ελληνική μουσική
372 online   ·  202.294 μέλη

Θέλετε να υπάρχουν πολιτικές και θρησκευτικές συζητήσεις στο MusicHeaven;

razor-blade
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.05.2016, 18:20

Σωστά μάντεψες Στέφανε, αλλά όχι μόνο εσένα, για εσένα το περίμενα... από τον Ορφέα δεν το περίμενα, τόσο κατηγορηματικά τουλάχιστον.

Αλλά μιας κι εσύ "τσίμπησες", εσύ δεν έβαλες τις προάλες πολιτική συζήτηση και τώρα βλέπω ότι έκρυψες τα λεγόμενα της φωτό;

Πάντα φταίνε οι άλλοι !!!!

Εγώ πάντως τα θυμάμαι, θες να στα υπενθυμίσω;

Orfeus
Μουσικοπαραδεισένιος
Chat
18.05.2016, 18:50

Παράθεση:

Το μέλος razor-blade στις 18.05.2016, 18:20 έγραψε...

[...] από τον Ορφέα δεν το περίμενα, τόσο κατηγορηματικά τουλάχιστον. [...]

Δεν νιώθω κανένα "χάσμα γενεών". Το κατηγορηματικό μου όχι οφείλεται σε:

1) Το site είναι μουσικό. 

2) Έχω "υποφέρει" τα πάνδεινα στο παρελθόν από θρησκευτικού περιεχομένου συζητήσεις.

3) Μέχρι και προσηλυτισμό μπήκαν να κάνουν διάφοροι φανατικοί χριστιανοί.

STEFANOS604
Βετεράνος
Chat
18.05.2016, 18:59

Παράθεση:

Το μέλος razor-blade στις 18.05.2016, 18:20 έγραψε...

Σωστά μάντεψες Στέφανε, αλλά όχι μόνο εσένα, για εσένα το περίμενα... από τον Ορφέα δεν το περίμενα, τόσο κατηγορηματικά τουλάχιστον.

Αλλά μιας κι εσύ "τσίμπησες", εσύ δεν έβαλες τις προάλες πολιτική συζήτηση και τώρα βλέπω ότι έκρυψες τα λεγόμενα της φωτό;

Πάντα φταίνε οι άλλοι !!!!

Εγώ πάντως τα θυμάμαι, θες να στα υπενθυμίσω;

Δεν έθεσα πολιτική συζήτηση. Μια φωτογραφία ήταν σε στύλ ''με ατάκες'' που την πήρα από το Flickr και που διαγράψανε  όχι μόνο αυτή που μάλιστα δεν αναφερόταν τόσο μόνο στους πολιτικούς αλλά κυρίως σε λαμόγια και επειδή ήταν σε χρόνο αόριστο και τα ίδια συνεχίζουν να συμβαίνουν και τώρα ανέφερα ότι θα έπρεπε ο χρόνος να ήταν Present Continuous!!!

Διαπίστωσα από μέρες ότι και όσες άλλες φωτογραφίες  είχα τοποθετήσει μέσω link από το Flickr στο παρελθόν έχουν διαγραφεί.. Μπορεί να διαπιστωθεί ότι δεν σβήστηκαν σήμερα ούτε χθες αλλά εδώ και μέρες.

razor-blade
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.05.2016, 20:20

"Μὴ κρίνετε, ἵνα μὴ κριθῆτε", λοιπόν, αγαπητοί φίλοι χριστιανοί και μη :)

Εγώ είμαι ο πρώτος που σχολίασα εδώ και πρότεινα ένα πλαίσιο για τη δημιουργία τέτοιων συζητήσεων. Ο tallos πρόσθεσε ακόμα μερικές παραμέτρους. Εσείς γιατί είστε τόσο απόλυτοι;

Let it be my friend the answer is blowing in the wind ;)

Orfeus
Μουσικοπαραδεισένιος
Chat
18.05.2016, 20:30

Αν με το "απόλυτοι" εννοείς εμένα, εξήγησα το γιατί, αλλά εννοείται ότι θα δεχτώ το όποιο αποτέλεσμα. Άρα φίλε Κώστα, δεν είμαι απόλυτος. 

:) 

[ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 18-05-2016 21:09 ]

razor-blade
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.05.2016, 20:34
Μου ζητάς να εξηγήσω τη διαφορά των λέξεων "κατηγορηματικός" και "απόλυτος"; Μου βάζεις δύσκολα Ορφέα :)
razor-blade
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.05.2016, 20:55
Να με συγχωρείτε και για το στραβισμό μου (μετά τα 5-6 ούζα). Νόμιζα ότι ρώταγες εμένα να σου "εξηγήσω το γιατί", τώρα που εστίασα περισσότερο στην οθόνη είδα ότι έγραψες ότι "εξήγησες" εσύ γιατί. Οπότε παίρνω πίσω το τελευταία σχόλιό μου.
sven
Σολίστ
Chat
18.05.2016, 22:34

Παράθεση:

Το μέλος STEFANOS604 στις 18.05.2016, 15:42 έγραψε...

Πιστεύω η διεύθυνση δεν επιθυμεί να βλέπει σχόλια παρόμοια μ' αυτά των ιστοσελίδων:

newsit

iefimerida

zougla on line

Μακελειό

.........

και το ποστάρισμα του admin έχει σκοπό την μη συνέχιση τέτοιων στο musicheaven. Ήδη το ποστάρισμα του Sven και ως προς το περιεχόμενο και ως προς την έκφραση ίσως δώσει τέτοια αφορμή σε κάποιον να ανάψει τέτοιο φυτίλι.

Στέφανε, η "πολιτισμένη" στοχοποίησή μου εκ μέρους σου έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να "ανάψει τέτοιο φυτίλι" απ΄ότι το σχόλιό μου, αυτό καθ΄αυτό, που ούτε στοχοποιεί αλλά ούτε και παπαδοφέρνει...

Οι κατ΄επίφαση "πολιτισμένες" συζητήσεις -όπως και οι "αρμονικές" σχέσεις που είτε κουκουλώνουν προβλήματα και αποφεύγουν εντάσεις είτε, εξαιτίας υπερταύτισης, όλα γίνονται πνιγηρά προβλέψιμα, αν και "αρμονικά"- μου προκαλούν φοβερή πλήξη, τις έχω βαρεθεί και τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Προτιμώ απείρως περισσότερο τις αυθόρμητες και άμεσες συζητήσεις, με τις εντάσεις και τη μη προβλεψιμότητά τους, τη διάχυτη ενέργεια, τις δημιουργικές συγκρούσεις και τα αιχμηρά τους υπονοούμενα που αφήνουν μια έντονη επίγευση και όχι γεύση νερόβραστου φαγητού...

Σε όλα αυτά, βεβαίως, να μην εκλείπει ούτε λεπτό -αν είναι δυνατόν- ο σεβασμός προς τον συνομιλητή και, αν εκλείψει κάποια στιγμή, να υπάρχει ως εφεδρία το βάλσαμο της ειλικρινούς συγνώμηςSmile.

STEFANOS604
Βετεράνος
Chat
18.05.2016, 22:59

Αν πιστεύεις ότι σε στοχοποίησα ζητώ ειλικρινά συγνώμη.

Και δηλώνω ότι ουδεμία, ούτε κατά διάνοια, έχω σχέση με τη Χρυσή Αυγή, ρατσισμό και  ξενοφοβία

[ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 18-05-2016 23:17 ]

mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
18.05.2016, 23:04

Παρ΄'ολο που συζητήσεις αυτής της θεματολογίας έχουν (συνήθως) ενδιαφέρον και μέσω αυτών βγάζουμε και κάποια συμπεράσματα για τους συνομιλητές μας, ωστόσο θεωρώ οτι δεν έχουν σχέση με το μουσικό προφίλ της κοινότητας, και όταν μάλιστα ξεφεύγουν σε φανατισμό και μονοπωλούν την κινητικότητα των θεμάτων τότε είναι εξοργιστικά κουραστικό.

razor-blade
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.05.2016, 23:17
razor-blade
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.05.2016, 23:44
Με like here, like there, δεν γεμίζει το στομάχι παιδιά...
Post αρνητικής αξιολόγησης
mary_omikron
Βετεράνος , Forum Moderator
Chat
19.05.2016, 08:29

Παράθεση:

Το μέλος razor-blade στις 18.05.2016, 23:17 έγραψε...

Ποιός έγραψε αυτό το ποστ ρε παιδιά;

Είναι πολιτικό; δεν είναι; αυτή η αμφιβολία θα με φάει...

Πιστεύω οτι αντιλαμβάνεσαι την διαφορά ανάμεσα στο να δημιουργούνται εξ αρχής θέματα με αποκλειστικό πολιτικοθρησκευτικό  περιεχόμενο και στο να γίνονται -ενίοτε- πολιτικοθρησκευτικές αναφορές μέσα σε ένα θέμα, και να επισημαίνονται αυτές οι παράμετροι, όπως π.χ. με το βραβευθέν της Eurovision που σε "τρώει η αμφιβολία".....

Uni-Q
Περαστική Νότα
Chat
19.05.2016, 17:37

Υπάρχει λύση που ακολουθείται από θεματικά φόρα παγκοσμίως.

Οι πολιτικές/θρησκευτικές/οπαδικές συζητήσεις και θέματα δεν επιτρέπονται εκτός αν αφορούν στο αντικείμενο ενασχόλησης του φόρουμ.

Πιστέψτε με, λειτουργεί.

[ τροποποιήθηκε από τον/την Uni-Q, 19-05-2016 17:43 ]

Konstantinosoa
Φθασμένος
Chat
19.05.2016, 22:26

Είναι διαφορετικό πράγμα οι πολιτικές από τις θρησκευτικές συζητήσεις. Καίτοι θεολόγος, μόνο αν το θέμα σχετίζονταν με την τέχνη, θα το έβρισκα αρμόζον να υπάρχει εδώ. Δεν συζητάω για εμμονές του Anti-, οι οποίες δεν έχουν καμία θέση εδώ.

Οι πολιτικές πάλι συζητήσεις έχουν λόγο να υπάρχουν εδώ, ανεξάρτητα αν συνδέονται με ένα θέμα τέχνης. Η πολιτεία αποτελεί το κοσμικό ιδανικό. Κοινότητα διαδικτυακή είμαστε. Πρέπει όμως να αντιληφθούμε πως εδώ δεν είναι ο τοίχος μας στο FB, αλλά φιλοξενούμαστε. Πολλάκις μέλη εδώ, όπως και αλλού, χρησιμοποίησαν τα fora για να κάνουν προπαγάνδα της ιδεολογικής, αλλά και θρησκευτικής προτίμησής ή απορριψής τους. 

Διακύβευμα είναι το αν υπάρχει ήθος στη συζήτηση, αν μπορούμε να διατηρήσουμε διαλεκτικό πολιτισμό. Πολλές φορές αποδείχτηκε πως όχι. Ακόμα και για θέματα τέχνης.

Post αρνητικής αξιολόγησης
dimitriskokkinos
Περαστική Νότα
Chat
09.06.2016, 14:13
ΟΧΙ