ελληνική μουσική
    416 online   ·  210.859 μέλη

    Δημοψήφισμα; Ναι αλλά για ποιο ζήτημα και γιατί....

    optiras
    22.04.2015, 10:02

    Ζούμε ιστορικές στιγμές στο κομμουνιστικό κίνημα...

    Αναπτερώνονται οι ελπίδες μας στο κίνημα ότι θα (ξανα)δούμε στην ευρώπη κομμουνιστικό καθεστώς μετά από 25 χρόνια...

    Τι έγινε; Γεννήθηκε ο νέος Μαρξ; Εμφανίστηκε ο νέος Λενιν; Βγήκε ο νέος Κάστρο; Η μήπως ξετρυπώσαμε τον νέο Μάο;

    Τίποτα από όλα αυτά...

    Μας προέκυψαν νέοι πολιτικοί μάου-μάου... Άσοι στην κωλωτούμπα-με δυο ω λόγω του μεγέθους της-, αριστεροί με καραδεξιές τσέπες... Άσχετοι... Μάλιστα, αφού έκαναν τον -τσάμπα- μάγκα κατά την συνήθη νεοελληνική νοοτροπία, τώρα έρχεται ο λογαριασμός για να τον πληρώσουν οι Άλλοι... Έτσι για να αποφύγουν να πληρώσουν τις συνέπειες τις ανευθυνότητάς τους προτείνουν δημοψήφισμα ή εκλογές για την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια (βλέπε μπουχέσα)...

    Προτείνω, μια και μας το πιπίλησαν πολλές φορές-σαν -δήθεν επιχείρημα- να τεθεί επιτέλους το ζήτημα: δημοψήφισμα για έξοδο από εε .Δημοψήφισμα δηλαδή για συμμετοχή σε εε τώρα, έστω και με 40 χρόνια καθυστέρηση!..

    Συμφορουμίτες μου, τι ζήτημα θα βάζατε σε δημοψήφισμα;

    Υ.Γ.: επιτέλους η κυβερνηση θα πραγματοποιήσει μόνο ένα από τα μέτρα ππου υποσχέθηκε:ο βασικός μισθός θα γίνει 751 ραχηλιάρικα

    Δαγκωτό κουτσούμπα στις εκλογές!εοκ-μπαρντόν εε-  και νατο, το ίδιο συνδικάτο!


    KRISTHESS
    22.04.2015, 11:17

    τουλάχιστον το Κ.Κ.Ε. έλεγε πάντα τα ίδια.. αυτό του το αναγνωρίζω... πάντως πλέον ανησυχώ σφόδρα..πριν λίγο είδα το Μάρδα στην Τσαπανίδου που υποτίθεται είναι και λίγο φιλικά προσκείμενη... Μόνο τις ανησυχίες που δεν κατεύνασε.. Έλεγε μόνο ότι θα βρεθούν τα χρήματα αν δεν υπάρξει συμφωνία με την Ε.Ε. από αλλού.. Το αλλού όμως δεν το διευκρίνιζε .. ακόμα κι όταν είπε η Πόπη για τη Ρωσία.. αν κατάλαβα καλά το απέκλεισε!! Κατα τα άλλα δεν έδωσε πειστικές εξηγήσεις γιατί με πράξη Νομοθετικού περιεχομένου πήραν τα ταμειακά διαθέσιμα των Δήμων..Θα πήξουμε στα σκουπίδια στο τέλος και όχι μόνο...

    Kαι λέει μετά η Πόπη στον Μπαλασόπουλο.." Δηλαδή κύριε Μπαλασόπουλε προτιμάτε να μείνουν τα χρήματα στους δήμους..από το να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις??? "... άντε και να πληρωθούν  για κανα μήνα μισθοί και συντάξεις...μετά????

    Πολύ φοβάμαι ότι πλέον .. αυτοσχεδιάζουν..

    Τι να το κάνω το δημοψήφισμα ή τις εκλογές και πάλι.. αν φαληρίσουμε  τελικά επισήμως???

    Προτείνω δημοψήφισμα για το.. αν ή όχι θα τους πάρουμε κι αυτούς με τις ... πέτρες.Είμαι σκληρή? Ίσως. Αλλά να μας πουν στα ίσα τι σχεδιασμός υπάρχει και όχι δια του στρίβειν δια του αρραβώνος.

    Aν είναι να πάμε σε δημοψήφισμα για ρίξη ή όχι , προτιμώ τις εκλογές για να ψηφίσω Κ.Κ.Ε. που ήταν πάντα ξεκάθαρο στις απόψεις του. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει. Κανένα νόημα δεν έχει το δημοψήφισμα. Εμένα δηλαδή περιμένει η κυβέρνηση για να νομιμοποιήσει την όποια απόφαση για ρίξη?? Κυβερνητική πλειοψηφία υπάρχει. Και η κυβέρνηση πήρε εντολή να μας βγάλει από το τέλμα και όχι να μας βυθίσει ακόμα χειρότερα.

    Υ.Σ. Κατά τα άλλα προτεραιότητά μας είναι η απελευθέρωση του Ξηρού.. ούτε τα διπλωματικά προσχήματα δεν μπορούμε να κρατήσουμε για ένα στήριγμα.. έστω έστω κι απο τις Η.Π.Α... λέμε τώρα.. Οδηγία από το state department  σημαίνει ότι θα δημιουργηθεί  πρόβλημα και με τον τουρισμό που θα υποστεί ζημειά..(το δικό μας ουσιαστικά οικονομικό στήριγμα..) Και όσοι δεν το θεωρούν αυτό..πλανώνται πλάνην οικτρά
    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-04-2015 12:12 ]


    Hastaroth
    22.04.2015, 12:13

    Ανέκαθεν το τσίρκο που παριστάνει την σημερινή κυβέρνηση αυτοσχεδίαζε.

    Ακόμη κι'όταν ήταν αξιωματική (my ass) αντιπολίτευση.

    Δυστυχώς οι περισσότεροι απ'αυτούς που το ψήφισαν δέν είχαν διαβάσει το προεκλογικό κυβερνητικό του πρόγραμμα-τα ψιλά γράμματα εννοώ,όχι τα πομπώδη που εξεστόμιζε ο Τσίπρας,ο Μπαρουφάκης και οι συν αυτοίς Καππαδόκηδες.

    Ας τους λουστούν τώρα..

    Το κακό,δυστυχώς,είναι πως θα τους λουστούμε κι'εμείς που δέν τους ψηφίσαμε.

    ΥΓ.Σχεδιασμό πάντως δέν έχουν.Και ούτε πρόκειται ν'αποκτήσουν.

    ΥΓ.Το ότι το ΚΚΕ έλεγε πάντα τα ίδια δέν σημαίνει ότι είναι και σωστό.Ο συνονόματός μου ο Einstein είχε πεί ότι όποιος ενεργεί πάντα με τον ίδιο τρόπο και περιμένει κάθε φορά διαφορετικά αποτελέσματα είναι βλάξ.

    ΥΓ.Ασχετο μέν,αλλά σχετικό:δείτε πώς λειτουργούν οι δημόσιες υπηρεσίες σε χώρες σοβαρές,που ξέρουν την δουλειά τους:

    biznews.gr/2015/04/to-keimeno-ellina-epixeirimatia.html

    Κατά τ'άλλα,εμείς θα κάνουμε δημοψήφισμα γιά να εξέλθουμε από την ομάδα αυτών τών κρατών,επειδή θα μάς βοηθήση "ο Μόσκοβος",ο Αρτέμης Σώρρας και η Τράπεζα τής Ανατολίας-δέν τους έχουμε ανάγκη αυτούς τους ξενέρωτους τους Αβρουπέους...


    -----------------

    Ακολούθα μόνο
    εμέναLink

    > ,είμαι ο ανάξιον man

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 22-04-2015 14:18 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 22-04-2015 14:19 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 22-04-2015 14:21 ]


    KRISTHESS
    22.04.2015, 15:00

    Η υπόκλιση Λαφαζάνη στον "αμφιβόλου ποιότητος" Ρώσο Επιχειρηματία.. τα λέει όλα.. Βλέπεις.. μαχόμαστε μόνο τα ελληνικά επιχειρηματικά λαμόγια και τα "διαπλεκόμενα".. εντός συνόρων..ή έτσι θέλουμε να φανταζόμαστε. Μια εικόνα..χίλιες λέξεις.

    http://www.loutrakiblog.gr/2015/04/social-media.html


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-04-2015 15:03 ]


    tallos
    22.04.2015, 18:35
    Από Ρωσια φραγκα δεν ερχονται.Το ταμειον είναι μειον.Αυτοι ακομα δεν σιγουρεψαν την Κριμαια.
    Hastaroth
    23.04.2015, 09:18

    Οταν θα γίνη κατανοητό απ'όλους ότι φράγκα δέν έρχονται άν δέν βάλουμε κάτω τον πρωκτό μας να δουλέψουμε και να παραγάγουμε πλούτο,θα έχη γίνει το πρώτο βήμα στον δρόμο γιά την ανάπτυξη.

    Διαβάστε το link που έβαλα πιό πάνω,με το άρθρο τού Ελληνα επιχειρηματία που τον προσέγγισαν οι κύριοι τού Ολλανδικού υπουργείου οικονομικών και πείτε μου ποιός Ελληνας ΥΠΟΙΚ έχει οργανώσει ποτέ τέτοια υπηρεσία στο υπουργείο του.

    Πάμε παρακάτω:"δημοψήφισμα" λέει ο Τσούπρας ότι θα διεξαγάγη,αλλά τί θα μάς ρωτάει;"Θέλετε να μείνουμε στην Ε.Ε ή θέλετε να βγούμε απ'αυτήν;".Ωραίο ερώτημα,αλλά γιατί τρέχει και συναντιέται με τους "θεσμούς" (δέν τους λέει "τρόϊκα" γιά να μήν πάθη αλλεργικό σόκ,δέν τους λέει "δανειστές" γιά να μήν γίνη ρεζίλι,δέν τους λέει "εταίρους" γιά να μήν τον περάσουν γιά "εταίρα...),αφού άν ο λαός αποφασίση να βγούμε απ'την Ε.Ε. όλες αυτές οι διαπραγματεύσεις θα είναι μάταιες,όπως και οι δηλώσεις τού ιδίου ότι δέν νοείται η Ελλάδα να είναι εκτός Ε.Ε.;

    Την δέ απόφαση γιά την διεξαγωγή δημοψηφίσματος θα χρειαστή να την συν-υπογράψη και ο πρόεδρος Πάκης (εξ ού και η Ελλάς αργά αλλά σταθερά μεταβάλλεται εις Πακη-στάν)......


    optiras
    23.04.2015, 17:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 23.04.2015, 09:18 έγραψε...
    Οταν θα γίνη κατανοητό απ'όλους ότι φράγκα δέν έρχονται άν δέν βάλουμε κάτω τον πρωκτό μας να δουλέψουμε και να παραγάγουμε πλούτο,θα έχη γίνει το πρώτο βήμα στον δρόμο γιά την ανάπτυξη.

    Αν δεν πάρουν μπρος τα εκτυπωτικά μηχανήματα της ραχήλ δεν βλέπω προκοπή..... Εναλλακτικά μπορρούμε να χρησιμοποιήσουμε τα εκτυπωτικά μηχανήματα των βούλγαρων γειτόνων... Εντάξει, η ποιότητα δεν είναι η ίδια με τα γνήσια ευρόπουλα αλλά εδώ βαφτίσαμε την τρόικα θεσμούς, το μνημόνιο γέφυρα, το 12% λαϊκούς αγώνες εδώ θα κολλήσουμε;

    Η λύση για τα οικονομικά του κράτους είναι να δέχεται για την πληρωμή των φόρων και πλαστά ευρώ.... Πως δεν το σκέφθηκαν οι εγκέφαλοι του συριζα; Κάτσε να υποβάλλω την ιδέα μου στο συριζοδιαύγεια.... Για πνευματικά δικαιώματα θα ζητήσω μόνο 12% αλλά σε γνήσια ευρόπουλα και θα το ονομάσω λαϊκό αγώνα


    KRISTHESS
    23.04.2015, 18:28

    Η Ελλάδα δεν νοείται εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αρκεί να δεχτούν μόνο τους δικούς μας όρους γιατί έχουν υποχρέωση κι όλας να μας δανείζουν. Μας χρωστάνε πολλά.Και οι 18 στις 19 χώρες κάνουν λάθος βλέπεις.. μόνο η μία είναι η σωστή, εμείς. Πορτογαλία,Κύπρος, Ιρλανδία βγαίνουν από τα μνημόνια..αλλά εμείς όπως πάντα ψάχνουμε για κάτι καλύτερο. Βλέπεις η κρίση μας έχει χτυπήσει τόσο βαθιά που ούτε στα μπουζούκια πάμε πια ούτε στην παραλία για καφέ πηγαίνουμε ούτε i-phone και samsung galaxy παίρνουμε.Αχ.. μακάρι να πάμε στη δραχμή.. θα εκλείψει η φτώχια η καταραμένη, θα μειωθούν οι αυτοκτονίες και θα είμαστε μία χώρα ισχυρή που ΌΛΟΙ θα φοβούνται..και φυσικά όλοι θα τρέχουν να επενδύσουν.. διότι ως γνωστό.. είμαστε και ο παράδεισος των επιχειρήσεων.. (ανέκαθεν)... Το δε Δημόσιο.. πάντα πετούσε.. αλλά μετά τη Δραχμή.. θα αιωρείται μονίμως στην τροπόσφαιρα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 23-04-2015 18:31 ]


    Hastaroth
    23.04.2015, 21:51

    Βεβαίως και έχουν υποχρέωση να μάς χαρίζουν λεφτά,όχι να μάς δανείζουν.Διότι κάποτε κάποιος Ικτίνος και κάποιος Καλλικράτης έχτισαν τον Παρθενώνα κι'έρχονται όλοι αυτοί οι κουτόφραγκοι και κάνουν διακοπές στην Ελλάδα γιά να τον δούν-άν αυτοί οι δύο εργολάβοι δέν είχαν χτίσει τον Παρθενώνα,τί θα έβλεπαν οι κουτόφραγκοι;

    Εγώ πάντως άν τελικώς διεξαχθή δημοψήφισμα θα ψηφίσω ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ γιά να τους τρελλάνω όλους.....

    (Μετά θα πάω να λιαστώ στην Ομόνοια μπάς κι'αποχτήσω χρωματάκι).

    ΥΓ.Monsieur Katrougale,laissez-moi partir,Monsieur Katrougale,je n'veux pas mourir.......(άσχετο μέν αλλά ταιριάζει με την γενική παράνοια που επικρατεί στην χώρα τελευταίως))


    -----------------

    Ακολούθα μόνο
    εμέναLink

    > ,είμαι ο ανάξιον man

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 23-04-2015 21:57 ]


    Konstantinosoa
    24.04.2015, 10:32
    Κιθαρίστας ή Ντράμερ...
    KRISTHESS
    24.04.2015, 12:02

    Παράθεση:

    Το μέλος adaptsound στις 23.04.2015, 23:00 έγραψε...
    Ως εργαλείο πάντως, η μεταβλητή ισοτιμία κατ' αρχήν είναι υλοποιήσιμη και έχει οφέλη

    όπως ακριβώς το είπες.. "κατ' αρχήν"... ήτοι κανα μήνα το πολύ και πριν αρχίσουν σε μας οι υποτιμήσεις, αφού δεν είμαστε Δανία(περάσαμε και δεν ακουμπήσαμε), που θα μας πανε χρόνια πίσω. Αν κάνουν λοιπόν δημοψήφισμα για το νόμισμα εκτός του ότι θα είναι παραδοχή της αποτυχίας τους, θα προσπαθήσουν να δικαιολογήσουν τα αποτελέσματα μιας εν δυνάμει δυστυχίας ρίχνοντάς τα στην πλάτη του λαού. Σου λέει ο λαός ψήφισε να φύγουμε από το ευρώ..εμείς ακολουθήσαμε την εντολή του..τι να κάνουμε τώρα..Αυτός αποφάσισε- δική του ευθύνη στις δυσκολίες που θα περάσει.Ξέρουν αυτοί τι κάνουν..Μόνο που οι κυβερνώντες.. και όχι μόνο..  είμαι σίγουρη ότι θα έχουν διασφαλίσει και ένα "μπογαλάκι" στο εξωτερικό..για τις δύσκολες μέρες. Νόμιμα πάντα.

    Υ.Σ. Απορία:Αν ο λαός ψηφίσει όχι στην έξοδο απο το ευρώ.. η.."πρώτη φορά Αριστερά" ..θα ακολουθήσει "μνημονιακές πολιτικές"(που σημαίνει απολύσεις ,μειώσεις συντάξεων,φόρους και και και..) αναγκαστικά???Πως ακριβώς θα ερμηνεύσουν  αυτήν την εντολή?Μετά πως θα δικαιολογήσουν τα αριστερά μέτρα που θα είναι ίδια με τα δεξιά..μην πω.. και χειρότερα?


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 24-04-2015 12:05 ]


    Hastaroth
    24.04.2015, 12:05

    Εγώ πάντως είμαι ντράμμερ,ασχέτως άν δηλώνω ξεφωνίστας {#emotions_dlg.happycrazy}

    Δημοψήφισμα δέν βλέπω να γίνεται.Είδατε τί έπαθε το κακορίζικο (Γεώργιος Α.Παπανδρέου ο ποδηλάτης/κωπηλάτης/αποθηκάριος) που τόλμησε να εγείρη τέτοιο θέμα....

    Και δυό λόγια γιά την μεταβλητή ισοτιμία που ανέφερε κάποιος νωρίτερα:

    Μεταβλητή ισοτιμία είχαμε και με την δραχμή έναντι τών λοιπών νομισμάτων,πρό τού ευρώ-και βλέπαμε τί χαμός γινόταν.Υποτιμήσεις επί υποτιμήσεων,μέχρι που φτάσαμε να δίνουμε ένα πεντοχίλιαρο γιά να πάρουμε ταξί να πάμε κάπου εντός Αθηνών....

    Η ιδανική λύση θα ήταν το "γεώ",ένα παγκόσμιο νόμισμα που θα έλυνε όλα μας τα προβλήματα άν όλες οι χώρες τού κόσμου είχαν παρόμοια διάρθρωση.Γιατί το ζήτημα δέν είναι τί νόμισμα έχουμε αλλά τί οικονομική δομή έχουμε.Η Ελλάδα παράγει ελάχιστα πράγματα ώς χώρα,τα πράγματα αυτά είναι χαμηλής "προστιθέμενης αξίας" και η οικονομία της είναι ώς επί το πλείστον κρατικοδίαιτη.Οπότε αναγκάζεται να εισάγη σχεδόν τα πάντα απ'όσα χρειάζεται,αλλά επίσης και αυτά που τής χρειάζονται γιά να παράγη αυτά που παράγει (π.χ.γιά να καλλιεργήσουμε σιτάρι χρειαζόμαστε τρακτέρ και θεριζοαλωνιστικά μηχανήματα,τα οποία όμως δέν κατασκευάζει κανείς εδώ στην Ελλάδα).Ετσι λοιπόν η χώρα εξαρτάται από τον υπόλοιπο κόσμο σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι άλλες χώρες που έχουν ανεπτυγμένες βιομηχανίες-και ιδίως βιομηχανίες τεχνολογιών αιχμής,ώστε να παράγουμε προϊόντα που να μπορούμε να τα εξάγουμε "όξω" και να μαζεύουμε "παραδάκι" γιά ν'αγοράζουμε αυτά που χρειαζόμαστε,αντί να δανειζώμαστε από τρόϊκανούς,μοϊκανούς και λοιπούς "θεσμούς".

    ΥΓ @KRISTHESS:"Μνημονιακές πολιτικές" είναι η απελευθέρωση τών λεγομένων "κλειστών" επαγγελμάτων,ώστε να μήν υπάρχουν εμπόδια στην εύρεση εργασίας,όπως επίσης είναι η μείωση τού δημοσίου τομέα και ο εξορθολογισμός του,ώστε να μήν κοστίζη πολύ στο κράτος και να είναι αποτελεσματικός και ευέλικτος,είναι επίσης η μείωση τής γραφειοκρατίας και τής φορολογίας ώστε να μπορή κάποιος να κάνη επενδύσεις στην Ελλάδα χωρίς να τού βγάζουν το λάδι γιά να πάρη την άδεια."Μνημονιακή πολιτική" είναι να υπάρχη ένα σταθερό φορολογικό νομικό πλαίσιο με ορίζοντα π.χ.δεκαετίας,ώστε να μπορή ο καθένας να προγραμματίζη το μέλλον του χωρίς να αγωνιά γιά το τί φόρο θα τού κοπανήση στο κεφάλι ο εκάστοτε ΥΠΟΙΚ αναλόγως τού πώς ξύπνησε ή πώς έκανε σέξ με την γυναίκα του.Αυτά τα πράγματα ζητούσε το "μνημόνιο",όχι απολύσεις,φόρους και μειώσεις μισθών και συντάξεων στον ιδιωτικό τομέα-και αυτά τα πράγματα ΔΕΝ έκαναν ούτε οι προηγούμενοι (γιατί φοβόντουσαν να "πειράξουν" την εκλογική τους πελατεία) ούτε οι τωρινοί (γιά τον ίδιο λόγο).

    Δές πάλι το link που έβαλα πιό πάνω γιά το πώς αντιμετωπίζουν οι Ολλανδοί κάποιον που θέλει να επενδύση στην χώρα τους και θα καταλάβης Smile


    -----------------

    Ακολούθα μόνο
    εμέναLink

    > ,είμαι ο ανάξιον man

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 24-04-2015 12:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 24-04-2015 12:20 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 24-04-2015 12:22 ]


    KRISTHESS
    24.04.2015, 12:28
    έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτό..τα περισσότερα επώδυνα μέτρα πάρθηκαν γιατί δεν είχαμε ουσιαστικά βούληση να προχωρήσουμε σε διαρθρωτικές αλλαγές και επιλέξαμε εύκολες λύσεις..Στο λεγόμενο μνημόνιο αν κάτσει και το διαβάσει κανείς προσεκτικά προβλέπονται και πράγματα που θα έπρεπε να ισχύουν σ'αυτήν τη χώρα..ως αυτονόητα.Δεν θα της έκανε ζημεια ούτε η απελευθέρωση των επαγγελμάτων , ούτε η μείωση της γραφειοκρατείας ούτε και το σταθερό φορολογικό περιβάλλον.
    freak
    25.04.2015, 17:24

    Αχ τι διαβαζουν τα ματακια μου...

    Απο την μια ενας διαπιστωμενα αναπηρος ανθρωπος που δεν επρεπε να αποφυλακιστει για να μην χαλασουμε το χατηρι απεναντι στους επικυριαρχους. Και αυτα τα γραφουν καποιοι που αυτοχαρακτηριζονται Χριστιανοι.

    Απο την αλλοι μας χρωστανε πολλα επειδη ειχαμε τους αρχαιους και χωρις αυτους δεν θα υπηρχε ο πολιτισμος που υπαρχει σημερα.

    Και αυτοι ψηφιζουν κιολας νομιζοντας πως θα αλλαξουν κατι. Βαζω στοιχημα οτι στο παρελθον εχουν ψηφισει τουλαχιστον ενα απο τα δυο γνωστα κομματα εξουσιας (ΠΑΣΟΚ & ΝΔ δηλαδη).

    Δημοψηφισμα? Αμεση δημοκρατια ειπατε?

    Παμε μια βολτα κατα Σουηδια μερια να δειτε πως λειτουργει εστω κατα προσεγγιση εδω και τοσα χρονια?

    Παρεπιπτοντως η Σουδια ειναι η χωρα που σε σχεση με αρκετες χωρες δεχεται τους μεταναστες (ακομα και παρανομους) χωρις ρατσιστικες φανφαρες συγκριτικα με αλλους λαους...λεμε τωρα.


    KRISTHESS
    25.04.2015, 18:04

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 25.04.2015, 17:24 έγραψε...

    Αχ τι διαβαζουν τα ματακια μου...

    Απο την μια ενας διαπιστωμενα αναπηρος ανθρωπος που δεν επρεπε να αποφυλακιστει για να μην χαλασουμε το χατηρι απεναντι στους επικυριαρχους. Και αυτα τα γραφουν καποιοι που αυτοχαρακτηριζονται Χριστιανοι.

    Aχ τι διαβάζουν και τα δικά μου τα ματάκια.. μην τα πετάς έτσι αυτά θα του, μου τα βγάλεις. 

     Διαπιστωμένα ανάπηρος άνθρωπος ..που η αναπηρία του προκλήθηκε από την εγκληματική του ενέργεια, για να μην ξεχνιόμαστε. Δεν διεκδικείς εσύ μόνο τη φιλανθρωπία ξέρεις. Αν εγώ έρθω και σε σκοτώσω..ως Ξηρός ας πούμε ή ως ένας κοινός εγκληματίας και μετα αυτοπυροβοληθω και μείνω ανάπηρος τότε έχω κάθε δικαίωμα να ζητήσω την ευσπλαχνία της οικογένειάς σου..και εκείνοι είναι αυτονόητο ότι θα πρέπει να συμφωνήσουν ως μεγαλόψυχοι .. Ε? Γιατί αλλιώς δε θα είναι και καλοί χριστιανοί..Αυτός ήταν τόσο μεγαλόψυχος όταν σκότωνε άλλωστε..(η μάλλον δεν σκότωνε..ξέχασα..έχεις δίκιο...κοινωνική επανάσταση έκανε.) Της Δικαιοσύνης ..ήλιε νοητέ.Φιλάνθρωπέ μου εσύ., που όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ανάλγητοι. Τα φιλιά μου.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 25-04-2015 18:17 ]


    KRISTHESS
    25.04.2015, 18:48

    Eιπα εγω τέτοιο πράγμα??Λογω παρελθόντος δεν έχει δικαιώματα Υγειας???Το κράτος να κάνει οτιδήποτε μπορεί για την περίθαλψη του καθενός.Αλλά αυτό δε σημαίνει να τον βγάζει και από τη φυλακή όταν επαναλαμβάνω η Αναπηρία του ήταν αποτέλσμα της εγκληματικής του ενέργειας. Μη βάζεις σε παρακαλώ λόγια στο στόμα μου πράγματα που δεν είπα.Το από που προήλθε η Αναπηρία του καθενός ωστόσο έχει στη συγκεκριμένη περίπτωση ΑΠΟΛΥΤΗ σχέση. Η συγκεκριμένη διάταξη ήταν ως φάνηκε και από τα λεγόμενα του Υπουργού απολύτως φωτογραφική. Δεν το συνεχίζω Smile Ο καθένας μπορεί να πιστεύει αυτό που Θέλει. Δημοκρατία έχουμε.Παρεπιπτόντως το συγκεκριμένο Υπουργό τον σεβομαι και τον αγαπώ καθώς έχω παρακολουθήσει και διαλέξεις του..Απλά στο συγκεκριμένο θέμα θεωρώ πως έκανε λάθος έτσι όπως το έθεσε και φυσικά στο χρόνο που το έθεσε ..Καθαρά βεβαίως προσωπική άποψη Smile..καλή συνέχεια Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 25-04-2015 19:05 ]


    freak
    25.04.2015, 23:31

    Πολλα ζητας φιλε adaptsound απο τον μεσο Ελληνα.

    Εχει πεσει μπολικη προπαγανδα και πλυση εγκεφαλου.

    Μικροαστισμος ολε!

    Οριστε και το δημοψηφισμα:

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 25-04-2015 23:32 ]


    Hastaroth
    27.04.2015, 09:32

    Εξαρτάται απ'το τί θεωρεί κάποιος ώς "καλύτερη κυβέρνηση"....


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    freak
    02.05.2015, 03:16

    Ετσι μπραβο. Καθεστωτισμος στο φουλ.

    Δεν ειναι δυσκολο να μαντεψει κανεις τι θα υποστηριζε επι χουντας.


    Να αφησουμε τον αναπηρο Ξηρο τωρα και να παραμεινουμε στο θεμα μας?




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία