ελληνική μουσική
    1004 online   ·  210.856 μέλη

    Να ακουστούν και τα τραγούδια που ακυρώθηκαν ?

    georgetr
    17.03.2015, 13:19

    Ανοίγω αυτό το θέμα , σκεπτόμενος ( κατά την άποψή  μου πάντα ) , ότι  η ουσία του διαγωνισμού , δεν είναι η ψηφοφορία και η θέση του κάθε τραγουδιού που θα προκύψει , αλλά  η ευκαιρία να ακουστούν τα τραγούδια στο ευρύτερο κοινό.

         Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εφικτό να δημοσιεύσουν στο παρόν τοκιπ  ή όπως αλλιώς νομίζει η διοργάνωση και όσοι βέβαια επιθυμούν , με όποιο τρόπο επιθυμούν ( link youtube , mp3   κλπ. ) , το τραγούδι τους που ακυρώθηκε η συμμετοχή του για οποιοδήποτε λόγο ….  


    Ευχαριστώ .


    STEFANOS604
    17.03.2015, 14:22

    Ίδια πρόταση κατέθεσα πριν μέρες στην απάντηση #18 http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=32158&start=0

    Πρόταση μου:

    Τα 14 κομμάτια που θεωρήθηκαν ‘’Εξαιρετικά κακής ποιότητας ηχογράφησης’’ μπορούν οι συνθέτες να τα ανεβάσουν:

    1. Στο youtube ,στο Dailymotion, στο soundcloud... είτε όπως τα απέστειλαν στο διαγωνισμό για να ‘’διαπιστώσουμε’’ και οι υπόλοιποι την κακή ποιότητα ηχογράφησης  ή να τα ξαναηχογραφήσουν και να τα ποστάρουν :
    2. στην ενότητα : ‘’Οι δημιουργίες μας’’
    3. ή στην ενότητα :’’ Μουσικοί Σύνδεσμοι (Links)’’
    4. ή να ανοιχτεί ένα νέο thread με τα 14 κομμάτια  και να κριθούν εκτός συναγωνισμού.

     Οπότε αφού δεν έλαβα επίσημη απάντηση από τη διεύθυνση , ας αποφασίσουν οι ενδιαφερόμενοι  μια από τις ανωτέρω επιλογές … 


    mary_omikron
    17.03.2015, 14:56

    @ Georgetr

    To Musicheaven δίνει την δυνατότητα σε όποιο μέλος επιθυμεί να ποστάρει video με τραγούδια, είτε δικά του (εν προκειμένω στις "δημιουργίες") είτε άλλων, με σκοπό την γνωριμία τους στα μέλη της κοινότητας και σχολιασμό.

    Εκτός από τίς θέσεις που υπέδειξε ο @Stefanos604 τα μέλη μπορούν να αναρτήσουν και video εδώ : http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Video>

    Για ειδικό thread προκειμένου να κριθούν τα τραγούδια που αποκλείστηκαν για τους Χ λόγους το καθένα, δεν νομίζω οτι είναι πρέπον όταν υπάρχει επίσημος διαγωνισμός, αλλά βεβαίως αυτό είναι προσωπική άποψη. 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)


    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 17-03-2015 14:58 ]


    Chrysanna
    17.03.2015, 15:30

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 17.03.2015, 14:56 έγραψε...

    ...βεβαίως αυτό είναι προσωπική άποψη. 


    Η οποία θα φανερώσει και τον σεβασμό που τρέφετε για τους συναδέλφους σας δημιουργούς οι οποίοι συμμετέχουν αυτή την στιγμή στον διαγωνισμό και "δικαιούνται" της προσοχής μας μέχρι τις 14 Ιουνίου!

    Smile


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 17-03-2015 15:31 ]


    mary_omikron
    17.03.2015, 15:37
    Χρυσάννα εννοείς οτι η άποψή σου είναι συμπληρωματική στην δική μου, να το διευκρινίσουμε αυτό.... μην γίνει παρανόηση οτι απευθύνεσαι σε μένα η οποία δεν είμαι καν μουσικός :) :)
    Chrysanna
    17.03.2015, 15:40

    Σωστή η διευκρίνηση σου. Το μήνυμα μου απευθύνεται στον θεματοθέτη.


    georgetr
    17.03.2015, 16:19

    O Θεματοθέτης Chrysanna , δεν είπε για ειδικό thread , ώστε να διαγωνιστούν τα τραγούδια αυτά μεταξύ τους . Αντιθέτως είπε ότι η ουσία του διαγωνισμού δε είναι ποιά θέση θα πάρει κάθε τραγούδι , αλλά η δυνατότητα να ακουστούν νέα τραγούδια σε ένα ευρύτερο κοινό . Επειδή λοιπόν η απόρριψη ενός τραγουδιού και η μη συμμετοχή του , δεν έχει να κάνει με αν το έχουν ψηφίσει οι διοργανωτές ώστε να συμμετάσχει , αλλά για διάφορους άλλους λόγους (κακή ηχογράφηση , διπλοσυμμετοχή κλπ) , καλό θα ήταν όποιος θέλει να το παρουσιάσει και όποιος κάνει κέφι , πολύ απλά να το ακούσει κάποια χρονική στιγμή . Δε νομίζω ότι πάνω σε αυτό τίθεται θέμα σεβασμού σε συναδέλφους εάν μέσα στα τραγούδια του διαγωνισμού ακούσει και άλλα 10 - 15 για τα οποία δε θα μπει και σε καμιά διαδικασία βαθμολόγησης ? Δηλαδή μέσα στο χρονικό διαστημα που διαρκεί ο διαγωνισμός , δε θα ακούσει ο κόσμος άλλα τραγούδια ? Και τέλος το να υποστηρίζεις τη δουλειά σου και να θέλεις να ακουστεί , δε σημαίνει ότι δε σέβεσαι τη δουλειά του άλλου στην οποία μπορεί και να υποκλιθείς ! Ας γίνουμε λίγο ποιό λογικοί Chrysanna και ας σκεφτούμε ότι και αυτοί που δε συμμετέχουν λόγω απόρριψης στο διαγωνισμό , είναι το ίδιο συνάδελφοι με αυτούς που συμμετέχουν.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 17-03-2015 16:28 ]


    KRISTHESS
    17.03.2015, 16:28

    νομίζω αντί να μιλάμε ανούσια.. θα έπρεπε ήδη να έχεις ποστάρει georgetr το τραγούδι σου για να το ακούσουμε! Δεν υπάρχει λόγος να αναλωνόμαστε άλλο ανούσια!!Αν είναι να το ακούσουμε, βάλτο!! Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα!! Το είπε άλλωστε και η Μαίρη. Άλλωστε εσύ θα το ποστάρεις , εμείς θα το ακούσουμε και όλα καλά Smile Θα λήξει καλώς το θέμα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 17-03-2015 16:31 ]