ελληνική μουσική
    943 online   ·  210.853 μέλη

    Προδιαγραφές για να μπει τραγούδι στο playlist

    STEFANOS604
    26.05.2013, 17:23
    1. Τι προδιαγραφές πρέπει να διαθέτει ένα τραγουδιστής  (Σύμφωνα με τους ‘υπεύθυνους’ Radio – TV ) ώστε να μπει το τραγούδι τους στο playlist?
    2. Πως θα μπορούσε αναδειχθέν τραγούδι του διαγωνισμού του MusicHeaven να ενταχθεί σ' αυτό το playlist?
    3. Θα έπαιρνε στην εκπομπή του πχ ο Λευτέρης Παπαδόπουλος ένα τέτοιο τραγουδιστή? Πιστεύετε ότι θα πειθόταν - μετά από e-mails - τουλάχιστον να ακούσει ένα τέτοιο τραγούδι?


    freddieKrueger
    28.05.2013, 12:21

    Καλημέρα Κε Στέφανε!Επιτρέψτε μου να γράψω στο νήμα που ανοίξατε,όχι ως γνώστης των ερωτημάτων που θέσατε,αλλά ως κάποιος που διαβάζοντας τον τίτλο του νήματος μπήκε στη διαδικασία προβληματισμού πάνω στα ερωτήματα αυτά..

    Φαντάζομαι τώρα λοιπόν πως για να μπεί ένας τραγουδιστής στο playlist ενός σταθμού μεγάλης ακροαματιότητας,θα πρέπει να είναι καλός από τεχνικής πλευράς?Όχι μια και υπάρχουν άπειρα παραδείγματα παιδιών με χαρισματικές φωνές που ποτέ δεν ακούστηκαν σε κάποιο playlist ραδιοφωνικής εκπομπής...επίσης και από αυτούς που τελικά κατάφεραν να ακουστούν μέσω της προβολής τους με τα Media δεν είχαν πάντα ιδιαίτερη φωνή...

    Πιστεύω πως κυρίως είναι θέμα δημοσίων σχέσεων και διαφήμισης δυστυχως...

    Τώρα αν ένα κομμάτι έχει αναδειχθεί μέσω του διαγωνισμού του παρόντος σαιτ,νομίζω πως θα ήταν πολύ εύκολο,αν δεν έχει ήδη γίνει,να μπει μαζί με τα άλλα διακριθεντα τραγούδια στο playlist του radio musicheaven...που νομίζω πως είναι ένα πολύ καλό πρώτο βήμα προώθησης μιας δουλειάς...γι αυτά,φαντάζομαι πως η διαχείρηση του σαιτ μπορεί να σας κατατοπίσει...

    Όσο για τον Λευτέρη Παπαδόπουλο ή για κάποιον άλλο διάσημο και διακεκριμμένο στιχουργό η μουσικοσυνθέτη οποιαδήποτε εικασία από μέρους μας θα ήταν λανθασμένη...μια επικοινωνία μαζί του με κάποιο έμμεσο ή άμεσο τρόπο μπορεί να έλυνε τις απορίες σας...Πάντως θα πρέπει να έχετε κάποια πολύ καλή δουλειά για να θέλετε να ζητήσετε τη συνεργασία του Λευτέρη Παππαδόπουλου...

    Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα,δεδομένου πως εξέφρασα τους προβληματισμούς μου πιο πολύ,παρά απάντησα στις απορίες σας...


    -----------------

    Μονος,οδηγαω μονος κι ατελειωτος ο δρομος ατελειωτες στροφες

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 28-05-2013 12:24 ]


    STEFANOS604
    28.05.2013, 18:38

    Ευχαριστώ για το σχόλιο

    Σίγουρα είναι θέμα δημοσίων σχέσεων και διαφήμισης ....Δεν αμφιβάλλω ότι το MusicHeaven θα τα προβάλλει. Το θέμα είναι αν πανελλήνιας κάλυψης Radio/TV θα τα προβάλλουν!!

    Απλά ρωτάω , από περιέργεια , κάποια απ' αυτά αν ήδη προωθήθηκαν , τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν για προβολή κλπ από κάποιους που έχουν ασχοληθεί με παρόμοια θέματα