ελληνική μουσική
279 online   ·  204.231 μέλη

Συνδεση ηχειων μεγαλυτερης αντιστασης απο την αντισταση του ενισχυτη

ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 14:21

Γεια σας.,Εχω και εγω μια απορια.Εχω εναν ενισχυτη pioneer vsx 421...Προσφτα εφτιαξα μια κολωνα μονος με 2 ηχεια και ενα τουιτερ...τα ηχεια ειναι 8ohm 150watt το καθενα....οπως τα εχω συνδεση σε σειρα και εχουν σπασει σε 4 ohm το καθενα...ο ενισχυτης απο την αλλη παιζει απο 6 μεχρι 16ohm...τοσο καιρο δεν εχει υπαρξει καποιο προβλημα μπορει να υπαρξει στο μελλον και να καει ο ενισχυτης??

JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.02.2014, 14:45

Σε σειρά; Τότε πως λες ότι "έσπασε" η αντίσταση στα 4; Παράλληλα μήπως εννοείς; Γιατί σε σειρά η αντίσταση μεγαλώνει, δεν μικραίνει.

Μα καλά, τόσα κανάλια έχει ο ενισχυτής, τι τα θέλεις τα περισσότερα ηχεία στα ίδια κανάλια;

Το ηχείο εσωτερικά πως είναι συνδεμένο με τα μεγάφωνα; Τα γούφερ είναι συνδεμένα παράλληλα μεταξύ τους; Αφού λες ότι το έφτιαξες, θα ξέρεις.

-----------------

When the people fear the government there is tyranny, when the government fears the people there is liberty.

[ τροποποιήθηκε από τον/την JeffersonT, 03-02-2014 14:47 ]

ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 15:00
Εγω εφτιαξα την κουτα μονο..τα ηχεια ειναι για οικειακη χρηση.Την ολη δουλεια με την συνδεση του woofer με το crossover την εκανε αυτος στο μαγαζι με τα ηλεκτρονικα.τα ηχεια λενε 150Watt 8ohm και ειπε πως θα τα συνδεε ετσι ωστε να γινουν 4οhm.εκτος αν ειπε ψεματα το θεμα ειναι οτι ενισχυτης τα παιζει και μαλιστα μια χαρα παρολο που λεει απο 6-16ohm..το θεμα ειναι θα καει στο μελλον?
STEFANOS604
Βετεράνος
Chat
03.02.2014, 15:02

Κατ’ αρχάς έτσι όπως τα λες δεν τα έχεις συνδέσει εν παραλλήλω αλλά εν σειρά (αφού 2 Χ 8 Ωμ εν σειρά μας κάνουν 16 Ωμ  ενώ 2Χ 8 Ωμ εν παραλλήλω μας κάνουν 4 Ωμ).

Δείτε το στις 2 φωτογραφίες: Αν είναι έτσι και δεν εννοείς το αντίθετο (απλά δεν διατυπώνεις σωστά τη φράση σου) τότε δεν έχεις πρόβλημα γιατί είσαι εντός κατασκευαστικών ορίων.

Όμως μελετήστε προσεκτικά τα παρακάτω που πολύ κάνουν παρανόηση , ακόμα και τεχνικοί:

Αν λοιπόν τα συνδέσεις εν παραλλήλω τότε είσαι εκτός κατασκευαστικών ορίων και μάλιστα προς τα κάτω που σημαίνει (αφού ο ενισχυτής σου απαιτεί τουλάχιστον 6Ωμ και συ του συνδέεις 4 Ωμ). Βέβαια πάντα υπάρχει κατασκευαστική ανοχή αλλά κανείς δεν σου εγγυάται ότι αν (ειδικά παίζοντας το volume στο τέρμα) ότι δεν θα προξενήσεις βλάβη.

Τώρα αν η σύνθετη αντίσταση του ηχείου είναι μεγαλύτερη απ΄τη σύνθετη αντίσταση του ενισχυτή (πχ αν του συνέδεες  περισσότερα Ωμ από 16 ) τότε απλά η ισχύς εξόδου του θα είναι λιγότερη απ’ αυτή που είναι ικανός να δώσει.

Αν ενδιαφέρεστε δείτε και άλλες έννοιες χρήσιμες σε μουσικούς  ΕΔΩ :

ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 15:08
Κυριε στεφανε ησασταν πολυ κατατοπιστικος..μαλλον ειναι συνδεδεμενα σε παραλληλια και ειπε ψεματα..σημερα αγορασα αλλο ενα ιδιο γουφερ.πως πρεπει να το συνδεσω??
JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.02.2014, 15:11

Παράθεση:

Το μέλος ronakos2 στις 03.02.2014, 15:00 έγραψε...

Εγω εφτιαξα την κουτα μονο..τα ηχεια ειναι για οικειακη χρηση.Την ολη δουλεια με την συνδεση του woofer με το crossover την εκανε αυτος στο μαγαζι με τα ηλεκτρονικα.τα ηχεια λενε 150Watt 8ohm και ειπε πως θα τα συνδεε ετσι ωστε να γινουν 4οhm.εκτος αν ειπε ψεματα το θεμα ειναι οτι ενισχυτης τα παιζει και μαλιστα μια χαρα παρολο που λεει απο 6-16ohm..το θεμα ειναι θα καει στο μελλον?

Μάλλον δεν έχεις κατανοήσει τα περί σειράς ή παράλληλα. Ας το πάμε απλά και βήμα βήμα.

Τα ηχεία αυτά είναι συνδεμένα στις μπόρνες του ενισχυτή που είναι για τα δύο κύρια ηχεία; Μαζί σε αυτές τις μπόρνες υπάρχουν άλλα ηχεία που έχουν συνδεθεί στις ίδιες μπόρνες του ενισχυτή ή επάνω σε αυτά τα ηχεία; Εάν ναι, τότε κακώς.

Ούτε παράλληλη σύνδεση σηκώνει ο ενισχυτάκος ούτε σε σειρά. Ο κατασκευαστής δεν προτείνει τίποτε τέτοιο. Προτείνει μόνο ένα ηχείο σε κάθε έξοδο του ενισχυτή (έχει 5 εξόδους, όσα και τα κανάλια ισχύος του). Μετά αρχίζουν τα κόλπα τα περίεργα που κάνουν στις Ινδίες και που κάποια στιγμή θα επιφέρουν ζημιά.

ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 15:17
Και αν εγω αγορασω μια καινουργια κολωνα 2 δρομων 5 μεγαφωνων πως θα την συνδεσω??
JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.02.2014, 15:20

Φαίνεται στο πίσω μέρος του ενισχυτή αυτό που είπα.

Εάν επρόκειτο να μπορεί να δεχτεί δεύτερο ζευγάρι ηχείων στις ίδιες εξόδους (ίδια κανάλια ισχύος) θα είχε δεύτερο ζευγάρι εξόδους στα ίδια κανάλια με την ονομασία Front B

Προτείνω να ακολουθήσεις τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Τα ηχεία σου, εφ' όσον είναι 8ohm κάνουν για τον ενισχυτή θεωρητικώς, γιατί η αντίσταση δεν είναι σταθερό μέγεθος (μεταβάλεται με τη συχνότητα). Τόσο η προδαφραφή τους, όσο και η προδιαγραφή που αναγράφεται στο πίσω μέρος του ενισχυτή, αφορά την ονομαστική αντίσταση των προς σύνδεση ηχείων, δηλαδή μια μέση τιμή.
Εάν όμως εσύ μέσω άλλων πρακτικών μεταβάλλεις την αντίσταση του συνδεμένου ηχείου, τότε σίγουρα θα υπάρξει ζημιά κάποια στιγμή.

JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.02.2014, 15:22

Παράθεση:

Το μέλος ronakos2 στις 03.02.2014, 15:17 έγραψε...

Και αν εγω αγορασω μια καινουργια κολωνα 2 δρομων 5 μεγαφωνων πως θα την συνδεσω??

Δεν θα βγάλουμε άκρη έτσι. Τι ηχεία έχεις συνολικά να σου πω αν μπορείς να τα συνδέσεις. Σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι ότι με αυτόν τον ενισχυτή συνδέεις ένα ηχείο σε κάθε έξοδο. Έχει 5, μέχρι 5 μπορείς να συνδέσεις.

ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 15:33
Λοιπον ανοιξα την κουτα παλι..συγγνμη για το λαθος αλλα τα ohm ηταν 4 αντι για 8.Εχω 3 woofer 150watt 4ohm το καθενα, 1 τουιτερ και ενα κροσοβερ..τι κανω??
JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.02.2014, 15:36

Αυτά τα στοιχεία αφορούν το ένα ηχείο; Ηχείο=η φέρουσα καμπίνα των μεγαφώνων.

Αν ναι τότε μην παίζεις σε μεγάλες εντάσεις. Τα ηχεία είναι περίεργο και δύσκολο φορτίο για τον συγκεκριμένο ενισχυτή.

Εκτός και έχεουν μεγάλη ευαισθησία και δε χρειαστεί να τσιτώνεις τον ενισχυτή.

-----------------

When the people fear the government there is tyranny, when the government fears the people there is liberty.

[ τροποποιήθηκε από τον/την JeffersonT, 03-02-2014 15:37 ]

ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 15:37
ολα αυτα τα εχω συνδεση στο κροσοβερ και παιζουν μαζι σε μια κουτα
ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 15:39
τα 2 γουφερ ειναι συνδεδεμενα σε σειρα αραεχω συνολο 8ohm..το τριτο γουφερ που ειναι 4ohm να το βαλω σε σειρα??
JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.02.2014, 15:39

Συνολικά πόσες κούτες (ηχεία δηλαδή) έχεις; Δύο; Για να βρούμε τη διαθέσιμη ισχύ του ενισχυτή ρωτώ.

ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 15:42
1
JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.02.2014, 15:45

Έχεις ένα ηχείο; Και πως το έχεις συνδέσει; Δεν πιστεύω να έχεις μπλέξει τα κανάλια εξόδου με το κάθε μεγάφωνο στο ίδιο ηχείο ξεχωριστά!!!!

ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 15:47

αυτο εδω εχω φτιαξει.

επισυναπτόμενα: 1608996_4168387224741_1439256322_n.jpg 
JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.02.2014, 15:53

Ναι, για να δουλέψει όμως σωστά κατ' αρχήν το σύστημα, χρειάζεται άλλο ένα τουλάχιστον.

Λοιπόν, εν κατακλείδι. Εγώ λέω πως αυτός που στα έφτιαξε προσπάθησε να κρατήσει την ονομαστική αντίσταση στα 8ohm. Όπως μου περιέγραψες τη σύνδεση των μεγαφώνων εσωτερικά, είναι για 6 ohm. 8+4/2= 6ohm.

Ονομαστικά λοιπόν είσαι OK. Για την ισχύ του ενισχυτή αμφιβάλλω, όπως και για καμιά περίεργη βουτιά της αντίστασης. Γιατί το ηχείο δεν είναι εύκολο. Για να οδηγηθεί σωστά θέλει καλά ρεύματα. 

ronakos2
Περαστική Νότα
Chat
03.02.2014, 15:56
εννοεις δεν θα δινει την απαραιτητη ισχη ο ενισχυτης??πως θα πρεπει να ειναι τα ρευματα σωστα??και γτ πρεπει να βαλω και αλλο γουφερ??
JeffersonT
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.02.2014, 16:04

Άλλο ένα ηχείο (όχι γούφερ). Ο ενισχυτής ξεκινά με προυπόθεση να έχεις δύο ηχεία και μετά να συμπληρώσεις κεντρικό ηχείο και surround.

Λες ότι ο ήχος σου αρέσει και είναι φανταστικός. Πως γίνεται αυτό με ένα ηχείο; Από δύο ηχεία ξεκινά η στερεοφωνία (δυο σημειακές πηγές).

Αυτή τη στιγμή έχεις ένα κανάλι οδηγούμενο, η ισχύς του ενισχυτή είναι όση μπορεί να αποδώσει, όμως δεν ακούς ούτε σωστά ούτε καλά.

Έχεις έναν ενισχυτή τάξης AB που θα αποδώσει περίπου σε ισχύ το 60% της κατανάλωσης του τροφοδοτικού του. Όσο ανεβαίνεις σε κανάλια τόσο διαιρείς τη διαθέσιμη ισχύ του τροφοδοτικού του. Όμως για να μιλήσουμε για ήχο ξεκινάμε από δύο ηχεία-δύο κανάλια-δύο σημειακές πηγές.

Αλλιώς αυτό που ακούς δεν είναι ήχος.