ελληνική μουσική
    925 online   ·  210.853 μέλη

    'Επικράνθη...' (στην ΕΤ1)

    gate
    18.04.2005, 20:04
    Αν δε σας κάνει κόπο ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣΤΕ ΜΑΣ

    Στην ΕΤ1, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ από ΚΥΡΙΑΚΗ ΒΑΪΩΝ έως και ΜΕΓΑ ΣΑΒΒΑΤΟ, στις 18:45


    Δελτίο Τύπου για την τηλεοπτική εκπομπή: "Επικράνθη"

    Τις ημέρες των παθών, το πρόγραμμα της ΕΤ1 θα μεταδίδει καθημερινά, από Κυριακή Βαϊων (24 Απριλίου 2005) έως και Μέγα Σάββατο (30 Απριλίου 2005), στις 18:45, μια ξεχωριστή παραγωγή, με πολλούς συντελεστές και με τους καλύτερους από τους βυζαντινούς ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας, με τίτλο: "Επικράνθη".

    Σκοπός της εκπομπής είναι η ανάδειξη του ανεξάντλητου πλούτου της ορθόδοξης εκκλησιαστικής μας μουσικής, μέσα από τις φωνές του γνωστού μας σημαντικού θρακιώτη παραδοσιακού τραγουδιστή Χρόνη Αηδονίδη, ο οποίος, ως γνωστόν, είναι και ψάλτης, της συνεργάτιδάς του, επίσης ψάλτριας, Νεκταρίας Καραντζή και του διακεκριμένου ψάλτη κ.Δημήτρη Βερύκιου.
    Σκοπός της επίσης είναι να μας μεταφέρει, μέσα από λόγια και ήχους, στο πένθιμο κλίμα των ημερών αλλά και στην αναστάσιμη χαρά, να μας δώσει δηλαδή μια μικρή γεύση από την "πίκρα" των παθών του Χριστού αλλά και από την "πίκρα" του ¶δη, απ' την Ανάσταση και γι' αυτό και ο τίτλος: "Επικράνθη".

    Την απαγγελία των πιο συγκινητικών από τα αναγνώσματα της Μ.Εβδομάδας έχουν επωμισθεί ο Γρηγόρης Βαλτινός και η Κοραλία Καράντη.

    Ο πλούτος της βυζαντινής μας παράδοσης ξεδιπλώνεται μέσα στα 15 λεπτά κάθε εκπομπής από την Κυριακή των Βαϊων ως τη Μ.Παρασκευή και στα 30 λεπτά του Μ.Σαββάτου, μαζί με τραγούδια της Λαμπρής για το Μ.Σάββατο, προέρτια της αναστάσιμης χαράς και μαζί με το γνωστό λαϊκό θρήνο: "Σήμερα μαύρος ουρανός..", που θα ακουστεί από τον Χρόνη Αηδονίδη και την Νεκταρία, τη Μ.Παρασκευή.

    Σκηνοθεσία: Κώστας Μυλωνάς
    Τα γυρίσματα έγιναν στο studio STV και τα εξωτερικά γυρίσματα στον αρχαιολογικό χώρο του Μυστρά



    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 18-04-2005 22:09 ]
    επισυναπτόμενα: glykh.jpg 
    yiannisyiannis
    19.04.2005, 09:09
    Εύγε Νεκταρία, είμαι σίγουρος ότι η εκπομπή σας θα είναι κορυφαία και θα την παρακολουθήσουμε οπωσδήποτε. Βέβαια...πάλι θα αθετήσω το λόγο μου , μια που είχα πει ότι δεν θα δω καθόλου TV τη Μ. Εβδομάδα, αλλά για σας σίγουρα αξίζει τον κόπο. Τέλος, να επαινέσω για μια ακόμη φορά την κρατική τηλεόραση, γι' αυτές τις αξιόλογες παραγωγές που προβάλει.
    gate
    20.04.2005, 14:58
    Να είσαι καλά Γιάννη !
    Πιστεύουμε ότι θα παρουσιαστεί κάτι αξιόλογο, γιατί όλοι οι συντελεστές δούλεψαν με πολλή αγάπη γι' αυτό...Όλοι ανεξαίρετα...όχι μόνο οι ηθοποιοί και εμείς που ψάλλουμε αλλά και οι άνθρωποι της παραγωγής

    Όσο για το ταξίδι στο Μυστρά, θα μου μείνει αξέχαστο...
    Ήταν μια υπέροχη εμπειρία, που θα θυμάμαι για καιρό...

    Τα πλάνα που θα δείτε από ναούς είναι από τον ¶γιο Δημήτριο, όπου έγινε η στέψη του Παλαιολόγου. Ουσιαστικά πρόκειται για τη Μητρόπολη του αρχαιολογικού χώρου του Μυστρά και από την Οδηγήτρια (Φανερωμένη)...
    Δεν μπορείτε να φανταστείτε την ομορφιά αυτού του τόπου...Κι εμείς ήμασταν τυχεροί, γιατί ζήσαμε όλη αυτήν την ομορφιά, μια ώρα που ίσως ποτέ δε θα την ξαναδούμε, παρά μόνο αν γίνουμε φύλακες εκεί... Τη ζήσαμε το βράδυ πολύ αργά, όταν είχε πέσει πια ο ήλιος και δεν υπήρχε δείγμα...φωτός...Το απόλυτο σκοτάδι στον απόλυτα ιερό χώρο, ατμόσφαιρα γεμάτη κατάνυξη και δέος.
    Κι, αν με ρωτούσαν ποια στιγμή από τα γυρίσματα θα κρατούσα περισσότερο απ' όλες χαραγμένη στη μνήμη και στην καρδιά μου, θα έλεγα κάποιες σκηνές στο μικρό θολωτό κελάκι στο γυναικωνίτη του ναού της Οδηγήτριας, με χαμηλό φωτισμό και στο σπήλαιο με το χρυσόβουλο, στην ίδια εκκλησία...

    Δεν ξέρω τι θα βγει στην εικόνα..., αλλά την ομορφιά που έζησα, την κατάνυξη και το δέος - σας διαβεβαιώ - ούτε την έχω ζήσει ξανά ούτε πιστεύω πως εύκολα στη ζωή μου θα την ξαναζήσω...
    Iphigenia
    20.04.2005, 15:33
    Νεκταρία μου, είδα και το κλιπάκι της ΕΤ1... Δεν νομίζω να χρειάζεται να σου πω πόσο καλά 'γράφεις' στην κάμερα.

    Περιμένω με αγωνία τις εκπομπές ξέροντας την αγάπη που και οι δύο μουσικοί συντελεστές τρέφετε για την βυζαντινή μουσική. Είμαι επίσης σίγουρη ότι η ατμόσφαιρα στο Μυστρά θα ενισχύει φοβερά το 'αισθητικό' αποτέλεσμα. Όσο για την υπόλοιπη ομάδα, τα λίγα που ξέρω γι' αυτούς, ενισχύουν την άποψή μου ότι πρόκειται για μία προσεγμένη και άξια της προσοχής μας δουλειά.

    Καλή θέαση εύχομαι...
    gate
    22.04.2005, 10:54
    Ιφιγένειά μου να είσαι καλά! Σ' ευχαριστώ για τις ευχές και τα σχόλια...
    Εύχομαι πραγματικά να αρέσει...
    istoxastis
    22.04.2005, 15:52
    Όχι απλά θα "παρακολουθήσουυμε", Νεκταρία μας, αλλά θα ακολουθήσουμε βήμα- βήμα μαζί σας, την πορεία του Νυμφίου ως το Έσχατον, αλλά και θα γευτούμε, της μουσικής μας πράδοσης την πατρογονική χαρά της Λαμπρής των παιδικών μας χρόνων!
    santourman
    24.04.2005, 23:44
    Νεκταρία να σε συγχαρώ κι εγώ για την πολύ καλή παρουσία σήμερα, πρώτη μέρα προβολής των εκπομπών. Πραγματικά, η παρουσία σου με τον Αηδονίδη, και η εναλλαγή των πλάνων και ψαλμωδιών έχει κάτι το πρωτότυπο και μοναδικό, σε συνδυασμό και με το περιβάλλον. Για μένα πρωτότυπο ήταν επίσης το ότι είδα έναν Αηδονίδη λίγο διαφορετικό από ότι τον ήξερα και να αποδίδει με τον δικό του τρόπο τα μέλη της αποψινής μέρας.
    θα μου επιτρέψεις όμως μια ένσταση! Δε μου άρεσε καθόλου το άκουσμα του ισοκράτη (του γνωστού οργάνου που μοιάζει με ανθρώπινη φωνή και συνοδεύει τον ψάλτη με ισοκρατήματα). Πιστεύω πως θα μπορούσατε άνετα να είχατε 1-2 άτομα να ισοκρατούν. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο ζεστή η ατμόσφαιρα με κάποιους ψάλτες που ισοκρατούν παρά η ψυχρή παρουσία του οργάνου-ισοκράτη.
    Ελπίζω και τις επόμενες βραδιές με ανάλογη συνέχεια...
    pastella
    25.04.2005, 00:08
    Να εκφράσω και τα δικά μου συγχαρητήρια στον κ. Χρόνη Αϊδονίδη και φυσικά στη Νεκταρία μας!!!

    Σήμερα είδα και εγώ το πρώτο μέρος και εντυπωσιάστηκα. Ήταν οφείλω να ομολογήσω η πρώτη φορά που άκουγα την Νεκταρία και μου άρεσε πολύ! Μπράβο σου Νεκταρία!!!

    Επίσης το όλο σκηνικό ήταν πολύ όμορφο με την ωραία εναλλαγή των εικόνων και τα κείμενα που ακουγόταν από τους ηθοποιούς στο ενδιάμεσο, και φυσικά όλη η ατμόσφαιρα επιβλητική. Πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να δούμε εικόνες από ένα πολύ σημαντικό μέρος σε συνδυασμό με το άκουσμα των ψαλμών και των θρήνων. Βλέποντάς το μπάινει άθελά ου κανείς στο πνεύμα και την κατανυκτική ατμόσφαιρα της Μ. Εβδομάδας

    Και όπως προείπε και η Ιφιγένεια, Νεκταρία γράφεις πολύ ωραία στην κάμερα

    Συγχαρητήρια σε όλους όσους δούλεψαν για αυτό!
    Jasmine
    25.04.2005, 01:04
    Εγώ τώρα τι να πω? Τα ίδια? Ε δε πάει!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ μόνο στη Νεκταρία, τον κο Αηδονίδη και τους υπόλοιπους συντελεστές για την καταπληκτική δουλειά! Νεκταρία μου περιτό να σου πω ότι όντας συνηθισμένη τόσα χρόνια ν' ακούω το συγκεκριμένο ύμνο του Νυμφίου από άντρες ψάλτες, ανατρίχιασα ακούγοντάς σε!!
    jorge
    25.04.2005, 01:06
    ¶ψογη παραγωγή, άψογη ατμόσφαιρα, άψογη παρουσία της Νεκταρίας μας και του κ.Χρόνη. Μπόρεσα και είδα μόνο 5 λεπτά, αλλά η ποιότητα της παραγωγής φάνηκε από το πρώτο δευτερόλεπτο. Καμία σχέση με αντίστοιχες παραγωγές του παρελθόντος, τουλάχιστον όσες είχε τύχει να περάσουν από το δέκτη μου.

    Ειμαι πολύ χαρούμενος για σένα Νεκταρούλι, γιατί αυτό που βγαίνει είναι ΕΣΥ. Πάντα τέτοια !
    gate
    25.04.2005, 12:01
    Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τα καλά σας σχόλια. Δεν ξέρετε πόσο πολύ με ευχαριστεί που σας άρεσε ό,τι είδατε... Είναι η καλύτερη ανταμοιβή μας τα λόγια σας

    Μπάμπη έχεις απόλυτο δίκιο!! Δυστυχώς ούτε εμείς θέλαμε να έχουμε το μηχάνημα για ισοκράτη, αλλά δυστυχώς, γνωρίζοντας πόσο πολύ είχαμε παιδευτεί από την προηγούμενη ηχογράφηση του δίσκου μας με τον κ. Χρόνη, όπου για να γράψουμε τους ψάλτες που μας έκαναν ισοκράτημα χρειαστήκαμε περισσότερες ώρες, απ' ό,τι για να γράψουμε εμείς τα δικά μας κομμάτια... (!!!) και έχοντας και την ασφυκτική πίεση του χρόνου, καθώς από την ΕΡΤ είχαμε το OK μόλις 4 βδομάδες πριν την προβολή (δηλαδή πριν την χθεσινή ημέρα)... ήταν αδύνατο να ξοδέψουμε περισσότερο χρόνο για τα ισοκρατήματα, γιατί δε θα προλαβαίναμε να τελειώσουμε....
    Πάντως προσπαθήσαμε να βάλουμε το μηχάνημα όσο πιο χαμηλά γινόταν, για να μην είναι πολύ ενοχλητικό....Ελπίζω να μην είναι πολύ...


    Σας ευχαριστούμε !!

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 25-04-2005 12:02 ]
    MariannaP
    25.04.2005, 12:58
    Τώρα τι να σου πω εγώ βρε Νεκταρία μου;;; Στα είπαν όλα οι προηγούμενοι και συμφωνώ απόλυτα μαζί τους...

    Χάρηκα όχι μόνο που είχα την ευκαιρία να παρακολουθήσω αυτή την τόσο όμορφη δουλειά, αλλά και επειδή είχα την τιμή να την παρακολουθήσω στο συγκεκριμένο χώρο και με τα συγκεκριμένα άτομα
    Ευτυχώ στο playback κρατήθηκα βρε κοριτσάκι και δεν έβαλα τα κλάματα μπροστά στον κόσμο όταν έψαλλες...
    vouliakis
    25.04.2005, 18:57
    Νεκταρία, βλέπω -τη στιγμή που γράφω αυτό το μήνυμα- την εκπομπή. (Χτες δεν πρόλαβα...)

    Συγχαρητήρια!
    tetraktis
    25.04.2005, 19:40
    Συγνώμη που θα το πω αλλά εγώ τα ματάκια μου τα βρέχω και σε όποιον αρέσει...
    Νεκταρία μου, μου αφυπνίζεις τους ήχους που άκουγα σαν ήμουν μικρός, αγνός ακόμη και μπορούσα να ακούω καθαρά τους αγγέλους γύρω μας να ψάλλουν...

    Τα σέβη μου φίλη μου...
    xristoforoupanagiotis
    25.04.2005, 20:25
    Ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ! σε όλους.
    Τελικά κατι τέτοιες στιγμές λές ότι τελικά η τηλεόραση δεν ειναι και τόσο σκουπιδοντενεκές.Το ραντεβού μας πία καθημερινό στην ΕΤ1.
    ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!
    manblaz
    25.04.2005, 22:20
    Συγχαρητήρια στον κ. Χρόνη Αϊδονίδη και φυσικά στη Νεκταρία μας!!!!
    Hastaroth
    25.04.2005, 23:34
    Ιδού λοιπόν και εγώ,είδα σήμερα ένα κομμάτι από το Επικράνθη καί απήλαυσα τον κύριο Χρόνη καί την Νεκταρία -ειδικά στον ύμνο τού Νυμφίου.Επειδή το σπίτι μου είναι κοντά σέ εκκλησία καί βγάζουν μεγάφωνα στην πλατεία,έχει τύχει νά ακούσω τον ύμνο αυτό αρκετές φορές από τους ψάλτες τού ναού καί διαπίστωσα οτι η απόδοσή του από την Νεκταρία ήταν η καταπληκτικώτερη που έχω ακούσει ποτέ! Μάλιστα,λίγη ώρα αργότερα καθώς έφευγα από το σπίτι,είχε μιά αναμετάδοση από την Μητρόπολη -νομίζω- κι'έπεσα πάνω στον ίδιο ύμνο νά τον ψάλλη ένας ιερέας καί ενδομύχως έκανα το..σχόλιο "τί να μάς πή τώρα κι'ό παπάς"....τόσο φτωχό μού φάνηκε μετά που το είχα ακούσει από την Νεκταρία.

    Ελπίζω να καταφέρω νά δώ καί άλλες εκπομπές τής σειράς αυτής!




    gate
    26.04.2005, 00:59
    Μαριαννάκι, Παναγιώτη, Σταύρο, Παναγιώτη, Μανώλη, Αλμπέρτο σας ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ που τόσο ζεστά αγκαλιάζετε αυτή την προσπάθεια.

    Μαριαννάκι σ' ευχαριστώ πολύ που ήρθες χθες στην εκκλησία και μας άκουσες... (και παρεπιμπτόντως πέτυχες και τον κ. Χρόνη εκεί να ψάλλει μαζί μας - μία από τις λίγες φορές). Αλλά βρε Μαριαννάκι, τόσο πολύ επηρεάστηκες που νόμιζες πως χθες, στην εκκλησία, ψάλλαμε playback, όπως στην εκπομπή???


    ssakiss1
    26.04.2005, 09:51
    αν κ αυτη την ωρα δουλευω θα τη δω την εκπομπη .παντως μπραβο απο τωρα νεκταρια κ χρονια πολλα
    MariannaP
    26.04.2005, 12:21
    Quote:

    Το μέλος gate στις 26-04-2005 στις 00:59 έγραψε:

    Αλλά βρε Μαριαννάκι, τόσο πολύ επηρεάστηκες που νόμιζες πως χθες, στην εκκλησία, ψάλλαμε playback, όπως στην εκπομπή???




    Ξανθιά δεν είμαι;;; Τί περιμένεις!!!