ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Θοδωρής Παυλάκος, Live στο Μοσχάτο

    Hastaroth
    20.05.2005, 12:31
    Συμφωνώ μέ την προλαλήσασα ώς πρός τον χαρακτηρισμό καί την περιγραφή τής χτεσινής βραδυάς

    Μόνο που τέτοια πράγματα πρέπει να γίνωνται Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ,γιά νά μπορούμε να μένουμε μέχρι αργά κι'εμείς που τίς καθημερινές είμαστε πρωϊνά εργαζόμενα νιάτα....

    Καί κυρίως,νά γίνωνται σέ μπάρ που διαθέτουν


    faltsoo
    20.05.2005, 12:33
    συμφωνω με τον προλαλησαντα σχετικα με τα νιατα...
    falimento
    20.05.2005, 13:16
    "Αυτή η νύχτα δεν περνά και είναι νωρίς ακόμα
    οι δείκτες λες και κόλλησαν
    και γίναν ένα σώμα
    κι είναι και τώρα όπως και τότε
    όπως τα βράδια που μου λείπεις
    γιατί, ό,τι αγαπάς δεν τελειώνει
    και εγώ ακόμα σ'αγαπώ, έτσι σκληρά σαν άδειο χάδι
    έτσι σαν βράδυ κουρασμένο
    σαν το τσιγάρο που αργοσβήνει
    το άγγιγμά σου που μ' αφήνει"



    Συνήθως όταν αποδίδεις κάτι γραπτό, χάνει τη μαγεία του. Αυτή η αναζήτηση στην οποία προβαίνεις, για να μετατρέψεις τις σκέψεις σε λόγια, είναι μία αναλυτική διαδικασία, η οποία πολλές φορές απομυθοποιεί το όλο παραμύθι...
    Mόνο που η χθεσινή νύχτα δεν ήταν παραμύθι με λυπημένο τέλος, ούτε κούκλα από χαρτί. Οι δείκτες δεν κόλλησαν, παρά μόνο το μυαλό και η ψυχή μας, στις μαγική φωνή του Θοδωρή, στις υπέροχες μελωδίες του και στο Μίλτο (η έκπληξη που σας έλεγα..) που τραγούδησε και αυτός όπως ξέρει μοναδικά...

    Δεν θα αναφερθώ στο Μίλτο, χθες εγώ κόλλησα με τον Παυλάκο. Γιατί να μένουν στο συρτάρι τόσα κομμάτια; γιατί να υπάρχουν τέτοιες φωνές και καλλιτέχνες που δεν τους γνωρίζει το ευρύ κοινό; γιατί, γιατί γιατί...
    Όχι, δεν θα γκρινιάξω σκέψη ήταν και πέρασε, ένα "της αυγής το γαμώτο".

    Δεν ξέρω τι να πω, μια κιθάρα στην αρχή μετά δυο, και όμως ο χώρος πλυμμύριζε από μελωδίες και νότες λες και έπαιζε συμφωνική ορχήστρα.
    Το πρόγραμμα όπως το περιμέναμε. Κομμάτια του Θοδωρή που έχουν γίνει γνωστά με τη φωνή του Πασχαλίδη, του Παπακωνσταντίνου, κομμάτια του Θοδωρή που δεν έχουν κυκλοφορήσει, ξένες μπαλλάντες, Dylan, (Orfeus θα σε μαλώσω για χθες), Led Zeppelin, Deep purple, Κατσιμιχαίοι, Άσιμος και πολλά ακόμη.

    Η ώρα πέρναγε, δεν το καταλάβαμε πότε πήγε 3:00-4:00. Έπρεπε και να φύγουμε. Ούτε ο Μίλτος, ούτε ο Θοδωρής το συνειδητοποίησαν και παίζανε συνέχεια, ακούραστα, με απίστευτο κέφι και διάθεση.

    Το κλίμα οικογενειακό, το μαγαζί διέθετε ΆΡΙΣΤΟ ήχο, μια παρέα ήμασταν όλοι, η Musicheaveνική και η Παυλακική..

    Πρέπει παιδιά να ήταν απ'τις ωραίοτερες μουσικές νύχτες... Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που ήρθαν, τον Παπαμιχάλη που ήρθε μετά την εκπομπή του και έναν, έναν ξεχωριστά...

    Εμένα πάντως μου έμεινε ο διάλογος της Μαριάννας με τον Πασχαλίδη..

    Μαριάννα
    -Α, καλέ! Εσείς είστε ο κύριος Πασχαλίδης;

    Πασχαλίδης
    - Ναι, εγώ είμαι.. (απορημένος λίγο ο Μίλτος...)

    Μαριάννα
    - Καλέ τι καλός άνθρωπος που είστε!!!

    Πασχαλίδης
    - Mα πού το κατάλαβες; Ούτε άχνα δεν έχω βγάλει ακόμη!
    Sofia
    20.05.2005, 13:29
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 20-05-2005 στις 13:16 έγραψε:

    Εμένα πάντως μου έμεινε ο διάλογος της Μαριάννας με τον Πασχαλίδη..

    Μαριάννα
    -Α, καλέ! Εσείς είστε ο κύριος Πασχαλίδης;

    Πασχαλίδης
    - Ναι, εγώ είμαι.. (απορημένος λίγο ο Μίλτος...)

    Μαριάννα
    - Καλέ τι καλός άνθρωπος που είστε!!!

    Πασχαλίδης
    - Mα πού το κατάλαβες; Ούτε άχνα δεν έχω βγάλει ακόμη!





    Geia sou bre Marianna!!!!
    jorge
    20.05.2005, 14:26
    Φτιάχτηκε αλμπουμάκι στο PhotoHeaven για να βάλετε φωτογραφίες από εχθές. Ήδη ο faltsoo έβαλε την πρώτη

    ΥΓ. Το αλμπουμ ειναι στο PhotoHeaven > Συναντησεις, όμως ειναι στη 2η σελίδα στην οποία πάτε αν πατήσετε το 2 που ειναι κάτω δεξιά...
    tsuku_elf
    20.05.2005, 14:58


    Προς το νησί δε θα μας έρθει καθόλου ο Μίλτος;;;;;;;;
    Λίγη αποκέντρωση ρε παιδιά!
    manblaz
    20.05.2005, 15:34
    τα πολλα λογια ειναι φτωχεια.......

    ενα μεγαλο ευχαριστω στον Θοδωρη, στον Μιλτο αλλα και σε οσους βοηθησαν να γινει η χθεσινη βραδια.....Παιδια να ειστε παντα καλα γεματοι ενεργεια και χαρα ωστε να μας χαριζετε υπεροχες βραδιες....


    manblaz
    20.05.2005, 15:50
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 20-05-2005 στις 13:16 έγραψε:


    Εμένα πάντως μου έμεινε ο διάλογος της Μαριάννας με τον Πασχαλίδη..

    Μαριάννα
    -Α, καλέ! Εσείς είστε ο κύριος Πασχαλίδης;

    Πασχαλίδης
    - Ναι, εγώ είμαι.. (απορημένος λίγο ο Μίλτος...)

    Μαριάννα
    - Καλέ τι καλός άνθρωπος που είστε!!!

    Πασχαλίδης
    - Mα πού το κατάλαβες; Ούτε άχνα δεν έχω βγάλει ακόμη!





    οσο για τον διαλογο.....δεν εχω τιποτα να πω

    Γεια σου κουμπαρουλα μου.....
    divided
    20.05.2005, 16:43
    Χθες ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ. Τι κ'αν πολλά από τα τραγούδια δεν τα ξέραμε. Ηταν σαν να τα είχαμε τραγουδήσει ξανά και να ήταν κάπου στο βάθος του μυαλού μας. Τελικά αν δεν γράφεις τραγούδια για να πουλήσεις δισκάκια αλλά για΄να εκφράσεις ότι έχεις μέσα σου δεν μπορεί παρά να βγει κάτι αληθινό και υπέροχο.

    Ευχαριστούμε Θοδωρή (και Μίλτο)
    GL
    20.05.2005, 17:39
    Προς θοδωρη και Μιλτο...

    Οσα κι αν πει κανεις
    φανταζουν τοσο λιγα,
    ταξιδια καναμε μαζι
    και στις ψυχες σας πηγα....

    Προς την......Παρεα μας....

    Οσο για σας καμαρια μου
    τα λογια περιτευουν,
    μαζι οταν ταξιδευουμε
    ολοι εσας ζηλεουν........





    falimento
    20.05.2005, 17:51
    Δυστυχώς, φεύγω σε τρεις ώρες για εξωτερικό και δεν θα μοιραστώ τις σκέψεις και τα συναισθήματα που θα εκφράσουν τα παιδιά που ήταν χθες...

    Απλά, λίγο πριν πετάξω, θα πρέπει να "προσγειώσω" τις σκέψεις μου...

    Καλή αντάμωση
    nefos
    20.05.2005, 18:22

    ωραία βραδιά, να είμαστε καλά να συναντιόμαστε
    nefos
    20.05.2005, 18:23
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 20-05-2005 στις 17:51 έγραψε:

    Δυστυχώς, φεύγω σε τρεις ώρες για εξωτερικό και δεν θα μοιραστώ τις σκέψεις και τα συναισθήματα που θα εκφράσουν τα παιδιά που ήταν χθες...

    Απλά, λίγο πριν πετάξω, θα πρέπει να "προσγειώσω" τις σκέψεις μου...

    Καλή αντάμωση





    καλό ταξίδι Φαλιμέντο! να προσέχεις!
    faltsoo
    20.05.2005, 18:42
    ΗΜΟΥΝ ΚΙ’ΕΓΩ ΕΚΕΙ
    ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣ


    ΜΟΣΧΑΤΟ 19/5/2005

    Πέμπτη 22.30 , τα φώτα σβήνουν και ένας πολύ ψηλός κύριος με μια ovation ξεκινά ένα μοναχικό μουσικό ταξίδι με ένα ‘’τραγουδακι’’.
    Κυρίες και κύριοι , αγαπητοί φίλοι του MUSIC HEAVEN , ο ΘΟΔΩΡΗΣ ΠΑΥΛΑΚΟΣ.
    Τραγούδια δικά του ,που έχουμε γνωρίσει από μεγάλους καλλιτέχνες, ακούγονται από την δική του υπέροχη φωνή και με το αίσθημα του δημιουργού και ξαναγεννιούνται . ‘Απόψε η νύχτα δεν περνά’ , ‘αλλά εγώ είμαι εντάξει’ , και ‘σ’αγαπω’ ,κι ας ‘σπάνε οι χορδές’ μου . Στη συνέχεια ανοίγει το μουσικό συρτάρι και ακούμε τραγούδια για πρώτη φορά και όμως όλοι μαζί τα τραγουδάμε ,’’δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες’’ μωρό μου .Είναι η ώρα για ένα φίλο , ο Μ. ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ να μας πει δυο τρία τραγούδια , μένει επάνω στη σκηνή και μας λέει με τον δικό του χαρακτηριστικό τρόπο τα δικά του τραγούδια αλλά και του Θ.ΠΑΥΛΑΚΟΥ παλιά και καινούργια , τραγούδια που ανακάλυψε τυχαία παραπεταμένα .
    Να και το πρωτο ντουέτο μια κιθάρα δυο φωνές ,Θ ΠΑΥΛΑΚΟΣ - Μ. ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ και ‘’πριν το τέλος’’ ‘’αγρίμια κι αγριμάκια μου’’ ‘’ήτανε μια φορά’’ ‘’νύχτωσε νύχτα ‘’ κ.α. όλοι μαζί μια φωνή.
    Διάλειμμα 10 λεπτά, ανάσες.
    ‘’I have often told you stories…’’ ο Θ.Παυλακος σε μια ανεπανάληπτη εκτέλεση του ‘’soldier of fortune’’, ‘’shine on you crazy diamond’’, ‘’knocking on heavens door’’ ‘’roadhouse blues’’………….να και μια δεύτερη κιθάρα και μαζί o faltso ‘’wish you were here’’………….
    O M.ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ανεβαίνει πάλι και με μια κιθάρα.....’’ stairway to heaven’’ ‘’hey hey my my’’ ………..δυο κιθάρες και ντουέτο με τον faltso ‘’Δημοσθένους λέξεις’’ ‘’ρε μπαγάσα’…..........και πάλι ο Θ.ΠΑΥΛΑΚΟΣ και όλοι μαζί ‘’Άννα δεν ήμουνα εγώ για αεροπλάνα’’ και δεν υπάρχει πρόγραμμα πλέον, τι θέλετε να ακούσετε? πάμε όλοι μαζί., καταπληκτικά.
    Η έκπληξη? ? ?
    Η έκπληξη ο Θ.ΠΑΥΛΑΚΟΣ τα τραγούδια του και η φωνή του, το κέφι του και η αμεσότητα του, ένας ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ από αυτούς που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουμε ένας ΜΟΥΣΙΚΟΣ με τραγούδια εμπειρίες
    Η ώρα πήγε 04.00
    Μια τελευταία φορά όλοι μαζί ...
    ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣ
    Καλήμερα σας ευχαριστούμε.


    faltsoo
    20.05.2005, 18:47
    ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ - ΠΑΥΛΑΚΟΣ - faltsoo

    too old to rock n roll, too young to die
    ....
    Η ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΧΙΟΥΜΟΡ ΘΑ'ΤΑΝ ΑΣΤΕΙΑ γφ







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 21-05-2005 00:07 ]
    επισυναπτόμενα: Resize of DSCN0088.JPG 
    Soulessome
    21.05.2005, 14:14
    Aν και ήρθα αργοπορημένη στο Εμμετρον...με το που μπηκα στο μαγαζί αντίκρυσα μια πολύ πολύ ζεστή ατμόσφαιρα, και μια παρεηστικη διαθεση!

    Τόσο η μουσική όσο και οι στίχοι των τραγουδιων είναι υπέροχοι. Πολλά από τα τραγούδια δυστυχώς δεν τα ήξερα αλλά όλα με μάγεψαν!!! Κι εδω θα συμφωνήσω με τον Fali, γιατί τόσο καλά κομμάτια να μένουν στο συρτάρι...

    Ηταν μια άπολαυστική βραδιά...και να πω την αλήθεια θαυμασα τον Θοδωρή Παυλακο τόσο για την σημαντική συμβολή του στη μουσική όσο και για την εξαιρετη συμπεριφόρα του!

    Επίσης ήταν η πρώτη φορά που ακουσα τον Μιλτο Πασχαλίδη LIVE και μου αρεσε παρα παρα πολύ!

    Περασα καταπληκτικα! Χαρηκα που είδα και τα φιλαρακια - μελη από το music heaven και μοιραστήκαμε μαζί αυτη την τόσο όμορφη βραδιά!
    Desmar
    23.05.2005, 11:39
    ...μια χαρά τα περάσατε χρυσά μου ...

    πάντα τέτοια ... εβίβα ...
    Hastaroth
    23.05.2005, 12:47
    Quote:

    Το μέλος Desmar στις 23-05-2005 στις 11:39 έγραψε:

    ...μια χαρά τα περάσατε χρυσά μου ...

    πάντα τέτοια ... εβίβα ...





    Είδες τί έχασες που δέν ήρθες Δεσποινούλα;

    Στην επόμενη απουσία θά σέ βάλω νά γράψης 1000 φορές την πρόταση:"Δέν θά ξαναλείψω από συνάντηση τού Musicheaven"

    ...καί μάλιστα χωρίς δικαίωμα χρήσης τού copy-paste....

    Πάρε τώρα καί μία κέρασμα από μένα
    faltsoo
    24.05.2005, 17:11
    μην κρινεις και μην τιμωρεις ινα μην τιμωρηθεις...HASTAROTH
    ΠΡΙΓΚΗΠΑ αγγελε του σκοτους ...που τη κοπανας ΠΡΩΤΟΣ...
    ετσι εχασες και την αναμνηστικη φωτογραφια (αποφοιτησης),
    καθως και τα τελευταια τζαμαρισματα,(βλεπε τζαμαρια,μπαλκονι,κ.λ.π.)

    Βεβαια θα μας πεις οτι δουλευες το πρωι (σε προλαβα)και οτι ηταν λιγο δυσκολα τα πραγματα αλλα ...αλλα το ειπαμε πολλακις

    ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΓΙΑ ΠΡΙΓΚΗΠΕΣ

    παρε και μια για να κοψεις το κρασι

    εμαθα οτι πηρες και καποια συνεντευξη... αναμενουμε...


    Hastaroth
    24.05.2005, 22:49
    Συνέντευξη; Τί συνέντευξη; Από ποιόν πήρα συνέντευξη καί δέν το ξέρω;

    Καί δέν την κοπάνησα πρώτος,είχαν προηγηθεί άλλοι.Μακάρι νά μπορούσα να μείνω μέχρι τίς 4 το πρωϊ γιά να είμαι καί στην φωτογραφία τής αποφοίτησης αλλά..τί να κάνουμε (πήγατε καί γιά πατσά βρέ αθεόφοβοι;)

    ΥΓ 1.Δέν είμαι πρίγκηπας τού σκότους αλλά πρόεδρος (μήν πούνε οτι θέτουμε καί πολιτειακό ζήτημα και μέ κατηγορήση ο τέως οτι πάω νά τού φάω το Τατόϊ...)

    ΥΓ 2.Δύο ποτηράκια κρασί ήπια καί μέ βάφτισες αμέσως κρασοπατέρα (wine-father αγγλιστί)...σκέψου νά'πινα ολόκληρο βαρέλι