλική διάθεση, δηλαδή, να μπορεί, μέσα από σκέψεις, συναισθήματα και πράξεις, να εκφράζει έγνοια για τους άλλους, και 5. συναισθηματική σταθερότητα ή αστάθεια

    Όσον αφορά τώρα στη δεύτερη προϋπόθεση, δηλαδή στην αληθινή φιλία, τέσσερις είναι οι βασικότεροι παράγοντες που τη χαρακτηρίζουν: ο χρόνος που αφιερώνουμε σε μία φιλική σχέση, η συναισθηματική της ένταση, η εγγύτητα και η αμοιβαιότητα που την χαρακτηρίζει.

    Αν λοιπόν, πληρούνται αυτές οι προϋποθέσεις -και σε συνδυασμό με κάποιες άλλες- τότε είναι εφικτή μια αληθινή διαδικτυακή φιλία. Όπως είναι προφανές, δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε -ακόμα και αν το θέλει- να δημιουργήσει αληθινές διαδικτυακές φιλίες…


    sven
    16.10.2011, 09:05

     Τσιπουράκι λατρεμένο,

    συμφωνώ απόλυτα με όσα λες και τα προσυπογράφω με την ειλικρινέστατη και βαθύτατη φιλία μας, που δημιουργήθηκε στη μοναδική και εντελώς τυχαία επαφή μου με blog διαδικτυακής επικοινωνίας, δηλαδή το ΜΗ.

    Ευγνωμονώ την τύχη μου γι΄αυτό και νιώθω αφάνταστα προνομιούχος που έχω κάνει φίλη ζωής ένα άτομο σαν κι ΕΣΕΝΑ:)))))


    sven
    16.10.2011, 09:06

    Αναστασία,

    συμφωνώ απόλυτα πως η ηλεκτρονική επικοινωνία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την «πρόσωπο με πρόσωπο» επαφή -με όλα όσα αυτή συνεπάγεται-, αλλά αποτελεί μία συμπληρωματική διάστασή της. Αυτό το τελευταίο έχει αποδειχθεί, μάλιστα, και μέσα από πάρα πολλές έρευνες διεθνώς.

    Η όποια διαδικτυακή φιλία, όσο στενή κι αν είναι/φαίνεται, δεν παύει να αντιπροσωπεύει μία εικονική πραγματικότητα, από τη στιγμή που βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε μία φαντασιωσική εικόνα για τον Άλλον και σε ένα σύνολο προσωπικών μας προβολών για το ποιος είναι ή θα θέλαμε να είναι. Αν η φαντασιωσική/προβολική αυτή εικόνα για τον Άλλον δεν «αποκατασταθεί»/δοκιμαστεί μέσα από τη δυναμική της άμεσης επαφής και επικοινωνίας, τότε δεν μπορούμε, σε καμία περίπτωση, να μιλήσουμε για αληθινή φιλία.

    Πριν από ένα χρόνο περίπου, μία κοπέλα μου ανέφερε για την πολύωρη καθημερινή  διαδικτυακή της επικοινωνία με ένα νεαρό για 3 εβδομάδες και για την οποία ήταν και οι δυο τους κατενθουσιασμένοι. Όταν, τελικά, συναντήθηκαν, παρέμειναν κι οι δυο τους παντελώς σιωπηλοί στο χρονικό διάστημα της  μισής περίπου ώρας που ήταν μαζί, πριν φύγει ο καθένας για το σπίτι του…


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 16-10-2011 09:19 ]


    NikosRoman
    16.10.2011, 13:24

    ΑΛΗΘΙΝΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΒΓΑΛΤΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ!!!

    Πριν απο εναν χρονο περιπου συναντησα μια παλια φιλη.Πηγαμε για καφε για να κανουμε ενα update αναφορικα με τα χρονια που ειχαμε να βρεθουμε.Μιλησα πρωτος εγω για λιγη ωρα και οπως συνηθιζεται την ρωτησα για τα δικα της.

    Αρχισε να μου λεει λοιπον οτι περναει την πιο ωριμη συναισθηματικη της φαση.Ευτυχισμενη οσο δεν παει,ολοκληρωμενη ως γυναικα,συναισθηματικα γεματη και αλλα τετοια διαφορα.Ειχα αποροφηθει τοσο πολυ απο το παθος της για την σχεση της με αυτο το παιδι,οπου δεν κρυβω οτι ζηλεψα και λιγο.Απο την αλλη ομως ειναι ωραιο το συναισθημα οταν βλεπεις καποιον τοσο ερωτευμενο.

    Το μονο αγκαθι ηταν οτι οι γονεις της ειχαν καποιο προβλημα μαζι του.Φυσικο μπορει να πει καποιος.Δεν ειναι και η μονη.Πριν ομως την ρωτησω,επιφυλακτικα,τον λογο ,συνεχισε ακαθεκτη να μου μιλαει για αυτον και ετσι το προσπερασα.

    Ακουγα λοιπον αρκετη ωρα για τα λουλουδεμενα εσωψυχα της και οπως ειναι φυσικο οταν εκανε παυση,την ρωτησα πληροφοριες για τον αντρα αυτον.Αν ειναι Αθηναιος,τι δουλεια κανει,ποσο χρονων και τα σχετικα.

    Μου ειπε οτι ειναι Αμερικανος.Ενθουσιαστηκα μιας και εγω ειμαι μισοαμερικανος.Με αυτην την εξελιξη αρχισα να θελω να μαθω λεπτομερειες.Απο ποιο μερος,αν η γνωριμια εγινε μεσω ιντερνετ η αν ειχε ερθει Ελλαδα για διακοπες η δουλεια και αλλα τετοια.

    Και ακριβως εκει με χτυπησε τραινο.

    Μου ειπε οτι γνωριστηκαν μεσω ενος ιντερνετικου σαιτ και οτι ειναι ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ σε φυλακη του Τεξας.Μαλιστα δεν παρελειψε να τονισει οτι ηταν αθωος και οτι πολυ συντομα θα ειναι ελευθερος για να ερθει Ελλαδα να παντρευτουν.

    Αφου μαζεψα τα κομματια του μυαλου μου απο το σοκ ,προσπαθησα να κανω μερικες επισημανσεις του τυπου"Ολοι οι φυλακισμενοι λενε οτι ειναι αθωοι" η "Πως εσυ απο εδω,στην αλλη ακρη της γης ξερεις τον λογο της φυλακισης του?" και διαφορα τετοια.

    Το μονο που καταφερα ηταν να παρει αμυντικη σταση απεναντι μου και να συνεχιζει να λεει οτι..."εφοσον το λεει αυτος,ετσι ειναι και δεν θα μου χαλασει κανεις την ευτυχια μου μαζι του.Ουτε καν αυτοι οι (κακομοιροι...σκεφτομουν)γονεις!!!"

    Και καπου εκει εληξε η συναντηση μας.Δεν ηξερα αν πρεπει να γελασω η να κλαψω.

    Πολλα συμπερασματα μπορουν να βγουν απο αυτην την αληθινη ιστορια.Και πολλες ερωτησεις.Θελω ομως τα δικα σας για αυτην την διαδικτυακη σχεση.

    (Να τονισω οτι στην Αμερικη σε παρα πολλες φυλακες υπαρχει σχετικο προγραμμα με την λειτουργεια του ιντερνετ απο εγκλειστους αλλα μονο σε αυτους που εχουν μακροχρονιες ποινες,μονο για καποια ωρα και μονο αν συμπεριφερεσαι καλα.)


    -----------------
    Αν είναι τέχνη, δεν είναι για όλους κι αν είναι για όλους, δεν είναι τέχνη. Arnold Schoenborg, 1874-1951, Αυστριακός μουσικός

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 16-10-2011 13:41 ]


    Kristalo
    16.10.2011, 13:50

    Δυστυχώς έτσι το ίντερνετ...τυφλό και όμορφο πολλες φορές! Για μένα Νικο Ρομαν αυτή η σχεση δεν έχει μέλλον....η απογοήτευση που βρει απο αυτόν τον άνθρωπο θα ειναι τεραστια και στην ψυχή της θα ανθισουν αγκαθια! Πρωτον και κύριον αυτός ο άνθρωπος για να ξαναπροσαρμοστει στην κοινωνία θα περασει πόσος καιρός! Δυστυχώς λυπάμαι από τώρα αυτή την κοπέλα!


    StavmanR
    17.10.2011, 23:33

    Sven,

    • Αν έχεις διάθεση να καταθέσεις την άποψή σου επί του ερωτήματος που τέθηκε, ευχαρίστως να συζητήσουμε. Αν πάλι θέλεις να συνεχίσεις το σχολιασμό επί προηγούμενων ερωτημάτων/θεμάτων, κάνε το, αλλά στο σωστό νήμα, όπως λες κι εσύ.

     

    Η σύγκριση των θέσεων σε παράλληλες συζητήσεις δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ξενίζει. Απεναντίας, δίνεται η δυνατότητα σε κάθε συζητητή να δείξει ότι ο λόγος του δεν διαφέρει από νήμα σε νήμα. Διότι, όταν υποστηρίζουμε από την μία ότι δεν υπάρχουν 'απαγορευμένα συναισθήματα', αλλά από την άλλη απαγορεύουμε -έστω και σε θεωρητική βάση- την έκφραση ορισμένων συναισθημάτων, υπάρχει ζήτημα.

     

    Η απάντησή μου ήταν στο επίκεντρο του ζητήματος που τίθεται, ειδικά μετά το εναρκτήριο σχόλιο που αφορούσε μία πολύ συγκεκριμένη κατάσταση: την προαγγελία σε διαδικτυακά μέσα μίας απόπειρας αυτοκτονίας.

     

    Καταρχήν, αυτό που εγώ διερευνώ στην παραπάνω περίπτωση είναι αν φίλος είναι εκείνος που σέβεται την απόπειρα αυτοκτονίας του άλλου και αφήνει το φίλο να πεθάνει ή εκείνος που δεν σέβεται την επιλογή της αυτοκτονίας του άλλου και τον σώζει από εκείνη. Έχεις άραγε κάποια απάντηση; Αν όχι, πώς μπορείς να διερευνήσεις την ειλικρίνεια των φιλικών διαθέσεων των ανθρώπων που έλαβαν το τραγικό μήνυμα, στην παραπάνω περίπτωση;

     

    Δεν είναι λίγες οι φορές που αυτό ακριβώς συνέβη και στην 'πραγματικότητα'. Δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιος πνίγηκε και οι υπόλοιποι θεώρησαν ότι τους έκανε πλάκα. Δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιος φωνάζει βοήθεια και οι υπόλοιποι γελούν, διότι δεν πιστεύουν ότι υφίσταται πρόβλημα. Επομένως, πώς πιστεύεις ότι μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα για την 'διαδικτυακή φιλία' μέσα από μία κατάσταση που συμβαίνει καί στην πραγματική ζωή;

     

    Έτσι, δεδομένου ότι δεν βλέπω νόημα στην παρούσα συζήτηση όπως τίθεται, προσπαθώ να την βάλω όσο μπορώ σε μία ρότα, έτσι ώστε να έχει κάποιο νόημα και κάποια ουσία για τους ανθρώπους που παρακολουθούν και συμμετέχουν.


    sven
    18.10.2011, 00:59

    StavmanR:

    "Έτσι, δεδομένου ότι δεν βλέπω νόημα στην παρούσα συζήτηση όπως τίθεται, προσπαθώ να την βάλω όσο μπορώ σε μία ρότα, έτσι ώστε να έχει κάποιο νόημα και κάποια ουσία για τους ανθρώπους που παρακολουθούν και συμμετέχουν."

    Δηλαδή, θεωρείς ΟΛΟΥΣ όσους  μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στο ερώτημα ως άτομα που δεν έχουν την ικανότητα να κρίνουν σε τι συμμετέχουν, και πως πρέπει εσύ να τους το επισημάνεις, και πως τα όσα έχουν μέχρι στιγμής γράψει πως είναι, επίσης, χωρίς κανένα νόημα και ουσία!!!

    Αυτό λέγεται σεβασμός προς τους συνομιλητές...


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 18-10-2011 01:01 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 18-10-2011 01:05 ]


    StavmanR
    18.10.2011, 02:46
    • Δηλαδή, θεωρείς ΟΛΟΥΣ όσους  μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στο ερώτημα ως άτομα που δεν έχουν την ικανότητα να κρίνουν σε τι συμμετέχουν, και πως πρέπει εσύ να τους το επισημάνεις, και πως τα όσα έχουν μέχρι στιγμής γράψει πως είναι, επίσης, χωρίς κανένα νόημα και ουσία!!! Αυτό λέγεται σεβασμός προς τους συνομιλητές...

     

    Έγραψα εγώ κάτι τέτοιο ή αυτή τη στιγμή έχω ξαπλώσει σε δερμάτινο καναπέ και ψυχαναλύομαι δίχως να το έχω καταλάβει;

     

    Εκείνο που έγραψα είναι ότι κατά την ταπεινή μου άποψη το θέμα, οπως τίθεται δεν έχει νόημα. Μπορεί κάλλιστα κάποιος να μου δείξει ότι υπάρχει νόημα, οπότε και να καταλάβω το σφάλμα μου.

     

    Ας ξαναδιατυπώσω γιατί φαίνεται να μην γινεται εμφανές αυτό που γράφω:

     

    - Αναφέρεται ότι διερευνάται η φιλία μέσω του διαδικτύου με αφορμή το περιστατικό ενός κοριτσιού που, πριν αυτοκτονήσει, έστειλε μήνυμα σε χιλιάδες 'φίλους' μίας ιστοσελίδας κοινωνικών δικτυώσεων.

     

    - Θέτω πλαγίως το ερώτημα: άραγε η φιλία φαίνεται στο σεβασμό της επιλογής του υπό μελέτη φίλου (έστω και στην αυτοκτονία) ή ο μή σεβασμός της επιλογής του; Διότι, στο αρχικό σου κείμενο συμπεραίνεται (εμμέσως) η έλλειψη φιλίας εξαιτίας της μή κινητοποιήσεως.

     

    - Δεν λαμβάνω απάντηση καμία.

     

    - Ξαναρωτώ: αν είχες έναν φίλο σου κατάκοιτο σε κρεβάτι και σου εξέφραζε την επιθυμία του να αυτοκτονήσει, θα τον εμπόδιζες; Αν ναι, ετούτο θα σε έκανε φίλο του ή αντίθετα θα σε έκανε άγνωστο στα δικά του μάτια;

     

    - Δεν λαμβάνω απάντηση καμία.

     

    - Συνεχίζω να επισημαίνω ότι το ζήτημα είναι εξόχως ηθικό και χρήζει σοβαρής διερεύνησης, ώστε να βρούμε τί είναι εκείνο που συνιστά μία φιλία σε εξαιρετικές, ακραίες καταστάσεις ζωής/θανάτου. Πώς μπορούμε να καταλογίσουμε αναισθησία σε κάποιους ανθρώπους επειδή απλά εκτέλεσαν την επιθυμία του μακαρίτη, έστω κι εν αγνοία τους. Μπορούμε άραγε να συζητήσουμε αν οι συγκεκριμένοι ήταν όντως φίλοι ή όχι του εκλειπόντος, αν δεν διευκρινίσουμε τις παραμέτρους του αρχικού κειμένου; Τί πιστεύεις λοιπόν;

     

    Εκείνο που συμβαίνει στις μέρες μας είναι ότι προσπαθούμε να βγάλουμε απλά και χαλαρά συμπεράσματα επάνω σε πολύ βαθιά ζητήματα που αγγίζουν τα όρια της αυτοσυνείδησης: "Αυτός δεν είναι φίλος, ο άλλος είναι μάπας, ο τρίτος τα 'χει χαμένα" κ.ο.κ. Αυτά τα ζητήματα αγγίζουν τα όρια της αυτοσυνείδησης γιατί στην πραγματικότητα 'πατούν' τα όρια των ανθρωπίνων σχέσεων, εκεί που το εγώ απλώνει χέρι στο εσύ, και δεν ξέρουμε πού ακριβώς σταματά το εμείς κι αρχίζει το εγώ, και που τελειώνει το εσείς κι αρχίζει το εσύ. Αν το έθετα λίγο 'φιλοσοφικά' θα υποστήριζα ότι εσύ είσαι ήδη κομμάτι του εαυτού μου, διότι υπάρχεις ήδη μέσα στη συνείδησή μου: εγώ σε αντιλαμβάνομαι όπως στην πραγματικότητα θέλω και μπορώ εγώ να σε αντιληφθώ. Αν το έθετα ποιητικά, θα καλούσα με ύφος αυστηρό και γλυκό συνάμα τον Μ. Ρασούλη 'αρον τον κράββατόν σου και περιπάτει' για να έρθει στο ταβερνάκι και να μας τραγουδήσει το εξής τετράστιχο που αναιρεί κάθε αριθμητική αντίληψη του κόσμου:

     

    "Ένα κι ένα κάνουν δύο"
    λένε μες στο καφενείο.
    Μα εγώ, εγώ με σένα
    ένα κι ένα κάνουν ένα...

     

    Έτσι, ενώ αυτές οι συζητήσεις προσπαθούν να προωθήσουν δήθεν μία ανήθικη και αντικειμενική άποψη για τον κόσμο, είναι όχι τόσο ηθικές, όσο ηθικολογικές (όπως ορίζονται από τη γλώσσα μας). Η διαφορά τους είναι ότι η ηθική αναφέρεται στο ήθος καθαυτό και η ηθικολογία στις κατεστημένες ηθικές αντιλήψεις. Διότι, η αναφορά σε φίλους και μή φίλους με βάση κάποιες συγκεκριμένες συμπεριφορές είναι ηθικολογία, όπως ακριβώς η εξής φράση "φίλος είναι αυτός ρε που δεν σε πήρε τηλέφωνο για μία εβδομάδα;". Έτσι και στο παρόν παράδειγμα η φράση έχει ως εξής: "φίλος είναι αυτός που δεν έτρεξε να σε βρει από το Σίντνευ της Αυστραλίας στο Βανκούβερ του Καναδά, όταν του έστειλες μήνυμα πως αυτοκτονείς;".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 18-10-2011 02:47 ]


    freak
    22.01.2017, 11:41

    ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΙ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ FΒ?

    ΕΝΑ ΧΩΝΕΥΤΗΡΙ.

    ΝΑ Κ ΕΝΑ ΜΕΜΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΛΥΤΑ: