ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.851 μέλη
    STEFANOS604
    15.06.2013, 18:54

    Την περιγράφω ΕΔΩ :

    Το θέμα δεν αφορά αποκλειστικά τους μουσικούς αλλά τους μουσικόφιλους που διαθέτουν χρήμα αλλά έχουν μηδενικές γνώσεις ηλεκτοτεχνίας & ηλεκτρονικών. Θα παρακαλούσα όσοι έχουν εμπειρία στο συγκεκριμένο αντικείμενο να εκφράσουν τις απόψεις τους.

    Προσωπικά δεν έχω εμπειρία και τα αναγραφόμενα είναι το ότι έχω μάθει από βιβλία και ξένες ιστοσελίδες.

     


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 17-06-2013 16:54 ]


    STEFANOS604
    15.06.2013, 23:11

    Τι εννοείς πόλωση βραχυκυκλωτήρων?? Βραχυκυκλωτήρας σημαίνει αντίσταση 0 Ohm .

    Όταν βραχυκυκλώνουμε με καλώδιο αν αυτό είναι μεγάλου μήκους τότε έχει κάποια Ohm (R= ρ L/S) και τότε έχει κάποιο νόημα η bi-wire. (L= μήκος , S=διατομή ,ρ = ειδική αντίσταση υλικού καλωδίου)  

    Το bi-amping υλοποιείται με εξωτερικό active crossover και το τυχόν  υπάρχον passive crossover  πρέπει να αποσυνδεθεί ή να αφαιρεθεί.

    Στο διαδίκτυο παντού γίνεται αναφορά ταυτόχρονα bi-wire - bi-amping για να φανεί η διαφορά και να αποφευχθεί η σύγχυση.

    Η σύγχυση επιδιώκεται απ’ τις εταιρείες καθώς η σύγχυση (όπως συμβαίνει και με τους τόσους ορισμούς της ισχύος –rms ,max ,peak , μουσικά watss ) πάντα ανεβάζει τις πωλήσεις σε μη ενημερωμένους καταναλωτές.

    Όσον αφορά την κάθετη και οριζόντια bi-amping θα το συμπληρώσω μόλις βρω χρόνο

    Ευχαριστώ για το σχόλιο


    STEFANOS604
    16.06.2013, 01:00

    Όσον αφορά τη χρήση bi-amping με το εσωτερικό crossover δεν θα επιμείνω (αφού δεν έχω την εμπειρία) όμως σ’ όλες τις ιστοσελίδες που διάβασα αναφέρεται με active outboard crossover καθώς μ’ αυτό έχεις όπως αναφέρω και δυνατότητες ρυθμιστικών όπως το balance.

    Όμως για τους βραχυκυκλωτήρες αυτό που λες θα διαφωνήσω με την έννοια , τουλάχιστο στο δικό μου αντικείμενο (UHF- Microwaves) οι βραχυκυκλωτήρες διασύνδεσης σταδίων διαφόρων επιπέδων είναι ‘’γυμνοί’’ (οι τεχνικοί τους ονομάζουμε κονεκτέρς) και εκεί το πρόβλημα τότε θα ήταν έντονο από παρεμβολές αλλά και σ’ όλες τις μετρήσεις για αποκατάσταση βλάβης με όργανα όπως spectrum analyzer , η αντικατάσταση του βραχυκυκλωτήρα με σωστά φτιαγμένο καλώδιο (σωστές κολλήσεις, σφυγξίματα…) για λόγους προέκτασης για πρόσβαση στο ηλεκτρονικό μέρος δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα (σαν να ήταν ο γυμνός βραχυκυκλωτήρας)

    Πρόσθεσα στο άρθρο και το κεφάλαιο ‘’Vertical & Horizontal Bi – amping)