ελληνική μουσική
    431 online   ·  210.858 μέλη

    Θανάσης Παπακωνσταντίνου: Καλοκαίρι 2005

    jorge
    16.06.2005, 16:17
    ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
    συναυλίες- καλοκαίρι 2005

    Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου και η μπάντα του σε καλοκαιρινή περιοδεία. Με τραγούδια και μουσικές από όλη τη δισκογραφία του και κυρίως από τους δύο πρόσφατους δίσκους «Αγρύπνια» και «Βραχνός Προφήτης» αλλά και παραδοσιακά τραγούδια σαν φόρο τιμής στην ανώνυμη δημιουργία. Μια μπάντα που συνδέει το ροκ με την παράδοση, τους free jazz αυτοσχεδιασμούς με την λαϊκή μπαλάντα, την Δύση με την Ανατολή και προσφέρει πλούσιες συναισθηματικές εμπειρίες και αυτόν τον ξεχωριστό jazz-ψυχεδελικο-παραδοσιακο-trance ήχο, που ΔΕΝ περιγράφεται με λέξεις!

    Πέμπτη 23 Ιουνίου: Καρδίτσα

    Τετάρτη 29 Ιουνίου: Ανοιχτό Θέατρο Φαλήρου (γήπεδο Beach Volley)
    Στα πλαίσια του G FESTIVAL, του νέου μουσικού φεστιβάλ που διοργανώνεται για πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι, την Τετάρτη 29 Ιουνίου ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου εμφανίζεται μαζί με τους Χειμερινούς Κολυμβητές, τους Skatalites, τον Tonino Carotone και τους The Earthbound. Σε μία από τις πιο πλούσιες καλλιτεχνικά μέρες του φεστιβάλ, το G Fest Fiesta στις 29 Ιουνίου, θα είναι μια μεγάλη γιορτή, ένα μουσικό πάρτυ που θα ξεκινήσει από νωρίς (6:30μμ) και θα συνεχίσει μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες, κλείνοντας με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου.

    Πέμπτη 30 Ιουνίου: Θεσσαλονίκη, Μονή Λαζαριστών
    Πέμπτη 14 Ιουλίου: Νίκαια
    Παρασκευή 22 Ιουλίου: Αίγιο
    Τετάρτη 10 Αυγούστου: Ηράκλειο, Κρήτη (Καζατζάκειο)
    Σάββατο 13 Αυγούστου: Ορεινό Λασηθίου
    Τετάρτη 17 Αυγούστου: Ικαρία
    Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου: Επανωμή, Θεσσαλονίκη
    Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου: Βύρωνας, (Θέατρο Βράχων)

    Οι μόνιμοι συμμετέχοντες είναι:
    -Θανάσης Παπακωνσταντίνου (ανεπαρκής χρήση νυκτών εγχόρδων και φωνητικών χορδών)
    -Μάρθα Φριτζήλα (φωνή, γρύλο)
    -Γεώργιος Μπαντούκ Αποστολάκης (κιθάρες, πλήκτρα, φυσαρμόνικα, φωνή, λύκο)
    -Αλέξης Αποστολάκης (τύμπανα, φωνή, υποβολείο)
    -Δημήτρης Μπασλάμ (ακουστικό μπάσο, σχόλια)
    -Δημήτρης Μυστακίδης (κιθάρα, λαούτο, μπουζούκι, φωνή)
    -Φώτης Σιώτας (βιολί, πλήκτρα, φωνή)
    -Παντελής Στόικος (τρομπέτα, καβάλ, μελόντικα)
    -Χρήστος Μέγας (ηχοληψία)
    -Βαγγέλης Φιλαΐτης –Χαχόλος (ηχοληψία)
    achiano
    16.06.2005, 17:29
    Πολύ περίεργο .. ο Θανασακης στο Musicheaven...


    Quote:

    Το μέλος jorge στις 16-06-2005 στις 16:17 έγραψε:

    ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
    συναυλίες- καλοκαίρι 2005

    Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου και η μπάντα του σε καλοκαιρινή περιοδεία. Με τραγούδια και μουσικές από όλη τη δισκογραφία του και κυρίως από τους δύο πρόσφατους δίσκους «Αγρύπνια» και «Βραχνός Προφήτης» αλλά και παραδοσιακά τραγούδια σαν φόρο τιμής στην ανώνυμη δημιουργία. Μια μπάντα που συνδέει το ροκ με την παράδοση, τους free jazz αυτοσχεδιασμούς με την λαϊκή μπαλάντα, την Δύση με την Ανατολή και προσφέρει πλούσιες συναισθηματικές εμπειρίες και αυτόν τον ξεχωριστό jazz-ψυχεδελικο-παραδοσιακο-trance ήχο, που ΔΕΝ περιγράφεται με λέξεις!

    Πέμπτη 23 Ιουνίου: Καρδίτσα

    Τετάρτη 29 Ιουνίου: Ανοιχτό Θέατρο Φαλήρου (γήπεδο Beach Volley)
    Στα πλαίσια του G FESTIVAL, του νέου μουσικού φεστιβάλ που διοργανώνεται για πρώτη φορά φέτος το καλοκαίρι, την Τετάρτη 29 Ιουνίου ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου εμφανίζεται μαζί με τους Χειμερινούς Κολυμβητές, τους Skatalites, τον Tonino Carotone και τους The Earthbound. Σε μία από τις πιο πλούσιες καλλιτεχνικά μέρες του φεστιβάλ, το G Fest Fiesta στις 29 Ιουνίου, θα είναι μια μεγάλη γιορτή, ένα μουσικό πάρτυ που θα ξεκινήσει από νωρίς (6:30μμ) και θα συνεχίσει μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες, κλείνοντας με τον Θανάση Παπακωνσταντίνου.

    Πέμπτη 30 Ιουνίου: Θεσσαλονίκη, Μονή Λαζαριστών
    Πέμπτη 14 Ιουλίου: Νίκαια
    Παρασκευή 22 Ιουλίου: Αίγιο
    Τετάρτη 10 Αυγούστου: Ηράκλειο, Κρήτη (Καζατζάκειο)
    Σάββατο 13 Αυγούστου: Ορεινό Λασηθίου
    Τετάρτη 17 Αυγούστου: Ικαρία
    Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου: Επανωμή, Θεσσαλονίκη
    Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου: Βύρωνας, (Θέατρο Βράχων)

    Οι μόνιμοι συμμετέχοντες είναι:
    -Θανάσης Παπακωνσταντίνου (ανεπαρκής χρήση νυκτών εγχόρδων και φωνητικών χορδών)
    -Μάρθα Φριτζήλα (φωνή, γρύλο)
    -Γεώργιος Μπαντούκ Αποστολάκης (κιθάρες, πλήκτρα, φυσαρμόνικα, φωνή, λύκο)
    -Αλέξης Αποστολάκης (τύμπανα, φωνή, υποβολείο)
    -Δημήτρης Μπασλάμ (ακουστικό μπάσο, σχόλια)
    -Δημήτρης Μυστακίδης (κιθάρα, λαούτο, μπουζούκι, φωνή)
    -Φώτης Σιώτας (βιολί, πλήκτρα, φωνή)
    -Παντελής Στόικος (τρομπέτα, καβάλ, μελόντικα)
    -Χρήστος Μέγας (ηχοληψία)
    -Βαγγέλης Φιλαΐτης –Χαχόλος (ηχοληψία)




    ocean_soul
    16.06.2005, 21:21
    Jorge, από πού έμαθες για τη λίστα των συναυλιών; Εγώ έχω μάθει ότι θα εμφανιστεί στο Φεστιβάλ του Άρδα στις Καστανιές του Έβρου (27-31 Ιουλίου), στο οποίο σκοπεύω να πάω φέτος (επιτέλους) και καλό θα ήταν να παίξει κι ο Θανάσης. Πάντως σύμφωνα με τη λίστα σου, δε φαίνεται κάτι τέτοιο, και αρχίζω να ανησυχώ!
    YROIDIS
    16.06.2005, 23:05
    Μην ανησυχείς απλά...καλύτερα πάρ'το απόφαση. Η εμφάνιση στον Άρδα δε θα γίνει.
    Να προσθέσω και άλλες δυο ημερομηνίες: 26/7 στο Μεταξοχώρι Αγιάς, 22/8 στο Αγρίνιο ενώ "παίζεται" και η συναυλία στο Αβδού για τις 30/7
    jorge
    17.06.2005, 00:52
    Quote:

    Το μέλος ocean_soul στις 16-06-2005 στις 21:21 έγραψε:

    Jorge, από πού έμαθες για τη λίστα των συναυλιών;




    Μου έστειλε ΔΤ η LYRA.
    paramithi
    17.06.2005, 09:02
    Πάλι δε θα έρθει Μυτιλήνη..
    tsuku_elf
    17.06.2005, 12:00
    Όσοι είστε τυχεροί και βρεθείτε "κοντά" σε συναυλία του, σπεύσατε!
    Ο Θανάσης είναι πάντα μαγικός, η δε Φριτζήλα....τι να πω, δεν έχω λόγια....

    Εμεις πάλι που είμαστε...κομματάκι μακριά, ποιος ξέρει, ίσως κάνουμε δεύτερο ταξιδάκι απλώς για να τον ακούσουμε...
    manblaz
    06.07.2005, 11:53
    Ειναι κανενας για την συναυλια στην Νικαια στις 14 Ιουλίου????

    Υ.Γ χορχιτο που ακριβως ειναι το κηποθεατρο στην Νίκαια?????
    jorge
    06.07.2005, 12:19
    Πήγαινε στο www.driveme.gr και βάλε
    Οδός: ΚΥΠΡΟΥ
    Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ

    Το Κηποθέατρο είναι εκεί που η Κύπρου κάνει γωνία με την Προύσης.

    faltsoo
    06.07.2005, 12:27
    IDOY



    ΘΑ ΣΑΣ ΔΩ ΤΟ ΕΚΕΙ



    επισυναπτόμενα: map.jpg 
    GL
    06.07.2005, 12:31
    Quote:

    Το μέλος manblaz στις 06-07-2005 στις 11:53 έγραψε:

    Ειναι κανενας για την συναυλια στην Νικαια στις 14 Ιουλίου????

    Υ.Γ χορχιτο που ακριβως ειναι το κηποθεατρο στην Νίκαια?????




    Βρε ρεμαλι.....αφου ειπαμε,οτι θα παμε!!!
    Τι ρωτας???
    GL
    15.07.2005, 03:05
    Ωρα 01:20 ξημερωματα παρασκευης 15/7/2005,οι ηχολυπτες κατεβαζουν τα master και εκεινη τη στιγμη αναβουν τα φωτα στο κυποθεατρο της Νικαιας.Η συναυλια του Θαναση Παπακωσταντινου και της παρεας του μολις ελαβε τελος.
    Πρωτη φορα καταφερα να δω ζωντανα αυτον τον ανθρωπο.
    Χωρις να θελω να δωσω υπερβολικες διαστασεις σε αυτο που εζησα σημερα θα πω τα εξης.
    Ηταν η καλυτερη Ελληνικη συναυλια που ειχα την τυχη να δω στα 18 χρονια που παρακολουθω Ελληνικες συναυλιες.

    Πηγα στο κυποθεατρο με μια μεγαλη απορια και αγωνια μαζι μιας και απο τον Θαναση ηξερα μερικα τραγουδια μοναχα οπως το "Αστρο του Πρωινου","Αποσπεριτης","Αερικο","Ανδρομεδα" και λιγα ακομα τραγουδια.

    Δεν θα μακρηγορισω και δεν θελω να κουρασω,παντως αυτη η αισθηση που μου αφησε αυτος ο ανθρωπος και η παρεα του ηταν μοναδικα μυστηριακη.
    Δεν περιμενα ποτε να ακουσω διασκευασμενο ενα παραδοσιακο τραγουδι του τοπου μου(Καρπαθος) την "Μηλια" και στη συνεχεια να συνοδευεται απο το "My My Hey Hey" του Neil Yaung.H παραδοση συνδιαστηκε περιφημα με την δυναμικη hard rock διασκευη του τραγουδιου του Yaung.
    Eπισης μου ειναι απιστευτα δυσκολο να δωσω εναν ορισμο στο τι ειδος μουσικης παιζει ο Θανασης.
    Ενας εντεχνοπαραδοσιακος ρεμπετοροκας ισως??Μπορει....
    Ηταν το πιο αλλοπροσαλο ελληνικο συναυλιακο play list που εχω ακουσει ποτε,μετρησα συνολικα 6 ενκορ και στο τελος εκλεισε παρεα με τον ακουστικο κιθαριστα του παιζοντας "τις Βεργουλες" και το "5 μαγκες στο Μπερεα".
    Οι συνεργατες του ολοι απιστευτοι σολιστες που μεταλλασονταν αναλογα την περισταση απο ρομαντικους κανταδορους σε τρελλους ροκαδες που χτηπιοντουσαν επι σκηνης.
    Ενα ιδιαιτερο ευχαριστω στην Μαρθα,μια αστειρευτη φωνη που μας ταξιδεψε τοσο μαγικα!!!

    Δεν μπορω να πω αλλα γιατι ακομα δεν εχω αφησει πισω τους ηχους απο το κυποθεατρο και γραφω και σιγοτραγουδαω.

    Το σιγουρο ειναι ενα για μενα.Τελικα αλλος εχει το Ονομα και αλλος εχει την ΧΑΡΗ!!!Επρεπε να περασουν καμποσα χρονια για να το διαπιστωσω.......

    θΑΝΑΣΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ........

    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 15-07-2005 11:14 ]
    tsuku_elf
    15.07.2005, 11:58
    Γι αυτούς ακριβώς τους λόγους που περιγράφεις GL παρότρυνα σε προηγούμενο post να μη χάσετε την ευκαιρία να δείτε το Θανάση live.
    Πρόκειται για μοναδική μουσική φυσιογνωμία, με τόσο προσωπικό και ιδιαίτερο προφίλ που πραγματικά ΠΡΕΠΕΙ όλοι όσοι αγαπούν τη μουσική να έχουν την εμπειρία μιας συναυλίας του. Ακόμα κι αν αγαπούν άλλα μουσικά είδη.
    (Αν και βέβαια δεν ξέρω να σας πω ποιο μουσικό είδος τραγουδάει ο Θανάσης.... )

    Και βέβαια ξαναλέω: Η Φριτζήλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!

    Μια διευκρίνηση: Ποιος έχει το όνομα και ποιος τη χάρη;;;;


    koripaki
    15.07.2005, 13:25
    Ήμουν (ευτυχώς) κι εγώ εχθές εκεί. Ήταν πραγματικά μαγευτικά. Ακόμα δε με έχει εγκαταλείψει η γεύση της χθεσινής βραδιάς. Όταν ξεκίνησε είχα την περίεργη αίσθηση πως ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου ήταν ο Τριβιζάς και πως είχαμε μαζευτεί για να μας πει παραμύθια. Δεν ξέρω γιατί. Και ύστερα, τί φωνή ήταν αυτή της Μάρθας!! Δεν είχα την τύχη να πάω άλλη φορά σε συναυλία του και έπαθα την πλάκα μου. Δεν περίμενα να είναι έτσι. Τόσο διαφορετικά...
    GL
    15.07.2005, 13:52
    Quote:

    Το μέλος tsuku_elf στις 15-07-2005 στις 11:58 έγραψε:



    Μια διευκρίνηση: Ποιος έχει το όνομα και ποιος τη χάρη;;;;






    H σποντα φιλη Tsuku Elf ειναι ξεκαθαρη και παει στον αλλον μεγαλο συνεπονοιμο του Θαναση,τον Βασιλη(χωρις να τον υποτιμω βεβαια!),αλλα δεν θελω να επεκταθω παραπανω γιατι θα βγουμε off topic και δεν θελω να χαλασω αυτη την ομορφη ανταλλαγη αποψεων για τη χθεσινοβραδυνη σουπερ συναυλια!!!

    paramithi
    15.07.2005, 14:53
    jorge στο site που είναι αφιερωμένο στο Θανάση αναφέρει ότι στις 27/8 θα έρθει στο Μόλυβο..Μήπως γνωρίζεις αν ισχύει κάτι τέτοιο??

    πάψε να κλαίς για ότι πέρασε σωστά..
    κλέισε τα μάτια σου κ κοίταξε μπροστά..




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: paramithi on 15-07-2005 14:53 ]
    tsuku_elf
    15.07.2005, 15:22
    Ώστε αυτό εννοούσες GL....
    Εντάξει, νομίζω ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Μιλάμε για τελείως διαφορετικές φυσιογνωμίες.

    Τώρα βέβαια (.... μεταξύ μας) κι εγώ σε γενικές γραμμές της ιδίας άποψης μ'εσένα είμαι.

    jorge
    15.07.2005, 15:29
    Quote:

    Το μέλος paramithi στις 15-07-2005 στις 14:53 έγραψε:

    jorge στο site που είναι αφιερωμένο στο Θανάση αναφέρει ότι στις 27/8 θα έρθει στο Μόλυβο..Μήπως γνωρίζεις αν ισχύει κάτι τέτοιο??




    Paramithi, καλύτερα να ρωτήσεις το μέλος YROIDIS, που είναι και ο άνθρωπος που έχει φτιάξει το συγκεκριμένο site
    paramithi
    15.07.2005, 20:25
    Τελικά ίσχυει..Θα έρθει στο νησί ο Θανάσης..τη μέρα που θα είμαι εγώ Αθήνα και θα δίνω γαλλικά..
    zaxos
    16.07.2005, 02:46
    wraios o thanashs ......rempetorockas
    apo ti vlepw perasame oloi teleia