ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.872 μέλη

    Αποχώρηση από την Ομάδα Ανάπτυξης

    jorge
    31.03.2005, 00:12
    Ένα ενεργό μέλος του MusicHeaven, από το ξεκίνημα σχεδόν, ο Composer, με ενημέρωσε πως για προσωπικούς λόγους επιθυμεί να αποχωρήσει από την ομάδα ανάπτυξης. Τον ευχαριστούμε για τη βοήθεια που προσέφερε στο Forum, την Εγκυκλοπαίδεια, αλλά και γενικότερα για όλη τη θετική του ενέργεια.
    gate
    31.03.2005, 01:09
    O Αντρέας είναι πάντα κοντά μας, απ' όποια θέση κι αν είναι κι αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία...

    Και στην ουσία ανήκει διαπαντός στην "ομάδα ανάπτυξης" αυτού του Παράδεισου...
    SteliosG
    31.03.2005, 07:13
    Αντρεα ευχομαι ολα να ειναι καλα!!! Πολλους χαιρετισμους!!!
    Haroulinda
    31.03.2005, 08:42
    Αντρέα ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να έρθεις γρήγορα πίσω!

    Να σαι καλά!

    Γραμμένο και Υπογραμμένο από μένα, την Χαρουλίντα... και για όσους δεν με ξέρετε? TOUGH! Εγώ με ξέρω!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Haroulinda on 31-03-2005 08:42 ]
    yiannisyiannis
    31.03.2005, 10:23
    Ανδρέα εύχομαι κι εγώ να είσαι καλά. Είμαι σίγουρος ότι τελικά θα υπερνικήσεις όλες αυτές τις δύσκολες καταστάσεις, οι οποίες σε αναγκάζουν να αποχωρήσεις και θα επανέλθεις δυναμικά.
    elenigeladari
    31.03.2005, 10:26
    Αντρέα μου σου εύχομαι και εγώ με σειρά μου να πάνε όλα καλά.. χάρηκα που είχα την ευκαιρία να σε γνωρίσω.. και μην ανυσηχείς..

    Υ.Γ. θα συνεχίσω να σου στέλνω αστεία e-mail...
    rapsodos
    31.03.2005, 10:38
    Ανδρέα .... Ελπίζω να μας τιμήσεις σύντομα ξανά με την παρουσία σου στην ομάδα ανάπτυξης. Ευχές να πάνε όλα καλά. Το αξίζεις με το παραπάνω.
    Χάρηκα πολύ που τα είπαμε επιτέλους και απο κοντά.
    Orfeus
    31.03.2005, 15:14
    Αντρέα...

    Σου χρωστάω ....μία!!!! (έτσι δεν μου είπες την Κυριακή;)

    Θα τα πούμε από κοντά και θα ....ξεχρεώσω!!!!

    Να είσαι καλά... σε περιμένουμε πάντα....

    Είσαι Εδώ!!!!


    composer
    31.03.2005, 16:25
    Καλησπέρα,

    Βλέπω τελικά ότι τα "καλά νέα" μαθαίνονται γρήγορα...! Θα σας θέσω λοιπον υπό την κρίση σας τους λόγους για τους οποίους παραιτήθηκα.

    Είμαι μέλος στο site από τον Ιανουάριο του 2003 και moderator από τον Μάιο του 2003. Όλο αυτό το διάστημα ασχολήθηκα ενεργά με τις αρμοδιότητες που μου ανέθεσε ο jorge ανεξάρτητα από προσωπικά, οικογενειακά, θέματα καριέρας και άλλα τινά.

    Το site αυτό μπορεί να ήταν μία ιδέα του jorge για μία δικτυακή κοινότητα που σκοπό της θα είχε να φέρει κοντά όσους ασχολούνται και δηλώνουν "Εραστές της Μουσικής", μα ουσιαστικά είναι ένα site που υπηρετεί μία μεγάλη Τέχνη και αν το θέλετε μία Ιδέα..

    Θεωρώ ότι ένα πράγμα είναι αυτό που θα μπορούσα να δηλώσω σαν ιδιότητα για τον εαυτό μου και είναι το εξής: ΜΟΥΣΙΚΟΣ

    Αναφέρω αυτό για να σας εξηγήσω τους΄λόγους για τους οποίους κάθε τι άλλο, δεν θα μπορούσε να με αποσπάσει από το στόχο που είχα σαν moderator να συντονίζω, να δημοσιεύω, να επιμελούμαι των άρθρων, της εγκυκλοπαίδειας και μέχρι πριν από λίγους μήνες του"Σαν Σήμερα" και παράλληλα να προσπαθώ να φανώ χρήσιμος σε όλους όσους ήθελαν ή χρειαζόντουσαν την βοήθεια πάντα στα πλαίσια της μουσικής.

    Πέραν τούτου ουδέποτε χρησιμοποίησα κάποια άλλη ιδιότητα μέσα από το site, κανέναν τίτλο ή κάτι άλλο για να ικανοποιήσω το εγώ μου, να απορρίψω διαφορετικές απόψεις από τις δικές μου, να ιντριγκάρω και να ιντριγκαριστώ με άλλα άτομα.. Και ουδέποτε χρησιμοποίησα κάποιο από τα μέσα που μου παρείχε ή ιδιότητα μου αυτή για να φιμώσω οποιονδήποτε ήθελε να εκφραστεί μέσα από την κοινότητα όσο "διαφορετικό " και αν μου φαινόταν ότι θα εξέφραζε. Για μένα η Μουσική είναι Ιδέα, και δει ελεύθερη από κάθε περιορισμό και είναι η ζωή μου όλη. Και φυσικά σαν μία τέτοια Ιδέα μακράν απέχει από το επίπεδο στο οποίο περιήλθε το site το τελευταίο διάστημα με πρόσχημα προσωπικά, και άλλα προβλήματα..

    Για μένα δεν υφίστανται θέματα χρόνου και προσωπικών προβλημάτων όσον αφορά την μουσική.. Στην ζωή μου έχω μάθει να μην κάνω αγγαρείες (ούτε καν για να κεράσω μία μπύρα ) και ιδιαίτερα σε θέματα που άπτονται της κοσμοθεωρίας μου και της Ιδέας που αποφάσισα να υπηρετήσω.

    Δεν έχω την απαίτηση να αναγνωριστούν τα όσα έκανα για το συγκεκριμένο site από κάποιους, άλλα έχω απαιτήσεις από τον ίδιο μου τον εαυτό, να είναι τίμιος και εντάξει με όσα κάνει. Θέλω να μπορώ να ισχυρίζομαι ότι είμαι ένας σοβαρός άνθρωπος και όχι σοβαροφανής.

    Δεδομένης λοιπόν της κατάστασης που επικρατεί αυτήν την στιγμή στη κοινότητα αποφάσισα να δηλώσω την παραίτηση μου στον jorge.

    Θα παραμείνω ενεργό μέλος στην κοινότητα ακόμα και χωρίς κάποιο τίτλο, που στην τελική δεν έχει και καμία αξία αν δεν συνοδεύεται από το ανάλογο ιδεολογικό και πνευματικό υπόβαθρο..

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε για την αποχώρηση μου και εύχομαι μία καλή πορεία στο site και μία εποικοδομητικότερη συντονιστική δράση στους Διαχειριστές..

    Ανδρέας Παπαδάκης

    vouliakis
    31.03.2005, 22:28
    Προσωπικά, θα ήθελα να πιστεύω ότι πρόκειται για πρωταπριλιάτικο αστείο.
    Σε κάθε περίπτωση όμως, Ανδρέα, σου εύχομαι Καλή και Δημιουργική Πορεία.

    Με εκτίμηση


    Παναγιώτης

    istoxastis
    01.04.2005, 00:37
    Είδαμε και πάθαμε, Ανδρέα μου, να πείσουμε τους εαυτούς μας, οτι ο χώρος του διαδίκτιου δεν είναι μόνο μια παγκόσμια χωματερή, μην έχουμε όμως απαίτηση νά γίνει και... γειτονιά των αγγέλλων.
    Ήταν ευαίσθητα γόνιμη η συμμετοχή σου στο site. Σ' ευχαριστούμε
    και...
    Καλή συνέχεια!
    jorge
    01.04.2005, 00:43
    Αντρέα κι εγώ πιστεύω πως πρόκειται για Πρωταπριλιάτικο αστείο.

    Σε γνωρίζω αρκετά και σε εκτιμώ γιατί είσαι ψυχούλα, ρομαντικός και καλό παιδί. Ο τρόπος που γράφεις με παραξενεύει. Όσα γράφεις δεν έχουν καμία σχέση με τον Αντρέα που ξέρω.

    Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω (μου έστειλες ΠΜ), θα ήθελα να πω στους υπόλοιπους φίλους μας εδώ, πως ο Αντρέας απευθύνεται μόνο σε εμένα.
    Κάποιοι από την ομάδα ανάπτυξης προβληματίστηκαν, γιατί πίστεψαν οτι είχαν κάνει κάτι στον Αντρέα. Όχι.

    Επομένως θέλω να ξεκαθαρίσω πως ο Αντρέας έχει κάτι ΜΑΖΙ ΜΟΥ και μόνο. Για εμένα χτυπάει η καμπάνα και σε μένα πέφτει η σκιά. Οι υπόλοιποι ηρεμήστε...



    Αντρέα, μου έστειλες ένα ΠΜ που αναφέρεις τους 2 λόγους για τους οποίους αποχωρείς. Πιστεύω πως κάνεις ΛΑΘΟΣ και στους δύο. Εξέλαβες διαφορετικά κάποια πράγματα. Ίσως γιατί είμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες, ίσως γιατί δεν έκανες διάλογο μαζί μου και να μου πεις στα ίσια τι συμβαίνει. Ίσως γιατί κι εγώ είμαι "δύσκολος" άνθρωπος, ίσως γιατί δεν είμαστε κολλητοί ή έστω φίλοι, ίσως γιατί κάτι άλλο συμβαίνει...

    Απάντηση ακόμα δεν έλαβα.

    Σου ξαναέστειλα δεύτερο μήνυμα μετά.

    Ούτε γι' αυτό πήρα απάντηση.

    Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να λυθεί το όλο ζήτημα και να σβηστούν ή να πυκνώσουν οι σκιές που έχουν εμφανιστεί γύρω από το πρόσωπό μου, κάνε κάτι. Αν αγαπάς αυτή την κοινότητα, υποστήριξε όσα λες.

    Γράφεις εδώ, στην αρχή, "Θα σας θέσω λοιπον υπό την κρίση σας τους λόγους για τους οποίους παραιτήθηκα".

    Εγώ δε βλέπω κανένα λόγο.

    Κάνεις απλά μια ανασκόπιση της συμμετοχής σου στο MusicHeaven και μας λες κάποια πράγματα για τη ζωή σου και τη φιλοσοφία που έχεις σαν άνθρωπος.

    Πολλά απ' όσα γράφεις και αφορούν εσένα, είναι ασφαλώς δεκτά. Τα ξέραμε ήδη και τα επιβεβαιώνουμε. Την αγάπη σου για τη μουσική, οτι είναι όλη σου η ζωή κλπ.


    Σε όσα όμως αφορούν στο MusicHeaven, διαφωνώ κάθετα και εντονότατα.


    Διαβάζω για "τίτλους", "στόχους", "αναθέσεις αρμοδιοτήτων"...
    Τι είναι αυτά Αντρέα; Που τα είδες τόσο καιρό που είσαι εδώ μέσα;

    Εδώ βοηθάει όποιος έχει μεράκι και δημιουργική διάθεση.

    Είμαστε μια κοινότητα που όλοι προσφέρουμε ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ στον ελεύθερο χρόνο μας.

    Εδώ δεν υπάρχουν "πρέπει" και "γρήγορα" και "asap" και "στείλε" και "γρήγορα" και "κάντο" και "γιατί το άργησες".


    Εδώ δεν είναι σε καμία περίπτωση το site του κύριου Διαχειριστή Jorge που αναθέτει αρμοδιότητες, απονείμει τίτλους και θέτει στόχους. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν έχω πιέσει οποιονδήποτε εδώ μέσα να στείλει κείμενα, να στείλει κουίζ, να γράψει όρους στην Εγκυκλοπαίδεια, να ανοίγει νέα θέματα στο forum. Σε όλους απαντάω "Χαλαρά"... Στην τελική o Jorge μπορεί να βάλει μόνος του περιεχόμενο στο site ή να πάει για καφέ. Και τι έγινε αν δεν βάζουμε κάθε μέρα περιεχόμενο;


    Επίσης...

    Ο Jorge δε θα σου πει "μπράβο", ούτε "ευχαριστώ".
    Γιατί δεν είναι προϊστάμενος ή επιβλέπων. Δεν είναι κριτής.
    Ότι κάνει κάποιος εδώ μέσα δεν το κάνει για τον Jorge και το "δημιούργημά" του. Το κάνει για την ψυχή του και τον ίδιο του τον εαυτό. Και επειδή θέλει να προσφέρει σε συνανθρώπους.

    Ο Jorge είναι ένας συνταξιδιώτης σου.

    Ο Jorge είναι σαν κι εσένα, ένας ρομαντικός, ένας αδιόρθωτος ερασιτέχνης μουσικός που απλά θα επιθυμούσε πολύ να νιώσει περισσότερο επισκέπτης σε αυτό το site, διότι κάνει 2 δουλειές, κάνει μεταπτυχιακό και έχει και τον γενικό συντονισμό αυτής της τεράστιας - πλέον - κοινότητας, την οποία στηρίζει και οικονομικά, μόνος του. Κατάλαβες; Αυτόν τον άνθρωπο μάχεσαι αυτή τη στιγμή.

    Γιατί;

    Γράψε οτι θέλεις, ακόμα και προσωπικά μου δεδομένα. Είμαι καθαρός και θα στο αποδείξω.

    ...ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλον μες τα μάτια

    γιατί καθρέφτης γίνεσαι κι όλοι σε σπάν' κομμάτια...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 01-04-2005 00:45 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 01-04-2005 00:48 ]
    composer
    01.04.2005, 03:31
    Φίλε μου Jorge εξέθεσα σαφώς τους λόγους για τους οποίους αποχωρώ απο την ομάδα Ανάπτυξης και σε προσωπικό μήνυμα που σου έστειλα και στο post στο οποίο αναφέρεσαι.

    Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο.


    jorge
    01.04.2005, 12:38
    Αντρέα τι σημαίνει "εξέθεσα σαφώς"; Με τη νοημοσύνη μας παίζεις;

    Αντρέα δεν εξηγείς απολύτως ΤΙΠΟΤΑ, ούτε στο post, ούτε στο μήνυμά σου. Κανείς δεν έχει καταλάβει το παραμικρό.

    Αποφασίζεις μια ηρωική έξοδο, πετάς λάσπη για "εξουσίες" και "τίτλους", αφήνεις υπονούμενα οτι σε έβαζα να κάνεις "αγγαρείες" και τώρα πας να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια;

    Όχι Αντρέα. Πρέπει να κάτσεις και να μιλήσεις.
    Σαν άντρας.

    Κάτσε και σκέψου. Άνοιξε τα μάτια σου.
    Εγώ θα είμαι εδώ να σε ακούσω και να προσπαθήσω να σε καταλάβω.
    SteliosG
    01.04.2005, 13:08
    Εγώ, προσωπικά, δε ξέρω τι έχει γίνει και ούτε μου πέφτει λόγος. Δε θέλω να μπλεχτώ στα σχέδια και τις αποφάσεις κανενός, γιατί και δε ξέρω τι έχει γίνει και δε χρειάζεται να μάθω και νέος είμαι στη παρέα.

    Αυτό όμως που θα ήθελα να μάθω ως ενεργό μέλος του ΜΗ και επειδή με στεναχωρεί να μη πηγαίνει κάτι καλά, είναι σε ποιον και σε τι αναφέρεσε Ανδρέα ξεκάθαρα, γιατί αναφέρθηκες ως τώρα σε ΟΛΟ το MH. Κατά την άποψή μου κάτι τέτοιο δεν έγινε ακόμα. Αν δε θες να πεις σε τι αναφέρεσε (σεβαστό), καλό θα ήταν να ξεκαθαριστεί η κατάσταση με αυτόν-ή ή αυτούς που υπάρχει το πρόβλημα.

    Αναφέρθηκες σε ΟΛΗ τη κοινότητα (άσχετα αν ο jorge είπε ότι αφορά αυτόν και μόνο) του ΜΗ δημόσια, με θετικά και αρνητικά σχόλια και είμαι και εγώ μέλος της, οπότε είναι πολύ σημαντικό το ότι είπες να ξεκαθαριστεί.

    Δεν είμαι με κανενός το μέρος. Απλά μου αρέσει να ξεκαθαρίζονται κάποια πράγματα από όλες τις μεριές, ειδικά σε χώρους που ακόμα πιστεύω ότι υπάρχει αγάπη για κάποιες σταθερές αξίες.

    Και Ανδρέα από το λίγο που σε ξέρω είσαι άτομο αγνό και πολύ αισιόδοξο και με μεγάλη αγάπη για τη μουσική, οπότε είναι κρίμας να χαλιόμαστε έτσι και για αόριστους λόγους.

    Σίγουρα δεν είναι πάντα οι καταστάσεις όπως τις θέλουμε, αλλά αρκεί να το παλεύουμε ο καθένας με το τρόπο του να τις φέρουμε εκεί που πιστεύουμε και με γνώμονα το κοινό καλό.
    Astron
    01.04.2005, 16:07
    Quote:

    Το μέλος composer στις 31-03-2005 στις 16:25 έγραψε:

    Και φυσικά σαν μία τέτοια Ιδέα μακράν απέχει από το επίπεδο στο οποίο περιήλθε το site το τελευταίο διάστημα με πρόσχημα προσωπικά, και άλλα προβλήματα..





    Ανδρέα ομολογώ ότι ούτε εγώ κατάλαβα τους λόγους της αποχώρησης σου απ' την ομάδα ανάπτυξης, και μέχρι στιγμής μοιάζει να είναι κάτι προσωπικό ανάμεσα σε σένα και τον jorge που κανείς από εμάς τους τρίτους δεν μπορεί να καταλάβει.

    Επίσης, ποιο είναι "το επίπεδο στο οποίο περιήλθε το site το τελευταίο διάστημα"; Νιώθω ξαφνικά σα να έχω χάσει επεισόδια και νομίζω κι άλλοι φίλοι του musicheaven θα έχουν την ίδια αίσθηση. Εγώ προσωπικά βλέπω το Musicheaven να βρίσκεται σε μια από τις πιο ανθηρές περιόδους του.

    Τί ακριβώς είναι αυτό που σε στενοχωρεί; Νομίζω πρέπει όλοι να μιλήσουμε σαν φίλοι, γιατί δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε. Αν ένα μέλος έχει απογοητευτεί ή έχει στενοχωρηθεί, μπορούμε να το κουβεντιάσουμε δημοσίως και να βρούμε μια λύση. Άλλωστε σκοπός μας είναι να έχουμε μια ωραία ζεστή παρέα που μοιράζεται την αγάπη για την τέχνη. Αν λοιπόν κάτι σε πείραξε ή σε στενοχώρησε θα μπορούσαμε να το λύσουμε μαζί αντί να καταφεύγεις κατευθείαν στην αποχώρηση. Μπορεί να ακούγονται χαζά αυτά που λέω, αλλά δεν μας έχεις δώσει κάποιο hint για το τί συνέβη.

    Επίσης μια παράκληση προς όλους τους υπόλοιπους: ας κρατήσουμε την συζήτηση σε χαμηλά επίπεδα, χωρίς να χωριζόμαστε σε πλευρές, και χωρίς να εκτοξεύουμε κατηγορίες. Στέλιο πράγματι δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλιόμαστε. Δεν ψάχνουμε κανέναν ένοχο, ούτε ψάχνουμε ποιος έχει δίκιο.
    Αν έστω και ένα μέλος του Musicheaven είναι στενοχωρημένο, ευθυνόμαστε όλοι μας για αυτό.
    Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ένα μέλος της ομάδας ανάπτυξης.

    Ανδρέα ελπίζω να ξεκαθαρίσουν γρήγορα τα πράγματα και να γίνουν όπως πρώτα...
    composer
    01.04.2005, 16:19
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 01-04-2005 στις 12:38 έγραψε:

    Αντρέα τι σημαίνει "εξέθεσα σαφώς"; Με τη νοημοσύνη μας παίζεις;

    Αντρέα δεν εξηγείς απολύτως ΤΙΠΟΤΑ, ούτε στο post, ούτε στο μήνυμά σου. Κανείς δεν έχει καταλάβει το παραμικρό.

    Αποφασίζεις μια ηρωική έξοδο, πετάς λάσπη για "εξουσίες" και "τίτλους", αφήνεις υπονούμενα οτι σε έβαζα να κάνεις "αγγαρείες" και τώρα πας να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια;

    Όχι Αντρέα. Πρέπει να κάτσεις και να μιλήσεις.
    Σαν άντρας.

    Κάτσε και σκέψου. Άνοιξε τα μάτια σου.
    Εγώ θα είμαι εδώ να σε ακούσω και να προσπαθήσω να σε καταλάβω.







    Καλησπέρα,

    Βλέπω τελικά ότι τα "καλά νέα" μαθαίνονται γρήγορα...! Θα σας θέσω λοιπον υπό την κρίση σας τους λόγους για τους οποίους παραιτήθηκα.

    Είμαι μέλος στο site από τον Ιανουάριο του 2003 και moderator από τον Μάιο του 2003. Όλο αυτό το διάστημα ασχολήθηκα ενεργά με τις αρμοδιότητες που μου ανέθεσε ο jorge ανεξάρτητα από προσωπικά, οικογενειακά, θέματα καριέρας και άλλα τινά.

    Το site αυτό μπορεί να ήταν μία ιδέα του jorge για μία δικτυακή κοινότητα που σκοπό της θα είχε να φέρει κοντά όσους ασχολούνται και δηλώνουν "Εραστές της Μουσικής", μα ουσιαστικά είναι ένα site που υπηρετεί μία μεγάλη Τέχνη και αν το θέλετε μία Ιδέα..

    Θεωρώ ότι ένα πράγμα είναι αυτό που θα μπορούσα να δηλώσω σαν ιδιότητα για τον εαυτό μου και είναι το εξής: ΜΟΥΣΙΚΟΣ

    Αναφέρω αυτό για να σας εξηγήσω τους΄λόγους για τους οποίους κάθε τι άλλο, δεν θα μπορούσε να με αποσπάσει από το στόχο που είχα σαν moderator να συντονίζω, να δημοσιεύω, να επιμελούμαι των άρθρων, της εγκυκλοπαίδειας και μέχρι πριν από λίγους μήνες του"Σαν Σήμερα" και παράλληλα να προσπαθώ να φανώ χρήσιμος σε όλους όσους ήθελαν ή χρειαζόντουσαν την βοήθεια πάντα στα πλαίσια της μουσικής.

    Πέραν τούτου ουδέποτε χρησιμοποίησα κάποια άλλη ιδιότητα μέσα από το site, κανέναν τίτλο ή κάτι άλλο για να ικανοποιήσω το εγώ μου, να απορρίψω διαφορετικές απόψεις από τις δικές μου, να ιντριγκάρω και να ιντριγκαριστώ με άλλα άτομα.. Και ουδέποτε χρησιμοποίησα κάποιο από τα μέσα που μου παρείχε ή ιδιότητα μου αυτή για να φιμώσω οποιονδήποτε ήθελε να εκφραστεί μέσα από την κοινότητα όσο "διαφορετικό " και αν μου φαινόταν ότι θα εξέφραζε. Για μένα η Μουσική είναι Ιδέα, και δει ελεύθερη από κάθε περιορισμό και είναι η ζωή μου όλη. Και φυσικά σαν μία τέτοια Ιδέα μακράν απέχει από το επίπεδο στο οποίο περιήλθε το site το τελευταίο διάστημα με πρόσχημα προσωπικά, και άλλα προβλήματα..

    Για μένα δεν υφίστανται θέματα χρόνου και προσωπικών προβλημάτων όσον αφορά την μουσική.. Στην ζωή μου έχω μάθει να μην κάνω αγγαρείες (ούτε καν για να κεράσω μία μπύρα ) και ιδιαίτερα σε θέματα που άπτονται της κοσμοθεωρίας μου και της Ιδέας που αποφάσισα να υπηρετήσω.

    Δεν έχω την απαίτηση να αναγνωριστούν τα όσα έκανα για το συγκεκριμένο site από κάποιους, άλλα έχω απαιτήσεις από τον ίδιο μου τον εαυτό, να είναι τίμιος και εντάξει με όσα κάνει. Θέλω να μπορώ να ισχυρίζομαι ότι είμαι ένας σοβαρός άνθρωπος και όχι σοβαροφανής.

    Δεδομένης λοιπόν της κατάστασης που επικρατεί αυτήν την στιγμή στη κοινότητα αποφάσισα να δηλώσω την παραίτηση μου στον jorge.

    Θα παραμείνω ενεργό μέλος στην κοινότητα ακόμα και χωρίς κάποιο τίτλο, που στην τελική δεν έχει και καμία αξία αν δεν συνοδεύεται από το ανάλογο ιδεολογικό και πνευματικό υπόβαθρο..

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε για την αποχώρηση μου και εύχομαι μία καλή πορεία στο site και μία εποικοδομητικότερη συντονιστική δράση στους Διαχειριστές..

    Ανδρέας Παπαδάκης







    null


    Λοιπόν σου ξανα παραθέτω εδώ το μηνυμά μου στο post το οποίο ισχυρίζεσαι δημοσίως ότι δεν κατάλαβες (διαβασε σε παρακαλώ προσεκτικοτερα την παραγραφο "Πέραν τούτου..... και άλλα προβλήματα"), αν και σου υπενθυμίζω ότι μου έχεις απαντήσει ήδη για αυτό σε προσωπικό μήνυμα...
    Όπως και στο μήνυμα που σου έστειλα δηλώνοντας σου την αποχωρησή μου.

    Ολα τα άλλα τα οποία αναφέρεις στα δύο προηγουμενα post που έστειλες είναι για τα μάτια του κόσμου.

    ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΗΔΗ ΜΕ ΠΜ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.

    Δεν επιχειρώ καμμιά ηρωική έξοδο. Εχω το δικαίωμα να αποχωρήσω γιατί διαφωνώ με κάποια πράγματα και απλά το κάνω. Τους λόγους, τους έχω εξηγήσει. Και δημόσια και προσωπικά. Και με λύπη βλέπω,φίλε μου jorge, ότι δεν έχεις κάν καταφέρει να καταλάβεις το νόημα των λόγων μου και εξακολουθείς να αναλώνεσαι στο να με προκαλείς δημοσίως.

    Δεν προκειται φίλε μου να απαντήσω στίς προκλήσεις σου ούτε να σου δώσω την ικάνοποίηση να το παίξεις θύμα.

    Τώρα για το ποιος μιλάει σαν άντρας, αυτό άσε να το κρίνουν αυτοί που με ξέρουν τοσα χρόνια ακόμα, και αν δεν είναι φίλοι μου ή κολλητοί μου ...
    jorge
    01.04.2005, 16:50
    Quote:

    Το μέλος composer στις 01-04-2005 στις 16:19 έγραψε:

    ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΗΔΗ ΜΕ ΠΜ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.




    Ποιός άλλος είναι "εμπλεκόμενος";

    Γνωρίζουμε πολύ καλά οτι το πρόβλημα το έχεις μαζί μου.
    Παράτα λοιπόν τα άλλα παιδιά και βάλτα μαζί μου.

    Και πρόσεχε το στυλ γραφής σου, σε προδίδει...
    Orfeus
    02.04.2005, 02:15
    Αντρέα....

    Σε 21 ημέρες, κλείνω δύο χρόνια που είμαι μέλος του ΜΗ.
    Ομολογώ, ότι δεν έχω συναντήσει σε άλλα sites μέλη με την ποιότητα και το ήθος των μελών του ΜΗ.
    Σαφώς, ένας σημαντικός λόγος γι' αυτό, είναι το αντικείμενο (μουσική) και η ταυτότητα που βγάζει το ΜΗ προς τα έξω.
    Είναι προφανές, ότι όποιος ψάχνει να βρει κάτι άλλο, δεν θα μπει εδώ.

    Θεωρώ, ότι δεν έχουμε ταμπέλες και τίτλους ότι κι' αν προσφέρουμε στο ΜΗ. Ότι κάνουμε, το κάνουμε με αγάπη. Το κάνουμε μέσα από την ψυχή μας. Ακριβώς όπως το λέει ο Jorge.

    Σ' αυτή τη δίχρονη "πορεία" μου, γνώρισα αρκετά μέλη, έγινα φίλος μαζί τους και είναι κάτι που το χαίρομαι πάρα πολύ. Είναι γεγονός, ότι με μερικά μέλη βρίσκομαι συχνότερα και νοιώθω να είμαι πιο κοντά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι μέλος κάποιας "κλίκας" ούτε ότι συμμετέχω σε "ίντριγκες" εις βάρος άλλων, γιατί πολύ απλά, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Άλλωστε, κάπου αλλού, κάποια άλλα μέλη, θα έχουν τη δική τους παρέα.

    Τα γράφω όλα αυτά, γιατί:
    1) Αγαπάω το ΜΗ
    2) Πιστεύω ότι το site βρίσκεται σε ανθηρή περίοδο (όπως λέει και ο Παύλος) και γι' αυτό θα σου επαναλάβω την ερώτησή του: Ποιο είναι "το επίπεδο στο οποίο περιήλθε το site το τελευταίο διάστημα";
    3) Γράφεις για εμπλεκόμενους και αφήνεις υπονοούμενα για "κλίκες" & "ίντριγκες".

    Η διαφορά σου (αν υπάρχει) με τον Jorge, μπορεί κάλλιστα να λυθεί μέσα από τα Προσωπικά Μηνύματα.

    Όταν όμως δημοσιοποιείς υπονοούμενα & εμπλεκόμενους, έχεις χρέος να πεις τα πράγματα με το όνομά τους.

    Στο κάτω-κάτω, θέλω να ξέρω τι είναι αυτό που αγαπάω.
    Είναι έτσι όπως το είδα ή πρόκειται για κλίκες; Ποιοι είναι αυτοί που εμπλέκονται σε ίντριγκες εις βάρος άλλων;

    Δεν παίρνω το μέρος κανενός. Είναι δικό σας το θέμα και θα τα βρείτε.
    Έχεις χρέος όμως, να αναφέρεις αυτό που αντιλήφθηκες. Αφορά όλα τα μέλη. Αφορά κι' εμένα.
    Ποιος ξέρει; Αύριο μπορεί να "ιντριγκάρουν" εις βάρος μου.


    composer
    02.04.2005, 03:51

    Λοιπον μετα απο τα σημέρινά συμβάντα και βλέποντας ότι είμαι τελικά τόσο δυσνόητος που κανείς δεν "καταλαβε" τίποτα θα αναφερθώ σε όλα..

    Με ονόματα και διευθύνσεις..

    Τις προάλλες στο θέμα για τους "35 λόγους που πρέπει οι γυναίκες να το διαβάσουν" υπήρξε μέγάλη αναστάτωση γιατί κάποια απο τα μέλη του site παρεξηγηθηκαν απο αυτά που είχαν ειπωθεί έστω και αν όλοι ισχυριζόντουσαν ότι ήταν αστείο. (Δεν γνωρίζω κατα πόσο ήταν, γιατί βρισκόταν στο topic σχέσεις.) Τότε παρέθεσα τον κανόνισμό του forum που αναφέρεται σαφώς ότι στα topics απαγορεύονται σεξιστικά , ρατσιστικά κλ θέματα.. Ο jorge τότε ισχυρίστηκε ότι δεν έβλεπε τον λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να παραθέσω τον κανονισμό.

    Αργότερα άκουσα πάρα πολλα παραπονα απο μέλη (δεν θα αναφέρω ποιοι είναι) που μου είπαν ότι κάποια τους posts αφαιρέθηκαν απο τα topics με αφορμή που στην τελική δεν παρέβαινε τον κανονισμό σε καμμιά περίπτωση.
    Παράλληλα το τελευταίο διάστημα είδα τον κύριο vouliaki να ανεβάζει το σκόρ των posts του με μπυρες, φατσούλες, και σε πολλες περιπτώσεις ανουσια σχόλια σε κάθε είδους θέμα χωρίς όμως ποτέ να αφαιρεθεί κανένα μηνυμά του ...



    Το τελευταίο διάστημα παρεβρέθηκα σε δύο συναντησεις του site.
    Μία στο Λονδίνο και φυσικά στο live της Κυριακής που και στις δύο πηγα με δικά μου έξοδα, απλά για να υποστηρίξω την ιδέα που εκπροσωπεί το site και να συναντήσω παλιούς και νέους φίλους.
    Στο live της Κυριακής παρεβρέθηκα μετά απο την ευγενική προσκληση του μέλους marlene ή οποια με φιλοξένησε στο σπίτι της με τον συζυγο της μια και δεν ήθελα οι δικοί μου να μάθουν ότι είμαι στην Ελλάδα. Ηρθα στην Ελλάδα αποκλειστικά και μόνο για να έρθω στο live και για κανέναν άλλον΄λόγο.
    Στο Live ο jorge με αγνοησε επειδικτικά ισχυριζόμενος αργότερα σε προσωπικό μήνυμα ότι δεν είμαι δά και κολλητός του. Αρα με κρέμασε για δευτερη φορά.. Φυσικά και δεν είμαι κολλητός του, όμως ήμουν μελος της ομάδας ανάπτυξης που στην τελική ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ SITE. Εθελοντικά αλλά ουσιαστικά. Εκείνο το βραδυ έγραψα το post απο το λογαριασμό του μέλους Marlene που διαμαρτυρόμουν για την συμπεριφορά του Jorge και σχολίασα εμμέσα κάποια απο τα θέματα που με ενοχλούσαν. Σε ΠΜ την επομενη μέρα μου απάντησε το μέλος vouliakis διερωτομενος αν αναφερόμουν σε εκεινον. (όποιος έχει την μυγα μυγιαζεται λέει μια παροιμία).

    Επειδή έχω αναφέρει τους λόγους που παίρνω στα σοβαρά το site και για να μην τα επαναλαμβάνω εδώ, αποφάσισα να αποχωρήσω απο την ομάδα ανάπτυξης μέν, αλλα να συνεχίσω σαν ενεργό μέλος την παρουσία μου στο site. Αυτό το δήλωσα στον Jorge σε προσωπικό μήνυμα . Μου έστειλε μηνυμα ότι αποδέχεται την παραίτηση μου και δικαιολογήθηκε ότι δεν ήταν κολλητός μου για να μου συμπεριφερθεί όπως θα έπρεπε στο live και ότι είχε τσακωθεί με τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού, που για μένα αυτό δεν είναι επαρκής δικαιολογία.

    Εκ των υστέρων το ανέφερε στο forum.. και όταν έγραψα τους λόγους για τους οποίους αποχωρώ τοτε μου ζήτησε συμπληρωματικές εξηγήσεις, τις οποίες και του είχα δώσει ήδη και ως εκ τουτου έκρινα ότι δεν είναι απαραίτητο να απαντήσω.
    Και τότε μου είπε να απαντήσω σαν άντρας ΄(μήπως αμφιβάλει για αυτό;;;;).

    Σήμερα 1 Απριλίου στο chat την ώρα που απουσίαζα ο Jorge μίλησε στο chat με το μέλος Marlene που ρώταγε να μάθει τι έγινε γιατί άσχετα αν μένω στο σπιτι της δεν την είχα εμημερώσει για τις αποφάσεις μου και την κατηγόρησε αρχικά σε προσωπικό chat και εκ των υστέρων δημόσια παρουσία των μελών santourman, astron , KIT-KAT, Aggelina και άλλων ότι εκείνη βρίσκεται πίσω απο την δική μου αποχώρηση. Αρχικά την χαιρέτησε σαν ήμουν εγώ ισχυριζόμενος και σίγουρος ότι είμαι δίπλα της, και στην συνέχεια την κατηγόρησε μπροστά σε όλους σαν ψεύτρα και ότι έχει ανακατέψει το τελευταίο διάστημα το site.
    Και στο τέλος όταν εκείνη ισχυρίστηκε ότι αυτά δεν ισχύουν θυμωμένη και λογικά για αυτά που την κατηγορουσε την απέρριψε απο το chat.
    Ισχυρίστηκε ότι εγώ έχω αποκτήσει μακριά μαλλιά και ότι κρύβομαι πισω απο την marlene (που είναι το μόνο άτομο για το οποίο στενοχωρήθηκα γιατί κατηγορήθηκε ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΔΙΚΑ και με ισχυρισμους βασισμένους σε τελείως λάθος λογική.) Επίσης την κατηγόρησε ότι έχει ανακατέψεί όλο το site κάτι που εγώ δεν το έχω αντιληφθεί τόσο καιρό ούτε και κανένας άλλος φαντάζομαι.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΘΈΛΩ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΠΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ:

    Στο site δεν εφαρμόζεται ποτέ ο κανονισμός.

    Υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά στο ποιος και πότε τον παραβαίνει. π.χ. thanasis1987 και παρατήρηση που του έγινε ότι είχε πάρει σβάρνα όλα τα post στο forum και δεν έγραφε τίποτα ουσιατικό και στον αντίποδα το μέλος Antartis που έβριζε μέσα στο topic για τον Νταλάρα και δεν του έγινε καμμιά παρατήρηση όπως και το μέλος vouliakis και που εκτος από τις αξιόλογες δημοσιεύσεις του έχει γεμίσει τον τόπο με φατσούλες και μπυρες ανεβάζοντας έτσι τα posts του. Και επίσης να μην αναφερθω στην περιπτωση του κυρίου thanasispiskos που είναι προσφατο και όλοι το γνωρίζετε.

    Τι είδους συνταξιδιώτης είναι εκείνος ο οποίος φιμώνει τους άλλους, πετάει posts έξω απο το forum, κατηγορεί κόσμο δημόσια άδικά και πετάει κόσμο έξω απο το chat κάνοντας χρήση της ιδιότητας του ισχυριζόμενος και καλά ότι δεν έχει εξουσία;;;

    Προκαλεί και προσβάλει δημόσια "συνταξιδιώτες του" χρησιμοποιώντας ταπεινές προκλήσεις του είδους "εξηγήσου σαν άντρας" και μην αποδεχόμενος το δικαιωμά τους να είναι αντίθετοι ή να αποχωρήσουν.(που στο φινάλε είναι και δικαιωμά μου.)

    Για μένα όλα αυτά είναι το λιγότερο φασιστικά και δεν ταιριάζουν σε ένα site που εκφράζει μία Τέχνη και μία Ιδέα.

    Αυτά για μένα είναι επαρκείς λόγοι για να αποχωρήσω απο την ομάδα Ανάπτυξης και μετά τα σημερινά είμαι και βέβαιος για την αποφασή μου.

    Και μετά απο αυτά που σας έγραψα εδώ παρακαλώ να κλεισει το θέμα και δηλώνω ότι δεν προκειται να απαντήσω σε καμμιά άλλη πρόκληση και πρόσκληση στο μέλλον για αυτό.

    Να είσαστε όλοι καλά...

    Ανδρέας.