ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.861 μέλη
    freddieKrueger
    03.01.2014, 13:36

    Παραθέτω παρακάτω μια δική μου δημιουργία μουσικά και στιχουργικά:

     


    https://www.youtube.com/watch?v=A1jk6EW-ys4Link

    >

    Ευχαριστώ για την ακρόαση


    Chrysanna
    03.01.2014, 13:47

    Έχεις θέμα με τις χαμηλές σου Cool (Έβλεπα πολύ Fame Story)

    Φωνάζατε πολύ ρε γμτ και καπακώνατε την μελωδία. Τι να σου κάνει η έρμη η κιθάρα μόνη της;

    Πολύ γλυκό, έχω να πω.

    Η κοπέλα έχει πολύ ωραία φωνή κι εσύ ωραίες κορόνες..

    Ξεκίνα να διαβάζεις φωναχτά, αγγλικά κείμενα για να φτιάξεις λίγο την προφορά σου.

    Άκρως επαγγελματικά σχόλια, ε; {#emotions_dlg.oops}


    freddieKrueger
    03.01.2014, 13:50

    Σ ευχαριστώ Χρυσάννα μου για τη γνώμη σου!{#emotions_dlg.beer}


    MixalisP
    04.01.2014, 06:13
    poly wraies difwnies, omorfoi an8ropoi kai oi 2 sas, an itan elliniko to tragoudi 8a mou arese perisotero, den katalavenw giati oloi grafoun agglika, xwris na 8elw na ginw kaustikos pistevw oti mporeis na grapseis analogous stixous sta ellinika kai to kommati na ginei 10 fores kalitero,anyway kali tyxh :)
    MixalisP
    04.01.2014, 06:15
    episis oi xamiles sou einai mia xara, katalavenw apolita tin ypervoli gia na akoustoun ola swsta stin kamera.
    freddieKrueger
    04.01.2014, 10:45

    Σ ευχαριστούμε Μιχάλη μου για την γνωμη σου!Καλή σου χρονιά.

    Επιτρέψτε μου να κάνω εδώ κάποιο σχόλιο:

    Έχω γράψει 2-3 ελληνικά τραγουδάκια και ίσως μελλοντικά τα ανεβάσω.

    Στο βίντεο,που παρεπιπτόντως είναι από κινητό,όπως σωστά παρατήρησες έπρεπε να ακουστούν τα ΠΑΝΤΑ.

    Εκεί οφείλεται στο ότι πρόφερα συλλαβή-συλλαβή τους αγγλικούς στίχους κι έτσι δεν ακούγομαι και πολύ...Βρετανός χαχαχα

    και ο άλλος λόγος είναι πως κάθε φορά που τραγουδάω θέλω να είμαι ο εαυτός μου:Ενας Έλληνας που τραγουδάει αγγλικά.

    Παρόλα αυτά σε μερικά σημεία δεν κατέστη δυνατό να ξεχωρίσουν καλά οι στίχοι.

    Οι χαμηλές γενικά είναι ένα δύσκολο κομμάτι στο τραγούδι:

    Είναι δύσκολο να ακουστουν καμμια φορα,το ίδιο καλα με τη μεσαία περιοχή ή την ψηλή.

    Παρ όλα αυτά στο συγκεκριμμένο ακούγονται ''καλούτσικα''.

    Συμπληρωματικό σχόλιο προς Χρυσσάνα,που λόγω κεκτημένης ταχύτητας παρέλειψα:

    Δεν φωνάζουμε καλή μου.Τραγουδάμε με κάποια σεβαστή ένταση για να αποτυπωθουν τα λογια μας στο βίντεο.Αλλο φωνάζω άλλο ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ δυνατά.Στα γήπεδα φωνάζουμε.Στις λαικές φωνάζουμε.Όταν όμως ο ήχος που παράγεται βγαίνει εντελώς άνετα και καθαρός δεν είναι φωνή,αλλά mezzo forte ήχος τραγουδιού.Με τον ίδιο τρόπο μπορεί κάποιος να τραγουδήσει πιο χαμηλά σε ένταση ή και πιο ψηλά.

    Τωρα αν στ αυτια σου ακούστηκε πως ''φωνάζαμε'' αυτό σημαίνει είτε πως πρέπει να δουλέψουμε κι άλλο,να γίνουμε καλύτεροι στην τεχνική μας είτε πως υπερβάλλεις με τον όρο σου.Εγώ θεωρώ πως συμβαίνουν και τα δυο μαζί.Δλδ σίγουρα θέλουμε δουλίτσα,αλλά επίσης σίγουρα δεν ''φωνάζουμε''.

    Βασικός κανόνας σε μια ορχήστρα ή χορωδία ή δεν ξέρω κι εγω τι άλλο είναι η φωνή να ''υπερκερνά'' τα μουσικά όργανα.Δεν γίνεται να ακούγεται πιο πολύ η κιθάρα ή το αμόνιο παρά η φωνή.

    Αυτό που εμένα δεν με ικανοποίησε και τόσο στην βιντεο-ηχογρλαφηση ήταν πως δεν διακρίνονται οι λεπτομέρειες στη μελωδία...ΥΓ είναι κιθάρα που παίζω εγω και αμόνιο που παίζει η ταλαντούχα δεσποινίς που μου κάνει την τιμή να με συνοδεύει.

    Και κάτι τελευταίο.Ξεκολλήστε βρε παιδιά απ το fame story.Δεν είναι όμορφο ούτε καν σαν αυτοσαρκασμός να αναφέρεται.Είναι σαν να λέει κάποιος με άλλο τρόπο ''δεν ξέρω τι λέω,αλλά αυτή ειναι η γνωμη μου'' και ειλικρινά δεν είναι έτσι.

    Αυτές οι απόψεις μου.

    Ευχαριστω και τα δυό παιδιά,Μιχάλη και Χρυσσάνα.

     

     


    costaspanag
    04.01.2014, 12:02

    Ωραίο Χρήστο, μπράβο!  Μην πτοείσαι, προχώρα, έχεις ταλέντο. Πολύπλευρο, στο στίχο, στο τραγούδι, στη μουσική.

    Βέβαια κι εγώ θα σε προτιμούσα σε Ελληνικό.

    Όσο για την προφορά, συμφωνώ μαζί σου πως είναι προτιμότερο να τα λες σαν Έλληνας και όχι σαν (ψευτο)εγγλέζος.  Μόνο εμείς και κάποιοι  Άραβες κ.ά. θέλουμε να ακουγόμαστε σαν "Εγγλέζοι" ή "Αμερικάνοι" -και το αποτέλεσμα φυσικά είναι γελοίο. Άλλοι λαοί (Γάλλοι, Γερμανοί, Ισπανοί, Ινδοί, Ιάπωνες  κλπ) δεν έχουν πρόβλημα να μιλάνε τα Εγγλέζικα με τη φυσική προφορά της γλώσσας τους.


    freddieKrueger
    04.01.2014, 12:10

    Σ ευχαριστώ για το σχόλιο και τη γνώμη σου Κώστα μου

     


    MixalisP
    04.01.2014, 15:15
    freddie an isoun jamaikanos kai tragoudages Reggae sta agglika me "jah" profora, ok! mazi sou, ta ellino-agglika distixws einai atexna apo ti fysi tous (kai kata tin apopsi mou panta!)
    Chrysanna
    04.01.2014, 15:34

    Δεν ξέρω τι λέω, αυτή είναι η γνώμη μου.

    Αυτό, αν και ακούγεται άσχημο, έχει μία δόση αλήθειας.

    Ισχύει για έναν ακροατή που δεν έχει γνώσεις μουσικής απλά κρίνει αυτό που ακούει.

    Βεβαίως, εσύ σαν μουσικός, μπορείς να υπολογίζεις μόνο τις γνώμες των συναδέλφων σου και όχι αυτές των "αδαών" ακροατών ή ακόμη και να το θέσεις ως προϋπόθεση.. δεκτές μόνο γνώμες μουσικών :)

    Δεν είδα κάποιον τέτοιο περιορισμό και γι' αυτό τόλμησα να σχολιάσω.

    Όσον αφορά τα πρώτα μου σχόλια...

    Ακούγοντας την φωνή σου στην αρχή του τραγουδιού, όπου ήταν πιο χαμηλή, το αποτέλεσμα ήταν "καλούτσικο" όπως κι εσύ ο ίδιος είπες. Στην συνέχεια, και όσο η ένταση ανέβαινε, άκουγα μία πολύ ωραία φωνή.

    Όσο για το περιβόητο "φωνάζατε", ίσως να μην ήταν ο πιο δόκιμος - μουσικά - όρος, αλλά ήταν η αίσθηση μου όσο άκουγα το τραγούδι. Ο λόγος; Δεν έφτανε καθαρά στ' αυτιά μου η μελωδία. Μπορεί να έχω θέμα με τ' αυτιά μου, δεκτό κι αυτό.

    Αν είχες μία ολοκληρωμένη μπάντα να παίζει κι εσύ να τραγουδάς, η μελωδία θα είχε άλλη ένταση και θα είχες την άνεση και τραγουδήσεις όσο δυνατά θέλεις. Εφόσον όμως έχεις μόνο μία κιθάρα, και ζητάς απ' τους αναγνώστες της σελίδας να σχολιάσουν την δημιουργία σου, στιχουργικά και μουσικά, πρέπει να προσφέρεις την ίδια ευκαιρία και στα δύο, προσαρμοζόμενος στις ιδιόρρυθμες συνθήκες που δημιουργούνται απ' την προχειρότητα της βιντεοσκόπησης.  

    Κλείνοντας, ο Έλληνας που μιλάει αγγλικά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει κακή προφορά. Όσο και να το βελτιώσεις, πάντα θα ξεχωρίζεις από έναν native speaker. Μην φοβάσαι γι' αυτό..

    Δεν είναι κακό να μην θέλεις ν' ακούγεσαι πολύ (ψευτο)εγγλέζος αλλά είναι κάκιστο ν' ακούγεσαι σαν Ρώσος που προσπαθεί να μιλήσει αγγλικά. Πολύ ιδιαίτερος συνδυασμός γι' αυτό και το αναφέρω (χιουμοριστικά).

    Αυτά είναι τα ερασιτεχνικά, αλλά απολύτως καλοπροαίρετα σχόλια μου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 04-01-2014 15:40 ]


    freddieKrueger
    04.01.2014, 15:59

    Δεν κατακρίνω τη γνώμη του μη μουσικού.

    Ίσα ίσα που αυτή μετρά επίσης πολύ.

    Αναφέρθηκα απλά σε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ αλήθειες

    1)Δεν φωνάζουμε.Κι αυτό είναι κάτι που ισχύει είτε είσαι μουσικός είτε όχι.Η ένταση της φωνής μας είναι όση πρέπει για τις δεδομένες συνθήκες.Αν ήμασταν με άλλα όργανα θα βάζαμε κι άλλο γκάζι όπου χρειαζόταν.Αλλά η ένταση είναι οκ.

    2)Η προφορα στ αγγλικα δεν ειναι η καλυτερη μα ουτε κ η χειροτερη.Κ σίγουρα δεν ακούγομαι σαν....Ρώσσος ή Τραχύς Ελληνας που προσπαθεί να μιλήσει αγγλικά.Αυτό ακούγεται όντως κακοπροαίρετο,αλλά το προσπερνώ.

    Δεν κατάκρινα την κριτική σου στην ουσία.

    Την αναφορά σου στο συμπαθές ριάλιτι κ την άνεσή σου να μιλάς για πράγματα που μπορεί να μην ξέρεις σχολίασα ίσως κάπως δηκτικά.

    Αυτό.Από εκεί κ πέρα ευχαριστώ για τον κόπο σου να ακουσεις κ να γραψεις αποψη.Γεια σου.

    Προς Μιχαλης Π:Οπως κ να χει Μιχαλη μου πηρα το ρισκο εγραψα σε αγγλικο στιχο τον τραγουδησα κ αυτο ειναι κατι δικο μου.Σιγουρα ο Τζαμαικανος μπορει να ακουγεται καλλυτερα με τη native προφορα του αλλα κι ένας έλληνας όταν δεν διαπραττει εγκλημα προφορας μπορει να ακουστει αξιοπρεπως.

    Η Εφη Θωδη νομιζω ακουγοταν πολυ χειροτερα.

    Σ ευχαριστω κι εσενα για την ομορφα τοππθετημενη σου αποψη.


    -----------------

     Χρατσ χρουτσ χρατσ κάνει όταν τη βάζω.Αλλά μετά άντε να 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 04-01-2014 16:08 ]


    margatsif
    04.01.2014, 16:35

    Σε κάποιο τραγούδι εγώ προσωπικά δεν ακούω μόνο την μουσική ή τον στίχο.

    Μ' ενδιαφέρει και ο τρόπος που αποδίδεται η όλη δημιουργία.

    Μ' ενδιαφέρει να μου περνάει ο καλλιτέχνης το ότι αισθάνεται τους στίχους που τραγουδά.

    Στο video που είδα, αυτό συμβαίνει!

    Το νοιώθετε και οι δυο σας,αν και ασυναίσθητα η προσοχή σας ήταν αρκετά στραμένη στην κάμερα.

    Είναι ένα πολύ ωραίο κομάτι, ακούγεται ευχάριστα και αν το φανταστώ με μία πλήρη ενορχήστρωση και πλαισίωσή του απο κρουστά,μπάσο,δύο κιθάρες, το αποτέλεσμα θα είναι τελείως διαφορετικό.

    Καλή συνέχεια παιδιά!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την margatsif, 04-01-2014 16:36 ]


    Chrysanna
    04.01.2014, 19:23

    ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ επίσης αλήθεια, είναι πως ένας μουσικός στο ξεκίνημα του οφείλει να είναι δεκτικός σε κάθε σχολιασμό που σχετίζεται με το αντικείμενο του. Ειδικά όταν την ζητάει.

    Η επαγγελματική ορολογία και οι γνώσεις περί μουσικής, τις οποίες μπορεί και να στερούμαι, είναι επίκτητες ενώ ο επαγγελματισμός, είναι έμφυτος.

    Αυτό μην το προσπεράσεις. Για δικό σου καλό :)

    Καλή συνέχεια σε ό,τι κι αν κάνεις.


    freddieKrueger
    04.01.2014, 20:00

    Σ ευχαριστώ αγαπητέ Margatsif για τη γνώμη σου Χαίρομαι που ανίχνευσες ψυχή στο κομμάτι...

    Η αλήθεια είναι πως του έκανα μια μικρή τονική μετατροπή απ τον αρχικό τόνο που το εγραψα-το έριξα ένα ημιτόνιο κατω κι έγραψα τις νότες οπότε έπρεπε να είμασταν προσηλωμένοι στο γραπτό.Αυτό,φαίνεται σαν να κοιτάμε την κάμερα χαχα

    Θα επιχειρήσω να το ενορχηστρώσω καλύτερα ίσως να βγεί καλύτερο έτσι.

    Επίσης ίσως αλλάξω τα μέσα της ηχογράφησης σε κάτι που να αποδίδει καλύτερα αν και για μένα αυτα εχουν μικρη σημασια.

    Χρυσάννα,είπαμε ευχαριστώ και γεια σου.Να μην το ξαναπόυμε,ε?{#emotions_dlg.yes}

     

     

     


    -----------------

     Χρατσ χρουτσ χρατσ κάνει όταν τη βάζω.Αλλά μετά άντε να την πάρω πίσω...{#emotions_dlg.tt2}

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 04-01-2014 21:23 ]


    Chrysanna
    04.01.2014, 21:46

    No promises... Smile


    iarnold
    06.01.2014, 01:38

    Ακουσα το κομμάτι μία φορά, παρακολουθώντας το βίντεο. Αμέσως μετά, το ξανάκουσα με τα μάτια κλειστά και όντως, μου πέρασε ευχάριστα συναισθήματα! Εχει ευχάριστη και ζεστή μελωδία!

    Ο καλός μουσικός, δεν θα πρέπει να αναδεικνύεται πάντοτε υποστηριζόμενος άπο μία μεγάλη και ταλαντούχα ορχήστρα, πανάκριβες κονσόλες, πανάκριβα μικρόφωνα και το Celemony Melodyne, άλλα θα πρέπει να τολμά και να κάνει ακριβώς αυτό που κάνατε εσείς. Μία κιθάρα, ένα φτηνιάρικο κινητό και καλή διάθεση! Κάτι που στην εποχή μας, δύσκολα το συναντάς σε πολλούς επώνυμους καλλιτέχνες με αποτέλεσμα, όταν ακούσεις κάποιον/α τον οποίο/α έχεις συνηθίσει μέσα άπο τα cd του/ης ακαπέλα και χωρίς υποστήριξη, να μένεις με το στόμα ανοιχτό και να λες: Ρε σύ, εγώ στο μπάνιο μου τραγουδάω καλύτερα απ' αυτόν/ην. Μπράβο σας!

    Παρ' όλα αυτά, είναι κρίμα που λες ότι μία καλύτερη ηχογράφηση έχει για σένα μικρή σημασία. Το κομμάτι είναι πολύ καλό για να παραμείνει στη memory card του κινητού!


    freddieKrueger
    06.01.2014, 11:44

    Καλημέρα αγαπητέ iarnold...

    Ακριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω-σ αυτό που επισημαίνεις δλδ-όταν γράφω πως για μένα τα ''μέσα'' έχουν μικρή σημασία...

    Δλδ,συγκριτικά με το έμψυχο δυναμικό δεν έχουν σημασία.Όταν αυτό είναι λειψό,τα μέσα απλά αποτελούν ένα ψεύτικο,''τέλειο'' φαινομενικά περιτύλιγμα.

    Όσο λιγότερη επεξεργασία,όσο λιγότερα μέσα ηχοληψίας ή ψηφιακής ενορχηστρωσης χρησιμοποιεί κάποιος τόσο πιο ΑΛΗΘΙΝΟΣ είναι.Η μουσική και το τραγούδι για μένα είναι πάνω απ όλα κατάθεση αλήθειας.Μιας ατελούς,αυθεντικής πραγματικότητας,όπως αυτή που φαίνεται στο βίντεο με τα συν της και τα πλην της.

    Σίγουρα τα σχόλια τα δικά σου,αλλά και των υπόλοιπων παιδιών είναι επιβοηθητικά στο να συνεχίσω να δουλεύω πάνω σε αυτό που αγαπώ πολύ.

    Σ ευχαριστώ για την άποψή σου και για την κρίση σου


    -----------------

     Χρατσ χρουτσ χρατσ κάνει όταν τη βάζω.Αλλά μετά άντε να την πάρω πίσω...{#emotions_dlg.tt2}

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 06-01-2014 11:45 ]


    MixalisP
    06.01.2014, 15:25
    Freddie 8a diafonisw mazi sou an kai plateiazoume, o dromos pros tin oloklirosi enos mousikou pernaei profanws kai apo tin ixoliptiki diadikasia , i paragwgi einai proektasi tis dimiourgikotitas kai to poso ali8inos einai kapoios den alionete apo auti.To poso 8a afierw8eis wste na ma8eis na xrisimopoieis ta "mesa" gia na katafereis auto pou 8es den se kanei pseutiko , to na kaneis mia enorxistromeni paragogi den se kanei pseutiko. To na pas se ena studio na paikseis tin ki8ara kai ti fwni kai na tou peis ftiaksta ypoloipa auto ok einai ligo periergo. Anyway an agapas auto to tragoudi 8a prepe na tou fer8eis me ton kalitero dinato tropo wste na to eksipswseis ma8enontas na kaneis ta panta wste oles oi parametroi na pernoun apo to xeri sou kai to apotelesma na paraminei apolita diko sou (kai isws apolita ali8ino). O logos pou pistevw oti auto to epixirima pou diatipwnw exei logo yparksis einai oti oti egrapsa einai prosopiki mou apopsi alla kai empeiria, den einai apla kati pou grafw gia na perasei i wra. :)
    freddieKrueger
    06.01.2014, 15:29

    Καλησπέρα Μιχάλη μου.

    Φυσικά και δεν ακυρώνω τη σημασία των μέσων ηχοληψίας ή επεξεργασίας στο studio.Απλά τα βάζω σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με το έμψυχο υλικό.Αυτό γράφω

    Σεβαστή η άποψή σου


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    06.01.2014, 20:46

    Καλή χρονιά και Χρόνια Πολλά. Το τραγούδι σαν μελωδία μου θύμισε ιρλανδική μπαλάντα. Η φωνή της κοπέλας μου φάνηκε πιό "δουλεμένη" από τη δική σου Χρήστο. Όχι ότι πας πίσω και εσύ. Τo forte σου θα μπορούσε να είναι πιό μαλακό. Απλά θα σου θυμίσω κάποια post σου σε άλλα topic του forum, περί αναπνοής και τοποθέτησης φωνής. Οι στίχοι όμορφοι σαν και εσας που τραγουδούσατε. Με εκτίμηση, Ε.Σ.