ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.856 μέλη

    Σύγχρονο μανατζμεντ καλλιτεχνών: έτοιμες συνεντεύξεις

    jorge
    13.07.2013, 20:19

    Εδώ και αρκετό καιρό λαμβάνω emails απο ...εταιρίες που προωθούν καλλιτέχνες. Το τελευταίο ξεκινά ως εξής:

    Καλησπέρα σας.

    Σας επισυνάπτουμε μια έτοιμη - για εξοικονόμηση χρόνου - συνέντευξη από τον καλλιτέχνη Κωνσταντίνο Αναστασιάδη μαζί με δύο φωτό του.


    Παρακάτω ακολουθεί η "έτοιμη" αυτή συνέντευξη. Πως το βρίσκετε σαν πρακτική; Κάνει τελικά καλό στον καλλιτέχνη;


    ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ

    Ο Κωνσταντίνος Αναστασιάδης επέστρεψε δυναμικά όχι με ένα αλλά με δύο τραγούδια μετά από περίπου έναν χρόνο αποχής από τον χώρο του τραγουδιού. Κωνσταντίνε, τι μεσολάβησε αυτόν τον έναν χρόνο που δεν ακούσαμε κάτι καινούργιο από σένα?

    Απάντηση : Μεσολάβησε το ότι πήγα να υπηρετήσω την στρατιωτική μου θητεία στην Κύπρο και έτσι δεν είχα κάποια επαφή με το studio μου που ηχογραφώ και κάνω εκεί τις δισκογραφικές μου δουλειές.

    Δύο τραγούδια που δείχνουν να τα πηγαίνουν πολύ καλά στις προτιμήσεις του κοινού. Τίτλοι : «Πες μου» και «Καλοκαιρινός ο καιρός». Μίλησέ μας για τους δημιουργούς, το ύφος των τραγουδιών και το πώς εισπράττεις εσύ την αποδοχή τους από τον κόσμο? Τι σου λένε στα live, πόσα views έχεις στο internet?

     

    Απάντηση : Δύο τραγούδια καταρχήν που αγαπώ πάρα πολύ και από τα μηνύματα που λαμβάνω τα έχει αγκαλιάσει με τον καλύτερο τρόπο ο κόσμος! Το <<Πες μου>> ένα ποπ ροκ τραγούδι σε στίχους του Γιώργου Αλεξόπουλου και μουσική του Κυριάκου Γραμματικόπουλου,  ένα τραγούδι που μιλάει για το πώς μπορείς εύκολα να χωρίσεις από μια σχέση εκεί που δεν το περιμένεις! Μέχρι στιγμής έχει 20.000 views στο you tube και εύχομαι να πάει ακόμη καλύτερα στο μέλλον. Το επόμενο τραγούδι μου <<Καλοκαιρινός ο καιρός>> είναι μια συνεργασία με τον ράπερ Τ.Ο. Μια πολύ όμορφη και καθαρή συνεργασία που θα έχει και συνέχεια διότι ετοιμάζουμε πολλά όμορφα πράγματα στο στούντιο! Τους στίχους τους επιμελήθηκε ο Τ.Ο. και η Νικολέτα Περάκη, μια πολύ καλή μου φίλη και συνεργάτης και τη μουσική παραγωγή ο Σωτήρης Νούκας. Ενα πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Αυτό το διάστημα ετοιμαζόμαστε για τα γυρίσματα του video clip για το κομμάτι μας και ελπίζω να βγει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και να το αγαπήσει ο κόσμος και οπτικοακουστικά το νέο μας κομμάτι!

     

    Σε γνωρίσαμε μέσα από το τηλεοπτικό talent show “X-FACTOR”. Τι αναμνήσεις έχεις από την συγκεκριμένη χρονική περίοδο της ζωής σου?

     

    Απάντηση : Αξέχαστες στιγμές, μια από τις μεγαλύτερες και πιο δυνατές εμπειρίες που έχω ζήσει στην ζωή μου. Βραδιές οι οποίες θα μείνουν για πάντα μέσα μου, θα τις θυμάμαι για πάντα διότι από εκεί ουσιαστικά ξεκίνησα την πρώτη μου δισκογραφική δουλειά!

     

    Πόσο πολύ έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση τον χώρο του τραγουδιού? Τι πιστεύεις αλλά και τι διαπιστώνεις από την δική σου δραστηριότητα…..

     

    Απάντηση : Πιστεύω και νιώθω ότι το τραγούδι αρχίζει να αργοπεθαίνει σιγά σιγά λόγω όλων αυτών των γεγονότων, αλλά από την άλλη πιστεύω ότι είναι η μόνη διέξοδος ενός ανθρώπου να νιώσει όμορφα ακούγοντας ένα όμορφο τραγούδι και ελπίζω όλα να πάνε καλά διότι το τραγούδι είναι όλη μου η ζωή!

     

    Θεωρείς ότι μέσα στην κρίση, ο χώρος της μουσικής βιομηχανίας έχει αλλάξει τα δεδομένα του? Τα τραγούδια έχουν πχ κοινωνικό περιεχόμενο? Προωθούνται οι καλές φωνές και οι ταλαντούχοι για παράδειγμα?

     

    Απάντηση : Όχι δε νομίζω ότι έχει αλλάξει τα δεδομένα του, απλώς πιστεύω ότι προσπαθούν και αυτοί οι άνθρωποι να κάνουν κάτι πρωτόγνωρο για να έχει ζήτηση και να κάνει καλύτερες πωλήσεις γενικά! Όσο για τις καλές φωνές, πρέπει να πω ότι θλίβομαι ιδιαίτερα για κάποιους που δεν θα έπρεπε να είναι σε αυτή τη θέση - του τραγουδιστή -  αλλά δεν θέλω να πω κάτι περισσότερο πάνω σε αυτό διότι με ενδιαφέρει καταρχήν η δική μου πορεία και από την άλλη κάποιοι που δεν τους αξίζει να βρίσκονται στα τοπ ονόματα…….μπράβο τους που τα κατάφεραν.

     

    Πως βλέπεις τα πράγματα σε σχέση και με το τραγούδι το επόμενο διάστημα? Είσαι αισιόδοξος γενικά?

     

    Απάντηση : Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ξεκαθαρίσει το τοπίο και εκεί θα φανεί η δύναμη του καθενός και οι αντοχές του!

     

    Τι περιλαμβάνει το πρόγραμμά σου για το υπόλοιπο του καλοκαιριού? Θα κάνεις διακοπές, κάποιες εμφανίσεις…….?

     

    Απάντηση : Κάνω εμφανίσεις σε όλη την Ελλάδα, κυρίως Χαλκιδική και νησιά και έτσι συνδυάζω και τις διακοπές μου.

     

    Είσαι ένας νέος άνθρωπος με ανησυχίες. Τι μήνυμα θα ήθελες να στείλεις σε όλους τους νέους της δικής σου γενιάς που προσπαθούν να κάνουν τα όνειρά τους πραγματικότητα?

     

    Απάντηση : Να συνεχίσουν να είναι ο εαυτός τους και να μην υποδύονται ποτέ κάποιο ρόλο διότι αυτό δεν θα τους οδηγήσει σε καθαρά μονοπάτια και όμορφες στιγμές! Σας ευχαριστώ πολύ για την υπέροχη συνέντευξη, σας εύχομαι πάντα τα καλύτερα και καλό καλοκαίρι.

     

    Σ ευχαριστούμε πολύ και σου ευχόμαστε καλό καλοκαίρι και καλή επιτυχία.

     

     

     

     

     

     



    Orfeus
    13.07.2013, 20:29

    Ωραία! Κατασκευή ταλέντων, κατασκευή συνεντεύξεων...
    Όλα έτοιμα, ισοπεδωμένα και fast. Τι θα μείνει τελικά όρθιο; 

    Φυσικά και διαφωνώ. 

    Σε λίγο δεν θα χρειάζεται να ακούμε ούτε μουσική.
    Θα γεννιόμαστε με εμφυτευμένα μουσικά ...τσιπάκια! (χμμμ... καλή ιδέα για μυθιστόρημα!)


    -----------------

    Everybody must something to give, for something they get...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 13-07-2013 20:30 ]


    Hastaroth
    13.07.2013, 21:16

    Πρό ημερών διάβασα σ'ένα άρθρο ότι μπορεί σε καμμιά 20ετία να πετάμε με αεροπλάνα που θα βγαίνουν από εκτυπωτές 3D (ήδη μάλιστα ένας πλαστικός τραχειακός σωλήνας κατασκευασμένος με τέτοιον εκτυπωτή χρησιμοποιήθηκε πρόσφατα γιά την θεραπεία μιάς ασθενούς με αναπνευστικά προβλήματα).

    Επίσης ένας Αμερικάνος έχει λάβει χρηματοδότηση 125.000 δολλαρίων γιά να κατασκευάση έναν 3D εκτυπωτή που θα εκτυπώνη πίτσες (τίς οποίες θα μπορούμε να φάμε).

    Οπότε μήν το γελάτε,σε λίγο θα έχουμε και έτοιμους 3D εκτυπωμένους καλλιτέχνες μετά τών επίσης ετοίμων συνεντεύξεών τους.

    Ρέ πού πάμε ρέ,που έλεγε και ο αείμνηστος Βασίλης Αυλωνίτης......


    mary_omikron
    13.07.2013, 22:02

    Oι "καλλιτέχνες" έχουν κάποια -έστω και υποτυπώδη- συμμετοχή στην διαμόρφωση των απαντήσεων, ή απλώς υπογράφουν από κάτω? Τους ρωτάει κανείς?

    Και φυσικά το χειρότερο είναι οτι (πιθανότατα) θα υπάρχουν και αρκετοί που θα το βρίσκουν άκρως εξυπηρετικό {#emotions_dlg.thumbdown} 

    ΥΓ. Πάντως τα 20.000 views που αναφέρονται με σεμνότητα, είναι αποδεικτικό ποιότητας να υποθέσω, εε?  


    tallos
    13.07.2013, 22:52
    αυτο γινοταν παλια με τους ποδοσφαιριστες.οι περισσοτεροι ηταν αγραματοι.
    Hastaroth
    14.07.2013, 15:21

    Δέν νομίζω ότι είχε να κάνη μ'αυτό,άλλωστε το να πής την δική σου άποψη σε μιά συνέντευξη που σού παίρνουν δέν σημαίνει απαραιτήτως ότι είσαι "γραμματιζούμενος"-υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δέν ξέρουν να γράψουν ούτε τ'όνομά τους κι'όμως οι απόψεις τους σε πολλά ζητήματα είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες και λογικές.Εξ άλλου την συνέντευξη την γράφει αυτός που την παίρνει,όχι ο ερωτώμενος.Απλώς,όπως τότε με τους ποδοσφαιριστές,έτσι και τώρα με τους καλλιτέχνες,κάποιοι "μάνατζερς" θεωρούν ότι είναι πιό οικονομικό να φτιάξουν οι ίδιοι μιά "συνέντευξη"-με απαντήσεις που στατιστικά θεωρούν πιθανώτερο να έδιναν και οι ίδιοι οι ερωτώμενοι-να τους βάλουν να υπογράψουν από κάτω και να την διανείμουν εδώ κι'εκεί....