ελληνική μουσική
    703 online   ·  210.886 μέλη

    <<Είμαι Charlie>>, λογοκρισία, αυτολογοκρισία και το πνεύμα του φασισμού

    Hastaroth
    15.01.2015, 15:46

    Παράθεση:

    Το μέλος census στις 15.01.2015, 14:14 έγραψε...
    Απλά ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσετε να είστε ρατσιστές με 1,5 δισεκατομύρια ανθρώπους που ΤΥΧΑΙΝΕΙ να είναι μουσουλμάνοι.

    Να σταματήσουν κι'αυτοί να είναι ρατσιστές μαζί μας.Δέν μού απαντήσατε γιά ποιόν λόγο οι επιτεθέντες στο Charlie Hebdo χτύπησαν και το μπακάλικο τού Γαλλοεβραίου.Απ'όσο ξέρω,ο συγκεκριμένος δέν έφτιαχνε σκίτσα γιά το Charlie Hebdo στον ελεύθερο χρόνο του...

    Παράθεση:

    Το μέλος census στις 15.01.2015, 14:14 έγραψε...

    Το κριτήριο εισόδου στον παράδεισο δεν το σχολιάζω καν. Τι να σχολιάσει κανείς άλλωστε πάνω σε κάποιον που δεν γνωρίζει ότι το Ισλάμ είναι φιλευσπλαχνία και ΔΕΝ είναι κριτήριο εισόδου η δολοφονία αθώων, τουναντίον είναι αμαρτία.

    Μαντέψτε λοιπόν που θα καταλήξουν εκείνοι που έκαναν το μακελειό σύμφωνα με τη θρησκεία τους... .

    Στόν Ισλαμικό παράδεισο θα καταλήξουν,με βουνά από πιλάφια και με 72 παρθένες έκαστος γιά πάρτη του.

    Ετσι λέει το Κοράνιο γιά όποιον σκοτώνει "απίστους",όπως εκείνοι που έκαναν το μακελειό σύμφωνα με τη θρησκεία τους....

    Α,και αποδείξτε μας,κύριε census,με παραδείγματα,ότι το Ισλάμ είναι φιλευσπλαχνία.Πείτε μας,γιά παράδειγμα,το όνομα μιάς διεθνούς φιλανθρωπικής οργάνωσης που έχει ιδρυθεί από Μουσουλμάνους και παρέχει δωρεάν περίθαλψη σε ασθενείς ανεξαρτήτως θρησκείας,φυλής κλπ κλπ 

    Σταματώ την συζήτηση εδώ,διότι και η δική μου υπομονή εξαντλήθηκε.

    ΥΓ.Μέ τον Konstantinosoa διαφωνούμε σε αρκετά θέματα,συμφωνούμε σε κάποια άλλα-όμως σέβομαι τίς απόψεις του σε θεολογικά ζητήματα διότι έχει σπουδάσει θεολογία στο πανεπιστήμιο.Εσείς,κύριε census;


    freak
    15.01.2015, 16:45

    Δεν ηξερα οτι επρεπε να εχει σπουδασει καποιος για να τον σεβομαστε σε μια κουβεντα σχετικα με το αντικειμενο.

    Εγω που παρατησα το πανεπιστημιο παρεμεινα στοκος δηλαδη.

    Επειδη καποιοι ειναι φονταμενταλιστες κλπ, θα πρεπει κι εγω να κατεβω στο επιπεδο τους, και να αρχιζω να μισω τους μουσουλμανους κι εγω δεν ξερω τι αλλο. Το πνευμα του φασισμου ζει και βασιλευει.


    KRISTHESS
    15.01.2015, 19:18

    όντως βασιλεύει.. Smile και φυσικά υπάρχουν και οι Ισλαμοφασίστες που δε σέβονται τα πιστεύω των άλλων! Επειδή δε, ο παραλογισμός... έχει και όρια... να και κάτι χιουμοριστικό για μας... σοβαρό όμως για κάποιους {#emotions_dlg.eek}http://www.ndtv.com/article/world/snowmen-declared-anti-islamic-as-snow-falls-in-saudi-arabia-647692

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 15-01-2015 19:30 ]


    KRISTHESS
    15.01.2015, 19:46

    ΄Οντως .. ο φασίστας... δεν ξέρει ότι είναι.. φασίστας  http://www.independent.co.uk/news/people/anjem-choudary-on-the-Charlie-hebdo-attacks-muslims-do-not-believe-in-the-concept-of-freedom-of-expression-9965400.html?cmpid=facebook-post


    KRISTHESS
    15.01.2015, 20:05

    www.independent.co uk.. άσχετα με facebook .. όποιος ψάχνει..βρίσκει... μουσουλμάνος ή μη φιλάκια..καλό παράδεισο σας εύχομαι...κάποιοι όμως..μην τρώτε πολλά πολλά πιλάφια.. γιατί προκαλεί.. "μαλάκυνση".. Smile Αυτά από μένα..Χαιρετώ σας με πολλή αγάπη και κατανόηση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 15-01-2015 20:15 ]


    Konstantinosoa
    15.01.2015, 21:07
    Ντρέπομαι πραγματικά... Και για τις γυναίκες που διαβάζουν τέτοια και περί άλλων μεριμνούν και τυρβάζουν. Το "φασίστα" το επιστρέφω. Όσο για τη wiki σε επιστημονικό επίπεδο απαγορεύεται δια ροπάλου να παραπέμπεις εκεί. Και ο Αλλάχ δεν έχει σχέση με κανένα Αβραάμ, είναι αρχαία Αραβική θεότητα που καπηλεύτηκε ο Μωάμεθ. Αλλά τί στα λέω χάνω τζάμπα τον καιρό μου. Δεν αξίζει τον κόπο. Καληνύχτα και καλή αντιφασιστοκόληση "Κάτω η Ισλαμοφοβία".
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    VA505
    16.01.2015, 08:29

    Δεν παρακολουθησα την συζήτηση σας απο την αρχη αλλα ειδαι οτι αναφερεστε σε ισλαμοφασίστες και ειδα τυχαία αυτο το αρθρο περι του επίσημου κρατικού  ελληνο-χριστιανο-φασισμού που ειναι πολύ ενδιαφέρων να το διαβάσετε.  http://grekamag.gr/43383/#.VLVDnirfbNf.facebook 


    tallos
    16.01.2015, 09:25
    Δεν τον σκοτωσε κανενας όπως εγινε στο παρισι για να βγει ο κοσμος στους δρομους.Επισης ο τυπος εχει παραξενες αντιληψεις για την διασκεδαση,βρισκει την ζωη στον Βολο ανιαρη εκτος από τις καταληψεις.
    KRISTHESS
    17.01.2015, 00:16

    Θα δανειστώ τα λόγια ενός καλού φίλου...

    "Η απάντηση κάθε σοβαρού πολίτη κατά την ταπεινή μου γνώμη.. οφείλει να είμαι ΜΙΑ: 
    ΚΑΝΕΝΑΣ φόβος και ΚΑΝΕΝΑΣ ρατσισμός απέναντι σε ανθρώπους με διαφορετικό θρήσκευμα από το δικό μου, αλλά και ΚΑΜΙΑ ανοχή σε αυτόν που δεν το σέβεται. Όπως έχεις την απαίτηση να σεβαστώ αυτό που πιστεύεις ,έτσι και συ οφείλεις να σεβαστείς αυτό που πιστεύω και γω.
    Ή με τους νόμους της δημοκρατίας μας, ή απέναντί τους. 
    Συνοπτικές διαδικασίες απέλασης σε όσους επιβουλεύονται την ελευθερία έκφρασης που έχουν κατακτήσει οι δυτικές κοινωνίες.Αν λοιπόν δε σου αρέσει η ελευθερία έκφρασης στη χώρα που επέλεξες να πας και θέλεις να είσαι φασίστας, γύρνα πίσω στη δική σου χώρα,  για να αισθάνεσαι άνετα.Όχι..δεν είναι σκληρό. Είναι το δίκαιο και το λογικό.
    Θρησκευτική ελευθερία, ΝΑΙ. Αλλά, θρησκευτική ελευθερία σημαίνει να πιστεύεις όποιον θεό θέλεις, όχι να ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ τον δικό σου και τους νόμους του. 
    - Οι νόμοι είναι υπόθεση της πολιτείας, όχι των ιερατείων.Κι αυτό αφορά ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ.
    - Η δημοκρατία και οι ιδέες του Διαφωτισμού είναι κατάκτηση. 
    - Όποιοι τις επιβουλεύονται δεν έχουν θέση στην κοινωνία των πολιτών."


    freak
    17.01.2015, 10:04

    Εχεις αντιληφθει που γραφεις αυτες τις χιλιοειπωμενες καθεστωτικες π@π@ριές?

    Σε ενα thread περι Charlie που συνειδητα εγραφαν στα π@π@ρι@ τους τις θρησκειες και την καθε μορφη εξουσιας και αυτο το πληρωσαν με την ζωη τους.

    Ακριβως επειδη προκαλουσαν και καλα εκαναν.

    Αν θες ανοιξε ενα thread στα forum των φιλων της εκκλησιας η της Ελας και συνεχισε εκει.

    Θα παρεις πολλα like απο τους ελληναραδες νοικυραιους, και την καθε ομοφοβη και ξενοφοβη κυρα κατινα.

    Ουτε κατι Σαμαραδες δεν τα λενε τοσο καθεστωτικα. Ελεος.

    Οι ανθρωποι εχασαν την ζωη τους για την απολυτη ελευθερια εκφρασης της καθε αποψης.

    Ξερεις τι σημαινει απολυτη ελευθερια στο να εκφραζεις τις αποψεις σου?

    Αυτο εκανε ο Charlie.

    Ειχε εξωφυλο τον Ιησου να κανει σεξ με την Μαγδαληνη η την αγια Τριαδα να σοδομιζεται, και για αυτο ετρωγε τις "χριστιανικες" μηνυσεις του κερατα, την μια μετα την αλλη, λογω ασεβειας. Το ιδιο εκανε και με το Ισλαμ.

    Αυτο υπερασπιζομαστε. Το καταλαβες?

    Με την ιδια ευκολια που εγω μπορω να πω I am NOT Charlie, η οπως θα εγραφαν και οι ιδιοι οι αποθανωντες: "σκ@τ@ στον ταφο μας".

    Το επιασες?


    Hastaroth
    17.01.2015, 15:35

    Δέν είδα όμως κανέναν χριστιανό να παίρνη τα όπλα και να μπουκάρη στα γραφεία τού Charlie Hebdo και να σκοτώνη τους σκιτσογράφους.

    Οπως δέν είδα και κανέναν σκιτσογράφο τού Charlie Hebdo να ουρή και ν'αφοδεύη μέσα σε μιά εκκλησία ή σε μιά συναγωγή ή σ'ένα τζαμί.Διότι κι'αυτό μπορεί να το θεωρή "τρόπο έκφρασης" αυτός που το κάνει.Αλλά δέν είναι τρόπος έκφρασης-είναι προσβολή.

    Μπορεί η άποψή μου να είναι πως το Ισλάμ ή ο Χριστιανισμός ή ο Ιουδαϊσμός κλπ είναι "όπιο τού λαού" ή "μέσον υποδούλωσης".Δικαιούμαι να το λέω αυτό,άν έτσι πιστεύω.Δικαιούμαι επίσης να φτιάχνω σκίτσα που να δείχνουν τον Ιησού ή τον Μωϋσή ή τον Μωάμεθ να κάνουν σέξ μεταξύ τους.Δέν δικαιούμαι όμως να πιάσω έναν μπαλτά και ν'αρχίσω να καταστρέφω εκκλησίες,τζαμιά ή συναγωγές και νεκροταφεία ή να ουρώ και να αφοδεύω εντός ή επί αυτών,γιατί αυτά,που γιά μένα μπορεί να μήν έχουν καμμιά πολιτιστική αξία,έχουν ασφαλώς γιά όσους τα πιστεύουν-οπότε καταστρέφοντάς τα δείχνω την ασέβεια-ή,έστω,την ανοχή μου-γιά τους άλλους αυτούς ανθρώπους.Οπως επίσης δέν δικαιούμαι να ειρωνεύωμαι τίς διδασκαλίες αυτών τών ανθρώπων,ακόμη κι'αν δέν τίς αποδέχωμαι-γιατί έτσι δείχνω πως δέν σέβομαι/ανέχομαι τίς απόψεις αυτών τών προσώπων και όσων τίς ασπάζονται.

    Καί τέλος,μπορεί οι σκιτσογράφοι τού Charlie Hebdo να προκαλούσαν με τα σκίτσα τους,αλλά όποιος είναι "μάγκας" απαντά στην πρόκληση με άλλη,ισοδύναμη πρόκληση.Οχι σκοτώνοντας αυτόν που προκαλεί-γιατί τότε δείχνει ότι τον φοβάται-αφ'ενός-και ότι έχει ο ίδιος άδικο-αφ'ετέρου.

    Ας έφτιαχναν και οι ισλαμιστές σκίτσα που να σατιρίζουν τους σκιτσογράφους τού Charlie Hebdo.

    Γιά να βλέπαμε κι'εμείς ποιός σατιρίζει τον άλλον καλύτερα......


    tallos
    17.01.2015, 17:08
    Δεν είναι καλυτερα να μας εξηγησει ο Φρηκ γιατι θαυμαζει τους Ταλιμπαν;
    mary_omikron
    17.01.2015, 18:14

    Μετά από 4 σελίδες ανοχής, μήπως να υπενθυμίσουμε το θέμα, και να επιστρέψουμε ή εστω να συνδέσουμε την συζήτηση σ΄αυτό? {#emotions_dlg.biggrin}


    optiras
    17.01.2015, 18:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 17.01.2015, 15:35 έγραψε...
    Δέν είδα όμως κανέναν χριστιανό να παίρνη τα όπλα και να μπουκάρη στα γραφεία τού Charlie Hebdo και να σκοτώνη τους σκιτσογράφους.

    Έχουμε δει χριστιανούς να βάζουν βόμβες σε ιατρικές κλινικές γιατί εκεί γίνονταν εκτρώσεις (ηπα), έχουμε δει χριστιανούς να καίνε σινεμάδες για να μην προβληθεί "ιερόσυλη " ταινία-ο Χριστός ξανασταυρώνεται (στην ελλάδα στα μέσα της δεκαετίας του 80 αυτό) με αποτέλεσμα να κινδυνέψουν άνθρωποι, έχουμε δει ιερά εξέταση να καίει βιβλία και συγγραφείς, ακόμα και επιστήμονες, έχουμε δει ,εδώ στο δήθεν λικνο του πολιτισμού, την ελλάδα-τότε βυζαντινή αυτοκρατορία- την εικονομαχία όπου χριστιανοί έβγαζαν τα ματάκια σε χριστιανούς... Το τι τύχη είχαν οι αιρετικοί δεν το συζητάμε...

    Την υπόθεση Καζαντζάκη μάλλον την ξεχάσαμε...

    Ο φανατισμός είναι το πρόβλημα, και όχι για ποιες ιδέες είναι κάποιος φανατικός

    Για το πόσα σατυρικά περιοδικά κλείστηκαν από χριστιανούς-το γαλλικό χαρακίρι, -του οποίου εξέλιξη ήταν το Τσάρλυ, το θρυλικό μάλε στην ιταλία, δεν έχω κάνει μελέτη... Αναφέρω αυτά τα δυο...

    Το πόσα βιβλία ήταν απαγορευμένα ή δεν βγήκαν σε χώρες όπως ελλάδα, ισπανία, ιταλία, ιρκλλανδία δεν το συζητώ...

    Προσωπικά παραδέχομαι πως μερικές φορές η σάτυρα, η γελοιογραφία, η κριτική ξεπερνά κάθε όριο-γίνεται όμως κακόγουστη σε αυτές τις περιπτώσεις...

    Να πω κάτι: το πόσο εκτός από εγκληματική αλλά και βλακώδης είναι αυτή η τακτική φαίνεται από το εξής: το περιοδικό που χτυπήθηκε από την -στην προκειμένη περίπτωση ισλαμικό- φασισμό, ήταν στα πρόθυρα χρεοκοπίας, εκτύπωνε 25000 φύλλα και από αυτά δεν πουλιόνουσαν όλα στην γαλλία-μια χώρα με 60000000 κατοίκους. Πιθανόν τα 5000000 φύλλα που εκτύπωσε το τελευταίο τεύχος να ξεπερνούν τα φύλλα που εκτύπωσε σε όλη την ιστορία του... Ακόμα ενεργοποίησε και ευαισθητοποίησε τους γάλλους, πολίτες, δημοσιογράφους... Το περιοδικό έγινε γνωστό παγκοσμίως,

    Το ξέραμε τρεις γάτοι που λένε, που ήμασταν φανατικοί του είδους, βλέπε θέμα μου σε άλλο φόρουμε με θέμα τα σατυρικά περιοδικά-έχει πρόβλημα προς το παρόν ο σέρβερ, μόλις διορθωθεί θα βάλω το λινκ

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 17.01.2015, 15:35 έγραψε...

    Καί τέλος,μπορεί οι σκιτσογράφοι τού Charlie Hebdo να προκαλούσαν με τα σκίτσα τους,αλλά όποιος είναι "μάγκας" απαντά στην πρόκληση με άλλη,ισοδύναμη πρόκληση.Οχι σκοτώνοντας αυτόν που προκαλεί-γιατί τότε δείχνει ότι τον φοβάται-αφ'ενός-και ότι έχει ο ίδιος άδικο-αφ'ετέρου.

    Ας έφτιαχναν και οι ισλαμιστές σκίτσα που να σατιρίζουν τους σκιτσογράφους τού Charlie Hebdo.

    Γιά να βλέπαμε κι'εμείς ποιός σατιρίζει τον άλλον καλύτερα......

    Συμφωνώ... αυτό όμως θα σήγμαινε να επιτρέπεται η κριτική/ σάτυρα... Και πολλά καθεστώτα δεν την επιτρέπουν... Το συγκεκριμένο περιοδικό πολιτικό ήταν περισσότερο παρά αντιθρησκευτικό...


    optiras
    17.01.2015, 18:28

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 17.01.2015, 17:08 έγραψε...

    Δεν είναι καλυτερα να μας εξηγησει ο Φρηκ γιατι θαυμαζει τους Ταλιμπαν;

    Που διάβασες τέτοιο πράγμα... Νομίζω δεν το διάβασα πουθενά... Αν μου έχει ξεφύγει, μου το επισημαίνεις;


    KRISTHESS
    17.01.2015, 19:05

    Δεν κατάλαβα Φρηκ τι ακριβώς θες να "πιάσω"(και μάλιστα με ύφος αυστηρό και  χιλίων καρδιναλλίων) και που ακριβώς διαφώνησες σ'αυτά που είπα. Στην ελευθερία της έκφρασης?Smile Το ότι την υποστηρίζω ... αυτό είναι καθεστωτικό?Εσύ δηλαδή.. τι ακριβώς μας λες?.. Ό,τι νά'ναι. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 17-01-2015 19:20 ]


    freak
    18.01.2015, 08:21

    Σοβαρη τοποθετηση βλεπω.

    Παντως ειμαι πολυ σαφης στην τελευταια μου τοποθετηση.


    Post αρνητικής αξιολόγησης