ελληνική μουσική
    290 online   ·  210.899 μέλη

    Αποχώρηση από την Ομάδα Ανάπτυξης

    vouliakis
    02.04.2005, 04:01

    Astron
    02.04.2005, 12:39
    Μια στιγμή για να ανακεφαλαιώσουμε λιγάκι γιατί κοντεύω να τρελαθώ με αυτά που ακούω. Δηλαδή ο λόγος που αποχωρείς από την ομάδα ανάπτυξης μετά από σχεδόν 2 χρόνια είναι ότι 1)διαφώνησες με τον jorge κάπου σε κάποιο topic σχετικά με τον κανονισμό
    και 2)επειδή στο live ήταν ψυχρός

    Μα είναι επαρκείς λόγοι αυτοί για να αποχωρήσει κανείς και μάλιστα έτσι;
    Τα υπόλοιπα, (περί chat κλπ) έγιναν μετά οπότε δεν έχουν να κάνουν με την αποχώρησή σου.
    Τώρα ο Παναγιώτης τί σου έφταιξε; Η προσφορά του στο site είναι ουσιαστικότατη και δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε παραπάνω, οποιος ασχολείται ξέρει.
    (Πιες μια μπύρα βρε Παναγιώτη )

    Τώρα σχετικά με το chat, επειδή ήμουν κι εγώ μέσα εκείνη την ώρα, αυτό που είδα ήταν το εξής: η marlene έξαλλη να λέει δημοσίως αυτά που λέγανε private με τον jorge. Που ανεξάρτητα από το τί είναι αυτά, είναι απαράδεκτο να κοινοποιείς δημοσίως μια προσωπική κουβέντα.
    Αυτό που είπε λοιπόν είναι ότι ουσιαστικά ο jorge επέμενε ότι ο Ανδρέας ήταν δίπλα της ή κάτι τέτοιο, πράγμα που είναι λογικό δεδομένου ότι ο Ανδρέας φιλοξενείται σπίτι της. Ακόμα κι αν δεν ίσχυε αυτό, μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσο έξαλλη ήταν η marlene και 2 φορές μάλιστα της είπα ότι δε χρειάζεται να φωνάζει και ότι δεν έγινε και τίποτα τόσο φοβερό. Μου δημιουργήθηκε η εικόνα ότι υπήρχαν προηγούμενα στην όλη κατάσταση.

    Αυτά είδα εγώ, και κλείνοντας να πω ότι μετά από όλα αυτά ούτε λόγο για αποχώρηση βλέπω ούτε λόγο να χαλάσουν φιλίες χρόνων.
    Αν πράγματι αυτοί οι 2 πρώτοι λόγοι είναι οι βασικοί για την αποχώρησή σου Ανδρέα, έχω να πω απλά πως είναι πολύ κρίμα.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 02-04-2005 12:41 ]
    santourman
    02.04.2005, 13:13
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 02-04-2005 στις 12:39 έγραψε:


    ...είναι απαράδεκτο να κοινοποιείς δημοσίως μια προσωπική κουβέντα.

    ... μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσο έξαλλη ήταν η marlene και 2 φορές μάλιστα της είπα ότι δε χρειάζεται να φωνάζει και ότι δεν έγινε και τίποτα τόσο φοβερό. Μου δημιουργήθηκε η εικόνα ότι υπήρχαν προηγούμενα στην όλη κατάσταση.






    Εγώ νομίζω ότι από τη στιγμή που ο Jorge προτείνει στον Αντρέα να πει ο,τιδήποτε νομίζει, ακόμα και προσωπικά, ο Αντρέας έκανε καλά να δημοσιοποιήσει την προσωπική τους κουβέντα.

    Πραγματικά όμως μου κάνει κι εμένα τρομερή (και άσχημη) εντύπωση η αντίδραση της Marlene. Ο Αντρέας ήταν ο θιγμένος της ιστορίας. Γιατί επεμβαίνει τόσο δυναμικά? Τι κι αν την αποκάλεσε δημόσια 'ψέυτρα'... οι κουβέντες στο καφενείο έρχονται και παρέρχονται. Και πάλι, ήμασταν 4-5 άτομα. Εγώ δεν το θεωρώ (προσωπικά) 'δημόσιο χώρο' αυτό. Σε λίγο θα ξεχνιόταν το συμβάν αυτό, αν δεν του δίναμε σημασία.

    Πραγματικά εύχομαι να βρεθεί μια άκρη ... γιατί είμαστε όλοι μια παρέα, μια μεγάλη οικογένεια. Μας ενδιαφέρει η μουσική, αλλά μας ενδιαφέρει και η ομόνοια μεταξύ μας. Μικροτσακωμοί παντού υπάρχουν, αρκεί να μην τους δίνουμε συνέχεια. Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να συμφωνούμε ακριβώς μεταξύ μας. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Αντρέας με τον Jorge θα έπρεπε να συζητήσουν τις διαφωνίες τους, πριν πάρει την απόφαση για την αποχώρηση. Ακόμα και τώρα όμως μπορεί να γίνει αυτό.

    SteliosG
    02.04.2005, 14:26
    Παιδιά, εγώ προσωπικά σέβομαι την απόφαση του Ανδρέα και δεν τη σχολιάζω καθόλου. Είχα την ανάγκη, ως μέλος του ΜΗ, να αποσαφηνιστούν κάποια πράγματα, γιατί είχε θέσει το θέμα ΜΗ ως σύνολο, πράγμα το οποίο με ενόχλησε, και δεν είχε αναφερθεί σε συγκεκριμένα γεγονότα.

    Πιστεύω με κάλυψε πλήρως με αυτά που είπε (είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ) και καλό θα ήταν να σεβαστούμε την απόφασή του όλοι, άσχετα αν συμφωνούμαι ή διαφωνούμαι. Δεν ήμαστε σε θέση να κρίνουμε κανένα, εφόσον δε ξέρουμε ούτε τα γεγονότα από πρώτο χέρι, ούτε τη ψυχοσύνθεση του καθενός τη δεδομένη στιγμή, ούτε το χαρακτήρα του καθενός τόσο καλά.

    Ας μη κάνουμε το λάθος να χωριστούμε σε "καλούς" και "κακούς". Ας λυθούν οι όποιες διαφορές με αυτούς που πρέπει να λυθούν και ας μη γινόμαστε επιθετικοί απέναντι σε κανένα και ειδικά στο Φορουμ.

    Εξάλλου έχουμε πολύ περισότερα να μας ενώσουν παρά να μας χωρίσουν. Μια κοινότητα είμαστε, διαφορές υπάρχουν για να λύνονται και δε πρέπει να το παρατάμε εύκολα. Μια ομάδα είμαστε (με αφορμή την ιδέα του Γιώργου-jorge) και πρέπει να το δείχνουμε και με πράξεις σε όλους. Έρχονται και νέα μέλη κάθε μέρα, ας μη το ξεχνάμε, και μας διαβάζουν

    Ελπίζω και εύχομαι να τα "βρουν" αυτοί που πρέπει να τα "βρουν" και να μαζευτούμε όλοι μαζί για μiaε Λαδόκολα στον Α. Δημήτριο ή όπου αλλού τελοσπάντων έχουνε λαδόκολες.......
    marlene
    02.04.2005, 16:50
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 02-04-2005 στις 13:13 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 02-04-2005 στις 12:39 έγραψε:
    [i]

    ...είναι απαράδεκτο να κοινοποιείς δημοσίως μια προσωπική κουβέντα.

    ... μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσο έξαλλη ήταν η marlene και 2 φορές μάλιστα της είπα ότι δε χρειάζεται να φωνάζει και ότι δεν έγινε και τίποτα τόσο φοβερό. Μου δημιουργήθηκε η εικόνα ότι υπήρχαν προηγούμενα στην όλη κατάσταση.






    Εγώ νομίζω ότι από τη στιγμή που ο Jorge προτείνει στον Αντρέα να πει ο,τιδήποτε νομίζει, ακόμα και προσωπικά, ο Αντρέας έκανε καλά να δημοσιοποιήσει την προσωπική τους κουβέντα.

    Πραγματικά όμως μου κάνει κι εμένα τρομερή (και άσχημη) εντύπωση η αντίδραση της Marlene. Ο Αντρέας ήταν ο θιγμένος της ιστορίας. Γιατί επεμβαίνει τόσο δυναμικά? Τι κι αν την αποκάλεσε δημόσια 'ψέυτρα'... οι κουβέντες στο καφενείο έρχονται και παρέρχονται. Και πάλι, ήμασταν 4-5 άτομα. Εγώ δεν το θεωρώ (προσωπικά) 'δημόσιο χώρο' αυτό. Σε λίγο θα ξεχνιόταν το συμβάν αυτό, αν δεν του δίναμε σημασία.

    Πραγματικά εύχομαι να βρεθεί μια άκρη ... γιατί είμαστε όλοι μια παρέα, μια μεγάλη οικογένεια. Μας ενδιαφέρει η μουσική, αλλά μας ενδιαφέρει και η ομόνοια μεταξύ μας. Μικροτσακωμοί παντού υπάρχουν, αρκεί να μην τους δίνουμε συνέχεια. Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να συμφωνούμε ακριβώς μεταξύ μας. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Αντρέας με τον Jorge θα έπρεπε να συζητήσουν τις διαφωνίες τους, πριν πάρει την απόφαση για την αποχώρηση. Ακόμα και τώρα όμως μπορεί να γίνει αυτό.


    [/I]





    Λοιπόν επειδή βλέπω ότι τελικά θα βγώ εγώ εκείνη που φταίει θα μιλήσω και εγώ..

    ΛΟΙΠΟΝ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ COMPOSER ΑΠΟ ΤΟ SITE.

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΠΟΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΈΩ Ή ΚΑΝΩ.

    ΕΧΩ ΤΗΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ SITE ΚΑΙ ΤΟΥ CHAT.

    Τώρα απευθύνομαι σε εσένα Μπαμπη... Κατ΄αρχάς αν το συμβάν δεν είχε σημασία θα το είχες ξεχάσει τώρα και δεν θα το ανέφερες καθόλου και δεν θα είχες σχηματίσει άσχημη ιδέα για μένα. Οπότε μην μου λές ότι δεν έχει καμμιά σημασία και ότι εγώ αντέδρασα υπερβολικά δυναμικά.

    Στο chat χθές μπήκα σε προσωπική κουβέντα με τον Jorge για να τον ρωτήσω τι είχε γίνει με τον Αντρεα..Λογικό είναι γιατί ο άνθρωπος μένει στο σπίτι μου. Τότε εκείνος με χαιρέτησε σαν Αντρέα. Του είπα ότι ο Αντρέας δεν είναι εδώ και ότι κάνει λαθος. Και μου λέει μην λές ψέματα. Το ξέρω ότι είναι δίπλα σου και ότι τώρα διαβάζει αυτά που γράφω. Και ξέρω ότι τώρα έχεις το msn σου ανοικτό. Και τότε του απάντησα ποιος είσαι Γιώργο μου ο Μεγάλος Αδελφός και τα ξέρεις όλα άυτά;;

    Τοτε βγήκε έξω στο δημόσιο chat αν θυμάσαι καλά Μπάμπη και Παύλο, γιατί είσασταν εκεί και του μιλήσατε με χαιρέτησε σαν Αντρέα . Και όταν Μπάμπη τον ρώτησες αν έχεί χάσει τον ύπνο του και λέει αυτά που λέει σου είπε ότι είδε τον Αντρέα. Τον ρώτησες που και σου είπε στο Live.Τον ρώτησες τι κάνει και σου απάντησε ότι έχει αποκτήσει μακρυά μαλλιά...
    Και όταν τα πήρα κανονικά από αυτό που είπε γιατί λίγο πολύ κατηγόρησε τον composer ότι κρύβεται πίσω μου, άρχισε να δημοσιόποιεί το prive αλλά κάνοντας δικές του επιλογές.. Και να με κατηγορεί ότι λέω ψέματα και ότι έχω ανακατέψει το όλο το site και ότι εγώ είμαι υπεύθυνη για την αποχώρηση του composer.


    Φυσικά αυτό με έκανε ακόμα πιο έξαλη. Με κατηγόρησε δημόσια ότι είμαι ψέυτρα και ότι ο composer ήταν στο σπίτι μου την στιγμή που έγινε η συζήτηση και ότι έκανε τον κατάσκοπο μέσα απο τον λογαρίασμό μου όλο αυτό το διάστημα.

    Οταν σας ζήτησα να λάβετε την όποια θέση δεν μίλησε κανείς σας..

    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟΙ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΒΙΑΣΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ CHAT, ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ SITE. ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ SITE.


    Ο jorge δημοσιοποίησε την κουβέντα μας.

    Με ειρωνευτηκε και με κατηγόρησε και με προσβαλε γιατί, απλά και μόνο προσφέρω την φιλοξένία μου στον composer για να είναι στο live, ανοικτά μπροστά σε άλλους ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΛΩ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΘΕΣΗ.

    Και για κορυφαίο θεωρώ την στιγμή που με πέταξε έξω απο το chat κάνοντας χρήση της δυνατότητας που του δίνει η ιδιότητα του με ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ όπως προανέφερε και ο composer που ναι!!! για μια φορά συμφωνώ μαζί του..

    ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΚΥΡΙΕ JORGE ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ.!!!!!!

    Εγώ απαίτησα επανειλημμένα να μου ζητήσει δημόσια συγγνωμη για τις προσβολές του... (και αυτό απαιτώ και τώρα..) και περιμένω και απο όσους ήταν εκεί να πάρουν θέση.





    Orfeus
    02.04.2005, 16:56
    Πραγματικά...

    Βρίσκω και εγώ μη επαρκείς τους λόγους αποχώρησης.

    Δικαίωμά σου είναι φυσικά Αδρέα, αλλά αναρωτιέμαι:

    Πώς θα έπρεπε δηλαδή να φερθεί ο Jorge στο live?

    Θα παραβλέψουμε το άγχος του για την διεξαγωγή της βραδιάς;
    Δεν θα πρέπει να του συμπαρασταθούμε σ' αυτό;
    Δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο να βοηθάμε (όχι σαν ομάδα ανάπτυξης, αλλά σαν φίλοι) στην αντιμετώπιση προβλημάτων; Και σαν μέλη στην ομάδα ανάπτυξης, έχουμε ένα λόγο παραπάνω.

    Κάναμε κάτι πάνω σ΄αυτό, ή τον αφήσαμε μόνο του να βγάλει το φίδι απ' την τρύπα και να τσακώνεται με τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού;

    Δεν είπαμε από την αρχή ότι αυτή ήτανε μία εκδήλωση όλου του site?

    Τι ζητάμε δηλαδή; Ιδιαίτερη μεταχείριση επειδή ανήκουμε στην ομάδα ανάπτυξης; Δεν το καταλαβαίνω....

    Πώς θα έπρεπε να είναι τα πράγματα;
    Ήμουν κι' εγώ στριμωγμένος σε μια καρέκλα πίσω από ένα δοκάρι.
    Τι θα έπρεπε να ζητήσω; Επειδή ανήκω στην ομάδα ανάπτυξης, θα έπρεπε να ζητήσω .....προεδρικό τραπέζι;

    Και επειδή δεν ανταλλάξαμε και πολλές κουβέντες στο live (με τον Jorge) θα πρέπει να του ζητήσω το λόγο και να θεωρήσω ότι ήταν μαζί μου ....ψυχρός;

    Τον γνωρίζω και έχω σχηματίσει γνώμη. Για σένα δεν ισχύει αυτό;

    Τα προβλήματα και οι διαφωνίες πρέπει να αντιμετωπίζονται θετικά.
    Είναι αιτία για διάλογο και σαν αποτέλεσμα, πρέπει η ομάδα να δυναμώνει. Να ενώνεται και όχι να χωρίζει.

    1) "Ο καλός ο καπετάνιος, στη φουρτούνα φαίνεται".
    2) "Ο φίλος τον φίλο, εν κινδύνοις γιγνώσκει".

    Τελειώνω εδώ και δεν επανέρχομαι.

    Υ.Γ. Ασ' τον Παναγιώτη να πίνει μπύρες. Πίνω κι' εγώ εξ άλλου και μόνος μου ......δεν μπορώ!!!


    jorge
    02.04.2005, 17:10
    Αντρέα χαίρομαι που έκανες αυτό που έπρεπε να κάνεις εξ αρχής.

    Δε χαίρομαι όμως που γράφεις τη μισή αλήθεια. Και επίσης δε χαίρομαι που μιλάς άσχημα για άτομα που δεν έχουν προκαλέσει ποτέ και είναι μεγάλη ΤΥΧΗ για όλους μας να τους έχουμε στο MusicHeaven.

    Μα είναι δυνατόν να λες άσχημα πράγματα, και μάλιστα δημόσια, για τον vouliakis; Μα καταλαβαίνεις τι κάνεις; Ποιός παραβαίνει τους κανονισμούς Αντρέα;


    Παρακάτω θα κάνω αναφορά στους 2 λόγους που μας αναφέρεις ως αιτίες αποχώρησής σου.

    Πάμε λοιπόν...

    ΛΟΓΟΣ 1:
    Quote:

    Τις προάλλες στο θέμα για τους "35 λόγους που πρέπει οι γυναίκες να το διαβάσουν" υπήρξε μέγάλη αναστάτωση γιατί κάποια απο τα μέλη του site παρεξηγηθηκαν απο αυτά που είχαν ειπωθεί έστω και αν όλοι ισχυριζόντουσαν ότι ήταν αστείο. (Δεν γνωρίζω κατα πόσο ήταν, γιατί βρισκόταν στο topic σχέσεις.) Τότε παρέθεσα τον κανόνισμό του forum που αναφέρεται σαφώς ότι στα topics απαγορεύονται σεξιστικά , ρατσιστικά κλ θέματα.. Ο jorge τότε ισχυρίστηκε ότι δεν έβλεπε τον λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να παραθέσω τον κανονισμό.



    Ο Αντρέας μιλάει για το topic ΑΥΤΟ, όπου γίνεται μια χιουμοριστική παράθεση του γιατί είναι καλύτερο ...να είσαι άντρας. Μιλάμε για κάτι αστείο. Εκεί κάποιοι έκαναν copy-paste αυτά τα κειμενάκια που μας στέλνουν στο email μας οι φίλοι μας.

    Στη συνέχεια ο Αντρέας απλά αντιγράφει τους 8 κανονισμούς του Forum.

    Εγώ στη συνέχεια τον ρωτάω να μας πει, ΠΟΙΟΝ κανόνα δεν σεβάστηκαν τα μέλη που έγραψαν γιατί μας παρέθεσε και τους 8. (δείτε την απάντησή μου εδώ)

    Με καμία διάθεση κριτικής όσων γράφει.

    Απλά έκανα από μέσα μου τις εξής σκέψεις:

    α) πως πρόκειται για κάτι χιουμοριστικό
    β) πως οι εκφράσεις που παραθέτονται ΔΕΝ ανήκουν στον αποστολέα τους, άρα δεν υπάρχει λόγος να τους κατηγορούμε άμεσα.
    γ) τα υπόλοιπα μέλη τα έχουν βρει χιουμοριστικά (με εξαίρεση το μέλος marlene)

    ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ δεν λάβαμε και το θέμα "πάγωσε".

    Κι εγώ τώρα ρωτάω.

    - Φταίω που έκανα αυτή την απλή ερώτηση;
    - Είναι αυτή η μικρή διαφωνία αντίληψης ενός χιουμοριστικού topic, αιτία αποχώρησης;


    ΛΟΓΟΣ 2:
    Quote:

    Στο Live ο jorge με αγνοησε επειδικτικά ισχυριζόμενος αργότερα σε προσωπικό μήνυμα ότι δεν είμαι δά και κολλητός του. Αρα με κρέμασε για δευτερη φορά..



    Πρώτον: Δε σε αγνόησα. Ήρθα σε χαιρέτησα και έκανα σχόλιο για το μαλλί σου, το οποίο μάκρυνε και σου πήγαινε περισσότερο τώρα. Το ξεχάσαμε αυτό έτσι; Εσύ γιατί εκείνα τα δευτερόλεπτα δεν ανέφερες οτιδήποτε; Γιατί απλά καθόσουν και με κοιτούσες;

    Λες πως είσαι υπεύθυνος για τα του site και πως στηρίζεις ουσιαστικά αυτή την προσπάθεια...

    Τότε γιατί δεν ήρθες να μου πεις "Γιώργο, βλέπω που τρέχεις για τόσα πράγματα, μήπως θέλεις να κάνω κι εγώ κάτι; Μια και σπουδάζω μουσική, να έρθω στην κονσόλα, να κάνω check τον ήχο, να σας συμβουλέψω για την ηχογράφηση;" Ή "Γιατί έχεις κόκκινα μάτια, τρέχει κάτι;" (έτρεχε γιατί μόλις είχα τσακωθεί με το μαγαζί γιατί έπαιρναν λεφτά από τους μουσικούς)

    Άρα...

    ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ MUSICHEAVEN.

    Αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα.
    Ήρθες να δεις τους φίλους σου και να περάσεις καλά.
    Δεν υπάρχει καμιά ΙΔΕΑ και πολύ παραπάνω δε χρειάζεται στήριξη. Δεν έχουμε ανάγκη εξάπλωσης, δεν μας ενδιαφέρει να επεκταθούμε. Απλά να περνάμε καλά.

    Εσύ καθόσουν και με κοίταγες και περίμενες να έρθω να σε σφίξω στην αγκαλιά μου, να σου πω "Αντρέα σε ευχαριστούμε πάρα πολύ που ήρθες", "Μπράβο που ήρθες από τόσο μακριά" κλπ.

    Όντως, δεν το έκανα.

    Εσύ όμως γιατί καθόσουν πάνω στα σκαλιά;; Και δεν κατέβηκες κάτω; Άλμα ήθελες να κάνω;

    Κι εγώ τώρα ξαναρωτάω.

    - Το γεγονός οτι δεν σε χαιρέτησα όσο εγκάρδια θα περίμενες, είναι αιτία αποχώρησης ;


    ΣΟΥΜΑ

    Είναι αυτοί οι 2 λόγοι αιτία αποχώρησης από μια κοινότητα όπου υπάρχουν άλλοι 10.999 άνθρωποι, τους οποίους λες πως εκτιμάς και νιώθεις ωραία να είσαι ανάμεσά τους;

    Ο κάθε λογικός άνθρωπος θα πει: ΟΧΙ

    Και θα σκεφθεί πως κάποιος άλλος κρύβεται από πίσω...

    ...ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλον μες τα μάτια
    γιατί καθρέφτης γίνεσαι κι όλοι σε σπάν' κομμάτια...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 02-04-2005 20:49 ]
    Giorgos
    02.04.2005, 17:13
    Τον Jorge και τον Composer, τους γνωρίζω 2 χρόνια τώρα. Ουδέποτε είχα πρόβλημα με κανέναν από τους 2 και διατηρώ άριστες σχέσεις μαζί τους. Αν ο Αντρέας θέλει να αποχωρήσει από την Ο.Α., είναι 100% δικαίωμά του και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν από εμάς. Δε θα χωριστούμε εδώ μέσα σε παρατάξεις και ήδη ό,τι συμβαίνει είναι λυπηρό, χώρια του ότι παρουσιάζεται μια εντελώς πρωτόγνωρη και αρνητική εικόνα για την Κοινότητα. Μπορείτε να μιλήσετε με επιχειρήματα. Θέλω όμως ένα πράγμα: αυτά που θα διαβάζω τόσο εγώ όσο και οι υπόλοιποι να είναι αλήθειες. Δε μου αρέσουν καθόλου οι ανακρίβειες που διαβάζω.

    1ον:
    Quote:

    Το μέλος marlene στις 02-04-2005 στις 16:50 έγραψε:

    ΛΟΙΠΟΝ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ COMPOSER ΑΠΟ ΤΟ SITE.



    Marlene...Εσύ η ίδια μού είπες ότι προέτρεψες τον Αντρέα να παραιτηθεί, από τη στιγμή που δεν ήταν ικανοποιημένος.

    και 2ον:

    Quote:

    Το μέλος composer στις 02-04-2005 στις 03:51 έγραψε:
    Σήμερα 1 Απριλίου στο chat την ώρα που απουσίαζα ο Jorge μίλησε στο chat με το μέλος Marlene που ρώταγε να μάθει τι έγινε γιατί άσχετα αν μένω στο σπιτι της δεν την είχα ενημερώσει για τις αποφάσεις μου...




    Αντρέα...Η Marlene γνώριζε για την απόφασή σου εδώ και 5 ολόκληρες ημέρες...Τι είναι αυτά που διαβάζω τώρα;
    marlene
    02.04.2005, 20:23
    Γιώργο,

    Ο Αντρέας Παπαδάκης είναι μιά εβδομάδα στο σπίτι μου και βρίσκεται εδώ γιατί ήθελε να έρθει στο Live.

    Σε καμμιά περίπτωση δεν τον προέτρεψα να φύγει από την ομάδα Ανάπτυξης (δεν είχα και δεν έχω κανένα όφελος από αυτό. Δεν με αφορά τι κάνει η ομάδα Ανάπτυξης και δεν έχω ανακατεύτεί μέ όλα αυτά όσο καιρό είμαι στο site) Ηταν δική του απόφαση και εγώ την δέχτηκα και την σεβάστηκα σαν δική του επιλογή ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ.

    Το ότι του είπα να αποχωρήσει αν δεν είναι ικανοποιημένος δεν ισχύει σε καμμιά περίπτωση. Αν ήθελε να παραιτηθεί από πιο πρίν λογικό είναι ότι δεν θα ερχόταν κάν στην Αθήνα για να βρίσκεται στο live. Επίσης θέλω να σε ενημερώσω ότι δεν ήξερα τις προθέσεις του πέντε μέρες πριν γιατί εγώ τον Αντρέα Παπαδάκη τον γνωρισα πρώτη φορά στο αεροδρόμιο όπως σου έχω ξαναπεί το Σάββατο πριν απο το live, και πιο πριν δεν είχαμε ξανασυναντηθεί από κοντά. Αυτά που μου λές για πέντε μέρες είναι τελείως αναληθή. Εμαθα την αποχώρηση του από το forum όπως και όλοι οί άλλοι εκ των υστέρων. Την μέρα που μιλήσαμε στο τηλέφωνο σου υπενθυμίζω ότι το είχε ήδη δημοσιεύσει ότι παραιτήθηκε.

    Δεν γνωρίζω τι ειπώθηκε μεταξύ jorge και Αντρέα και για αυτό ρώτησα σε prive τον jorge για αυτό. Το ότι θα αποχωρούσε το γνώριζα, το είχε ήδη δημοσιεύσει στο forum και είχε ήδη γίνει συζήτηση για αυτό, άλλα όχι το τι ειπώθηκε και γιατί ήταν τόσο στενοχωρημένος ο Αντρέας. Ρώτησα από προσωπικό ενδιαφέρων και μόνο.


    Οπως και να έχει πάντως η αποχωρησή του δεν έχει να κανει με εμένα. Και δεν κρύβονται κάποιοι άλλοι όπως λέει ο jorge πίσω από αυτό. Ο Ανδρέας Παπαδακης σας έχει αποδείξει από όσα ακούω ότι δεν είναι φερέφωνο κανενός τόσα χρόνια ΑΝ και αυτή και μόνο η νίξη πιστεύω πλέον ότι είναι αρκετή για να δικαιόλογήσει την όποια αποχώρηση..

    Για τα υπόλοιπα που έγραψα και για την στάση που κράτησα ισχύουν τα εξής:

    Δεν ανέχομαι νίξεις και υπονοούμενα για οποιονδήποτε έχω σχηματίσει δική μου άποψη και γνώμη για το ήθος του και για την ιδεολογία του.

    Δεν ανέχομαι προσβολές και άδικες κατηγορίες.

    Εχω δείξει επανειλλημένα σε ποιο επίπεδο επιθυμώ να κινούμαι και στις συζητήσεις μου στο chat και στα posts που έχω αποστείλει κατα καιρούς.

    Αυτά είχα να σου πω Γιώργο. Αν συμπεράσματα σου είναι κάποια άλλα μετά απο τις εξηγήσεις που σου έδωσα δεν έχω να κάνω κάποιο άλλο σχόλιο.


    KIT_KAT
    02.04.2005, 21:20
    Μαριαλένα, δηλώνεις πως θέλεις να πάρουμε θέση.

    Επειδή εγώ βρισκόμουν στο chat την επίμαχη στιγμή και μιλήσαμε και μαζί νωρίτερα, θέλω να πω πως το αν προέτρεψες ή όχι εσύ τον Αντρέα να παραιτηθεί δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε.
    Άλλωστε κι εγώ όσο έχω γνωρίσει τον Αντρέα, μέσω από το site και στο live από κοντά, πιστεύω ότι προφανώς είναι σε θέση να κρίνει καταστάσεις και να πάρει μόνος του μια τέτοια απόφαση.

    Σας είπα και τις προάλλες ότι τους λόγους της αποχώρησης δεν τους συμμερίζομαι, παρά τα παράπονα που έχω κι εγώ κατά καιρούς (απλά προσπαθώ να τα λέω στο jorge). Το ότι δικαιολόγησα το jorge όταν μιλήσαμε το έκανα γιατί πιστεύω ότι πραγματικά ξέρω πώς ένιωθε την ώρα του live και γιατί ήταν αυτή η στάση του (η οποία μπορεί να φάνηκε ψυχρή και ο ίδιος αγενής). Από εκεί και πέρα, αποδέχτηκα ότι κάποιος μπορεί να θεωρεί τα γεγονότα πιο σημαντικά απ' ο,τι εγώ, ίσως απλά επειδή τα βλέπει από άλλη οπτική γωνία. Σεβαστό. Και ο Αντρέας φυσικά και έχει κάθε δικαίωμα να αποχωρήσει.

    Το ότι λες όμως ότι δε γνώριζες για την αποχώρηση του Αντρέα πριν το διαβάσεις στο φόρουμ, προσωπικά με στενοχωρεί και με φοβίζει marlene. Άσχετα αν το γεγονός αυτό καθ'αυτό είναι σημαντικό ή όχι (το αν το γνώριζες), το ότι ξέρω πως δίνεις αναληθείς πληροφορίες (γιατί διαψεύδεις το Giorgo???) με καθιστά πολύ επιφυλακτική απέναντι σ'όλα όσα έχεις πει, απέναντι σε ΣΕΝΑ marlene, που είσαι ένα άτομο που μέχρι πολύ πρόσφατα ούτε γνώριζα ούτε είχα κανένα λόγο να μην έχω στοιχειώδη εμπιστοσύνη ή να μη συμπαθώ, μιας και εκτός των άλλων η συμπεριφορά σου στο φόρουμ ήταν καθ'όλα αποδεκτή.

    Και τον Jorge μέσα από το site τον γνώρισα, παρ'όλα αυτά όμως, δε μου έχει δώσει εδώ και δύο χρόνια κάποιο δείγμα εμμονής με τη χρήση ψευδών στοιχείων, συνεπώς δεν αισθάνομαι αναγκασμένη κάθε τι που λέει να το αντιμετωπίζω με καχυποψία, μέχρι αποδείξεως του εναντίου φυσικά. Οπότε λογικό είναι να εμπιστεύομαι τις εξηγήσεις του στην όλη ιστορία. Γιατί μιλάμε για μία παραίτηση που ξεκίνησε από κάποια παρεξήγηση, βρεθήκαμε όμως στη συνέχεια (κάποια άλλα μέλη κι εγώ) ανάμεσα σε δύο άτομα που εξιστορούσαν τα γεγονότα διαφορετικά και αμοιβαιοαποκλειόμενα, και έπρεπε να δεχτούμε ότι κάποιος ψεύδεται, σωστά?
    Λυπάμαι, marlene...

    Σαν επίλογο θα ήθελα να ανακαλέσω στη μνήμη μου τις πρώτες μέρες στο musicheaven και το πώς ένιωθα τότε. Ο Αντρέας ήταν ένα από τα πρώτα άτομα που γνώρισα στο chat, τον αισθάνθηκα σαν φίλο και έκτοτε έμεινα στο musicheaven. Στον αντίποδα, τα μέλη που μπαίνουν ΣΗΜΕΡΑ στο site, αντικρύζουν αυτή την κατάσταση. Δεν είναι μόνο το θέμα στο φόρουμ, είναι ένα γενικό μούδιασμα, μια σιωπή, μια καχυποψία. Γιατί γίναμε έτσι;;; Μια παρέα δεν (λέγαμε ότι) ήμασταν; Κι όλα αυτά, χωρίς να φταίει ο Αντρέας γι'αυτό, συμβαίνουν σαν συνακόλουθα της αποχώρησής του. Τραγική ειρωνεία...
    composer
    02.04.2005, 22:52
    ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΡΙΑΛ ... ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΒΟΥΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΈΧΩ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Η MARLENE ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟ. Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑΝ ΑΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

    ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ
    thanasis1987
    02.04.2005, 22:56
    Καλό βράδυ φίλε composer!!




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 02-04-2005 23:16 ]
    Iphigenia
    03.04.2005, 03:55
    Εγώ θα παραθέσω απλά τις σκέψεις μου πάνω σ' αυτό το θέμα και ελπίζω να φανούν χρήσιμες σε κάτι:

    Είμαι μέλος του ΜΗ από τις 25 Μαρτίου 2003. (Ναί, για ένα μεγάλο διάστημα δεν είμουν ενεργή, αλλά τους τελευταίους μήνες έχω επανέλθει στην οικογένεια). Ο composer ήταν ένα από τα πρώτα μέλη που γνώρισα 'διαδυκτιακά' γιατί τότε και αυτός όπως εγώ βρισκόμασταν εκτός Ελλάδος και άρα μας ένωνε κάτι παραπάνω. Την Κυριακή βρισκόμενη για πρώτη φορά σε Live της κοινότητας ήμουνα τρισευτυχισμένη που μου δόθηκε η ευκαιρία να σας γνωρίσω (και σαν ανθρώπους και σαν μουσικά ταλέντα) από κοντά. Η χαρά μου ήταν ακόμα μεγαλύτερη όταν ανακάλυψα ότι ο Αντρέας ήταν ανάμεσά μας αφού δεν τον περίμενα εκεί μιας και δεν είχα δεί το όνομά του στη λίστα του κοινού.

    Η στεναχώρια μου λοιπόν διαβάζοντας όλα αυτά που διαδραματίστηκαν από τη στιγμή που τον χαιρέτησα στο Μεθυσμενάκι μέχρι τώρα (και αφού έχω παρακολουθήσει επιγραμματικά τις συζητήσεις περί αποχώρησής του) απλά ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ!

    Δεν ξέρω ούτε τον Αντρέα, ούτε τον Γιώργο, ούτε τις λεπτομέριες της κατάστασης τόσο καλά (και για να είμαι ειλικρινής ούτε και με ενδιαφέρουν τόσο πολύ), απλά αισθάνομαι μία απέραντη θλίψη για όλη αυτή την ιστορία και δεν μπορούσα πιά να σιωπώ και να μην το πω.

    Λυπάμαι πολύ για ό,τι έγινε μεταξύ σας και δημιούργησε αυτή τη ρίξη. Σέβομαι τις αποφάσεις του καθενός, απλά ήθελα να σας πω ότι αυτή η κατάσταση εμένα μου άφησε μιά πολύ πικρή γεύση στο στόμα (πολύ περισσότερο από την όλη συζήτηση για τη 'βαβούρα, τον ήχο και το πρόγραμμα' του live) που αμαυρώνει τις εντυπώσεις μου από τη συνάντησή μας την περασμένη Κυριακή.

    Απλά ήθελα να πω πόσο άσχημα νιώθω με αυτή την ιστορία (και ας είμαι εντελώς 'τρίτη' και άσχετη με αυτή) και ότι ελπίζω με τον καιρό να τα ξαναβρείτε μεταξύ σας και να λυθεί η όποια παρεξήγηση. 'Ισως αυτό το μήνυμα να σας δώσει να καταλάβετε το αντίκτυπο που έχει όλη αυτή η ιστορία... Δεν νομίζω ότι πρόκειται για κάτι που αφορά ένα δυό άτομα αλλά για κάτι που έχει δημιουργήσει μία΄ατμόσφαιρα' στην οικογένειά μας.

    Κλείνοντας θέλω αν επαναλάβω ότι γράφω απλά τα δικά μου συναισθήματα απ΄όλη αυτή την ιστορία και δεν έχω σκοπό να πάργ το μέρος κανενός ή να προσβάλω κανέναν.

    γιά όλα αυτά που έχουν γίνει...

    Καλό ξημέρωμα σε όλους!

    Μετά τιμής,
    Ιφιγένεια


    composer
    03.04.2005, 15:59
    Καλημέρα σε όλη την μουσική παρέα του music Heaven..

    Παρόλο που για μένα το θέμα της αποχωρησής μου έχει κλείσει θα ήθελα να σας αναφέρω κάτι το οποίο με δυσαρέστησε πάρα πολύ και που τελικά αποδεικνύει τα λεγομενά μου.

    Σήμερα το πρωί το μέλος marlene (το οποίο με φιλοξενεί με τον συζυγό της στο σπίτι της) προσπάθησε να κάνει σύνδεση στην αγαπημένη της μουσική κοινότητα βάζοντας το nickname και password και με λύπη διαπίστωσε ότι αντί να συνδεθεί στο MΗ της έγινε κατά ένα "μαγικό τρόπο" σύνδεση στο site www.sxeseis.gr.

    Θέλει κάποιος να υπαινιχθεί κάτι;;;;
    Ο αξιότιμος διαχειριστής μας με έχει προσβάλει ήδη δύο φορές. Πρώτα υπαινίχθηκε κάτι για το αν είμαι άντρας και εκ των υστέρων στο chat που αναρωτήθηκε γιατί μακρυναν τα μαλλιά μου.

    Και τώρα με την παραπομπή του μέλους marlene στο site που ανέφερα πιο πάνω υποδεικνύει το ποιος είναι άντρας και το το πόσο θρασύς μπορεί να γίνει κάποιος που δεν έχει το ήθος να απαντήσει σε αυτους με τους οποίους διαφωνεί ψάχνοντας για εξιλαστήρια θύματα.


    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

    ΜΕΓΑΛΗ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ πολύ μικρός ο διαχειριστής της.

    ΚΡΙΜΑ.

    Εχω γνώση του τι κάνω, ξέρουν όλοι ποιος είμαι τι έχω κάνει και αν είμαι αξιόπιστος όλα αυτά τα χρόνια για την μουσική αυτή κοινότητα και αναλαμβάνω κάθε ευθύνη για τα λέγόμενα και τις πράξεις μου.

    Ισως είναι το τελευταίο μηνυμά μου σαν composer, γιατί ίσως εμένα με παραπέμψουν σε site όπως το www.contra.gr , αλλά τίποτα δεν θα με εμποδίσει να έχω το θάρρος της γνώμης μου , την ελευθερία των επιλογών μου και ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ.

    Ανδρέας Παπαδάκης
    composer

    jorge
    03.04.2005, 18:04
    Composer, ο καθένας που σε ξέρει, καταλαβαίνει πως ο τρόπος γραφής του παραπάνω μηνύματος (καθώς και των προηγουμένων), δεν είναι ο δικός σου.

    Όλα τα γράφει η Marlene.

    Η Marlene που πήγε να κάνει το "αγαπημένο της site" άνω-κάτω, βάζοντας μπροστά εσένα που ακόμα και τώρα δεν έχεις καταλάβει τον σκοπό της κυρίας αυτής.

    Μιας κυρίας που έχει γεμίσει το MusicHeaven με ψέματα, παρασκήνια και πισώπλατα μαχαιρώματα. Που καλεί σπίτι της άλλα μέλη με σκοπό να τα πάρει με το "άλλο στρατόπεδο". Που ενώ είναι παντρεμένη, "παρενοχλεί" άλλους (δεν μιλάμε για 1-2), τους δίνει το τηλέφωνό της και μετά τους κατηγορεί (γιατί άραγε όχι δημοσίως;) πως της την "έπεσαν", με σκοπό να μας κάνει άνω κάτω.

    Ας μην τα γράψω όλα γιατί ο κόσμος θα τρομάξει και θα εκτεθείς παραπάνω κι εσύ. Λυπάμαι που γράφω τα παραπάνω, αλλά αν και επί 5 μέρες προσπαθώ να σε προστατεύσω, εσύ δεν έχεις πάρει χαμπάρι και συνεχίζεις να προκαλείς, όχι μόνο εμένα, αλλά και τους άλλους που γνωρίζουν όλη αυτή τη βρωμιά.

    Η κυρία αυτή δε μπορεί να είναι μέλος του MusicHeaven.
    Και αυτό δεν είναι μόνο δική μου απόφαση.

    Λυπάμαι που φτάσαμε ως εδώ. Και θέλω να ζητήσω συγγνώμη για όλη αυτή την ιστορία, διότι εδώ και 2 χρόνια δεν κατάφερα να μεταδώσω τη φιλοσοφία και το πνεύμα του MusicHeaven στον Composer.