ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.857 μέλη

    Αναβάθμιση Radio MusicHeaven

    jorge
    24.07.2013, 10:27

    Λόγω προβλημάτων ασυμβατότητας του shoutcast server, θα χρειαστεί να αναβαθμίσουμε τον "πυρήνα" του ραδιοφώνου μας. Λίγη ακόμα υπομονή.


    jorge
    25.07.2013, 12:44
    Για λίγη ώρα το ραδιοφωνο δεν θα παιζει, γινεται η αναβαθμιση.
    mary_omikron
    25.07.2013, 12:56

    {#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    25.07.2013, 14:16

    Άλλαξε το σύμπαν...

    Επειδή οι αλλαγές ήταν σε πολλά επίπεδα, σε κώδικα και αρχεία που είχαν να πειραχθούν από το 2004, θα χρειαστεί εδώ να καταγράφουμε τις παρατηρήσεις μας.

    Οι παραγωγοί που παίζουν με Winamp DSP θα πρέπει να κατεβάσουν το τελευταίο DSP που έχει έκδοση v2.3.2 από εδώ.

    Επίσης θα χρειαστεί να ξετσεκάρετε το "Use SHOUTcast v1 mode" όπως βλέπετε στην παρακάτω εικόνα, καθώς πλέον είμαστε σε v2 mode.

    Επίσης ξετσεκάρουμε το "Make this stream public".








    επισυναπτόμενα: Image1.jpg Image2.jpg 
    jorge
    25.07.2013, 15:08

    Στο DSP του Winamp σου.

    Λοιπον η πρώτη φαση ολοκληρώθηκε, το μονο που εκκρεμεί είναι το τραγούδι που θα ακούγεται όταν κάποιος αποσυνδέεται. Ως τώρα είχαμε το γνωστό με τον Δεληβοριά, το οποίο για κάποιο λόγο δεν παίζει. Θα το βρουμε ομως...

    Πάμε σαν άλλοτε :)


    loukas76gr
    25.07.2013, 15:10

    Κάποια αλλαγή για τους παραγωγούς που χρησιμοποιούν SAM;


    jorge
    25.07.2013, 15:13
    Ναι, πρέπει να πάτε στον Encoder και να επιλέξετε Shoutcast v2 αντί για Shoutcast v1.

    Κάτι καλό που διαπιστώνω: Νομίζω οτι οι αλλαγές ανάμεσα στους παραγωγούς δεν δημιουργούν αυτές τις ενοχλητικές διακοπές. Μακάρι να είναι έτσι και να μην χρειάζεται πλέον να πατάμε refresh...
    loukas76gr
    25.07.2013, 15:32

    Δε βλέπω κάποια επιλογή για v1 και v2 στον encoder του SAM, παρά μόνο τη γενική επιλογή Shoutcast.

    Διαθετω SAM v.3.3.2

    Κάποιος άλλος 'ραδιοσυνάδελφος';








    επισυναπτόμενα: 1SAM1.jpg 2SAM2.jpg 
    alkyoni
    25.07.2013, 15:40

    Κατ' αρχας με 'γεια η νεα εκδοση του server και ευχαριστουμε για την αναβαθμηση! {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}

    Ωραια ακουγεται{#emotions_dlg.walkman} και φαινεται το νεο look*{#emotions_dlg.excl}!!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Σχετικα με τις ρυθμισεις , το " make this server public" , δε πρεπει να ειναι τσεκαρισμενο ετσι ωστε  να βρισκεται ο σταθμος και στον καταλογο με τους σταθμους  του shoutcast κατα την αναζητηση? Αυτο δε το θελουμε?

    Οσο για την αλλαγη μεταξυ των παραγωγων που ανεφερες,   οσο ακουγα απο το winamp, οταν σταματουσες κατα τις δοκιμες και μετα που εγινε η αλλαγη, δεν ακουγεται οντως το τραγουδι του σταθμου, και  με πετουσε στον επομενο σταθμο που εχω στην λιστα μου, και  πρεπει να πατησω παλι πανω στο λινκ του σταθμου μας για να συνδεθει....
    Οποτε αυτο ελπιζω να διορθωθει με το να ακουμε παλι το σηματακι του σταθμου, και να καταλαβαινουμε ποτε μας πεταει  ή γινεται αλλαγη...

    Μακαρι να μην χρειαζοταν το refresh μεταξυ των αλλαγων, ισως ειναι καποια ρυθμιση που δεν ξερουμε ακομα, μιας και υπαρχουν σταθμοι που κανουν αλλαγες κι αυτοι μεταξυ τους, αλλα ακουγονται συνεχομενα χωρις διακοπη...

    @ animista, οι οδηγιες-ρυθμισεις αυτες απευθεινονται στους παραγωγους, οχι στους ακροατες. :)

     

    *νεο look:  τελος στο μαυρο!!! εμεις εχουμε ασπρο απο δω και περα! {#emotions_dlg.yes}


    -----------------

    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 22:00-23:00, Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~ Τune in!--> Radio MusicHeavenwww.listen.musicheaven.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 25-07-2013 16:04 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 25-07-2013 16:07 ]


    επισυναπτόμενα: new server RADIO MH - 25-7-2013_1_.jpg 
    jorge
    25.07.2013, 16:00

    Παράθεση:

    Το μέλος loukas76gr στις 25.07.2013, 15:32 έγραψε...

    Δε βλέπω κάποια επιλογή για v1 και v2 στον encoder του SAM, παρά μόνο τη γενική επιλογή Shoutcast.



    Θα πρέπει μάλλον να αναβαθμίσεις στο νέο SAM Broadcaster.

    alkyoni
    25.07.2013, 16:38

    Επισης μια ρυθμιση που θα πρεπει να κανουν οσοι δε θελουν να εμφανιζεται το επομενο τραγουδι στον server....

    Στο output/ titles :  ξετικαρισμα στο   "send next track title to the server".

    Και αφηνουμε την βουλιτσα οπως φαινεται, για να δειχνει το τρεχον τραγουδι που παιζουμε (εφ'οσων το επιθυμουμε).





    επισυναπτόμενα: shoutcast v2.3.2_output_titles_uncheck send next track.jpg 
    alkyoni
    25.07.2013, 16:43

    Παράθεση:

    Το μέλος loukas76gr στις 25.07.2013, 15:10 έγραψε...

    Κάποια αλλαγή για τους παραγωγούς που χρησιμοποιούν SAM;



    Η mary_omikron συνδεθηκε χωρις καμια αλλαγη και κανενα προβλημα, δοκιμασε κι εσυ Λουκα να δουμε ;)


    -----------------

    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 22:00-23:00, Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~ Τune in!--> Radio MusicHeavenwww.listen.musicheaven.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 25-07-2013 16:46 ]


    mary_omikron
    25.07.2013, 17:11

    Εγώ έχω το SAM 4 και συνδέθηκα δοκιμαστικά, χωρίς καμμιά απολύτως αλλαγή, και δεν είχα κανένα πρόβλημα Smile

    Περιττό να πω οτι αισθάνομαι πανευτυχής γιατί με τις αλλαγές δεν τα πάω καλά, οπότε τώρα ησύχασα.

    Χόρχε ευχαριστούμε πολύ {#emotions_dlg.thumbup}


    loukas76gr
    25.07.2013, 18:07

    Σε δοκιμαστική σύνδεση με το SAM v.3.3.2 και χωρίς καμία αλλαγή στον encoder, όλα 'δούλεψαν ρολόι'...!!

    Gracias Jorge! {#emotions_dlg.clap}


    jorge
    25.07.2013, 19:04

    Κάτι που έχει αλλάξει είναι ο τρόπος που το σύστημα "αντιλαμβάνεται" ποιός είναι ο παραγωγός. Θα πρέπει στο πεδίο Title, στην εικόνα πιο πάνω, να βάλετε το όνομα μέλους σας, ακριβώς όπως είναι, χωρίς κενά ή άλλους χαρακτήρες.

    Όσοι έχετε SAM Broadcaster, το nickname σας το γράφετε στο πεδίο Station Name της καρτέλας Server Details.

    Αν δεν κάνετε το παραπάνω, θα σας εμφανίζει σαν άγνωστο παραγωγό, κάτι που συνέβη πριν λίγο με την Αλκυόνη.


    alkyoni
    25.07.2013, 19:34

    Ευχαριστω jorge! Smile

    Εκανα update  και  το winamp μου στην εκδοση 5.65 (η πιο προσφατη 23-7-2013),  γιατι μου εμφανισε σφαλμα νωριτερα και αναγκαστηκα να το διακοψω αποτομα...{#emotions_dlg.wacko}

    Ελπιζω να εστρωσε και για μενα.... {#emotions_dlg.blush}


    jorge
    25.07.2013, 20:11
    Ναι, αν το winamp κρασάρει, πρέπει να κατεβάσετε νέα έκδοση.

    Αλκυόνη σε ευχαριστούμε πολύ για την πολύτιμη βοήθεια και συνεισφορά σου, η παρουσία σου ήταν καταλυτική.
    aitherovamonas
    25.07.2013, 20:22

    Μαίρη, αν μπορείς, διευκρίνησε μου, ποιά Version SAM έχεις? στο Help -> About, τι σου δείχνει ? Εχω τη Version 4.2.2.

    {#emotions_dlg.oops}


    mary_omikron
    25.07.2013, 20:43

    Ακριβώς το ίδιο Αιθερ... v4.2.2 και δεν έκανα καμμιά αλλαγή. Smile


    aitherovamonas
    25.07.2013, 20:54

    Ευχαριστώ Μαίρη. Τώρα μόνο το νόμο του Murphy φοβάμαι. Cross fingers and .....

    {#emotions_dlg.rockon}