ελληνική μουσική
    867 online   ·  210.851 μέλη

    Γίνεται να παίζει όντως τόσο γρήγορα αυτός ο κιθαρίστας;

    jorge
    29.10.2013, 16:35

    Ο κιθαρίστας φαίνεται να παίζει το Πέταγμα της Μέλισσας στα 350bpm (δείτε το ως το τέλος, αλλάζει tempo κάθε λίγο)

    Είναι ασύλληπτο.


    freddieKrueger
    29.10.2013, 17:00

    Σε κάνει αναρρωτιέσαι αν μια μέλισσα κουναέι τα φτερά της πιο γρήγορα α΄π ότι αυτός χειρίζεται τα δάχτυλά του...

    {#emotions_dlg.eek}


    reteos
    29.10.2013, 18:56
    Πω! Πω! . Φανταστικός .
    KRISTHESS
    29.10.2013, 18:59
    χαχαχαχα..απίθανος!!!σαν να βλέπεις..fast forward!φαντάσου να ήταν έλληνας και να έπαιζε μπουζούκι
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    29.10.2013, 19:09

    Καλησπέρα. όντως είναι ασύλληπτος. Όμως αυτός ο κιθαρίστας μπορεί να θεωρηθεί δεξιοτέχνης-βιρτουόζος μόνο παίζοντας ένα κομμάτι σε τόσο γρήγορα τεμπο; Κατά τη γνώμη μου έχει πολύ καλή τεχνική. Ταλέντο έχει; {#emotions_dlg.confused1} Ε.Σ.


    Hastaroth
    29.10.2013, 21:53

    Πρέπει να έχη ρίξει πολλή εξάσκηση,γιατί δέν είναι μόνο τα δάχτυλα τού αριστερού χεριού που κινούνται πολύ γρήγορα,αλλά και ο καρπός τού δεξιού χεριού που χειρίζεται την πένα.

    Κι'αυτό επειδή,παρ'όλη την ταχύτητά του,το παίξιμό του έχει ακρίβεια και ευκρίνεια-είναι ένα "ανθρώπινο sequencer".

    Βεβαίως,όπως λέει και η Ευαγγελία,ο άνθρωπος αυτός έχει καλή τεχνική,αλλά αυτό δέν αρκεί γιά να θεωρηθή καλός μουσικός-πρέπει να έχη και ταλέντο.Κατά πάσαν πιθανότητα έχει,αλλά αυτό δέν αποδεικνύεται από το γρήγορο παίξιμο...


    sea_like_eyes
    29.10.2013, 23:15

     . . . τενοντιτιδα . . .


    costaspanag
    30.10.2013, 01:01

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 29.10.2013, 18:59 έγραψε...
    ....φαντάσου να ήταν έλληνας και να έπαιζε μπουζούκι

    Όπως έλεγε ο δάσκαλός μου Θέμης Ρούσσος, στην Αμερική παραβγαίνανε με τον αείμνηστο φοβερό δεξιοτέχνη του μπουζουκιού Σπόρο (Γιάννη Σταματίου) ποιός θα κατάφερνε να παίξει γρηγορότερα το "πέταγμα της μέλισσας" και  ο Σπόρος κέρδισε. Κανείς δεν τον έφτανε σε ταχύτητα!

    Και, όπως φαίνεται στα βίντεο, δεν πρόκειται μόνο για γρήγορο και δεξιοτεχνικό παίξιμο. Έχει και ψυχή, έκφραση, αίσθημα!


    meryl82
    30.10.2013, 10:19

    {#emotions_dlg.eek}  Τι λέτε τώρα ρε παιδια ??????

    Με τέτοιο tempo, θα έγραφα το ποιό ωραίο τσιφτετέλι. . . . {#emotions_dlg.happycrazy}

    Πέρα απ' την πλάκα όμως, είναι καθαρά θέμα εξάσκησης.

    Ο άνθρωπος έχει ταλέντο και φαίνεται. Δεν αρκεί απλά το να είσαι ''καλός μουσικός''

    Το χέρι του ''πετάει'' επάνω στην ταστιέρα, άσχετα αν ακούγεται σαν κασέτα που ''μαζεύει''!!!!

    πολύ καλός!!


    -----------------

    Εμένα οι φίλοι μου είναι, μαύρα πουλιά....

    Εμένα οι φίλες μου είναι, σύρματα τεντωμένα.          '' Κατερίνα Γώγου''

    [ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 30-10-2013 18:14 ]


    mixalis-kleanthis
    30.10.2013, 12:43

    ΥΠΑΡΧΕΙ !!!!

    Ο Μιχάλης Παούρης και με τον Al Di Meola


    trelakias
    30.10.2013, 14:30

    Ποτέ δεν ήμουν φαν της ταχύτητας (στη μουσική {#emotions_dlg.tt2})...  Όχι επειδή απλά δεν μπορώ να παίξω γρήγορα αλλά δεν μου αρέσει και στο αυτί... Προτιμώ πιο relax καταστάσεις.

    Μερικές φορές πάντως κάποιοι τρέχουν γιατί... μπορούν! Θα συμφωνήσω είναι θέμα εξάσκησης αλλά επικεντρώνονται στην ταχύτητα και νομίζω η μουσική τους χάνει από αυτό...  Όταν βλέπω κάποιο τύπο να τα συνδιάζει όμως όλα απλά μου βγαίνει ένα συναίσθημα να τα παρατήσω, να πάρω μια φλογέρα και να γίνω τσομπάνης {#emotions_dlg.blink} 

    Ο συγκεκριμένος έχει και πιο εντυπωσιακά βίντεο από αυτό (που το προσπαθούν διάφοροι στο youtube) αλλά σαν τους countrο-telecasterακηδες δεν είναι...

    Μπαμπά μην τρέχεις !  {#emotions_dlg.scared}


    PetrosTser
    30.10.2013, 16:55

    Είναι τόσο ασύλληπτο που έχω μείνει εντελώς απαθής. {#emotions_dlg.tt2} Εντωμεταξύ, η πλάκα είναι ότι από ένα σημείο και έπειτα δεν ακούγεται καν σαν κιθάρα...

     

    ... και απορώ πώς ο τύπος έχει το κουράγιο να αλλάζει και τον μετρονόμο με τέτοιο παίξιμο που ρίχνει... {#emotions_dlg.happycrazy}


    makam
    12.11.2013, 13:47

    Αν σας φάνηκε γρήγορο αυτό, τότε τι να πούμε για τον παρακάτω που το φθάνει το κομμάτι στα 600 bpm.

    Βέβαια, ο τελευταίος το παίζει σε ηλεκτρική κιθάρα, με τα πλεονέκτημα που αυτή σου παρέχει στην ταχύτητα... 


    SonarNSonic
    16.11.2013, 13:33

    Η σύνθεση αυτή Flight Of The Bumblebee του Rimsky Korsakov (πέταγμα της μέλισσας) γράφτηκε για να παίζεται γρήγορα, είναι γεμάτη από ημιτόνια στη σειρά και από τρίλιες, οι φράσεις παίζονται σε μικρές εκτάσεις χωρίς μεγάλη καταβολή ενέργειας, είναι μια έξυπνα δομημένη σύνθεση γι' αυτό το σκοπό.

     Ο άνθρωπος είναι πολύ καλός όχι γιατί παίζει το "Πέταγμα της μέλισσας" πολύ γρήγορα,

    αλλά γιατί είναι ένας προικισμένος κιθαριστής με πολύ καλή γνώση του οργάνου.

    Απολαύστε τον σε ένα άλλο πολύ όμορφο και "λιγότερο γρήγορο" κομμάτι!

     


    koukdim74
    17.11.2013, 16:53

    χαχα! ο τυπος είναι τελείως μούφα!!Από τα λεγόμενα hoax..Τσεκάρετε εδώ:

    Φαίνεται από διάφορα χαρακτηριστικά ότι είναι τεχνολογικό τρικ..ο καρπός δεν μπορεί να κινείται έτσι εκτός και αν ειναι ρομπότ.. Να μην παίρνουε τις μετρητοίς ό,τι βλέπουμε...

    Να και κάτι αυθεντικό..Κοτρωνάκης  

    align=right>[ τροποποιήθηκε από τον/την koukdim74, 08-02-2014 15:38 ]


    PetrosTser
    18.11.2013, 13:07

    Παράθεση:

    Το μέλος koukdim74 στις 17.11.2013, 16:53 έγραψε...

    χαχα! ο τυπος είναι τελείως μούφα!!Από τα λεγόμενα hoax..Τσεκάρετε εδώ
    Link" target="_new">> Φαίνεται από διάφορα χαρακτηριστικά ότι είναι τεχνολογικό τρικ..ο καρπός δεν μπορεί να κινείται έτσι εκτός και αν ειναι ρομπότ.. Να μην παίρνουε τις μετρητοίς ό,τι βλέπουμε...

    Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν "ο τύπος είναι τελείως μούφα" γιατί, με την ίδια λογική, και το βίντεο που παραθέτεις θα μπορούσε να είναι απλώς μία "θεωρία συνωμοσίας". Ναι, ίσως να είχε φτιαχτεί έτσι αυτό το βίντεο... ίσως και όχι. Ο SonarNSonic έχει εξηγήσει κάποια πράγματα σχετικά με την δομή του κομματιού: "Η σύνθεση αυτή Flight Of The Bumblebee του Rimsky Korsakov (πέταγμα της  μέλισσας) γράφτηκε για να παίζεται γρήγορα, είναι γεμάτη από ημιτόνια στη σειρά  και από τρίλιες, οι φράσεις παίζονται σε μικρές εκτάσεις χωρίς μεγάλη καταβολή ενέργειας, είναι μια έξυπνα δομημένη σύνθεση γι' αυτό το σκοπό". Πόσταρε μάλιστα ένα δεύτερο βίντεο, όπου ο τύπος φαίνεται να παίζει ένα πολύ πιο πολύπλοκο κομμάτι από πλευράς εναλλαγών ανάμεσα σε γρήγορα και αργά περάσματα. Κι αυτό είναι μούφα;


    -----------------

    "LIVE TO ROCK!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 18-11-2013 13:09 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 19-06-2014 02:31 ]


    koukdim74
    18.11.2013, 13:12

    Αγαπητέ Πέτρο, δε λέω, καλή κιθάρα παίζει τύπος απλά το συγκεκριμέμνο βίντεο είναι ψεύτικο..για την πλάκα ρε παιδί μου. Αποκλείεται να παίζει έτσι ζωντανά..εγγυημένα!Ας μην μπλέκουμε τα συνομωσιολογικά.. Κάνει μπαμ ότι είναι υπερβολική ταχύτητα..κάτι σαν το matrix αν θυμάσαι.. Το δεύτερο βίντεο είναι τίγκα στο μοντάζ... Τώρα ο καθείς πιστεύει ό,τι θέλει. Άλλωστε υπάρχουν πιο πάνω αληθινά βίντεο που αξίζουν πχ Al Dimeola και Μ. Παούρης..

    καλή συνέχεια!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την koukdim74, 18-11-2013 13:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την koukdim74, 18-11-2013 13:18 ]


    PetrosTser
    18.11.2013, 13:25

    Ναι, φιγουρατζής είναι, δεν αντιλέγω. Ζωντανά (αν εννοείς σε συναυλία) πολύ πιθανό να μην παίζει έτσι - απαιτείται πολύ καλή προθέρμανση και, πιθανότατα, αυτοσυγκέντρωση, ηρεμία και ελάχιστο άγχος για να αποδώσει το μέγιστο. Προσωπικά, δεν αποκλείω τίποτα ούτε είμαι σίγουρος για μία από τις δύο απόψεις. Όσο μπαμ κάνει ότι ο τύπος παίζει υπερβολικά γρήγορα {#emotions_dlg.happycrazy}(χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν το κάνει πραγματικά), άλλο τόσο μπαμ κάνει ότι ο τύπος στο βίντεο που παρέθεσες προσπαθεί απεγνωσμένα ("HOAX" με τεράστια γράμματα - θυμίζει πρωτοσέλιδο σκανδαλοθηρικού περιοδικού {#emotions_dlg.tt2}) να μας πείσει για κάτι χωρίς να έχει αποδεικτικά στοιχεία (μας δείχνει πώς γίνεται να φτιαχτεί ένα τέτοιο βίντεο, δεν αποδεικνύει ότι το συγκεκριμένο βίντεο έχει φτιαχτεί έτσι). Δεν νομίζω να μάθουμε τι συνέβη τελικά, αλλά, ξέρεις κάτι; Δεν έχει και πολλή σημασία. {#emotions_dlg.rolleyes} Όταν κάποιος παίζει γρήγορα μόνο και μόνο για να σπάσει κάποιο ρεκόρ, αυτό είναι πλέον αντικείμενο συζήτησης όχι music fans, αλλά επιτροπών ρεκόρ. Wink Καλή συνέχεια και σε εσένα Smile


    -----------------

    "LIVE TO ROCK!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 18-11-2013 13:28 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 18-11-2013 13:29 ]


    PeVen
    18.06.2014, 20:24
    Αυτά τα βίντεο τα φτιάχνουν με το after effects της Adobe, το οποίο έχει τη δυνατότητα να τρέχει μέρος της εικόνας σε άλλη ταχύτητα. Και φυσικά και τον ήχο. >
    Hastaroth
    18.06.2014, 21:14

    Εννοείς δηλαδή ότι το αριστερό μέρος τής εικόνας (που δείχνει τον κιθαρίστα) "τρέχει" σε μεγαλύτερη ταχύτητα από το δεξί μέρος (που δείχνει το χέρι τού άλλου παιδιού),μέχρι το frame όπου ο κιθαρίστας σταματάει;Κι'εκεί επανέρχεται η ταχύτητα στο αριστερό μέρος τής εικόνας σε κανονικό επίπεδο;