ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη

    Νέα αρχική σελίδα MusicHeaven

    jorge
    27.05.2012, 01:35
    Στέφανε, οι 3 πρώτες φωτογραφίες αφορούν τις κύριες στήλες. Οι 3 τελευταίες αφορούν Νέα. Έχεις δίκιο, δεν είναι εύκολα αντιληπτό, κάπως θα πρέπει να διευθετηθεί.
    MariannaLappa
    27.05.2012, 15:00

    Οι περισσότερες αλλαγές μου άρεσαν, νομίζω είναι αρκετά λειτουργικές και εύκολες στη χρήση!

    Αυτό που κάπως δε μου κάθεται καλά, είναι το πώς εμφανίζονται οι κατηγορίες του forum. Το ότι δηλαδή είναι αριστερά οι κατηγορίες και σ' αυτές, δε φαίνονται από κάτω τα διάφορα θέματα, αλλά οι υποκατηγορίες της καθεμιάς. Νομίζω αυτό δεν είναι και πολύ λειτουργικό, αλλά ίσως είναι και θέμα συνήθειας Smile

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MariannaLappa στις 27-05-2012 15:11 ]


    alkyoni
    27.05.2012, 16:36

    1-Επανερχομαι με ενα προβληματακι που εντοπισα σημερα.{#emotions_dlg.excl}
    Τις προηγουμενες μερες λειτουργουσε κανονικα, αλλα σημερα οχι.

    Πατησα το tab  "Γιορταζουν", και αντι να μου εμφανισει την λιστα με τα ονοματα....., κανει refresh την αρχικη σελιδα!!{#emotions_dlg.wacko}  (Το προτιμουσα κι αυτο ξεχωριστα να φαινεται οπως ηταν πριν τις αλλαγες! {#emotions_dlg.rolleyes})

    2-Ευχαριστουμε για τα ακουστικα που επεστρεψαν!{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.thumbup}

    3-Σχετικα με το ποστ-ιτ θα παραμεινω λιγο ακομα, μιας και πιστευω οτι δεν ειναι λειτουργικο ετσι οπως εγινε. Χανονται αυτα που γραφει καποιος αναμεσα στις νεες τρεχουσες δημοσιευσεις και οτι αλλο εμφανιζει το επι του πιεστηριου!!!{#emotions_dlg.rolleyes}
    Νομιζω οτι χωρος υπαρχει, αν μπορουσε να μικρινει λιγο το πρασινο πλαισιο που λεει για τις "380 μουσικες αγγελιες" (κι εννοω να κατεβαινε το 380, λιγο πιο κατω, διπλα στα αλλα που γραφει: "ανακαλυψε μουσικους συγκροτημτα κλπ", ετσι κερδιζεται χωρος για να εμφανιζεται και το post-it πιο πανω.)
    Ελπιζω να ειναι δυνατο και τεχνικα κατι τετοιο...

    4- Κατι αλλο που χαθηκε, ειναι η εμφανιση του ΟΝ AIR σε καθε σελιδα που επισκεπτομασταν!! 
    Εννοω, το να βλεπουμε ποιος παραγωγος ειναι ON AIR, σε οποια σελιδα κι αν ειμαστε εκεινη την ωρα, και να μπορουμε να πατησουμε το ραδιο για να ακουσουμε.Wink

    Αυτα για την ωρα, ισως επανελθω αργοτερα...καλη συνεχεια σε ολους!!!{#emotions_dlg.beer}


    mary_omikron
    27.05.2012, 18:10

    Ναι, αν πατήσω στο "γιορτάζουν" κάνει refresh την σελίδα, μέχρι χθες ήταν εντάξει, σήμερα το παρουσίασεSmile


    sonatina-
    27.05.2012, 23:41

    Με 'γεια μας η νέα σελίδα, να τη χαρούμε! {#emotions_dlg.biggrin}

    Συγχαρητήρια jorge!!


    catherine91
    28.05.2012, 00:08

    Αν επιτρέπεται και η δική μου γνώμη, το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το post-it :) πήρα το θάρρος να το αναφέρω επειδή το ανέφεραν κι άλλοι....

    Κατά τ'άλλα είναι πάρα πολύ ωραία!!!!!!!

    Καλορίζικη!!!!!!!!!!!!! Smile


    reteos
    28.05.2012, 16:42

    Μια απορία: Στην προηγούμενη εμφάνιση της αρχικής σελίδας υπήρχε ξεχωριστή  στήλη για τα σχόλια επί των άρθρων , την οποία τώρα δεν βλέπω .  Καταργήθηκε ή  εγώ δεν την βρίσκω; 


    jorge
    28.05.2012, 18:14
    Έχει ενσωματωθεί στο Πιεστήριο, όπως και το Post-it. Σχετικά με το post-it, παρατηρώ οτι θέλετε να το χρησιμοποιείτε σαν τσατ ή έστω εργαλείο διαλόγου. Έχουμε όμως πολλά άλλα σημεία που προσφέρονται για κάτι τέτοιο και μάλιστα προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες για μια ανταλλαγή σκέψεων. Το Post-it είναι αυτό που λέει και η ονομασία του. Μια σκέψη που την ποστάρω. Το να έχουμε ένα ακόμα πλαίσιο για κουβεντούλα, αποδυναμώνει τους υπόλοιπους τρόπους. Αν έχετε όρεξη για επικοινωνία, είτε μπείτε στο τσατ, είτε ανοίξτε ένα νέο τόπικ, είτε γράψτε ένα ποστ στο μπλογκ σας.

    Βέβαια καταλαβαίνω την ανάγκη να βλέπετε μαζεμένα ένα είδος ενεργειών, οπότε ίσως υπάρξει σχετική βελτίωση στο Πιεστήριο :)
    reteos
    28.05.2012, 19:19

    Aντιλαμβάνομαι τον λόγο της ενσωματώσεως ,αλλά νομίζω  είναι σημαντικό να υπάρχουν οι κατηγορίες. Εχω την γνώμη (εντελώς προσωπική μου άποψη) ότι το ε-περιοδικό είναι μία από τις πλέον  σοβαρές κατηγορίες του ΜΗ και τα σχόλια των μελών είναι εξ ίσου σημαντικά. Τόσο λοιπόν αυτή η κατηγορία όσο και αυτή του post-it είναι εξ ίσου σημαντικές . Νομίζω πως δεν πρέπει να είναι ενσωματωμένες στο «πιεστήριο», αλλά σε ξεχωριστές στήλες (έστω και μικρές) με άμμεση πρόσβαση .  Αυτό αφορά περισσότερο  τα νέα Μέλη που δεν έχουν εξοικειωθεί πλήρως με τη σελίδα. Παρακαλώ αυτό να μη ληφθεί ως υπόδειξη αλλά απλώς  ως προσωπική γνώμη.


    STEFANOS604
    29.05.2012, 11:34

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με το σχόλιο του reteos και θα προσθέσω ότι όχι μόνο το e-περιοδικό περιέχει τις κατηγορίες που κατ' εξοχήν προσφέρουν γνώση (στο Forum τα θέματα  ακόμη και τα άριστα , μετά παρέλευση μικρού χρόνου ''χάνονται'') και επομένως τα σχόλια είναι εξ ίσου σημαντικά αφού πολλές φορές το συμπληρώνουν και μερικές φορές μάλιστα είναι καλύτερα απ' το ίδιο το άρθρο .

    Επίσης θα πρότεινα η μια απ' τις 6 εικόνες του κολάζ  ή  καλύτερα σε ξεχωριστό πλαίσιο να αναφέρεται - σε τυχαία σειρά ή κατ' άλλον τρόπο - η φωτογραφία με το τελευταίο σχόλιο ένός από τα δημοφιλέστερα άρθρα (αυτά που στο αρχείο τσεκάρονται με κόκκινο αστερίσκο). Ο λόγος είναι η υγειής  άμμιλα μεταξύ των αρθρογράφω.

    Τα ανωτέρω να μη θεωρηθούν υπόδειξη αλλά η προσωπική γνώμη ενός αρθογράφου του ΜΗ.


    jorge
    29.05.2012, 11:48
    Σας ευχαριστώ για τα σχόλια, θα προσπαθήσω να βρω τεχνικά μια λύση που να διευκολύνει αυτό που λέτε, καταλαβαίνω τη δυσκολία. Βέβαια αν κάποιος μπαίνει καθημερινά, δε νομίζω να χάνεται τόσο εύκολα στο Πιεστήριο, ειδικά αν έχει φιλτράρει να μη βλέπει αγγελίες, φιλίες και κουίζ. Τα υπόλοιπα δεν είναι τόσο πολλά, καθώς με 1-2 scroll μπορεί να δει τι συνέβη όλη την ημέρα.

    Ωραιες αυτές οι συζητήσεις, μας βοηθάνε πολύ, να 'στε καλά.
    reteos
    29.05.2012, 16:41

    Χαίρομαι Γιώργο που κατά κάποιο τρόπο τα σχόλιά μας-οι ιδέες μας,  βοηθάνε στην προσπάθεια βελτίωσης  για μια  αποτελεσματικότερη  λειτουργία της όμορφης σελίδας , άλλωστε πιστεύω πως αυτό είναι και το ζητούμενο.Τώρα σε ότι αφορά τα φίλτρα  καταλαβαίνω πως με το φιλτράρισμα διευκολύνεται η κατάσταση ,αλλά  αρκετές φορές λείπω σε εκτός ιντερνετ περιοχή και με την επιστροφή μου θα πρέπει να δώ τα  «πεπραγμένα»  αρκετών ημερών, οπότε είναι λίγο κουραστικό. Ισως αυτό να συμβαίνει και σε άλλους . Εκτός αυτού ,ποια κατηγορία να αποκλείσει κανείς με το φιλτράρισμα;  -είναι όλες τόσο ωραίες .  

     

     


    giovan23
    31.05.2012, 12:43

    Σαν νέο σχετικά μέλος θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου για το νέο στυλ-που εμένα μέχρι τώρα με μπερδεύει.

    Σε σχέση με άλλες ελληνικές μουσικές ιστοσελίδες κυρίως ανταγωνιστικές του ΜΗ , το καλύτερο (κατά τη γνώμη μου , αφού έτσι γνώρισα το ΜΗ ) που έχει να επιδείξει είναι τα Μαθήματα Μουσικής και άρα θα έπρεπε να ύπάρχει καθημερινά κάποιο Μάθημα Μουσικής πρωτοσέλιδο στη ''βιτρίνα''- σαν κράχτης.

    Με τη νέα σελίδα ενώ υπάρχουν πχ στη ''βιτρίνα'' 3 θέματα για μουσικά video και έξη στην κορυφή για κύρια άρθρα, δεν διαφημίζεται κανένα Μάθημα Μουσικής εκτός εάν δημοσιευτεί κάποιο νέο που απ' ότι είδα είναι περίπου ανά δίμηνο.

    Ο νέος επισκέπτης ,συνήθως,βλέπει την αρχική σελίδα και ή φεύγει αμέσως ή διαλέγει κάποιο απ' τη ''βιτρίνα''.

    Έτσι , αφού φανατικά διαβάζω τη στήλη των Μαθημάτων Μουσικής, θα συμφωνήσω με τα σχόλια των reteos & stephanos604 και θα προτιμούσα το προηγούμενο στύλ για τα Μαθήματα με τα σχόλια τους ή να υπάρχει Καθημερινά εκείνο απ' τα τόσα Μαθήματα στο οποίο έγινε τελευταία κάποιο σχόλιο σχόλιο.

     

    Πάντως εύχομαι να πετύχει η αλλαγή


    jorge
    31.05.2012, 13:28
    Ωραία πρόταση, θα γίνει :)
    giovan23
    01.06.2012, 09:37

    Μπράβο jorge για την άμεση ανταπόκριση και υιοθέτηση της πρότασης (ήδη εμφανίζεται το μάθημα ''Μέτρο και Ρυθμός'').

    Βέβαια πιο δίκιο θα ήταν αυτό που αναφέρω στο προηγούμενο σχόλιο μου .....{να υπάρχει Καθημερινά εκείνο απ' τα τόσα Μαθήματα στο οποίο έγινε τελευταία κάποιο σχόλιο σχόλιο.}

    Αλλά έστω κι έτσι είναι τέλειο.

     

    Ευχαριστούμε


    STEFANOS604
    01.06.2012, 10:08

    Με χαρά παρακολουθώ τις βελτιώσεις και μάλιστα αυτές που προτείνονται από νέα μέλη.

    Θα ήθελα να κάνω άλλη μια παρατήρηση:

     Παρατήρησα ότι διαλέγοντας ένα Μάθημα Μουσικής και κατόπιν την διπλανή στήλη '' Απο τον ίδιο'' ο επισκέπτης έχει τη δυνατότητα να επιλέξει μόνο 5 από το σύνολο των Μαθημάτων Μουσικής γραμμένα από τον ίδιο συγγραφέα.

    Αν δε θελήσει κι άλλα του ιδίου τότε κάνοντας κλίκ στο ''Περισσότερα'' αντί μαθημάτων δίνει το προφίλ του συγγραφέα , όπου όμως κι εκεί εμφανίζονται πάλι μόνο τα ίδια 5 από το σύνολο των Μαθημάτων Μουσικής και θα πρέπει ο επισκέπτης να κάνει πάλι κλίκ για τα επόμενα 5 Μαθήματα κ.ο.κ.

    Ενώ θα ήταν εύκολα , όπως συνέβαινε πρίν γίνει η αλλαγή ,να εμφανίζονται άλλα τα μαθήματα του ιδίου συγγραφέα.

     

     


    AlfaWolf
    12.02.2013, 23:21

    Πολύ χρηστικές οι νέες αλλαγές στην αρχική μας !!!

    Μπράβο jorge  !!!


    sillia
    24.07.2013, 11:07

    Καλημέρα.

    Τα blogs χάνονται εντελώς εκεί που πήγαν μετά τις τελευταίες αλλαγές !

    Ισως θα ήταν καλύτερα να είναι κάτω απο τα θέματα(φορουμ)σταθμού και σελίδας και πάνω απο μουσικά κουίζ.....ή στην θέση των μουσικών tweets !

    Ας γράψουν κι άλλα μέλη την άποψή τους......

    Πάντως εκεί υποβαθμίζονται !


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 24-07-2013 11:18 ]


    Orfeus
    24.07.2013, 11:17

    Τα blogs όντως υποβαθμίζονται εκεί κάτω. Μπορούν να πάρουν τη θέση του Donate, του βίντεο, ή τη θέση των Music Pages. 


    -----------------

    Everybody must something to give, for something they get...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 24-07-2013 11:19 ]


    alkyoni
    24.07.2013, 11:30

    Συμφωνω  με τα παιδια.

    Ειναι ενας βασικος τομεας του site που ενδιαφερει πολλους, και χανεται εκει κατω...

    Αν δε βολευει σε καποια απο τις θεσεις που προτεινουν η sillia και ο orfeus, δε  θα μπορουσαν να παραμεινουν εκει που ηταν πριν την αλλαγη, δηλ.  στο αριστερο πλαϊνο ,  και να λιγοστεψουν  οι εμφανισεις των παλαιοτερων αρθρων? Για τα αρθρα αλλωστε υπαρχει ηδη χωρος πιο πανω!  :)


    -----------------

    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 22:00-23:00, Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~ Τune in!--> Radio MusicHeavenwww.listen.musicheaven.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 24-07-2013 11:43 ]