ελληνική μουσική
    772 online   ·  210.851 μέλη
    KRISTHESS
    08.02.2013, 00:50

    αγαπητέ όπως εσένα δεν αρέσουν οι επιλογές των άλλων έτσι και εμείς δεν αρέσουμε τη δική σου. κι αν εμείς είμαστε κολλημένοι τότε άλλο τόσο είσαι και συ γιατί απλά δε δέχεσαι ότι μπορεί κάποιος να έχει διαφορετική άποψη από σένα. Μάθε λοιπόν πρώτα να σέβεσαι και να προβάλεις την άποψη σου χωρίς να χαρακτηρίζεις κανέναν. Είναι το λιγότερο αγένεια. Εγώ απλά πιστεύω ότι το κομμάτι με τους Κοζα... είναι καλό σαν ήχος αλλά για να εκπροσωπήσει τη Σερβία ας πούμε και όχι την ελλάδα, μόνο και μόνο επειδή έχει και ένα δείγμα  απο ρεμπέτικο..(αν θεωρείται αυτό ρεμπέτικο). Δικαίωμά μου να το πιστεύω όπως δικαίωμά σου να θεωρείς κάτι διαφορετικό κι αυτό είναι απόλυτα σεβαστό.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-02-2013 00:56 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-02-2013 00:58 ]


    mary_omikron
    08.02.2013, 01:03

    Παράθεση:

    Το μέλος mi3s στις 07.02.2013, 23:31 έγραψε...

    Καλά ρε πόσο κολλημένοι παίζει να είστε?

    Σε άλλο thread γράφεις "χαλαρώστε"... "μάθετε να διαβάζετε"... εδώ τώρα "πόσοι κολλημένοι παίζει να είστε ρε".

    Μήπως να άφηνες αυτό το ύφος  και να ήσουν ηπιότερος?  Δοκίμασέ το στο εξής. 


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Deos
    08.02.2013, 02:14

    Μια που καταθέτουμε γνώμες:
    Αγάθωνας + Coza Mostra η καλύτερη επιλογή από τα υποψήφια τραγούδια.
    Το κομμάτι είναι πραγματικά καλό, ο συνδυασμός τους κάτι παραπάνω από ενδιαφέρον,
    ένα τραγούδι σχεδόν ολόκληρο στα ελληνικά, πολύ κέφι ειδικά από τους συμμετέχοντες, που μπορεί να στο μεταδώσει, αρκεί να είσαι ανοιχτός στο άκουσμα.

    Το ρεμπέτικο δεν προσβάλλεται, προβάλλεται.

    Εκτός από ένας διαγωνισμός ημιχοντροστημένος, η Eurovision έχει δείξει πολύ καλές στιγμές με πολύ καλά κομμάτια, ας μάθον λοιπόν κι απο μας εκεί έξω το ρεμπέτικο σε ένα άκουσμα βατό για τους Ευρωπαίους, μην τους ρίχνετε στα σκληρά, κρίμα είναι.

    Α, ο Βαλκανικός ήχος είναι πολύ ευχάριστος. Και η Ελλάδα στα Βαλκάνια είναι.
    Η Παπαρίζου πήρε την πρώτη θέση με το Number 1 και χαρήκαμε όλοι, δεν είπαμε ότι δεν αρμόζει αυτό το άκουσμα στην Ελλάδα.

    Ένας "Διαγωνισμός" Τραγουδιού είναι, ας το απολαύσουμε!


    yiannisyiannis
    08.02.2013, 08:54

    Ο Αγάθωνας είναι ένας γνήσιος κι αυθεντικός ρεμπέτης, που ερμηνεύει με σεβασμό κι εκφραστικότητα, όχι μόνο ρεμπέτικα τραγούδια, αλλά και Σμυρναίικα κλπ. Βέβαια, ο Αγάθωνας του σήμερα, δεν είναι ο παλιός Αγάθωνας που τραγουδούσε στα κουτούκια της Θεσ/νίκης. Από τη στιγμή που συνεργάστηκε με μεγάλες μουσικές σκηνές, έκανε εκπτώσεις. Αναγκαστικά θα μου πείτε, αλλιώς δεν βγαίνει το μεροκάματο. Δεν υπάρχει αρκετό ρεμπετοκοινό για να γεμίσει μια μεγάλη μουσική σκηνή, πρέπει να πεις κι άλλα για να μαζέψεις κόσμο.

    Τέλος πάντων, εκφράζω τη δυσαρέσκειά μου για έναν καλλιτέχνη που σέβομαι κι εκτιμώ και που έχει αποδείξει την αξία του. Δεν ήταν ανάγκη να συμμετάσχει ο Αγάθωνας στο πανηγυράκι αυτό. Το ρεμπέτικο τραγούδι είναι ένα από τα κορυφαία είδη παγκοσμίως, έχει την δική του ιδιοπροσωπεία, είναι αυθεντικό και γνήσιο. Το ρεμπέτικο τραγούδι πρέπει να σερβίρεται σκέτο, ατόφιο, μόνο έτσι το απολαμβάνεις. Δεν είναι μαϊντανός για να το σερβίρεις μαζί με κάθε είδους ξενόφερτα ακούσματα, ούτε του πάνε τα λικνίσματα από νεαρούς που φοράνε κίλτ. Σέβομαι τα κιλτ, είναι η κουλτούρα και η παράδοση ενός άλλου λαού, δεν έχει όμως καμιά σχέση με το ρεμπέτικο. Δυστυχώς ο Αγάθωνας και το ρεμπέτικο σερβίρεται ως μαϊντανός και δεν του πάει ούτε του αξίζει καθόλου.

    Μαέστρο, έκανες λάθος επιλογή.
    -----------------
    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την yiannisyiannis, 08-02-2013 08:56 ]


    mi3s
    08.02.2013, 13:24
    Παράθεση:
    Το μέλος KRISTHESS στις 08.02.2013, 00:50 έγραψε... αγαπητέ όπως εσένα δεν αρέσουν οι επιλογές των άλλων έτσι και εμείς δεν αρέσουμε τη δική σου. κι αν εμείς είμαστε κολλημένοι τότε άλλο τόσο είσαι και συ γιατί απλά δε δέχεσαι ότι μπορεί κάποιος να έχει διαφορετική άποψη από σένα. Μάθε λοιπόν πρώτα να σέβεσαι και να προβάλεις την άποψη σου χωρίς να χαρακτηρίζεις κανέναν. Είναι το λιγότερο αγένεια. Εγώ απλά πιστεύω ότι το κομμάτι με τους Κοζα... είναι καλό σαν ήχος αλλά για να εκπροσωπήσει τη Σερβία ας πούμε και όχι την ελλάδα, μόνο και μόνο επειδή έχει και ένα δείγμα απο ρεμπέτικο..(αν θεωρείται αυτό ρεμπέτικο). Δικαίωμά μου να το πιστεύω όπως δικαίωμά σου να θεωρείς κάτι διαφορετικό κι αυτό είναι απόλυτα σεβαστό. [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-02-2013 00:56 ] [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-02-2013 00:58 ]
    Φυσικά και έχει ο καθένας δικαίωμα να κρίνει και να αξιολογεί ανάλογα με την κρίση του.Αλλά το να χαρακτηρίζεις μια ολόκληρη μουσική παράδοση (χαζοβαλκανικοί ήχοι με τρομπέτες) που συγκεκριμένα εκπροσωπώ σε κάποιον βαθμό αυτό το είδιος και το προβάλλω με την μουσική μου λόγω καταγωγής από την βόρεια Ελλάδα με θίγει προσωπικά.Για αυτό λοιπόν έχω κάθε λόγο να σχολιάζω και τις απόψεις άλλων πέρα από το να προβάλλω την δικλη μου άποψη. Κατάλαβες τώρα τι είναι αγένεια?
    Παράθεση:
    Σε άλλο thread γράφεις "χαλαρώστε"... "μάθετε να διαβάζετε"... εδώ τώρα "πόσοι κολλημένοι παίζει να είστε ρε". Μήπως να άφηνες αυτό το ύφος και να ήσουν ηπιότερος? Δοκίμασέ το στο εξής.
    Συγγνώμη αλλά μιας και έθιξες ένα άλλο θέμα,θα ήθελα να σου πω ότι περιμένω σε ένα άρθρο σοβαρού site να διαβάσω αντικειμενικά σοβαρά πράγματα. Καλός ο πλουραρισμός, κακό πράγμα η λογοκρισία αλλά ένας τυπικός έλεγχος των γραφόμενων πριν την δημοσίευση των άρθρων απο την ομάδα διαχείρισης δεν θα έβλαπτε. Θα είχαμε γλυτώσει από "το φαινόμενο stan","το φαινόμενο demy" και τόσα άλλα... Όταν λοιπόν γράφονται ακραία και πολλές φορές απόλυτες απόψεις Ο σχολιασμός σε ένα υγιές φόρουμ είναι τουλάχιστον αναμενόμενος και το λήγω εδώ γιατί ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα.
    KRISTHESS
    08.02.2013, 17:02

    αγαπητέ Μι3s από πότε η τρομπέτα που παίζει στο συγκεκριμένο κομμάτι θεωρείται εθνικό μας όργανο??και ειδικά μακεδονίτικο? όχι για να καταλάβω.Ο ήχος  αυτός αλα Μπρεκοβιτς είναι βαλκανικός απλά για μένα,έχω το δικαίωμα να μην μου αρέσει και να το θεωρώ μη ελληνικό και ως κάτι που είναι πιο κοντά στους ήχους της πρωην Γιουγκοσλαβίας. Δόξα το Θεό είμαι και Ελληνίδα και Μακεδόνισσα και έχω πλήρη γνώση της βορειοελλαδίτικης μουσικής  παράδοσής μας.Κι έχω καθε δικαίωμα αφού ζούμε σε δημοκρατία να το  χαρακτηρίζω όπως θέλω γιατί απλά δεν μου αρέσει και δεν βλέπω καμία σχέση του τραγουδιού με αυτό που επικαλείσαι. Αν τον ήχο αυτό τον θεωρώ χαζοβαλκανικό (κάνοντας και λίγο χιούμρ αν θέλεις)είναι  η άποψη μου . Δεν κατάλαβα για ποιον λόγο θίγεσαι εσύ? Εσύ τον εφηύρες?? και εν πάσει περιπτώσει εγώ ασχολήθηκα με το να χαρακτηρίσω ένα συγκεκριμένο είδος Μουσικής και όχι ανθρώπους όπως έκανες εσύ χαρακτηρίζοντας όσους δεν γουστάρουν αυτό το είδος  ή πιο συγκεκριμένα αυτό το τραγούδι "κολλημένους".Είναι άλλο πράγμα να σχολιάζεις απόψεις και άλλο να απευθύνεσαι με χαρακτηρισμούς σε ανθρώπους. Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά ,τότε τι να σου πω..θλίβομαι.Εκεί πάει ο σεβασμός αγαπητέ μου και νομίζω πρέπει να μάθεις να διακρίνεις ορισμένα πράγματα και τι ακριβώς σημαίνει ευγένεια όταν απευθύνεσαι σε  συνανθρώπους σου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-02-2013 17:08 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    hp
    08.02.2013, 20:18

    Μια τρομπέτα δε φέρνει την άνοιξη...


    Υπάρχει η τρομπετα στη παραδοσιακή μας μουσική, και υπάρχει ακόμη μεράκι και ήθος και γνώση σε κάποιους ικανούς και ταλαντούχους που μπορούν, ξέρουν και επιμένουν να δημιουργούν μέσα σε ορισμένα πλαίσια αισθητικής και ήθους.¨ολα τα υπολοιπα είναι ΜΟSTRA{#emotions_dlg.thumbdown}


    τρομπετα,κλαρινο, λαφτα, κρουστά

    ¨οπως και για το αν είναι ρεμπετικο το άσμα, θέλω να πω επίσης

    οτι ενας τζουρας κακοποιείται σε δημόσια θέα και κανείς δε κάνει τίποτα...ντροπή


    KRISTHESS
    08.02.2013, 20:54
    συμφωνώ η τρομπέτα χρησιμοποιείται στην παραδοσιακή μουσική κανείς δεν είπε το αντίθετο.εγώ μίλησα για το μουσικό ύφος και ηχόχρωμα του συγκεκριμένου τραγουδιού :) τα σέβη μου!
    panzou
    08.02.2013, 23:46

    Αυτό με τρομάζει πιό πολύ, ότι θα το προωθήσουν στην Ευρώπη σαν ρεμπέτικο και νομίζω ότι επειδή τραγουδάει ένας ρεμπέτης και παίζει και έναν τζουρά δεν κάνει το τραδούδι ρεμπέτικο. 


    costaspanag
    09.02.2013, 00:05

    Οι ρεμπέτες δεν φορούσαν Σκωτσέζικες φούστες.


    VA505
    09.02.2013, 10:29

    Ουτως ή άλλος η Eurovision  ενα καρναβάλι είναι.  Οπότε το πιο κατάλληλο τραγούδι είναι αυτό του Αγάθωνα ... για καρναβάλι. 

    Τωρα δεν θα τον κατακρίνω τον ανθρωπο γιατί η όλη του πορεία τόσα χρόνια στο ελληνικό τραγούδι ήταν αξιοπρεπεστατη.   Και ας μην ασχολειθούμε αλλο με Eurovision  ...... καρναβάλι εχει πολύ ωραίο στην Πάτρα


    Hastaroth
    09.02.2013, 16:53

    Εφ'όσον η όλη πορεία τού Αγάθωνα στο Ελληνικό τραγούδι ήταν αξιοπρεπέστατη,καλόν θα ήταν να παρέμενε έτσι και τώρα.Δυστυχώς αυτό το "άσμα" που άκουσα έχει τόση σχέση με το ρεμπέτικο όση έχω εγώ με την ανάλυση συστημάτων.Και όπως λέει και ο panzou,το τραγούδι θα το προωθήσουν ώς ρεμπέτικο (ή καλύτερα,ώς Greek ethnic song rembetiko) και θα νομίζουν οι ξένοι ότι έτσι είναι και όλη η ρεμπέτικη τραγουδοποιϊα.

    Απ'την άλλη,το να εμφανιστούν οι Ελληνες με Σκωτσέζικα kilts θα είναι σάν να εμφανιστή στην Eurovision ένα Σκωτσέζικο συγκρότημα με φουστανέλες-αλλά τότε θα γκρινιάζουμε πως οι "κακοί ξένοι" κακοποιούν την Ελληνική παράδοση,ενώ το γεγονός ότι εμείς κακοποιούμε την δική τους με το να φοράμε ένα ένδυμα που ανήκει στην δική τους παράδοση περνάει στο ντούκου...

    Οσο γιά τα υπόλοιπα άσματα,γιά τα μαγαζιά τής Εθνικής Αθηνών-Λαμίας μιά χαρά είναι....


    gikostas
    10.02.2013, 12:31
    Καλό θα ήταν κάποιοι να διαβάσουν ένα post της mary_omikron με τίτλο''Για όσους λένε ρεμπέτικο,και εννοούνε Μάρκο''.Εκεί υπάρχει μια απολαυστική συννέντευξη του Γιώργη Χριστοφυλάκη,για το ρεμπέτικο και τον Μάρκο Βαμβακάρη.Τον συμπαντάρχη όπως τον αποκαλόυσανε κάποιοι.Αξίζει να το δείτε για να καταλάβετε,την έννοια του ρεμπέτη και του ρεμπέτικου,όπως τόσο ωραία την περιγράφει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα και έχει ζήσει περισότερα.Όσο για τον Αγάθωνα δεν θα τον κρίνω εγώ,ας το κάνει ο Μάρκος από εκεί ψηλά που είναι.Για τους υπόλοιπους δεν θα αναφερθώ και δεν θα επανέλθω γιατί ως γνωστόν δεν τρέφω και ιδιαίτερη εκτίμιση για το συγκεκριμένο πανηγύρι.
    AR-ON
    11.02.2013, 23:07

    Δεν είχα σκοπό να συμμετέχω στην κουβέντα εδώ, αλλά υπέπεσε στην αντίληψή μου η αφίσα για το θέμα "Πάμε Eurovision" και δεν θα μπορούσα να μην τη θέσω υπ' όψη σας:




    [ τροποποιήθηκε από τον/την AR-ON, 11-02-2013 23:07 ]


    επισυναπτόμενα: pame_eurovision.jpg