ελληνική μουσική
    1008 online   ·  210.857 μέλη

    πως να μαθω να τραγουδαω σαν τον Αγγελακα?

    freak
    06.02.2013, 23:55

    Περι ορεξεως γλαρόπιτα! Ασχοληθειτε εσεις με την Eurovision, με τις ευχες μου κιολας! Εγω απλα μια αποψη εξεφρασα! Χιλιες φορες προτιμω τα πιτσιρικια να ασχολουνται με ατομα σαν τον Αγγελακα (μπας και προβληματιστουν λιγο και δεν καταληξουν να πετανε λουλουδια σε κανα μαγαζι στην παραλιακη) απο το να ασχολουνται με Βανδη, Βισση, Χατζηγιαννη, Ρουβαδες, κουβαδες κλπ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 06-02-2013 23:59 ]


    mary_omikron
    07.02.2013, 00:13

    Συμφωνώ κι εγώ ότι σε πρώτη φάση είναι καλλίτερο να ασχολούνται με Αγγελάκα, οπότε ενημερώστε τον φίλο μας που ενδιαφέρεται.

    ΥΓ. Είναι γνωστό οτι σ΄αυτό το site δεν ασχολούνται σοβαρά με Βανδή Ρουβάδες και κουβάδες. 


    PHILIPPOSSM
    07.02.2013, 00:27

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 06.02.2013, 23:55 έγραψε...

    Περι ορεξεως γλαρόπιτα! Ασχοληθειτε εσεις με την Eurovision, με τις ευχες μου κιολας! Εγω απλα μια αποψη εξεφρασα! Χιλιες φορες προτιμω τα πιτσιρικια να ασχολουνται με ατομα σαν τον Αγγελακα (μπας και προβληματιστουν λιγο και δεν καταληξουν να πετανε λουλουδια σε κανα μαγαζι στην παραλιακη) απο το να ασχολουνται με Βανδη, Βισση, Χατζηγιαννη, Ρουβαδες, κουβαδες κλπ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 06-02-2013 23:59 ]



     Ναι ρε "φιλε" ελα να αλλαξεις τον κοσμο.......


    vgaefoleos
    07.02.2013, 15:01

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 06.02.2013, 18:56 έγραψε...

    Είπα προσωπικά, και το τόνισα!



    Δεν είπα ότι δεν το πες.Σου είπα γιατί διαφωνώ.Αλλά γενικότερα δεν έθιξα το θέμα του ροκ,ούτε έχω θεοποιήσει τους μεγάλους του ροκ.Ας πούμε ότι θεωρώ ροκ αυτούς που γράφουν μουσική με τιμιότητα και θράσος, μουσική που εκφράζει την εποχή τους,που δείχνει την εποχή τους.Αυτό το είχαν οι Τρύπες,δεν τίθεται θέμα 3-4 ακκόρντων,ήταν ξεκάθαρα κάτι πολύ παραπάνω από αυτό.


    vgaefoleos
    07.02.2013, 15:55

    Παράθεση:

    Το μέλος LlaMan?WithHat στις 06.02.2013, 17:15 έγραψε...

    Δε παίζει να είσαι πάνω από 14 ε?

    απο που το συμπέρανες αυτό ?


    hounddog
    07.02.2013, 18:02

    ειναι και η προφορα... θεσσαλονικη!


    ORFEASMIRSINIS
    07.02.2013, 20:43

    Ο Αγγελάκας "τραγουδάει" έτσι, επειδή είναι άφωνος. Αν μπορούσε να τραγουδήσει κανονικά, θα τραγούδαγε.

     Θα έκανες ποτέ άποψη έναν φάλτσο κιθαρίστα ή έναν άρρυθμο ντράμμερ?

      Παντοτε με εκνεύριζαν αυτοί όλοι οι παρατονισμοί, στα κομμάτια που έπαιζαν οι Τρύπες.


    hp
    07.02.2013, 21:40

    Μας τη βιδώνει που δεν τρως το παραμύθι μας
    Μας ενοχλεί η αισθητή σου παρουσία
    είσαι σα μύγα που κάθισε στη μύτη μας
    και ακτινοβολεί απελπισία

    Δεν θέλουμε θλιμμένους στη γιορτή μας
    Δεν θέλουμε θλιμμένους στη γιορτή μας

    Μας διαλύεις όσα χτίσαμε με ψέμματα
    και μας σνομπάρεις με ένα βλέμμα ξεφτισμένο
    θα 'νιωθες όμορφα αν βάζαμε τα κλάματα
    όμως αγόρι μου σε έχουμε γραμμένο

    **εναλακτικόρεφραίν που βρήκα στου γιού το τιούμπ

    ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΚΥΛΑΔΕΣ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ!!!

    ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΚΥΛΑΔΕΣ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την HP, 07-02-2013 21:42 ]


    vgaefoleos
    07.02.2013, 21:58

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 07.02.2013, 20:43 έγραψε...

    Ο Αγγελάκας "τραγουδάει" έτσι, επειδή είναι άφωνος. Αν μπορούσε να τραγουδήσει κανονικά, θα τραγούδαγε.

     Θα έκανες ποτέ άποψη έναν φάλτσο κιθαρίστα ή έναν άρρυθμο ντράμμερ?

      Παντοτε με εκνεύριζαν αυτοί όλοι οι παρατονισμοί, στα κομμάτια που έπαιζαν οι Τρύπες.



    Kι όμως ,επειδή ανέφερα πριν τους Radiohead,θα το ξανακάνω.Jοhnny Greenwood,κιθαρίστας με σπουδές,έχει γίνει λόγος γι αυτόν μέχρι και περί ιδιοφυίας όσον αφορά τη μοντέρνα μουσική.Σε άλλα κομμάτια παίζει αρμονικά,σε άλλα παίζει φάλτσα εσκεμμένα. Άρρυθμα ντραμς και φάλτσο βιολί σε velvet underground.Επίσης "λάθος" φωνητικά σε joy division κλπ κλπ.


    freak
    07.02.2013, 22:34

    Οι "Τρυπες" ηταν αρκετα αυθεντικοι ειδικα στα δυο πρωτα LP. Αυτο ειναι που μετραει πιο πολυ απο ολα για εναν καλλιτεχνη, η ψυχη, όχι το πόσο βιρτουοζος ή δημοφιλης ειναι. Αν θελετε να μιλησουμε για επαγγελματιες τότε αλλαζει το πραγμα. Οι "Τρυπες" ηταν ερασιτεχνες (τουλαχιστον στα πρωτα χρονια, μετα σταματησα να ασχολουμαι μαζι τους, θεωρω οτι εμπορικοποιηθηκαν κατα καποιον τροπο αλλά αυτο ειναι η δικη μου υποκειμενικη αποψη). Το να εισαι αυθεντικος, δηλαδη να πιστευεις σε αυτο που τραγουδας ή εκφραζεσαι, ειναι μεγαλο πραγμα.

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 07.02.2013, 00:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 06.02.2013, 23:55 έγραψε...

    Ασχοληθειτε εσεις με την Eurovision, με τις ευχες μου κιολας! Χιλιες φορες προτιμω τα πιτσιρικια να ασχολουνται με ατομα σαν τον Αγγελακα (μπας και προβληματιστουν λιγο και δεν καταληξουν να πετανε λουλουδια σε κανα μαγαζι στην παραλιακη) απο το να ασχολουνται με Βανδη, Βισση, Χατζηγιαννη, Ρουβαδες, κουβαδες κλπ.

     Ναι ρε "φιλε" ελα να αλλαξεις τον κοσμο.......

    Ευχαριστω για το ειρωνικο σχολιο, μόνο που δεν ειναι σκοπος μου να αλλαξω τον κοσμο! Αν καταφερω ελαχιστα να προβληματισω εστω κι ενα πιτσιρικι μπας και κατσει και αναρρωτηθει για τα "γιατι" αυτου του κοσμου αντι να μασαει συνεχως αμασητη τροφη, τουλαχιστον τότε ναι θα εχω καταφερει να αλλαξει κατι. Προτιμω λοιπον ο πιτσιρικας να ακουσει τους (ακομα και σημερα επαναστατικους) στιχους του: "για την πατριδα" (1985) που σιγουρα εγειρουν θεμα ασχετως αν συμφωνουμε η διαφωνουμε εκει, παρα να καθεται να ακουσει οτι παιζουν νυχθημερον τα ΜΜΕ.

    ΥΓ. Είναι γνωστό οτι σ΄αυτό το site δεν ασχολούνται σοβαρά με Βανδή Ρουβάδες και κουβάδες. Μηπως κανεις λαθος?  Ξανασκεψου το Μαιρη!


    ORFEASMIRSINIS
    07.02.2013, 22:52

     Εντάξει βρε Freak, δεν είναι και καμιά βαθυστόχαστη ποίηση το "για την Πατρίδα". Πάμπολλα παρόμοια στιχάκια, σκαρώναμε κάθε μέρα στην Τρίπολη στο Κέντρο.

        Μην  τον κάνουμε και Ελύτη, τον Αγγελακα τώρα!?


    vgaefoleos
    07.02.2013, 23:00

    όντως οι πρώτοι 2 είναι πιο φρέσκοι,αλλά δεν θέωρω τόσο σαν εμποροποίηση τους επόμενους,όσο σαν επανάπαυση και τελειοποίηση σε αυτό το στυλ που είχαν δημιουργήσει.Ο τελευταίος δίσκος όμως,έχει κομματάρες μέσα,με κρούστα και κιθάρες να οργιάζουν! Ελυτικοί στίχοι του Αγγελάκα στο ακούω την αγάπη. Freak απότι καταλαβαίνω σου αρέσουν οι πιο "αλήτικοι" στίχοι τους.Για μένα στιχούργικα ο Αγγελάκας ήταν στο peak του στον Παράδεισο,με "Αυτό που οι σκύλοι βαφτίσαν αγάπη","δωσ μου λίγο ακόμα αγάπη"κτλ κτλ.επίσης το Υπέροχο Τίποτα είχε βγει κάπου εκεί νομίζω.. Βέβαια και μετά έχει φοβέρες στιγμές,αλλά πιστεύω η ουσία του είναι σε αυτό το αλμπουμ


    -----------------

    Η αγάπη πρέπει να ξαναεφευρεθεί.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vgaefoleos, 07-02-2013 23:02 ]


    CLEARHOS
    18.02.2013, 20:13

    Μα γιατί κάποιος να θέλει να μιμηθεί τον Αγγελάκα δεν το καταλαβαίνω.Άσε που ο Αγγελάκας δεν τραγουδούσε αλλά μιλούσε.Μιλούσε με ένα δικό του τρόπο ξεχωριστό.Νεαρέ βγάλε κάτι από μέσα σου και άσε τον Αγγελάκα.Αν θέλεις να μιλάς τραγουδώντας, τότε παίξε χιπ χοπ,αφού όλοι εκεί μιλάνε παρά τραγουδάνε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CLEARHOS, 18-02-2013 20:14 ]


    tallos
    18.02.2013, 20:39
    Παράθεση:

    Το μέλος vgaefoleos στις 07.02.2013, 23:00 έγραψε...

    όντως οι πρώτοι 2 είναι πιο φρέσκοι,αλλά δεν θέωρω τόσο σαν εμποροποίηση τους επόμενους,όσο σαν επανάπαυση και τελειοποίηση σε αυτό το στυλ που είχαν δημιουργήσει.Ο τελευταίος δίσκος όμως,έχει κομματάρες μέσα,με κρούστα και κιθάρες να οργιάζουν! Ελυτικοί στίχοι του Αγγελάκα στο ακούω την αγάπη. Freak απότι καταλαβαίνω σου αρέσουν οι πιο "αλήτικοι" στίχοι τους.Για μένα στιχούργικα ο Αγγελάκας ήταν στο peak του στον Παράδεισο,με "Αυτό που οι σκύλοι βαφτίσαν αγάπη","δωσ μου λίγο ακόμα αγάπη"κτλ κτλ.επίσης το Υπέροχο Τίποτα είχε βγει κάπου εκεί νομίζω.. Βέβαια και μετά έχει φοβέρες στιγμές,αλλά πιστεύω η ουσία του είναι σε αυτό το αλμπουμ


    -----------------

    Η αγάπη πρέπει να ξαναεφευρεθεί.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vgaefoleos, 07-02-2013 23:02 ]




    tallos
    18.02.2013, 20:40
    αυτος ηταν ο προτελευταιος δισκος
    sifalio4
    21.02.2013, 09:11

    Αφού κατάφεραν κάποιοι μιλώντας να νομίζουν ότι παράγουν ποιοτική μουσική, και το χειρότερο να υπάρχουν άλλοι τόσοι που γουστάρουν και αγοράζουν cd,τότε συγχαρητήριά τους.

    Φανταστείτε υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν μαθήματα φωνητικής χρόνια ώστε να τραγουδάνε σωστά ενώ κάποιοι παράγουν μουσική μιμούμενοι εντελώς χαζά αμερικάνους μιλώντας, τότε και αυτό είναι κατάπτωση.

    Βέβαια ο Αγγελάκας άφησε το αποτύπωμά του, αλλά από φωνή άστο καλύτερα.

    Καλημερούδια σας !!!!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sifalio4, 21-02-2013 09:15 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sifalio4, 21-02-2013 09:16 ]


    freak
    21.02.2013, 11:01

    Παράθεση:

    Το μέλος sifalio4 στις 21.02.2013, 09:11 έγραψε...

    Φανταστείτε υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν μαθήματα φωνητικής χρόνια ώστε να τραγουδάνε σωστά ενώ κάποιοι παράγουν μουσική μιμούμενοι εντελώς χαζά αμερικάνους μιλώντας, τότε και αυτό είναι κατάπτωση.

    Ενα απλο παραδειγμα ασχετο με τον Αγγελακα.

    Ισως μπορεσουμε να κανουμε κουβεντα οταν και αν συνειδητοποιησεις οτι ο λυρισμος σε μια αρθροα κραυγη που βγαινει μεσα απο την καρδια (καποιου που ισως δεν εχει αντικρυσει ποτέ πενταγραμμο στην ζωη του) εκφραζοντας πχ βαθυ πονο ψυχης, οσο αταλαντος μπορει και να ειναι συμφωνα με τα δικα σου δεδομενα, αλλο τοσο αυθεντικος ειναι, τόσο, που ουτε καν να υφισταται συγκριση με δεκα σκαλες του Μιλανου μαζι και στρατιες βιρτουοζων απο πισω.

    Τι να την κανεις την τεχνικη οταν δεν υπαρχει τεχνη? Και η αυθεντικη τεχνη δεν εξαγοραζεται. Δεν παραγεται για εμπορικους σκοπους. Δεν ειναι Vanessa Man?e. Ειναι κατι βαθυτερο μακρια απο οποιουσδηποτε κριτικους, Ωνασηδες και αιθουσες μουσικης.

    Οσο για τα υπολοιπα, ενημερωτικα, το Punk ξεκινησε απο την Αγγλια. Η Αμερικη ειναι αλλη υποθεση. Και οταν ενα κομματι (god save the queen) καταφερνει να ξεφτιλιζει την ιδια την Βασιλισσα που θεωρειται ιερο συμβολο και να τιθεται ζητημα λογοκρισιας (και μιλαμε για το 1977, φαντασου τι θα συνεβαινε στην Ελλαδα αν γινοταν κατι αναλογο τότε) ε ναι τότε οντως η μουσικη αυτη ειναι πιο αυθεντικη απο την κατεστημενη διοτι εκφραζει μια πηγαια οργη μια επαναστατικοτητα ασχετως αν εμπορικοποιηθηκε στην συνεχεια για προφανεις λογους και σκοπους.


    mixalis-kleanthis
    21.02.2013, 13:46

    Ο Αγγελάκας είναι σπουδαίος καλλιτέχνης !!!!

    Όχι γιατί η φωνή του έχει δυνατότητες  και περίτεχνες νταλκάντζες . Αν θες αυτό άκου Μαρινέλα, Πάολα και Σφακιανάκη.

    Αλλά γιατί εκφράζει με τα λόγια και τη φωνή του  τις σκέψεις και τα συναισθήματά του μ’έναν τρόπο ,

    που ξυπνάει τα δικά μας .

     Μας συγκινεί , μας θυμώνει,μας… ΚΆΝΕΙ ΝΑ ΝΙΏΘΟΥΜΕ!

    Αυτό είναι τέχνη !

    Αυτό δεν θέλει φωνή, θέλει ψυχή και η ψυχή δεν διδάσκεται σε κανένα ωδείο του κόσμου !

    Είναι τόσο προσωπικός ο τρόπος του , που όποιος προσπαθήσει να τον μιμηθεί θα γελοιοποιηθεί…

    Ο Ζουγανέλης δεν Κινδυνεύει γιατί παίζει με τα όρια του γελοίου . Ταλέντο έχει …αλλά έχει κι  ο Χατζηγιάννης κι η Γαρμπή.

    Και επειδή ξεπουλήθηκε προ πολλού δεν δικαιούται να μιλάει περί  Αγγελάκα !

    Ο Παύλος ,ο Αγγελάκας, ο Άσημος και άλλοι Καλλιτέχνες  αυτού του βεληνεκούς δεν κάνουν τέχνη με επιδώσεις αλλά με ουσία , βάθος και ιδεολογία !

    Αγαπητέ φίλε μέσα απ αυτά που σε εκφράζουν ,

     βρες τον δικό σου τρόπο … απ τον δικό σου δρόμο !!!

    Kαλό Ταξίδι !!!


    ORFEASMIRSINIS
    21.02.2013, 18:27

    Ο φίλος έθεσε το θέμα σε τεχνική βάση δηλ. πως θα μάθει να τραγουδά σαν τον Αγγελακα και σε αυτό εστιάσαμε τις απαντήσεις, διότι απλά δεν τραγουδάει. Δεν τέθηκε θέμα γνησιότητας έκφρασης κ.λ.π.


    tallos
    21.02.2013, 22:29
    ουτε ραπαρει ομως