ελληνική μουσική
    393 online   ·  210.894 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    delta66
    25.01.2013, 13:26
    Σημασια εχει πως το κομματι μπορει να εχει επιρροες απο διαφορα πραγματα αλλα δεν ειναι εντεχνως αντεγραμμενο απο αλλο τραγουδι, οπως πολλα αλλα που κυκλοφορουν στην "αγορα" ειτε καλλυμενα νομικα (με μια παραλλαγη πχ σε μια νοτα), ειτε οχι και που κανουν μπαμ σε οποιον εχει ακουσει λιγη μουσικη στη ζωη του εκτος εμπορικου ρεπερτοριου (που κατα βαση εκει γινονται οι "κλοπες"). Η ταπεινη μου αποψη. Καλημερα.
    mixalis-kleanthis
    25.01.2013, 13:31

    Ομολογώ,  συνάδελφοι συμφορουμύτες  πως είμαι πλέον εκπαιδευμένος απ τον προηγούμενο διαγωνισμό κι έτσι δε με εκπλήσσουν αυτά που διαβάζω  (γενικώς) .

    Έχω συνηθίσει και συμβιβαστεί με την ιδέα πως με μερικούς συναδέλφους ακούμε άλλο διαγωνισμό!!!

    Μερικά τραγούδια κυρίως του 2ου γκρουπ είναι πολύ ενδιαφέροντα  και καλές παραγωγές  όπως αυτή η δυνατή φανκιά «στις ελπίδες μας φωτιά»  που προηγείται …( Γιώργο σε γνώρισα αμέσως !!!)

    Το ορχηστρικό  “ονειροδρόμοι” ,

    ”σ΄αυτό το πλανήτη αυτή τη στιγμή”,

    ”we love you tsiou”και άλλα τραγούδια !

    Οι δύο «φωνές» του γκρουπ  βρίσκονται στο

    «με ποιο δικαίωμα»

    και στο «λείπεις απόψε»

    Το κομμάτι που νιώθω να αδικείται  είναι το «2οςδιάδρομος» , όπου και το άκουσμά του και  η προσωπικότητα του δημιουργού – ερμηνευτή του με συγκινεί !!!

    Kαλή συνέχεια Smile


    kwstasagas
    25.01.2013, 13:59

    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 25.01.2013, 13:31 έγραψε...

     

    Το κομμάτι που νιώθω να αδικείται  είναι το «2οςδιάδρομος» , όπου και το άκουσμά του και  η προσωπικότητα του δημιουργού – ερμηνευτή του με συγκινεί !!!

     



    Μπράβο Μιχάλη, μού δίνεις την ευκαιρία να γράψω κι εγώ για ένα απ' τα 5στερα /12 βαθμούς που έδωσα στο 2ο γκρουπ !!! "Κρύψου στο διάδρομο δύο / το πολύ να γραφτείς στο φτηνό τους το βιβλίο" .... Πολύ εμπνευσμένο και πολύ ευρηματικό τραγούδι και, μάλιστα, αρκούντως "απρόβλεπτο" !!! Καταρχήν η ενορχήστρωση είναι καταπληκτική : Πίσω από τη φωνή που αφηγείται ακούμε ένα πνευστό να "κάνει παιχνίδι" με πολύ όμορφο και "λειτουργικό" τρόπο !!! Επίσης μού άρεσε πολύ η ερμηνεία, αλλά και οι "κλειστοφοβικοί" στίχοι του !!! Οι δημιουργοί του τραγουδιού μάς δείχνουν ότι έχουν "καλά αφομοιωμένες" τις επιρροές τους από ετερόκλητα ακούσματα !!! Δεν ξέρω αν ο "2ος διάδρομος" θα προκριθεί στον τελικό, αλλά ... από μένα, τουλάχιστον, έχουν πολλά - πολλά συγχαρητήρια οι δημιουργοί του !!!


    eliasmavroskoufis
    25.01.2013, 14:32

    Πολλά τραγούδια μου έκαναν εντύπωση!!! Με αυτά που ενθουσιάστηκα όμως είναι το ορχηστρικό το οποίο θεωρώ κι ένα από τα καλύτερα που έχω ακούσει,

    Ονειρόδρομοι λοιπόν,

    και στη συνέχεια με ενθουσιάσε

    το ψάχνω μια λέξη.

    Γενικά η προσπάθεια όλων είναι εξαίσια και "ζηλευτή" (καλοπροαίρετα) και είμαι σίγουρος πως η συνέχεια θα είναι ανάλογη και αναμένω με ανυπομονησία.

     

    Καλή συνέχεια σε όλους :))


    SakisKouroupos
    25.01.2013, 19:03
    Βασικά δεν ήθελα να γράψω τη γνώμη μου για να μην επηρεάσω τις γνώμες άλλων, αλλά κατόπιν επιμονής πολλών "φίλων" του ΜΗ και επειδή κατά 99% έπεσα μέσα στο 1 Group εκτός από το τραγούδι "Πάντα εδώ",έχω να πω τα εξής: Το 2 Group έχει μεγαλύτερο ποσοστό ποιοτικά τραγούδια, θεωρώ επικρατέστερα για την πεντάδα "Σ αυτόν τον πλανήτη - Στις ελπίδες μας φωτιά - Ξημερώματα - Με ποιο δικαίωμα - και η εύθυμη νότα (χωρίς να υστερεί βέβαια στην μουσική) We love you tsiou ....όπως ήταν και η αντιστιχη Πηνελόπη στο 1 group .Αυτά πάντα κατά την προσωπική μου γνώμη και χωρίς να υστερούν τα υπόλοιπα τα οποία ανταποκρίνονται στην ψυχή των δημιουργών των.Καλή επιτυχία σε όλα !!! (Κατά λάθος είχε γραφτεί στο ψηφοφορία 3 διαγωνισμός τραγουδιού,γι αυτό δεν το βρίσκατε!)
    KOSTASPARTA
    26.01.2013, 14:10

    μου αρεσαν αυτος ο πλανητης...αυτη τη στιγμη εξυπνο τραγουδι , εξυπνα δομημενο .. και επισης  η μιση ευαισθητη ευχη{#emotions_dlg.thumbup} τα καλυτερα ευχομαι στους αγνωστους φιλους μουσικους{#emotions_dlg.beer}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KOSTASPARTA, 26-01-2013 14:13 ]


    dimitris1965
    26.01.2013, 16:27

    Μετά από αρκετές ακροάσεις κάθε τραγουδιού έδωσα 5 αστέρια στα , υπέροχη μέρα .χυδαιολογία , γέρο πλάτανος, της ζωής μου τα κομμάτια, σ αυτόν τον πλανήτη, αυτό που είμαι, we love you tsioy, ήλιε μου και φεγγάρι μου, με ποιο δικαίωμα. Ενώ αρκετά με 4 αστέρια όπως το λείπεις απόψε, ξημερώματα , στις ελπίδες μας φωτιά, επειδή πολύ σαγαπησα, χρυσός, συνέχεια υποχωρώ , το τελευταίο τραγούδι ,ανάμνηση, πρώτη γραμμή , το όνειρο σου κράτησε το , τέρμα το ψέμα,  Καλή επιτυχία σε όλους.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dimitris1965, 26-01-2013 17:01 ]


    takispag
    27.01.2013, 14:41

    Πολύ πιο ανεβασμένο το 2ο γκρουπ σε σύγκριση με το 1ο νομίζω. Αφού σε μερικά τραγούδια που είχα σκεφτεί στην αρχή ότι αξίζουν το 5άρι, τα μείωσα στο 4άρι στη συνέχεια γιατί άκουσα κάποιο καλύτερο...

    Μου άρεσαν περισσότερο τα ''Υπέροχη μέρα'', ''Τέρμα τα ψέματα'', ''Με ποιό δικαίωμα'' (το οποίο και θεωρώ το καλύτερο όλων!) και τέλος το ''Αυτό που είμαι''.

    Και αρκετά άλλα βέβαια. Καλή συνέχεια ακροάσεων σε όλους!!


    free-bird
    27.01.2013, 22:38
    Το ΟΝΕΙΡΟΔΡΟΜΟΙ είναι εξαιρετικο ορχηστρικο..
    gregmel
    28.01.2013, 05:13

    Αληθινα ειναι μονο τα τραγουδια που γραφονται με την καρδια,και οχι με το μυαλο,

    και αυτα πρεπει να στηριζουμε


    SimosKouskounis
    28.01.2013, 11:23
    Πανέμορφα τραγούδια και εκτός πεντάδας. Όπως η Υπέροχη μέρα και η Πρώτη γραμμή. Ειδικά το δεύτερο με την αναφορά του στην 'Μικρή Πλατεία'... κι ας στάλθηκε μόνο με δυό κιθάρες ! Υπέροχο , για το δικό μου αισθητήριο τουλάχιστον Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς . Καλή συνέχεια
    yokor
    28.01.2013, 21:51

    Από την δεύτερη ομάδα τραγουδιών ψήφισα το Συνέχεια υποχωρώ. Καλή επιτυχία σε όλους :)


    SteviSameli
    29.01.2013, 13:11

    Ένα πολύ ιδιαίτερο κομμάτι από αυτό το group που πραγματικά με ενθουσίασε και το ψήφισα με 5άρι, είναι το "Σ'αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή"΄... καταπληκτικός στίχος - πολύ ευαισθητοποιημένος - υπέροχη μελωδία, πολύ ζεστή η φωνή του τραγουδοποιού και νομίζω πολύ αναγνωρίσιμη. Καλή επιτυχία και στο "χυδαιολογία" που θεωρώ πως του αξίζει να παραμείνει στην πεντάδα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SteviSameli, 30-01-2013 15:06 ]


    kwstasagas
    29.01.2013, 14:57

    Παράθεση:

    Το μέλος SteviSameli στις 29.01.2013, 13:11 έγραψε...

    Ένα πολύ ιδιαίτερο κομμάτι από αυτό το group που πραγματικά με ενθουσίασε και το ψήφισα με 5άρι, είναι το "Σ'αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή"΄... καταπληκτικός στίχος - πολύ ευασθητοποιημένος - υπέροχη μελωδία, πολύ ζεστή η φωνή του τραγουδοποιού και νομίζω πολύ αναγνωρίσιμη.

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου συμφορουμίτισσα !!! Σε αυτό το τραγούδι δεν ξέρεις τι να πρωτοθαυμάσεις : Τη φοβερή εισαγωγή με τη φυσαρμονικα ??? Την ενορχήστρωση και την πλοκή του [πολύ ωραία ιδέα να κάνει την εμφάνισή της η ηλεκτρική κιθάρα στο ενδιάμεσόν του] ??? Τους πολύ ευαίσθητους, με έντονο κοινωνικό προβληματισμό και ψυχική αγωνία, στίχους του [οι οποίοι παραπέμπουν μεν στο στιχουργικό ύφος των 60ς και 70ς, πλην όμως ... είναι πλήρως προσαρμοσμένοι στη σύγχρονη πραγματικότητα] ??? Τη στιβαρή και αντρίκεια ερμηνεία ??? ΄Καλύτερα ... να θαυμάσεις όλες τις αρετές του τραγουδιού σαν "ενιαίο σύνολο" !!! Τον δημιουργό του δεν τον γνωρίζω, όμως ... θα του δώσω πολλά - πολλά συγχαρητήρια, που έφτιαξε μια ελληνοπρεπέστατη μπαλάντα με κοινωνικό στίχο η οποία ... δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από ξενόφερτες μπαλάντες αυτού του είδους !!! Και φυσικά ... του έδωσα 5 αστέρια χωρίς δεύτερη σκέψη !!! Κι επειδή το τραγούδι ήδη έχει προκριθεί με άνεση στον τελικό [όπως διαπιστώνω] ... θα φανώ αρκούντως γενναιόδωρος απέναντί του και κατά την ... άσκηση των "μιουζικχεβενίτικων" εκλογικών καθηκόντων μου στην ψηφοφορία του τελικού !!!!

     


    cineboy
    30.01.2013, 01:24
    Σημερα εδωσα και εγω τις προμησεις μου με αστερακια στο τραγουδια εκεινα του δευτερου γκρουπ που ειναι πιο κοντα στα δικα μου ακουσματα και με αγγιξαν περισσοτερο για διαφορους λογους το καθε ενα. Επειδη για μερικα απο αυτα ακομη ειναι ρευστα τα πραγματα δεν θα πω τι βαθμολογια εδωσα παρα μονο ποια ηταν αυτα..... Ψαχνω μια λεξη......Ξημερωματα...Σε αυτο τον πλανητη.....2ος διαδρομος.....Το πεταγμα της πεταλουδας.....Αυτο που ειναι.....Με ποιο δικαιωμα. Συγχαρητηρια σε ολες τις συμμετοχες και αυτου του γκρουπ που το βρηκα αισθητα πιο δυνατο απο το πρωτο και καλη συνεχεια στο ταξιδι μας
    gregmel
    30.01.2013, 11:23

    Πολλες  οι εντυπωαιακα καλες φωνες στη 2η ομαδα! Θελω να τις ψηφισω ολες και να ευχηθω να εχουν το μελλον που τις αξιζει.

    ΥΓ.Ολους εδω μεσα σας αισθανομαι σαν δικους μου,εισαστε η οικογενεια μου και ευχαριστω γι αυτο το ΜΗ 


    SteviSameli
    30.01.2013, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος SteviSameli στις 29.01.2013, 13:11 έγραψε...

    Ένα πολύ ιδιαίτερο κομμάτι από αυτό το group που πραγματικά με ενθουσίασε και το ψήφισα με 5άρι, είναι το "Σ'αυτόν τον πλανήτη αυτή τη στιγμή"΄... καταπληκτικός στίχος - πολύ ευαισθητοποιημένος - υπέροχη μελωδία, πολύ ζεστή η φωνή του τραγουδοποιού και νομίζω πολύ αναγνωρίσιμη.

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 29.01.2013, 14:57 έγραψε...

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου συμφορουμίτισσα !!! Σε αυτό το τραγούδι δεν ξέρεις τι να πρωτοθαυμάσεις : Τη φοβερή εισαγωγή με τη φυσαρμονικα ??? Την ενορχήστρωση και την πλοκή του [πολύ ωραία ιδέα να κάνει την εμφάνισή της η ηλεκτρική κιθάρα στο ενδιάμεσόν του] ??? Τους πολύ ευαίσθητους, με έντονο κοινωνικό προβληματισμό και ψυχική αγωνία, στίχους του [οι οποίοι παραπέμπουν μεν στο στιχουργικό ύφος των 60ς και 70ς, πλην όμως ... είναι πλήρως προσαρμοσμένοι στη σύγχρονη πραγματικότητα] ??? Τη στιβαρή και αντρίκεια ερμηνεία ??? ΄Καλύτερα ... να θαυμάσεις όλες τις αρετές του τραγουδιού σαν "ενιαίο σύνολο" !!! Τον δημιουργό του δεν τον γνωρίζω, όμως ... θα του δώσω πολλά - πολλά συγχαρητήρια, που έφτιαξε μια ελληνοπρεπέστατη μπαλάντα με κοινωνικό στίχο η οποία ... δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από ξενόφερτες μπαλάντες αυτού του είδους !!! Και φυσικά ... του έδωσα 5 αστέρια χωρίς δεύτερη σκέψη !!! Κι επειδή το τραγούδι ήδη έχει προκριθεί με άνεση στον τελικό [όπως διαπιστώνω] ... θα φανώ αρκούντως γενναιόδωρος απέναντί του και κατά την ... άσκηση των "μιουζικχεβενίτικων" εκλογικών καθηκόντων μου στην ψηφοφορία του τελικού !!!!

    Εσύ ως πιο ειδικός αγαπητέ μου φίλε, μπόρεσες να αναλύσεις και τεχνικά το κομμάτι και χαίρομαι πολύ γι'αυτό! Όπως χαίρομαι που διαπιστώνω πως το καλό τραγούδι, δε μπορεί παρά να ξεχωρίσει!  Άντε και στον τελικό λοιπόν !!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SteviSameli, 30-01-2013 17:32 ]


    cineboy
    31.01.2013, 05:15
    Αυτη την φορα ετρεξα να ακουσω απο τους πρωτους τα τραγουδια του τριτου γκρουπ πριν ξεκινησουν για τα καλα οι βαθμολογιες για να ειμαι ετσι εντελως ανεπιρεαστος. Το πρωτο μου ακουσμα σε ολα τα τραγουδια μου εβγαλε μια αισθηση οτι σε σχεση με τα δυο προηγουμενα γκρουπ αυτο θα πρεπει να ειναι στην πλειοψηφια των τραγουδιων του το πιο αδυνατο.....τα επομενα ακουσματα μου μια που ακομη υπαρχει απλετος χρονος ισως διαφοροποιησουν η επιβεβαιωσουν την αρχικη μου γνωμη. Καλη επιτυχια και σε αυτο το γκρουπ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cineboy, 31-01-2013 05:20 ]


    VA505
    31.01.2013, 12:41

    Δεν ξερω αν είμαι εντός θέματος, αλλα θα ήθελα να αναφερθώ στο τραγούδι Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ που βρισκεται τώρα στο 3ο γκρουπ.  Φιλικά προς τους διμιουργούς του .... ειναι ενα πολύ καλό ζειμπέκικο .... αλλα μοιάζει πάρα πολύ με το τραγούδι Ο ΣΑΛΤΑΔΟΡΟΣ.  Το κουπλέ τουλάχιστον ειναι ακριβώς το ίδιο

    Τό σχετικό λινκ απο εκτέλεση στην σειρά Το Μινόρε της αυγής


    https://www.youtube.com/watch?v=6q80akU9F-g 

    Link
    >
    gregmel
    31.01.2013, 13:07

    Δυστυχως κανενα 5* και με το ζορι   δυο 4*,κι αυτο γιατι δεν υπηρχαν προκλησεις,αλλα κι απο σεβασμο σε τραγουδια της 1ης κ 2ης ομαδας που ητανε πολυ καλλυτερα αλλα δεν προκριθηκαν!