ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.867 μέλη

    3η Θεματική εβδομάδα παραγωγών - ακροατών του Radio Musicheaven

    ilio
    06.04.2013, 19:40

    Αγαπητοί ραδιοσυνάδελφοι και ακροατές του Radio Musicheaven σας καλώ να συμμετάσχετε σε ακόμη μία θεματική εβδομάδα - την 3η κατά σειρά -  του ραδιοφώνου μας που θα διεξαχθεί 15 με 21 Απριλίου!

    Το θέμα της είναι "στιχάκια - μότο ζωής" δηλαδή τραγούδια που έχουν μέσα τους στιχάκια που αποτελούν για εμάς μότο ζωής (τα λεγόμενα ρητά στην ελληνική γλώσσα ).

    Έτσι λοιπόν ψάχνουμε να βρούμε τραγούδια που έχουν μέσα τους ένα ή δύο στιχάκια ( αν θέλετε μπορείτε να βάλετε και ολόκληρο ρεφρεν ή κουμπλε,αν δεν μπορεί να βγει ολόκληρο το νόημα του ρητού ) που για εσάς αποτελούν αποστάγματα σοφίας,μότο ζωής ή διδάγματα,όπως θέλετε πείτε το.Smile

    Οι παραγωγοί που θέλουν να συμμετάσχουν το δηλώνουν εδώ και οι ακροατές στέλνουν τα δικά τους τραγούδια με "στιχάκια - μότο ζωής " στους παραγωγούς που επιθυμούν,από όσους δηλώσουν συμμετοχή.

    Σας περιμένω!!!{#emotions_dlg.thumbup}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 06-04-2013 19:42 ]


    sympetheros
    07.04.2013, 11:07

    Αυτά είναι!!

    βάλε μας στην πρίζα ερατώ!

    καθε φορά μας δυσκολεύεις όλο και περισσότερο με θεματικες εβδομάδες που κάνουν τη διαφορά !

    Χαιρομαι διπλά όταν βλεπω τετοιες ιδέες που είμαι μέλος αυτής της διδυκτιακής παρέας!

    Εννοείται το Πες το Τραγουδιστά...'οχι μονο μπήκε στην πριζα......ηλεκτρίστηκε!!!!

    Πέμπτη 18 Απριλίου στις 20,00 το κόμματι που μας ανάλογεί θα το μοιραστούμε !

    παντα τετοια


    ilio
    07.04.2013, 18:56

    Βάζω το "ηλεκτρικό",θα βάλετε εσείς την έμπνευση;;;; {#emotions_dlg.biggrin}


    aitherovamonas
    07.04.2013, 19:17

    .... πρόκληση ..... πόσο μάλλον και σε ξενόγλωσσα τραγούδια ..... δεν πτοούμαστε Κυρία μου .... 15 Απριλίου η ''Μουσική του Αιθεροβάμονα'' θα είναι παρούσα με αγγλόφωνα στιχάκια, που αποτελούν μότο ζωής ...{#emotions_dlg.rockon}


    ilio
    08.04.2013, 09:19

    Σε περιμένουμε λοιπόν με πολλή χαρά να ανοίξεις την νέα μας θεματική εβδομάδα Κωνταντίνε!{#emotions_dlg.thumbup}

    Καλές εκπνεύσεις!{#emotions_dlg.rockon}

    Υ.γ Φυσικά και αναζητούμε "στιχάκια - μότο ζωής"  και σε ξενόγλωσσα τραγούδια,εκτός από τα ελληνικά.Smile


    vert
    08.04.2013, 19:52

    Μέσα κι εγώ φυσικά...Smile


    ilio
    09.04.2013, 08:54

    Welcome on board Θοδωρή!!!{#emotions_dlg.thumbup}

    Καλές εμπνεύσεις!!!{#emotions_dlg.walkman}


    sympetheros
    12.04.2013, 07:00

    ''υπάρχουν θέσεις αν θέλεις κενές''!!!!

    3 μερες πριν ξεκινήσει η πολυ ενδιαφερουσα 3η θεματική εβδομάδα και μέχρι στιγμης συμμετέχουν :

    ilio

    aitherovamonas

    vert

    sympetheros

    άλλος με τη βάρκα μας!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    loukas76gr
    12.04.2013, 21:05

    Παρών στη 3η θεματική ενότητα! Άντε να βρεις τώρα τραγούδια... αφού η μουσική στο σύνολό της είναι μότο ζωής... {#emotions_dlg.whistling}

    Υ.Γ. Δεχόμεθα και παραγγελιές!


    ixthis
    13.04.2013, 08:15

    και γω μέσα .....


    ilio
    13.04.2013, 08:33

    Καλώς ορίσατε Λουκά και Σοφία!!!{#emotions_dlg.thumbup}

    Στην θεματική εβδομάδα με τραγούδια "στιχάκια - μότο ζωής" συμμετέχουν,με σειρά εμφάνισης στο πρόγραμμα, μέχρι στιγμής, οι εξής παραγωγοί:

    Loukas76

    aitherovamonas

    vert

    sympetheros

    ixthis

    ilio

    Περιμένουμε κι άλλους παραγωγούς (έχετε ακόμα χρόνο!).Smile

    Υπενθυμίζω πως οι  ακροατές μπορούν να στέλνουν τα δικά τους τραγούδια, με προσωπικά μηνύματα, στους παραπάνω παραγωγούς - μα και σε όσους προκύψουν μες την εβδομάδα - που συμμετέχουν στην 3η θεματική εβδομάδα που ξεκινά αυτήν την Δευτέρα 15 Απρίλη και λήγει την Κυριακή 21 Απριλίου!{#emotions_dlg.walkman}


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    13.04.2013, 23:28

    Καλησπέρα. Για τους παραγωγούς που δήλωσαν συμμετοχή στη θεματική εβδομάδα, που ξεκινά στις 15 Απριλίου και τελειώνει στις 21 του Απρίλη, οι προτάσεις μου είναι οι παρακάτω για τον καθένα ξεχωριστά. Δεν στέλνω ΠΜ, γιατί η "δημοσιοποίηση" είναι το "χόμπι" μου:

    • Loukas76gr: Παροιμίες με τη Μελίνα Τανάγρη. Δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο για τον on the road παραγωγό του ΜΗ.
    • aitherovamonas: Another Brick In The Wall Part 2 των Pink Floyd, για το πρώτο "κόψιμο" σε ένα μάθημα στο Πάντειο Πανεπιστήμιο και για να θυμηθούμε μια συζήτηση περί παιδείας και εκπαίδευσης που είχαμε κάνει κάποτε.
    • vert: Πάντα γελαστοί. Της νύχτας οι αμαρτωλοί και της αυγής οι μόνοι θέλουν βαρύ ζεϊμπέκικο και νευρικό τιμόνι,σε τόπους τριγυρίζουνε σβησμένους απ' το χάρτη για μια σταγόνα ουρανό για μιαν αγάπη σκάρτη. Όταν το διάβασα στο προφίλ του απόρησα, αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή μου σήμερα οι στίχοι του Αλκαίου μου ταιριάζουν γάντι.
    • sympetheros: Μισιρλού. Μαυρομάτα Μισιρλού μου τρελλή, η ζωή μου αλλάζει μ' ένα φιλί. Αυτό για ένα φιλί που δεν έδωσα ποτέ στους αγαπημένους μου ανθρώπους, που έφυγαν.
    • ixthis: Το άγαλμα των Μίμη Πλέσσα και Λευτέρη Παπαδόπουλου. Αυτοί οι στίχοι εκφράζουν τα συναισθήματα μου για την τελευταία συνάντησή μου με τη Σοφία.
      Χθες μεσάνυχτα και κάτι κατηφόρισα
      στην μικρή την πλατεΐτσα που σε γνώρισα
      Κάποιο άγαλμα που μ’ είδε με θυμήθηκε
      και τον πόνο μου να ακούσει δεν αρνήθηκε...... Κι ύστερα με πιάσαν θεέ μου κάτι κλάματα
      που με βρήκανε κουρέλι τα χαράματα
      Με το άγαλμα ως το δρόμο προχωρήσαμε
      μου εσκούπισε τα μάτια και χωρίσαμε.
    • ilio: Γλυκειά Ερατώ και σε καμμία περίπτωση δόλια μάνα, δεν είμαι τακτική ακροάτρια σου, αλλά μιας και σου αρέσει να ακούς μεταξύ άλλων και Tango, σου προτείνω να ακούσουμε ένα κλασικό τανγκό, τη Κομπαρσίτα. Είναι ό χορός που χόρευαν οι γονείς μου για να αρχίσουμε τα γλέντια μας στα Πατήσια.

     Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις προτάσεις μου. Σας ευχαριστώ. Ε.Σ.

     


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 13-04-2013 23:29 ]


    sympetheros
    14.04.2013, 08:39

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 13.04.2013, 23:28 έγραψε...

    Καλησπέρα. Για τους παραγωγούς που δήλωσαν συμμετοχή στη θεματική εβδομάδα, που ξεκινά στις 15 Απριλίου και τελειώνει στις 21 του Απρίλη, οι προτάσεις μου είναι οι παρακάτω για τον καθένα ξεχωριστά. Δεν στέλνω ΠΜ, γιατί η "δημοσιοποίηση" είναι το "χόμπι" μου:

    • Loukas76gr: Παροιμίες με τη Μελίνα Τανάγρη. Δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο για τον on the road παραγωγό του ΜΗ.
    • aitherovamonas: Another Brick In The Wall Part 2 των Pink Floyd, για το πρώτο "κόψιμο" σε ένα μάθημα στο Πάντειο Πανεπιστήμιο και για να θυμηθούμε μια συζήτηση περί παιδείας και εκπαίδευσης που είχαμε κάνει κάποτε.
    • vert: Πάντα γελαστοί. Της νύχτας οι αμαρτωλοί και της αυγής οι μόνοι θέλουν βαρύ ζεϊμπέκικο και νευρικό τιμόνι,σε τόπους τριγυρίζουνε σβησμένους απ' το χάρτη για μια σταγόνα ουρανό για μιαν αγάπη σκάρτη. Όταν το διάβασα στο προφίλ του απόρησα, αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή μου σήμερα οι στίχοι του Αλκαίου μου ταιριάζουν γάντι.
    • sympetheros: Μισιρλού. Μαυρομάτα Μισιρλού μου τρελλή, η ζωή μου αλλάζει μ' ένα φιλί. Αυτό για ένα φιλί που δεν έδωσα ποτέ στους αγαπημένους μου ανθρώπους, που έφυγαν.
    • ixthis: Το άγαλμα των Μίμη Πλέσσα και Λευτέρη Παπαδόπουλου. Αυτοί οι στίχοι εκφράζουν τα συναισθήματα μου για την τελευταία συνάντησή μου με τη Σοφία.
      Χθες μεσάνυχτα και κάτι κατηφόρισα
      στην μικρή την πλατεΐτσα που σε γνώρισα
      Κάποιο άγαλμα που μ’ είδε με θυμήθηκε
      και τον πόνο μου να ακούσει δεν αρνήθηκε...... Κι ύστερα με πιάσαν θεέ μου κάτι κλάματα
      που με βρήκανε κουρέλι τα χαράματα
      Με το άγαλμα ως το δρόμο προχωρήσαμε
      μου εσκούπισε τα μάτια και χωρίσαμε.
    • ilio: Γλυκειά Ερατώ και σε καμμία περίπτωση δόλια μάνα, δεν είμαι τακτική ακροάτρια σου, αλλά μιας και σου αρέσει να ακούς μεταξύ άλλων και Tango, σου προτείνω να ακούσουμε ένα κλασικό τανγκό, τη Κομπαρσίτα. Είναι ό χορός που χόρευαν οι γονείς μου για να αρχίσουμε τα γλέντια μας στα Πατήσια.

     Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις προτάσεις μου. Σας ευχαριστώ. Ε.Σ.

     


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 13-04-2013 23:29 ]



    Mπράβο Ευαγγελία και για τις επιλογές και για το κείμενο που τις  συνόδευσε!

    καλά έκανες και το δημοσίευσες !

    τετοια κειμενα αληθινά γεμάτα ψυχή και συναίσθημα ειναι το καλύτερο ξεκίνημα για μια προαγματικά ξεχωριστη θεματική εβδομάδα που απευθύνεται σε ξεχωριστούς ανθρώπους που ψάχνουν αληθειες  μέσα απο τη μουσική .


    ilio
    14.04.2013, 10:42

    Ευαγγελία σε ευχαριστούμε πολύ για την συμμετοχή σου!!!{#emotions_dlg.thumbup}

    Τάγκο ζήτησες και ταγκό θα ακούσεις!!!!{#emotions_dlg.walkman}


    ilio
    15.04.2013, 14:29

    Αγαπητοί ραδιοσυνάδελφοι και ακροατές του Radio Musicheaven η 3η θεματική εβδομάδα του ραδιοφώνου μας με κεντρικό θέμα τραγούδια με "στιχάκια - μότο ζωής" ξεκινά σήμερα Δευτέρα 15 Απριλίου!!!

    Την εβδομάδα "ανοίγουν",σύμφωνα με την συμμετοχή τους στην θεματική και το πρόγραμμα του σταθμού:

    18.00-20.00 loukas76 "cds,βινύλια και μαγνητοταινίες "

    20.00-22.00 aitherovamonas "Η μουσική του Αιθεροβάμονα"


    Σαν έρθει η ώρα συντονιστείτε εδώ http://radio.musicheaven.gr/ {#emotions_dlg.walkman}


    aitherovamonas
    15.04.2013, 19:43

    …3η θεματική εβδομάδα των Ραδιοφωνικών Παραγωγών του ΜΗ, με νέες ρυθμίσεις εκπομπής ήχου από το Site και τον δημιουργό αυτού, που συμβάλλουν σε ακόμα καλύτερη ηχητική απόλαυση από τους ακροατές/τριες των επιλογών των παραγωγών. Εξαιρετικά λοιπόν και ευχαριστούμε πολύ τον Jorge.



    Θέμα αυτής της εβδομάδας? ..... μότο ζωής (τα λεγόμενα ρητά στην ελληνική γλώσσα ) .... χμμμ .. δύσκολα τα πράγματα.... εν τούτοις όμως, στο ΄΄μουσικό μπαούλο΄΄ μου, έχω δημιουργίες συγκροτημάτων και καλλιτεχνών σε ξενόγλωσσα Rock τραγούδια, που λίγο ή πολύ κάτι έχουν να πουν, για τη Ζωή, το Θάνατο, τον Έρωτα, τον Ρομαντισμό, την Ματαιοδοξία, ... κ.λπ. ..... κ.λπ.....

    Συντονιστείτε λοιπόν τη Δευτέρα 15 Απριλίου΄13, στις 20.00 στη ΄΄Μουσική του Αιθεροβάμονα΄΄ στο Music Heaven, για να ακούσουμε τι έχουν τραγουδήσει για ΄΄καυτά θέματα΄΄ οι:

    Leonard Cohen, The Beatles, Joe Cocker, Aerosmith, Led Zeppelin, Peter Gabriel, Pink Floyd, The Doors, Kansas, Nazareth, John Lennon, Elton John, The Police, John Lennon, Percy Sledge, Elvis Presley, Billy Joel, Simon & GarFunkel, Emerson, Lake & Palmer

    … με τον Κωνσταντίνο, 


    ...... όπως άλλωστε και κάθε Δευτέρα ... 20.00 – 22.00.




    sillia
    16.04.2013, 13:34

    Sorry που δεν κάνω θεματική αλλά μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις μιας τέτοιας εκπομπής. Ο πήχης είναι ψηλά για να μπορέσω να τον φτάσω χαχαχαα και δεν έχω χρόνο για προπόνηση!{#emotions_dlg.crying}

    Εύχομαι επιτυχία στα παιδιά που θα συμμετάσχουν{#emotions_dlg.walkman}


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 16-04-2013 13:35 ]


    ilio
    18.04.2013, 00:42

    Αναστασία δεν είναι ο πήχυς ψηλά αλλά σε ευχαριστούμε για την προθεσή σου και καταλαβαίνουμε την έλλειψη χρόνου για προπόνηση!Smile


    ilio
    18.04.2013, 00:49

    Η θεματική εβδομάδα συνεχίζεται σήμερα Πέμπτη 18 Απριλίου με :


    18.00-20.00 vert "Τριημιτόνια και ντουζένια "

    20.00-22.00 sympetheros "Πέστο τραγουδιστά"

    Σαν έρθει η ώρα συντονιστείτε εδώ http://radio.musicheaven.gr/  src="add-ons/editor/plugins/emotions/img/smiley-walkman.gif" border="0" alt="{#emotions_dlg.walkman}" title="{#emotions_dlg.walkman}" />


    alkyoni
    18.04.2013, 23:59

    Οι "Αλκυονιδες Νοτες" συμμετεχουν σημερα στην 3η θεματικη εβδομαδα.

    Σας περιμενω 00.00-01.00 στο Radio MusicHeaven!{#emotions_dlg.walkman}