ελληνική μουσική
    439 online   ·  210.858 μέλη
    piterpiano
    01.06.2005, 21:27
    Εχω μια απορια,και συγχρονως μια αποψη που προφανως πολλοι θα διαφωνουν μαζι μου!!

    Αναφερομαι σε καποιους καλλιτεχνες των οποιων η μπογια εχει περασει ανεπιστρεπτει αλλα παρολαυτα συνεχιζουν να εμφανιζονται σε πιστες!

    χαρακτηριστικο παρδειγμα ο Τολης Βοσκοπουλος..Δεν το καταλαβαινει το 21χρονο μυαλο μου ας μου εξηγησει καποιος.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 02-06-2005 09:32 ]
    Jimy
    01.06.2005, 22:13
    Για κάθε ηλικία και ανάλογα την παιδεία που έχει κάποιος η διασκέδαση και η ψυχαγωγία εκφράζονται αλλιώς.
    Επίσης μπορεί κάποιος να είναι ας πούμε 30 χρόνων αλλα το μυαλό του να είναι 12 οπότε κάπου εκεί τα λόγια περιτεύουν


    KRITIKOS
    02.06.2005, 00:46
    piterpianno το θεμα δεν ειναι ποσο ειναι ηλικιακα ο καλλιτεχνης αλλα τι ιστορια εχει αφησει πισω του...Τωρα οσο για τον Τολη Βσοκοπουλο εχεις δικιο
    δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ειναι ακομη πανω στην πιστα μιας και φωνητικα ειναι χαλια...
    jorge
    02.06.2005, 01:00
    Εγώ λυπάμαι περισσότερο για τους λεγόμενους "μεγάλους" της ελληνικής μουσικής. Ο Βοσκόπουλος οκ είναι μεγάλη φωνή, αλλά προσωπικά δε με στενοχωρεί τόσο η φωνητική του παρακμή διότι τα καλά του τραγούδια τα είπε προς 20 ετών και βάλε. Αυτά έχουν μείνει και αυτά ακούμε, σωστά;

    Τι γίνεται όμως με τη Χαρούλα;
    KRITIKOS
    02.06.2005, 04:34
    Jorge γινε ποιο συγκεκριμενος...Δηλαδη η χαρουλα και αυτη εχει "σπασει" η φωνη της; η εχει κανει λαθος επιλογες στα τραγουδια της;
    οπως και να εχει η χαρουλα πιστευω ειναι απο τις μεγαλυτερες φωνες αυτη τι στιγμη στην Ελλαδα
    jazzer79
    02.06.2005, 09:12
    Συμφωνω φιλε kritike! Η Χαρουλα μαζι με τη Βιταλη πιστευω πως ειναι οι καλυτερες φωνες που υπαρχουν στην Ελλαδα τωρα (απο τις παλιες εννοω).Εχουν ακομα πραματα να δωσουν!!!
    jorge
    02.06.2005, 09:31
    Quote:

    Το μέλος KRITIKOS στις 02-06-2005 στις 04:34 έγραψε:

    Δηλαδη η χαρουλα και αυτη εχει "σπασει" η φωνη της;




    Αυτό εννοώ, ναι. Έχω διαπιστώσει μεγάλη διαφορά στα live της. Ειδικά το τελευταίο Live με το Μαχαιρίτσα, η γνώμη μου είναι πως δεν έπρεπε να βγει καν.

    Δεν παύει βέβαια να είναι - για μένα - η μεγαλύτερη ερμηνεύτρια της σύγχρονης ελληνικής μουσικής ιστορίας και αυτό είναι που έχει τελικά τη μεγαλύτερη σημασία.
    Soulessome
    02.06.2005, 10:37
    Σιγουρα η Χαρούλα όσο και η Βιτάλη είναι πολύ σημαντικές μορφές στην Ελληνική μουσική σκηνή...και έχουν να δωσουν ακόμα πολλά...
    Το πρόβλημα όμως είναι ότι επειδη νιώθουν οτι περναν τα χρονια κανουν βεβιασμένες κινήσεις και πολύ λάθος επιλογες με αποτελεσμα να αρχίζουν να γινονται εμπορικες μςν αλλα οχι και ποιοτικές...
    Το θέμα είναι πως νιώθεις μιας και η μουσική είναι ψυχη και όχι τι ηλικια έχεις!!!

    Οσο για τον Βοσκόπουλο φίλε Παναγιώτη, υπάρχουν Φ Α Ν Α Τ Ι Κ Ο Ι θαυμαστες του ακόμα και σήμερα, ξημεροβραδιαζοντε στο μαγαζί να τον ακουνε...και μαλιστα είναι και αρκετα νέοι.... (Γουστα είναι αυτα).
    Οποτε εφοσον γεμιζει το μαγαζι και μπορει και βγαζει χρηματα...γιατι οχι...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Soulessome on 02-06-2005 10:38 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Soulessome on 02-06-2005 10:52 ]
    EffieKakaflika
    02.06.2005, 10:51
    Η Χαρούλα είναι από τις μεγαλύτερες φωνές στην Ελλάδα, αλλά φωνητικά αυτή τη στιγμή έχει πέσει πάρα πολύ...
    Δεν βρίσκω το λόγο γιατί να συνεχίζει να εμφανίζεται ολόκληρη σεζόν σε μαγαζιά ενώ αυτό την καταστρέφει... Το live που είχε ηχογραφήσει πριν 2-3 χρόνια ήταν άθλιο, κατα τη γνώμη μου, ενώ τα κομμάτια από τον τελευταίο δίσκο που τόσο δημοφιλής ήταν, είναι πολύ κοινότυπα και εν πάση περιπτώσει τίποτα το σπουδαίο, για να τραγουδηθούν από μια τόσο μεγάλη μορφή...
    Το συγκινησιακό που προκαλούν άτομα όπως η Χαρούλα, είναι πολύ σημαντικό. Κανείς δεν λέει να αποσυρθούν. Καλό είναι όμως, κατά τη γνώμη μου πάντα, να μην φύγουν έχοντας "μικρύνει" την εικόνα τους, και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με πολύ προσεκτικές επαγγελματικές κινήσεις...


    abyss
    02.06.2005, 11:46
    Δυστυχώς, ένα τραγούδι λέει την αλήθεια...
    "Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..."


    Όσον αφορά στην Αλεξίου πάντως, επειδή τυχαίνει να την έχω δει αρκετές φορές τα τελευταία δύο χρόνια,
    η φωνή που βγαίνει και στον τελευταίο δίσκο αλλά και στο live cd του Κεραμεικού, είναι πολύ πιο σπασμένη και γενικώς πιο ¨λιγη¨σε σχέση με όσα μας έχει δώσει η Αλεξίου στο παρελθόν, όμως στα live της ήταν στιγμές που νόμισα ότι ακούω την Αλεξίου πριν είκοσι χρόνια και πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί -αν όντως η φωνή της είναι σε καλό ακόμα επίπεδο όπως φαίνεται στις παραπάνω στιγμές που περιγράφω- βγάζει προς τα έξω φωνή μικρότερης αξίας από αυτή που πραγματικά μπορεί...

    Βέβαια φυσικό είναι στα 55 της να μην έχει την ακμαία φωνή που είχε στα 30, ε?!

    Καλύτερο θα ήταν να προσέξει τις επιλογές της όμως, γιατί τελευταία μας τα 'χει χαλάσει... Αν και πήρε τ' αυτί μου ότι θα ετοιμάσει δίσκο με Κραουνάκη και Νικολακοπούλου.,...

    Για να δούμε...
    EffieKakaflika
    02.06.2005, 11:57
    Νομίζω ότι οι στιγμές που βγάζει την Αλεξίου πριν 30 χρόνια είναι πολύ λίγες και έχουν να κάνουν καθαρά με την ψυχολογία της... Λόγω του ότι όμως δεν είναι δυνατόν να έχει την απόδοση που είχε στα 30 της, καλό θα ήταν να ήταν λίγο πιο προσεκτική. Την άκουσα σε τηλεοπτική εκπομπή πριν λίγο καιρό να τραγουδά κάποιο ηπειρώτικο και είχα πάθει την πλάκα μου. Αμέσως μετά όμως βράχνιασε και άρχισε πάλι να προζάρει (κάτι που με ενοχλεί όταν γίνεται συνεχώς).
    Για τον δίσκο με τον Κραουνάκη και την Νικολακοπούλου άκουσα κι εγώ... Μάλλον θα γίνει καταπληκτική δουλειά... Όπου έχουν βάλει χέρι αυτοι οι δύο μαζί έχουν γίνει θαύματα...

    cheroubino
    02.06.2005, 12:27
    Quote:

    Το μέλος abyss στις 02-06-2005 στις 11:46 έγραψε:

    Δυστυχώς, ένα τραγούδι λέει την αλήθεια...
    "Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..."








    Όποιος έχει γευτεί τη μαγεία του χειροκροτήματος, δε νομίζω ότι θα συμφωνήσει.

    Εκεί είναι όλα τα λεφτά, στο χειροκρότημα, και αυτό είναι που σου λείπει όταν σβήσουν τα φώτα της σκηνής - όσο χοντρόπετσος και ρεαλιστής κι αν είσαι.
    EffieKakaflika
    02.06.2005, 12:42
    Συμφωνω, εξ'άλλου δεν νομίζω ότι η Αλεξίου έχει ανάγκη από λεφτά (όπως πχ η Τζένη Βάνου)...
    Οι μεγάλες προσωπικότητες θα πρέπει να έχουν το σθένος και τα κότσια (γιατί αυτό χρειάζεται) να ξεπεράσουν τη ματαιοδοξία τους που σχετίζεται με την ικανοποίηση που λαμβάνει κανείς από το χειροκρότημα και την αναγνώριση. ¶λλωστε, η αναγνώριση υπάρχει και θα υπάρχει γι'αυτή την γυναίκα, γιατί ουσιαστικά έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές...
    abyss
    02.06.2005, 13:51
    Ειρήνη υμίν παιδιά!
    Όταν λέω πως για τα λεφτά τα κάνουν όλα,
    δεν εννοώ φυσικά καλλιτέχνες που το "χρώμα" τους περνάει ακόμα,
    αλλά όλους εκείνους που έχουν ξεθωριάσει και επιμένουν να βγαίνουν και να τραγουδούν ενώ τα μαγαζιά του δε γεμίζουν ή αν θέλετε κι ας γεμίζουν, οι ίδιοι οι τραγουδιστές δε μπορούν να ικανοποιήσουν τον κόσμο που γεμίζει...

    Πάντως δε νομίζω πως είναι λίγοι αυτοί που πάνε μόνο για τα λεφτά
    αν και με στεναχωρεί...

    Φιλιά!
    EffieKakaflika
    02.06.2005, 14:10
    Εντάξει, συζήτηση κάνουμε...

    Φιλιά..
    doritsa78
    02.06.2005, 14:19
    Συμφωνω μαζι σου!Παντως στα live της η ΑΛΕΞΙΟΥ μαζευει κοσμο,οσο και να εχει η φωνη της λιγο "αλλοιωθει".Μερικοι καλιτεχνες που η φωνη τους εχει "χαλασει" περισσοτερο δεν θα επρεπε καν να εμφανιζονται.



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: doritsa78 on 02-06-2005 14:29 ]
    revekka
    02.06.2005, 14:34
    Το να αποσυρθεί κάποιος την κατάλληλη στιγμή είναι μεγάλη υπόθεση... δε θέλω να περιοριστώ μόνο στο τραγούδι αλλα να αναφερθώ και σε άλλες περιπτώσεις για να γίνει αντιληπτός ο ψυχολογικός παράγοντας που αφορά αυτό το θέμα.

    Ο τζογαδόρος είναι δύσκολο να αποσυρθεί την κατάλληλη στιγμή, ιδιαίτερα όταν κερδίζει. Πολλοί άνθρωποι προσπαθούν να ζωντανέψουν συναισθήματα ανύπαρκτα και δεν αποσύρονται απο τις σχέσεις τους, είτε φιλικές, είτε ερωτικές, είτε επαγγελματικές.

    Στις επαγγελματικές σχέσεις τίθεται και το θέμα των χρημάτων αλλα να μην αγνοούμε και το θέμα της ‘απόσυρσης’ γενικά. Ένας άνθρωπος που δουλεύει μια ζωή και ονειρέυεται τη σύνταξη, όταν πάρει σύνταξη κλονίζεται ο κόσμος του, αρχίζει να νιώθει άχρηστος, θέλει να κάνει κάτι για να προσφέρει και πέφτει στη παγίδα να θέλει να συνεχίσει αυτό που έκανε, αγνοώντας την απόδοσή του.

    Εγώ προσωπικά δεν το υποστηρίζω αυτό, ο άνθρωπος για μένα είναι ανάγκη να αποσύρεται με αξιοπρέπεια. Όχι με εγωισμό, με αξιοπρέπεια.


    Spilman44
    02.06.2005, 19:26
    Τα λόγια της Ρεββέκας, Χρυσός Κανόνας !!!
    aggeliki
    02.06.2005, 23:49
    Χμμμμ.....Κατι για Χαρουλα ακουσα...
    Λοιπον ξεκαθαρίζω οτι εμένα ανετα καποιος θα με ελεγε φανατική της θαυμάστρια.Παρ'όλα αυτά προσπαθω να τα κοιτάω τα πραγματα λιγο απ'εξω και όσο το δυνατον πιο αντικειμενικά.
    Ετσι δεν θα διαφωνήσω πολυ σ'αυτά που λεχθηκαν παραπάνω.Και ειδικα στο γεγονος οτι καποιες στιγμες τραγουδαει καταπληκτικά.Και αυτό μάλλον οφειλεται στο γεγονος οτι εχει βαρεθει να τραγουδαει τραγουδια που αν δεν τα πει το κοινο θα χαλαστει....Γιατι πολυ απλά λένε "μα δεν θα πει το όλα σε θυμίζουν?"
    Τελικά νομίζω οτι αυτές τις στιγμές αναζητάω και γι'αυτο πηγαινω και την βλέπω τακτά...Με στεναχωρει το γεγονός που κουράζει με αυτόν τον τρόπο τη φωνή της αλλά είναι και αυτό το συναισθηματικό που με πιάνει και όταν την ακούω λιώνω!Την στιγμή που την ακούω απλά βυθίζομαι και τις συγχωρώ οποιοδήποτε λάθος...Δεν ξερω αν είναι λογικό όλο αυτό αλλα αυτό παθαινω!Τι να κάνω?
    Τέλος θα προσθέσω οτι απ'όλους αυτούς περιμένω κάποια ειδική παράσταση και οχι μια καθημερινή εμφάνιση σε μαγαζί, και κυρίως παραστάσεις με λίγα σουξε...Και φυσικά καλές δισκογραφικές δουλειες...Γι'αυτό και περιμένω πολλά από τη πιθανή συνεργασία Κραουνάκης -Νικολακοπούλου -Αλεξίου!

    Νομίζω οτι τελικα γι'αυτο μαζευουν κόσμο αφού υπαρχουν κατι τετοιοι σαν και εμένα και γεμίζουν τα μαγαζιά


    Ομως γιατί να απαιτούμε πραγματα από τους αλλους αφου ο πιθανός εγωισμός τους,δεν τους αφήνει?

    Όσο γι'αυτους που δεν ακούγονται είναι κρίμα να ασχοληθείς και μαζί τους...
    divided
    03.06.2005, 11:16
    Quote:
    Όποιος έχει γευτεί τη μαγεία του χειροκροτήματος, δε νομίζω ότι θα συμφωνήσει.

    Εκεί είναι όλα τα λεφτά, στο χειροκρότημα, και αυτό είναι που σου λείπει όταν σβήσουν τα φώτα της σκηνής - όσο χοντρόπετσος και ρεαλιστής κι αν είσαι.




    Μακάρι να τα έβλεπαν όλοι τόσο ρομαντικά τα πράγματα αλλά δυστυχώς... Εμένα πάντως παιδιά μιάς και ανοίξατε το μεγάλο θέμα της χαρούλας σαν απλό ακροατή συνεχίζει να με ξετρελαίνει αλλά και να με εκνευρίζει!! Είναι όντως τεράστιο κεφάλαιο και παρόλα αυτά ΄κάποιες φορές μοιάζει να κάνει τα πάντα για να ρίξει τον εαυτό της.